Blog Archives

2020 LCEC Goblin Gallop 5K Results


LCEC Goblin Gallop
5K
Overall Finish List
October 31, 2020

Results provided by 3D Racing Inc

Male Finishers

Virtual Finishers

Female Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Karlee Whipple FORT MYERS FL 82 35 F 1:OA 20:36.6 20:36.6 6:39/M
2 Victoria Bitzer Cape Coral FL 36 27 F 1:25-29 22:51.5 22:57.1 7:24/M
3 Molly Novia 845 17 F 1:15-19 23:48.8 23:51.6 7:42/M
4 Kayla Miller 18 32 F 1:30-34 24:25.1 24:36.5 7:56/M
5 laura decamp CAPE CORAL FL 37 43 F 1:40-44 25:31.4 25:47.1 8:19/M
6 O Fuentes Cape Coral FL 15 57 F 1:55-59 25:57.0 26:08.6 8:26/M
7 Ashley Purdy Fort myers FL 66 34 F 2:30-34 27:20.1 27:27.5 8:51/M
8 Sancia Davidson Cape Coral FL 834 43 F 2:40-44 27:48.7 27:56.9 9:01/M
9 Angela McNatt Fort Myers FL 38 42 F 3:40-44 28:27.5 28:34.8 9:13/M
10 Marcie Lariviere Lehigh Acres FL 848 42 F 4:40-44 28:30.8 28:39.0 9:15/M
11 Amie Graziano Fort Myers FL 46 54 F 1:50-54 28:42.7 28:46.8 9:17/M
12 Christina St Amand North Fort Myers F 80 50 F 2:50-54 29:29.8 29:35.0 9:33/M
13 Paige Howell 62 33 F 3:30-34 29:19.4 29:42.4 9:35/M
14 Savanna Baker Fort Myers FL 76 30 F 4:30-34 30:48.6 30:54.1 9:58/M
15 Connie Barron Cape Coral FL 68 64 F 1:60-64 30:52.5 31:04.9 10:01/M
16 Krystal Bottcher Cape Coral FL 75 40 F 5:40-44 31:18.2 31:19.9 10:06/M
17 Bethany Anderson Fort Myers FL 835 38 F 1:35-39 31:21.8 31:32.5 10:10/M
18 Jennifer Wagner Cape Coral FL 830 39 F 2:35-39 31:46.3 31:59.0 10:19/M
19 Nicole Kay CAPE CORAL FL 56 38 F 3:35-39 31:52.5 32:04.7 10:21/M
20 Jennifer Craft cape coral FL 52 43 F 6:40-44 35:05.1 35:09.8 11:20/M
21 Kristy Hayden Fort Myers FL 836 38 F 4:35-39 35:06.4 35:18.4 11:23/M
22 Lauren Spalding Fort Myers FL 20 33 F 5:30-34 35:46.2 35:57.3 11:36/M
23 Ella Henderson 3 17 F 2:15-19 36:18.1 36:22.1 11:44/M
24 Ashley Koehler CAPE CORAL FL 51 34 F 6:30-34 36:13.5 36:31.5 11:47/M
25 Leah Miller Cape Coral FL 32 32 F 7:30-34 37:11.6 37:18.9 12:02/M
26 Inge Hutson Cape Coral FL 77 54 F 3:50-54 37:32.0 37:37.2 12:08/M
27 Sallie Aguirre Labelle FL 40 48 F 1:45-49 37:22.8 37:42.3 12:10/M
28 Julia Krzak Fort Myers FL 84 18 F 3:15-19 37:38.1 37:46.1 12:11/M
29 Cora Henderson 2 16 F 4:15-19 37:52.0 37:56.5 12:14/M
30 Megan Levi CAPE CORAL FL 85 37 F 5:35-39 37:50.1 38:02.3 12:16/M
31 Bailey Levi Cape Coral FL 827 9 F 1: 0- 9 37:50.2 38:02.6 12:16/M
32 Joy Roseberry Lehigh Acres FL 30 52 F 4:50-54 39:03.4 39:07.4 12:37/M
33 Ariana Murillo Fort Myers FL 9 39 F 6:35-39 38:21.3 39:16.2 12:40/M
34 Cat Holman Fort Myers FL 8 46 F 2:45-49 38:21.3 39:16.6 12:40/M
35 Terry Weiss alva FL 34 62 F 2:60-64 39:37.1 39:43.7 12:49/M
36 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 28 46 F 3:45-49 40:02.0 40:14.9 12:59/M
37 Sebrina Rimes Labelle FL 39 44 F 7:40-44 40:05.5 40:24.8 13:02/M
38 Sara Boyce Cape Coral FL 7 33 F 8:30-34 42:22.1 42:29.8 13:42/M
39 Erika Schorpp CAPE CORAL FL 72 41 F 8:40-44 43:18.7 43:35.3 14:04/M
40 Penny Gambrel Fort Myers FL 71 46 F 4:45-49 43:18.8 43:36.0 14:04/M
41 Danielle Wagner Cape Coral FL 829 57 F 2:55-59 47:10.5 47:19.8 15:16/M
42 Mary Bartoshuk Labelle FL 79 72 F 1:70-74 47:43.2 48:00.1 15:29/M
43 Brigid Cummins Cape Coral FL 5 39 F 7:35-39 49:05.4 49:22.2 15:55/M
44 Coleen Cecchinato Cape Coral FL 86 48 F 5:45-49 49:10.3 49:26.4 15:57/M
45 Karen Ryan Fort Myers FL 31 60 F 3:60-64 49:14.9 49:27.4 15:57/M
46 Callie Pikcilingis N Fort Myers FL 10 30 F 9:30-34 49:42.1 50:03.8 16:09/M
47 Erin Elswick 55 23 F 1:20-24 50:18.9 50:20.8 16:14/M
48 Aimee Roles-Coston Cape Coral FL 839 45 F 6:45-49 51:03.6 51:20.3 16:34/M
49 Susan Cox Fort Myers FL 60 63 F 4:60-64 53:03.4 53:03.4 17:07/M
50 Ann-Marie Chilton 50 32 F 10:30-34 55:53.6 56:04.6 18:05/M
51 Rachel Johnson MT PLEASANT SC 48 32 F 11:30-34 55:53.6 56:05.1 18:05/M
52 Laura Puerto 41 39 F 8:35-39 56:01.7 56:16.1 18:09/M
53 Debbie Tackett Cape Coral FL 65 53 F 5:50-54 56:10.0 56:16.2 18:09/M
54 Kimberly Cone Key West FL 54 43 F 9:40-44 56:36.6 56:36.6 18:15/M

Top
Male Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 843 27 M 1:OA 16:57.4 16:57.4 5:28/M
2 Bryan Viera Lehigh Acres FL 21 20 M 1:20-24 17:05.6 17:06.6 5:31/M
3 Matt Moomaw Fort Myers FL 14 39 M 1:35-39 18:49.3 18:50.5 6:05/M
4 Jon Williams Cape Coral FL 19 51 M 1:50-54 19:01.6 19:01.6 6:08/M
5 John Fennessy Wellington FL 22 49 M 1:45-49 19:14.6 19:16.2 6:13/M
6 Thomas Maloney Fort Myers FL 844 18 M 1:15-19 19:47.1 19:48.4 6:23/M
7 Ryan Songer Cape Coral FL 828 30 M 1:30-34 20:06.3 20:08.3 6:30/M
8 John Miller N Ft Myers FL 17 39 M 2:35-39 20:07.9 20:12.2 6:31/M
9 Roland Koenecke Cape Coral FL 23 34 M 2:30-34 20:36.4 20:38.9 6:39/M
10 Scott Svec FORT MYERS FL 45 33 M 3:30-34 21:01.9 21:01.9 6:47/M
11 Jared Howell Clewiston FL 61 32 M 4:30-34 21:44.4 22:10.0 7:09/M
12 Michael Suchan Cape Coral FL 16 44 M 1:40-44 22:01.6 22:11.5 7:09/M
13 John Davidson Cape Coral FL 833 54 M 2:50-54 22:14.7 22:24.6 7:14/M
14 Gary Romesser FORT MYERS FL 64 69 M 1:65-69 23:24.9 23:28.4 7:34/M
15 Don Owens Naples FL 59 76 M 1:75-79 23:31.6 23:33.6 7:36/M
16 John Steakley Cape Coral FL 825 58 M 1:55-59 24:36.6 24:36.6 7:56/M
17 Joseph Byer Fort Myers FL 4 66 M 2:65-69 25:04.9 25:11.3 8:07/M
18 Brian Fritz Cape Coral FL 841 34 M 5:30-34 25:28.5 25:35.8 8:15/M
19 Scott Kook Alva FL 35 57 M 2:55-59 26:07.3 26:07.3 8:25/M
20 Raydel Blanco Cape Coral FL 13 9 M 1: 0- 9 26:43.1 26:45.8 8:38/M
21 Wakeland Perkins Fort Myers FL 842 9 M 2: 0- 9 26:47.7 26:50.4 8:39/M
22 Luke Vidal Cape Coral FL 57 34 M 6:30-34 26:42.0 26:54.9 8:41/M
23 Kelly Moorman Fort Myers FL 74 52 M 3:50-54 27:56.6 27:59.4 9:02/M
24 Oliver Pikcilingis Nfm FL 11 31 M 7:30-34 27:52.9 27:59.6 9:02/M
25 James Conklin Cape Coral FL 25 43 M 2:40-44 28:30.3 28:31.9 9:12/M
26 Carlos Capote Auburndale FL 90 52 M 4:50-54 28:21.5 28:38.3 9:14/M
27 Dr.

Read more ›




2020 Cape Coral Rotary Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Women: Top Finishers 1-10 11-15 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 709 51 1 19:10.0 6:11/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Johnson Fort Myers FL 290 14 7 20:57.7 6:45/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff East Fort Myers FL 700 47 2 19:15.1 6:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 281 56 15 25:00.3 8:04/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 756 58 3 19:29.8 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Cape Coral FL 699 64 21 25:59.2 8:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 297 63 8 22:00.0 7:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Vail 261 74 24 27:41.2 8:56/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2020 Running Water 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 679 58 1 19:13.6 19:13.6 6:12/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Ciroalo Long Branch NJ 243 28 10 22:22.5 22:25.7 7:14/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brian Burgan Fort Myers FL 214 55 3 19:26.0 19:26.0 6:16/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 212 56 25 25:33.6 25:37.1 8:16/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2020 Kiwanis Club of Greater Pine Island Calusa Trail Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Kinney Cape Coral FL 14 15 1 18:52.9 18:52.9 6:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 66 45 7 21:41.3 21:41.3 7:00/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 80 51 2 18:59.8 18:59.8 6:07/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Staci McMillan 26 50 9 22:39.8 22:39.8 7:18/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jon Gurney 47 57 6 21:26.0 21:26.0 6:55/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mary O’Brien 13 56 21 24:48.9 24:48.9 8:00/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Bates Captiva FL 668 69 13 23:19.4 23:19.4 7:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 49 65 29 26:49.9 26:49.9 8:39/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caleb Riley 53 10 39 29:08.7 29:08.7 9:24/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mason Wells 86 11 5 21:22.4 21:22.4 6:54/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Josslyn Rider 90 14 40 29:10.2 29:10.2 9:25/M
Top

Female 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Kerr 15 17 79 43:03.9 43:03.9 13:53/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Rebecca Cicoria Saint James City F 55 24 15 23:46.7 23:46.7 7:40/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 79 29 4 20:55.1 20:55.1 6:45/M
2 Gabriel Philbin 19 26 74 38:07.9 38:07.9 12:18/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mccleary Philbin Matlacha FL 20 27 32 28:09.6 28:09.6 9:05/M
2 Eric Ann Philbin 18 28 73 38:07.8 38:07.8 12:18/M
3 Jessica Hawthorne 33 27 82 45:54.2 45:54.2 14:48/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Luke Vidal Cape Coral FL 3 33 22 24:56.0 24:56.0 8:03/M
2 Luke Funkhouser Fort Myers FL 64 34 23 25:14.7 25:14.7 8:08/M
3 Jesse Smith 660 31 28 26:39.9 26:39.9 8:36/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Arielle Taylor-Manges 31 30 18 24:08.4 24:08.4 7:47/M
2 Christine Kuhne Cape Coral FL 1 30 51 31:09.0 31:09.0 10:03/M
3 Rebecca Lavigne 11 30 90 50:31.9 50:31.9 16:18/M
4 Nancy Cote 69 33 97 57:00.3 57:00.3 18:23/M
5 Rosario Perez 72 31 98 59:20.9 59:20.9 19:08/M
Top

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Staci Stevens 28 39 12 23:12.6 23:12.6 7:29/M
2 Rachel Toomey 78 35 20 24:37.0 24:37.0 7:56/M
3 Nicole Riley 54 35 37 29:00.8 29:00.8 9:21/M
4 Rose Herring 50 38 57 33:30.3 33:30.3 10:48/M
5 Melina Wells 87 39 59 34:12.9 34:12.9 11:02/M
6 Nicole Kay Cape Coral FL 4 37 62 34:24.5 34:24.5 11:06/M
7 Joy Marks Cape Coral FL 77 38 69 37:30.7 37:30.7 12:06/M
8 Lisa Thorpe 74 37 88 48:58.2 48:58.2 15:48/M
9 Jessie Little 73 37 89 48:59.5 48:59.5 15:48/M
Top

Male 40 to 44

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jamie Booth Fort Myers FL 52 40 48 30:43.3 30:43.3 9:55/M
2 Derek Marks 76 40 70 37:31.0 37:31.0 12:06/M
Top

Female 40 to 44

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Molly Knapp 32 42 11 23:06.5 23:06.5 7:27/M
2 Shannon Brandes 45 43 19 24:11.7 24:11.7 7:48/M
3 Sancia Davidson Cape Coral FL 81 43 31 27:39.7 27:39.7 8:55/M
4 Andrea Wigert North Fort Myers F 665 40 44 29:42.2 29:42.2 9:35/M
5 Kate Fraser Cape Coral FL 670 43 66 36:55.4 36:55.4 11:55/M
6 Diane Colburn 9 41 80 43:55.1 43:55.1 14:10/M
7 Kiti Von Bonbon 34 41 91 50:33.0 50:33.0 16:18/M
Top

