Yearly Archives: 2012

2012 FGCU fly by Night 50 Mile Relay Division Detail

2012 Fly by Night 50 Mile Relay Division Results

Open Male | Open Female | Open Coed
FGCU Open | FGCU Student | FGCU Honors

Open Male

Place
Team Name
Bib No
Laps
Time
Pace
Distance
Total Time

1
Need For Speed Dynasty
859
25

5:42/M
50.000
4:44:58.4

Ben Pignatone,

Read more ›




2012 FGCU Fly by Night 50 Mile Relay Overalls

2012 Fly by Night 50 Mile Relay Results

Place
Team Name
Bib No
Laps
Time
Pace
Distance

1
Need For Speed Dynasty
859
25
4:44:58.4
5:42/M
50.000

2
Sigep Speed
812
25
5:47:29.0
6:57/M
50.000

3
Three Johns Rob Shannon
807
25
5:55:14.4
7:06/M
50.000

4
Fly by You
803
25
6:06:01.3
7:19/M
50.000

5
FGCU RUGBY
840
25
6:06:22.7
7:20/M
50.000

6
Arthrex 2
854
25
6:13:21.9
7:28/M
50.000

7
Crazy 8’s
826
25
6:13:31.4
7:28/M
50.000

8
FGCU Men’s Lacrosse Team
863
25
6:14:46.4
7:30/M
50.000

9
Exercise science
809
25
6:23:44.2
7:40/M
50.000

10
Catigation Crew
862
25
6:30:06.5
7:48/M
50.000

11
Y40
825
25
6:35:28.6
7:55/M
50.000

12
The Mighty Ducks
847
25
6:43:34.7
8:04/M
50.000

13
FMPD
860
25
6:54:51.2
8:18/M
50.000

14
Housing #2
835
25
6:55:56.6
8:19/M
50.000

15
Housing #1
834
25
6:56:39.1
8:20/M
50.000

16
Air Force One
805
25
7:02:17.1
8:27/M
50.000

17
The Constantine Crushers
846
25
7:12:46.4
8:39/M
50.000

18
Fast Twitch Roadrunners
848
25
7:13:01.8
8:40/M
50.000

19
The Price Is Right
828
25
7:17:53.5
8:45/M
50.000

20
Let’s get Physical…Plant
819
25
7:26:47.9
8:56/M
50.000

21
L&L
815
25
7:32:57.7
9:04/M
50.000

22
Run Like the Winded
849
25
7:36:01.9
9:07/M
50.000

23
Biomedical Engineering Society
833
25
7:36:18.5
9:08/M
50.000

24
Trail Blazers
822
25
7:50:30.3
9:25/M
50.000

25
Delta Domination
844
25
7:53:51.5
9:29/M
50.000

26
Moderately Fierce Strawberries
858
25
8:02:41.7
9:39/M
50.000

27
Team Wild
845
25
8:05:40.2
9:43/M
50.000

28
Ma’honey
827
25
8:11:06.1
9:49/M
50.000

29
Night Owls (1)
821
25
8:17:44.6
9:57/M
50.000

30
Housing #3
836
25
8:17:58.1
9:58/M
50.000

31
Team Ghana
820
25
8:21:46.8
10:02/M
50.000

32
The Accounting Society
852
25
8:25:59.2
10:07/M
50.000

33
Runnin Till Dawn
804
25
8:28:39.4
10:10/M
50.000

34
Free Agents
864
25
8:28:40.9
10:10/M
50.000

35
Perpetual Motion Squad
814
25
8:32:36.3
10:15/M
50.000

36
Evil Deceivers
861
25
8:34:50.4
10:18/M
50.000

37
ALC West PBS
808
25
8:44:08.3
10:29/M
50.000

38
Reach for the Stars
816
25
8:47:18.1
10:33/M
50.000

39
Pandamonium
801
25
8:50:21.1
10:36/M
50.000

40
NIGHT OWLS (2)
857
25
8:54:38.9
10:42/M
50.000

41
Pabu
806
25
9:01:38.8
10:50/M
50.000

42
We Run 4 Fun!

Read more ›




2012 YMCA Pumpkin Run Scholarship 5K

2012 Pumpkin 5K Scholarship Run/Walk Results

RUN
Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

WALK
All Age Groups

RUN

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Gabriel Pierce
Punta Gorda FL
346
27
1
18:08.0
18:08.0
5:51/M

2
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
339
41
2
19:26.8
19:26.8
6:16/M

3
Chance Galloway

110
16
3
20:08.7
20:08.7
6:30/M

Top

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Alexa Gemma
Cape Coral FL
308
35
5
20:53.2
20:53.2
6:44/M

2
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
139
11
12
23:14.5
23:14.5
7:30/M

3
Brittany Garrett
Fort Myers FL
312
29
14
23:45.0
23:45.0
7:40/M

Top

Male MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Scott Kook
Alva FL
117
49
17
24:31.0
24:31.0
7:55/M

2
John Briggs
North Port FL
80
42
21
25:40.8
25:40.8
8:17/M

3
Andy Scarbrough
Cape Coral FL
97
47
22
26:45.0
26:45.0
8:38/M

Top

Female MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Gail Marinari
Port Charlotte FL
119
48
18
24:44.3
24:44.3
7:59/M

2
Kristina Ortiz
Cape Coral FL
307
46
19
25:03.6
25:03.6
8:05/M

3
Cindy McGuire
Bluffton SC
319
49
34
29:21.8
29:21.8
9:28/M

Top

Male GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
303
52
4
20:17.7
20:17.7
6:33/M

2
Dale North
Port Charlotte FL
11
51
7
22:28.4
22:28.4
7:15/M

3
Kenneth Varner
Port Charlotte FL
69
50
9
22:45.6
22:45.6
7:20/M

Top

Female GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sandy Taylor
Alva FL
61
52
41
30:53.6
30:53.6
9:58/M

2
Terry Weiss
Alva FL
133
54
50
32:14.1
32:14.1
10:24/M

3
Lisa Heid
Punta Gorda FL
98
50
52
32:43.4
32:43.4
10:33/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ron Bacon
Port Charlotte FL
32
66
32
29:12.6
29:12.6
9:25/M

2
Robert McDaniel
Cape Coral FL
305
63
49
32:11.2
32:11.2
10:23/M

3
Keith Reeter

130
66
62
37:31.3
37:31.3
12:06/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Joan Ickler
Naples FL
111
65
64
38:57.8
38:57.8
12:34/M

2
Marge Kolbe

49
67
76
51:29.6
51:29.6
16:36/M

3
Carol Rau

127
70
77
51:29.8
51:29.8
16:36/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Jones
North Port FL
87
10
20
25:39.7
25:39.7
8:16/M

2
Spencer Palmer
North Port FL
317
7
72
43:42.9
43:42.9
14:06/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tyler (girl) Briggs
North Port FL
81
9
45
31:36.7
31:36.7
10:12/M

2
Emma Coalwell
Pt Charlotte FL
134
8
53
32:43.6
32:43.6
10:33/M

3
Breanna Alumbaugh

103
7
78
57:43.8
57:43.8
18:37/M

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tyler Pachter
Venice FL
63
12
11
23:01.9
23:01.9
7:25/M

2
Justin Thomas
North Port FL
313
12
13
23:21.1
23:21.1
7:32/M

Top

Female 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Diana Portillo
North Port FL
306
11
43
31:12.2
31:12.2
10:04/M

2
Nebada Perkins

54
11
74
50:07.6
50:07.6
16:10/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zackary Heavener
Punta Gorda FL
85
17
31
28:54.4
28:54.4
9:19/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tristian Lechien
Port Charlotte FL
137
15
28
27:48.2
27:48.2
8:58/M

2
Jackie Morrill
Punta Gorda FL
343
19
69
41:41.3
41:41.3
13:27/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ross Szeliga
Port Charlotte FL
86
23
27
27:41.1
27:41.1
8:56/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lindsey Teter
Punta Gorda FL
352
24
15
23:45.1
23:45.1
7:40/M

2
Yolanda Baez
Port Charlotte FL
344
24
59
34:58.6
34:58.6
11:17/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Watts
Port Charlotte FL
74
29
8
22:40.1
22:40.1
7:19/M

2
Jack Solak
Fort Myers FL
353
25
10
22:53.1
22:53.1
7:23/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
336
27
24
27:09.1
27:09.1
8:45/M

2
Ashley Bonnette
Cape Coral FL
310
27
29
28:09.2
28:09.2
9:05/M

3
Courtney Elston
Fort Myers FL
94
29
33
29:12.9
29:12.9
9:25/M

4
Lisa Tybinka
Atlanta GA
101
29
42
31:03.8
31:03.8
10:01/M

5
Lulie Delprato

332
28
51
32:39.0
32:39.0
10:32/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jarrod Goare
Fort Myers FL
311
30
6
22:12.5
22:12.5
7:10/M

2
Oriol Gonzalez
Punta Gorda FL
99
33
37
29:47.8
29:47.8
9:36/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sarah Desrosiers
Punta Gorda FL
329
32
25
27:17.9
27:17.9
8:48/M

2
Jessica Espindula
Lehigh Acres FL
351
30
26
27:33.4
27:33.4
8:53/M

3
Danielle Zemola
Cape Coral FL
302
34
38
30:09.4
30:09.4
9:44/M

4
Jennifer Coalwell
Port Charlotte FL
136
34
54
32:43.8
32:43.8
10:33/M

5
Aimee Krejci
Englewood FL
5
31
61
36:03.1
36:03.1
11:38/M

6
Heather Jones
Port Charlotte FL
92
30
67
40:52.2
40:52.2
13:11/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Travis Goulet
Punta Gorda FL
316
36
46
31:44.0
31:44.0
10:14/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Danielle Linhart
Fort Myers FL
79
36
30
28:34.7
28:34.7
9:13/M

