Blog Archives

1st Annual Cape Coral Animal Shelter Rescue Run 5K

RESCHEDULED TO MARCH 2021 DUE TO COVID-19

 

Bringing New Hope to Homeless Pets   MARCH 2021 Cape Coral Animal Shelter, 325 SW 2nd Avenue, Cape Coral   Check In & Pre Run Breakfast 7am    5k Run Start: 8am   Join is for fun,

Read more ›




2020 LCEC Goblin Gallop 5K Results


LCEC Goblin Gallop
5K
Overall Finish List
October 31, 2020

Results provided by 3D Racing Inc

Male Finishers

Virtual Finishers

Female Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Karlee Whipple FORT MYERS FL 82 35 F 1:OA 20:36.6 20:36.6 6:39/M
2 Victoria Bitzer Cape Coral FL 36 27 F 1:25-29 22:51.5 22:57.1 7:24/M
3 Molly Novia 845 17 F 1:15-19 23:48.8 23:51.6 7:42/M
4 Kayla Miller 18 32 F 1:30-34 24:25.1 24:36.5 7:56/M
5 laura decamp CAPE CORAL FL 37 43 F 1:40-44 25:31.4 25:47.1 8:19/M
6 O Fuentes Cape Coral FL 15 57 F 1:55-59 25:57.0 26:08.6 8:26/M
7 Ashley Purdy Fort myers FL 66 34 F 2:30-34 27:20.1 27:27.5 8:51/M
8 Sancia Davidson Cape Coral FL 834 43 F 2:40-44 27:48.7 27:56.9 9:01/M
9 Angela McNatt Fort Myers FL 38 42 F 3:40-44 28:27.5 28:34.8 9:13/M
10 Marcie Lariviere Lehigh Acres FL 848 42 F 4:40-44 28:30.8 28:39.0 9:15/M
11 Amie Graziano Fort Myers FL 46 54 F 1:50-54 28:42.7 28:46.8 9:17/M
12 Christina St Amand North Fort Myers F 80 50 F 2:50-54 29:29.8 29:35.0 9:33/M
13 Paige Howell 62 33 F 3:30-34 29:19.4 29:42.4 9:35/M
14 Savanna Baker Fort Myers FL 76 30 F 4:30-34 30:48.6 30:54.1 9:58/M
15 Connie Barron Cape Coral FL 68 64 F 1:60-64 30:52.5 31:04.9 10:01/M
16 Krystal Bottcher Cape Coral FL 75 40 F 5:40-44 31:18.2 31:19.9 10:06/M
17 Bethany Anderson Fort Myers FL 835 38 F 1:35-39 31:21.8 31:32.5 10:10/M
18 Jennifer Wagner Cape Coral FL 830 39 F 2:35-39 31:46.3 31:59.0 10:19/M
19 Nicole Kay CAPE CORAL FL 56 38 F 3:35-39 31:52.5 32:04.7 10:21/M
20 Jennifer Craft cape coral FL 52 43 F 6:40-44 35:05.1 35:09.8 11:20/M
21 Kristy Hayden Fort Myers FL 836 38 F 4:35-39 35:06.4 35:18.4 11:23/M
22 Lauren Spalding Fort Myers FL 20 33 F 5:30-34 35:46.2 35:57.3 11:36/M
23 Ella Henderson 3 17 F 2:15-19 36:18.1 36:22.1 11:44/M
24 Ashley Koehler CAPE CORAL FL 51 34 F 6:30-34 36:13.5 36:31.5 11:47/M
25 Leah Miller Cape Coral FL 32 32 F 7:30-34 37:11.6 37:18.9 12:02/M
26 Inge Hutson Cape Coral FL 77 54 F 3:50-54 37:32.0 37:37.2 12:08/M
27 Sallie Aguirre Labelle FL 40 48 F 1:45-49 37:22.8 37:42.3 12:10/M
28 Julia Krzak Fort Myers FL 84 18 F 3:15-19 37:38.1 37:46.1 12:11/M
29 Cora Henderson 2 16 F 4:15-19 37:52.0 37:56.5 12:14/M
30 Megan Levi CAPE CORAL FL 85 37 F 5:35-39 37:50.1 38:02.3 12:16/M
31 Bailey Levi Cape Coral FL 827 9 F 1: 0- 9 37:50.2 38:02.6 12:16/M
32 Joy Roseberry Lehigh Acres FL 30 52 F 4:50-54 39:03.4 39:07.4 12:37/M
33 Ariana Murillo Fort Myers FL 9 39 F 6:35-39 38:21.3 39:16.2 12:40/M
34 Cat Holman Fort Myers FL 8 46 F 2:45-49 38:21.3 39:16.6 12:40/M
35 Terry Weiss alva FL 34 62 F 2:60-64 39:37.1 39:43.7 12:49/M
36 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 28 46 F 3:45-49 40:02.0 40:14.9 12:59/M
37 Sebrina Rimes Labelle FL 39 44 F 7:40-44 40:05.5 40:24.8 13:02/M
38 Sara Boyce Cape Coral FL 7 33 F 8:30-34 42:22.1 42:29.8 13:42/M
39 Erika Schorpp CAPE CORAL FL 72 41 F 8:40-44 43:18.7 43:35.3 14:04/M
40 Penny Gambrel Fort Myers FL 71 46 F 4:45-49 43:18.8 43:36.0 14:04/M
41 Danielle Wagner Cape Coral FL 829 57 F 2:55-59 47:10.5 47:19.8 15:16/M
42 Mary Bartoshuk Labelle FL 79 72 F 1:70-74 47:43.2 48:00.1 15:29/M
43 Brigid Cummins Cape Coral FL 5 39 F 7:35-39 49:05.4 49:22.2 15:55/M
44 Coleen Cecchinato Cape Coral FL 86 48 F 5:45-49 49:10.3 49:26.4 15:57/M
45 Karen Ryan Fort Myers FL 31 60 F 3:60-64 49:14.9 49:27.4 15:57/M
46 Callie Pikcilingis N Fort Myers FL 10 30 F 9:30-34 49:42.1 50:03.8 16:09/M
47 Erin Elswick 55 23 F 1:20-24 50:18.9 50:20.8 16:14/M
48 Aimee Roles-Coston Cape Coral FL 839 45 F 6:45-49 51:03.6 51:20.3 16:34/M
49 Susan Cox Fort Myers FL 60 63 F 4:60-64 53:03.4 53:03.4 17:07/M
50 Ann-Marie Chilton 50 32 F 10:30-34 55:53.6 56:04.6 18:05/M
51 Rachel Johnson MT PLEASANT SC 48 32 F 11:30-34 55:53.6 56:05.1 18:05/M
52 Laura Puerto 41 39 F 8:35-39 56:01.7 56:16.1 18:09/M
53 Debbie Tackett Cape Coral FL 65 53 F 5:50-54 56:10.0 56:16.2 18:09/M
54 Kimberly Cone Key West FL 54 43 F 9:40-44 56:36.6 56:36.6 18:15/M