Male 45 to 49

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Fennessy Wellington FL 10 48 3 19:42.9 19:42.9 6:21/M
2 Bob Drew Cape Coral FL 85 49 26 26:18.6 26:18.6 8:29/M
3 Dan Haugen Mccall ID 662 48 36 28:56.1 28:56.1 9:20/M
Top

Female 45 to 49

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Gina Stein Saint James City F 661 47 16 23:52.9 23:52.9 7:42/M
2 Michelle White Bokeelia FL 57 46 68 37:16.8 37:16.8 12:01/M
3 Gracie Nallon 42 45 78 42:44.5 42:44.5 13:47/M
4 Lisa Nixon 39 49 86 47:48.6 47:48.6 15:25/M
Top

Male 50 to 54

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sean Kramak Saint James City F 25 52 10 22:44.5 22:44.5 7:20/M
2 James Moulds Aurora ON 671 51 14 23:31.3 23:31.3 7:35/M
3 Steve Longbrake Cape Coral FL 88 53 41 29:12.6 29:12.6 9:25/M
4 Mike White 56 53 67 37:16.7 37:16.7 12:01/M
Top

Female 50 to 54

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Elizabeth Vanwart 22 53 27 26:37.3 26:37.3 8:35/M
2 Heidi Talbott Cape Coral FL 36 52 43 29:41.9 29:41.9 9:35/M
3 Robyn Sass-Graves 65 54 50 30:56.0 30:56.0 9:59/M
4 Julia Christman N Ft Myers FL 82 53 53 31:24.5 31:24.5 10:08/M
5 Carol Gurney 46 54 55 33:08.0 33:08.0 10:41/M
6 Leigh Byrd Cape Coral FL 38 53 56 33:17.1 33:17.1 10:44/M
7 Alice Peck Cape Coral FL 669 54 64 35:50.4 35:50.4 11:34/M
8 Anne Burn North Fort Myers F 667 53 72 38:01.4 38:01.4 12:16/M
9 Leslie Hagel 59 52 85 47:15.1 47:15.1 15:15/M
10 Lisa Steen 44 54 87 47:48.7 47:48.7 15:25/M
11 Julie Falconer 7 51 93 51:44.9 51:44.9 16:41/M
12 Joey Reynolds 5 50 95 55:03.9 55:03.9 17:45/M
Top

Male 55 to 59

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Craig Bixler Saint Charles IL 672 59 8 22:13.8 22:13.8 7:10/M
2 Scott Falconer 6 58 92 51:44.6 51:44.6 16:41/M
Top

Female 55 to 59

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mandy Steppe 91 56 25 25:43.9 25:43.9 8:18/M
2 Beverly Jones-Reddick 41 58 35 28:32.3 28:32.3 9:12/M
3 Laurie Lowe Naples FL 16 56 38 29:04.7 29:04.7 9:23/M
4 Susan Motler Rensselaer NY 89 57 47 30:27.3 30:27.3 9:49/M
5 Maureen Garzoni 37 55 60 34:19.2 34:19.2 11:04/M
6 Mari Cabana Saint James City F 664 58 61 34:19.3 34:19.3 11:04/M
7 Rebecca Springstroh 676 58 65 36:01.8 36:01.8 11:37/M
8 Tresa Bryan 27 56 76 41:28.4 41:28.4 13:23/M
9 Melanie Hoff 8 58 84 47:12.0 47:12.0 15:14/M
Top

Male 60 to 64

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Dennis Philbin Matlacha FL 21 62 34 28:23.5 28:23.5 9:09/M
2 Brad Rench 75 61 42 29:23.0 29:23.0 9:29/M
3 Jack Lingwall 48 64 45 30:08.0 30:08.0 9:43/M
4 Mark Hembling Fort Myers FL 40 62 46 30:19.9 30:19.9 9:47/M
5 Jim Reilley 674 63 49 30:53.8 30:53.8 9:58/M
6 John Giangrant 62 62 54 32:58.4 32:58.4 10:38/M
7 Steve Springstroh Appleton WI 675 62 63 35:20.1 35:20.1 11:24/M
8 Bill Schumaker Indianapolis IN 673 61 75 39:50.8 39:50.8 12:51/M
Top

Female 60 to 64

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sherri Talley 68 60 33 28:20.8 28:20.8 9:08/M
2 Cathy Murphy 60 60 96 55:03.9 55:03.9 17:45/M
Top

Male 65 to 69

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Rufus Lemaire 67 67 24 25:21.3 25:21.3 8:11/M
2 Gary Norrish Eau Claire WI 70 69 58 34:09.9 34:09.9 11:01/M
Top

Female 65 to 69

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ruth Chamberlin Matlacha FL 17 65 52 31:23.6 31:23.6 10:07/M
2 Beth Smith 83 65 71 37:49.1 37:49.1 12:12/M
3 Ruth Norrish Eau Claire WI 71 68 77 42:10.6 42:10.6 13:36/M
4 Melanie Giangrant 61 65 81 44:31.6 44:31.6 14:22/M
5 Molly Dreiseszun 63 68 83 47:11.8 47:11.8 15:13/M
6 Penny Honc 12 65 94 54:05.7 54:05.7 17:27/M
7 Laura Rider Saint James City F 663 65 99 59:37.8 59:37.8 19:14/M
Top

Male 70 to 74

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jeff Morey Bokeelia FL 58 72 17 24:07.6 24:07.6 7:47/M
Top

Male 75 and Over

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Don Tarasiewicz N Fort Myers FL 51 79 30 27:31.5 27:31.5 8:53/M

Read more ›




2019 Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin Vã¡zquez 761 17 1 18:01.3 18:01.3 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Diana Sitar Fort Myers FL 655 33 4 20:02.3 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 703 54 5 20:27.5 20:28.6 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Sterious Fort Myers FL 773 47 32 25:09.4 25:15.3 8:09/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brad Galbraith 533 53 7 20:48.7 20:50.2 6:43/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Carol May-Mcquillan Stouffville ON 935 50 35 25:54.1 25:57.5 8:22/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andreas Boehm Cape Coral FL 723 61 9 21:06.9 21:06.9 6:48/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 912 62 66 28:47.7 28:58.1 9:21/M
Top

Male 10 and Under
Record: Lucas Lemm –

Read more ›




2019 Babcock Ranch Thanks 4 Giving 5K

Men: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 570 17 1 17:44.1 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 383 45 8 21:07.2 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 803 50 2 19:19.0 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Scheetz Lehigh Acres FL 639 40 20 24:20.4 7:51/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 784 58 3 19:59.1 6:27/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Peckham Lehigh Acres FL 815 50 36 27:46.0 8:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 793 69 19 24:15.0 7:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 557 62 47 28:35.7 9:13/M
Top

Male 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jameson Cochara 575 6 201 1:05:30.7 21:08/M
Top

Female 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriella Vazquez 572 7 25 25:22.7 8:11/M
2 Audrey Pearce 577 8 87 35:40.9 11:30/M
3 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 821 8 132 46:00.1 14:50/M
4 Rylie Green 584 8 138 51:32.9 16:37/M
5 Carys Calverase 531 8 140 52:07.0 16:49/M
6 Camber Hardin 545 6 151 54:01.6 17:25/M
7 Auden Hardin 546 6 165 55:28.5 17:54/M
8 Pippa Schpofield Fort Myers FL 792 7 192 1:00:21.5 19:28/M
9 Abby Knott North Fort Myers F 813 7 193 1:00:22.6 19:28/M
10 Alexia Martinez 529 6 197 1:01:01.3 19:41/M
Top

Male 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Vela 638 9 38 27:58.7 9:01/M
2 Connor Hunt 615 10 57 29:38.8 9:34/M
3 Sam Eckert 498 9 58 29:40.4 9:34/M
4 James Sewell 488 9 71 31:59.8 10:19/M
5 Bradley Gonzales 543 10 123 43:51.5 14:09/M
6 Grant Shaw 560 10 147 53:43.9 17:20/M
Top

Female 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhealyn Anderson 476 9 32 27:11.9 8:46/M
2 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 816 10 49 28:43.1 9:16/M
3 Ariana Arroyo 591 10 77 33:51.2 10:55/M
4 Macey Hodges North Fort Myers F 799 10 107 40:34.0 13:05/M
5 Kane Archibald 481 10 109 41:49.9 13:29/M
6 Averi Johnson 625 10 125 44:11.6 14:15/M
7 Taylor Cleland Lehigh Acres FL 582 9 126 44:16.1 14:17/M
8 Amberly Bressman 589 9 131 46:00.0 14:50/M
9 Olivia Shaw 561 9 133 47:30.7 15:19/M
10 Elaina Martinez 528 10 164 55:26.2 17:53/M
11 Anna Schuck 585 10 186 58:48.8 18:58/M
12 Savannah Lawrence 519 10 191 59:11.3 19:05/M
Top

Male 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Boone Stewart N Ft Myers FL 548 12 34 27:26.3 8:51/M
2 Frankie Rodriguez 590 12 61 30:15.5 9:45/M
3 Caleb Demeyere Labelle FL 791 12 68 31:30.6 10:10/M
4 Danny Pearce 576 11 80 33:54.5 10:56/M
5 Adam Giordano 538 11 84 35:14.3 11:22/M
6 Thomas Parke North Fort Myers F 787 12 97 38:56.1 12:34/M
7 Ary Patel 592 12 105 40:18.8 13:00/M
8 Jackson Baublis 522 11 135 50:46.8 16:23/M
9 Mikel Schoedel 607 12 137 51:29.1 16:36/M
10 Lincoln Baublis 523 11 146 53:20.0 17:12/M
11 Gavin Eckman Fort Myers FL 824 11 168 55:53.0 18:02/M
12 Macabe Baublis 524 11 185 58:48.4 18:58/M
Top

Female 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian Stark 800 12 79 33:54.3 10:56/M
2 Isabella Ford Alva FL 785 12 83 35:12.4 11:21/M
3 Chesney Vokaty 627 12 96 38:56.1 12:34/M
4 Belle Hilliker Fort Myers FL 818 11 119 43:44.5 14:06/M
5 Samantha Lawrence 518 11 190 59:11.2 19:05/M
Top

Male 13 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Armando Arroyo Jr.

Read more ›




2019 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nekhi Perry 458 15 1 17:50.0 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Ernst 771 24 11 21:59.2 7:05/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 407 49 5 19:28.3 6:17/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cyndi Tluczek Cape Coral FL 347 41 21 23:52.5 7:42/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Herbicht Michelau 462 70 10 21:47.7 7:02/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Mann 418 58 22 23:58.8 7:44/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 774 68 17 23:19.6 7:31/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 764 60 64 29:20.1 9:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Raydel Blanco –

Read more ›




2019 St Andrew Catholic Church Run for the Stars Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 331 17 1 17:58.1 5:48/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Williamson Cape Coral FL 719 11 3 20:01.4 6:27/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 708 50 2 19:18.6 6:14/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Mazzola Fort Myers FL 336 40 12 24:43.9 7:58/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 689 55 5 21:41.0 7:00/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Mellow Gill MA 323 55 24 28:30.9 9:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 260 65 13 24:44.5 7:59/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 709 60 36 31:18.2 10:06/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2019 LCEC Goblin Gallop 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 639 61 1 20:57.6 20:57.6 6:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Catelyn Holcomb Fort Myers FL 274 12 15 26:38.4 26:45.4 8:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 634 55 2 21:03.6 21:03.6 6:47/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Laura Decamp Cape Coral FL 631 41 16 26:37.5 26:49.0 8:39/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Bates Captiva FL 650 68 6 24:43.2 24:44.2 7:59/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Michaela Harms Luebeck 222 52 18 27:07.8 27:10.9 8:46/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Cliff Smith Fort Myers FL 652 63 41 29:51.7 29:55.8 9:39/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 243 62 29 28:46.9 28:51.5 9:18/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Levi Klausing 93 9 7 25:09.8 25:20.3 8:10/M
2 Lucas Buenfil Cape Coral FL 636 8 30 28:49.3 29:01.4 9:22/M
3 Jack Hunt 105 10 38 29:26.2 29:36.5 9:33/M
4 Wyatt Labair Cape Coral FL 69 9 44 30:41.4 30:45.4 9:55/M
5 Richie Sturgeon 287 10 55 33:01.3 33:14.4 10:43/M
6 Isaac Monestine 657 10 58 31:30.2 34:16.8 11:03/M
7 Ryan Brennan 280 7 69 35:52.6 36:04.8 11:38/M
8 William Hart Cape Coral FL 144 10 86 39:50.5 40:04.6 12:55/M
9 Myles Roecker Cape Coral FL 251 9 114 47:40.4 47:53.5 15:27/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Natalie Singletary 297 8 65 35:20.8 35:33.6 11:28/M
2 Hanna Abokoora Fort Myers FL 275 9 73 36:42.2 36:48.8 11:52/M
3 Sophia Abokoora Fort Myers FL 276 10 99 42:25.1 42:31.2 13:43/M
4 Lexis Fennig 106 10 101 42:37.5 42:50.2 13:49/M
5 Lucia Buenfil Cape Coral FL 635 6 111 45:22.7 45:35.0 14:42/M
6 Madison Henderson Fort Myers FL 279 9 120 50:11.2 50:18.2 16:14/M
7 Veronica Barber Fort Myers FL 277 9 126 51:54.8 52:01.1 16:47/M
8 Lacey Brennan 281 6 139 1:01:08.8 1:01:21.6 19:47/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Fitzsimmons Cape Coral FL 59 11 90 40:18.6 40:34.9 13:05/M
2 Vincent Ehrhardt North Fort Myers F 20 13 98 42:11.0 42:16.8 13:38/M
3 Andrew Willis 303 11 108 45:01.4 45:25.2 14:39/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sophia Shonak Fort Myers FL 278 11 68 35:53.9 36:00.9 11:37/M
2 Katelyn Willis 302 11 109 45:02.7 45:25.3 14:39/M
3 Jasmyn Rayo 306 12 138 1:01:04.7 1:01:19.2 19:47/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jeremy McCarthy 315 19 97 42:07.1 42:13.5 13:37/M
Top

Female 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sarah Cox Fort Myers FL 299 18 60 34:13.7 34:20.2 11:05/M
Top