2
Barbie Schultz
Cape Coral FL
95
38
36
29:39.3
29:39.3
9:34/M

3
Maristela Jones
North Port FL
25
39
39
30:28.2
30:28.2
9:50/M

4
Shannon Thomas
North Port FL
314
35
58
34:35.4
34:35.4
11:09/M

5
Damien Elston
Fort Myers FL
350
36
60
35:10.7
35:10.7
11:21/M

6
Cari Ramirez
North Port FL
318
37
75
51:23.2
51:23.2
16:35/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John McNamara
Cape Coral FL
62
44
48
32:05.8
32:05.8
10:21/M

2
John Schwochow
Cape Coral FL
337
40
56
34:07.4
34:07.4
11:00/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Pomerantz
Punta Gorda FL
90
41
40
30:53.2
30:53.2
9:58/M

2
Kathy Wilson
Port Charlotte FL
76
42
44
31:23.7
31:23.7
10:07/M

3
Lisa Briggs
North Port FL
15
40
47
31:47.2
31:47.2
10:15/M

4
Rebecca Todd
Englewood FL
315
43
57
34:21.1
34:21.1
11:05/M

5
Tina Aponte
Niceville FL
35
41
63
38:20.5
38:20.5
12:22/M

6
Maria Alumbaugh

104
41
79
57:51.9
57:51.9
18:40/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Terry Carfagno
Rotonda West FL
304
48
23
26:57.6
26:57.6
8:42/M

2
Mike Wilson
Port Charlotte FL
10
48
55
32:51.5
32:51.5
10:36/M

3
Jeff Morrill

125
49
68
41:41.0
41:41.0
13:27/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Linda Britt
North Port FL
330
48
35
29:37.0
29:37.0
9:33/M

2
Tricia Chris
Toms River NJ
73
46
71
41:58.6
41:58.6
13:32/M

3
Tracy Johnson

115
45
80
1:01:09.3
1:01:09.3
19:44/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Michael Colombo
Toms River NJ
70
50
16
24:28.9
24:28.9
7:54/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Carol Frattura
Punta Gorda FL
23
54
65
39:22.1
39:22.1
12:42/M

2
Valerie Pyne
Janesville WI
91
54
66
40:42.8
40:42.8
13:08/M

3
Beth Morrill

52
53
70
41:41.3
41:41.3
13:27/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Marie Doyle

109
56
73
43:44.2
43:44.2
14:06/M

2012 Pumpkin Run 5K Scholarship Walk
Age Group Results
November 18,

Read more ›




2012 Footloose and Fancy Free 5K

2012 Footloose & Fancy Free 5K Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
711
41
1
18:46.4
18:46.4
6:03/M

2
Andi Boehm
Cape Coral FL
582
54
2
19:46.5
19:46.5
6:23/M

3
Michael Sheppard
Cape Coral FL
493
46
4
21:36.5
21:36.5
6:58/M

Top

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Alexa Gemma
Cape Coral FL
728
35
3
21:12.1
21:12.1
6:50/M

2
Betty Bonito
Fort Myers Beach FL
736
55
5
22:23.0
22:23.0
7:13/M

3
Karle Fata
Estero FL
740
32
13
24:50.2
24:50.2
8:01/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brandon Beasley
Bonita Springs FL
748
9
8
23:22.2
23:22.2
7:32/M

2
Bryson Harber
Fort Myers FL
470
8
71
38:37.6
38:37.6
12:27/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Savahnah Beasley

746
10
19
26:02.1
26:02.1
8:24/M

2
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
714
10
26
27:46.6
27:46.6
8:57/M

3
Kyla Young
Naples FL
719
10
51
31:51.8
31:51.8
10:16/M

4
Marah Hunter
Naples FL
718
7
92
46:26.3
46:26.3
14:59/M

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
713
13
10
24:02.0
24:02.0
7:45/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Morgan Palmer
Estero FL
741
18
34
28:50.5
28:50.5
9:18/M

2
Heather Zacka
Bonita Springs FL
737
15
61
35:45.2
35:45.2
11:32/M

3
Emily Dupont
Naples FL
735
19
70
37:56.8
37:56.8
12:14/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Elisabeth Kinch
Naples FL
463
23
23
27:16.5
27:16.5
8:48/M

2
Christine Payne
Gulf Breeze FL
705
23
50
31:48.5
31:48.5
10:15/M

3
Sara Dupont
Naples FL
734
24
77
41:45.6
41:45.6
13:28/M

4
Hayley Dupont
Naples FL
733
21
78
41:46.9
41:46.9
13:28/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Rosabella
Bonita Springs FL
726
28
11
24:15.1
24:15.1
7:49/M

2
Mike Goff
Estero FL
742
26
14
24:54.7
24:54.7
8:02/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jane Avery-Du Bois
Fort Myers FL
489
28
29
27:54.8
27:54.8
9:00/M

2
Courtney Elston
Fort Myers FL
476
29
41
29:28.7
29:28.7
9:30/M

3
Jessica Florian
Naples FL
721
29
57
33:48.8
33:48.8
10:54/M

4
Ashley Clark
Bonita Springs FL
729
25
62
35:46.6
35:46.6
11:32/M

5
Lauren Fassino
Bonita Springs FL
750
28
72
38:45.4
38:45.4
12:30/M

6
Heather Ruiz
Labelle FL
698
25
74
38:48.7
38:48.7
12:31/M

7
Jamilla Brooks

452
25
87
45:04.0
45:04.0
14:32/M

8
Audrey Stewart
Fort Myers FL
716
27
89
46:23.4
46:23.4
14:58/M

9
Reina MacChi
Fort Myers FL
739
25
90
46:23.9
46:23.9
14:58/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brian Harrison
Lehigh Acres FL
696
30
32
28:33.8
28:33.8
9:13/M

2
Joel Reinking
Labelle FL
490
31
80
42:24.6
42:24.6
13:41/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Leesa Arndt
Windom MN
704
32
27
27:51.4
27:51.4
8:59/M

2
Angela Aline
Bonita Springs FL
745
31
38
29:19.3
29:19.3
9:27/M

3
Jill Leonetti

450
31
58
34:11.5
34:11.5
11:02/M

4
Jennifer Harrison
Lehigh Acres FL
697
30
60
35:30.7
35:30.7
11:27/M

5
Melissa Nyman
Lehigh Acres FL
707
34
68
37:34.3
37:34.3
12:07/M

6
Alison Ihrig
Fort Myers FL
743
31
73
38:45.6
38:45.6
12:30/M

7
Shaunna Hunter
Naples FL
717
32
91
46:25.3
46:25.3
14:58/M

8
Melanie Rosabella
Bonita Springs FL
725
32
97
49:03.7
49:03.7
15:49/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
James Mault
Fort Myers FL
410
37
6
22:48.9
22:48.9
7:21/M

2
Matt Kruse
Fort Myers Beach FL
723
37
12
24:46.3
24:46.3
7:59/M

3
Michael Nygard
Lehigh Acres FL
708
38
17
25:27.3
25:27.3
8:13/M

4
Joseph Du Bois
Fort Myers FL
488
38
28
27:54.4
27:54.4
9:00/M

5
Damien Elston
Fort Myers FL
475
36
63
35:50.6
35:50.6
11:34/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Fagan
Estero FL
474
37
30
28:00.1
28:00.1
9:02/M

2
Heather Morse
Bonita Springs FL
496
35
35
28:50.5
28:50.5
9:18/M

3
Patricia O’Toole
Fort Myers FL
457
35
40
29:25.0
29:25.0
9:29/M

4
Siobhan Mangan
Naples FL
480
38
45
30:34.0
30:34.0
9:52/M

5
September Dempsey
Bonita Springs FL
458
36
52
32:00.2
32:00.2
10:19/M

6
Angela Harber
Fort Myersq FL
471
38
59
34:28.5
34:28.5
11:07/M

7
Jennifer Sevest
Lehigh Acres FL
699
35
75
39:30.1
39:30.1
12:45/M

8
April Sigg
Cape Coral FL
497
39
85
44:10.7
44:10.7
14:15/M

9
Katherine Walke
Cape Coral FL
499
38
86
44:12.1
44:12.1
14:15/M

10
Jeannelle Fatta
Estero FL
483
35
110
56:34.5
56:34.5
18:15/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Joe Jennings
Naples FL
701
44
22
27:10.8
27:10.8
8:46/M

2
James Moulds

731
44
24
27:24.6
27:24.6
8:50/M

3
Steve Bogan
Estero FL
744
43
36
28:55.2
28:55.2
9:20/M

4
Kenneth Young
Naples FL
720
44
53
32:03.4
32:03.4
10:20/M

5
Bryan Kaczmarek
Bonita Springs FL
217
42
54
32:20.6
32:20.6
10:26/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jill Johnson
Cape Coral FL
460
43
21
26:07.2
26:07.2
8:25/M

2
Trisha Tryka
Ft Myers FL
462
41
25
27:29.9
27:29.9
8:52/M

3
Brenda Hill
Bonita Springs FL
485
43
33
28:42.0
28:42.0
9:15/M

4
Kelli Brauch
Fort Myers FL
712
43
49
31:36.5
31:36.5
10:12/M

5
Ywonka Boehm
Cape Coral FL
534
43
55
33:37.0
33:37.0
10:51/M

6
Jennifer Licciardi
Naples FL
495
42
82
42:47.3
42:47.3
13:48/M

7
Amanda Platt
Naples FL
464
44
103
51:29.1
51:29.1
16:36/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Stephen Preiano

732
46
79
42:24.6
42:24.6
13:41/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
448
49
15
25:09.2
25:09.2
8:07/M

