Yearly Archives: 2019

2019 Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin Vã¡zquez 761 17 1 18:01.3 18:01.3 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Diana Sitar Fort Myers FL 655 33 4 20:02.3 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 703 54 5 20:27.5 20:28.6 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Angela Sterious Fort Myers FL 773 47 32 25:09.4 25:15.3 8:09/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brad Galbraith 533 53 7 20:48.7 20:50.2 6:43/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Carol May-Mcquillan Stouffville ON 935 50 35 25:54.1 25:57.5 8:22/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andreas Boehm Cape Coral FL 723 61 9 21:06.9 21:06.9 6:48/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 912 62 66 28:47.7 28:58.1 9:21/M
Top

Male 10 and Under
Record: Lucas Lemm –

Read more ›




2019 Babcock Ranch Thanks 4 Giving 5K

Men: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 570 17 1 17:44.1 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 383 45 8 21:07.2 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 803 50 2 19:19.0 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Scheetz Lehigh Acres FL 639 40 20 24:20.4 7:51/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 784 58 3 19:59.1 6:27/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Peckham Lehigh Acres FL 815 50 36 27:46.0 8:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 793 69 19 24:15.0 7:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 557 62 47 28:35.7 9:13/M
Top

Male 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jameson Cochara 575 6 201 1:05:30.7 21:08/M
Top

Female 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriella Vazquez 572 7 25 25:22.7 8:11/M
2 Audrey Pearce 577 8 87 35:40.9 11:30/M
3 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 821 8 132 46:00.1 14:50/M
4 Rylie Green 584 8 138 51:32.9 16:37/M
5 Carys Calverase 531 8 140 52:07.0 16:49/M
6 Camber Hardin 545 6 151 54:01.6 17:25/M
7 Auden Hardin 546 6 165 55:28.5 17:54/M
8 Pippa Schpofield Fort Myers FL 792 7 192 1:00:21.5 19:28/M
9 Abby Knott North Fort Myers F 813 7 193 1:00:22.6 19:28/M
10 Alexia Martinez 529 6 197 1:01:01.3 19:41/M
Top

Male 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Vela 638 9 38 27:58.7 9:01/M
2 Connor Hunt 615 10 57 29:38.8 9:34/M
3 Sam Eckert 498 9 58 29:40.4 9:34/M
4 James Sewell 488 9 71 31:59.8 10:19/M
5 Bradley Gonzales 543 10 123 43:51.5 14:09/M
6 Grant Shaw 560 10 147 53:43.9 17:20/M
Top

Female 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhealyn Anderson 476 9 32 27:11.9 8:46/M
2 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 816 10 49 28:43.1 9:16/M
3 Ariana Arroyo 591 10 77 33:51.2 10:55/M
4 Macey Hodges North Fort Myers F 799 10 107 40:34.0 13:05/M
5 Kane Archibald 481 10 109 41:49.9 13:29/M
6 Averi Johnson 625 10 125 44:11.6 14:15/M
7 Taylor Cleland Lehigh Acres FL 582 9 126 44:16.1 14:17/M
8 Amberly Bressman 589 9 131 46:00.0 14:50/M
9 Olivia Shaw 561 9 133 47:30.7 15:19/M
10 Elaina Martinez 528 10 164 55:26.2 17:53/M
11 Anna Schuck 585 10 186 58:48.8 18:58/M
12 Savannah Lawrence 519 10 191 59:11.3 19:05/M
Top

Male 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Boone Stewart N Ft Myers FL 548 12 34 27:26.3 8:51/M
2 Frankie Rodriguez 590 12 61 30:15.5 9:45/M
3 Caleb Demeyere Labelle FL 791 12 68 31:30.6 10:10/M
4 Danny Pearce 576 11 80 33:54.5 10:56/M
5 Adam Giordano 538 11 84 35:14.3 11:22/M
6 Thomas Parke North Fort Myers F 787 12 97 38:56.1 12:34/M
7 Ary Patel 592 12 105 40:18.8 13:00/M
8 Jackson Baublis 522 11 135 50:46.8 16:23/M
9 Mikel Schoedel 607 12 137 51:29.1 16:36/M
10 Lincoln Baublis 523 11 146 53:20.0 17:12/M
11 Gavin Eckman Fort Myers FL 824 11 168 55:53.0 18:02/M
12 Macabe Baublis 524 11 185 58:48.4 18:58/M
Top

Female 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian Stark 800 12 79 33:54.3 10:56/M
2 Isabella Ford Alva FL 785 12 83 35:12.4 11:21/M
3 Chesney Vokaty 627 12 96 38:56.1 12:34/M
4 Belle Hilliker Fort Myers FL 818 11 119 43:44.5 14:06/M
5 Samantha Lawrence 518 11 190 59:11.2 19:05/M
Top

Male 13 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Armando Arroyo Jr.

