Yearly Archives: 2013

Innaugural Knights of Charity 10K

Men: 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Dorn 46 16 1 36:36.4 5:54/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Candiano 13 16 10 43:22.1 7:00/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Olitsky Bonita Springs FL 24 41 31 53:21.8 8:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darina Cammarato Estero FL 32 44 34 56:33.8 9:07/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Black Fort Myers FL 53 55 8 40:31.3 6:32/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Weiss Alva FL 16 55 49 1:14:45.8 12:03/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Pacheco Cape Coral FL 8 63 16 47:02.9 7:35/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rita Bowles Ft.

Read more ›




Footloose and Fancy Free 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andrew Shepard Naples FL 1563 12 1 15:40.8 15:40.8 5:03/M
2 John Halas Fort Myers FL 1035 35 2 15:44.9 15:44.9 5:05/M
3 Torrin Brauch Fort Myers Beach F 1039 42 3 16:07.1 16:07.1 5:12/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kim Miller Naples FL 1029 42 9 18:07.8 18:07.8 5:51/M
2 Laila Shetty Chicago IL 1028 32 14 23:00.3 23:00.3 7:25/M
3 Ashley Hoffman Cape Coral FL 1036 28 15 23:19.8 23:19.8 7:31/M
Top

Male 10 and under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brandon Shepherd Naples FL 1590 10 23 24:45.3 24:45.3 7:59/M
2 Bryson Harber Fort Myers FL 972 9 54 33:38.8 33:38.8 10:51/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Celebrado Fort Myers FL 1577 14 5 17:18.0 17:18.0 5:35/M
2 Jonathan Lee Fort Myers FL 1576 14 16 23:24.3 23:24.3 7:33/M
3 Trey Brauch Fort Myers Beach F 1041 14 32 25:54.1 25:54.1 8:21/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ethan Janey Ft.

Read more ›




IMA – Literacy Council Gulf Coast Classic 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Shepherd Naples FL 985 12 1 18:05.3 5:50/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ali Wilbur Saint James City F 977 21 2 18:41.7 6:02/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Olitsky Estero FL 1473 41 13 23:12.3 7:29/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alaine Cosgrove Naples FL 1357 49 32 25:28.5 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Green Mcdonald OH 917 50 4 18:59.7 6:07/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Wilbur Saint James City F 976 57 35 25:48.2 8:19/M
Top

Male 9 and under
Record: Adiel Cancel –

Read more ›




Renaissance 5K

Men: 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 David King Fort Myers FL 46 16 1 17:42.2 17:42.2 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Abbey Fisher Fort Myers FL 988 14 9 19:56.7 19:56.7 6:26/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Torrin Brauch Fort Myers Beach F 54 42 5 19:13.8 19:13.8 6:12/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tina Johnson Lehigh Acres FL 968 41 23 22:48.3 22:48.3 7:21/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin McCusker Rindge NH 1267 56 2 18:07.6 18:07.6 5:51/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Timmer Fort Myers FL 1106 51 36 25:44.8 25:44.8 8:18/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lou Marjon North Fort Myers F 45 68 15 21:41.1 21:41.1 7:00/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Anke Hildreth North Fort Myers F 40 64 43 27:09.9 27:09.9 8:45/M
Top

Male 12 and under
Record: Preston Dunn –

Read more ›




FHSAA 3A District 11 Girls

Overall Finish List – Girls
GIRLS

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1423 Emily Edwards Fort Myers – FTMY 19:06.2 6:10/M 12
2 2 1403 Araceli Leon Estero – ESTO 19:21.3 6:15/M 12
3 3 1399 Daley Cline Estero – ESTO 19:52.1 6:25/M 10
4 4 1454 Megan Giovanniello Ida Baker (Cape Coral) – BACC 19:57.6 6:26/M 9
5 5 1384 Breeana Salcedo Cypress Lake (Fort Myers) – C 19:58.8 6:26/M 10
6 6 1402 Bethany Jenkins Estero – ESTO 20:00.6 6:27/M 12
7 7 1405 Katherine Slater Estero – ESTO 20:24.5 6:35/M 12
8 8 1427 Shelby Guttery Fort Myers – FTMY 20:27.3 6:36/M 9
9 9 1432 Mallory Towe Fort Myers – FTMY 20:30.7 6:37/M 11
10 10 1406 Megan Slater Estero – ESTO 20:40.8 6:40/M 11
11 11 1434 Madison Wagoner Fort Myers – FTMY 21:12.1 6:50/M 9
12 12 1525 Sarah Pederson North Fort Myers – NFTM 21:13.5 6:51/M 11
13 13 1517 Kayla Easterly North Fort Myers – NFTM 21:14.2 6:51/M 9
14 14 1472 Leanne Ellis Island Coast (Cape Coral) – IS 21:30.1 6:56/M 11
15 15 1361 Danielle Young Charlotte (Punta Gorda) – CHA 21:39.0 6:59/M 12
16 16 1452 Rebecca Cicoria Ida Baker (Cape Coral) – BACC 21:48.3 7:02/M 12
17 17 1436 Amber Winton Fort Myers – FTMY 21:51.8 7:03/M 9
18 18 1538 Brittany McGivern Port Charlotte – PTCH 21:52.1 7:03/M 9
19 19 1520 Kaitlyn Karkota North Fort Myers – NFTM 21:54.0 7:04/M 9
20 20 1430 Taylor Morello Fort Myers – FTMY 22:07.1 7:08/M 10
21 21 1521 Abigail Larson North Fort Myers – NFTM 22:09.5 7:09/M 12
22 22 1528 Paige Renyhart North Fort Myers – NFTM 22:16.3 7:11/M 9
23 23 1459 Alexandria Vanhoose Ida Baker (Cape Coral) – BACC 22:22.8 7:13/M 12
24 24 1435 Victoria Wall Fort Myers – FTMY 22:23.0 7:13/M 9
25 25 1382 Olivia Howard Cypress Lake (Fort Myers) – C 22:28.4 7:15/M 12
26 26 1404 Selena Leon Estero – ESTO 22:30.2 7:15/M 10
27 27 1351 Michaela Flowers Charlotte (Punta Gorda) – CHA 22:45.0 7:20/M 11
28 28 1341 Melanie Lugo Cape Coral – CCOR 22:50.8 7:22/M 12
29 29 1456 Katherine Jones Ida Baker (Cape Coral) – BACC 22:52.2 7:23/M 11
30 30 1379 Heidi Churchill Cypress Lake (Fort Myers) – C 22:52.6 7:23/M 11
31 31 1522 Kristen Mittl North Fort Myers – NFTM 23:24.0 7:33/M 11
32 32 1481 Maygen Osmonson Island Coast (Cape Coral) – IS 23:28.3 7:34/M 11
33 33 1378 Sabrina Anderson Cypress Lake (Fort Myers) – C 23:30.9 7:35/M 11
34 34 1549 Taylor Endersbee Riverdale (Fort Myers) – RVDL 23:36.8 7:37/M 12
35 35 1409 Antonella Valencia Estero – ESTO 23:47.9 7:40/M 11
36 36 1524 Priscilla Pacheco North Fort Myers – NFTM 23:48.8 7:41/M 10
37 37 1474 Britany Gutierrez Island Coast (Cape Coral) – IS 23:59.2 7:44/M 11
38 38 1386 Martha Williams Cypress Lake (Fort Myers) – C 24:02.5 7:45/M 9
39 39 1455 Keschel Hernandez Ida Baker (Cape Coral) – BACC 24:02.7 7:45/M 10
40 40 1383 Sophie Polhemus Cypress Lake (Fort Myers) – C 24:05.1 7:46/M 11
41 41 1359 Christine Vartiainen Charlotte (Punta Gorda) – CHA 24:05.9 7:46/M 12
42 42 1553 Marissa Lovett Riverdale (Fort Myers) – RVDL 24:08.1 7:47/M 9
43 43 1344 Abigail Kohlmeier Cape Coral – CCOR 24:10.0 7:48/M 9
44 44 1554 Abigail St.

Read more ›




FHSAA 3A District 11 Boys

Overall Finish List – Boys
BOYS

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1438 Tyler Bennett Fort Myers – FTMY 16:19.7 5:16/M 12
2 2 1446 Dean McGregor Fort Myers – FTMY 16:39.8 5:22/M 11
3 3 1545 Tyler Fisher Port Charlotte – PTCH 16:51.7 5:26/M 11
4 4 1364 Marshall Dillon Charlotte (Punta Gorda) – CHA 17:15.9 5:34/M 10
5 5 1421 Dillon Vallette Estero – ESTO 17:24.5 5:37/M 11
6 6 1419 Christian Slater Estero – ESTO 17:29.5 5:38/M 11
7 7 1440 Stephen Fedec Fort Myers – FTMY 17:32.3 5:39/M 10
8 8 1413 Dylan Gamblin Estero – ESTO 17:36.3 5:41/M 12
9 9 1465 Kenneth Hernandez Ida Baker (Cape Coral) – BACC 17:40.1 5:42/M 12
10 10 1467 Anthony Milana Ida Baker (Cape Coral) – BACC 17:44.6 5:43/M 11
11 11 1412 Jacob Dorn Estero – ESTO 17:55.6 5:47/M 10
12 12 1543 Jordan Croteau Port Charlotte – PTCH 17:57.6 5:47/M 11
13 13 1420 Adam Sommer Estero – ESTO 18:05.0 5:50/M 12
14 14 1547 Brandon Randall Port Charlotte – PTCH 18:08.3 5:51/M 11
15 15 1437 Evan Babatz Fort Myers – FTMY 18:09.1 5:51/M 9
16 16 1411 Jake Comisar Estero – ESTO 18:16.1 5:54/M 9
17 17 1363 Christopher Daniele Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:19.6 5:55/M 10
18 18 1442 Samuel Hordinski Fort Myers – FTMY 18:23.2 5:56/M 9
19 19 1376 Jonathan Wentworth Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:32.1 5:59/M 11
20 20 1414 Ricardo Ledesma Estero – ESTO 18:39.2 6:01/M 12
21 21 1396 Xavier Torres Cypress Lake (Fort Myers) – C 18:40.0 6:01/M 10
22 22 1371 Tyler Kuhn Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:47.1 6:04/M 12
23 23 1567 David Torres Riverdale (Fort Myers) – RVDL 18:53.8 6:05/M 12
24 24 1375 Kyle Shirley Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:53.8 6:05/M 9
25 25 1445 Ramziddin Khalmuratov Fort Myers – FTMY 18:54.5 6:06/M 12
26 26 1393 Keaton McKenzie Cypress Lake (Fort Myers) – C 18:55.1 6:06/M 10
27 27 1556 Alexander Camacho Riverdale (Fort Myers) – RVDL 18:57.1 6:07/M 12
28 28 1449 Colten Thomas Fort Myers – FTMY 18:57.7 6:07/M 10
29 29 1347 Joseph Mesaros Cape Coral – CCOR 18:58.8 6:07/M 11
30 30 1544 Nicholas Dunakey Port Charlotte – PTCH 18:59.0 6:07/M 12
31 31 1512 Adam Moore Mariner (Cape Coral) – MANR 18:59.6 6:07/M 11
32 32 1466 Alexander Howard Ida Baker (Cape Coral) – BACC 19:03.1 6:09/M 12
33 33 1369 Jonathan Heitman Charlotte (Punta Gorda) – CHA 19:03.3 6:09/M 10
34 (<

Read more ›




Lee County Athletic Conference Girls

Table of Contents

Finish List
Team Detail


Top
Overall Finish List – Girls
Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1201 Emily Edwards Fort Myers HS 19:32.0 6:18/M 12
2 2 1178 Araceli Leon Estero HS 19:50.0 6:24/M 12
3 3 1174 Daley Cline Estero HS 20:26.0 6:35/M 10
4 4 1177 Bethany Jenkins Estero HS 20:37.0 6:39/M 12
5 5 1232 Megan Giovanniello Ida S.