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caleb Chapman Fort Myers FL 139 23 5 23:22.4 23:27.2 7:34/M
2 Austin Beiner Cape Coral FL 313 20 20 27:18.2 27:18.2 8:48/M
3 Marty Bartow 655 24 21 27:30.9 27:39.4 8:55/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Krista Brummet Fort Myers FL 633 23 45 30:29.6 30:47.4 9:56/M
2 Kimberly Richards Cape Coral FL 119 22 107 43:59.8 44:02.2 14:12/M
3 Christian Nichols Cape Coral FL 56 22 143 1:02:13.5 1:02:36.5 20:12/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 288 29 4 21:22.4 21:22.4 6:54/M
2 Rafael Rueda Fort Myers FL 314 28 12 25:37.8 25:56.0 8:22/M
3 Stephen Johnson 176 29 42 29:48.2 30:12.0 9:45/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maranda Humphreys Olivette MO 289 29 33 29:02.2 29:20.5 9:28/M
2 Bailey Booher Fort Myers FL 290 26 35 29:07.8 29:28.1 9:30/M
3 Amanda McGowan North Fort Myers F 648 25 43 30:35.3 30:38.8 9:53/M
4 Savanna Baker Fort Myers FL 265 29 112 45:35.0 45:42.7 14:45/M
5 Taylor Bogart N Ft Myers FL 48 27 116 45:20.3 47:58.9 15:28/M
6 Bethany Sierocinski Cape Coral FL 241 29 133 55:53.4 56:13.8 18:08/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Pj Miller Cape Coral FL 98 33 14 26:24.7 26:42.2 8:37/M
2 Jordan Williamson Cape Coral FL 247 31 24 28:05.7 28:17.2 9:07/M
3 Vinny Bodetti Cape Coral CT 223 34 25 28:17.2 28:22.9 9:09/M
4 Oliver Pikcilingis Nfm FL 79 30 28 28:22.9 28:48.3 9:17/M
5 Ian Deery Fort Myers FL 632 30 37 29:15.6 29:34.2 9:32/M
6 Brandon Lorino Port Charlotte FL 264 30 52 32:42.6 32:49.2 10:35/M
7 Daniel Brennan 282 34 77 37:08.8 37:21.3 12:03/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maxine Bodetti Cape Coral FL 233 30 17 27:05.4 27:10.3 8:46/M
2 Janessa Weiland Fort Myers FL 100 33 79 37:51.8 37:58.9 12:15/M
3 Ann-Marie Chilton 285 31 85 39:15.6 39:38.8 12:47/M
4 Kaylee Joshua Fort Myers FL 95 30 92 40:39.8 40:47.3 13:09/M
5 Amanda Fennig Cape Coral FL 107 34 102 42:44.9 42:57.5 13:51/M
6 Morgan Rosa Caracappa Cape Coral FL 112 31 103 42:59.2 43:02.2 13:53/M
7 Linda Johnson Fort Myers FL 310 33 127 52:02.8 52:27.2 16:55/M
8 Ashley Naylor Cape Coral FL 199 33 136 59:26.6 59:43.2 19:16/M
Top

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Timothy Turner Cape Coral FL 224 35 3 21:03.1 21:04.6 6:48/M
2 Chris Smith Fort Myers FL 651 37 13 26:22.2 26:25.8 8:31/M
3 Brian Chapman Fort Myers FL 141 36 19 27:07.3 27:12.3 8:46/M
4 Jose Bolanos Cape Coral FL 268 36 23 27:59.4 28:03.1 9:03/M
5 Michael Johnson Lehigh Acres FL 286 35 104 43:22.5 43:47.0 14:07/M
Top

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Barbara Lewin Fort Myers FL 231 39 26 28:31.4 28:38.8 9:14/M
2 Rebekah Zultanky Bonita Springs FL 261 38 63 34:57.4 35:03.3 11:18/M
3 Krystal Bottcher Cape Coral FL 137 39 66 35:41.2 35:51.1 11:34/M
4 Liz Axberg Cape Coral FL 237 38 76 37:04.5 37:07.3 11:58/M
5 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2019 Run for Prevention 5K Results

See Results on RunSignUp.com

 

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top

Male Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Benjamin Pignatone Estero FL 129 33 1 19:10.5 19:10.5 6:11/M
Top

Female Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 165 38 3 22:33.0 22:34.2 7:17/M
Top

Male Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Scott Czerkies Joliet IL 207 43 2 21:38.6 21:40.7 6:59/M
Top

Female Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jennifer Locklear North Port FL 90 46 6 23:13.6 23:13.6 7:29/M
Top

Male Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Eric Drick North Fort Myers F 41 56 5 23:13.5 23:13.5 7:29/M
Top

Female Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Lysinger Parrish FL 91 59 38 30:26.9 30:26.9 9:49/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 80 67 7 23:20.5 23:20.5 7:32/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jan Bennett Fort Myers NY 12 65 43 31:52.1 31:56.0 10:18/M
Top

Male No Age Provided
Record: –

Read more ›




2019 Omega Youth Foundation 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Bagby Fort Myers FL 998 16 1 18:01.8 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaleism Biss Saint Petersburg F 999 20 10 20:20.8 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 997 50 5 19:13.8 6:12/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere Cape Coral FL 601 45 17 22:15.1 7:11/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 661 58 6 19:28.8 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daina West Pittsburgh PA 663 50 36 27:57.5 9:01/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 578 65 26 24:48.7 8:00/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Novy N.

Read more ›




2019 Elks Lodge 5K Results

Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Drake 534 33 1 20:15.1 6:32/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jasmine France 554 9 3 23:22.5 7:32/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 989 58 2 21:26.7 6:55/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marion Conklin Venice FL 548 57 4 23:32.1 7:35/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Kramak Saint James City F 547 51 5 24:35.7 7:56/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Cape Coral FL 568 65 25 33:38.1 10:51/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 533 64 7 24:59.6 8:04/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Lewis Fort Myers FL 532 68 42 40:50.3 13:10/M
Top

Female 11 to 14
Record: Kamryn Golden –

Read more ›




2019 Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 900 17 1 15:45.5 5:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Repperger Cape Coral FL 886 38 26 19:29.2 6:17/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 404 52 7 17:27.9 5:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 313 43 38 21:38.1 6:59/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 509 60 30 20:28.3 6:36/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 392 65 95 26:52.4 8:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 387 63 36 21:27.8 6:55/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 237 62 111 28:08.2 9:05/M
Top

Female 5 and Under
Record: Olivia Slider –

Read more ›




2019 Head and Neck Cancer Awareness 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 59 31 1 16:23.4 5:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Janel Massing 274 36 12 23:09.7 7:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Black 861 60 3 20:13.7 6:31/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Hinders Harlow’s Hotshots 250 49 16 23:54.8 7:43/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Sheppard 347 53 6 21:49.4 7:02/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Mansfield 123 53 25 25:39.4 8:16/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook 261 60 14 23:40.0 7:38/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia 127 63 26 25:43.8 8:18/M
Top

Male 11 and Under
Record: Tyler Faucette –

Read more ›




2019 Eggs and Ears 5K Results

Click HERE for pictures.

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kolton Pickard Fort Myers FL 840 15 1 16:38.5 5:22/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Letty Lundquist Fort Myers FL 183 37 21 20:39.7 6:40/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rene Ramirez Fort Myers FL 107 44 14 20:02.8 6:28/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Bonita Springs FL 192 45 33 22:25.8 7:14/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 875 57 13 19:58.1 6:26/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Foley Cape Coral FL 159 55 64 26:46.0 8:38/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Black Fort Myers FL 873 60 20 20:38.0 6:39/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia Watertown NY 150 63 58 25:55.2 8:22/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Clark –

Read more ›




2019 Fast and Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Pignatone 915 32 1 17:22.1 5:36/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Bria Thamarus 740 28 11 22:39.5 7:18/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato 767 42 3 19:58.0 6:26/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Gabel 795 40 18 23:33.5 7:36/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Daisy 927 54 9 22:35.5 7:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes 779 56 22 23:47.8 7:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates 916 68 10 22:38.4 7:18/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith 816 63 39 25:20.3 8:10/M
Top

Male No Age Provided
Record: Chris Rozum –

Read more ›




2019 Marlins 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 840 31 1 16:16.6 16:16.6 5:15/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Diana Sitar Fort Myers FL 857 33 7 20:43.2 20:45.0 6:42/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kellan Hollaway Cape Coral FL 595 5 116 54:41.5 55:08.0 17:47/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kenneth Minto III Davison MI 523 14 6 20:41.0 20:42.1 6:41/M
2 Taylor Leung Fort Myers FL 849 14 8 21:03.4 21:03.4 6:47/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Katrina MacHado Murdock FL 838 13 10 21:11.3 21:11.3 6:50/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Murphy Fort Myers FL 837 17 2 17:31.5 17:31.5 5:39/M
2 Tim Leung Fort Myers FL 850 16 5 17:53.6 17:53.6 5:46/M
3 Charlie Mullis 509 19 124 1:12:03.1 1:12:44.8 23:28/M
Top

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Hector Bello Lehigh Acres FL 496 22 17 23:24.6 23:33.2 7:36/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nicole Mazzola Fort Myers FL 513 24 99 41:13.8 41:26.9 13:22/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ricardo Martinez Waterbury CT 854 25 9 21:04.0 21:04.0 6:48/M
2 Jose Torres 491 27 21 24:55.8 25:03.4 8:05/M
3 Ruben Torres Estero FL 490 28 30 27:38.7 27:47.4 8:58/M
4 Tommy Davis 561 29 61 31:55.7 32:11.6 10:23/M
5 Ryan Lake Naples FL 539 28 63 32:09.5 32:24.3 10:27/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jessica Decastro Estero FL 560 26 60 31:55.2 32:11.5 10:23/M
2 Jessica Sandmeyer Fort Myers FL 527 28 64 32:39.2 32:48.0 10:35/M
3 Maria Drake Cape Coral FL 498 27 75 35:10.7 35:19.0 11:24/M
4 Cortney Davis Fort Myers FL 540 28 100 41:27.7 41:40.6 13:26/M
5 Laura Metzler 516 28 104 42:02.1 42:09.1 13:36/M
6 Kelsie Jarlis Cookeville TN 566 29 106 41:49.5 42:12.5 13:37/M
7 Catherine Cotroneo Badertscher Fort Myers FL 479 28 108 45:20.0 45:51.8 14:47/M
8 Jackie Hollaway Cape Coral FL 834 29 117 54:45.0 55:11.3 17:48/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Oscar Corredor Fort Myers FL 853 33 4 17:53.3 17:53.3 5:46/M
2 Jonathan Lawrence North Fort Myers F 587 33 58 31:58.3 32:02.4 10:20/M
3 Troy Garrison 555 31 92 38:13.9 38:32.2 12:26/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lori Robbins Fort Myers FL 852 34 11 21:16.9 21:19.0 6:53/M
2 Katarina Cohen Fort Myers FL 596 30 19 23:56.7 24:01.1 7:45/M
3 Hanna Garrett Fort Myers FL 483 31 40 28:39.5 29:04.9 9:23/M
4 Maggie Eckenrode Fort Myers FL 485 33 42 29:27.2 29:52.1 9:38/M
5 Elyse Clark North Fort Myers F 558 31 47 30:18.5 30:29.1 9:50/M
6 Ashley Koehler Cape Coral FL 284 32 51 30:58.9 31:01.8 10:00/M
7 Kathy Lawrence N Ft Myers FL 588 34 59 31:58.3 32:02.5 10:20/M
8 Melissa Burtner 600 34 62 32:20.0 32:22.9 10:26/M
9 Andrea Lechner Fort Myers FL 515 33 87 36:58.5 37:04.2 11:57/M
10 Sarah Garrison Fort Myers FL 553 31 93 38:17.3 38:35.4 12:27/M
11 Lisa Gatewood Fort Myers FL 563 30 105 41:50.2 42:12.0 13:37/M
12 Kara Williamson Lehigh Acres FL 80 34 110 47:51.7 48:15.2 15:34/M
Top

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Booth Fort Myers FL 578 39 12 21:19.9 21:19.9 6:53/M
2 Brian Gaudioso Fort Myers FL 549 38 35 27:52.1 28:10.9 9:05/M
3 Richard Burtner Fort Myers FL 589 37 39 28:59.1 29:02.0 9:22/M
4 Nick Leone Fort Myers FL 520 39 70 34:00.6 34:16.3 11:03/M
5 Kelly Rogers 594 37 72 34:28.6 34:48.7 11:14/M
6 Matt Painting Estero FL 526 37 81 35:58.0 36:18.7 11:43/M
7 Chris Blondin Ft.