2
Pamela Battista
Naples FL
445
47
37
29:08.0
29:08.0
9:24/M

3
Debbie Renda
Naples FL
446
49
46
31:05.2
31:05.2
10:02/M

4
Michelle Price
Cape Coral FL
695
48
64
35:54.7
35:54.7
11:35/M

5
Jamie Fitzgerald
Estero FL
451
47
66
36:16.9
36:16.9
11:42/M

6
Jacqueline Cole-Wright
Lehigh Acres FL
715
49
83
43:29.8
43:29.8
14:02/M

7
Lisa Beasley
Bonita Springs FL
747
46
84
43:41.0
43:41.0
14:05/M

8
Carla Wheeler
Bonita Springs FL
753
46
96
49:03.5
49:03.5
15:49/M

9
Lisa Gorman
Naples FL
702
49
99
50:14.0
50:14.0
16:12/M

10
Amy Nease
Fort Myers Beach FL
479
49
104
51:30.5
51:30.5
16:37/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Patrick Esposito
Fort Myers FL
642
52
16
25:22.5
25:22.5
8:11/M

2
Bradley Beasley
Bonita Springs FL
749
51
31
28:09.6
28:09.6
9:05/M

3
Mark Stallard

706
54
43
29:34.4
29:34.4
9:32/M

4
Scott Price
Cape Coral FL
481
50
56
33:42.2
33:42.2
10:52/M

5
Drew Gorman
Naples FL
703
50
98
50:14.0
50:14.0
16:12/M

6
Kudolf Kroseberg
Bonita Springs FL
752
53
105
53:25.3
53:25.3
17:14/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Starnes
Bonita Springs FL
722
52
42
29:28.8
29:28.8
9:30/M

2
Simmi Kroseberg
Bonita Springs FL
751
53
106
53:26.0
53:26.0
17:14/M

Top

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Al Delago
Fort Myers FL
738
55
7
23:10.3
23:10.3
7:28/M

2
Steve Nease
Fort Myers Beach FL
478
56
47
31:26.3
31:26.3
10:08/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mary Rine
Alva FL
694
55
20
26:03.6
26:03.6
8:24/M

2
Louann Good
Fort Myers FL
486
58
44
29:48.8
29:48.8
9:37/M

3
Nancy Wood
Ft.

Read more ›




2012 FHSAA 3A Region 3 Girls

2012 3A Region 3 Girls

Final Team Results

Team – Estero
Finish Position – 1

Team Score (places): 39
Team Score (times): 1:39:18.7
Ave Time:19:51.7

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

59

Kacy Smith

12

2

2

19:07.0

19:07.0

2

60

Katy Gladis Solis

12

3

5

19:15.4

38:22.5

3

57

Katherine Slater

11

7

12

19:56.5

58:19.0

4

56

Bethany Jenkins

11

13

25

20:29.4

1:18:48.4

5

58

Megan Slater

10

14

39

20:30.2

1:39:18.7

6

53

Daley Cline

9

15

54

20:30.9

1:59:49.7

7

64

Antonella Valencia

10

63

117

23:13.1

2:23:02.8

Team –

Read more ›




2012 FHSAA 3A Region 3 Boys

2012 3A Region 3 Boys

Final Team Results

Team – Fort Myers
Finish Position – 1

Team Score (places): 46
Team Score (times): 1:24:36.9
Ave Time:16:55.3

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

277

Aesop Brown

12

2

2

16:13.9

16:13.9

2

276

Tyler Bennett

11

3

5

16:18.4

32:32.3

3

301

Dean McGregor

10

8

13

17:04.1

49:36.5

4

300

Brendan McGonagle

12

13

26

17:17.6

1:06:54.2

5

283

Stephen Fedec

9

20

46

17:42.7

1:24:36.9

6

274

Hamdi Alhaddad

12

24

70

17:50.4

1:42:27.3

7

296

Tyler Long

12

30

100

18:09.2

2:00:36.6

Team –

Read more ›




2012 Renaissance Run for the Kids 5K

Men: 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Colton Hardee
Fort Myers FL
659
14
1
18:25.8
18:25.8
5:56/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kari Janavitz
Fort Myers FL
475
40
12
21:56.5
21:56.5
7:05/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
688
41
2
18:35.2
18:35.2
6:00/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Elizabeth Healy
Fort Myers FL
687
48
15
23:46.7
23:46.7
7:40/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Peter Westlake
Sanibel FL
656
51
4
19:04.7
19:04.7
6:09/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Debra Lopez
N Ft Myers FL
594
53
58
29:40.4
29:40.4
9:34/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
590
60
10
21:35.8
21:35.8
6:58/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kris Slagle
Cape Coral FL
597
60
49
28:49.5
28:49.5
9:18/M

Top

Male 12 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Caleb Owens
Fort Myers FL
671
8
23
25:15.2
25:15.2
8:09/M

2
Cole Adkins
Estero FL
645
12
54
29:34.5
29:34.5
9:32/M

3
Jacob Davis
Estero FL
647
11
55
29:35.4
29:35.4
9:33/M

4
J T Huether

631
6
115
47:29.3
47:29.3
15:19/M

5
Travis Rembrandt

209
12
133
52:55.7
52:55.7
17:04/M

6
Michael Asorian

207
12
134
52:57.2
52:57.2
17:05/M

7
Thomas Passanisi
Fort Myers FL
676
7
140
58:48.1
58:48.1
18:58/M

Top

Female 12 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Katherine Graddy
Fort Myers FL
589
10
18
24:26.3
24:26.3
7:53/M

2
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
690
10
33
27:17.7
27:17.7
8:48/M

3
Sara Hoyt
Estero FL
649
11
75
32:15.7
32:15.7
10:24/M

4
Kaia Owens
Fort Myers FL
670
6
83
36:15.2
36:15.2
11:42/M

5
Gabby Guthrie
Fort Myers FL
340
9
88
37:37.2
37:37.2
12:08/M

6
Steele Idelson

339
7
92
38:10.5
38:10.5
12:19/M

7
Sydney Sanford
Fort Myers FL
678
6
108
44:25.9
44:25.9
14:20/M

8
Haley Perkins
Fort Myers FL
338
6
127
52:04.7
52:04.7
16:48/M

9
Kayla Huether
Fort Myers FL
632
8
129
52:33.3
52:33.3
16:57/M

Top

Male 13 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Michael Ursitti
Fort Myers FL
658
14
5
19:16.2
19:16.2
6:13/M

2
Evan Williams
Fort Myers FL
667
15
6
19:37.1
19:37.1
6:20/M

3
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
689
13
14
23:02.4
23:02.4
7:26/M

4
Garrett Guthrie
Fort Myers FL
214
15
26
25:31.6
25:31.6
8:14/M

5
Erek Lehnen
Fort Myers FL
657
14
50
29:12.8
29:12.8
9:25/M

6
Madhavea Pally

212
13
132
52:53.7
52:53.7
17:04/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Caleb Alte
Fort Myers FL
219
21
3
19:00.3
19:00.3
6:08/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Angela Garry
Fort Myers FL
359
24
98
39:42.4
39:42.4
12:48/M

2
Sara Dupont
Naples FL
599
24
104
43:49.8
43:49.8
14:08/M

3
Hayley Dupont
Naples FL
596
21
105
43:51.2
43:51.2
14:09/M

4
Amanda Fraser
Fort Myers Beach FL
357
24
110
45:07.0
45:07.0
14:33/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jack Solak
Fort Myers FL
682
25
13
22:45.1
22:45.1
7:20/M

2
Sean Pham
Fort Myers FL
642
27
45
28:00.0
28:00.0
9:02/M

3
Clayton Belger

231
26
60
29:58.8
29:58.8
9:40/M

4
Gabriel Hugon
Fort Myers FL
681
27
76
32:40.4
32:40.4
10:32/M

5
Ben Hartzell
Fort Myers FL
598
25
77
32:43.3
32:43.3
10:33/M

6
Morgan Davin
Ft Myers FL
225
25
106
43:59.7
43:59.7
14:11/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ashley Purdy
Lehigh Acres FL
372
26
17
24:12.8
24:12.8
7:48/M

2
Susie Simard
Naples FL
385
28
21
25:02.3
25:02.3
8:05/M

3
Heather Starr
Fort Myers FL
374
26
29
26:02.1
26:02.1
8:24/M

4
Nicole Westerlund

416
29
38
27:39.9
27:39.9
8:55/M

5
Kate Seltzer
Bonita Springs FL
377
27
56
29:37.6
29:37.6
9:33/M

6
Meghan Davis

368
25
62
29:59.9
29:59.9
9:40/M

7
Courtney Elston
Fort Myers FL
387
29
68
30:32.9
30:32.9
9:51/M

8
Meg Ford
Fort Myers FL
672
28
95
38:45.7
38:45.7
12:30/M

9
Autumn Brandt
Ft Myers FL
367
25
107
43:59.7
43:59.7
14:11/M

10
Paola Fay
Lehigh Acres FL
655
25
128
52:06.2
52:06.2
16:48/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Trevor Johnson
Estero FL
673
32
34
27:21.3
27:21.3
8:49/M

2
Jay Westerlund

234
31
78
33:03.5
33:03.5
10:40/M

3
J D Huether

636
32
120
48:04.0
48:04.0
15:30/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Amanda Enfield
Fort Myers FL
629
34
22
25:04.5
25:04.5
8:05/M