Top
Male Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 843 27 M 1:OA 16:57.4 16:57.4 5:28/M
2 Bryan Viera Lehigh Acres FL 21 20 M 1:20-24 17:05.6 17:06.6 5:31/M
3 Matt Moomaw Fort Myers FL 14 39 M 1:35-39 18:49.3 18:50.5 6:05/M
4 Jon Williams Cape Coral FL 19 51 M 1:50-54 19:01.6 19:01.6 6:08/M
5 John Fennessy Wellington FL 22 49 M 1:45-49 19:14.6 19:16.2 6:13/M
6 Thomas Maloney Fort Myers FL 844 18 M 1:15-19 19:47.1 19:48.4 6:23/M
7 Ryan Songer Cape Coral FL 828 30 M 1:30-34 20:06.3 20:08.3 6:30/M
8 John Miller N Ft Myers FL 17 39 M 2:35-39 20:07.9 20:12.2 6:31/M
9 Roland Koenecke Cape Coral FL 23 34 M 2:30-34 20:36.4 20:38.9 6:39/M
10 Scott Svec FORT MYERS FL 45 33 M 3:30-34 21:01.9 21:01.9 6:47/M
11 Jared Howell Clewiston FL 61 32 M 4:30-34 21:44.4 22:10.0 7:09/M
12 Michael Suchan Cape Coral FL 16 44 M 1:40-44 22:01.6 22:11.5 7:09/M
13 John Davidson Cape Coral FL 833 54 M 2:50-54 22:14.7 22:24.6 7:14/M
14 Gary Romesser FORT MYERS FL 64 69 M 1:65-69 23:24.9 23:28.4 7:34/M
15 Don Owens Naples FL 59 76 M 1:75-79 23:31.6 23:33.6 7:36/M
16 John Steakley Cape Coral FL 825 58 M 1:55-59 24:36.6 24:36.6 7:56/M
17 Joseph Byer Fort Myers FL 4 66 M 2:65-69 25:04.9 25:11.3 8:07/M
18 Brian Fritz Cape Coral FL 841 34 M 5:30-34 25:28.5 25:35.8 8:15/M
19 Scott Kook Alva FL 35 57 M 2:55-59 26:07.3 26:07.3 8:25/M
20 Raydel Blanco Cape Coral FL 13 9 M 1: 0- 9 26:43.1 26:45.8 8:38/M
21 Wakeland Perkins Fort Myers FL 842 9 M 2: 0- 9 26:47.7 26:50.4 8:39/M
22 Luke Vidal Cape Coral FL 57 34 M 6:30-34 26:42.0 26:54.9 8:41/M
23 Kelly Moorman Fort Myers FL 74 52 M 3:50-54 27:56.6 27:59.4 9:02/M
24 Oliver Pikcilingis Nfm FL 11 31 M 7:30-34 27:52.9 27:59.6 9:02/M
25 James Conklin Cape Coral FL 25 43 M 2:40-44 28:30.3 28:31.9 9:12/M
26 Carlos Capote Auburndale FL 90 52 M 4:50-54 28:21.5 28:38.3 9:14/M
27 Dr.

Read more ›




CANCELLED 7th Annual Sandoval 5K

THIS EVENT HAS BEEN CANCELLED DUE TO THE COVID-19 CONCERN
About This Activity

This 5K Run/Walk is in the Sandoval Community, starting at the club house and running through the beautiful palm tree lined neighborhood streets.  It is intended for ALL AGES, ALL LEVELS OF FITNESS!

Read more ›




2020 Cape Coral Rotary Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Women: Top Finishers 1-10 11-15 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 709 51 1 19:10.0 6:11/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Johnson Fort Myers FL 290 14 7 20:57.7 6:45/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff East Fort Myers FL 700 47 2 19:15.1 6:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 281 56 15 25:00.3 8:04/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 756 58 3 19:29.8 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Cape Coral FL 699 64 21 25:59.2 8:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 297 63 8 22:00.0 7:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Vail 261 74 24 27:41.2 8:56/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2020 Cape Rotary Run for the Rose Garden 5K

About this event

Run in the Cape Coral Rotary Club’s annual 5K race beginning at Rotary Park and winding through the lovely Rose Garden area of South Cape Coral. This event is open to all. T-Shirts are included with your registration. Medals will be awarded in different age,

Read more ›




2020 Running Water 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 679 58 1 19:13.6 19:13.6 6:12/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Ciroalo Long Branch NJ 243 28 10 22:22.5 22:25.7 7:14/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brian Burgan Fort Myers FL 214 55 3 19:26.0 19:26.0 6:16/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 212 56 25 25:33.6 25:37.1 8:16/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2nd Annual Running Water 5K

Join us Saturday February 1 at Jaycee Park for fun and fitness, while saving lives across the globe!

You will be running, or walking 3.1 miles, while women in Kenya walk 7 kilometers each day to carry huge barrels of muddy water for their families for bathing,

Read more ›




2020 Kiwanis Club of Greater Pine Island Calusa Trail Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Kinney Cape Coral FL 14 15 1 18:52.9 18:52.9 6:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 66 45 7 21:41.3 21:41.3 7:00/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 80 51 2 18:59.8 18:59.8 6:07/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Staci McMillan 26 50 9 22:39.8 22:39.8 7:18/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jon Gurney 47 57 6 21:26.0 21:26.0 6:55/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mary O’Brien 13 56 21 24:48.9 24:48.9 8:00/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Bates Captiva FL 668 69 13 23:19.4 23:19.4 7:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 49 65 29 26:49.9 26:49.9 8:39/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caleb Riley 53 10 39 29:08.7 29:08.7 9:24/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mason Wells 86 11 5 21:22.4 21:22.4 6:54/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Josslyn Rider 90 14 40 29:10.2 29:10.2 9:25/M
Top

Female 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Kerr 15 17 79 43:03.9 43:03.9 13:53/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Rebecca Cicoria Saint James City F 55 24 15 23:46.7 23:46.7 7:40/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 79 29 4 20:55.1 20:55.1 6:45/M
2 Gabriel Philbin 19 26 74 38:07.9 38:07.9 12:18/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mccleary Philbin Matlacha FL 20 27 32 28:09.6 28:09.6 9:05/M
2 Eric Ann Philbin 18 28 73 38:07.8 38:07.8 12:18/M
3 Jessica Hawthorne 33 27 82 45:54.2 45:54.2 14:48/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Luke Vidal Cape Coral FL 3 33 22 24:56.0 24:56.0 8:03/M
2 Luke Funkhouser Fort Myers FL 64 34 23 25:14.7 25:14.7 8:08/M
3 Jesse Smith 660 31 28 26:39.9 26:39.9 8:36/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Arielle Taylor-Manges 31 30 18 24:08.4 24:08.4 7:47/M
2 Christine Kuhne Cape Coral FL 1 30 51 31:09.0 31:09.0 10:03/M
3 Rebecca Lavigne 11 30 90 50:31.9 50:31.9 16:18/M
4 Nancy Cote 69 33 97 57:00.3 57:00.3 18:23/M
5 Rosario Perez 72 31 98 59:20.9 59:20.9 19:08/M
Top

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Staci Stevens 28 39 12 23:12.6 23:12.6 7:29/M
2 Rachel Toomey 78 35 20 24:37.0 24:37.0 7:56/M
3 Nicole Riley 54 35 37 29:00.8 29:00.8 9:21/M
4 Rose Herring 50 38 57 33:30.3 33:30.3 10:48/M
5 Melina Wells 87 39 59 34:12.9 34:12.9 11:02/M
6 Nicole Kay Cape Coral FL 4 37 62 34:24.5 34:24.5 11:06/M
7 Joy Marks Cape Coral FL 77 38 69 37:30.7 37:30.7 12:06/M
8 Lisa Thorpe 74 37 88 48:58.2 48:58.2 15:48/M
9 Jessie Little 73 37 89 48:59.5 48:59.5 15:48/M
Top

Male 40 to 44

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jamie Booth Fort Myers FL 52 40 48 30:43.3 30:43.3 9:55/M
2 Derek Marks 76 40 70 37:31.0 37:31.0 12:06/M
Top

Female 40 to 44

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Molly Knapp 32 42 11 23:06.5 23:06.5 7:27/M
2 Shannon Brandes 45 43 19 24:11.7 24:11.7 7:48/M
3 Sancia Davidson Cape Coral FL 81 43 31 27:39.7 27:39.7 8:55/M
4 Andrea Wigert North Fort Myers F 665 40 44 29:42.2 29:42.2 9:35/M
5 Kate Fraser Cape Coral FL 670 43 66 36:55.4 36:55.4 11:55/M
6 Diane Colburn 9 41 80 43:55.1 43:55.1 14:10/M
7 Kiti Von Bonbon 34 41 91 50:33.0 50:33.0 16:18/M
Top

Male 45 to 49

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Fennessy Wellington FL 10 48 3 19:42.9 19:42.9 6:21/M
2 Bob Drew Cape Coral FL 85 49 26 26:18.6 26:18.6 8:29/M
3 Dan Haugen Mccall ID 662 48 36 28:56.1 28:56.1 9:20/M
Top

Female 45 to 49

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Gina Stein Saint James City F 661 47 16 23:52.9 23:52.9 7:42/M
2 Michelle White Bokeelia FL 57 46 68 37:16.8 37:16.8 12:01/M
3 Gracie Nallon 42 45 78 42:44.5 42:44.5 13:47/M
4 Lisa Nixon 39 49 86 47:48.6 47:48.6 15:25/M
Top

Male 50 to 54

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sean Kramak Saint James City F 25 52 10 22:44.5 22:44.5 7:20/M
2 James Moulds Aurora ON 671 51 14 23:31.3 23:31.3 7:35/M
3 Steve Longbrake Cape Coral FL 88 53 41 29:12.6 29:12.6 9:25/M
4 Mike White 56 53 67 37:16.7 37:16.7 12:01/M
Top