Read more ›




2019 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nekhi Perry 458 15 1 17:50.0 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Ernst 771 24 11 21:59.2 7:05/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 407 49 5 19:28.3 6:17/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cyndi Tluczek Cape Coral FL 347 41 21 23:52.5 7:42/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Herbicht Michelau 462 70 10 21:47.7 7:02/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Mann 418 58 22 23:58.8 7:44/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 774 68 17 23:19.6 7:31/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 764 60 64 29:20.1 9:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Raydel Blanco –

Read more ›




2019 St Andrew Catholic Church Run for the Stars Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 331 17 1 17:58.1 5:48/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Williamson Cape Coral FL 719 11 3 20:01.4 6:27/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 708 50 2 19:18.6 6:14/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Mazzola Fort Myers FL 336 40 12 24:43.9 7:58/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 689 55 5 21:41.0 7:00/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Mellow Gill MA 323 55 24 28:30.9 9:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 260 65 13 24:44.5 7:59/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 709 60 36 31:18.2 10:06/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2019 LCEC Goblin Gallop 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 639 61 1 20:57.6 20:57.6 6:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Catelyn Holcomb Fort Myers FL 274 12 15 26:38.4 26:45.4 8:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 634 55 2 21:03.6 21:03.6 6:47/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Laura Decamp Cape Coral FL 631 41 16 26:37.5 26:49.0 8:39/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Bates Captiva FL 650 68 6 24:43.2 24:44.2 7:59/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Michaela Harms Luebeck 222 52 18 27:07.8 27:10.9 8:46/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Cliff Smith Fort Myers FL 652 63 41 29:51.7 29:55.8 9:39/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 243 62 29 28:46.9 28:51.5 9:18/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Levi Klausing 93 9 7 25:09.8 25:20.3 8:10/M
2 Lucas Buenfil Cape Coral FL 636 8 30 28:49.3 29:01.4 9:22/M
3 Jack Hunt 105 10 38 29:26.2 29:36.5 9:33/M
4 Wyatt Labair Cape Coral FL 69 9 44 30:41.4 30:45.4 9:55/M
5 Richie Sturgeon 287 10 55 33:01.3 33:14.4 10:43/M
6 Isaac Monestine 657 10 58 31:30.2 34:16.8 11:03/M
7 Ryan Brennan 280 7 69 35:52.6 36:04.8 11:38/M
8 William Hart Cape Coral FL 144 10 86 39:50.5 40:04.6 12:55/M
9 Myles Roecker Cape Coral FL 251 9 114 47:40.4 47:53.5 15:27/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Natalie Singletary 297 8 65 35:20.8 35:33.6 11:28/M
2 Hanna Abokoora Fort Myers FL 275 9 73 36:42.2 36:48.8 11:52/M
3 Sophia Abokoora Fort Myers FL 276 10 99 42:25.1 42:31.2 13:43/M
4 Lexis Fennig 106 10 101 42:37.5 42:50.2 13:49/M
5 Lucia Buenfil Cape Coral FL 635 6 111 45:22.7 45:35.0 14:42/M
6 Madison Henderson Fort Myers FL 279 9 120 50:11.2 50:18.2 16:14/M
7 Veronica Barber Fort Myers FL 277 9 126 51:54.8 52:01.1 16:47/M
8 Lacey Brennan 281 6 139 1:01:08.8 1:01:21.6 19:47/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Fitzsimmons Cape Coral FL 59 11 90 40:18.6 40:34.9 13:05/M
2 Vincent Ehrhardt North Fort Myers F 20 13 98 42:11.0 42:16.8 13:38/M
3 Andrew Willis 303 11 108 45:01.4 45:25.2 14:39/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sophia Shonak Fort Myers FL 278 11 68 35:53.9 36:00.9 11:37/M
2 Katelyn Willis 302 11 109 45:02.7 45:25.3 14:39/M
3 Jasmyn Rayo 306 12 138 1:01:04.7 1:01:19.2 19:47/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jeremy McCarthy 315 19 97 42:07.1 42:13.5 13:37/M
Top