Read more ›




2019 LCMS Foundation Fun Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Schroeder Lehigh Acres FL 465 38 1 18:26.8 5:57/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Levesque Tiverton RI 449 38 4 19:40.4 6:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Worthington Oak Hill VA 450 45 3 19:35.9 6:19/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodi Kurtenbach Milan IL 150 46 16 25:27.7 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 502 65 8 22:02.8 7:06/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Mains Newville PA 507 55 31 28:19.0 9:08/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 501 68 11 23:29.2 7:35/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Greer Wellsesley MA 503 68 47 33:46.5 10:54/M
Top

Male 10 and Under
Record: Noah Satloff –

Read more ›




2019 Yo Taco Shrimp Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top

Male OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nicolas Musumeci 991 20 1 16:29.2 16:29.2 5:19/M
Top

Female OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Emily Paull 373 26 5 18:37.4 18:37.4 6:00/M
Top

Female No Age Provided
Record: Cathleen Smith –

Read more ›




2019 TALC FUNd Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Gateway Grit 908 51 1 18:15.7 5:53/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristina Meyer Tice Eagles 779 32 9 24:57.6 8:03/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark McCreary 798 44 2 20:43.6 6:41/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny York Gateway Grit 789 41 14 25:48.7 8:19/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Jose Velazquez 913 51 5 22:58.7 7:25/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Northrup Three Oaks- Active 755 60 35 31:01.5 10:00/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Martin 773 60 11 25:39.1 8:16/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Obrien 700 66 44 35:26.9 11:26/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2019 Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 11-15 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 660 52 2 20:26.4 6:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Leverone Covington KY 699 34 1 20:11.0 6:31/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 733 60 3 20:27.2 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Bell Fort Myers FL 670 42 17 24:51.9 8:01/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 740 65 4 20:32.9 6:37/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Festler Park Rapids MN 741 54 21 25:46.9 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 482 65 11 22:50.9 7:22/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin J Smith Cape Coral FL 685 63 23 26:15.9 8:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2019 Running Water 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 597 31 1 16:09.0 5:13/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Marion Fort Myers FL 639 33 2 18:40.0 6:01/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 500 44 3 18:42.2 6:02/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Cooper Cape Coral FL 321 54 22 24:58.4 8:03/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Burgan Fort Myers FL 561 54 6 20:22.7 6:34/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Lesley Fort Myers FL 313 55 28 25:25.0 8:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 195 62 9 21:24.6 6:54/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 193 66 35 26:42.6 8:37/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Rivero Cape Coral FL 626 7 60 32:08.8 10:22/M
2 Jeremiah Rivera 591 7 72 34:15.0 11:03/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Braelynn Wilding 480 10 18 23:43.2 7:39/M
2 Trinity Camargo 306 9 98 40:52.9 13:11/M
3 Setiyian Surtan 579 10 110 54:29.5 17:35/M
4 Teagan Vitale 568 8 117 1:00:31.0 19:31/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Buzzelli Cape Coral FL 587 14 13 22:48.5 7:21/M
2 Jared Kish Cape Coral FL 585 13 67 33:13.7 10:43/M
3 Logan Chiappetta Cape Coral FL 589 14 87 37:16.3 12:01/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Chagnon Somers CT 633 12 43 27:35.0 8:54/M
2 Diane Henry 572 11 113 59:34.6 19:13/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Henry 594 15 112 59:34.4 19:13/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kile Rikken Port Charlotte FL 624 23 26 25:19.9 8:10/M
2 Matt Fair Fort Myers FL 635 23 42 27:31.8 8:53/M
3 Jarell Broaddus Fort Myers FL 628 24 105 45:54.6 14:48/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyx DePagter Fort Myers FL 642 21 64 33:12.0 10:43/M
2 Victoria Virella Fort Myers FL 314 22 120 1:01:29.6 19:50/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Gallogy Cape Coral FL 441 29 4 19:31.5 6:18/M
2 Ryan Songer Cape Coral FL 570 28 8 20:53.2 6:44/M
3 David Nairn Lehigh Acres FL 297 27 103 41:48.0 13:29/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Morton Cape Coral FL 546 29 38 27:05.3 8:44/M
2 Emily Rivera Cape Coral FL 592 28 73 34:15.3 11:03/M
3 Rachel Pillard Fort Myers FL 504 25 81 36:16.5 11:42/M
4 Amaris Newkirk 643 26 99 40:53.4 13:11/M
5 Megane Paulin Lehigh Acres FL 194 26 102 41:08.6 13:16/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Moyer II Pineland FL 520 34 5 19:55.3 6:25/M
2 Philip Cirrone Fort Myers FL 571 30 7 20:25.4 6:35/M
3 Joshua Wilding Punta Gorda FL 463 34 10 21:47.0 7:02/M
4 Jordan Varble Fort Myers FL 483 32 20 23:58.5 7:44/M
5 Chase Canterbury Fort Myers Beach F 197 31 37 26:53.0 8:40/M
6 Michael Matajira Cape Coral FL 644 30 74 34:18.5 11:04/M
7 Joshua Newirk Fort Myers FL 309 30 97 40:52.3 13:11/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Nelson Cape Coral FL 638 30 33 25:53.1 8:21/M
2 Jarett Iliff Miramar FL 549 34 39 27:12.6 8:46/M
3 Sarah Velasquez Fort Myers FL 379 33 57 31:15.8 10:05/M
4 Gislaine Lopez Naples FL 557 32 71 34:03.7 10:59/M
5 Janet Sauvola Fort Myers FL 261 30 76 35:00.0 11:17/M
6 Julia Hieser Rochester Hls MI 292 34 77 35:10.4 11:21/M
7 Jill Jurkiewicz Cape Coral FL 226 34 86 37:13.3 12:00/M
8 Stephanie Barrett Fort Myers FL 569 34 91 38:25.5 12:24/M
9 Ana Gereda Cape Coral FL 625 32 101 40:55.7 13:12/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Fargnoli Cape Coral FL 560 38 12 22:26.9 7:14/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaime Bristow Cape Coral FL 636 36 24 25:06.1 8:06/M
2 Kelly Welborn Ft Myers FL 559 37 25 25:19.2 8:10/M
3 Lina Wu Fort Myers FL 550 35 27 25:21.1 8:11/M
4 Eleonor Rongo Fort Myers FL 618 35 52 29:53.0 9:38/M
5 Jenny Mas-Moya Fort Myers FL 378 35 69 33:25.8 10:47/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Suchan Cape Coral FL 596 42 11 22:08.7 7:08/M
2 George Vernum Cape Coral FL 583 40 21 24:55.8 8:02/M
3 Andres Laufer Ft Myers FL 634 40 29 25:43.0 8:18/M
4 Victor Castro Cape Coral FL 192 43 31 25:51.4 8:20/M
5 Mitch Vitale Fort Myers FL 562 43 68 33:19.1 10:45/M
6 Asif Azam Cape Coral FL 267 43 85 37:12.9 12:00/M
7 Jay Price 576 40 108 52:58.5 17:05/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lyzza Archipov North Fort Myers F 362 44 54 29:59.0 9:40/M
2 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 590 44 83 36:57.8 11:55/M
3 Keri Riedel Fort Myers FL 548 41 92 38:26.0 12:24/M
4 Angela Vitale 567 41 119 1:01:28.5 19:50/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Denton Cape Coral FL 199 49 59 31:23.3 10:07/M
2 Alex Kish Cape Coral FL 586 46 66 33:13.5 10:43/M
3 Kendall Henry Cape Coral FL 573 47 115 1:00:19.7 19:27/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Kistner Cape Coral FL 621 45 46 28:42.4 9:15/M
2 Mary Franklin Fort Myers FL 545 45 82 36:42.6 11:50/M
3 Melissa King Fort Myers FL 637 45 89 38:25.2 12:24/M
4 Jennifer Bradbury Fort Myers FL 554 48 90 38:25.2 12:24/M
5 Marcy Rodriguez Fort Myers FL 210 47 109 52:59.3 17:05/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 620 52 17 23:32.0 7:35/M
2 Thomas Pear Cape Coral FL 630 54 34 26:19.2 8:29/M
3 Carlos Capote Auburndale FL 565 50 41 27:24.3 8:50/M
4 Richard Kistner Cape Coral FL 622 51 47 28:42.8 9:15/M
5 Louis Chiappetta Cape Coral FL 588 51 51 29:40.4 9:34/M
6 Stephen “fish” Lochary Salisbury MD 200 52 58 31:17.0 10:05/M
7 Thomas Chagnon Somers CT 632 50 78 35:58.1 11:36/M
8 David Baird Cape Coral FL 574 54 114 59:50.8 19:18/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 617 54 40 27:13.6 8:47/M
2 Victoria (vicky Deleacaes Cape Coral FL 196 54 44 27:49.8 8:58/M
3 Renee Swanton Fort Myers FL 498 52 45 27:51.8 8:59/M
4 Alice Peck Cape Coral FL 564 53 56 30:40.7 9:54/M
5 Laurie Weigold 337 52 62 32:48.7 10:35/M
6 Norma Barnier Cape Coral FL 552 50 84 36:58.9 11:55/M
7 Priscilla Ndiangui Fort Myers FL 640 54 96 40:24.8 13:02/M
8 Eugenia Romero-Talbert Fort Myers FL 553 51 100 40:53.6 13:11/M
9 Leigh Ellen Baird 575 54 116 1:00:20.0 19:28/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 598 59 15 22:56.1 7:24/M
2 Alexander Santos Fort Myers FL 595 57 16 23:00.6 7:25/M
3 Ted Adams 462 56 19 23:43.7 7:39/M
4 Patrick Esposito Fort Myers FL 599 58 36 26:46.1 8:38/M
5 James Sammons Woodstock GA 627 56 50 29:23.5 9:29/M
6 David Stamps Cape Coral FL 584 56 61 32:14.9 10:24/M
7 Scott Kook Alva FL 310 55 88 37:30.0 12:06/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Foley Cape Coral FL 198 55 30 25:48.8 8:19/M
2 O Fuentes Cape Coral FL 302 55 32 25:53.0 8:21/M
3 Sharon Cirillo Fort Myers FL 223 55 94 39:12.3 12:39/M
4 Kimberly Morris Fort Myers FL 214 55 95 39:12.4 12:39/M
5 Ana Santos 593 59 118 1:01:28.3 19:50/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 578 64 23 25:00.3 8:04/M
2 Peter Ndiangui Fort Myers FL 641 63 55 30:25.1 9:49/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Engelman Ft Myers FL 499 63 70 33:44.3 10:53/M
2 Terry Weiss Alva FL 442 60 80 36:15.9 11:42/M
3 Sally Surtan 580 64 111 54:29.5 17:35/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 631 68 14 22:50.6 7:22/M
2 Ed Hardy Ft Myers FL 361 66 63 32:52.3 10:36/M
3 Francis Gigliotti Fort Myers FL 259 65 93 38:27.3 12:24/M
4 Robert Jones Fort Myers FL 629 65 106 45:54.7 14:48/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Hunton Shelbyville IN 616 67 65 33:13.2 10:43/M
2 Jeannette Steiner Fort Myers FL 224 66 75 34:55.4 11:16/M
3 Suzanne Rinehart Fort Myers FL 551 67 107 51:12.2 16:31/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Jadlocki N.

Read more ›




2019 Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 5- 8 9-11 12-15 30-34 35-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 5- 8 9-11 30-34 35-39 40-49 50-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yancey Palmer Fort Myers FL 538 45 1 19:15.0 6:13/M
2 Jeff Stouch 135 59 2 21:31.9 6:56/M
3 Peter Ballentine Venice FL 544 56 3 23:51.1 7:42/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenlee Dominguez North Fort Myers F 512 9 6 24:31.4 7:55/M
2 Jillian Vasquez 605 38 14 27:34.8 8:54/M
3 Carol Palow Cape Coral FL 608 43 15 27:45.7 8:57/M
Top

Male 5 to 8
Record: Isaac Martinez –

Read more ›




2018 Citygate Ministries Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 469 16 1 18:04.6 18:04.6 5:50/M
Top

Female OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 999 46 8 19:57.6 19:58.4 6:26/M
Top

Male MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 David Blanchard 985 48 4 19:18.4 19:19.6 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Britton Kelly Fort Myers FL 425 41 11 21:02.3 21:03.7 6:47/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 281 54 13 21:16.7 21:17.8 6:52/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Chris Udovich Lyons CO 367 52 12 21:03.3 21:05.2 6:48/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Thomas Keller Naples FL 268 63 39 24:46.2 25:06.4 8:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mary Rhine 53 61 79 28:19.1 28:19.1 9:08/M
Top

Male No Age Provided
Birth year was listed as 2018
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Malave 91 0 67 26:56.7 26:56.7 8:41/M
Top