Female 50 to 54

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Elizabeth Vanwart 22 53 27 26:37.3 26:37.3 8:35/M
2 Heidi Talbott Cape Coral FL 36 52 43 29:41.9 29:41.9 9:35/M
3 Robyn Sass-Graves 65 54 50 30:56.0 30:56.0 9:59/M
4 Julia Christman N Ft Myers FL 82 53 53 31:24.5 31:24.5 10:08/M
5 Carol Gurney 46 54 55 33:08.0 33:08.0 10:41/M
6 Leigh Byrd Cape Coral FL 38 53 56 33:17.1 33:17.1 10:44/M
7 Alice Peck Cape Coral FL 669 54 64 35:50.4 35:50.4 11:34/M
8 Anne Burn North Fort Myers F 667 53 72 38:01.4 38:01.4 12:16/M
9 Leslie Hagel 59 52 85 47:15.1 47:15.1 15:15/M
10 Lisa Steen 44 54 87 47:48.7 47:48.7 15:25/M
11 Julie Falconer 7 51 93 51:44.9 51:44.9 16:41/M
12 Joey Reynolds 5 50 95 55:03.9 55:03.9 17:45/M
Top

Male 55 to 59

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Craig Bixler Saint Charles IL 672 59 8 22:13.8 22:13.8 7:10/M
2 Scott Falconer 6 58 92 51:44.6 51:44.6 16:41/M
Top

Female 55 to 59

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mandy Steppe 91 56 25 25:43.9 25:43.9 8:18/M
2 Beverly Jones-Reddick 41 58 35 28:32.3 28:32.3 9:12/M
3 Laurie Lowe Naples FL 16 56 38 29:04.7 29:04.7 9:23/M
4 Susan Motler Rensselaer NY 89 57 47 30:27.3 30:27.3 9:49/M
5 Maureen Garzoni 37 55 60 34:19.2 34:19.2 11:04/M
6 Mari Cabana Saint James City F 664 58 61 34:19.3 34:19.3 11:04/M
7 Rebecca Springstroh 676 58 65 36:01.8 36:01.8 11:37/M
8 Tresa Bryan 27 56 76 41:28.4 41:28.4 13:23/M
9 Melanie Hoff 8 58 84 47:12.0 47:12.0 15:14/M
Top

Male 60 to 64

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Dennis Philbin Matlacha FL 21 62 34 28:23.5 28:23.5 9:09/M
2 Brad Rench 75 61 42 29:23.0 29:23.0 9:29/M
3 Jack Lingwall 48 64 45 30:08.0 30:08.0 9:43/M
4 Mark Hembling Fort Myers FL 40 62 46 30:19.9 30:19.9 9:47/M
5 Jim Reilley 674 63 49 30:53.8 30:53.8 9:58/M
6 John Giangrant 62 62 54 32:58.4 32:58.4 10:38/M
7 Steve Springstroh Appleton WI 675 62 63 35:20.1 35:20.1 11:24/M
8 Bill Schumaker Indianapolis IN 673 61 75 39:50.8 39:50.8 12:51/M
Top

Female 60 to 64

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sherri Talley 68 60 33 28:20.8 28:20.8 9:08/M
2 Cathy Murphy 60 60 96 55:03.9 55:03.9 17:45/M
Top

Male 65 to 69

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Rufus Lemaire 67 67 24 25:21.3 25:21.3 8:11/M
2 Gary Norrish Eau Claire WI 70 69 58 34:09.9 34:09.9 11:01/M
Top

Female 65 to 69

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ruth Chamberlin Matlacha FL 17 65 52 31:23.6 31:23.6 10:07/M
2 Beth Smith 83 65 71 37:49.1 37:49.1 12:12/M
3 Ruth Norrish Eau Claire WI 71 68 77 42:10.6 42:10.6 13:36/M
4 Melanie Giangrant 61 65 81 44:31.6 44:31.6 14:22/M
5 Molly Dreiseszun 63 68 83 47:11.8 47:11.8 15:13/M
6 Penny Honc 12 65 94 54:05.7 54:05.7 17:27/M
7 Laura Rider Saint James City F 663 65 99 59:37.8 59:37.8 19:14/M
Top

Male 70 to 74

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jeff Morey Bokeelia FL 58 72 17 24:07.6 24:07.6 7:47/M
Top

Male 75 and Over

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Don Tarasiewicz N Fort Myers FL 51 79 30 27:31.5 27:31.5 8:53/M

Read more ›




Inaugural Pine Island Kiwanis Club Calusa 5K

Event Information

On January 11, 2020 the Kiwanis Club of Greater Pine Island will host its first annual Calusa 5K Run. This run will take you along the waterfront in Pineland, thru quiet neighborhoods and finishes with a ¼ mile run on hard packed trails at the Calusa Heritage Trail.

Read more ›




2019 Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin Vã¡zquez 761 17 1 18:01.3 18:01.3 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Diana Sitar Fort Myers FL 655 33 4 20:02.3 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 703 54 5 20:27.5 20:28.6 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Sterious Fort Myers FL 773 47 32 25:09.4 25:15.3 8:09/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brad Galbraith 533 53 7 20:48.7 20:50.2 6:43/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Carol May-Mcquillan Stouffville ON 935 50 35 25:54.1 25:57.5 8:22/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andreas Boehm Cape Coral FL 723 61 9 21:06.9 21:06.9 6:48/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 912 62 66 28:47.7 28:58.1 9:21/M
Top

Male 10 and Under
Record: Lucas Lemm –

Read more ›




2019 Downtown Christmas Run 5K

The Downtown Christmas Run is and exciting activity to celebrate the Christmas holiday. We will be running through downtown Fort Myers, FL over the bridge and back to the finish line. We will be lighting the course with Christmas lights as our way of spreading Christmas cheer.

Read more ›




2019 Babcock Ranch Thanks 4 Giving 5K

Men: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 570 17 1 17:44.1 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 383 45 8 21:07.2 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 803 50 2 19:19.0 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Scheetz Lehigh Acres FL 639 40 20 24:20.4 7:51/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 784 58 3 19:59.1 6:27/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Peckham Lehigh Acres FL 815 50 36 27:46.0 8:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 793 69 19 24:15.0 7:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 557 62 47 28:35.7 9:13/M
Top

Male 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jameson Cochara 575 6 201 1:05:30.7 21:08/M
Top

Female 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriella Vazquez 572 7 25 25:22.7 8:11/M
2 Audrey Pearce 577 8 87 35:40.9 11:30/M
3 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 821 8 132 46:00.1 14:50/M
4 Rylie Green 584 8 138 51:32.9 16:37/M
5 Carys Calverase 531 8 140 52:07.0 16:49/M
6 Camber Hardin 545 6 151 54:01.6 17:25/M
7 Auden Hardin 546 6 165 55:28.5 17:54/M
8 Pippa Schpofield Fort Myers FL 792 7 192 1:00:21.5 19:28/M
9 Abby Knott North Fort Myers F 813 7 193 1:00:22.6 19:28/M
10 Alexia Martinez 529 6 197 1:01:01.3 19:41/M
Top

Male 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Vela 638 9 38 27:58.7 9:01/M
2 Connor Hunt 615 10 57 29:38.8 9:34/M
3 Sam Eckert 498 9 58 29:40.4 9:34/M
4 James Sewell 488 9 71 31:59.8 10:19/M
5 Bradley Gonzales 543 10 123 43:51.5 14:09/M
6 Grant Shaw 560 10 147 53:43.9 17:20/M
Top

Female 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhealyn Anderson 476 9 32 27:11.9 8:46/M
2 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 816 10 49 28:43.1 9:16/M
3 Ariana Arroyo 591 10 77 33:51.2 10:55/M
4 Macey Hodges North Fort Myers F 799 10 107 40:34.0 13:05/M
5 Kane Archibald 481 10 109 41:49.9 13:29/M
6 Averi Johnson 625 10 125 44:11.6 14:15/M
7 Taylor Cleland Lehigh Acres FL 582 9 126 44:16.1 14:17/M
8 Amberly Bressman 589 9 131 46:00.0 14:50/M
9 Olivia Shaw 561 9 133 47:30.7 15:19/M
10 Elaina Martinez 528 10 164 55:26.2 17:53/M
11 Anna Schuck 585 10 186 58:48.8 18:58/M
12 Savannah Lawrence 519 10 191 59:11.3 19:05/M
Top