Read more ›




Lee County Athletic Conference Boys

Table of Contents

Finish List
Team Detail


Top
Overall Finish List – Boys
Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1216 Tyler Bennett Fort Myers HS 16:48.0 5:25/M 12
2 2 1225 Dean McGregor Fort Myers HS 17:08.0 5:32/M 11
3 3 1196 Dillion Vallette Estero HS 17:20.0 5:35/M 11
4 4 1195 Adam Sommer Estero HS 17:58.0 5:48/M 12
5 5 1218 Stephen Fedec Fort Myers HS 18:05.0 5:50/M 10
6 6 1243 Kenny Hernandez Ida S.

Read more ›




Path to Wellness Walk 5K

Men: 0-99

Women: 0-99

Male 0-99
Record: Glenn Bauer – Year: 2013 – Time: 27:58.3- New Record!

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Bauer Longboat Key FL 1 19 1 27:58.3 9:01/M
2 Tyler Carter Cape Coral FL 16 14 4 35:06.0 11:19/M
3 Chad Swanson Ft Myers FL 486 30 6 41:22.5 13:21/M
4 Drew Ridings Cape Coral FL 927 23 10 44:02.7 14:12/M
5 Jeffrey Macaiore 596 32 13 44:36.4 14:23/M
6 David Hurst Fort Myers FL 599 59 14 44:38.6 14:24/M
7 Cliff Anderson North Fort Myers F 902 48 16 45:47.4 14:46/M
8 Mark Atkins Cape Coral FL 645 50 17 46:34.2 15:01/M
9 Ed Kleinow Fort Myers FL 506 65 18 46:36.3 15:02/M
10 Kevin Lewis Fort Myers FL 33 58 19 46:37.6 15:02/M
11 George Brown Fort Myers FL 950 55 25 52:12.8 16:50/M
12 Richard Carney Fort Myers FL 504 61 27 52:13.5 16:51/M
13 Logan Mercurio Lehigh Acres FL 523 7 35 55:13.2 17:49/M
14 Jadon Mercurio Lehigh Acres FL 808 10 36 55:13.6 17:49/M
15 Thomas Mercurio Lehigh Acres FL 807 59 39 55:40.4 17:57/M
16 David Moorhead Fort Myers FL 851 33 40 56:18.6 18:10/M
17 Thomas Farmer Captiva FL 535 62 44 56:40.1 18:17/M
18 Daniel Brooks Fort Myers FL 563 21 47 1:00:01.3 19:22/M
19 Jason Bevacqua Cape Coral FL 604 38 48 1:00:40.9 19:34/M
20 Timothy Dowd 1013 23 49 1:00:41.0 19:35/M
21 Mark Welliver Fort Myers FL 651 61 54 1:05:55.2 21:16/M
22 Chris Eady Fort Myers FL 930 35 58 1:08:26.4 22:05/M
23 Randall Grimes Naples FL 3 21 61 1:10:36.2 22:46/M
24 Samuel Bulnhaur Fort Myers FL 905 34 65 1:10:43.1 22:49/M
25 Tom Delessio 1018 48 66 1:12:21.0 23:20/M
Top

Female 0-99
Record: Charity Godfrey –

Read more ›




Path to Wellness 5K Run

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Halas Fort Myers FL 815 35 1 18:42.1 6:02/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Fagan Estero FL 476 38 5 22:52.6 7:23/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Ortega Ft.

Read more ›




GROW Africa Run for Water 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 357 27 1 18:26.1 5:57/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 348 36 6 20:44.7 6:41/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Avery Cape Coral FL 273 46 9 21:29.5 6:56/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Cape Coral FL 286 41 13 22:02.9 7:06/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 215 55 3 19:46.2 6:23/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 265 50 18 23:11.3 7:29/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Marjon North Fort Myers F 377 68 10 21:52.6 7:03/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 315 61 66 35:50.2 11:34/M
Top

Female 10 and under
Record: Allyson Anderson –

Read more ›




Estero DDD Invitational JV Boys

2013 Estero DDD Invitational Junior Varsity Boys

Team – Belen Jesuit Preparatory Schoo
Finish Position – 1

Team Score (places): 15
Team Score (times): 1:34:01.0
Ave Time:18:48.2

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

127

Alvaro Mejer

12

1

1

18:15.0

18:15.0

0:00.0

2

138

Bruno Zayas

10

2

3

18:25.0

36:40.0

0:10.0

3

129

Kevin Montiel

12

3

6

19:01.0

55:41.0

0:46.0

4

119

Jorge Gomez

10

4

10

19:06.0

1:14:47.0

0:51.0

5

116

Rodrigo Bustamante

10

5

15

19:14.0

1:34:01.0

0:59.0

6

134

Omar Rosete

12

8

23

19:53.0

1:53:54.0

1:38.0

7

121

Lorenzo Guio

12

9

32

19:56.0

2:13:50.0

1:41.0

8

128

Antonio Montadas

11

10

42

20:08.0

2:33:58.0

1:53.0

9

126

Robert Martell

10

13

55

20:34.0

2:54:32.0

2:19.0

10

131

Nicholas Peterson

11

14

69

20:42.0

3:15:14.0

2:27.0

11

135

Andres Signoret

10

More Than 10

 

20:56.0

3:36:10.0

2:41.0

12

117

David Fager

10

More Than 10

 

21:16.0

3:57:26.0

3:01.0

Team –

Read more ›




Estero DDD Invitational JV Girls

Estero DDD Invitational Junior Varsity Girls

Team – Carrollton School of the Sacred
Finish Position – 1

Team Score (places): 29
Team Score (times): 2:00:20.0
Ave Time:24:04.0

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

780

Erica Garcia

12

2

2

23:32.0

23:32.0

0:00.0

2

781

Nicola Haboulda

12

3

5

23:34.0

47:06.0

0:02.0

3

768

Kailey Gonzalez

12

5

10

23:46.0

1:10:52.0

0:14.0

4

779

Alexa Garcia

12

6

16

24:13.0

1:35:05.0

0:41.0

5

774

Francesca Tomas

10

13

29

25:15.0

2:00:20.0

1:43.0

6

778

Francesca Tomasino

10

22

51

27:47.0

2:28:07.0

4:15.0

7

782

Alexandra Iniago

12

25

76

29:05.0

2:57:12.0

5:33.0

Team –

Read more ›




Estero DDD Invitational Boys

Estero DDD Invitational Varsity Boys

Team – Belen Jesuit Preparatory Schoo
Finish Position – 1

Team Score (places): 23
Team Score (times): 1:27:11.0
Ave Time:17:26.2

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

136

Fabian Tomas

12

1

1

16:55.0

16:55.0

0:00.0

2

133

Ryan Rodriguez

11

2

3

16:58.0

33:53.0

0:03.0

3

122

Alex Isaac

12

5

8

17:37.0

51:30.0

0:42.0

4

124

Jaime Lopez

10

6

14

17:43.0

1:09:13.0

0:48.0

5

125

Michael Magoulas

12

9

23

17:58.0

1:27:11.0

1:03.0

6

130

Matthew Mullin-Garcia

11

10

33

18:02.0

1:45:13.0

1:07.0

7

132

Nicolas Roca

10

17

50

18:36.0

2:03:49.0

1:41.0

Team –

Read more ›




Estero DDD Invitational Varsity Girls

Estero DDD Invitational Varsity Girls

Team – Estero HS
Finish Position – 1

Team Score (places): 44
Team Score (times): 1:45:32.0
Ave Time:21:06.4

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

906

Araceli Leon

2

2

19:59.0

19:59.0

0:00.0

2

312

Bethany Jenkins

12

5

7

20:46.0

40:45.0

0:47.0

3

309

Daley Cline

10

8

15

21:22.0

1:02:07.0

1:23.0

4

313

Katie Slater

12

10

25

21:31.0

1:23:38.0

1:32.0

5

316

Elise Tutton

10

19

44

21:54.0

1:45:32.0

1:55.0

6

907

Selena Leon

37

81

23:02.0

2:08:34.0

3:03.0

7

314

Megan Slater

11

53

134

23:31.0

2:32:05.0

3:32.0

8

317

Antonella Valencia

11

57

191

23:39.0

2:55:44.0

3:40.0

9

311

Kala Howard

11

79

270

25:36.0

3:21:20.0

5:37.0

Team –

Read more ›




2013 Cape 5K

2013 Cape 5K Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Jonathan Smith
Cape Coral FL
690
28
1
16:58.3
5:28/M
10

Top

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Rebecca Covert
Saint James City FL
518
17
21
21:11.9
6:50/M
10

Top

Male MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
954
42
7
19:09.0
6:11/M
8

Top

Female MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Manuela Lyons
Cape Coral FL
905
41
34
22:49.4
7:22/M
8

Top

Male GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
918
54
8
19:25.2
6:16/M
8

Top

Female GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Kathy Ciganek
Cape Coral FL
778
54
92
29:53.8
9:38/M
8

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
John Bates
Captiva FL
899
62
19
21:02.0
6:47/M
8

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Mary Bonetz
Port Charlotte FL
749
69
91
29:42.0
9:35/M
8

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Allyson Anderson
Cape Coral FL
743
10
57
25:05.2
8:05/M
6

2
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
924
10
107
32:33.5
10:30/M
4

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Owen Jack
Cape Coral FL
695
13
12
19:58.6
6:26/M
6