Male 10 and Under
Record: Lucas Lemm –

Read more ›




2018 Babcock Ranch Jingle Bells 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 115 51 1 17:53.8 5:46/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 187 46 4 19:36.3 6:19/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 270 50 3 19:36.2 6:19/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 134 55 16 23:51.4 7:42/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph White Seneca SC 169 62 11 22:52.8 7:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Cape Coral FL 882 63 37 26:16.1 8:28/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Chinneck Clinton Township M 880 68 21 24:45.1 7:59/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 372 60 62 29:01.8 9:22/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayden Pledger Fort Myers FL 948 10 13 23:32.8 7:35/M
2 Graham Freeland 50 9 28 25:33.0 8:15/M
3 Deagen Johnson 43 9 31 26:01.8 8:24/M
4 Drake Welsh 2 8 32 26:02.1 8:24/M
5 Carter Flavelle 107 10 33 26:06.3 8:25/M
6 Nathan Baucom 69 9 36 26:11.9 8:27/M
7 Karter Pledger Fort Myers FL 949 9 49 27:39.2 8:55/M
8 Cash Taylor 6 9 50 27:49.9 8:58/M
9 Boden Ballinger 70 10 69 29:58.8 9:40/M
10 Gavin Adorno 73 10 80 31:22.7 10:07/M
11 Abram Fennell 133 6 87 32:07.5 10:22/M
12 Byron Moses 31 9 97 33:12.7 10:43/M
13 Lance Stephenson 10 8 99 33:25.5 10:47/M
14 Tucker Grenier 45 9 100 33:25.6 10:47/M
15 Phillip Botsford 62 8 109 34:31.8 11:08/M
16 Cody Cox 54 10 112 35:07.9 11:20/M
17 Bryson Stewart 9 10 117 35:49.0 11:33/M
18 Boyce Muniz 29 10 118 35:49.3 11:33/M
19 Trevon Wilson Lehigh Acres FL 943 9 151 39:58.5 12:54/M
20 Brodey Soloman 11 8 153 40:22.8 13:01/M
21 Graydon Bullard 60 8 154 40:24.9 13:02/M
22 Caleb Golden Alva FL 142 9 175 44:09.4 14:15/M
23 Alex Gonzalez 46 10 177 45:08.8 14:34/M
24 Geno Grossenbaugh 44 8 179 45:09.2 14:34/M
25 Paxton Campbell Estero FL 59 10 194 50:03.6 16:09/M
26 Cayce Smith 12 10 205 55:59.8 18:04/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peyton Stovall North Fort Myers F 952 10 30 25:55.5 8:22/M
2 Sadie Gutridge 84 10 44 26:46.8 8:38/M
3 Kenadi Regnier 22 10 53 28:08.3 9:05/M
4 Mariunna Rivera 19 10 68 29:45.9 9:36/M
5 Eizabelle Flint Alva FL 947 10 133 37:35.1 12:07/M
6 Jacqi Denney Lehigh Acres FL 916 10 134 37:36.7 12:08/M
7 Mia Sophia Newkirk Lehigh Acres FL 961 8 145 39:12.5 12:39/M
8 Ariana Arroyo 71 9 149 39:49.7 12:51/M
9 Jordyn Korpi 153 10 150 39:51.6 12:51/M
10 Fiona Fontan 51 9 155 40:40.0 13:07/M
11 Shelby Morin 96 10 156 40:42.2 13:08/M
12 Megan Demere 23 10 157 40:46.0 13:09/M
13 Riley Womack 1 9 158 40:46.8 13:09/M
14 Shyla Flint 52 10 159 40:47.8 13:09/M
15 Amberly Bressman 61 8 161 41:15.9 13:18/M
16 Zoey Levy 38 9 167 42:56.7 13:51/M
17 Alina Marrero 35 8 168 42:56.9 13:51/M
18 Anna Kanacheril 41 10 172 43:39.6 14:05/M
19 Paisley Smith Fort Myers FL 957 8 180 45:09.7 14:34/M
20 Asha Kanacheril 42 8 196 50:53.1 16:25/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Gutridge 83 17 6 20:44.1 6:41/M
2 Boone Stewart N Ft Myers FL 8 11 20 24:41.4 7:58/M
3 Hayden Prescott 82 12 22 24:45.7 7:59/M
4 Andrew Garcia Fort Myers FL 959 11 27 25:32.7 8:14/M
5 Calvin Jeannelus Lehigh Acres FL 899 11 35 26:08.9 8:26/M
6 Armando Arroyo 72 13 48 27:36.8 8:54/M
7 Naian Freitas 80 11 51 28:04.2 9:03/M
8 Frankie Rodriguez 15 11 98 33:12.7 10:43/M
9 Jacob Gomez Toledo Fort Myers FL 182 11 102 33:45.5 10:53/M
10 Roman Deleon Lehigh Acres FL 966 14 114 35:26.1 11:26/M
11 Ralee Flavelle 106 11 126 37:07.2 11:58/M
12 Camron Deleon Lehigh Acres FL 967 12 146 39:18.0 12:41/M
13 Xander Bieniek 65 14 169 43:20.7 13:59/M
14 Zach Bieniek 66 16 170 43:21.3 13:59/M
15 Keegan “nate” Gaddy 47 11 181 45:16.5 14:36/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsey Oliver Labelle FL 913 19 5 19:55.3 6:25/M
2 Natalie Goshorn 189 13 29 25:53.4 8:21/M
3 Indi Patel 25 12 65 29:14.7 9:26/M
4 Chloe Lange 86 15 73 30:48.7 9:56/M
5 Emily Rodriguez 16 16 75 30:50.9 9:57/M
6 Vivian Stark 81 11 77 31:14.8 10:05/M
7 Presley Culbertson Ft Myers FL 130 12 79 31:19.3 10:06/M
8 Kennedy Culbertson Ft Myers FL 129 15 101 33:39.6 10:51/M
9 Kylee Lange Cape Coral FL 958 13 124 36:43.0 11:51/M
10 Ashlin Fitch North Fort Myers F 99 12 127 37:07.7 11:58/M
11 Piper Campbell Estero FL 58 11 128 37:07.9 11:58/M
12 Amaya Taylor 5 11 144 39:11.7 12:38/M
13 Mackenzie Warman North Port FL 946 13 171 43:27.2 14:01/M
14 Zoie Bieniek 64 12 173 44:02.6 14:12/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 89 28 8 21:02.2 6:47/M
2 John Humbert North Fort Myers F 920 21 12 23:31.1 7:35/M
3 Zachary Francis 94 24 26 25:26.2 8:12/M
4 Daniel Ulmer Fort Myers FL 88 20 39 26:32.4 8:34/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 119 24 46 27:24.6 8:50/M
6 Justin Million Fort Myers FL 155 27 93 32:32.2 10:30/M
7 Aaron Bishop Pt Charlotte FL 177 26 115 35:30.1 11:27/M
8 Michael Justice Port Charlotte FL 179 25 121 36:20.3 11:43/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Ulmer Fort Myers FL 87 22 81 31:25.4 10:08/M
2 Hannah Kelly Cape Coral FL 140 25 89 32:19.5 10:25/M
3 Katelyn Kelly Cape Coral FL 141 22 90 32:19.6 10:25/M
4 Sarah Godwin North Fort Myers F 110 29 105 33:56.0 10:57/M
5 Jade Quintier Fort Myers FL 118 23 111 34:38.5 11:10/M
6 Brooke Francis Fort Myers FL 93 25 123 36:34.2 11:48/M
7 Jacilynn Puterbaugh 944 26 129 37:29.0 12:05/M
8 Ashley Glowinski Fort Myers WI 98 28 142 39:05.7 12:36/M
9 Kristen Bachmeier Fort Myers FL 172 28 183 45:38.6 14:43/M
10 Tori Hicks Lehigh Acres FL 173 20 185 45:40.4 14:44/M
11 Taylor Cronin 55 23 191 48:24.9 15:37/M
12 Michelle Botsford Fort Myers FL 918 29 195 50:51.4 16:24/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Strom Estero FL 77 37 2 18:09.1 5:51/M
2 Lavosia Price Jr.

Read more ›




2018 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Varner 890 16 1 17:33.4 5:40/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere 278 44 11 21:25.4 6:55/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 851 65 5 20:16.7 6:32/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 889 55 23 23:43.4 7:39/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Tam Lehigh Acres FL 276 56 9 21:04.4 6:48/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 901 54 40 26:53.0 8:40/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 929 67 22 23:15.6 7:30/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Stetts Cape Coral FL 931 64 67 31:03.3 10:01/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2018 Babcock Ranch Trick or Trot 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 844 51 1 18:33.7 18:33.7 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Stephanie Delisle Cape Coral FL 829 44 4 22:42.4 22:42.4 7:19/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 779 54 2 21:00.6 21:00.6 6:46/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 757 55 6 23:47.0 23:47.0 7:40/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 A Scaletta Hawthorn Woods IL 710 57 5 23:15.1 23:15.1 7:30/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lynn Davidson Labelle FL 741 59 12 25:38.4 25:38.4 8:16/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jerry Clevenger Fort Myers FL 208 61 14 26:23.5 26:23.5 8:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 764 66 16 27:05.9 27:05.9 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Max Delisle Cape Coral FL 828 9 10 25:31.0 25:31.0 8:14/M
2 Nathan Slater Port Charlotte FL 781 7 45 31:13.9 31:13.9 10:04/M
3 Paxton Campbell Estero FL 261 10 110 47:20.1 47:20.1 15:16/M
4 Zach Bildzukewicz 264 10 122 50:01.9 50:01.9 16:08/M
5 Brody Murphy Punta Gorda FL 257 10 132 53:27.3 53:27.3 17:15/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Viktoria Wrenn North Port FL 701 10 35 29:32.8 29:32.8 9:32/M
2 Chloe Stephens Fort Myers FL 725 9 85 38:14.6 38:14.6 12:20/M
3 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 752 9 97 40:41.0 40:41.0 13:07/M
4 Amberly Bressman 788 8 120 49:54.9 49:54.9 16:06/M
Top

Male 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Armando Arroyo 782 13 17 27:11.7 27:11.7 8:46/M
2 Josiah Seyler 810 15 18 27:15.9 27:15.9 8:47/M
3 Dawson Baker Fort Denaud FL 761 12 20 27:28.5 27:28.5 8:52/M
4 Cole Murphy Punta Gorda FL 820 12 21 27:33.9 27:33.9 8:53/M
5 Trey Brauch Fort Myers FL 849 19 28 28:39.0 28:39.0 9:15/M
6 Cole Stephens Fort Myers FL 727 11 37 29:45.6 29:45.6 9:36/M
7 Xander Bieniek 784 14 50 32:26.4 32:26.4 10:28/M
8 Daniel Bullock 790 14 51 32:27.1 32:27.1 10:28/M
9 Caleb Demeyere Labelle FL 775 11 52 32:39.5 32:39.5 10:32/M
10 Finley Laforet North Port FL 769 11 60 33:47.7 33:47.7 10:54/M
11 Tyler Demeyere Labelle FL 776 14 64 33:59.0 33:59.0 10:58/M
12 Ary Patel Patel 805 11 76 36:52.6 36:52.6 11:54/M
13 Xach Bieniek 785 16 90 39:27.4 39:27.4 12:44/M
14 Colton Kenny 795 14 108 44:39.7 44:39.7 14:24/M
15 Luke Mroz Pt Charlotte FL 740 12 138 55:09.6 55:09.6 17:47/M
Top

Female 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Indi Patel 804 12 40 29:54.5 29:54.5 9:39/M
2 Rachel Bullock 791 12 77 37:00.6 37:00.6 11:56/M
3 Morgan Manderson 799 12 89 38:54.2 38:54.2 12:33/M
4 Samantha Green Cape Coral FL 839 11 93 40:13.3 40:13.3 12:58/M
5 Emily Slate Port Charlotte FL 231 15 103 41:00.3 41:00.3 13:14/M
6 Jeri Strout Stout 813 15 119 49:54.6 49:54.6 16:06/M
7 Brianna Dennis 793 12 123 50:13.0 50:13.0 16:12/M
8 Jacqueline Vo 815 12 124 50:14.5 50:14.5 16:12/M
9 Reina Shipe 812 12 125 50:56.6 50:56.6 16:26/M
10 Madisyn Kenny 796 12 126 50:57.2 50:57.2 16:26/M
11 Mackenize Warman 816 12 127 50:58.0 50:58.0 16:26/M
12 Jacclyn Seyler 811 12 128 50:59.6 50:59.6 16:27/M
13 Zoie Bieniek 783 12 129 51:02.1 51:02.1 16:28/M
14 Brandi Jackson Punta Gorda FL 729 15 140 57:06.5 57:06.5 18:25/M
15 Kaitlyn Evans Punta Gorda FL 730 16 141 57:06.5 57:06.5 18:25/M
16 Ashlin Fitch North Fort Myers F 848 12 144 59:43.2 59:43.2 19:16/M
17 Piper Campbell Estero FL 262 11 146 59:51.5 59:51.5 19:18/M
Top

Male 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 832 28 3 21:14.0 21:14.0 6:51/M
2 Brian Simpson N Ft Myers FL 772 26 13 26:04.5 26:04.5 8:25/M
3 Alex Rafidi North Port FL 702 23 19 27:28.3 27:28.3 8:52/M
4 Tim Stiling Estero FL 748 28 32 29:28.5 29:28.5 9:30/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 767 24 70 34:53.5 34:53.5 11:15/M
Top

Female 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lauren Arcilla Port Charlotte FL 731 26 31 28:58.6 28:58.6 9:21/M
2 Yelena Sereda Fort Myers FL 749 26 33 29:28.8 29:28.8 9:30/M
3 Trisha Donaldson Labelle FL 842 24 47 31:35.0 31:35.0 10:11/M
4 Amanda McGowan North Fort Myers F 256 24 53 32:58.1 32:58.1 10:38/M
5 Kelsey Waldrop Fort Myers FL 843 29 74 35:45.3 35:45.3 11:32/M
6 Jade Quintier Fort Myers FL 768 23 79 37:27.0 37:27.0 12:05/M
7 Brandy Chapman Labelle FL 821 24 92 39:46.2 39:46.2 12:50/M
8 Taylor Risco Fort Myers FL 827 24 100 40:59.9 40:59.9 13:13/M
9 Jessica Decastro Estero FL 209 26 102 41:00.2 41:00.2 13:14/M
10 Zoe Healy Fort Myers FL 774 29 106 44:25.4 44:25.4 14:20/M
11 Cheryl McLaughlin Fort Myers FL 825 28 145 59:46.5 59:46.5 19:17/M
Top

Male 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tommy Dennis 794 35 8 24:46.2 24:46.2 7:59/M
2 Josh Moody Fort Myers FL 715 30 26 28:25.1 28:25.1 9:10/M
3 Tom McGregor 800 39 38 29:46.4 29:46.4 9:36/M
4 Shaun Ritchie 808 35 49 32:21.3 32:21.3 10:26/M
5 Ryan Morazes Pt Charlotte FL 716 32 65 34:10.6 34:10.6 11:01/M
6 Robert Evans Punta Gorda FL 712 38 67 34:35.6 34:35.6 11:09/M
7 Eugene Laforet North Port FL 770 39 72 35:02.7 35:02.7 11:18/M
8 Nicholas Green Cape Coral FL 838 35 94 40:13.4 40:13.4 12:58/M
Top

Female 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jackie Galbraith Pt Charlotte FL 720 35 9 24:56.6 24:56.6 8:03/M
2 Nikki Green Cape Coral FL 837 33 11 25:36.8 25:36.8 8:15/M
3 Holli Fleming Port Charlotte FL 709 32 34 29:31.2 29:31.2 9:31/M
4 Lisa Ritchie 807 37 48 32:07.4 32:07.4 10:22/M
5 Crystal Boff Bonita Springs FL 721 33 61 33:49.6 33:49.6 10:55/M
6 Kristina Standafer Punta Gorda FL 743 31 66 34:33.4 34:33.4 11:09/M
7 April Evans Punta Gorda FL 711 36 68 34:38.5 34:38.5 11:10/M
8 Lauren Brown Fort Myers FL 841 35 73 35:20.0 35:20.0 11:24/M
9 Leslie Bartley Fort Myers FL 833 38 75 36:34.1 36:34.1 11:48/M
10 Melissa Patel 803 31 78 37:07.0 37:07.0 11:58/M
11 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2018 Run for the Stars 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 649 49 1 19:57.2 6:26/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 658 41 4 21:42.8 7:00/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 660 58 5 23:39.7 7:38/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Wagner Cape Coral FL 223 42 11 25:40.0 8:17/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 655 67 6 23:47.1 7:40/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 643 54 20 28:36.0 9:14/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 239 64 8 25:07.5 8:06/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matalacha FL 675 64 27 32:26.6 10:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2018 Busey Bank Run for Prevention 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob King Fort Myers FL 637 23 1 17:58.9 5:48/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kari Parker Fort Myers FL 460 40 11 23:05.4 7:27/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Ahlborn Cape Coral FL 165 44 5 21:32.4 6:57/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Blanchette Naples FL 304 53 40 28:01.8 9:02/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ulf Mietens Port Charlotte FL 623 52 6 21:38.3 6:59/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Priscilla Oliveira Coral Springs FL 571 52 57 29:46.0 9:36/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 494 66 10 22:56.6 7:24/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 573 64 62 30:09.3 9:44/M
Top