Male 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Boone Stewart N Ft Myers FL 548 12 34 27:26.3 8:51/M
2 Frankie Rodriguez 590 12 61 30:15.5 9:45/M
3 Caleb Demeyere Labelle FL 791 12 68 31:30.6 10:10/M
4 Danny Pearce 576 11 80 33:54.5 10:56/M
5 Adam Giordano 538 11 84 35:14.3 11:22/M
6 Thomas Parke North Fort Myers F 787 12 97 38:56.1 12:34/M
7 Ary Patel 592 12 105 40:18.8 13:00/M
8 Jackson Baublis 522 11 135 50:46.8 16:23/M
9 Mikel Schoedel 607 12 137 51:29.1 16:36/M
10 Lincoln Baublis 523 11 146 53:20.0 17:12/M
11 Gavin Eckman Fort Myers FL 824 11 168 55:53.0 18:02/M
12 Macabe Baublis 524 11 185 58:48.4 18:58/M
Top

Female 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian Stark 800 12 79 33:54.3 10:56/M
2 Isabella Ford Alva FL 785 12 83 35:12.4 11:21/M
3 Chesney Vokaty 627 12 96 38:56.1 12:34/M
4 Belle Hilliker Fort Myers FL 818 11 119 43:44.5 14:06/M
5 Samantha Lawrence 518 11 190 59:11.2 19:05/M
Top

Male 13 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Armando Arroyo Jr.

Read more ›




Thanks 4 Giving 5K

About this event

November 16, 2019

Saturday

Babcock Ranch Neighborhood School

Trailblazer Loop Babcock Ranch, FL  33982

Babcock Ranch Neighborhood School will be hosting their inaugural –

Read more ›




2019 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nekhi Perry 458 15 1 17:50.0 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Ernst 771 24 11 21:59.2 7:05/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 407 49 5 19:28.3 6:17/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cyndi Tluczek Cape Coral FL 347 41 21 23:52.5 7:42/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Herbicht Michelau 462 70 10 21:47.7 7:02/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Mann 418 58 22 23:58.8 7:44/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 774 68 17 23:19.6 7:31/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 764 60 64 29:20.1 9:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Raydel Blanco –

Read more ›




2019 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K & Kids Run

Saturday
Sun Splash Family Waterpark
400 Santa Barbara Blvd Cape Coral, FL  33991

Support local Cape Coral schools and enjoy a unique racing experience!

You’ll enjoy a two-loop course through the Festival grounds with a festive finish line celebration!

Read more ›




2019 St Andrew Catholic Church Run for the Stars Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 331 17 1 17:58.1 5:48/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Williamson Cape Coral FL 719 11 3 20:01.4 6:27/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 708 50 2 19:18.6 6:14/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Mazzola Fort Myers FL 336 40 12 24:43.9 7:58/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 689 55 5 21:41.0 7:00/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Mellow Gill MA 323 55 24 28:30.9 9:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 260 65 13 24:44.5 7:59/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 709 60 36 31:18.2 10:06/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2019 LCEC Goblin Gallop 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 639 61 1 20:57.6 20:57.6 6:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Catelyn Holcomb Fort Myers FL 274 12 15 26:38.4 26:45.4 8:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 634 55 2 21:03.6 21:03.6 6:47/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Laura Decamp Cape Coral FL 631 41 16 26:37.5 26:49.0 8:39/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Bates Captiva FL 650 68 6 24:43.2 24:44.2 7:59/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Michaela Harms Luebeck 222 52 18 27:07.8 27:10.9 8:46/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Cliff Smith Fort Myers FL 652 63 41 29:51.7 29:55.8 9:39/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 243 62 29 28:46.9 28:51.5 9:18/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Levi Klausing 93 9 7 25:09.8 25:20.3 8:10/M
2 Lucas Buenfil Cape Coral FL 636 8 30 28:49.3 29:01.4 9:22/M
3 Jack Hunt 105 10 38 29:26.2 29:36.5 9:33/M
4 Wyatt Labair Cape Coral FL 69 9 44 30:41.4 30:45.4 9:55/M
5 Richie Sturgeon 287 10 55 33:01.3 33:14.4 10:43/M
6 Isaac Monestine 657 10 58 31:30.2 34:16.8 11:03/M
7 Ryan Brennan 280 7 69 35:52.6 36:04.8 11:38/M
8 William Hart Cape Coral FL 144 10 86 39:50.5 40:04.6 12:55/M
9 Myles Roecker Cape Coral FL 251 9 114 47:40.4 47:53.5 15:27/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Natalie Singletary 297 8 65 35:20.8 35:33.6 11:28/M
2 Hanna Abokoora Fort Myers FL 275 9 73 36:42.2 36:48.8 11:52/M
3 Sophia Abokoora Fort Myers FL 276 10 99 42:25.1 42:31.2 13:43/M
4 Lexis Fennig 106 10 101 42:37.5 42:50.2 13:49/M
5 Lucia Buenfil Cape Coral FL 635 6 111 45:22.7 45:35.0 14:42/M
6 Madison Henderson Fort Myers FL 279 9 120 50:11.2 50:18.2 16:14/M
7 Veronica Barber Fort Myers FL 277 9 126 51:54.8 52:01.1 16:47/M
8 Lacey Brennan 281 6 139 1:01:08.8 1:01:21.6 19:47/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Fitzsimmons Cape Coral FL 59 11 90 40:18.6 40:34.9 13:05/M
2 Vincent Ehrhardt North Fort Myers F 20 13 98 42:11.0 42:16.8 13:38/M
3 Andrew Willis 303 11 108 45:01.4 45:25.2 14:39/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sophia Shonak Fort Myers FL 278 11 68 35:53.9 36:00.9 11:37/M
2 Katelyn Willis 302 11 109 45:02.7 45:25.3 14:39/M
3 Jasmyn Rayo 306 12 138 1:01:04.7 1:01:19.2 19:47/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jeremy McCarthy 315 19 97 42:07.1 42:13.5 13:37/M
Top

Female 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sarah Cox Fort Myers FL 299 18 60 34:13.7 34:20.2 11:05/M
Top

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caleb Chapman Fort Myers FL 139 23 5 23:22.4 23:27.2 7:34/M
2 Austin Beiner Cape Coral FL 313 20 20 27:18.2 27:18.2 8:48/M
3 Marty Bartow 655 24 21 27:30.9 27:39.4 8:55/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Krista Brummet Fort Myers FL 633 23 45 30:29.6 30:47.4 9:56/M
2 Kimberly Richards Cape Coral FL 119 22 107 43:59.8 44:02.2 14:12/M
3 Christian Nichols Cape Coral FL 56 22 143 1:02:13.5 1:02:36.5 20:12/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 288 29 4 21:22.4 21:22.4 6:54/M
2 Rafael Rueda Fort Myers FL 314 28 12 25:37.8 25:56.0 8:22/M
3 Stephen Johnson 176 29 42 29:48.2 30:12.0 9:45/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maranda Humphreys Olivette MO 289 29 33 29:02.2 29:20.5 9:28/M
2 Bailey Booher Fort Myers FL 290 26 35 29:07.8 29:28.1 9:30/M
3 Amanda McGowan North Fort Myers F 648 25 43 30:35.3 30:38.8 9:53/M
4 Savanna Baker Fort Myers FL 265 29 112 45:35.0 45:42.7 14:45/M
5 Taylor Bogart N Ft Myers FL 48 27 116 45:20.3 47:58.9 15:28/M
6 Bethany Sierocinski Cape Coral FL 241 29 133 55:53.4 56:13.8 18:08/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Pj Miller Cape Coral FL 98 33 14 26:24.7 26:42.2 8:37/M
2 Jordan Williamson Cape Coral FL 247 31 24 28:05.7 28:17.2 9:07/M
3 Vinny Bodetti Cape Coral CT 223 34 25 28:17.2 28:22.9 9:09/M
4 Oliver Pikcilingis Nfm FL 79 30 28 28:22.9 28:48.3 9:17/M
5 Ian Deery Fort Myers FL 632 30 37 29:15.6 29:34.2 9:32/M
6 Brandon Lorino Port Charlotte FL 264 30 52 32:42.6 32:49.2 10:35/M
7 Daniel Brennan 282 34 77 37:08.8 37:21.3 12:03/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maxine Bodetti Cape Coral FL 233 30 17 27:05.4 27:10.3 8:46/M
2 Janessa Weiland Fort Myers FL 100 33 79 37:51.8 37:58.9 12:15/M
3 Ann-Marie Chilton 285 31 85 39:15.6 39:38.8 12:47/M
4 Kaylee Joshua Fort Myers FL 95 30 92 40:39.8 40:47.3 13:09/M
5 Amanda Fennig Cape Coral FL 107 34 102 42:44.9 42:57.5 13:51/M
6 Morgan Rosa Caracappa Cape Coral FL 112 31 103 42:59.2 43:02.2 13:53/M
7 Linda Johnson Fort Myers FL 310 33 127 52:02.8 52:27.2 16:55/M
8 Ashley Naylor Cape Coral FL 199 33 136 59:26.6 59:43.2 19:16/M
Top