2
Nicole Bazinet
Fort Myers FL
440
32
39
27:46.6
27:46.6
8:57/M

3
Bridget Buete

455
32
43
27:57.5
27:57.5
9:01/M

4
Carissa Johnson
Naples FL
668
33
44
27:59.4
27:59.4
9:02/M

5
Tamara Lanham
Lehigh Acres FL
664
32
47
28:36.9
28:36.9
9:14/M

6
Kelsie Gregware
Cape Coral FL
662
33
65
30:16.7
30:16.7
9:46/M

7
Susan Poole-Irizarry

350
32
71
31:34.9
31:34.9
10:11/M

8
Jennifer Todd
Estero FL
459
32
74
31:48.1
31:48.1
10:15/M

9
Melissa Nyman
Lehigh Acres FL
686
34
85
36:37.4
36:37.4
11:49/M

10
Luisa Kennison
Cape Coral FL
648
32
102
43:15.3
43:15.3
13:57/M

11
Ruth Villanueva
Estero FL
436
31
111
45:13.2
45:13.2
14:35/M

12
Amanda Walker
Fort Myers FL
680
33
118
47:46.2
47:46.2
15:25/M

13
Kelly Wyatt
Fort Myers FL
435
30
125
52:02.6
52:02.6
16:47/M

14
Amber Huether
Fort Myers FL
635
31
130
52:34.9
52:34.9
16:57/M

15
Amanda Duffy
Fort Myers FL
675
31
141
58:50.1
58:50.1
18:59/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mark Fedigan
Fort Myers FL
241
38
16
23:48.1
23:48.1
7:41/M

2
Adam Izarry

637
38
19
24:54.6
24:54.6
8:02/M

3
Justin Gregware
Cape Coral FL
663
35
20
24:55.7
24:55.7
8:02/M

4
Michael Nygard
Lehigh Acres FL
685
38
24
25:24.7
25:24.7
8:12/M

5
Troy Peck
Naples FL
242
38
25
25:30.8
25:30.8
8:14/M

6
David Kent
Estero FL
252
39
51
29:16.2
29:16.2
9:26/M

7
Matthew Colla
Bonita Springs FL
240
36
57
29:38.5
29:38.5
9:34/M

8
Jason Lanham
Lehigh Acres FL
665
37
109
44:26.1
44:26.1
14:20/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Nika Bocharoua

628
36
32
27:08.6
27:08.6
8:45/M

2
Rayna Overmyer
Bonita Springs FL
595
35
40
27:47.9
27:47.9
8:58/M

3
Jaime Rhoads

460
36
41
27:54.8
27:54.8
9:00/M

4
Bobbye Drobnyk
Sanibel FL
470
39
48
28:48.8
28:48.8
9:17/M

5
Michele Dotson
Cape Coral FL
644
38
64
30:07.0
30:07.0
9:43/M

6
Jodi Owens
Fort Myers FL
669
37
69
30:34.3
30:34.3
9:52/M

7
Barbie Schultz
Cape Coral FL
469
38
70
30:39.4
30:39.4
9:53/M

8
Angela Findley
Fort Myers FL
462
37
87
37:33.1
37:33.1
12:07/M

9
Vilma Rembrandt

468
38
144
59:36.2
59:36.2
19:14/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
David Kesecker
Fort Myers FL
592
43
9
21:32.3
21:32.3
6:57/M

2
Carlos Capote
Auburndale FL
258
44
27
25:53.4
25:53.4
8:21/M

3
Mark Miles
Naples FL
661
43
73
31:47.2
31:47.2
10:15/M

4
Todd Johnson
Cape Coral FL
643
43
80
34:13.8
34:13.8
11:02/M

5
Jason Guthrie
Fort Myers FL
257
42
90
37:40.0
37:40.0
12:09/M

6
Jay Russo
Fort Myers FL
677
42
116
47:42.2
47:42.2
15:23/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kate Davis
Estero FL
646
41
37
27:38.2
27:38.2
8:55/M

2
Vicki Pitbladdo

477
44
46
28:29.1
28:29.1
9:11/M

3
Kelli Brauch
Fort Myers FL
691
43
61
29:58.9
29:58.9
9:40/M

4
Jill Miles

476
42
63
30:00.6
30:00.6
9:41/M

5
Krista Hardee
Fort Myers FL
660
41
67
30:26.3
30:26.3
9:49/M

6
Michelle Guthrie
Fort Myers FL
474
40
89
37:39.8
37:39.8
12:09/M

7
Stacy Troy
Lehigh Acres FL
479
44
103
43:15.9
43:15.9
13:57/M

8
Sabrina Sanford
Ft Myers FL
478
44
139
58:47.8
58:47.8
18:58/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Ed Ryan
Fort Myers FL
263
47
8
21:12.8
21:12.8
6:50/M

2
Kurt Junuvitz
Fort Myers FL
692
45
30
26:38.6
26:38.6
8:35/M

3
Jeff Richards
Fort Myers FL
600
47
31
27:08.2
27:08.2
8:45/M

4
Steve Longbrake
Cape Coral FL
259
46
81
35:21.0
35:21.0
11:24/M

5
W J Tupper Jr
Naples FL
264
49
84
36:32.6
36:32.6
11:47/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Linda Sethares-Caruso
Cape Coral FL
523
48
28
25:59.4
25:59.4
8:23/M

2
Maureen Daley
Cape Coral FL
651
49
66
30:19.6
30:19.6
9:47/M

3
Alice Peck
Cape Coral FL
484
46
91
37:53.3
37:53.3
12:13/M

4
Alicia Rager
Cape Coral FL
654
48
126
52:04.1
52:04.1
16:48/M

5
Shaila Unger

493
47
137
53:21.4
53:21.4
17:13/M

6
Genet Pally

503
48
142
59:35.9
59:35.9
19:13/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
277
52
7
20:44.7
20:44.7
6:41/M

2
George Ghanem

630
51
11
21:37.0
21:37.0
6:58/M

3
John David Scott
Fort Myers FL
591
52
35
27:25.7
27:25.7
8:51/M

4
William Snow
Fort Myers FL
239
54
36
27:32.9
27:32.9
8:53/M

5
John Huether
Fort Myers FL
633
54
117
47:43.1
47:43.1
15:24/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kathy O’Brien
Fort Myers FL
532
50
94
38:17.6
38:17.6
12:21/M

2
Mary Love
Fort Myers FL
674
53
97
38:59.2
38:59.2
12:35/M

3
Laura Chapman

547
53
114
45:33.9
45:33.9
14:42/M

4
Darlene Huether
Fort Myers FL
634
53
131
52:35.2
52:35.2
16:58/M

5
Barbara Asorian

332
53
143
59:36.1
59:36.1
19:14/M

Top

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
James Duffy
Fort Myers FL
306
57
53
29:33.0
29:33.0
9:32/M

2
Charles Lucas
Fort Myers FL
309
59
72
31:40.6
31:40.6
10:13/M

3
Dan O’Brien

293
55
86
37:23.1
37:23.1
12:04/M

4
George Pattee

640
57
113
45:26.0
45:26.0
14:39/M

5
Larry Wilson
Powell OH
653
59
138
53:24.4
53:24.4
17:14/M

6
Peter Lyon

638
57
145
1:00:08.6
1:00:08.6
19:24/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Adriana Frizone

566
56
82
36:03.5
36:03.5
11:38/M

2
Anne Berchtold
Cape Coral FL
650
58
101
41:36.4
41:36.4
13:25/M

3
Pam Pattee

641
58
112
45:24.1
45:24.1
14:39/M

Top

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Charles Idelson
Captiva FL
319
62
93
38:11.3
38:11.3
12:19/M

2
John Gnagey

329
63
121
48:23.4
48:23.4
15:36/M

3
Jim Doyle

326
63
122
48:24.7
48:24.7
15:37/M

Top

Female 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Barb Hollenbeck
Fort Myers FL
593
60
52
29:24.0
29:24.0
9:29/M

2
Linda Rodin
Fort Myers FL
693
60
59
29:46.1
29:46.1
9:36/M

3
Jeri Church

312
61
79
34:03.7
34:03.7
10:59/M

4
Elaine Hawkins
Fort Myers FL
666
60
99
40:03.5
40:03.5
12:55/M

5
Madeleine Wilson
Ft Myers FL
652
62
119
48:00.6
48:00.6
15:29/M

6
Cheri Schwartz

585
64
123
48:39.6
48:39.6
15:42/M

7
Claire Mannion

584
62
136
53:21.3
53:21.3
17:13/M

Top

Male 65 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Doug Dickey

331
65
42
27:56.8
27:56.8
9:01/M

2
Tom McMenemon
Fort Myers FL
639
70
135
53:21.2
53:21.2
17:13/M

Top

Female 65 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Joan Ickler
Naples FL
587
65
96
38:49.9
38:49.9
12:31/M

2
Ester Lee

588
67
100
40:05.0
40:05.0
12:56/M

3
Jill Blackwood

586
65
124
48:39.6
48:39.6
15:42/M

Read more ›




2012 Polly’s Run for Life 5K Walk

WALK

Male

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Brandon Martin
Cape Coral FL
541
11
6
43:06.9
13:54/M

2
Alan Coffin
Cape Coral FL
409
60
9
44:55.7
14:29/M

3
Dean Cavalieri
Cape Coral FL
173
52
10
47:09.2
15:13/M

4
Jordan Davis
Punta Gorda FL
169
20
20
51:33.2
16:38/M

5
Jeff Whitson
Punta Gorda FL
170
56
21
51:35.1
16:38/M

6
Devin Simons
Fort Myers FL
617
13
22
51:37.3
16:39/M

7
Pedro Marquez
Cape Coral FL
535
46
29
52:00.5
16:46/M

8
Chris Ellis
Cape Coral FL
398
42
32
52:04.8
16:48/M

9
Lee Scott
Cape Coral FL
622
44
34
52:31.7
16:56/M

10
Ryan Messmer
Cape Coral FL
152
35
38
53:10.0
17:09/M

11
Trace Mesmer
Cape Coral FL
150
4
39
53:14.9
17:10/M

Female

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Madison Fallacara
Cape Coral FL
432
11
1
33:20.1
10:45/M