2
Nathan Avery
Cape Coral FL
768
12
17
20:53.0
6:44/M
4

3
Preston Dunn
Cape Coral FL
796
12
26
21:55.6
7:04/M
3

4
Isaac Reyes
Labelle FL
931
14
28
22:14.6
7:10/M
2

5
David Thompson
Cape Coral FL
921
13
30
22:21.5
7:13/M
2

6
Austin Avery
Cape Coral FL
769
14
58
25:06.5
8:06/M
2

7
Xander Scott
Cape Coral FL
907
13
74
26:45.9
8:38/M
2

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Joey Chairez
Labelle FL
934
17
5
18:55.4
6:06/M
6

2
Justin Reyes
Labelle FL
933
15
10
19:50.7
6:24/M
4

3
Christian Padron
Cape Coral FL
774
16
13
20:13.7
6:31/M
3

4
Matthew Thompson
Cape Coral FL
920
16
15
20:29.5
6:36/M
2

5
John Walker
Labelle FL
945
15
55
24:54.2
8:02/M
2

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Anaelia Figueroa
Labelle FL
937
17
25
21:43.1
7:00/M
6

2
Amanda McGowan
Cape Coral FL
943
19
35
22:49.4
7:22/M
4

3
Esmeralda Rodriguez
Labelle FL
930
15
45
24:13.4
7:49/M
3

4
Mayr Ramirez-Rayna
Labelle FL
936
16
49
24:29.0
7:54/M
2

5
Tess Frost
Labelle FL
938
17
53
24:48.8
8:00/M
2

6
Joey Story
Estero FL
922
19
59
25:21.4
8:11/M
2

7
Rebekah Lapp
Labelle FL
939
15
68
26:27.4
8:32/M
2

8
Tori Covert
Saint James City FL
490
17
73
26:45.6
8:38/M
2

9
Chelseay Colofranson
Cape Coral FL
962
19
120
35:54.4
11:35/M
2

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Leah Petrizzo
Fort Myers FL
923
21
52
24:44.6
7:59/M
6

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Ben Pignatone
Fort Myers FL
236
27
2
17:34.9
5:40/M
6

2
Jordan Mahan
Fort Myers FL
764
27
3
17:38.6
5:41/M
4

3
Justin Proctor
Ithaca NY
947
27
9
19:39.6
6:20/M
3

4
Kenny Hollaway
Cape Coral FL
545
25
11
19:53.9
6:25/M
2

5
Chris Moyer II
Pineland FL
903
28
14
20:26.3
6:35/M
2

6
Kirkpatrick McGee
Cape Coral FL
789
25
18
20:53.3
6:44/M
2

7
Sean Pham
Fort Myers FL
786
28
40
23:27.2
7:34/M
2

8
Charles Pankow
Fort Myers FL
908
25
48
24:22.6
7:52/M
2

9
Bryce Clerk
Fort Myers FL
946
25
56
24:55.6
8:02/M
2

10
Sage Miller
Cape Coral FL
782
29
62
25:34.8
8:15/M
2

11
Luca Maselli
Bonita Springs FL
927
25
63
25:40.0
8:17/M
2

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
940
28
39
23:26.3
7:34/M
6

2
Ashley Bonnette
Cape Coral FL
948
27
42
23:44.9
7:39/M
4

3
Meghan Johnson
Fort Myers FL
999
29
81
27:36.9
8:54/M
3

4
Caroline Neff
North Fort Myers FL
961
25
102
31:47.2
10:15/M
2

5
Kara Luna
Ft.

Read more ›




Estero HS Fast Cat XC 5K

Fast Cat XC Race 5K

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Matt Crowe
Fort Myers FL
891
23
1
16:06.5
5:12/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Emily Edwards
Fort Myers FL
668
17
42
19:25.0
6:16/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Yancey Palmer
Fort Myers FL
829
40
21
18:27.3
5:57/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tawja Paredes
Fort Myers FL
537
42
94
21:45.9
7:01/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Michael Bravo
Fort Myers FL
683
50
105
22:07.1
7:08/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
609
50
175
24:49.8
8:00/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
682
62
93
21:45.2
7:01/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Faye Miller
Cape Coral FL
219
61
82
21:21.0
6:53/M

Top

Male 9 and under

Record: John Rodriguez –

Read more ›




3rd Annual Race for Baby C

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K RUN
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Guillozet Troy OH 422 17 1 17:27.0 5:38/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Robbins Fort Myers FL 408 28 9 21:40.6 6:59/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Torrin Brauch Fort Myers Beach F 451 41 2 19:03.6 6:09/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandra Bieri Sanibel FL 403 48 19 22:56.6 7:24/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grant Setzer Cape Coral FL 308 51 7 21:03.4 6:47/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 233 50 29 24:03.0 7:45/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 402 62 8 21:20.0 6:53/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Sobel Fort Myers FL 436 61 69 29:05.8 9:23/M
Top

Male 10 and under
Record: Kolson Kaminski –

Read more ›




5th Annual Beat the Heat 5K

2013 Beat the Heat 5K Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Jonathan Smith
Cape Coral FL
187
28
1
16:53.6
5:27/M
10

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Rhian Dawes
Glasgow EU
128
20
8
19:41.0
6:21/M
10

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Jon Williams
Miami FL
112
44
3
17:58.7
5:48/M
8

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Sandra Bieri
Sanibel FL
107
48
28
23:10.3
7:28/M
8

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Tom Swiersz
Fort Myers FL
198
53
6
18:52.7
6:05/M
8

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Nancy Gribble
Loxahatchee FL
110
55
22
22:34.4
7:17/M
8

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
John Bates
Captiva FL
202
62
14
21:03.0
6:47/M
8

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Mary Bonetz
Port Charlotte FL
150
69
67
28:30.1
9:12/M
8

Top

Male 10 and under

Record: Blake Miles –

Read more ›




2nd Annual Bonita Rotary Star Spangled 5K

2013 Bonita Springs Rotary Starspangled 5K Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

5K

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Dillon Vallette
Fort Myers FL
282
17
1
16:21.7
5:16/M

2
Christian Slater
Estero FL
275
16
2
17:01.2
5:29/M

3
Aaron Rojas
Fort Myers FL
14
18
3
17:22.6
5:36/M

Top

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kacy Smith
Estero FL
35
18
9
18:16.5
5:54/M

2
Lauren Williams
Timonium MD
284
25
11
18:31.2
5:58/M

3
Katy Gladis Solis
Bonita Springs FL
283
19
13
18:44.8
6:03/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
70
41
17
19:04.4
6:09/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Michele Newland
Cape Coral FL
250
46
41
23:07.5
7:27/M

Top

Male GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Raul Rojas
Estero FL
48
51
26
20:34.8
6:38/M

Top

Female GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
982
50
43
23:42.3
7:39/M

Top

Male SUPER GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Calvin Carter
Naples FL
58
61
71
26:53.6
8:40/M

Top

Female SUPER GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Leah Dever
Bonita Springs FL
256
61
89
27:37.7
8:55/M

Top

Male 10 and under

Record: Oliver Firth –

Read more ›




5th Annual Summer Sizzler 5K

 

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
Jonathan Smith
Cape Coral FL
994
28
1
16:54.7
5:27/M
10

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
Lori Robbins
Bonita Springs FL
931
28
18
22:30.3
7:15/M
10

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
Dann Cecil
Cape Coral FL
914
40
2
18:11.4
5:52/M
8

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
Michele Newland
Cape Coral FL
995
46
23
23:09.5
7:28/M
8

Top

Male GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
Mike Proto
Bristol RI
921
52
7
19:47.3
6:23/M
8

Top

Female GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
O Fuentes
Cape Coral FL
912
50
30
24:06.3
7:46/M
8

Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
John Bates
Captiva FL
918
62
12
20:49.7
6:43/M
8

Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Gun Time
Pace
Points

1
Mary Bonetz
Port Charlotte FL
891
69
49
28:25.9
9:10/M
8

Top

Male 10 and under

Record: Matthew Vinciguerra –

Read more ›




5th Annual Race for Grace 5K Walk

2013 Race for Grace 5K WALK Results

5K WALK

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Russell Smith
Cape Coral FL
168
45
2
44:28.1
14:21/M

2
Tim Brown
Smiths Station AL
857
59
11
1:15:22.7
24:19/M

3
Robert Arroyo
Cape Coral FL
134
55
14
1:20:53.1
26:05/M

Top

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Billy Jo Smith
Cape Coral FL
858
42
1
44:27.7
14:20/M

2
Deb Woolley
Lanesville IN
865
57
3
49:38.7
16:01/M

3
Baylee Heflin
Fort Myers FL
834
23
4
51:55.0
16:45/M

Top

Male

Record: Gus Ormrod –

Read more ›




5th Annual Race for Grace 10K

2013 Race for Grace 10K RUN Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

10K RUN

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jason Sciandra
Cape Coral FL
852
34
1
37:08.2
5:59/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
824
11
5
46:51.3
7:33/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
869
41
2
40:47.9
6:35/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Susan Hopf
Haubstadt IN
137
57
12
50:24.1
8:08/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Andreas Boehm
Cape Coral FL
825
54
4
41:05.4
6:38/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Maria Andrews
Naples FL
840
56
17
52:27.8
8:28/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Richard Ahlborn
Cape Coral FL
812
68
39
1:08:51.3
11:06/M

Top

Female 15 to 19

Record: Emily Heth –

Read more ›




5th Annual Race for Grace 5K Run

2013 Race for Grace 5K RUN Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K RUN

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Anthony Milana
Cape Coral FL
660
17
1
17:59.5
5:48/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
848
28
7
22:03.3
7:07/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Andy Ritums
Cape Coral FL
813
46
5
21:40.6
6:59/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jeanene Mann
Fort Myers FL
862
44
13
25:35.7
8:15/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Rory Ode
Cape Coral FL
843
56
22
27:39.1
8:55/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kathy Ciganek
Cape Coral FL
145
54
26
29:08.6
9:24/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
816
61
17
26:29.8
8:33/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Faye Miller
Cape Coral FL
142
61
49
34:29.9
11:07/M

Top

Male 10 and under

Record: David Jennings –

Read more ›




2013 Cape Coral Yacht Club Sprint Triathlon

2013 Cape Coral Yacht Club Sprint Triathlon Results

Men: 9-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 9-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Mark Burdis
Bonita Springs FL
773
42
1
48:48.5

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Joanie Helgrim
Fort Myers FL
118
43
14
59:06.1

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Octavian Dumitrescu
Cape Coral FL
115
46
7
56:11.3

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Deb Morphy
Estero FL
721
44
33
1:04:53.1

Top

Male GRANDMASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Bruce Lander
Dover NH
685
54
8
56:22.3