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Timothy Turner Cape Coral FL 224 35 3 21:03.1 21:04.6 6:48/M
2 Chris Smith Fort Myers FL 651 37 13 26:22.2 26:25.8 8:31/M
3 Brian Chapman Fort Myers FL 141 36 19 27:07.3 27:12.3 8:46/M
4 Jose Bolanos Cape Coral FL 268 36 23 27:59.4 28:03.1 9:03/M
5 Michael Johnson Lehigh Acres FL 286 35 104 43:22.5 43:47.0 14:07/M
Top

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Barbara Lewin Fort Myers FL 231 39 26 28:31.4 28:38.8 9:14/M
2 Rebekah Zultanky Bonita Springs FL 261 38 63 34:57.4 35:03.3 11:18/M
3 Krystal Bottcher Cape Coral FL 137 39 66 35:41.2 35:51.1 11:34/M
4 Liz Axberg Cape Coral FL 237 38 76 37:04.5 37:07.3 11:58/M
5 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




8th Annual LCEC Goblin Gallop 5K

About This Activity

On October 26, 2019, we will be holding our 8th Annual LCEC Goblin Gallop to benefit the United Way. The Goblin Gallop 5K Run/Walk will be held at Jaycee Park in Cape Coral. Since its inception,

Read more ›




2019 Busey Bank Run for Prevention 5K

DESCRIPTION

The Busey Bank Run for Prevention, presented by Alufab, USA,  is a chipped and time 5K that includes a beautiful course through the historic River District.  This event will be held at Centennial Park, 2000 West First Street,

Read more ›




2019 Run for Prevention 5K Results

See Results on RunSignUp.com

 

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top

Male Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Benjamin Pignatone Estero FL 129 33 1 19:10.5 19:10.5 6:11/M
Top

Female Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 165 38 3 22:33.0 22:34.2 7:17/M
Top

Male Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Scott Czerkies Joliet IL 207 43 2 21:38.6 21:40.7 6:59/M
Top

Female Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jennifer Locklear North Port FL 90 46 6 23:13.6 23:13.6 7:29/M
Top

Male Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Eric Drick North Fort Myers F 41 56 5 23:13.5 23:13.5 7:29/M
Top

Female Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Lysinger Parrish FL 91 59 38 30:26.9 30:26.9 9:49/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 80 67 7 23:20.5 23:20.5 7:32/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jan Bennett Fort Myers NY 12 65 43 31:52.1 31:56.0 10:18/M
Top

Male No Age Provided
Record: –

Read more ›




2019 Omega Youth Foundation 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Bagby Fort Myers FL 998 16 1 18:01.8 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaleism Biss Saint Petersburg F 999 20 10 20:20.8 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 997 50 5 19:13.8 6:12/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere Cape Coral FL 601 45 17 22:15.1 7:11/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 661 58 6 19:28.8 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daina West Pittsburgh PA 663 50 36 27:57.5 9:01/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 578 65 26 24:48.7 8:00/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Novy N.

Read more ›




2nd Annual Omega Youth 5K Race

About This Activity

The Course

Races begin and end at Jaycee Park, at the end of Beach Parkway in Cape Coral, alongside the Caloosahatchee River.

Packet Pickup

Pick up packet the Friday prior to the race (8/16/19) during normal business hours at The Run Shoppe,

Read more ›




2019 Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 900 17 1 15:45.5 5:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Repperger Cape Coral FL 886 38 26 19:29.2 6:17/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 404 52 7 17:27.9 5:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 313 43 38 21:38.1 6:59/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 509 60 30 20:28.3 6:36/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 392 65 95 26:52.4 8:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 387 63 36 21:27.8 6:55/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 237 62 111 28:08.2 9:05/M
Top

Female 5 and Under
Record: Olivia Slider –

Read more ›




6th Annual Sandoval 5K


About This Activity

This 5K Run/Walk is in the Sandoval Community, starting at the club house and running through the beautiful palm tree lined neighborhood streets.  It is intended for ALL AGES, ALL LEVELS OF FITNESS! We encourage families to participate, either through walking or running the 3.1 mile course.  

Read more ›




2019 SUMMER RACE SERIES

For all the people who have been asking about our Summer Series,  we have decided, after nine continuous years, to take a year off. We would like to thank everyone who has come out, year after to year, to enjoy these 5K’s with us.  At this point we fully intend to resume them in the Summer of 2020,

Read more ›




7th Annual Head and Neck Cancer 5K Run and 2-Mile Walk

SATURDAY, APRIL 27, 2019
Run/Walk Schedule
7:00 am: Registration opens | 8:00 am: 5K run/2-mile walk
Refreshments, Awards and Chance Drawings to Follow

Click Here to View Flyer  |  Click Here to View Brochure

Read more ›




9th Annual The Fast and the Furriest 5K and 1 Mile Walk


About This Activity

WOOF – ARE YOU READY TO RUN FOR THE DOGS WITH DOGS! 

9th Annual The Fast and the Furriest 5K and 1 Mile Walk

April 6th, 2019 at Centurylink Sports Complex/Hammond Stadium! ​

This 5K and 1 Mile Fun Walk is dog friendly and tail-wagging fun!

Read more ›




The Inaugural Marlins 5K


About This Activity

The inaugural Marlins 5K to benefit Ronald McDonald House Charities of Southwest Florida! Hosted by Really Fun Endurance Club. Come run or walk this fast and flat course! Then celebrate your accomplishments at the post race party at Marlins Brewhouse.

Read more ›




2019 LCMS Foundation Fun Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Schroeder Lehigh Acres FL 465 38 1 18:26.8 5:57/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Levesque Tiverton RI 449 38 4 19:40.4 6:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Worthington Oak Hill VA 450 45 3 19:35.9 6:19/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodi Kurtenbach Milan IL 150 46 16 25:27.7 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 502 65 8 22:02.8 7:06/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Mains Newville PA 507 55 31 28:19.0 9:08/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 501 68 11 23:29.2 7:35/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Greer Wellsesley MA 503 68 47 33:46.5 10:54/M
Top

Male 10 and Under
Record: Noah Satloff –

Read more ›




Lee County Medical Society Foundation 2019 Fun Run


Event details and schedule

Important Information to Know:

  • Saturday, March 16th, 2019
  • 5K race starts at 8:45am, 2K walk starts at 9am.
  • Paper applications are available to fill out on the morning of the event. Registration on race day is from 7:45am-8:45am.

Read more ›




The Yo Taco Shrimp Run 5K


About This Activity

The Cypress Lake High School Athletic Booster Club has exciting news! In conjunction with the 61st annual Fort Myers Beach Lions Club Shrimp Festival, we are proud to announce the return of The Yo Taco Shrimp Run 5k, presented by Cypress Lake High School Athletic Booster Club.

Read more ›




6th Annual TALC Scholarship FUNd Run


About This Activity

The 6th Annual TALC FUNd Run returns to our Fort Myers location.  Our family friendly walk/run event raises funds that directly offer scholarships to our local TALC seniors.  This a family-friendly night-time event that encourages fun and laughter.