Female 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sarah Cox Fort Myers FL 299 18 60 34:13.7 34:20.2 11:05/M
Top

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caleb Chapman Fort Myers FL 139 23 5 23:22.4 23:27.2 7:34/M
2 Austin Beiner Cape Coral FL 313 20 20 27:18.2 27:18.2 8:48/M
3 Marty Bartow 655 24 21 27:30.9 27:39.4 8:55/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Krista Brummet Fort Myers FL 633 23 45 30:29.6 30:47.4 9:56/M
2 Kimberly Richards Cape Coral FL 119 22 107 43:59.8 44:02.2 14:12/M
3 Christian Nichols Cape Coral FL 56 22 143 1:02:13.5 1:02:36.5 20:12/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 288 29 4 21:22.4 21:22.4 6:54/M
2 Rafael Rueda Fort Myers FL 314 28 12 25:37.8 25:56.0 8:22/M
3 Stephen Johnson 176 29 42 29:48.2 30:12.0 9:45/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maranda Humphreys Olivette MO 289 29 33 29:02.2 29:20.5 9:28/M
2 Bailey Booher Fort Myers FL 290 26 35 29:07.8 29:28.1 9:30/M
3 Amanda McGowan North Fort Myers F 648 25 43 30:35.3 30:38.8 9:53/M
4 Savanna Baker Fort Myers FL 265 29 112 45:35.0 45:42.7 14:45/M
5 Taylor Bogart N Ft Myers FL 48 27 116 45:20.3 47:58.9 15:28/M
6 Bethany Sierocinski Cape Coral FL 241 29 133 55:53.4 56:13.8 18:08/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Pj Miller Cape Coral FL 98 33 14 26:24.7 26:42.2 8:37/M
2 Jordan Williamson Cape Coral FL 247 31 24 28:05.7 28:17.2 9:07/M
3 Vinny Bodetti Cape Coral CT 223 34 25 28:17.2 28:22.9 9:09/M
4 Oliver Pikcilingis Nfm FL 79 30 28 28:22.9 28:48.3 9:17/M
5 Ian Deery Fort Myers FL 632 30 37 29:15.6 29:34.2 9:32/M
6 Brandon Lorino Port Charlotte FL 264 30 52 32:42.6 32:49.2 10:35/M
7 Daniel Brennan 282 34 77 37:08.8 37:21.3 12:03/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maxine Bodetti Cape Coral FL 233 30 17 27:05.4 27:10.3 8:46/M
2 Janessa Weiland Fort Myers FL 100 33 79 37:51.8 37:58.9 12:15/M
3 Ann-Marie Chilton 285 31 85 39:15.6 39:38.8 12:47/M
4 Kaylee Joshua Fort Myers FL 95 30 92 40:39.8 40:47.3 13:09/M
5 Amanda Fennig Cape Coral FL 107 34 102 42:44.9 42:57.5 13:51/M
6 Morgan Rosa Caracappa Cape Coral FL 112 31 103 42:59.2 43:02.2 13:53/M
7 Linda Johnson Fort Myers FL 310 33 127 52:02.8 52:27.2 16:55/M
8 Ashley Naylor Cape Coral FL 199 33 136 59:26.6 59:43.2 19:16/M
Top

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Timothy Turner Cape Coral FL 224 35 3 21:03.1 21:04.6 6:48/M
2 Chris Smith Fort Myers FL 651 37 13 26:22.2 26:25.8 8:31/M
3 Brian Chapman Fort Myers FL 141 36 19 27:07.3 27:12.3 8:46/M
4 Jose Bolanos Cape Coral FL 268 36 23 27:59.4 28:03.1 9:03/M
5 Michael Johnson Lehigh Acres FL 286 35 104 43:22.5 43:47.0 14:07/M
Top