2
Beth Wacker
Port Charlotte FL
606
53
2
39:30.8
12:45/M

3
Yanis Lago
Cape Coral FL
624
11
3
39:36.0
12:46/M

4
Anne Berchtold
Cape Coral FL
181
58
4
39:56.7
12:53/M

5
Linda McNamara
Cape Coral FL
473
43
5
42:04.2
13:34/M

6
Christy Ellis
Cape Coral FL
429
42
7
43:48.7
14:08/M

7
Yevheniya Krasynska
Cape Coral FL
457
12
8
44:43.5
14:25/M

8
Gina Cavalieri
Cape Coral FL
174
13
11
47:09.7
15:13/M

9
Janine Martin
Cape Coral FL
542
36
12
47:27.1
15:18/M

10
Sally Stevens
Cape Coral FL
559
63
13
48:35.9
15:40/M

11
Chris Grau
Cape Coral FL
580
49
14
48:56.3
15:47/M

12
Danielle Calamela
Cape Coral FL
405
27
15
49:37.4
16:00/M

13
Ann Siefert
Fort Myers FL
558
66
16
51:19.5
16:33/M

14
Shane Seward
Cape Coral FL
615
36
17
51:20.5
16:34/M

15
Sandy Duttko
Fort Myers FL
579
66
18
51:21.5
16:34/M

16
Jenny Sherman
Cape Coral FL
612
51
19
51:22.0
16:34/M

17
Kelly Simons
Fort Myers FL
618
9
23
51:37.4
16:39/M

18
Catherine Simons
Fort Myers FL
619
45
24
51:39.6
16:40/M

19
Barbara Capellotti
Marblehead MA
198
72
25
51:46.4
16:42/M

20
Hannah Hajec
Cape Coral FL
562
11
26
51:46.7
16:42/M

21
Cassandra Falter-Hajec
Cape Coral FL
563
40
27
51:47.4
16:42/M

22
Karen Marquez
Cape Coral FL
537
43
28
52:00.3
16:46/M

23
Mary Fischer
Cape Coral FL
221
69
30
52:01.8
16:47/M

24
Mary Jo Ellis
Cape Coral FL
397
11
31
52:03.5
16:47/M

25
Donna Beattie
Cape Coral FL
621
38
33
52:31.4
16:56/M

26
Jennifer Messmer
Cape Coral FL
151
38
35
53:06.6
17:08/M

27
Amanda Blackstone
Cape Coral FL
282
30
36
53:06.9
17:08/M

28
Sammi Plympton
Cape Coral FL
900
31
37
53:07.9
17:08/M

29
Karen DiBella
Fort Myers FL
577
46
40
54:07.0
17:27/M

30
Alice Clark
Fort Myers FL
578
69
41
54:08.3
17:28/M

Read more ›




2012 Polly’s Run for Life 5K Run

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K RUN

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nathan Veilleux
Cape Coral FL
192
27
1
17:24.4
5:37/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Alexa Gemma
Cape Coral FL
188
35
7
20:04.2
6:28/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
154
41
3
18:13.3
5:53/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
147
49
26
23:35.5
7:36/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
497
52
6
19:31.8
6:18/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Susan Hopf
Haubstadt IN
451
55
37
24:43.3
7:58/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
158
61
9
21:19.5
6:53/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Diane Sobel
Fort Myers FL
514
60
55
26:44.9
8:37/M

Top

Male 9 and under

Record: Andrew Golden –

Read more ›




2012 FHSAA XC 3A District 11 Girls

2012 3A District 11 Girls

Team Summary Report – Girls

GIRLS

Top 5

—- Finishers —-

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Estero HS

20

1

2

4

5

8

12

25

 

 

Top 5 Times: 1:38:48.0

2

Lakewood Ranch HS

44

3

6

10

11

14

16

17

 

 

Top 5 Times: 1:43:00.9

3

Cypress Lake HS

79

7

9

15

22

26

31

35

 

 

Top 5 Times: 1:49:08.5

4

Charlotte HS

116

19

20

21

24

32

34

 

 

Top 5 Times: 1:54:32.0

5

Braden River HS

132

13

23

27

33

36

37

48

 

 

Top 5 Times: 1:55:49.8

6

Venice HS

164

28

29

30

38

39

45

50

 

 

Top 5 Times: 2:00:22.9

7

Island Coast HS

226

18

44

49

57

58

 

 

Top 5 Times: 2:15:55.8

8

Palmetto HS

234

40

43

46

52

53

54

 

 

Top 5 Times: 2:11:38.8

9

Port Charlotte HS

236

41

42

47

51

55

56

 

 

Top 5 Times: 2:11:44.7

Overall Finish List

O’All Place

Adj Place

Bib No

Name
Team

Time

Pace

YEAR

 

1

1

336

Kacy Smith
Estero HS

18:55.8

6:06/M

12

 

2

2

337

Katy Gladis Solis
Estero HS

19:28.2

6:17/M

12

 

3

3

361

Kristin Zarrella
Lakewood Ranch HS

19:42.1

6:21/M

12

 

4

4

334

Katherine Slater
Estero HS

19:49.6

6:24/M

11

 

5

5

333

Bethany Jenkins
Estero HS

20:00.9

6:27/M

11

 

6

6

352

Natalie Novak
Lakewood Ranch HS

20:19.1

6:33/M

12

 

7

7

323

Chelsea Manning
Cypress Lake HS

20:26.2

6:35/M

12

 

8

8

335

Megan Slater
Estero HS

20:33.4

6:38/M

10

 

9

9

325

Breeana Salcedo
Cypress Lake HS

20:35.2

6:38/M

9

 

10

10

360

Katie Wray
Lakewood Ranch HS

20:48.2

6:43/M

10

 

11

11

355

Julia Ortiz
Lakewood Ranch HS

20:55.3

6:45/M

9

 

12

12

330

Daley Cline
Estero HS

20:57.6

6:45/M

9

 

13

13

304

Alexis Cullen
Braden River HS

21:04.9

6:48/M

12

 

14

14

351

Michelle Last
Lakewood Ranch HS

21:16.0

6:52/M

11

 

15

15

324

Julia Roedding
Cypress Lake HS

21:54.0

7:04/M

12

 

16

16

349

Elizabeth Chandler
Lakewood Ranch HS

21:55.8

7:04/M

10

 

17

17

358

Ashley Platt
Lakewood Ranch HS

22:12.9

7:10/M

12

 

18

18

342

Leanne Ellis
Island Coast HS

22:17.6

7:11/M

10

 

19

19

318

Danielle Young
Charlotte HS

22:19.5

7:12/M

11

 

20

20

311

Michaela Flowers
Charlotte HS

22:22.7

7:13/M

10

 

21

21

316

Christine Vartiainen
Charlotte HS

22:46.8

7:21/M

11

 

22

22

320

Ruby Church
Cypress Lake HS

22:48.5

7:21/M

12

 

23

23

305

Madison Daunt
Braden River HS

22:56.3

7:24/M

12

 

24

24

313

Carly Kotlarski
Charlotte HS

23:06.5

7:27/M

10

 

25

25

341

Antonella Valencia
Estero HS

23:14.6

7:30/M

10

 

26

26

321

Heidi Churchill
Cypress Lake HS

23:24.3

7:33/M

10

 

27

27

307

Bridget Lanier
Braden River HS

23:27.7

7:34/M

12

 

28

28

383

Elizabeth MacDonell
Venice HS

23:28.4

7:34/M

9

 

29

29

388

Micaela Sullivan
Venice HS

23:32.7

7:35/M

10

 

30

30

381

Piper Francis
Venice HS

23:33.3

7:36/M

11

 

31

31

327

Halie Van Netta
Cypress Lake HS

23:46.8

7:40/M

10

 

32

32

314

Hayley McBee
Charlotte HS

23:56.3

7:43/M

10

 

33

33

308

Mia Wiederkehr
Braden River HS

23:56.7

7:43/M

10

 

34

34

317

Victoria Vartiainen
Charlotte HS

23:57.8

7:44/M

11

 

35

35

328

Amber Wells
Cypress Lake HS

24:12.7

7:48/M

11

 

36

36

302

Asia Borman
Braden River HS

24:24.1

7:52/M

10

 

37

37

303

Kristen Breitwieser
Braden River HS

24:40.1

7:57/M

10

 

38

38

384

Taylor McCutcheon
Venice HS

24:53.7

8:02/M

12

 

39

39

380

Teryn Cesarski
Venice HS

24:54.6

8:02/M

10

 

40

40

366

Nina Skinner
Palmetto HS

25:07.6

8:06/M

11

 

41

41

375

Tristian Lechien
Port Charlotte HS

25:14.8

8:08/M

9

 

42

42

379

Silvia Sosa
Port Charlotte HS

25:21.4

8:11/M

12

 

43

43

363

Morgan Parker
Palmetto HS

25:30.8

8:14/M

12

 

44

44

348

Amanda Shapiro
Island Coast HS

25:40.4

8:17/M

11

 

45

45

386

Marianna Obermeier
Venice HS

25:55.7

8:22/M

9

 

46

46

362

Sydney Grayson
Palmetto HS

26:07.5

8:25/M

9

 

47

47

371

Nairobi Bermudez
Port Charlotte HS

26:12.8

8:27/M

11

 

48

48

301

Victoria Bernhardt
Braden River HS

26:15.8

8:28/M

10

 

49

49

343

Ashley Heavlin
Island Coast HS

26:22.4

8:30/M

11

 

50

50

382

Julianne Lowry
Venice HS

26:29.8

8:33/M

11

 