 

Read more ›




2019 Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 11-15 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 660 52 2 20:26.4 6:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Leverone Covington KY 699 34 1 20:11.0 6:31/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 733 60 3 20:27.2 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Bell Fort Myers FL 670 42 17 24:51.9 8:01/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 740 65 4 20:32.9 6:37/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Festler Park Rapids MN 741 54 21 25:46.9 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 482 65 11 22:50.9 7:22/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin J Smith Cape Coral FL 685 63 23 26:15.9 8:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2019 Cape Coral Rotary Club Run for the Rose Garden 5K


About This Activity

Run in the Cape Coral Rotary Club’s annual 5K race beginning at Rotary Park and winding through the lovely Rose Garden area of South Cape Coral. This event is open to all. T-Shirts are included with your registration. Medals will be awarded in different age,

Read more ›




2019 Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 5- 8 9-11 12-15 30-34 35-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 5- 8 9-11 30-34 35-39 40-49 50-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yancey Palmer Fort Myers FL 538 45 1 19:15.0 6:13/M
2 Jeff Stouch 135 59 2 21:31.9 6:56/M
3 Peter Ballentine Venice FL 544 56 3 23:51.1 7:42/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenlee Dominguez North Fort Myers F 512 9 6 24:31.4 7:55/M
2 Jillian Vasquez 605 38 14 27:34.8 8:54/M
3 Carol Palow Cape Coral FL 608 43 15 27:45.7 8:57/M
Top

Male 5 to 8
Record: Isaac Martinez –

Read more ›




2nd Annual Citygate Ministries Downtown Christmas Run 5K and 1 Mile Walk


ALTHOUGH ONLINE REGISTRATION WILL CLOSE AT MIDNIGHT ON THE THURSDAY BEFORE THE RACE TO PREPARE FOR PACKET PICKUP, YOU CAN STILL REGISTER AT THE EARLY PACKET PICKUP EVENT AT THE RUN SHOPPE IN FORT MYERS (6900 Daniels Pkwy #28, Fort Myers, FL 33912).

Read more ›




2018 Babcock Ranch Jingle Bells 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 115 51 1 17:53.8 5:46/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 187 46 4 19:36.3 6:19/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 270 50 3 19:36.2 6:19/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 134 55 16 23:51.4 7:42/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph White Seneca SC 169 62 11 22:52.8 7:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Cape Coral FL 882 63 37 26:16.1 8:28/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Chinneck Clinton Township M 880 68 21 24:45.1 7:59/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 372 60 62 29:01.8 9:22/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayden Pledger Fort Myers FL 948 10 13 23:32.8 7:35/M
2 Graham Freeland 50 9 28 25:33.0 8:15/M
3 Deagen Johnson 43 9 31 26:01.8 8:24/M
4 Drake Welsh 2 8 32 26:02.1 8:24/M
5 Carter Flavelle 107 10 33 26:06.3 8:25/M
6 Nathan Baucom 69 9 36 26:11.9 8:27/M
7 Karter Pledger Fort Myers FL 949 9 49 27:39.2 8:55/M
8 Cash Taylor 6 9 50 27:49.9 8:58/M
9 Boden Ballinger 70 10 69 29:58.8 9:40/M
10 Gavin Adorno 73 10 80 31:22.7 10:07/M
11 Abram Fennell 133 6 87 32:07.5 10:22/M
12 Byron Moses 31 9 97 33:12.7 10:43/M
13 Lance Stephenson 10 8 99 33:25.5 10:47/M
14 Tucker Grenier 45 9 100 33:25.6 10:47/M
15 Phillip Botsford 62 8 109 34:31.8 11:08/M
16 Cody Cox 54 10 112 35:07.9 11:20/M
17 Bryson Stewart 9 10 117 35:49.0 11:33/M
18 Boyce Muniz 29 10 118 35:49.3 11:33/M
19 Trevon Wilson Lehigh Acres FL 943 9 151 39:58.5 12:54/M
20 Brodey Soloman 11 8 153 40:22.8 13:01/M
21 Graydon Bullard 60 8 154 40:24.9 13:02/M
22 Caleb Golden Alva FL 142 9 175 44:09.4 14:15/M
23 Alex Gonzalez 46 10 177 45:08.8 14:34/M
24 Geno Grossenbaugh 44 8 179 45:09.2 14:34/M
25 Paxton Campbell Estero FL 59 10 194 50:03.6 16:09/M
26 Cayce Smith 12 10 205 55:59.8 18:04/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peyton Stovall North Fort Myers F 952 10 30 25:55.5 8:22/M
2 Sadie Gutridge 84 10 44 26:46.8 8:38/M
3 Kenadi Regnier 22 10 53 28:08.3 9:05/M
4 Mariunna Rivera 19 10 68 29:45.9 9:36/M
5 Eizabelle Flint Alva FL 947 10 133 37:35.1 12:07/M
6 Jacqi Denney Lehigh Acres FL 916 10 134 37:36.7 12:08/M
7 Mia Sophia Newkirk Lehigh Acres FL 961 8 145 39:12.5 12:39/M
8 Ariana Arroyo 71 9 149 39:49.7 12:51/M
9 Jordyn Korpi 153 10 150 39:51.6 12:51/M
10 Fiona Fontan 51 9 155 40:40.0 13:07/M
11 Shelby Morin 96 10 156 40:42.2 13:08/M
12 Megan Demere 23 10 157 40:46.0 13:09/M
13 Riley Womack 1 9 158 40:46.8 13:09/M
14 Shyla Flint 52 10 159 40:47.8 13:09/M
15 Amberly Bressman 61 8 161 41:15.9 13:18/M
16 Zoey Levy 38 9 167 42:56.7 13:51/M
17 Alina Marrero 35 8 168 42:56.9 13:51/M
18 Anna Kanacheril 41 10 172 43:39.6 14:05/M
19 Paisley Smith Fort Myers FL 957 8 180 45:09.7 14:34/M
20 Asha Kanacheril 42 8 196 50:53.1 16:25/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Gutridge 83 17 6 20:44.1 6:41/M
2 Boone Stewart N Ft Myers FL 8 11 20 24:41.4 7:58/M
3 Hayden Prescott 82 12 22 24:45.7 7:59/M
4 Andrew Garcia Fort Myers FL 959 11 27 25:32.7 8:14/M
5 Calvin Jeannelus Lehigh Acres FL 899 11 35 26:08.9 8:26/M
6 Armando Arroyo 72 13 48 27:36.8 8:54/M
7 Naian Freitas 80 11 51 28:04.2 9:03/M
8 Frankie Rodriguez 15 11 98 33:12.7 10:43/M
9 Jacob Gomez Toledo Fort Myers FL 182 11 102 33:45.5 10:53/M
10 Roman Deleon Lehigh Acres FL 966 14 114 35:26.1 11:26/M
11 Ralee Flavelle 106 11 126 37:07.2 11:58/M
12 Camron Deleon Lehigh Acres FL 967 12 146 39:18.0 12:41/M
13 Xander Bieniek 65 14 169 43:20.7 13:59/M
14 Zach Bieniek 66 16 170 43:21.3 13:59/M
15 Keegan “nate” Gaddy 47 11 181 45:16.5 14:36/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsey Oliver Labelle FL 913 19 5 19:55.3 6:25/M
2 Natalie Goshorn 189 13 29 25:53.4 8:21/M
3 Indi Patel 25 12 65 29:14.7 9:26/M
4 Chloe Lange 86 15 73 30:48.7 9:56/M
5 Emily Rodriguez 16 16 75 30:50.9 9:57/M
6 Vivian Stark 81 11 77 31:14.8 10:05/M
7 Presley Culbertson Ft Myers FL 130 12 79 31:19.3 10:06/M
8 Kennedy Culbertson Ft Myers FL 129 15 101 33:39.6 10:51/M
9 Kylee Lange Cape Coral FL 958 13 124 36:43.0 11:51/M
10 Ashlin Fitch North Fort Myers F 99 12 127 37:07.7 11:58/M
11 Piper Campbell Estero FL 58 11 128 37:07.9 11:58/M
12 Amaya Taylor 5 11 144 39:11.7 12:38/M
13 Mackenzie Warman North Port FL 946 13 171 43:27.2 14:01/M
14 Zoie Bieniek 64 12 173 44:02.6 14:12/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 89 28 8 21:02.2 6:47/M
2 John Humbert North Fort Myers F 920 21 12 23:31.1 7:35/M
3 Zachary Francis 94 24 26 25:26.2 8:12/M
4 Daniel Ulmer Fort Myers FL 88 20 39 26:32.4 8:34/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 119 24 46 27:24.6 8:50/M
6 Justin Million Fort Myers FL 155 27 93 32:32.2 10:30/M
7 Aaron Bishop Pt Charlotte FL 177 26 115 35:30.1 11:27/M
8 Michael Justice Port Charlotte FL 179 25 121 36:20.3 11:43/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Ulmer Fort Myers FL 87 22 81 31:25.4 10:08/M
2 Hannah Kelly Cape Coral FL 140 25 89 32:19.5 10:25/M
3 Katelyn Kelly Cape Coral FL 141 22 90 32:19.6 10:25/M
4 Sarah Godwin North Fort Myers F 110 29 105 33:56.0 10:57/M
5 Jade Quintier Fort Myers FL 118 23 111 34:38.5 11:10/M
6 Brooke Francis Fort Myers FL 93 25 123 36:34.2 11:48/M
7 Jacilynn Puterbaugh 944 26 129 37:29.0 12:05/M
8 Ashley Glowinski Fort Myers WI 98 28 142 39:05.7 12:36/M
9 Kristen Bachmeier Fort Myers FL 172 28 183 45:38.6 14:43/M
10 Tori Hicks Lehigh Acres FL 173 20 185 45:40.4 14:44/M
11 Taylor Cronin 55 23 191 48:24.9 15:37/M
12 Michelle Botsford Fort Myers FL 918 29 195 50:51.4 16:24/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Strom Estero FL 77 37 2 18:09.1 5:51/M
2 Lavosia Price Jr.