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Barbara Lewin Fort Myers FL 231 39 26 28:31.4 28:38.8 9:14/M
2 Rebekah Zultanky Bonita Springs FL 261 38 63 34:57.4 35:03.3 11:18/M
3 Krystal Bottcher Cape Coral FL 137 39 66 35:41.2 35:51.1 11:34/M
4 Liz Axberg Cape Coral FL 237 38 76 37:04.5 37:07.3 11:58/M
5 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2019 Run for Prevention 5K Results

See Results on RunSignUp.com

 

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top

Male Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Benjamin Pignatone Estero FL 129 33 1 19:10.5 19:10.5 6:11/M
Top

Female Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 165 38 3 22:33.0 22:34.2 7:17/M
Top

Male Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Scott Czerkies Joliet IL 207 43 2 21:38.6 21:40.7 6:59/M
Top

Female Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jennifer Locklear North Port FL 90 46 6 23:13.6 23:13.6 7:29/M
Top

Male Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Eric Drick North Fort Myers F 41 56 5 23:13.5 23:13.5 7:29/M
Top

Female Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Lysinger Parrish FL 91 59 38 30:26.9 30:26.9 9:49/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 80 67 7 23:20.5 23:20.5 7:32/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jan Bennett Fort Myers NY 12 65 43 31:52.1 31:56.0 10:18/M
Top

Male No Age Provided
Record: –

Read more ›




2019 Omega Youth Foundation 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Bagby Fort Myers FL 998 16 1 18:01.8 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaleism Biss Saint Petersburg F 999 20 10 20:20.8 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 997 50 5 19:13.8 6:12/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere Cape Coral FL 601 45 17 22:15.1 7:11/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 661 58 6 19:28.8 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daina West Pittsburgh PA 663 50 36 27:57.5 9:01/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 578 65 26 24:48.7 8:00/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Novy N.

Read more ›




2019 Elks Lodge 5K Results

Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Drake 534 33 1 20:15.1 6:32/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jasmine France 554 9 3 23:22.5 7:32/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 989 58 2 21:26.7 6:55/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marion Conklin Venice FL 548 57 4 23:32.1 7:35/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Kramak Saint James City F 547 51 5 24:35.7 7:56/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Cape Coral FL 568 65 25 33:38.1 10:51/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 533 64 7 24:59.6 8:04/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Lewis Fort Myers FL 532 68 42 40:50.3 13:10/M
Top

Female 11 to 14
Record: Kamryn Golden –

Read more ›




2019 Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 900 17 1 15:45.5 5:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Repperger Cape Coral FL 886 38 26 19:29.2 6:17/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 404 52 7 17:27.9 5:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 313 43 38 21:38.1 6:59/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 509 60 30 20:28.3 6:36/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 392 65 95 26:52.4 8:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 387 63 36 21:27.8 6:55/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 237 62 111 28:08.2 9:05/M
Top

Female 5 and Under
Record: Olivia Slider –

Read more ›




2019 Head and Neck Cancer Awareness 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 59 31 1 16:23.4 5:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Janel Massing 274 36 12 23:09.7 7:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Black 861 60 3 20:13.7 6:31/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Hinders Harlow’s Hotshots 250 49 16 23:54.8 7:43/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Sheppard 347 53 6 21:49.4 7:02/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Mansfield 123 53 25 25:39.4 8:16/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook 261 60 14 23:40.0 7:38/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia 127 63 26 25:43.8 8:18/M
Top

Male 11 and Under
Record: Tyler Faucette –

Read more ›




2019 Eggs and Ears 5K Results

Click HERE for pictures.

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kolton Pickard Fort Myers FL 840 15 1 16:38.5 5:22/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Letty Lundquist Fort Myers FL 183 37 21 20:39.7 6:40/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rene Ramirez Fort Myers FL 107 44 14 20:02.8 6:28/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Bonita Springs FL 192 45 33 22:25.8 7:14/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 875 57 13 19:58.1 6:26/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Foley Cape Coral FL 159 55 64 26:46.0 8:38/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Black Fort Myers FL 873 60 20 20:38.0 6:39/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia Watertown NY 150 63 58 25:55.2 8:22/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Clark –

Read more ›




2019 Fast and Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Pignatone 915 32 1 17:22.1 5:36/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Bria Thamarus 740 28 11 22:39.5 7:18/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato 767 42 3 19:58.0 6:26/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Gabel 795 40 18 23:33.5 7:36/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Daisy 927 54 9 22:35.5 7:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes 779 56 22 23:47.8 7:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates 916 68 10 22:38.4 7:18/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith 816 63 39 25:20.3 8:10/M
Top