Top

Female GRANDMASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Ann Burr
Palm Harbor FL
711
55
83
1:15:28.5

Top

Male 9 to 15

Record: Johnny Janick –

Read more ›




2013 Cape Kids Rock 5K

2013 Cape Kids Rock 5K Results

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
643
41
1
18:18.1
5:54/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Shelby Guttery
Fort Myers FL
625
13
5
21:09.0
6:49/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Timothy Anderson
Cape Coral FL
570
46
8
22:09.6
7:09/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kerstin Huntington
Cape Coral FL
692
43
20
26:11.6
8:27/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kevin Kincaid
Fort Myers FL
635
53
15
24:59.3
8:04/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sandy Taylor
Alva FL
606
52
40
30:57.5
9:59/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
634
62
4
21:00.7
6:46/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Faye Miller
Cape Coral FL
593
60
54
36:31.4
11:47/M

Top

Male 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Max Shieh
Fort Myers FL
637
9
32
29:45.0
9:36/M

2
Cristian Rogato
Cape Coral FL
494
7
34
30:09.6
9:44/M

3
Angelo Rogato
Cape Coral FL
436
9
49
33:13.5
10:43/M

Top

Female 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Katrina Huntington
Cape Coral FL
694
8
35
30:17.2
9:46/M

2
Miranda Guse
Cape Coral FL
581
8
39
30:48.4
9:56/M

3
Brooke Jones
Cape Coral FL
563
9
61
38:40.9
12:28/M

4
Anna Meyer
Cape Coral FL
577
7
64
39:08.6
12:37/M

5
Sarah Meyer
Cape Coral FL
576
9
65
39:24.3
12:43/M

6
Jenna Jones
Cape Coral FL
619
7
67
41:58.8
13:32/M

7
Lissa Longbrake
Cape Coral FL
624
9
69
42:46.4
13:48/M

8
Ciara Toles
North Fort Myers FL
617
8
70
43:46.3
14:07/M

9
Madeline Skiff
Cape Coral FL
961
8
80
48:37.2
15:41/M

10
Sydney Guse
Cape Coral FL
582
8
81
49:25.9
15:56/M

11
Rilee Kraczon
Cape Coral FL
933
7
86
51:14.8
16:32/M

12
Sophia Failla
Cape Coral FL
575
7
88
51:18.0
16:33/M

13
Abby Ingraham
Cape Coral FL
931
8
94
53:18.8
17:12/M

Top

Male 10 to 11

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Preston Dunn
Cape Coral FL
638
11
9
22:19.8
7:12/M

2
Kyle Thier
Cape Coral FL
691
10
10
22:36.4
7:17/M

3
Luke Ingraham
Cape Coral FL
932
11
79
48:09.6
15:32/M

Top

Female 10 to 11

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
629
11
7
21:35.1
6:58/M

2
Katherine Graddy
Fort Myers FL
630
10
12
22:43.5
7:20/M

3
Allyson Anderson
Cape Coral FL
571
10
16
24:59.5
8:04/M

4
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
642
10
19
26:00.2
8:23/M

5
Ellie Belcastro
Fort Myers FL
590
10
22
26:29.7
8:33/M

6
Paulina Huntington
Cape Coral FL
693
10
46
31:49.2
10:16/M

7
Payton Asher
Cape Coral FL
567
11
50
33:17.9
10:44/M

8
Faith Fuller
Douglasville GA
987
10
93
52:44.4
17:01/M

Top

Male 12 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Zackery Harris
Cape Coral FL
997
12
6
21:13.7
6:51/M

2
Ashby Belcastro
Fort Myers FL
589
12
11
22:41.0
7:19/M

Top

Female 12 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Christiana Blikstad
Cape Coral FL
639
14
25
27:14.9
8:47/M

2
Estefania Morales
Cape Coral FL
696
13
55
36:42.7
11:50/M

3
Mackenzie Chappell
Cape Coral FL
586
14
57
36:53.9
11:54/M

4
Marissa Turiano
Cape Coral FL
591
12
78
47:58.4
15:28/M

Top

Female 16 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Megan Heroux
Cape Coral FL
689
19
33
30:05.0
9:42/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jason Panicaro
Cape Coral FL
645
28
37
30:43.9
9:55/M

2
Anthony Failla
Cape Coral FL
609
28
91
52:10.7
16:50/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Heather Barzo
Cape Coral FL
598
28
45
31:45.9
10:15/M

2
Jamie Guerin
Cape Coral FL
597
29
73
46:00.6
14:50/M

3
Norah Miller
Cape Coral FL
620
29
83
49:27.5
15:57/M

4
Maureen Gleason
Cape Coral FL
800
28
87
51:15.2
16:32/M

5
Sara Failla
Cape Coral FL
574
26
90
52:09.1
16:49/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Danielle Zemola
Cape Coral FL
636
34
23
26:54.2
8:41/M

2
Bridget Jones
Cape Coral FL
564
31
66
41:58.7
13:32/M

3
Marilyn Kohler
Douglasville GA
959
30
92
52:40.4
16:59/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Peter Curran
Cape Coral FL
599
35
2
19:27.8
6:16/M

2
Frank Rogato
Cape Coral FL
363
38
3
20:53.8
6:44/M

3
Damien Elston
Fort Myers FL
594
36
24
26:54.7
8:41/M

4
Ken MacKenzie
Fort Myers FL
628
39
59
38:17.5
12:21/M

5
Mark Meyer
Cape Coral FL
578
35
63
39:08.1
12:37/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sandra Rogato
Cape Coral FL
380
38
28
28:21.2
9:09/M

2
Nevena Rosic
Cape Coral FL
602
36
29
28:28.4
9:11/M

3
Amy Skiff
Cape Coral FL
984
36
31
29:02.1
9:22/M

4
Becky Newton
Cape Coral FL
583
37
43
31:43.2
10:14/M

5
Tracy Meyer
Cape Coral FL
579
35
72
45:10.2
14:34/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kelli Brauch
Fort Myers FL
641
43
36
30:25.5
9:49/M

2
Carolina Morales
Cape Coral FL
695
43
38
30:45.5
9:55/M

3
Heather Logan
South Orange NJ
569
40
44
31:44.4
10:14/M

4
Shona Toles
North Fort Myers FL
616
42
71
43:59.6
14:11/M

5
Ana Guse
Cape Coral FL
580
40
82
49:26.1
15:57/M

6
Julie Ingraham
Cape Coral FL
930
41
95
53:21.0
17:13/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Luis Ortiz
Port Charlotte FL
572
45
13
23:56.9
7:43/M

2
Louis Chiappetta
Cape Coral FL
627
45
30
28:40.6
9:15/M

3
Steve Longbrake
Cape Coral FL
623
47
56
36:44.4
11:51/M

4
Dwayne Blazina
Fort Myers FL
614
46
68
42:39.8
13:45/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sherrilyn Velez
Fort Myers FL
646
49
26
27:25.8
8:51/M

2
Diane Turiano
Cape Coral FL
592
45
27
28:07.4
9:04/M

3
Peggy Marrone
Cape Coral FL
690
47
41
31:10.6
10:03/M

4
Julie Thompson
Cape Coral FL
699
47
53
34:42.0
11:12/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Patrick Esposito
Fort Myers FL
566
52
17
25:11.7
8:07/M

2
Jose Velez
Cape Coral FL
647
51
18
25:58.3
8:23/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kathleen Maryman
Cape Coral FL
601
51
51
33:58.7
10:57/M

2
Hanna Tieman
Cape Coral FL
618
50
76
46:55.4
15:08/M

3
O Fuentes
Cape Coral FL
604
50
89
51:22.3
16:34/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sharon Sullivan
Cape Coral FL
603
57
52
34:00.3
10:58/M

2
Karen Solgard
Cape Coral FL
587
56
84
50:01.8
16:08/M

Top

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Robert McDaniel
Cape Coral FL
631
63
47
31:58.2
10:19/M

2
Todd Russell
Cape Coral FL
698
64
58
37:53.8
12:13/M

3
John Lison
Cape Coral FL
584
63
75
46:37.0
15:02/M

Top

Female 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Shirley Lison
Cape Coral FL
585
63
74
46:09.0
14:53/M

2
Clara Hamilton
Cape Coral FL
622
63
85
50:29.2
16:17/M

Top

Male 65 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tony Cupaiuolo
Fort Myers FL
596
68
14
24:49.6
8:00/M

2
Ray Gottlieb
Cape Coral FL
632
73
21
26:28.7
8:32/M

3
Richard Ahlborn
Cape Coral FL
700
68
42
31:19.8
10:06/M

4
Jon Peterson
Cape Coral FL
565
75
48
33:04.7
10:40/M

5
Vernon Robinson
Cape Coral FL
568
70
77
47:22.5
15:17/M

Top

Female 65 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Paula Sue Russell
Cape Coral FL
697
65
60
38:29.7
12:25/M

2
Joan Ickler
Naples FL
608
66
62
39:07.2
12:37/M

Read more ›




Cody Deno Van Fund 5K

2013 Cody Deno Van Fund 5K Results

Men: 0-10 11-15 16-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-10 11-15 16-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Michael Ursitti
Fort Myers FL
528
15
1
17:56.5
17:56.5
5:47/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
529
28
8
22:33.5
22:33.5
7:16/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
543
41
2
18:32.0
18:32.0
5:59/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Linda Sethares-Caruso
Cape Coral FL
509
49
25
25:57.9
25:57.9
8:22/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dave Woodruff
Cape Coral FL
362
59
6
22:01.3
22:01.3
7:06/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
942
50
13
23:39.5
23:39.5
7:38/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
989
61
7
22:25.4
22:25.4
7:14/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Diane Sobel
Fort Myers FL
538
61
27
26:26.4
26:26.4
8:32/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Joey Napoli
Cape Coral FL
985
10
22
25:44.0
25:44.0
8:18/M

2
Cristian Rogato
Cape Coral FL
424
7
38
28:42.2
28:42.2
9:15/M

3
Angelo Rogato
Cape Coral FL
400
9
61
33:17.8
33:17.8
10:44/M

4
Matthew Janisco
Cape Coral FL
548
10
74
36:25.7
36:25.7
11:45/M

5
Grayson Conway
Cape Coral FL
976
6
93
45:01.6
45:01.6
14:31/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Allyson Anderson
Cape Coral FL
998
10
14
23:40.9
23:40.9
7:38/M

2
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
542
10
36
28:20.2
28:20.2
9:08/M