Male 10 and Under
Record: Kegan Krevscher –

Read more ›




2018 Omega Youth 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cole Tucker Bonita Spgs FL 177 17 1 16:57.8 5:28/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mia Perez Ft Myers FL 192 16 26 21:45.0 7:01/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 969 49 18 19:55.7 6:25/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brigitte Kornfeld Gicot Belmont-Sur-lausann 167 45 47 24:32.6 7:55/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Bravo Fort Myers FL 978 55 28 22:17.3 7:11/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Stetts Cape Coral FL 170 63 79 31:53.3 10:17/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 152 64 48 24:35.3 7:56/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Weiss Alva FL 188 60 90 36:39.6 11:49/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zayden Evans Lehigh Acres FL 172 10 81 32:51.4 10:36/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sanaa Marlin 60 8 64 27:47.6 8:58/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Avery Geerlings Fort Myers FL 146 14 17 19:55.3 6:25/M
2 Evan Meyer Fort Myers FL 972 14 21 20:56.9 6:45/M
3 Cargen Murray 20 14 31 22:40.4 7:19/M
4 Nicholas Hogrefe Fort Myers FL 992 14 53 25:13.4 8:08/M
5 Christian Hubner Cape Coral FL 965 14 54 25:27.8 8:13/M
6 Brenden Moreland Lehigh Acres FL 986 14 57 25:43.7 8:18/M
7 Kaden Ashley Cape Coral FL 147 12 105 45:07.5 14:33/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gracie Goll Estero FL 185 14 38 23:24.2 7:33/M
2 Kileigh Russell Fort Myers FL 174 14 39 23:36.7 7:37/M
3 Abigail Beck Estero FL 171 14 40 23:43.9 7:39/M
4 Laura Godsea Estero FL 160 14 43 24:06.1 7:46/M
5 Jennifer Jimenez-Martines 7 14 56 25:30.7 8:14/M
6 Averie Coup Fort Myers FL 161 14 61 27:05.4 8:44/M
7 Janella Hassel Bonita Springs FL 973 14 68 28:44.6 9:16/M
8 Callee Akehurst Fort Myers FL 151 14 70 29:03.4 9:22/M
9 Katelyn Nelesen Estero FL 163 14 84 33:08.1 10:41/M
10 Makenna Bell Fort Myers FL 180 11 91 36:40.5 11:50/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 968 17 2 16:59.9 5:29/M
2 Brian Robinson Estero FL 139 15 4 18:12.0 5:52/M
3 Brandon Palomino Bonita Spgs FL 181 16 5 18:17.8 5:54/M
4 Terrell White Lehigh Acres FL 21 17 6 18:25.0 5:56/M
5 Alex Bagby Fort Myers FL 150 15 7 18:29.8 5:58/M
6 Damien Simmonds 29 17 8 18:52.7 6:05/M
7 Ben Hassel Bonita Springs FL 974 18 9 18:54.7 6:06/M
8 Kolton Pickard Fort Myers FL 145 15 10 19:07.6 6:10/M
9 Brandon Adams Bonita Springs FM 141 16 11 19:20.6 6:14/M
10 Zachary Dale Fort Myers FL 182 16 12 19:21.8 6:15/M
11 Riley Reiter Fort Myers FL 183 15 13 19:26.5 6:16/M
12 Benjamin Mekelski 19 17 14 19:36.5 6:19/M
13 Isarel Pelcastre 59 17 15 19:51.1 6:24/M
14 Derron Gayman Fort Myers FL 144 17 16 19:54.2 6:25/M
15 Alex Kistamma Lehigh Acres FL 983 15 19 20:21.0 6:34/M
16 Ronnie Brown 133 15 20 20:48.7 6:43/M
17 Jared Olitsky Fort Myers FL 143 15 22 21:03.8 6:47/M
18 Bryce Wathen Estero FL 154 15 23 21:25.0 6:55/M
19 Ricardo Hernandez 196 18 24 21:26.2 6:55/M
20 Payton Arabie Fort Myers FL 138 15 29 22:23.0 7:13/M
21 Nate Hassel Bonita Springs FL 975 16 50 24:58.2 8:03/M
22 Tyler Ketron 194 16 71 29:33.1 9:32/M
23 Logan Spence 195 17 102 41:04.8 13:15/M
24 Daniel Aparicio 193 16 103 42:38.3 13:45/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madison Hood Estero FL 184 15 33 22:50.3 7:22/M
2 Lillian Brodeur Estero FL 137 15 34 22:59.9 7:25/M
3 Zoe Perez Ft Myers FL 191 15 35 23:09.2 7:28/M
4 Deanna Simpson 9 16 37 23:22.0 7:32/M
5 Jadyn Dowdy Estero FL 135 15 41 23:45.4 7:40/M
6 Riley Adams Bonita Spgs FL 140 16 42 24:01.1 7:45/M
7 Maricel Esquilin Bonita Spgs FL 186 17 44 24:13.9 7:49/M
8 Madison Cairo Estero FL 176 17 45 24:16.2 7:50/M
9 Madison Lelievre Estero FL 157 15 63 27:19.1 8:49/M
10 Nayelli Gonzalez 129 15 66 27:57.7 9:01/M
11 Lindsay Buchner 132 15 67 28:23.9 9:09/M
12 Litzy Badill-Fuentes 168 17 69 28:55.2 9:20/M
13 Shemiah Lee 201 17 73 30:07.0 9:43/M
14 Kaylynn Holmes 203 16 74 30:09.2 9:44/M
15 Leslie Lopez 17 17 75 30:16.7 9:46/M
16 Chelsea Lanis Fort Myers FL 989 16 83 33:03.0 10:40/M
17 Lashayla Beecham 200 16 86 35:57.0 11:36/M
18 Jaileen Barrera 198 15 87 35:57.3 11:36/M
19 Ruth Ramirez 199 19 88 36:02.1 11:37/M
20 Connor Daniels 131 15 93 37:11.0 12:00/M
21 Haley Hammersfahr 128 15 97 38:05.6 12:17/M
22 Paula Ponce 197 16 98 39:15.5 12:40/M
23 Britney Aguiar Cape Coral FL 173 15 100 39:33.1 12:45/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Miranda Lehigh Acres FL 990 24 25 21:30.9 6:56/M
2 Maniram Rampersaud Lehigh Acres FL 984 24 82 33:02.0 10:39/M
3 Luis Aguair Cape Coral FL 175 24 95 37:48.3 12:12/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyx DePagter Fort Myers FL 981 21 77 31:41.8 10:13/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Bumpus Fort Myers FL 970 29 32 22:50.2 7:22/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Pignatone Estero FL 153 32 3 17:45.5 5:44/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Granger Cape Coral FL 189 32 80 32:28.2 10:28/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Szczepanski Mentor OH 158 35 89 36:27.7 11:45/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 148 37 27 22:04.3 7:07/M
2 Alexis Arnone Pompano Beach FL 988 36 52 25:10.9 8:07/M
3 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2018 Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 949 30 1 16:23.9 5:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheyenne Young Cape Coral FL 124 17 5 19:25.1 6:16/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 87 42 4 19:09.6 6:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 956 46 9 20:09.3 6:30/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




2018 Beat the Heat 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 868 41 1 18:31.3 5:58/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassidy Shaver Columbus OH 753 16 6 20:44.4 6:41/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2018 92.5 Fox News Run for Honor

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Pruett Birmingham AL 679 45 2 20:56.3 6:45/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Britton Fort Myers FL 813 40 1 20:31.3 6:37/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Serapilio Fort Myers FL 748 46 5 22:32.1 7:16/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Holden Fort Myers FL 620 57 7 22:38.8 7:18/M
Top

Male Grandmaster Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Thomas Lenoir City TN 694 66 17 26:05.1 8:25/M
Top

Female Grandmaster Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolyn Ciccone Cape Coral FL 688 55 27 27:26.2 8:51/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Spencer Hamilton Cape Coral FL 806 9 16 25:58.5 8:23/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trae Schanberger Dallastown PA 742 14 9 22:56.9 7:24/M
2 Xander Grabarczyk Birmingham AL 680 13 28 27:26.9 8:51/M
3 Rory Dunn Fort Myers FL 750 12 56 34:50.6 11:14/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madison Serapilio Fort Myers FL 749 14 8 22:43.1 7:20/M
2 Kileigh Russell Fort Myers FL 778 14 15 25:57.5 8:22/M
3 Catie Maher Fort Myers FL 777 14 20 26:26.8 8:32/M
4 Faith Reeter Cape Coral FL 808 11 66 38:56.9 12:34/M
5 Isabella Barros Fort Myers FL 804 11 71 40:24.9 13:02/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Camden Schanberger Dallastown PA 741 16 25 27:24.4 8:50/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Summer Schanberger Dallastown PA 739 19 63 37:32.1 12:06/M
2 Gabriella Ferra Cape Coral FL 710 17 64 38:38.7 12:28/M
3 Amina Aineb San Francisco CA 699 18 104 59:14.2 19:06/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Bowser Fort Myers FL 769 23 3 21:00.6 6:46/M
2 Cj Moore Naples FL 713 24 13 25:48.3 8:19/M
3 Michael Santucci Fort Myers FL 819 21 22 27:04.7 8:44/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsee Moore Naples FL 712 23 19 26:16.7 8:28/M
2 Kelly Carney Naples FL 695 23 30 27:40.3 8:55/M
3 Raven Stivers Fort Myers FL 780 23 51 34:05.7 11:00/M
4 Kerstie Phills Estero FL 737 20 53 34:28.4 11:07/M
5 Samantha Kisiel Estero FL 738 20 54 34:34.6 11:09/M
6 Shanley Mastin Lehigh Acres FL 802 21 68 40:11.7 12:58/M
7 Sarah Aineb San Francisco CA 698 21 102 59:14.2 19:06/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnathan Mount Fort Myers FL 719 28 10 23:10.6 7:28/M
2 Giovanni McOnlay Cape Coral FL 811 27 11 24:44.2 7:59/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Buxton 807 27 6 22:34.0 7:17/M
2 Alexandria Mount Fort Myers FL 720 27 24 27:23.3 8:50/M
3 Alexandra Ciccone Cape Coral FL 696 28 26 27:25.9 8:51/M
4 Lauren Murray Cape Coral FL 683 28 48 32:49.1 10:35/M
5 Kati Cook Cape Coral FL 684 26 57 35:45.3 11:32/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Dymowski Fort Myers FL 693 32 18 26:05.9 8:25/M
2 Sally Goldman Fort Myers FL 771 31 37 29:02.3 9:22/M
3 Sara Roberts Cape Coral FL 630 34 69 40:21.5 13:01/M
4 Aome Selk Naples FL 810 30 76 46:40.8 15:03/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cris Pugh Fort Myers FL 692 36 4 22:28.4 7:15/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angie Antilia Cape Coral FL 631 38 34 28:15.0 9:07/M
2 Lauren Brown Fort Myers FL 760 35 38 29:12.7 9:25/M
3 Gaby Bonville Arcadia FL 820 37 60 36:33.5 11:47/M
4 Glaucia Barros Fort Myers FL 729 38 70 40:24.8 13:02/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julius Cintron Fort Myers FL 745 43 12 25:04.2 8:05/M
2 Jason Mastin Lehigh Acres FL 803 44 40 29:25.3 9:29/M
3 Ricardo Ferra Cape Coral FL 711 44 65 38:38.8 12:28/M
4 Adam Pickard Naples FL 775 42 103 59:14.2 19:06/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Fearn Cross Plains TN 770 41 31 27:50.2 8:59/M
2 Nika Bockarova Fort Myers FL 817 42 32 27:52.9 8:59/M
3 Cheri Antilia Cape Coral FL 659 43 33 28:14.6 9:06/M
4 Miriam Clark Fort Myers FL 779 41 41 29:38.0 9:34/M
5 Wendy Schanberger Dallastown PA 740 44 44 30:53.3 9:58/M
6 Leanne Voos Dallastown PA 743 42 45 30:53.8 9:58/M
7 Jamie Mastin Lehigh Acres FL 801 42 62 36:55.6 11:55/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alan Dozer Estero FL 718 46 36 28:26.3 9:10/M
2 Brian Casey Fort Myers FL 763 45 46 31:14.9 10:05/M
3 Steve Reeter Cape Coral FL 809 48 67 38:57.0 12:34/M
4 Jason Wilhite Fort Myers FL 761 47 79 47:07.8 15:12/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Pinkard Fort Myers FL 805 48 14 25:56.3 8:22/M
2 Maria Barragan Lake Placid FL 746 48 21 26:44.1 8:37/M
3 Elisa Dozer Estero FL 717 45 35 28:26.3 9:10/M
4 Christine Gibson Alva FL 691 45 39 29:15.6 9:26/M
5 Christina St Amand North Fort Myers F 629 48 43 29:47.6 9:36/M
6 Michelle Pruett Birmingham AL 681 47 47 32:39.9 10:32/M
7 Shannon Moore Naples FL 714 48 50 33:12.9 10:43/M
8 Karen Wilhite Fort Myers FL 766 47 78 47:07.3 15:12/M
9 Jaime Suanez Lehigh Acres FL 687 45 106 59:25.2 19:10/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Santucci Fort Myers FL 818 53 23 27:05.4 8:44/M
2 Chad Moore Naples FL 715 50 49 33:12.7 10:43/M
3 Joseph Costa Cape Coral FL 725 50 84 51:22.0 16:34/M
4 Matthew Mitchell Fort Myers FL 764 54 88 54:03.4 17:26/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brigid Wiggins Cape Coral FL 682 54 52 34:05.7 11:00/M
2 Maureen Stratton Fort Myers FL 686 54 58 35:47.7 11:33/M
3 Dawn Costa Cape Coral FL 726 52 83 51:20.4 16:34/M
4 Debbi Maksymetz Naples FL 781 52 91 54:06.6 17:27/M
5 Helen Robbins Bonita Springs FL 759 51 92 54:06.7 17:27/M
6 Karen Yakubec Fort Myers FL 751 50 97 57:27.4 18:32/M
7 Gina Shultz Fort Myers FL 765 51 101 57:50.7 18:39/M
8 Karie Aineb San Francisco CA 700 50 105 59:16.5 19:07/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 716 57 29 27:34.4 8:54/M
2 Rocky Robbins Bonita Springs FL 812 56 89 54:05.4 17:27/M
3 Barry Hendon Fort Myers FL 774 58 93 56:40.5 18:17/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Holly Cook Fort Myers FL 697 55 59 36:00.6 11:37/M
2 Karen Hill Lehigh Acres FL 685 56 72 40:30.1 13:04/M
3 Martha Harrie Ft.