Male No Age Provided
Record: Chris Rozum –

Read more ›




2019 Marlins 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 840 31 1 16:16.6 16:16.6 5:15/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Diana Sitar Fort Myers FL 857 33 7 20:43.2 20:45.0 6:42/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kellan Hollaway Cape Coral FL 595 5 116 54:41.5 55:08.0 17:47/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kenneth Minto III Davison MI 523 14 6 20:41.0 20:42.1 6:41/M
2 Taylor Leung Fort Myers FL 849 14 8 21:03.4 21:03.4 6:47/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Katrina MacHado Murdock FL 838 13 10 21:11.3 21:11.3 6:50/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Murphy Fort Myers FL 837 17 2 17:31.5 17:31.5 5:39/M
2 Tim Leung Fort Myers FL 850 16 5 17:53.6 17:53.6 5:46/M
3 Charlie Mullis 509 19 124 1:12:03.1 1:12:44.8 23:28/M
Top

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Hector Bello Lehigh Acres FL 496 22 17 23:24.6 23:33.2 7:36/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nicole Mazzola Fort Myers FL 513 24 99 41:13.8 41:26.9 13:22/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ricardo Martinez Waterbury CT 854 25 9 21:04.0 21:04.0 6:48/M
2 Jose Torres 491 27 21 24:55.8 25:03.4 8:05/M
3 Ruben Torres Estero FL 490 28 30 27:38.7 27:47.4 8:58/M
4 Tommy Davis 561 29 61 31:55.7 32:11.6 10:23/M
5 Ryan Lake Naples FL 539 28 63 32:09.5 32:24.3 10:27/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jessica Decastro Estero FL 560 26 60 31:55.2 32:11.5 10:23/M
2 Jessica Sandmeyer Fort Myers FL 527 28 64 32:39.2 32:48.0 10:35/M
3 Maria Drake Cape Coral FL 498 27 75 35:10.7 35:19.0 11:24/M
4 Cortney Davis Fort Myers FL 540 28 100 41:27.7 41:40.6 13:26/M
5 Laura Metzler 516 28 104 42:02.1 42:09.1 13:36/M
6 Kelsie Jarlis Cookeville TN 566 29 106 41:49.5 42:12.5 13:37/M
7 Catherine Cotroneo Badertscher Fort Myers FL 479 28 108 45:20.0 45:51.8 14:47/M
8 Jackie Hollaway Cape Coral FL 834 29 117 54:45.0 55:11.3 17:48/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Oscar Corredor Fort Myers FL 853 33 4 17:53.3 17:53.3 5:46/M
2 Jonathan Lawrence North Fort Myers F 587 33 58 31:58.3 32:02.4 10:20/M
3 Troy Garrison 555 31 92 38:13.9 38:32.2 12:26/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lori Robbins Fort Myers FL 852 34 11 21:16.9 21:19.0 6:53/M
2 Katarina Cohen Fort Myers FL 596 30 19 23:56.7 24:01.1 7:45/M
3 Hanna Garrett Fort Myers FL 483 31 40 28:39.5 29:04.9 9:23/M
4 Maggie Eckenrode Fort Myers FL 485 33 42 29:27.2 29:52.1 9:38/M
5 Elyse Clark North Fort Myers F 558 31 47 30:18.5 30:29.1 9:50/M
6 Ashley Koehler Cape Coral FL 284 32 51 30:58.9 31:01.8 10:00/M
7 Kathy Lawrence N Ft Myers FL 588 34 59 31:58.3 32:02.5 10:20/M
8 Melissa Burtner 600 34 62 32:20.0 32:22.9 10:26/M
9 Andrea Lechner Fort Myers FL 515 33 87 36:58.5 37:04.2 11:57/M
10 Sarah Garrison Fort Myers FL 553 31 93 38:17.3 38:35.4 12:27/M
11 Lisa Gatewood Fort Myers FL 563 30 105 41:50.2 42:12.0 13:37/M
12 Kara Williamson Lehigh Acres FL 80 34 110 47:51.7 48:15.2 15:34/M
Top

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Booth Fort Myers FL 578 39 12 21:19.9 21:19.9 6:53/M
2 Brian Gaudioso Fort Myers FL 549 38 35 27:52.1 28:10.9 9:05/M
3 Richard Burtner Fort Myers FL 589 37 39 28:59.1 29:02.0 9:22/M
4 Nick Leone Fort Myers FL 520 39 70 34:00.6 34:16.3 11:03/M
5 Kelly Rogers 594 37 72 34:28.6 34:48.7 11:14/M
6 Matt Painting Estero FL 526 37 81 35:58.0 36:18.7 11:43/M
7 Chris Blondin Ft.