51

51

378

Alexis Smich
Port Charlotte HS

26:57.1

8:42/M

10

 

52

52

364

Faith Rewis
Palmetto HS

27:16.5

8:48/M

11

 

53

53

369

Jessica Wood
Palmetto HS

27:36.3

8:54/M

10

 

54

54

370

Margaret Zanders
Palmetto HS

27:43.4

8:56/M

10

 

55

55

376

Rachel Ryan
Port Charlotte HS

27:58.4

9:01/M

10

 

56

56

373

Sherley Clerjuste
Port Charlotte HS

28:36.8

9:14/M

11

 

57

57

345

Maria Landaverde
Island Coast HS

29:27.0

9:30/M

11

 

58

58

344

Katlyn Hood
Island Coast HS

32:08.2

10:22/M

10

Read more ›




2012 FHSAA XC 3A District 11 Boys

2012 3A District 11 Boys

Team Summary Report – Boys

BOYS

Top 5

—- Finishers —-

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Estero HS

31

2

3

6

7

13

16

18

 

 

Top 5 Times: 1:26:37.8

2

Lakewood Ranch HS

70

8

11

12

19

20

23

34

 

 

Top 5 Times: 1:30:21.9

3

Charlotte HS

87

9

14

17

22

25

31

35

 

 

Top 5 Times: 1:31:07.4

4

Port Charlotte HS

110

4

5

24

36

41

50

 

 

Top 5 Times: 1:31:45.1

5

Venice HS

114

10

21

26

28

29

45

47

 

 

Top 5 Times: 1:32:16.7

6

Cypress Lake HS

130

1

27

32

33

37

38

48

 

 

Top 5 Times: 1:32:30.3

7

Island Coast HS

210

30

39

42

46

53

56

 

 

Top 5 Times: 1:40:23.5

8

Braden River HS

221

15

40

51

57

58

 

 

Top 5 Times: 1:49:20.1

9

Palmetto HS

242

43

44

49

52

54

55

 

 

Top 5 Times: 1:45:33.9

Overall Finish List

O’All Place

Adj Place

Bib No

Name
Team

Time

Pace

YEAR

 

1

1

228

Robert Ormsby
Cypress Lake HS

16:28.9

5:19/M

12

 

2

2

233

Jose Cartagena
Estero HS

16:43.2

5:24/M

12

 

3

3

237

Alexander Hernandez
Estero HS

16:59.0

5:29/M

12

 

4

4

279

Tyler Fisher
Port Charlotte HS

17:03.8

5:30/M

10

 

5

5

284

Adam Rioux
Port Charlotte HS

17:16.4

5:34/M

12

 

6

6

244

Dillon Vallette
Estero HS

17:24.1

5:37/M

10

 

7

7

232

Steven Briner
Estero HS

17:26.7

5:37/M

12

 

8

8

253

Mitchell Arnold
Lakewood Ranch HS

17:32.6

5:39/M

11

 

9

9

215

Connor Quinn
Charlotte HS

17:45.6

5:44/M

12

 

10

10

287

John Cokley
Venice HS

17:48.6

5:45/M

11

 

11

11

262

Joshua Napier
Lakewood Ranch HS

18:02.4

5:49/M

11

 

12

12

255

Steven Estes
Lakewood Ranch HS

18:04.0

5:50/M

10

 

13

13

236

Dylan Gamblin
Estero HS

18:04.7

5:50/M

11

 

14

14

213

Tyler Kuhn
Charlotte HS

18:05.9

5:50/M

11

 

15

15

202

Matthew McFall
Braden River HS

18:06.7

5:50/M

12

 

16

16

243

Adam Sommer
Estero HS

18:11.3

5:52/M

11

 

17

17

208

Christopher Daniele
Charlotte HS

18:15.5

5:53/M

9

 

18

18

238

Ricardo Ledesma
Estero HS

18:19.3

5:55/M

11

 

19

19

254

George Dabbiero
Lakewood Ranch HS

18:20.9

5:55/M

10

 

20

20

261

Jonathan Milkovich
Lakewood Ranch HS

18:21.9

5:55/M

12

 

21

21

292

Collin Naaman
Venice HS

18:22.9

5:55/M

11

 

22

22

206

Dominic Cardenas
Charlotte HS

18:25.3

5:56/M

12

 

23

23

260

Tyler McWilliam
Lakewood Ranch HS

18:27.2

5:57/M

12

 

24

24

283

Bandon Randall
Port Charlotte HS

18:30.8

5:58/M

10

 

25

25

218

Andrew Sanchez
Charlotte HS

18:34.9

5:59/M

12

 

26

26

289

Kyle Kelley
Venice HS

18:35.8

6:00/M

12

 

27

27

229

Colten Thomas
Cypress Lake HS

18:38.8

6:01/M

9

 

28

28

290

Nicholas Loyd
Venice HS

18:44.3

6:03/M

11

 

29

29

288

Caleb Courville
Venice HS

18:44.9

6:03/M

12

 

30

30

250

Edward Sanitago
Island Coast HS

18:45.2

6:03/M

12

 

31

31

210

Timothy Effrem
Charlotte HS

18:54.6

6:06/M

11

 

32

32

230

Xavier Torres
Cypress Lake HS

18:59.5

6:07/M

9

 

33

33

223

Charles Griffin
Cypress Lake HS

19:02.7

6:08/M

11

 

34

34

265

Quintin Wampler
Lakewood Ranch HS

19:05.8

6:09/M

12

 

35

35

211

Joseph Gugino
Charlotte HS

19:06.2

6:10/M

12

 

36

36

278

Jordan Croteau
Port Charlotte HS

19:16.8

6:13/M

10

 

37

37

222

Juan Casiano
Cypress Lake HS

19:20.3

6:14/M

12

 

38

38

226

Keaton McKenzie
Cypress Lake HS

19:32.6

6:18/M

9

 

39

39

246

Nicholas Gee
Island Coast HS

19:32.7

6:18/M

12

 

40

40

201

Mitchell McCormick
Braden River HS

19:35.1

6:19/M

10

 

41

41

286

Joseph Washington
Port Charlotte HS

19:37.2

6:20/M

10

 

42

42

247

Camilo Herrera
Island Coast HS

19:46.5

6:23/M

12

 

43

43

269

Joseph Eicher
Palmetto HS

20:18.1

6:33/M

11

 

44

44

272

Dallas Phillips
Palmetto HS

20:22.5

6:34/M

12

 

45

45

291

Dominic Morrow
Venice HS

20:24.1

6:35/M

11

 

46

46

251

Joseph Theune
Island Coast HS

20:35.2

6:38/M

10

 

47

47

294

John Simeoni
Venice HS

20:36.0

6:39/M

11

 

48

48

227

Phillip Murano
Cypress Lake HS

20:52.9

6:44/M

11

 

49

49

268

Nelson Doire
Palmetto HS

20:57.3

6:45/M

11

 

50

50

281

Tanner Lindenberger
Port Charlotte HS

21:10.1

6:50/M

12

 

51

51

203

Timothy McGonegal
Braden River HS

21:14.3

6:51/M

11

 

52

52

273

Robin Rochester
Palmetto HS

21:33.6

6:57/M

12

 

53

53

245

Jordan Barrios
Island Coast HS

21:43.7

7:00/M

10

 

54

54

270

Davis Fulghum
Palmetto HS

22:22.2

7:13/M

10

 

55

55

267

Matthew Connor
Palmetto HS

22:27.0

7:15/M

9

 

56

56

249

Christopher Ramos
Island Coast HS

22:31.4

7:16/M

9

 

57

57

205

Matthew Tschiggfrie
Braden River HS

24:21.0

7:51/M

12

 

58

58

204

Anthony Tagle
Braden River HS

26:02.9

8:24/M

12

Read more ›




2012 Knights of Fright 5K Fun Run

Men: 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jonathan Smith
Cape Coral FL
124
27
1
16:55.2
5:27/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Charyse Smith
Cape Coral FL
970
35
9
19:54.4
6:25/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Manuel Montoya
Fort Myers FL
133
48
3
18:33.1
5:59/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Bethany Heslam

965
48
20
22:57.9
7:24/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
990
52
7
19:30.3
6:17/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Hilary Whelan
Estero FL
140
52
61
31:18.1
10:06/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
53
60
18
22:50.3
7:22/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Faye Miller
Cape Coral FL
993
60
69
38:20.0
12:22/M

Top

Male 10 to 12

Record: Colten Thomas –

Read more ›




Christa Gets Fit 5K

Men: 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Jim Bogner
North Fort Myers FL
120
35
1
19:10.9

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
887
11
10
22:26.4

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Brad Woodham

77
42
2
19:42.5

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Karla Avery
Cape Coral FL
686
43
36
29:33.3

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Patrick Esposito
Fort Myers FL
878
52
25
27:32.4

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Melinda Russell
Cape Coral FL
59
52
44
32:08.0

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Art Mesch
Cape Coral FL
860
66
27
28:00.6

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Faye Miller
Cape Coral FL
11
60
59
37:30.9

Top

Male 5 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Isaac Breese

23
5
87
43:04.5

2
Zachary Zivkovic
Cape Coral FL
5
4
124
53:23.0

3
Donovan Clasen

669
5
142
57:54.0

4
Lincoln Clasen

402
5
145
58:14.1

Top

Female 5 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Brody Yeung

36
5
146
58:27.3

Top

Male Age 6

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Lucas Chiappetta
Cape Coral FL
882
6
96
44:20.4

2
Walker Sabo
Cape Coral FL
113
6
115
50:43.1

Top

Female Age 6

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Kalli Turner

73
6
83
42:05.9

2
Samantha Traiger

87
6
114
50:41.9

3
Dakota Kirwan

33
6
140
57:51.0

Top

Male Age 7

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Andrew Zivkovic
Cape Coral FL
4
7
58
36:37.9