Read more ›




2018 Summer Sizzler 5K Results

Men: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Oscar Corredor Fort Myers FL 643 33 1 18:40.9 6:01/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mallory Marker Fort Myers FL 674 14 13 22:08.4 7:08/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Linek New Albany OH 956 47 2 19:00.6 6:08/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 640 55 27 24:33.7 7:55/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2018 Elks Lodge 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 481 32 1 18:12.0 5:52/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 453 40 4 21:29.5 6:56/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 488 41 2 19:01.7 6:08/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 468 47 15 25:30.2 8:14/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 461 65 3 21:19.1 6:53/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Newland Cape Coral FL 606 51 16 26:00.8 8:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 608 67 14 24:38.4 7:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 459 64 18 27:04.1 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Lemm Cape Coral FL 489 10 35 31:34.1 10:11/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenneth Solis Cape Coral FL 493 12 30 29:38.8 9:34/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Skyla Garton-Miulli Cape Coral FL 484 19 55 38:26.3 12:24/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Moreno Lehigh Acres FL 494 26 12 24:24.7 7:52/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianne Matarazzo Smyrna GA 483 25 5 21:56.9 7:05/M
2 Tara Payami Fort Myers FL 456 29 24 27:45.5 8:57/M
3 Lauren Taylor 358 26 34 30:35.0 9:52/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Robbins Fort Myers FL 604 33 6 22:16.6 7:11/M
2 Lori Bemis Punta Gorda FL 433 34 47 35:46.8 11:32/M
3 Valerie Williams Port Charlotte FL 438 33 51 37:00.8 11:56/M
4 Laura Coyne North Port FL 357 30 52 37:04.8 11:57/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Fargnoli Cape Coral FL 467 38 9 23:51.4 7:42/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Tyndall Port Charlotte FL 486 37 20 27:24.2 8:50/M
2 Jackie Lemm Cape Coral FL 491 38 25 27:58.3 9:01/M
3 Kelly Porter Naples FL 478 35 46 35:11.7 11:21/M
4 Laura Derba Cape Coral FL 170 36 54 37:18.4 12:02/M
5 Kelly Hughes Los Angeles CA 439 38 59 42:26.7 13:41/M
6 Monica Porter Cape Coral FL 169 38 61 45:20.1 14:37/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Lemm Cape Coral FL 490 41 23 27:40.8 8:55/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Cohen Cape Coral FL 492 42 31 29:42.8 9:35/M
2 Anna Maria Lazzizzera Cape Coral FL 487 43 32 29:45.1 9:36/M
3 Kate Krelina Fraser Cape Coral FL 475 41 50 36:56.0 11:55/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Hughes Cape Coral FL 474 46 10 23:54.0 7:43/M
2 Ty Burger Cape Coral FL 613 48 36 32:02.8 10:20/M
3 Jeff Winterstein Cape Coral FL 463 47 42 33:55.9 10:56/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Winterstein Cape Coral FL 464 49 37 32:04.4 10:21/M
2 Mara Exposito Cape Coral FL 471 46 43 34:21.3 11:05/M
3 Gabriela Garcia Bokeelia FL 607 47 53 37:10.2 11:59/M
4 Dawn Miulli Cape Coral FL 470 47 56 39:11.9 12:38/M
5 Amy McCann Cape Coral FL 416 49 64 57:44.0 18:37/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Messore Fort Myers FL 614 54 7 23:15.5 7:30/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Marinari 612 53 17 26:22.3 8:30/M
2 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 603 54 28 28:51.1 9:18/M
3 Heidi Anderson Fort Myers FL 485 54 57 40:16.3 12:59/M
4 Kathleen Duncan Cape Coral FL 398 54 65 57:44.0 18:37/M
5 Gina Dyen-Shapiro Estero FL 378 53 66 1:00:11.6 19:25/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




2018 Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 1- 5 6- 6 7- 7 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 177 16 1 16:15.4 5:15/M
2 Edgar Laureano Bonita Springs FL 578 16 2 17:15.4 5:34/M
3 Preston Dunn Cape Coral FL 340 16 3 17:19.0 5:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alayna Goll Estero FL 97 18 12 19:18.6 6:14/M
2 Natalie Ippolito Estero FL 564 18 19 21:18.0 6:52/M
3 Melinda Martin Cartersville GA 559 56 26 22:12.9 7:10/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 160 41 10 19:16.2 6:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Tansey Cape Coral FL 547 41 43 24:12.7 7:48/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 85 62 30 22:34.0 7:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 432 55 100 30:35.7 9:52/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John W.

Read more ›




2018 Head and Neck Cancer Awareness 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Kopp Ft Myers FL 75 32 1 18:41.6 6:02/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schgadd Bonita Springs FL 42 44 8 21:29.4 6:56/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 46 49 3 19:50.9 6:24/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Oakes-Lottridge 266 46 19 24:13.1 7:49/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Fort Myers FL 43 67 6 21:25.4 6:55/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia Lehigh Acres FL 53 62 30 25:33.6 8:15/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Stephens Fort Myers FL 55 60 15 23:35.3 7:36/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 235 60 54 29:26.5 9:30/M
Top

Male 11 and Under
Record: Tyler Faucette –

Read more ›




2018 Fast and Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Preston Dunn 147 16 1 17:21.2 5:36/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik 950 36 7 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Terrence McGovern 111 40 2 17:58.0 5:48/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Lee 112 43 10 21:07.7 6:49/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenny Crampton 106 58 17 21:50.6 7:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Clemente 132 62 48 25:46.4 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione 954 62 23 23:08.3 7:28/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia 811 62 54 26:23.5 8:31/M
Top

Male 10 and Under
Record: Daniel Paez –

Read more ›




2018 Eggs and Ears 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 600 25 1 16:45.8 5:24/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 628 36 12 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rodney Russen Collingswood NJ 554 47 8 19:56.0 6:26/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhonda Reeder West Warwick RI 452 45 33 22:45.9 7:20/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harris Fort Myers Beach F 779 50 11 20:01.9 6:27/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 686 50 53 24:48.7 8:00/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 644 61 32 22:39.6 7:18/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Kohlmeir Fort Myers FL 730 62 87 27:17.6 8:48/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Clark –

Read more ›




2018 Shrimp Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobby Ormsby Fort Myers FL 152 22 1 15:19.8 4:56/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Robinson Fort Myers Beach F 114 36 3 19:02.8 6:08/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Hatcheson –

Read more ›




2018 TALC FUNd Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Jose Velasquez 6 50 1 21:31.3 6:56/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Olsen Littleton Eleme 944 31 5 23:53.5 7:42/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Adkins District 17 53 8 24:22.4 7:52/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed 10 59 24 29:49.9 9:37/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Anderson N/A 914 60 9 24:42.6 7:58/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Northrup Active Lee Run 891 59 28 30:46.0 9:55/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 John Donnelly NA 876 62 18 27:29.8 8:52/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Lesley Wilson Active Lee Run 892 62 45 35:58.1 11:36/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2018 Babcock Ranch Doggie Dash 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Demeyere Labelle FL 786 40 2 22:55.6 7:24/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 834 36 1 20:27.0 6:36/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Tison Fort Myers FL 831 40 3 23:41.8 7:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Vasquez 850 59 8 25:35.0 8:15/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Vasquez 851 52 4 23:51.7 7:42/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bonita Truitt Kevil KY 843 56 22 32:48.4 10:35/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Martinez North Port FL 648 7 14 27:46.2 8:57/M
2 Caleb Demeyere Labelle FL 788 10 36 38:11.5 12:19/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Johnson N Ft Myers FL 848 9 39 41:10.1 13:17/M
2 Molly Flynn Fort Myers FL 910 10 44 44:09.2 14:15/M
3 Mareah Addison Fort Myers FL 842 10 45 44:09.3 14:15/M
4 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 911 7 59 50:37.4 16:20/M
5 Addalyn Pankow Fort Myers FL 855 10 60 51:02.9 16:28/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Demeyere Labelle FL 787 13 16 27:59.1 9:02/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katrina MacHado Murdock FL 837 12 6 24:57.1 8:03/M
2 Kasey Johnson N Ft Myers FL 847 11 25 34:50.7 11:14/M
3 Ashlin Fitch N Ft Myers FL 658 11 65 55:14.8 17:49/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Kohlhauff Fort Myers FL 836 26 56 50:02.8 16:08/M
2 Lisa Viola Fort Myers FL 798 27 61 53:23.9 17:13/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ramon Martinez Pembroke Pines FL 611 39 9 25:43.1 8:18/M
2 Jason Johnson Fort Myers FL 841 30 21 32:18.8 10:25/M
3 Drew Rickard Pt Charlotte FL 697 31 48 46:02.9 14:51/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Guarente Englewood FL 839 30 5 24:28.0 7:54/M
2 Samantha Scott Fort Myers FL 765 33 15 27:47.4 8:58/M
3 Ashley Purdy Cape Coral FL 796 32 17 28:05.2 9:04/M
4 Holli Fleming Punta Gorda FL 849 31 18 28:13.0 9:06/M
5 Lauren Johnson N Ft Myers FL 846 36 40 41:11.4 13:17/M
6 Emily Gibb Port Charlotte FL 679 38 47 46:02.2 14:51/M
7 Tara Flynn Fort Myers FL 908 35 51 47:42.3 15:23/M
8 Viviana Cuberos Fort Myers FL 902 35 52 48:27.8 15:38/M
9 Rosalia Thompson Fort Myers FL 835 36 57 50:03.3 16:09/M
10 Meli Black Ellenton FL 829 34 66 1:01:53.4 19:58/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Miguel Rojas Fort Myers FL 903 45 11 25:49.2 8:20/M
2 Jonathan Deal Carmel IN 818 44 29 35:59.2 11:36/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delilah Edwards Cape Coral FL 832 40 19 28:39.7 9:15/M
2 Lyzza Archipov North Fort Myers F 827 43 23 33:29.1 10:48/M
3 Pam Hill Cape Coral FL 833 49 46 45:21.4 14:38/M
4 Melanie Wright Lehigh Acres FL 912 40 58 50:37.3 16:20/M
Top

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris King Fort Myers FL 904 55 7 24:58.6 8:03/M
2 Patrick Esposito Fort Myers FL 901 57 13 27:41.4 8:56/M
3 Scott Kook Alva FL 853 54 26 34:59.4 11:17/M
4 Kevin Katsarelas Port Charlotte FL 820 53 41 42:05.5 13:35/M
5 Michael Flynn Fort Myers FL 909 51 50 47:41.1 15:23/M
6 Troy Reschke Cape Coral FL 826 52 54 49:44.9 16:03/M
7 David Grey Fort Myers FL 790 54 62 54:31.2 17:35/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Evans Carmel IN 819 58 30 35:59.5 11:36/M
2 Terry Weiss Alva FL 854 59 33 36:44.4 11:51/M
3 Doreen Nute-Landry Pt Charlotte FL 800 56 37 38:51.8 12:32/M
4 Lisa Hardy Punta Gorda FL 653 57 38 39:30.4 12:45/M
5 Erin Katsarelas Port Charlotte FL 821 53 42 42:16.2 13:38/M
6 Katie Schlotterbeck North Fort Myers F 838 57 49 46:47.4 15:05/M
7 Lisa Grey Fort Myers FL 789 54 55 49:48.8 16:04/M
8 Amy Phipps Fort Myers FL 907 51 64 54:35.8 17:36/M
Top

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russell Kohl Cape Coral FL 817 63 10 25:46.2 8:19/M
2 John Reed Parma MI 905 66 12 26:00.2 8:23/M
3 Dennis Kelly Port Charlotte FL 823 66 20 32:12.1 10:23/M
4 David Baldrich Punta Gorda FL 830 65 27 35:02.7 11:18/M
5 Richard Sobel Fort Myers FL 852 69 35 37:48.9 12:12/M
Top

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Hunton Shelbyville IN 828 66 24 34:19.6 11:04/M
2 Catherine Cunningham Sun City Center FL 797 62 28 35:39.6 11:30/M
3 Maryann Baxter St Johns MI 794 61 31 36:29.0 11:46/M
4 Wendy Piascik Cape Coral FL 799 62 34 37:03.9 11:57/M
5 Mary Lewis Fort Myers FL 791 67 43 43:01.2 13:53/M
6 Marcia McDaniel North Port FL 822 61 53 48:35.7 15:40/M
Top

Male 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Chamberlain Cape Coral FL 792 70 32 36:32.7 11:47/M
Top

Female 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Reschke Cape Coral FL 906 75 63 54:31.2 17:35/M

Read more ›




2018 Cape Rotary Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 16-20 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Women: Top Finishers 11-15 16-20 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Send Traverse City MI 807 53 1 19:26.2 6:16/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Olsen North Fort Myers F 802 31 15 23:27.7 7:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Prabucki Lockport NY 784 56 2 20:03.1 6:28/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 801 49 23 25:25.3 8:12/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 664 51 3 20:53.6 6:44/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Tarrago Point Pleadsnt NJ 674 53 34 27:31.9 8:53/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Lies Lawrenceburg IN 770 64 9 21:34.3 6:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Erie PA 617 62 36 27:50.2 8:59/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2018 LCMS Foundation Fun Run 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Sanchez Cape Coral FL 641 29 1 19:23.4 6:15/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 637 36 2 21:07.0 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Moulds Aurora ON 762 49 5 23:00.4 7:25/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juli Bobman 763 52 9 25:40.5 8:17/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 644 63 8 24:58.6 8:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marlene Faye Miller Pt Charlotte FL 632 65 21 31:48.2 10:15/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Norrish Eau Claire WI 564 67 28 33:31.7 10:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Hunton Shelbyville IN 630 66 25 33:01.5 10:39/M
Top

Male No Age Provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Davis 753 0 17 30:29.9 9:50/M
Top