Read more ›




2019 LCMS Foundation Fun Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Schroeder Lehigh Acres FL 465 38 1 18:26.8 5:57/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Levesque Tiverton RI 449 38 4 19:40.4 6:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Worthington Oak Hill VA 450 45 3 19:35.9 6:19/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodi Kurtenbach Milan IL 150 46 16 25:27.7 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 502 65 8 22:02.8 7:06/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Mains Newville PA 507 55 31 28:19.0 9:08/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 501 68 11 23:29.2 7:35/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Greer Wellsesley MA 503 68 47 33:46.5 10:54/M
Top

Male 10 and Under
Record: Noah Satloff –

Read more ›




2019 Yo Taco Shrimp Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top

Male OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nicolas Musumeci 991 20 1 16:29.2 16:29.2 5:19/M
Top

Female OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Emily Paull 373 26 5 18:37.4 18:37.4 6:00/M
Top

Female No Age Provided
Record: Cathleen Smith –

Read more ›




2019 TALC FUNd Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Gateway Grit 908 51 1 18:15.7 5:53/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristina Meyer Tice Eagles 779 32 9 24:57.6 8:03/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark McCreary 798 44 2 20:43.6 6:41/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny York Gateway Grit 789 41 14 25:48.7 8:19/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Jose Velazquez 913 51 5 22:58.7 7:25/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Northrup Three Oaks- Active 755 60 35 31:01.5 10:00/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Martin 773 60 11 25:39.1 8:16/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Obrien 700 66 44 35:26.9 11:26/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2019 Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 11-15 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 660 52 2 20:26.4 6:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Leverone Covington KY 699 34 1 20:11.0 6:31/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 733 60 3 20:27.2 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Bell Fort Myers FL 670 42 17 24:51.9 8:01/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 740 65 4 20:32.9 6:37/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Festler Park Rapids MN 741 54 21 25:46.9 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 482 65 11 22:50.9 7:22/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin J Smith Cape Coral FL 685 63 23 26:15.9 8:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2019 Running Water 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 597 31 1 16:09.0 5:13/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Marion Fort Myers FL 639 33 2 18:40.0 6:01/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 500 44 3 18:42.2 6:02/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Cooper Cape Coral FL 321 54 22 24:58.4 8:03/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Burgan Fort Myers FL 561 54 6 20:22.7 6:34/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Lesley Fort Myers FL 313 55 28 25:25.0 8:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 195 62 9 21:24.6 6:54/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 193 66 35 26:42.6 8:37/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Rivero Cape Coral FL 626 7 60 32:08.8 10:22/M