3
Kayla Roberts
Loganville GA
501
9
99
46:23.1
46:23.1
14:58/M

4
Kinsey Roberts
Loganville GA
504
6
124
57:08.0
57:08.0
18:26/M

5
Susan Taulbee
Fort Myers FL
534
7
137
1:01:36.1
1:01:36.1
19:52/M

Top

Male 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
540
13
15
24:06.0
24:06.0
7:46/M

2
Garrett Palow
Cape Coral FL
533
11
34
27:56.2
27:56.2
9:01/M

3
Bryant Luna
Cape Coral FL
994
15
68
34:26.3
34:26.3
11:06/M

4
Paul Destefanis
Cape Coral FL
557
12
79
38:20.2
38:20.2
12:22/M

5
Frankie Todd
Cape Coral FL
949
15
82
38:51.0
38:51.0
12:32/M

6
Tyler Todd
Cape Coral FL
950
13
83
38:55.0
38:55.0
12:33/M

7
Kyle Todd
Cape Coral FL
948
13
103
49:07.0
49:07.0
15:51/M

8
Colton Corlew
Cape Coral FL
974
12
127
57:54.0
57:54.0
18:41/M

Top

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ashlee Luna
Cape Coral FL
993
13
105
49:22.8
49:22.8
15:55/M

Top

Male 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jorge Garcia
Bokeelia FL
517
16
3
20:30.7
20:30.7
6:37/M

2
Daniel Digby
Cape Coral FL
553
18
12
23:23.3
23:23.3
7:33/M

3
Jonah Bruckner
Cape Coral FL
941
17
18
25:06.5
25:06.5
8:06/M

4
Brent Digby
Cape Coral FL
555
16
28
26:45.4
26:45.4
8:38/M

5
Bryan Brueggeman
Cape Coral FL
508
18
41
29:34.5
29:34.5
9:32/M

6
Steven Powell
Cape Coral FL
520
20
48
31:01.5
31:01.5
10:00/M

7
Ruben Irizarry

559
18
106
49:30.2
49:30.2
15:58/M

Top

Female 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Karen Ambrose
Cape Coral FL
321
19
11
23:15.7
23:15.7
7:30/M

2
Jessica Powell
Cape Coral FL
523
17
69
35:49.1
35:49.1
11:33/M

3
Lindsay Graham
Cape Coral FL
521
19
71
36:00.1
36:00.1
11:37/M

4
Taylor Polotto
Cape Coral FL
798
16
110
49:49.4
49:49.4
16:04/M

5
Rebekah Warner
Cape Coral FL
945
16
121
52:11.7
52:11.7
16:50/M

Top

Male 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
David Rojas
Cape Coral FL
503
23
26
26:22.6
26:22.6
8:30/M

Top

Female 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Megan Arnold
North Fort Myers FL
991
22
10
23:13.6
23:13.6
7:29/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Taylot Foley
Cape Coral FL
526
28
42
29:46.1
29:46.1
9:36/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Danielle Lee
Cape Coral FL
312
28
31
27:18.6
27:18.6
8:48/M

2
Meghan Schuman
Cape Coral FL
512
25
53
31:30.0
31:30.0
10:10/M

3
Jaime Wettlin
Fort Myers FL
377
29
59
32:53.8
32:53.8
10:36/M

4
Bethany Gunn
Cape Coral FL
929
29
63
33:52.1
33:52.1
10:55/M

5
Brittney Long
Cape Coral FL
545
29
76
36:47.2
36:47.2
11:52/M

6
Leah Miller
Cape Coral FL
431
25
88
40:36.2
40:36.2
13:06/M

7
Kristina Sealey
North Fort Myers FL
906
29
101
48:18.4
48:18.4
15:35/M

8
Garnette Reynolds
Cape Coral FL
1000
26
119
50:55.2
50:55.2
16:25/M

9
Courtney Wood
Cape Coral FL
938
29
131
59:17.3
59:17.3
19:07/M

10
Monica Solorzano
Lehigh Acres FL
365
29
135
1:01:34.5
1:01:34.5
19:52/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Erik Timko
Fort Myers FL
999
33
21
25:31.1
25:31.1
8:14/M

2
Matthew Booth
Fort Myers FL
369
33
56
32:24.8
32:24.8
10:27/M

3
James Carmichael
Fort Myers FL
531
33
84
39:21.8
39:21.8
12:42/M

4
Kevin Porter
Cape Coral FL
525
31
85
39:21.8
39:21.8
12:42/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Morgan Klare
Fort Myers FL
926
30
20
25:31.1
25:31.1
8:14/M

2
Kelsie Gregware
Cape Coral FL
962
34
35
27:58.1
27:58.1
9:01/M

3
Melissa Booth
Fort Myers FL
366
30
57
32:24.9
32:24.9
10:27/M

4
Miriam Dotson
Cape Coral FL
507
32
64
33:53.5
33:53.5
10:56/M

5
Melissa Yurk
Cape Coral FL
936
30
65
33:59.7
33:59.7
10:58/M

6
Joy Marks
Cape Coral FL
966
31
72
36:01.9
36:01.9
11:37/M

7
Ashley Kogan Weed
Cape Coral FL
952
30
90
41:34.0
41:34.0
13:25/M

8
Katie Mills
Cape Coral FL
539
30
91
42:16.7
42:16.7
13:38/M

9
Jennifer Sealey
Cape Coral FL
968
30
102
48:18.4
48:18.4
15:35/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mark Bowman
Cape Coral FL
516
38
4
20:49.4
20:49.4
6:43/M

2
Frank Rogato
Cape Coral FL
396
38
5
21:13.1
21:13.1
6:51/M

3
Dan Rams
Cape Coral FL
544
36
29
26:49.9
26:49.9
8:39/M

4
Jovanni Conway
Cape Coral FL
979
38
94
45:02.6
45:02.6
14:32/M

5
Danny Roberts
Loganville GA
505
37
98
46:21.6
46:21.6
14:57/M

6
Bradley Cahalan
Cape Coral FL
946
39
122
52:11.8
52:11.8
16:50/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Cortney Hinton
Cape Coral FL
301
35
23
25:52.3
25:52.3
8:21/M

2
Carol Palow
Cape Coral FL
532
37
30
27:15.7
27:15.7
8:47/M

3
Sandra Rogato
Cape Coral FL
397
38
32
27:41.0
27:41.0
8:56/M

4
Michele Dotson
Cape Coral FL
304
39
43
29:50.8
29:50.8
9:37/M

5
Leann Parenteau
Cape Coral FL
558
36
80
38:22.6
38:22.6
12:23/M

6
Flo Polotto
Cape Coral FL
441
39
89
41:10.0
41:10.0
13:17/M

7
Amanda Fisher
Cape Coral FL
510
38
95
45:45.9
45:45.9
14:45/M

8
Kelley Roberts
Loganville GA
506
37
128
57:54.5
57:54.5
18:41/M

9
Shauna Conway
Cape Coral FL
977
37
129
58:02.8
58:02.8
18:43/M

10
Melissa Todd
Cape Coral FL
951
36
133
1:00:06.6
1:00:06.6
19:23/M

11
Penny Cahalan
Cape Coral FL
947
37
134
1:00:06.9
1:00:06.9
19:23/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Doug Palow
Cape Coral FL
992
40
19
25:13.5
25:13.5
8:08/M

2
John Austin
Mississauga ON
935
42
52
31:27.1
31:27.1
10:09/M

3
Joe Polotto
Cape Coral FL
475
41
67
34:24.2
34:24.2
11:06/M

4
Michael Drew
Cape Coral FL
940
41
73
36:16.0
36:16.0
11:42/M

5
Robert Lighori
Cape Coral FL
524
44
86
39:35.2
39:35.2
12:46/M

6
Joey Janisco
Cape Coral FL
547
43
97
46:07.4
46:07.4
14:53/M

7
Ricky Eaton
Cape Coral FL
549
41
109
49:48.6
49:48.6
16:04/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Candy Stevens
Cape Coral FL
430
41
39
28:43.8
28:43.8
9:16/M

2
Megan Haataja
Fort Myers FL
513
40
40
29:20.8
29:20.8
9:28/M

3
Kelli Brauch
Fort Myers FL
541
43
44
30:23.8
30:23.8
9:48/M

4
Diana Garcia
Bokeelia FL
518
42
55
32:08.4
32:08.4
10:22/M

5
Kelley Corlew
Cape Coral FL
975
42
108
49:45.2
49:45.2
16:03/M

6
Lorraine Mason
Cape Coral FL
983
43
117
50:27.5
50:27.5
16:16/M

7
Edith Morales
Cape Coral FL
560
44
136
1:01:35.8
1:01:35.8
19:52/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Scott Kook
Alva FL
944
49
47
30:55.2
30:55.2
9:58/M

2
Lonnie Powell
Cape Coral FL
522
49
51
31:27.0
31:27.0
10:09/M

3
Steve Longbrake
Cape Coral FL
995
47
60
32:58.6
32:58.6
10:38/M

4
Tim Denison
Cape Coral FL
953
47
77
37:50.7
37:50.7
12:12/M

5
Paul Laninga
Cape Coral FL
511
48
96
45:51.8
45:51.8
14:47/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Laurie Mansfield
Cape Coral FL
963
47
33
27:42.3
27:42.3
8:56/M

2
Vicky Deleacaes
Cape Coral FL
554
48
62
33:20.8
33:20.8
10:45/M

3
Maureen Ambrose
Cape Coral FL
315
45
75
36:39.5
36:39.5
11:49/M

4
Elnora Austin
Mississauga ON
934
48
87
40:34.7
40:34.7
13:05/M

5
Jill Burchetta
Cape Coral FL
536
46
111
49:50.3
49:50.3
16:05/M

6
Kelly VanDenbergh
Cape Coral FL
364
49
123
53:28.2
53:28.2
17:15/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Gary Aubuchon
Cape Coral FL
965
50
9
22:55.9
22:55.9
7:24/M

2
Patrick Esposito
Fort Myers FL
502
52
17
24:37.1
24:37.1
7:56/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Terry Weiss
Alva FL
943
54
46
30:54.6
30:54.6
9:58/M

2
Anne Bravard
Cape Coral FL
519
52
118
50:28.1
50:28.1
16:17/M

3
Carol Collum
Cape Coral FL
937
51
130
59:17.2
59:17.2
19:07/M

4
Ruthellen Cannizzo
Cape Coral FL
986
51
132
1:00:03.9
1:00:03.9
19:22/M

Top

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Earl Rausch
Cape Coral FL
561
56
92
42:40.7
42:40.7
13:46/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Pam Woodruff
Cape Coral FL
324
57
37
28:37.7
28:37.7
9:14/M