Female No Age Provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Fossett 750 0 48 54:11.0 17:29/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Satloff Fort Myers FL 639 7 20 31:44.1 10:14/M
2 Brayden Coyne Fort Myers FL 574 7 36 38:58.9 12:34/M
3 Vincenzo Ariola Fort Myers FL 572 8 41 41:04.2 13:15/M
4 Jack Ariola 757 6 42 41:08.8 13:16/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie MacDiarmid Fort Myers FL 643 10 37 39:13.5 12:39/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Speedy Chiappetta Cape Coral FL 634 11 19 30:39.5 9:53/M
2 Jack Stamatopoulos Fort Myers FL 647 12 44 41:55.2 13:31/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zoe Stamatopoulos Fort Myers FL 633 11 38 39:13.6 12:39/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlene Constantino Cape Coral FL 629 24 23 32:44.0 10:34/M
2 Maria Landaverde 752 22 46 50:42.1 16:21/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Irene Julian Fort Myers FL 638 25 10 25:43.8 8:18/M
2 Magen Wooley Fort Myers FL 760 28 16 30:29.4 9:50/M
3 Lina Rodriguez 751 29 30 34:59.1 11:17/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bridgette Ferrier Fort Myers FL 561 30 35 38:58.5 12:34/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexander Gumiroff Fort Myers FL 625 37 3 21:07.5 6:49/M
2 Jeff Pittman Mchenry IL 758 38 4 21:58.3 7:05/M
3 Ryan Lundquist Fort Myers FL 612 38 13 27:09.1 8:45/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kerri Sisson Fort Myers FL 615 36 22 32:23.0 10:27/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Nygard Omro FL 627 43 6 24:06.9 7:46/M
2 Jeff Motts Fort Myers FL 761 43 15 28:35.6 9:13/M
3 Peter Denk Fort Myers FL 636 42 18 30:30.4 9:50/M
4 Asif Azam Cape Coral FL 603 42 43 41:42.0 13:27/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 631 43 33 36:22.5 11:44/M
2 Thais Stamatopoulos Ft Myers FL 646 43 45 41:55.4 13:31/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Traiger Cape Coral FL 628 48 7 24:55.8 8:02/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Carey Fort Myers FL 759 47 27 33:13.8 10:43/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sweet Azz Lou Chiappetta Cape Coral FL 635 50 11 26:36.7 8:35/M
2 Dave Dimond Naples FL 620 51 12 27:04.3 8:44/M
3 Scott Kook Alva FL 530 54 14 27:30.5 8:52/M
4 Timothy Henderson Las Vegas NV 549 50 24 32:54.9 10:37/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shari Skinner 764 53 34 36:52.4 11:54/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sanjeev Maniar 754 55 31 35:30.7 11:27/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Sensabaugh Washington DC 640 56 26 33:07.0 10:41/M
2 Terry Weiss Alva FL 536 59 29 33:53.7 10:56/M
3 Renuka M,aniar 755 55 32 35:30.7 11:27/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Southworth Fort Myers Beach F 606 61 39 39:28.9 12:44/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariann Griffin Fort Myers Beach F 607 66 40 39:29.1 12:44/M
2 Ruth Norrish Eau Claire WI 575 66 47 52:40.7 16:59/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Henderson Las Vegas NV 547 71 49 54:58.7 17:44/M

Read more ›




2018 Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 5- 8 9-11 12-15 30-34 35-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 5- 8 9-11 16-19 25-29 30-34 35-39 40-49 50-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 557 52 1 19:44.7 6:22/M
2 Curtis Varsogea North Fort Myers F 100 43 2 21:03.8 6:47/M
3 Garrett Palow Cape Coral FL 522 16 3 23:15.7 7:30/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Harris Fort Myers FL 555 12 6 23:38.6 7:37/M
2 Savannah Taylor Cape Coral FL 710 13 7 24:05.2 7:46/M
3 Emma Harris Fort Myers FL 556 15 9 24:48.1 8:00/M
Top

Male 5 to 8
Record: Kaine Matyas –

Read more ›




2018 Facial Hair for Cancer Causes 5K/10K Results

5K Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 60-64 70-74

5K Women: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 65-69

10K Men: Top Finishers 35-39 40-44 45-49 55-59 70-74

10K Women: Top Finishers 20-24 30-34 35-39 45-49

5K
Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Brandon Palomino Bonita Spgs FL 388 16 1 17:29.0 5:38/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 391 36 3 20:52.2 6:44/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Jay Prichard Van Wert OH 598 60 4 21:13.6 6:51/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 599 53 14 27:24.2 8:50/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Duane Klenk Boulder CO 588 50 5 22:28.5 7:15/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 590 59 16 28:30.3 9:12/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Ed Quilter Cape Coral FL 576 63 12 26:43.0 8:37/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Kathy Murdoch N.

Read more ›




2017 Citygate Ministries Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 443 15 1 18:21.2 5:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 417 41 9 21:13.6 6:51/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 32 52 3 19:00.3 6:08/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Miles Fort Myers FL 473 64 14 22:33.9 7:16/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 S.

Read more ›




2017 Babcock Ranch Jingle Bell 10K Results

Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 65-69

Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jarett Arabie Fort Myers FL 258 18 1 36:05.1 5:49/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 162 43 4 46:05.9 7:26/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 259 50 3 39:04.1 6:18/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 174 63 11 54:40.9 8:49/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mason Graham 1464 55 7 51:07.2 8:15/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marlene Faye Miller Pt Charlotte FL 179 65 16 1:02:23.2 10:04/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Smith Port Charlotte FL 160 62 18 1:02:32.5 10:05/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alice Fink Fort Myers Beach F 157 65 29 1:15:00.0 12:06/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Briana Vidal North Port FL 144 16 14 57:51.9 9:20/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Perez Cooper City FL 110 21 15 1:01:52.7 9:59/M
2 Pamella Lockhart Port Charlotte FL 108 24 39 1:33:43.2 15:07/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Shiverdecker Fort Myers FL 165 26 12 56:06.8 9:03/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Shivedecker Fort Myers FL 139 27 24 1:05:58.3 10:38/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 103 31 2 36:17.0 5:51/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Green Cape Coral FL 181 32 9 53:31.2 8:38/M
2 Holli Fleming Port Charlotte FL 152 31 34 1:18:09.5 12:36/M
3 Jennifer Welch Fort Myers FL 107 32 38 1:33:43.2 15:07/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Demeyere Labelle FL 138 39 8 51:22.8 8:17/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Maddox Rotonda West FL 148 36 33 1:18:09.0 12:36/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jan-Martijn Meij Fort Myers FL 149 41 27 1:11:10.5 11:29/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Arnold Lehigh Acres FL 132 40 13 57:23.8 9:15/M
2 Jill Balzano Cape Coral FL 155 40 17 1:02:26.1 10:04/M
3 Erin Wolfe Cape Coral FL 156 40 21 1:04:50.8 10:27/M
4 Irene Kelley Bradenton FL 168 42 28 1:12:15.2 11:39/M
5 Heather Morse Bonita Spgs FL 142 40 32 1:17:17.7 12:28/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Sikes Nishihara,

Read more ›




2017 Babcock Ranch Jingle Bell 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Dale Fort Myers FL 336 15 1 19:32.7 6:18/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Rowe Port Charlotte FL 223 36 11 25:26.9 8:12/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Menzel Sanibel FL 239 53 8 24:51.2 8:01/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melody Burt Punta Gorda FL 229 52 16 26:55.2 8:41/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ted Blaesing Cape Coral FL 217 68 15 26:45.0 8:38/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Wilbur Saint James City F 334 61 28 28:32.9 9:12/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Reed Parma MI 236 66 17 27:10.0 8:46/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Murdoch N.

Read more ›




2017 Run for Hannah 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colton Novella Fort Myers FL 23 15 1 18:33.3 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 1446 40 6 21:10.2 6:50/M
Top

Female No Age Provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Gomes Fort Myers FL 50 0 20 26:23.8 8:31/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Marino Fort Myers FL 27 10 10 23:26.5 7:34/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenna Barroso Cape Coral FL 87 10 38 31:18.9 10:06/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Griffin East Fort Myers FL 37 17 4 20:07.4 6:29/M
2 Carter Baxmann Fort Myers FL 93 15 9 23:25.0 7:33/M
3 Mateo Devito Fort Myers FL 35 15 11 23:32.1 7:35/M
4 Carsen Volz Cape Coral FL 21 15 16 25:08.0 8:06/M
5 Adam Rue Fort Myers FL 67 12 22 26:26.7 8:32/M
6 Isabella Rodriguez Fort Myers FL 84 18 27 27:59.2 9:02/M
7 Mason Sheppard Cape Coral FL 38 16 44 33:28.1 10:48/M
8 Michael Ricciardella Cape Coral FL 66 13 52 35:31.5 11:27/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Smith Cape Coral FL 1286 15 14 25:00.1 8:04/M
2 Cayley Lord Cape Coral FL 25 13 23 26:32.6 8:34/M
3 Sarah Porter Fort Myers FL 68 14 29 28:13.0 9:06/M
4 Mallory Volz Cape Coral FL 20 17 40 32:17.1 10:25/M
5 Cassidy Marino Fort Myers FL 26 14 50 35:14.5 11:22/M
6 Megan O’Grady Cape Coral FL 72 15 51 35:20.8 11:24/M
7 Hannah Zoller Cape Coral FL 42 12 53 35:33.1 11:28/M
8 Hannah Grant Fort Myers FL 1449 16 64 50:48.3 16:23/M
9 Rebecca Elia Cape Coral FL 30 16 67 52:36.4 16:58/M
10 Shannon Grant Fort Myers FL 58 19 76 56:00.2 18:04/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stan Hodges Fort Myers FL 49 27 36 31:03.9 10:01/M
2 William Larrea Fort Myers FL 52 23 37 31:08.5 10:03/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chesney Pule Cape Coral FL 1352 29 34 30:40.5 9:54/M
2 Gina Flint Cape Coral FL 88 29 45 33:34.6 10:50/M
3 Christine Danielson Cape Coral FL 1277 22 75 55:17.4 17:50/M
4 Bethany Sierocinski Cape Coral FL 73 27 77 56:07.6 18:06/M
5 Mckenzie Gowdreau Fort Myers FL 1445 21 78 56:35.9 18:15/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Akhmedjanov Fort Myers FL 29 30 21 26:24.2 8:31/M
2 Ernst Exume Lehigh Acres FL 1285 38 30 28:21.9 9:09/M
3 Justin Myers Cape Coral FL 69 31 33 29:13.1 9:25/M
4 Geoffrey Flint Cape Coral FL 89 35 35 30:54.7 9:58/M
5 Paul Nolan Cape Coral FL 90 36 58 39:51.9 12:51/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Preslie Barnes St James City FL 75 39 8 22:50.3 7:22/M
2 Emily Chapman Estero FL 45 33 15 25:03.5 8:05/M
3 Jennifer Bixler Cape Coral FL 40 35 26 27:07.4 8:45/M
4 Danielle Nolan Cape Coral FL 91 38 57 39:51.5 12:51/M
5 Melissa Hines Lehigh Acres FL 1405 32 65 50:48.4 16:23/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff East Fort Myers FL 36 44 2 19:20.2 6:14/M
2 Jon Williams Cape Coral FL 1382 48 3 19:50.3 6:24/M
3 Hank Barroso Cape Coral FL 86 48 18 25:14.1 8:08/M
4 Eric Baxmann Fort Myers FL 92 45 25 26:49.8 8:39/M
5 Scott Grant Fort Myers FL 1283 49 63 50:48.1 16:23/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Sheppard Cape Coral FL 77 45 31 28:27.8 9:11/M
2 Amy Pozatek Fort Myers FL 54 42 46 33:56.3 10:57/M
3 Georgia Rodriguez Fort Myers FL 83 46 49 34:25.7 11:06/M
4 Kate Krelina Fraser Cape Coral FL 28 41 59 41:12.9 13:17/M
5 Elizabeth Elia Cape Coral FL 31 48 66 52:36.0 16:58/M
6 Lynn Grant Fort Myers FL 59 48 72 53:15.3 17:11/M
7 Louise Zoller Cape Coral FL 43 43 74 55:06.0 17:46/M
Top

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 1444 59 5 20:52.9 6:44/M
2 Mike Sheppard Cape Coral FL 78 51 7 21:54.4 7:04/M
3 James Devito Fort Myers FL 33 51 13 24:34.3 7:55/M
4 William Pyle Los Alamos NM 1381 54 19 25:43.1 8:18/M
5 Todd O’Connell Hauppauge NY 1452 50 24 26:46.5 8:38/M
6 Patrick Esposito Ft Myers FL 22 57 28 27:59.7 9:02/M
7 Richard Rhodes Ft Myers FL 47 54 32 28:56.2 9:20/M
8 Christian Smith North Fort Myers F 81 54 69 52:52.3 17:03/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen E Davi Cape Coral FL 64 59 41 32:34.5 10:30/M
2 Pam Belaire Fort Myers FL 1448 59 42 32:51.8 10:36/M
3 Maryann Windey Cape Coral FL 39 54 54 35:52.7 11:34/M
4 Sandra Myers Fort Myers FL 1447 56 56 38:42.7 12:29/M
5 Sandi Smith North Fort Myers F 82 55 68 52:51.3 17:03/M
6 Jean Ricciardella Cape Coral FL 41 52 73 55:04.7 17:46/M
7 Nilda Danielson Cape Coral FL 1455 59 79 56:51.4 18:20/M
8 Joyce Benson Cape Coral FL 56 56 81 1:00:56.6 19:39/M
Top

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 1451 63 17 25:09.8 8:07/M
2 Charles Lucas Fort Myers FL 46 65 60 44:50.5 14:28/M
3 Doug Stewart Fort Myers FL 1450 64 71 53:13.2 17:10/M
4 Tom Hammer Cape Coral FL 57 62 82 1:00:56.9 19:39/M
Top

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matlacha FL 65 63 39 31:27.3 10:09/M
2 Marlene Faye Miller Pt Charlotte FL 85 65 43 33:03.6 10:40/M
3 Margaret Moe Cape Coral FL 44 61 55 36:38.1 11:49/M
4 Leoma Lovegrove Matalacha FL 1453 65 62 47:47.4 15:25/M
5 Isabel Battaglia Cape Coral FL 1454 63 80 56:53.4 18:21/M
Top

Male 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Clarke Cape Coral FL 1443 78 12 23:32.2 7:35/M
2 Howard Anderson Fort Myers FL 74 77 47 34:07.2 11:00/M
3 Thornton Walton Cape Coral FL 76 70 48 34:07.9 11:00/M
4 Tiff Lystrup Eau Claire WI 80 80 70 52:53.1 17:04/M
5 John Christner Naples FL 1278 75 83 1:00:57.2 19:40/M
Top

Female 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renita Pozatek Fort Myers FL 60 70 61 46:28.0 14:59/M

Read more ›




In Archive