Read more ›




2nd Annual Babcock Ranch Jingle Bell 5K

Race Flyer

About This Activity

Babcock Ranch will host its second Jingle Bell 5K on December 8 at 8:00 AM.

Babcock Ranch is America’s first solar powered town located in Southwest Florida.  It will eventually be home to 50,000 residents. 

Read more ›




2018 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Varner 890 16 1 17:33.4 5:40/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere 278 44 11 21:25.4 6:55/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 851 65 5 20:16.7 6:32/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 889 55 23 23:43.4 7:39/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Tam Lehigh Acres FL 276 56 9 21:04.4 6:48/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 901 54 40 26:53.0 8:40/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 929 67 22 23:15.6 7:30/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Stetts Cape Coral FL 931 64 67 31:03.3 10:01/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2018 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K


About This Activity

Support local Cape Coral schools and enjoy a unique racing experience!

You’ll enjoy a two-loop course through the Festival grounds with a festive finish line celebration!

All participants will receive a commemorative race shirt and FREE pancake breakfast for our Veterans and runners.

Read more ›




2018 Babcock Ranch Trick or Trot 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 844 51 1 18:33.7 18:33.7 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Stephanie Delisle Cape Coral FL 829 44 4 22:42.4 22:42.4 7:19/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 779 54 2 21:00.6 21:00.6 6:46/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 757 55 6 23:47.0 23:47.0 7:40/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 A Scaletta Hawthorn Woods IL 710 57 5 23:15.1 23:15.1 7:30/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lynn Davidson Labelle FL 741 59 12 25:38.4 25:38.4 8:16/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jerry Clevenger Fort Myers FL 208 61 14 26:23.5 26:23.5 8:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 764 66 16 27:05.9 27:05.9 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Max Delisle Cape Coral FL 828 9 10 25:31.0 25:31.0 8:14/M
2 Nathan Slater Port Charlotte FL 781 7 45 31:13.9 31:13.9 10:04/M
3 Paxton Campbell Estero FL 261 10 110 47:20.1 47:20.1 15:16/M
4 Zach Bildzukewicz 264 10 122 50:01.9 50:01.9 16:08/M
5 Brody Murphy Punta Gorda FL 257 10 132 53:27.3 53:27.3 17:15/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Viktoria Wrenn North Port FL 701 10 35 29:32.8 29:32.8 9:32/M
2 Chloe Stephens Fort Myers FL 725 9 85 38:14.6 38:14.6 12:20/M
3 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 752 9 97 40:41.0 40:41.0 13:07/M
4 Amberly Bressman 788 8 120 49:54.9 49:54.9 16:06/M
Top

Male 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Armando Arroyo 782 13 17 27:11.7 27:11.7 8:46/M
2 Josiah Seyler 810 15 18 27:15.9 27:15.9 8:47/M
3 Dawson Baker Fort Denaud FL 761 12 20 27:28.5 27:28.5 8:52/M
4 Cole Murphy Punta Gorda FL 820 12 21 27:33.9 27:33.9 8:53/M
5 Trey Brauch Fort Myers FL 849 19 28 28:39.0 28:39.0 9:15/M
6 Cole Stephens Fort Myers FL 727 11 37 29:45.6 29:45.6 9:36/M
7 Xander Bieniek 784 14 50 32:26.4 32:26.4 10:28/M
8 Daniel Bullock 790 14 51 32:27.1 32:27.1 10:28/M
9 Caleb Demeyere Labelle FL 775 11 52 32:39.5 32:39.5 10:32/M
10 Finley Laforet North Port FL 769 11 60 33:47.7 33:47.7 10:54/M
11 Tyler Demeyere Labelle FL 776 14 64 33:59.0 33:59.0 10:58/M
12 Ary Patel Patel 805 11 76 36:52.6 36:52.6 11:54/M
13 Xach Bieniek 785 16 90 39:27.4 39:27.4 12:44/M
14 Colton Kenny 795 14 108 44:39.7 44:39.7 14:24/M
15 Luke Mroz Pt Charlotte FL 740 12 138 55:09.6 55:09.6 17:47/M
Top

Female 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Indi Patel 804 12 40 29:54.5 29:54.5 9:39/M
2 Rachel Bullock 791 12 77 37:00.6 37:00.6 11:56/M
3 Morgan Manderson 799 12 89 38:54.2 38:54.2 12:33/M
4 Samantha Green Cape Coral FL 839 11 93 40:13.3 40:13.3 12:58/M
5 Emily Slate Port Charlotte FL 231 15 103 41:00.3 41:00.3 13:14/M
6 Jeri Strout Stout 813 15 119 49:54.6 49:54.6 16:06/M
7 Brianna Dennis 793 12 123 50:13.0 50:13.0 16:12/M
8 Jacqueline Vo 815 12 124 50:14.5 50:14.5 16:12/M
9 Reina Shipe 812 12 125 50:56.6 50:56.6 16:26/M
10 Madisyn Kenny 796 12 126 50:57.2 50:57.2 16:26/M
11 Mackenize Warman 816 12 127 50:58.0 50:58.0 16:26/M
12 Jacclyn Seyler 811 12 128 50:59.6 50:59.6 16:27/M
13 Zoie Bieniek 783 12 129 51:02.1 51:02.1 16:28/M
14 Brandi Jackson Punta Gorda FL 729 15 140 57:06.5 57:06.5 18:25/M
15 Kaitlyn Evans Punta Gorda FL 730 16 141 57:06.5 57:06.5 18:25/M
16 Ashlin Fitch North Fort Myers F 848 12 144 59:43.2 59:43.2 19:16/M
17 Piper Campbell Estero FL 262 11 146 59:51.5 59:51.5 19:18/M
Top

Male 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 832 28 3 21:14.0 21:14.0 6:51/M
2 Brian Simpson N Ft Myers FL 772 26 13 26:04.5 26:04.5 8:25/M
3 Alex Rafidi North Port FL 702 23 19 27:28.3 27:28.3 8:52/M
4 Tim Stiling Estero FL 748 28 32 29:28.5 29:28.5 9:30/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 767 24 70 34:53.5 34:53.5 11:15/M
Top

Female 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lauren Arcilla Port Charlotte FL 731 26 31 28:58.6 28:58.6 9:21/M
2 Yelena Sereda Fort Myers FL 749 26 33 29:28.8 29:28.8 9:30/M
3 Trisha Donaldson Labelle FL 842 24 47 31:35.0 31:35.0 10:11/M
4 Amanda McGowan North Fort Myers F 256 24 53 32:58.1 32:58.1 10:38/M
5 Kelsey Waldrop Fort Myers FL 843 29 74 35:45.3 35:45.3 11:32/M
6 Jade Quintier Fort Myers FL 768 23 79 37:27.0 37:27.0 12:05/M
7 Brandy Chapman Labelle FL 821 24 92 39:46.2 39:46.2 12:50/M
8 Taylor Risco Fort Myers FL 827 24 100 40:59.9 40:59.9 13:13/M
9 Jessica Decastro Estero FL 209 26 102 41:00.2 41:00.2 13:14/M
10 Zoe Healy Fort Myers FL 774 29 106 44:25.4 44:25.4 14:20/M
11 Cheryl McLaughlin Fort Myers FL 825 28 145 59:46.5 59:46.5 19:17/M
Top