2
Sharon Sullivan
Cape Coral FL
904
57
50
31:26.3
31:26.3
10:08/M

3
Terri Lollio
Cape Coral FL
958
56
58
32:40.2
32:40.2
10:32/M

4
Wendy Piascik
Cape Coral FL
530
57
66
34:13.5
34:13.5
11:02/M

5
Annamarie Sealey
Cape Coral FL
967
58
104
49:22.2
49:22.2
15:55/M

6
Susan Granger
Cape Coral FL
956
59
113
50:07.4
50:07.4
16:10/M

7
Alison Connors
Cape Coral FL
988
56
120
51:14.3
51:14.3
16:32/M

Top

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Rich Sobel
Fort Myers FL
537
64
49
31:19.9
31:19.9
10:06/M

2
Robert McDaniel
Cape Coral FL
515
63
54
31:31.7
31:31.7
10:10/M

3
Joseph Coolick
Cape Coral FL
939
60
115
50:17.3
50:17.3
16:13/M

Top

Female 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Faye Miller
Cape Coral FL
954
60
70
35:50.5
35:50.5
11:34/M

2
Debbie Maher
Cape Coral FL
381
62
100
47:56.9
47:56.9
15:28/M

3
Mary Jean Kauffman
Fort Myers FL
982
63
116
50:27.1
50:27.1
16:16/M

4
Sheila Tabor
Cape Coral FL
978
61
126
57:53.9
57:53.9
18:40/M

Top

Male 65 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tony Cupaiuolo
Fort Myers FL
960
68
16
24:07.1
24:07.1
7:47/M

2
Ray Gottlieb
Cape Coral FL
514
73
24
25:54.4
25:54.4
8:21/M

3
Richard Ahlborn
Cape Coral FL
600
68
45
30:43.0
30:43.0
9:55/M

4
Michael Schneider-Christians
Cape Coral FL
990
66
78
38:01.1
38:01.1
12:16/M

5
Joe Janisco
Cape Coral FL
546
65
112
49:51.5
49:51.5
16:05/M

6
Rick Knapp
Fort Myers FL
556
65
114
50:08.0
50:08.0
16:10/M

Top

Female 65 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Joan Ickler
Naples FL
955
66
81
38:29.1
38:29.1
12:25/M

2
Richare Janisco
Cape Coral FL
535
65
107
49:44.5
49:44.5
16:03/M

3
Muriel Jablanski
Cape Coral FL
527
71
125
57:51.9
57:51.9
18:40/M

Read more ›




2013 The Fast and the Furriest 5K with Dog

2013 The Fast and the Furriest 5K with Dog Results

5K WITH 1-30 LBS DOG

Place
Name
City
Bib No
Age
Gender
Total Time
Pace

1
Allyson Anderson
Cape Coral FL
470
10
F
25:06.8
8:06/M

2
Julie Rupert
Naples FL
323
55
F
33:58.1
10:57/M

3
Haley Hanson
Fort Myers FL
972
25
F
41:26.9
13:22/M

5K WITH 31+ LBS DOG

Place
Name
City
Bib No
Age
Gender
Total Time
Pace

1
Justin McMurrer
Lehigh Acres FL
412
27
M
19:44.6
6:22/M

2
Julie Dinardo
Fort Myers FL
413
27
F
20:10.9
6:30/M

3
Charles Whitford
Fort Myers FL
479
43
M
24:27.4
7:53/M

4
Leigh Williamson
Estero FL
309
31
F
24:35.6
7:56/M

5
Diane Sobel
Fort Myers FL
367
61
F
25:24.7
8:12/M

6
Susan Burhans
Ft Myers FL
478
54
F
25:37.6
8:16/M

7
Ida Soderlind
Estero FL
483
34
F
26:41.9
8:36/M

8
Steve Nease
Fort Myers Beach FL
455
56
M
27:59.7
9:02/M

9
Melissa Blundell
Ft.

Read more ›




2013 The Fast and the Furriest 5K

2013 The Fast and the Furriest 5K Results

Men: 0-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
David McKay
Middletown CT
772
28
1
18:02.6
5:49/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Anna Aldrich
Fremont IN
439
18
2
18:50.6
6:05/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Chris Costa
Hartland MI
782
42
4
19:13.6
6:12/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Laurie Bell
Evergreen CO
762
48
10
20:53.6
6:44/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kevin Kincaid
Fort Myers FL
768
53
27
24:31.4
7:55/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jeannette Artini
Syracuse NY
336
56
49
27:01.6
8:43/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
970
61
18
23:01.7
7:25/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nancy Mills
Ft Myers FL
416
67
82
29:00.5
9:21/M

Top

Male 11 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ernie Anderson III
Lowell IN
313
11
35
26:03.2
8:24/M

2
Carson Vetor
New Lenox IL
393
10
61
27:42.3
8:56/M

3
Drew Van Wie
Waunakee WI
399
9
69
28:13.3
9:06/M

4
Noah Greenbaum

33
11
74
28:37.8
9:14/M

5
Jace Sandler
Denver CO
500
10
128
34:20.9
11:05/M

6
Brad Sandler
Denver CO
499
10
129
34:22.3
11:05/M

7
Jhordan Ruiz

797
10
155
37:02.5
11:57/M

Top

Female 11 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Octavia Blake
Fort Myers FL
404
11
87
29:32.7
9:32/M

2
Gracie Abdo
Naples FL
371
11
112
32:40.3
10:32/M

Top

Male 12 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mitchell Wilburn
Chagrin Falls OH
351
12
14
22:34.9
7:17/M

2
Zachary McDaniel
Greenwood IN
793
14
26
24:30.1
7:54/M

3
Cade Vetor
New Lenox IL
392
12
29
24:47.2
8:00/M

4
Giancarlo Saraceno
Addison IL
356
12
42
26:28.7
8:32/M

5
Jacob Greenbaum

777
14
104
31:24.6
10:08/M

6
Rock Featherstone
Naples FL
780
13
127
34:19.5
11:04/M

Top

Female 12 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jessica Wilburn
Chagrin Falls OH
352
14
50
27:11.3
8:46/M

2
Elizabeth Labue
Wheaton IL
462
12
66
27:56.9
9:01/M

3
Hailey Sells
Estero FL
420
12
146
35:47.8
11:33/M

4
Anna Abdo
Naples FL
372
14
158
38:01.1
12:16/M

5
Julia Haberkorn
Fort Myers FL
496
12
160
38:28.6
12:25/M

6
Shelby Coyne
Cape Coral FL
757
13
178
1:02:25.0
20:08/M

7
Halley Bennett
Cape Coral FL
760
13
179
1:02:25.7
20:08/M

8
Holly Bennett
Cape Coral FL
758
13
180
1:02:25.9
20:08/M

Top

Male 15 to 18

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nicholas Chambers
North Fort Myers FL
358
17
5
19:35.6
6:19/M

2
Joshua Kier
Fort Myers FL
789
16
99
31:09.4
10:03/M

Top

Female 15 to 18

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Deana Biagi

796
15
154
37:01.5
11:56/M

2
Mackenzie McDaniel
Greenland WI
792
17
162
38:58.5
12:34/M

3
Lexi Adams
Indianapolis IN
485
15
176
52:27.0
16:55/M

Top

Male 19 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Andrew Pritchett
Fort Myers FL
415
24
116
32:58.8
10:38/M

2
Christopher Ferrie
Fortfort Myers FL
971
23
167
41:29.5
13:23/M

Top

Female 19 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Karen Ambrose
Cape Coral FL
443
19
19
23:18.7
7:31/M

2
Leah Baehrle
Ft.

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Little Manatee River State Park 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Little Manatee River 5K/10K Results

5K

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zander Durastanti
Bowling Green FL
81
8
5
34:53.5
34:53.5
11:15/M

2
Joseph Decker
Parrish FL
756
9
9
42:02.0
42:02.0
13:34/M

Male 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jacob Decker
Parrish FL
744
14
11
43:06.9
43:06.9
13:54/M

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Savannah Decker
Parrish FL
755
12
10
42:06.8
42:06.8
13:35/M

Female 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Hannah Decker
Parrish FL
690
16
2
29:06.0
29:06.0
9:23/M

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Natasha Medeiros
Tampa FL
63
27
7
38:25.1
38:25.1
12:24/M

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Luis Battistini
Riverview FL
64
30
8
38:29.4
38:29.4
12:25/M

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sean Brown
Bowling Green FL
69
40
1
22:45.0
22:45.0
7:20/M

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brian Decker
Parrish FL
95
47
4
30:42.3
30:42.3
9:54/M

2
Savio Desouza
Toronto ON
47
46
6
35:33.7
35:33.7
11:28/M

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Marra
Little Silver NJ
35
51
3
29:11.5
29:11.5
9:25/M

Female 65 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Pamela Keller
Wimauma FL
13
65
12
47:42.6
47:42.6
15:23/M

2
Nan Ryan
Sun City Center FL
66
66
13
47:42.8
47:42.8
15:23/M

Results provided by 3D Racing Inc
Questions? 

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Fakahatchee Strand Preserve State Park 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Fakahatchee Strand 5K/10K Results

5K

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Valerie Iglehart
Fort Myers FL
747
14
1
26:46.2
26:46.2
8:38/M

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jon Iglehart
Fort Myers FL
748
56
2
26:53.2
26:53.2
8:40/M

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Margaret Bishop
Naples FL
694
57
3
28:30.6
28:30.6
9:12/M

Male 65 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
David Pickering
Naples FL
753
67
5
38:21.5
38:21.5
12:22/M

Male 70 to 74

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Robert (Bob) Byrne
St Petersburg FL
651
71
4
30:31.1
30:31.1
9:51/M

Results provided by 3D Racing Inc
Questions? 