2
Alec Beuerle

76
7
69
40:18.0

3
Jaden Arzola

869
7
123
52:47.9

4
Josh Kelly
Cape Coral FL
10
7
149
1:00:08.8

Top

Female Age 7

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Kipa Wilson
Cape Coral FL
110
7
50
33:57.7

2
Ella Passantino
Cape Coral FL
102
7
79
41:52.9

3
Danae Teblum

94
7
108
49:43.1

4
Holly Mills

66
7
118
50:55.6

Top

Male Age 8

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Dominic Castagna

44
8
33
29:03.2

2
Stephen Morrow

56
8
48
33:35.7

3
Jayson McDaniel

97
8
56
34:44.2

4
Aidan Turner

72
8
82
42:05.1

5
Logan Chiappeta
Cape Coral FL
883
8
93
43:53.2

Top

Female Age 8

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Gabriella Breese

22
8
51
34:20.4

2
Sophie Manietta
Cape Coral FL
119
8
66
39:57.7

3
Mya Llanes
Cape Coral FL
17
8
128
54:29.2

4
Haley Kandravi

47
8
132
55:39.8

5
Lucia Rivadeneira

100
8
148
58:35.1

Top

Male Age 9

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Nicholas Zivkovic
Cape Coral FL
3
9
62
37:55.7

2
Ryan Blanco

886
9
63
37:55.8

3
Brendan Teblum

93
9
72
41:04.1

4
Anthony Onorevole
Cape Coral FL
13
9
102
45:25.7

Top

Female Age 9

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Ariana Wilson
Cape Coral FL
108
9
31
28:56.4

2
Gianna Arzola

870
9
127
54:05.7

3
Allison Traiger

86
9
134
55:49.1

Top

Male 10 to 11

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time

1
Nathan Avery
Cape Coral FL
689
11
4
20:14.6

2
Weston Wilson
Cape Coral FL
109
11
5
21:22.5

3
Britton M.

Read more ›




2012 Path to Wellness 5K Walk

2012 Path to Wellness 5K Walk Results

5K Walk

Female Finishers

Place
Name
City
Bib No
Age
Gender
Age Group
Total Time
Pace

1
Crystal Gardner
Cape Coral FL
789
40
F
1/43 0-99
34:52.6
11:15/M

2
Kim Swanson
Fort Myers FL
731
53
F
2/43 0-99
39:33.9
12:45/M

3
Jessica Holmes
Fort Myers FL
405
35
F
3/43 0-99
41:39.5
13:26/M

4
Kayla Schuneman
Fort Myers FL
659
25
F
4/43 0-99
43:09.8
13:55/M

5
Kristen Mercurio
Lehigh Acres FL
845
29
F
5/43 0-99
44:31.9
14:22/M

6
Kayla Ricciardi
Lehigh Acres FL
844
8
F
6/43 0-99
44:32.0
14:22/M

7
Christa Wengorek
Cape Coral FL
672
68
F
7/43 0-99
45:17.7
14:36/M

8
Diane Smith
Fort Myers FL
808
58
F
8/43 0-99
45:46.2
14:46/M

9
Karen Meyer
Fort Myers FL
802
59
F
9/43 0-99
45:47.0
14:46/M

10
Dawn Rivers
Fort Myers FL
805
42
F
10/43 0-99
45:47.4
14:46/M

11
Maria Hunt
Fort Myers FL
803
42
F
11/43 0-99
45:48.8
14:46/M

12
Carrie Root
Fort Myers FL
807
42
F
12/43 0-99
45:48.9
14:46/M

13
Mamatar Ives
Fort Myers FL
804
42
F
13/43 0-99
45:51.4
14:47/M

14
Kaylynn Berrios
Cape Coral FL
854
35
F
14/43 0-99
45:52.5
14:48/M

15
Lisa Diamond Stein
Ft.

Read more ›




2012 Path to Wellness 5K Run

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Timo Weckmann

924
27
1
17:27.2
5:38/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Laine Sommers
Fort Myers FL
765
27
6
21:56.6
7:05/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Michael Fullilove

908
49
2
18:54.6
6:06/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Lynn Chua
Aurora CANADA
927
44
11
22:59.7
7:25/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Richard Talbott
Fort Myers FL
737
53
19
24:14.5
7:49/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Maria Deleon

904
56
31
25:56.0
8:22/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
306
60
15
23:36.0
7:37/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kris Slagle
Cape Coral FL
674
60
65
29:09.6
9:24/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ethan Moulds
Aurora CA
928
10
40
26:42.0
8:37/M

2
Jacob Benoit

959
0
169
56:26.8
18:12/M

3
Stanley Hyde
Estero FL
858
9
170
56:29.8
18:13/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Allyson Anderson
Cape Coral FL
812
9
33
26:11.2
8:27/M

2
Remi Zammit

934
10
161
50:39.6
16:20/M

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ian Milaski
Cape Coral FL
783
14
5
21:48.9
7:02/M

2
Colten Harris
Cape Coral FL
739
13
16
23:56.5
7:43/M

3
Preston Dunn
Cape Coral FL
752
11
18
24:03.0
7:45/M

4
Lucas Leblanc
Cape Coral FL
683
12
104
33:18.9
10:45/M

5
Armani Thompson
Lehigh Acres FL
921
14
108
33:32.3
10:49/M

Top

Female 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
816
11
8
22:07.5
7:08/M

2
Hannah Schoettlekotte

906
11
83
30:32.0
9:51/M

3
Taylor Leavenworth

935
11
158
50:09.9
16:11/M

4
Sidney Zammit

933
12
165
53:53.4
17:23/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Matthew Ward
Cape Coral FL
688
19
10
22:21.3
7:13/M

2
Jason Garcia
Fort Myers FL
820
19
43
26:55.8
8:41/M

3
Sergio Gomez
Fort Myers FL
830
19
72
29:23.7
9:29/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Haven Moulds
Fort Myers FL
923
15
81
30:21.8
9:47/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Colin Kleinmann
Lehigh FL
498
24
22
24:43.5
7:58/M

2
Zach Good
Fort Myers FL
824
20
26
25:33.6
8:15/M

3
Xander Bogaerts
Fort Myers FL
831
20
28
25:40.7
8:17/M

4
Matt Barnes
Fort Myers FL
828
22
32
26:00.6
8:23/M

5
Brandon Jacobs
Fort Myers FL
829
21
60
28:40.6
9:15/M

6
Jacob Dahlstrand
Fort Myers FL
825
20
63
29:06.1
9:23/M

7
Henry Owens
Fort Myers FL
823
20
69
29:21.4
9:28/M

8
Sean Coyle
Fort Myers FL
826
20
70
29:22.7
9:28/M

9
Luis Diaz
Fort Myers FL
832
20
71
29:22.9
9:28/M

10
Allen Webster
Fort Myers FL
822
22
73
29:23.8
9:29/M

11
Chris Hernandez
Fort Myers FL
821
23
74
29:24.0
9:29/M

12
Jackie Bradley
Fort Myers FL
827
22
75
29:24.1
9:29/M

13
Jeremy Decaminada
Southgate MI
678
20
132
38:27.7
12:24/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Melissa Gonzalez
Estero FL
760
24
39
26:41.9
8:36/M

2
Jourdan Miller
Punta Gorda FL
395
22
102
32:48.3
10:35/M

3
Ashley Morales

909
24
112
34:07.1
11:00/M

4
Whitney Decaminada
Southgate MI
679
24
135
39:10.0
12:38/M

5
Chelsie Graddy
Fort Myers FL
912
22
147
45:47.5
14:46/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Payton Burks
Estero FL
955
25
14
23:30.5
7:35/M

2
Darin Lester
Cape Coral FL
800
29
25
24:54.0
8:02/M

3
Ross Parasiliti
Fort Myers FL
769
28
50
27:48.4
8:58/M

4
Timothy Duffy
Fort Myers FL
770
27
62
28:53.7
9:19/M

5
Sean Karpen
Cape Coral FL
773
26
98
32:20.7
10:26/M

6
Ryan Steinberg
Cape Coral FL
833
27
133
38:55.8
12:33/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Minnie Sample
Ft.

Read more ›




2012 GROW Africa Run for Water 5K

Runners

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Walkers:  All Ages/Gender

5K RUN

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Stephen Desch

724
21
1
17:34.2
5:40/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Charyse Smith
Cape Coral FL
729
35
5
19:36.3
6:19/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jon Williams
Miami FL
439
43
2
18:14.6
5:53/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Michele Newland
Cape Coral FL
728
46
24
24:01.6
7:45/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
455
54
4
19:21.9
6:15/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Luann Flammia
Fort Myers FM
409
51
57
29:46.6
9:36/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
465
60
22
23:05.2
7:27/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kris Slagle
Cape Coral FL
437
60
49
28:14.2
9:06/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Anthony Dragich
Cape Coral FL
452
10
30
25:07.7
8:06/M

2
Steven Woytik
Cape Coral FL
716
9
74
32:27.3
10:28/M

3
Richard Woytik
Cape Coral FL
719
10
86
35:25.6
11:25/M

4
Matthew Kolinski
Cape Coral FL
489
9
106
50:23.5
16:15/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Allyson Anderson
Cape Coral FL
466
9
40
25:57.9
8:22/M

2
Kaitlynn Kennelly
Cape Coral FL
478
9
97
39:44.1
12:49/M

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nathan Avery
Cape Coral FL
425
11
10
21:19.4
6:53/M

2
Austin Avery
Cape Coral FL
424
13
23
23:34.4
7:36/M

Top

Female 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
496
11
11
21:49.1
7:02/M