Male 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tommy Dennis 794 35 8 24:46.2 24:46.2 7:59/M
2 Josh Moody Fort Myers FL 715 30 26 28:25.1 28:25.1 9:10/M
3 Tom McGregor 800 39 38 29:46.4 29:46.4 9:36/M
4 Shaun Ritchie 808 35 49 32:21.3 32:21.3 10:26/M
5 Ryan Morazes Pt Charlotte FL 716 32 65 34:10.6 34:10.6 11:01/M
6 Robert Evans Punta Gorda FL 712 38 67 34:35.6 34:35.6 11:09/M
7 Eugene Laforet North Port FL 770 39 72 35:02.7 35:02.7 11:18/M
8 Nicholas Green Cape Coral FL 838 35 94 40:13.4 40:13.4 12:58/M
Top

Female 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jackie Galbraith Pt Charlotte FL 720 35 9 24:56.6 24:56.6 8:03/M
2 Nikki Green Cape Coral FL 837 33 11 25:36.8 25:36.8 8:15/M
3 Holli Fleming Port Charlotte FL 709 32 34 29:31.2 29:31.2 9:31/M
4 Lisa Ritchie 807 37 48 32:07.4 32:07.4 10:22/M
5 Crystal Boff Bonita Springs FL 721 33 61 33:49.6 33:49.6 10:55/M
6 Kristina Standafer Punta Gorda FL 743 31 66 34:33.4 34:33.4 11:09/M
7 April Evans Punta Gorda FL 711 36 68 34:38.5 34:38.5 11:10/M
8 Lauren Brown Fort Myers FL 841 35 73 35:20.0 35:20.0 11:24/M
9 Leslie Bartley Fort Myers FL 833 38 75 36:34.1 36:34.1 11:48/M
10 Melissa Patel 803 31 78 37:07.0 37:07.0 11:58/M
11 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2018 Babcock Ranch Trick or Trot 5K

Race Flyer

About This Activity

Babcock Ranch will host its first TRICK OR TROT 5k on October 27 at 8:00 am. Babcock Ranch is America’s first solar powered town located in Southwest Florida.  It will eventually be home to 50,000 residents. 

Read more ›




2018 Run for the Stars 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 649 49 1 19:57.2 6:26/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 658 41 4 21:42.8 7:00/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 660 58 5 23:39.7 7:38/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Wagner Cape Coral FL 223 42 11 25:40.0 8:17/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 655 67 6 23:47.1 7:40/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 643 54 20 28:36.0 9:14/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 239 64 8 25:07.5 8:06/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matalacha FL 675 64 27 32:26.6 10:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2nd Annual St Andrew Catholic School Run for the Stars 5K

Race Site
Rotary Park
5505 Rose Garden Rd
Cape Coral, FL 33914

7:30 am Race time (rain or shine)

Race Day Pickup 6:30 am-7:30 am

 

Packet pick-up at the Run Shoppe

1407 Cape Coral Pkwy,

Read more ›




2018 Busey Bank Run for Prevention 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob King Fort Myers FL 637 23 1 17:58.9 5:48/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kari Parker Fort Myers FL 460 40 11 23:05.4 7:27/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Ahlborn Cape Coral FL 165 44 5 21:32.4 6:57/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Blanchette Naples FL 304 53 40 28:01.8 9:02/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ulf Mietens Port Charlotte FL 623 52 6 21:38.3 6:59/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Priscilla Oliveira Coral Springs FL 571 52 57 29:46.0 9:36/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 494 66 10 22:56.6 7:24/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 573 64 62 30:09.3 9:44/M
Top

Male 10 and Under
Record: Kegan Krevscher –

Read more ›




2018 Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 949 30 1 16:23.9 5:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheyenne Young Cape Coral FL 124 17 5 19:25.1 6:16/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 87 42 4 19:09.6 6:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 956 46 9 20:09.3 6:30/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




10th Annual Cape 5K



About This Activity

The 3D Racing Summer Series Races

SUMMER SIZZLER 5K

Saturday, June 16th, 2018

Jaycee Park, Cape Coral, 7:00 a.m.

BEAT THE HEAT 5K

Saturday, July 14th,

Read more ›




10th Annual Beat the Heat 5K



About This Activity

The 3D Racing Summer Series Races

SUMMER SIZZLER 5K

Saturday, June 16th, 2018

Jaycee Park, Cape Coral, 7:00 a.m.

BEAT THE HEAT 5K

Saturday, July 14th,

Read more ›




10th Annual Summer Sizzler 5K



About This Activity

The 3D Racing Summer Series Races

SUMMER SIZZLER 5K

Saturday, June 16th, 2018

Jaycee Park, Cape Coral, 7:00 a.m.

BEAT THE HEAT 5K

Saturday, July 14th,

Read more ›




2018 Elks Lodge 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 481 32 1 18:12.0 5:52/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 453 40 4 21:29.5 6:56/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 488 41 2 19:01.7 6:08/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 468 47 15 25:30.2 8:14/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 461 65 3 21:19.1 6:53/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Newland Cape Coral FL 606 51 16 26:00.8 8:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 608 67 14 24:38.4 7:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 459 64 18 27:04.1 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Lemm Cape Coral FL 489 10 35 31:34.1 10:11/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenneth Solis Cape Coral FL 493 12 30 29:38.8 9:34/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Skyla Garton-Miulli Cape Coral FL 484 19 55 38:26.3 12:24/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Moreno Lehigh Acres FL 494 26 12 24:24.7 7:52/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianne Matarazzo Smyrna GA 483 25 5 21:56.9 7:05/M
2 Tara Payami Fort Myers FL 456 29 24 27:45.5 8:57/M
3 Lauren Taylor 358 26 34 30:35.0 9:52/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Robbins Fort Myers FL 604 33 6 22:16.6 7:11/M
2 Lori Bemis Punta Gorda FL 433 34 47 35:46.8 11:32/M
3 Valerie Williams Port Charlotte FL 438 33 51 37:00.8 11:56/M
4 Laura Coyne North Port FL 357 30 52 37:04.8 11:57/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Fargnoli Cape Coral FL 467 38 9 23:51.4 7:42/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Tyndall Port Charlotte FL 486 37 20 27:24.2 8:50/M
2 Jackie Lemm Cape Coral FL 491 38 25 27:58.3 9:01/M
3 Kelly Porter Naples FL 478 35 46 35:11.7 11:21/M
4 Laura Derba Cape Coral FL 170 36 54 37:18.4 12:02/M
5 Kelly Hughes Los Angeles CA 439 38 59 42:26.7 13:41/M
6 Monica Porter Cape Coral FL 169 38 61 45:20.1 14:37/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Lemm Cape Coral FL 490 41 23 27:40.8 8:55/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Cohen Cape Coral FL 492 42 31 29:42.8 9:35/M
2 Anna Maria Lazzizzera Cape Coral FL 487 43 32 29:45.1 9:36/M
3 Kate Krelina Fraser Cape Coral FL 475 41 50 36:56.0 11:55/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Hughes Cape Coral FL 474 46 10 23:54.0 7:43/M
2 Ty Burger Cape Coral FL 613 48 36 32:02.8 10:20/M
3 Jeff Winterstein Cape Coral FL 463 47 42 33:55.9 10:56/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Winterstein Cape Coral FL 464 49 37 32:04.4 10:21/M
2 Mara Exposito Cape Coral FL 471 46 43 34:21.3 11:05/M
3 Gabriela Garcia Bokeelia FL 607 47 53 37:10.2 11:59/M
4 Dawn Miulli Cape Coral FL 470 47 56 39:11.9 12:38/M
5 Amy McCann Cape Coral FL 416 49 64 57:44.0 18:37/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Messore Fort Myers FL 614 54 7 23:15.5 7:30/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Marinari 612 53 17 26:22.3 8:30/M
2 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 603 54 28 28:51.1 9:18/M
3 Heidi Anderson Fort Myers FL 485 54 57 40:16.3 12:59/M
4 Kathleen Duncan Cape Coral FL 398 54 65 57:44.0 18:37/M
5 Gina Dyen-Shapiro Estero FL 378 53 66 1:00:11.6 19:25/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




In Archive