Read more ›




2013 Walk for Wishes 5K

2013 Walk for Wishes 5K  Results

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99
Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

5K Run

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Stephen Fedec
Fort Myers FL
921
15
1
17:51.3
5:45/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Julie Dinardo
Naples FL
80
27
5
20:51.9
6:44/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jon Sonne

43
44
7
21:16.6
6:52/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tammy Kaminski
Fort Myers FL
54
40
19
24:52.5
8:01/M

Top

Male 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Wesley Podos

62
9
22
26:57.7
8:42/M

2
Tyler Ranalli
Cape Coral FL
72
8
26
28:00.0
9:02/M

3
Jake Ellis
Cape Coral FL
14
9
34
29:45.4
9:36/M

4
Dominic Colantonio

8
9
39
30:39.1
9:53/M

5
Brent Sonne

902
5
88
42:22.3
13:40/M

Top

Female 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Merrill Sonne

901
8
29
28:22.4
9:09/M

2
Paige Rosenthal

84
9
58
33:44.2
10:53/M

Top

Male 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sam Hordinski

53
14
2
18:51.2
6:05/M

2
Preston Dunn
Cape Coral FL
913
11
12
22:02.4
7:06/M

3
Kolson Kaminski
Fort Myers FL
82
10
14
23:25.5
7:33/M

4
Nathan Woods

908
10
70
35:38.7
11:30/M

5
Beau Quarles

903
11
92
45:44.0
14:45/M

Top

Female 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jenna Fedec
Fort Myers FL
920
12
10
21:58.1
7:05/M

2
Kailyn Kaminski
Fort Myers FL
55
12
11
22:00.2
7:06/M

3
Polina Sands

41
10
24
27:27.3
8:51/M

4
Tamara Sands

40
13
83
38:42.7
12:29/M

5
Krissy Sands

39
10
97
51:17.1
16:33/M

6
Abigail Woods

909
13
98
52:17.5
16:52/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Evan Saylor

99
16
3
20:30.1
6:37/M

2
Andrew Eveland
Naples FL
915
16
6
20:57.7
6:45/M

3
Alex Eveland
Naples FL
914
16
18
24:48.9
8:00/M

4
Zach Marshall

23
15
87
41:46.6
13:28/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Megan McDevitt
Ft.

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Koreshan State Park 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Koreshan 5K/10K Results

5K

Male 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
David Poloni
Burlington ON
672
14
2
18:35.8
6:00/M

2
Anthony Mutari
Naples FL
730
11
5
23:11.9
7:29/M

3
Ethan Moulds
Aurora CA
739
11
19
28:27.4
9:11/M

4
Josh Goldberg
Estero FL
734
15
25
30:22.6
9:48/M

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Valerie Iglehart
Fort Myers FL
731
14
27
30:35.5
9:52/M

2
Hailey Behning
Bettendorf IA
1000
14
37
32:53.2
10:36/M

3
Megan Kaczinski
Davenport IA
680
14
38
32:53.5
10:36/M

Male 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jesse Cummins
Greenacres City FL
695
20
3
22:10.9
7:09/M

2
Lewis Barrett
Naples FL
696
19
9
24:43.1
7:58/M

3
Darian Barnett
Fort Myers FL
742
19
12
25:39.6
8:16/M

Female 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Lauren Mondanaro
Iowa City IA
671
19
39
33:19.4
10:45/M

2
Rachel Kaczinski
Davenport IA
681
19
40
33:19.6
10:45/M

Male 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Austin Zarza
Lehigh Acres FL
724
21
49
38:56.3
12:34/M

2
Adam Smith
Cape Coral FL
676
24
52
39:23.9
12:42/M

Female 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Davina Hartsfield
Naples FL
719
23
20
29:16.7
9:26/M

2
Jessica Pursell
Fort Myers FL
674
23
48
38:56.0
12:34/M

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Brian Oliver
Fort Myers FL
736
28
1
18:34.3
5:59/M

2
Benjamin Hook
Charlotte MI
579
25
30
31:18.5
10:06/M

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sarah Hook
Charlotte MI
640
25
31
31:19.8
10:06/M

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Melissa Nyman
Lehigh Acres FL
722
34
41
33:25.0
10:47/M

2
Melissa Haberkorn
Fort Myers FL
712
31
57
47:13.8
15:14/M

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Matt Kruse
Fort Myers Beach FL
737
37
7
23:38.7
7:37/M

2
Todd Walter
Fort Myers FL
741
37
13
25:41.6
8:17/M

3
Mike Nygard
Lehigh Acres FL
721
38
16
26:23.4
8:31/M

4
Christopher Wrubel
Woodridge IL
699
37
18
27:52.6
8:59/M

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Cordula Reichardt
Fort Myers FL
893
35
11
24:55.3
8:02/M

2
Allison Goldberg
Estero FL
733
37
46
36:52.5
11:54/M

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Steven Bialkin
Naples FL
675
40
6
23:18.5
7:31/M

2
James Moulds

738
44
17
27:01.1
8:43/M

3
Sean MacKle
Lancaster PA
684
40
43
35:21.3
11:24/M

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Lisa Davis
Keller TX
709
43
23
29:58.8
9:40/M

2
Paula Miller
Lancaster PA
685
40
33
32:24.8
10:27/M

3
Shannon Moore
Naples FL
718
43
42
34:09.2
11:01/M

4
Michelle Martel
Fort Myers FL
714
40
45
36:52.5
11:54/M

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ken Haberkorn
Fort Myers FL
713
48
4
22:14.5
7:10/M

2
Jeffrey Kaczinski
Davenport IA
679
47
14
25:42.2
8:17/M

3
Richard Ponton
Naples FL
701
48
29
30:47.9
9:56/M

4
Dave Pfister
Bonita Springs FL
703
49
32
31:56.3
10:18/M

5
Brian Wood
Palatine IL
670
48
36
32:46.2
10:34/M

6
John Davis
Keller TX
708
45
50
39:15.8
12:40/M

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kimberly Wood
Palatine IL
669
48
24
30:11.5
9:44/M

2
Virginia Ruiz
Naples FL
706
49
47
37:57.2
12:15/M

3
Teresa Smith
Cape Coral FL
677
49
51
39:21.5
12:42/M

4
Alice Peck
Cape Coral FL
668
47
54
41:10.5
13:17/M

5
Kayne Kaczinski
Davenport IA
682
47
55
44:30.7
14:21/M

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Weeks
Burnsville MN
726
50
8
24:31.5
7:55/M

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Patti Susan
Dixon IL
727
52
21
29:22.4
9:28/M

2
Stephanie Crabtree
Naples FL
705
52
35
32:34.5
10:30/M

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sharon Sullivan
Cape Coral FL
710
57
44
35:22.4
11:25/M

2
Jackie Pfister
Bonita Springs FL
702
56
53
40:02.6
12:55/M

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
711
61
10
24:48.3
8:00/M

2
John Jadlocki
N.

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Charlotte Harbor State Park 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Charlotte Harbor State Park 5K/10K

5K

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zander Durastanti
Bowling Green FL
645
7
10
33:55.0
33:55.0
10:56/M

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Katherine Aspiolea
Punta Gorda FL
650
10
13
39:59.0
39:59.0
12:54/M

2
Delaina Jordan
Punta Gorda FL
643
8
16
45:15.6
45:15.6
14:36/M

Female 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Véronique Drapeau-Zgoralski
Montreal QC
639
20
3
25:48.0
25:48.0
8:19/M

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Aaron Bruer
Port Charlotte FL
631
29
8
33:31.1
33:31.1
10:49/M

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Christina Boyd
Cape Coral FL
659
26
7
32:40.8
32:40.8
10:32/M

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brandon Jordan
Punta Gorda FL
641
39
2
24:59.9
24:59.9
8:04/M

2
Marc Spear
Punta Gorda FL
636
35
6
32:33.1
32:33.1
10:30/M

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Gilpin
Punta Gorda FL
642
36
11
34:04.1
34:04.1
10:59/M

2
Tara Maguire
Punta Gorda FL
637
38
14
41:53.7
41:53.7
13:31/M

3
Jolie Schanck
Port Charlotte FL
634
38
17
45:22.0
45:22.0
14:38/M

4
Keri Oliveira
Port Charlotte FL
638
36
19
45:36.9
45:36.9
14:43/M

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sean Brown
Bowling Green FL
644
40
1
20:48.9
20:48.9
6:43/M

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dave Pfister
Bonita Springs FL
648
49
12
35:20.7
35:20.7
11:24/M

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Traci Myers
Punta Gorda FL
660
49
9
33:44.7
33:44.7
10:53/M

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Penny Aspiolea
Punta Gorda FL
635
50
18
45:23.0
45:23.0
14:38/M

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lori Anderson
Venice FL
632
56
4
30:58.3
30:58.3
9:59/M

2
Jackie Pfister
Bonita Spriings FL
649
56
15
43:20.4
43:20.4
13:59/M

Male 70 to 74

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ray Gottlieb
Cape Coral FL
622
73
5
31:22.0
31:22.0
10:07/M

10K

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Eli Cole
Cheyenne WY
655
9
5
1:21:07.6
1:21:07.6
13:05/M

Male 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zack Durastanti
Bowling Green FL
646
12
3
48:23.5
48:23.5
7:48/M

2
Ben Cole
Cheyenne WY
656
12
4
58:43.5
58:43.5
9:28/M

Female 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Janie-Angela Blanco
Cape Coral FL
628
21
9
1:24:26.4
1:24:26.4
13:37/M

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jay Cole
Cheyenne WY
653
42
6
1:21:09.5
1:21:09.5
13:05/M

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Regan Davenport
Bowling Green FL
647
40
2
45:34.9
45:34.9
7:21/M

2
Mary Cole
Cheyenne WY
654
41
7
1:21:10.3
1:21:10.3
13:05/M

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Gordon Pauls
Hamilton ON
629
59
1
41:54.7
41:54.7
6:45/M

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Esther Pauls
Hamilton ON
630
58
10
1:24:27.8
1:24:27.8
13:37/M

Female 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Catherine Stevens
Punta Gorda FL
657
63
8
1:21:18.6
1:21:18.6
13:07/M

2
Jo Ann Collier
Sebring FL
658
62
12
1:42:42.2
1:42:42.2
16:34/M

Male 80 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ergun Baharoglu
Palmetto FL
652
80
11
1:42:42.2
1:42:42.2
16:34/M

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Highlands Hammock State Park 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Highlands Hammock State Park 5K/10K Results

5K

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Nelson Pacheco
Sebring FL
625
53
3
38:58.2
38:58.2
12:34/M

Male 65 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
James Adamson
Zolfo Springs FL
620
66
2
33:17.0
33:17.0
10:44/M

Female 65 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lora Adamson
Zolfo Springs FL
621
66
4
48:18.3
48:18.3
15:35/M

Male 80 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ergun Baharoglu
Palmetto FL
624
80
1
32:23.4
32:23.4
10:27/M

10K

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Diorelly Marquez
Sebring FL
619
34
2
1:04:13.1
1:04:13.1
10:21/M

2
Laci Brooker
Frostproof FL
626
31
3
1:08:58.6
1:08:58.6
11:07/M

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Martie Brooker
Sebring FL
627
57
4
1:11:46.4
1:11:46.4
11:35/M

Female 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jo Ann Collier
Sebring FL
623
62
1
1:02:55.8
1:02:55.8
10:09/M

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Paynes Creek 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Paynes Creek 5K/10K Results

5K

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zander Durastanti
Bowling Green FL
602
7
7
31:50.2
31:50.2
10:16/M

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Rebecca Anthony
Fort Meade FL
611
15
8
32:08.1
32:08.1
10:22/M

Male 16 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Joshua Anthony
Fort Meade FL
608
20
3
24:34.1
24:34.1
7:55/M

Female 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jaime Tish
Haines City FL
610
23
5
26:48.7
26:48.7
8:39/M

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jeff Jadlocki
Coraopolis PA
614
34
2
23:45.4
23:45.4
7:40/M

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Christine Menhart
Rocky River OH
615
31
6
31:45.7
31:45.7
10:15/M

2
Kimberly Farrington
West Henrietta NY
605
34
12
41:51.3
41:51.3
13:30/M

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dawn Youngs
Wimberley TX
609
39
10
37:01.7
37:01.7
11:56/M

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sean Brown
Bowling Green FL
604
40
1
20:00.1
20:00.1
6:27/M

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Jadlocki
N.