2 Jeremiah Rivera 591 7 72 34:15.0 11:03/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Braelynn Wilding 480 10 18 23:43.2 7:39/M
2 Trinity Camargo 306 9 98 40:52.9 13:11/M
3 Setiyian Surtan 579 10 110 54:29.5 17:35/M
4 Teagan Vitale 568 8 117 1:00:31.0 19:31/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Buzzelli Cape Coral FL 587 14 13 22:48.5 7:21/M
2 Jared Kish Cape Coral FL 585 13 67 33:13.7 10:43/M
3 Logan Chiappetta Cape Coral FL 589 14 87 37:16.3 12:01/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Chagnon Somers CT 633 12 43 27:35.0 8:54/M
2 Diane Henry 572 11 113 59:34.6 19:13/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Henry 594 15 112 59:34.4 19:13/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kile Rikken Port Charlotte FL 624 23 26 25:19.9 8:10/M
2 Matt Fair Fort Myers FL 635 23 42 27:31.8 8:53/M
3 Jarell Broaddus Fort Myers FL 628 24 105 45:54.6 14:48/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyx DePagter Fort Myers FL 642 21 64 33:12.0 10:43/M
2 Victoria Virella Fort Myers FL 314 22 120 1:01:29.6 19:50/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Gallogy Cape Coral FL 441 29 4 19:31.5 6:18/M
2 Ryan Songer Cape Coral FL 570 28 8 20:53.2 6:44/M
3 David Nairn Lehigh Acres FL 297 27 103 41:48.0 13:29/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Morton Cape Coral FL 546 29 38 27:05.3 8:44/M
2 Emily Rivera Cape Coral FL 592 28 73 34:15.3 11:03/M
3 Rachel Pillard Fort Myers FL 504 25 81 36:16.5 11:42/M
4 Amaris Newkirk 643 26 99 40:53.4 13:11/M
5 Megane Paulin Lehigh Acres FL 194 26 102 41:08.6 13:16/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Moyer II Pineland FL 520 34 5 19:55.3 6:25/M
2 Philip Cirrone Fort Myers FL 571 30 7 20:25.4 6:35/M
3 Joshua Wilding Punta Gorda FL 463 34 10 21:47.0 7:02/M
4 Jordan Varble Fort Myers FL 483 32 20 23:58.5 7:44/M
5 Chase Canterbury Fort Myers Beach F 197 31 37 26:53.0 8:40/M
6 Michael Matajira Cape Coral FL 644 30 74 34:18.5 11:04/M
7 Joshua Newirk Fort Myers FL 309 30 97 40:52.3 13:11/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Nelson Cape Coral FL 638 30 33 25:53.1 8:21/M
2 Jarett Iliff Miramar FL 549 34 39 27:12.6 8:46/M
3 Sarah Velasquez Fort Myers FL 379 33 57 31:15.8 10:05/M
4 Gislaine Lopez Naples FL 557 32 71 34:03.7 10:59/M
5 Janet Sauvola Fort Myers FL 261 30 76 35:00.0 11:17/M
6 Julia Hieser Rochester Hls MI 292 34 77 35:10.4 11:21/M
7 Jill Jurkiewicz Cape Coral FL 226 34 86 37:13.3 12:00/M
8 Stephanie Barrett Fort Myers FL 569 34 91 38:25.5 12:24/M
9 Ana Gereda Cape Coral FL 625 32 101 40:55.7 13:12/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Fargnoli Cape Coral FL 560 38 12 22:26.9 7:14/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaime Bristow Cape Coral FL 636 36 24 25:06.1 8:06/M
2 Kelly Welborn Ft Myers FL 559 37 25 25:19.2 8:10/M
3 Lina Wu Fort Myers FL 550 35 27 25:21.1 8:11/M
4 Eleonor Rongo Fort Myers FL 618 35 52 29:53.0 9:38/M
5 Jenny Mas-Moya Fort Myers FL 378 35 69 33:25.8 10:47/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Suchan Cape Coral FL 596 42 11 22:08.7 7:08/M
2 George Vernum Cape Coral FL 583 40 21 24:55.8 8:02/M
3 Andres Laufer Ft Myers FL 634 40 29 25:43.0 8:18/M
4 Victor Castro Cape Coral FL 192 43 31 25:51.4 8:20/M
5 Mitch Vitale Fort Myers FL 562 43 68 33:19.1 10:45/M
6 Asif Azam Cape Coral FL 267 43 85 37:12.9 12:00/M
7 Jay Price 576 40 108 52:58.5 17:05/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lyzza Archipov North Fort Myers F 362 44 54 29:59.0 9:40/M
2 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 590 44 83 36:57.8 11:55/M
3 Keri Riedel Fort Myers FL 548 41 92 38:26.0 12:24/M
4 Angela Vitale 567 41 119 1:01:28.5 19:50/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Denton Cape Coral FL 199 49 59 31:23.3 10:07/M
2 Alex Kish Cape Coral FL 586 46 66 33:13.5 10:43/M
3 Kendall Henry Cape Coral FL 573 47 115 1:00:19.7 19:27/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Kistner Cape Coral FL 621 45 46 28:42.4 9:15/M
2 Mary Franklin Fort Myers FL 545 45 82 36:42.6 11:50/M
3 Melissa King Fort Myers FL 637 45 89 38:25.2 12:24/M
4 Jennifer Bradbury Fort Myers FL 554 48 90 38:25.2 12:24/M
5 Marcy Rodriguez Fort Myers FL 210 47 109 52:59.3 17:05/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 620 52 17 23:32.0 7:35/M
2 Thomas Pear Cape Coral FL 630 54 34 26:19.2 8:29/M
3 Carlos Capote Auburndale FL 565 50 41 27:24.3 8:50/M
4 Richard Kistner Cape Coral FL 622 51 47 28:42.8 9:15/M
5 Louis Chiappetta Cape Coral FL 588 51 51 29:40.4 9:34/M
6 Stephen “fish” Lochary Salisbury MD 200 52 58 31:17.0 10:05/M
7 Thomas Chagnon Somers CT 632 50 78 35:58.1 11:36/M
8 David Baird Cape Coral FL 574 54 114 59:50.8 19:18/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 617 54 40 27:13.6 8:47/M
2 Victoria (vicky Deleacaes Cape Coral FL 196 54 44 27:49.8 8:58/M
3 Renee Swanton Fort Myers FL 498 52 45 27:51.8 8:59/M
4 Alice Peck Cape Coral FL 564 53 56 30:40.7 9:54/M
5 Laurie Weigold 337 52 62 32:48.7 10:35/M
6 Norma Barnier Cape Coral FL 552 50 84 36:58.9 11:55/M
7 Priscilla Ndiangui Fort Myers FL 640 54 96 40:24.8 13:02/M
8 Eugenia Romero-Talbert Fort Myers FL 553 51 100 40:53.6 13:11/M
9 Leigh Ellen Baird 575 54 116 1:00:20.0 19:28/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 598 59 15 22:56.1 7:24/M
2 Alexander Santos Fort Myers FL 595 57 16 23:00.6 7:25/M
3 Ted Adams 462 56 19 23:43.7 7:39/M
4 Patrick Esposito Fort Myers FL 599 58 36 26:46.1 8:38/M
5 James Sammons Woodstock GA 627 56 50 29:23.5 9:29/M
6 David Stamps Cape Coral FL 584 56 61 32:14.9 10:24/M
7 Scott Kook Alva FL 310 55 88 37:30.0 12:06/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Foley Cape Coral FL 198 55 30 25:48.8 8:19/M
2 O Fuentes Cape Coral FL 302 55 32 25:53.0 8:21/M
3 Sharon Cirillo Fort Myers FL 223 55 94 39:12.3 12:39/M
4 Kimberly Morris Fort Myers FL 214 55 95 39:12.4 12:39/M
5 Ana Santos 593 59 118 1:01:28.3 19:50/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 578 64 23 25:00.3 8:04/M
2 Peter Ndiangui Fort Myers FL 641 63 55 30:25.1 9:49/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Engelman Ft Myers FL 499 63 70 33:44.3 10:53/M
2 Terry Weiss Alva FL 442 60 80 36:15.9 11:42/M
3 Sally Surtan 580 64 111 54:29.5 17:35/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 631 68 14 22:50.6 7:22/M
2 Ed Hardy Ft Myers FL 361 66 63 32:52.3 10:36/M
3 Francis Gigliotti Fort Myers FL 259 65 93 38:27.3 12:24/M
4 Robert Jones Fort Myers FL 629 65 106 45:54.7 14:48/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Hunton Shelbyville IN 616 67 65 33:13.2 10:43/M
2 Jeannette Steiner Fort Myers FL 224 66 75 34:55.4 11:16/M
3 Suzanne Rinehart Fort Myers FL 551 67 107 51:12.2 16:31/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Jadlocki N.

Read more ›




2019 Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 5- 8 9-11 12-15 30-34 35-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 5- 8 9-11 30-34 35-39 40-49 50-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yancey Palmer Fort Myers FL 538 45 1 19:15.0 6:13/M
2 Jeff Stouch 135 59 2 21:31.9 6:56/M
3 Peter Ballentine Venice FL 544 56 3 23:51.1 7:42/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenlee Dominguez North Fort Myers F 512 9 6 24:31.4 7:55/M
2 Jillian Vasquez 605 38 14 27:34.8 8:54/M
3 Carol Palow Cape Coral FL 608 43 15 27:45.7 8:57/M
Top

Male 5 to 8
Record: Isaac Martinez –

Read more ›




In Archive