Read more ›




2013 Real Florida Run Series – Lake Manatee State Park 5K/10K

2013 Real Florida Run Series – Lake Manatee State Park 5K/10K Results

5K

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ethan Treager
Bradenton FL
998
7
9
30:38.6
30:38.6
9:53/M

2
Zander Durastanti
Bowling Green FL
897
7
11
31:22.5
31:22.5
10:07/M

Male 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zack Durastanti
Bowling Green FL
896
12
2
23:37.3
23:37.3
7:37/M

2
Adam Lachine

996
13
13
38:38.0
38:38.0
12:28/M

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mary Lachine

995
11
15
40:24.0
40:24.0
13:02/M

Female 21 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ashley Barstow
Winter Haven FL
895
22
4
24:08.5
24:08.5
7:47/M

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Michael Traeger
Bradenton FL
997
39
10
30:38.7
30:38.7
9:53/M

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Barbara Esno
Lehigh Acres FL
992
38
18
44:28.9
44:28.9
14:21/M

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sean Brown
Bowling Green FL
899
40
1
19:56.2
19:56.2
6:26/M

2
Kevin Kelly
Lakewood Ranch FL
967
43
5
26:20.1
26:20.1
8:30/M

3
Brian Lachine

994
42
14
40:23.6
40:23.6
13:02/M

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Stephanie Hogan
Lehigh Acres FL
993
41
17
44:25.1
44:25.1
14:20/M

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Edmond Kelly
Lakewood Ranch FL
968
48
6
26:20.7
26:20.7
8:30/M

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Clifford Ryan
Cape Elizabeth ME
891
53
3
23:59.5
23:59.5
7:44/M

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Laurene Sedgeley
Scarborough ME
892
51
16
41:06.9
41:06.9
13:15/M

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Anderson
Nokomis FL
970
57
7
30:24.4
30:24.4
9:48/M

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kathy Anderson
Nokomis FL
972
57
8
30:24.4
30:24.4
9:48/M

Male 80 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ergun Baharoglw
Palmetto FL
986
80
12
32:02.3
32:02.3
10:20/M

2
Donald McBain
Port Charlotte FL
894
80
19
48:51.4
48:51.4
15:45/M

 

Read more ›




2013 Cape Coral Rotary Club Run for the Rose Garden 5K

Run for the Rose Garden 5K Results

Men: 0-10 11-15 16-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-10 11-15 16-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nathan Veilleux
Cape Coral FL
879
27
1
18:07.9
5:51/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Alexa Gemma
Cape Coral FL
781
36
9
20:51.8
6:44/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
871
41
2
18:46.0
6:03/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
539
49
24
24:47.2
8:00/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
541
54
3
19:29.2
6:17/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Carolyn Craig
Fort Myers FL
591
53
23
24:43.4
7:58/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tony Cupaiuolo
Fort Myers FL
586
68
20
24:37.5
7:56/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nancy Gonzalez
Cape Coral FL
549
60
27
25:20.5
8:10/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Cristian Rogato
Cape Coral FL
571
7
50
29:54.3
9:39/M

2
Angelo Rogato
Cape Coral FL
572
8
57
30:55.0
9:58/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ellie Belcastro
Fort Myers FL
868
10
26
25:13.5
8:08/M

Top

Male 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Martin
Cape Coral FL
566
14
12
22:59.0
7:25/M

2
Preston Dunn
Cape Coral FL
562
11
14
23:15.2
7:30/M

3
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
872
13
21
24:39.5
7:57/M

4
Joey Wiedinger
Cape Coral FL
593
12
52
30:43.3
9:55/M

Top

Female 11 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
594
11
13
23:06.1
7:27/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Laura Veilleux
Cape Coral FL
880
25
10
21:44.5
7:01/M

2
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
783
27
15
23:23.3
7:33/M

3
Christine Castillo
Cape Coral FL
600
28
16
23:27.4
7:34/M

4
Aysha Stockman
Fort Myers FL
794
27
32
26:00.6
8:23/M

5
Ashley Bonnette
Cape Coral FL
584
27
43
28:33.7
9:13/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Miller
Fort Myers FL
551
32
4
19:58.5
6:26/M

2
James Kennelly
Cape Coral FL
561
32
62
32:09.6
10:22/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Holly Stuart Barnhart
Cape Coral FL
564
34
42
28:30.7
9:12/M

2
Melissa Nyman
Lehigh FL
890
34
68
34:42.7
11:12/M

3
Janelle Christiansen
Fort Myers FL
540
32
72
36:00.1
11:37/M

4
Rebecca Goff
Cape Coral FL
790
34
76
38:06.4
12:17/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Peter Curran
Cape Coral FL
580
35
5
20:10.1
6:30/M

2
David Keepler
Fort Myers FL
881
37
8
20:48.0
6:43/M

3
Frank Rogato
Cape Coral FL
574
38
11
22:47.8
7:21/M

4
Dan Rams
Cape Coral FL
581
36
28
25:21.8
8:11/M

5
Mike Nygard
Lehigh FL
889
38
30
25:31.9
8:14/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sandra Rogato
Cape Coral FL
573
38
45
28:36.8
9:14/M

2
Jennifer Berg
Cape Coral FL
563
38
53
30:44.1
9:55/M

3
Emily Lewis
Punta Gorda FL
559
35
79
42:13.3
13:37/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Matt Belcastro
Fort Myers FL
849
40
7
20:45.2
6:42/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Linda Anders
Labelle FL
548
42
41
28:13.5
9:06/M

2
Kristi McMillan
Cape Coral FL
582
43
58
31:09.1
10:03/M

3
Kathy McDonough
Cape Coral FL
354
43
59
31:10.6
10:03/M

4
Jennifer Nelson
Cape Coral FL
592
42
73
36:15.7
11:42/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Darren Johnson
Cape Coral FL
576
46
17
24:00.2
7:45/M

2
Scott Kook
Alva FL
568
49
18
24:11.4
7:48/M

3
Dale Emery
Cape Coral FL
550
46
37
26:57.2
8:42/M

4
Andy Scarbrough
Cape Coral FL
547
47
61
31:44.6
10:14/M

5
John Albergo
Cape Coral FL
870
48
67
34:16.8
11:03/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Deborah Johnson
Cape Coral FL
577
49
29
25:29.6
8:13/M

2
Brenda Durgin
Windham NH
796
49
46
29:01.0
9:22/M

3
Karin Whitbeck
Cape Coral FL
583
47
65
33:53.2
10:56/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
595
52
6
20:15.1
6:32/M

2
John Weeks
Burnsville MN
552
50
19
24:19.1
7:51/M

3
Jeff Russell
Cape Coral FL
598
51
22
24:42.4
7:58/M

4
Patrick Esposito
Fort Myers FL
590
52
31
25:35.5
8:15/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mindy Russell
Cape Coral FL
597
52
47
29:03.4
9:22/M

2
Debra Lopez
N Ft Myers FL
882
53
54
30:48.2
9:56/M

3
Terry Weiss
Alva FL
569
54
60
31:26.7
10:08/M

Top

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Fred Galloway
Cape Coral FL
575
56
38
27:00.0
8:43/M

2
Gus Ormrod
Cape Coral FL
554
57
51
30:00.1
9:41/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Terry Wilbur
Saint James City FL
570
56
36
26:32.9
8:34/M

2
Deborah Pickett
Cape Coral FL
546
55
44
28:35.4
9:13/M

3
Karen Dicke
Saint Marys OH
797
55
55
30:50.4
9:57/M

4
Wendy Piascik
Cape Coral FL
578
57
69
35:21.4
11:24/M

5
Teddy Rodenfels
Fort Myers FL
380
59
80
45:46.2
14:46/M

6
Melanie Mouras
Hereford AZ
538
57
81
51:45.3
16:42/M

7
Reina Schlager
Cape Coral FL
589
58
82
53:58.7
17:25/M

Top

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
542
60
25
24:47.3
8:00/M

2
John Jadlocki
N.

Read more ›




2013 Cypress Sprint for Music 5K

2013 Cypress Sprint for Music 5K Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Walk: ALL

5K RUN

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Steven Decoeur
Cape Coral FL
789
17
1
20:37.7
20:37.7
6:39/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tammy Ayer
Fort Myers FL
885
45
7
23:51.6
23:51.6
7:42/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Rick Loughrey
Fort Myers Beach FL
888
46
3
21:03.0
21:03.0
6:47/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Renee Swanton
Fort Myers FL
354
46
18
28:20.3
28:20.3
9:08/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Patrick Esposito
Fort Myers FL
877
52
9
24:40.9
24:40.9
7:57/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
799
60
5
22:14.8
22:14.8
7:10/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Nancy Gonzalez
Cape Coral FL
786
60
8
24:39.4
24:39.4
7:57/M

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Alex Maurer
Fort Myers Beach FL
890
14
2
20:41.0
20:41.0
6:40/M

2
Max King
Fort Myers FL
889
14
4
21:56.0
21:56.0
7:05/M

3
Brett Bissell

187
13
17
28:10.2
28:10.2
9:05/M

4
James Rowe
Ft.

Read more ›




2013 Tour de Cape 5K

2013 Tour de Cape Run/Walk 5K Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Rob Strong
Fort Myers FL
506
31
1
17:29.1
5:38/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Nicolette Bastien

505
30
8
20:07.8
6:29/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Dennis Quelch

504
40
4
19:18.3
6:14/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Kellie Tabor-Hann
Middletown RI
887
43
11
20:17.0
6:33/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
510
54
6
19:36.4
6:19/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Susan Hopf
Haubstadt IN
282
55
39
23:38.4
7:37/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Robert Ladesic
Waynesboro PA
256
60
18
21:14.8
6:51/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Pace

1
Nancy Gonzalez
Cape Coral FL
765
60
57
25:14.8
8:08/M

Top

Male 10 and under

Record: Kyle Thier –

Read more ›




In Archive