2
Carly Dragich
Cape Coral FL
453
14
55
29:11.9
9:25/M

3
Alexis Woytik
Cape Coral FL
717
12
75
32:34.9
10:30/M

4
Alyssa Woytik
Cape Coral FL
718
14
87
35:27.1
11:26/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Brent Digby
Cape Coral FL
469
15
12
22:06.2
7:08/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Chelseay Colofranson
Cape Coral FL
495
19
88
35:28.0
11:26/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Bryan Stewart

701
24
66
31:33.3
10:11/M

2
Alexander Wilson
Cape Coral FL
411
23
91
36:47.4
11:52/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Rebecca Youngblood
Bonita Springs FL
463
23
14
22:12.4
7:10/M

2
Laura Veilleux
Cape Coral FL
726
24
15
22:16.8
7:11/M

3
Maria Classon
Cape Coral FL
727
24
43
26:46.2
8:38/M

4
Sandra Orszaghova
Fort Myers FL
494
24
72
32:11.7
10:23/M

5
Lakia Bolden
Fort Myers FL
730
23
103
44:42.1
14:25/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jordan Mahan
Fort Myers FL
485
26
3
19:02.9
6:08/M

2
Jess Huge

725
28
25
24:09.8
7:47/M

3
Bernie Turbiak
Cape Coral FL
487
27
27
24:19.4
7:51/M

4
Beau Niebrugge
Cape Coral FL
470
28
39
25:54.3
8:21/M

5
Robert Mack
Cape Coral FL
430
29
46
27:10.7
8:46/M

6
Chad Grope
Fort Myers FL
474
29
48
27:56.4
9:01/M

7
Sean Karpen
Cape Coral FL
491
26
76
32:50.9
10:35/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Crystal McDonald
Cape Coral FL
484
27
34
25:23.8
8:11/M

2
Heather Grope
Fort Myers FL
415
29
38
25:33.9
8:15/M

3
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
705
27
41
26:06.9
8:25/M

4
Trisha Bissler
Cape Coral FL
462
29
73
32:26.8
10:28/M

5
Jessica Karpen
Cape Coral FL
492
27
77
32:52.1
10:36/M

6
Amber Blanchard
Cape Coral FL
471
26
80
34:03.4
10:59/M

7
Tia Borstelman
Ft.

Read more ›




2012 Jessica Carter’s Run for Health 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male Overall Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ryan Stafford
Fort Myers FL
370
19
1
16:00.0
5:10/M

Top

Female Overall Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Charyse Smith
Cape Coral FL
353
35
9
19:59.1
6:27/M

Top

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kyle Thier
Cape Coral FL
311
10
18
24:41.8
7:58/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Allyson Anderson
Cape Coral FL
371
9
30
26:18.1
8:29/M

2
Rachel Petersdorff
North Fort Myers FL
377
8
81
43:31.2
14:02/M

Top

Male 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
David Pink
Cape Coral FL
338
13
21
25:00.7
8:04/M

2
Joseph Pink
Cape Coral FL
337
11
36
27:14.7
8:47/M

Top

Female 11 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Gaby Garcia
Bokeelia FL
385
14
63
35:00.9
11:17/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Trevor Treesh
Fort Myers FL
386
15
31
26:20.6
8:30/M

2
Joel Bischoff
Fort Myers FL
344
19
32
26:33.0
8:34/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Alison Szymanski
Cape Coral FL
322
19
66
35:25.9
11:25/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Laura Veilleux
Cape Coral FL
375
24
11
22:11.7
7:09/M

2
Trisha Parsons
Cape Coral FL
313
23
56
32:03.3
10:20/M

3
Jennifer Rankin
Fort Myers FL
392
23
82
48:14.5
15:34/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jonathan Smith
Cape Coral FL
354
27
2
16:58.3
5:28/M

2
Nathan Veilleux
Cape Coral FL
374
27
3
18:21.3
5:55/M

3
Tyler Small
Fort Myers FL
316
26
6
19:03.2
6:09/M

4
Jordan Mahan
Fort Myers FL
389
26
7
19:03.3
6:09/M

5
Aric Lyles
Cape Coral FL
659
25
15
23:55.2
7:43/M

6
Jess Hugi
Fort Myers FL
380
28
24
25:27.6
8:13/M

7
Matthew Rebstock
Cape Coral FL
334
26
41
28:49.3
9:18/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
367
27
29
26:16.7
8:28/M

2
Jessica Rouse
Cape Coral FL
335
28
43
29:22.6
9:28/M

3
Ashley Bonnette
Cape Coral FL
381
26
44
29:46.0
9:36/M

4
Candeleria Watocha
Cape Coral FL
382
28
73
37:41.1
12:09/M

5
Holly Kline
Fort Myers FL
326
27
78
42:22.9
13:40/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ben Fleming
Fort Myers FL
304
31
45
30:16.5
9:46/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jasmine Lopez
Lehigh Acres FL
355
34
26
25:45.1
8:18/M

2
Amy Pankow
Cape Coral FL
315
33
58
33:25.9
10:47/M

3
Amy Andersson
Cape Coral FL
318
31
64
35:08.7
11:20/M

4
Melissa Nyman
Lehigh Acres FL
387
34
75
40:25.9
13:02/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Wisnick Beauplan
Fort Myers FL
363
37
4
18:48.9
6:04/M

2
Mark Amato
Cape Coral FL
320
36
8
19:55.6
6:25/M

3
Michael Ahlborn
Cape Coral FL
383
38
13
22:22.9
7:13/M

4
Dan Rams
Cape Coral FL
546
36
27
25:52.0
8:21/M

5
Michael Nygard
Lehigh Acres FL
388
38
28
26:08.0
8:26/M

6
Trey Coffey
Port Charlotte FL
305
35
35
27:12.3
8:46/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Alexa Gemma
Cape Coral FL
308
35
10
20:30.5
6:37/M

2
Wendy Pozner
Fort Myers FL
368
37
12
22:21.4
7:13/M

3
Patty Doan
Cape Coral FL
330
36
46
30:29.8
9:50/M

4
Anna Maria Lazzizzera
Cape Coral FL
319
38
61
34:35.9
11:09/M

5
Jennifer Pellechio
Cape Coral FL
317
35
65
35:09.7
11:20/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
379
41
5
19:01.9
6:08/M

2
Chris Pink
Cape Coral FL
339
43
34
27:05.5
8:44/M

3
Michael Murphy
Fort Myers Beach FL
391
40
38
27:52.5
8:59/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Janette Gaw
Fort Myers FL
361
40
14
22:30.1
7:15/M

2
Donna Pink
Destin FL
340
44
33
26:34.7
8:34/M

3
Diana Garcia
Bokeelia FL
384
41
50
31:10.7
10:03/M

4
Tammy Gomes
N.ft.

Read more ›




2012 Run with the Pack 1 Mile Race

1 Mile

Wolf

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Timmy Schultz
Cape Coral FL
610
3
8:00.6
8:00/M

Top

Bear

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Davey Schultz
Cape Coral FL
608
2
7:48.2
7:48/M

2
Zen Despagni
Cape Coral FL
648
6
9:40.6
9:40/M

3
Andy Kostera

651
7
9:59.2
9:59/M

4
Preston Allen
Cape Coral FL
637
8
11:51.8
11:51/M

5
Logan Chiappetta
Cape Coral FL
620
10
11:58.7
11:58/M

6
Ruben Jr Asmod
Cape Coral FL
629
14
12:58.3
12:58/M

Top

Web II

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Ryan Walrod
Cape Coral FL
602
1
7:41.4
7:41/M

Top

Boy Scout

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Jack Pellegrino
Cape Coral FL
601
4
8:38.1
8:38/M

Top

Non-Scout Male 0 to 17

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Leighton Bloch
Cape Coral FL
647
5
8:57.5
8:57/M

2
Matthew Kolinski
Cape Coral FL
617
9
11:54.9
11:54/M

3
Lucas Chiappetta
Cape Coral FL
619
11
12:07.0
12:07/M

Top

Non-Scout Male 18 and over

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Ruben Asmod
Cape Coral FL
630
15
13:00.8
13:00/M

Top

Female 18 and over

Place
Name
City
Bib No
Overall
Total Time
Pace

1
Alicia Chiappetta
Cape Coral FL
618
12
12:14.7
12:14/M

2
Michelle Allen
Cape Coral FL
635
13
12:33.1
12:33/M

3
Jackie Kostera

654
16
13:17.4
13:17/M

Read more ›




2012 Run with the Pack 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

5K

Male Overall Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
639
41
1
19:17.0
6:13/M

Top

Male 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nathan MacIas
Cape Coral FL
604
9
58
45:27.3
14:40/M

Top

Male 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
638
13
11
23:08.8
7:28/M

2
Parker Bloch
Cape Coral FL
612
10
42
32:37.6
10:31/M

3
Andrew Conforte
Cape Coral FL
621
10
45
33:09.8
10:42/M

4
Joey Wiedinger
Cape Coral FL
616
12
48
35:11.8
11:21/M

5
Bobby McCormack
Cape Coral FL
633
11
54
40:24.1
13:02/M

6
Asher Jackson
North Fort Myers FL
643
10
55
41:17.0
13:19/M

7
Vince Jr MacIas
Cape Coral FL
590
10
57
41:53.1
13:31/M

8
Vince MacIas
Cape Coral FL
589
10
60
45:32.8
14:41/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Matthew Schuette
Estero FL
627
19
3
20:10.5
6:30/M

2
Matthew Ward
Cape Coral FL
391
19
15
23:30.1
7:35/M

3
Austin Phillips
Cape Coral FL
607
19
33
29:05.7
9:23/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Matthew Attia
Fort Myers FL
645
23
13
23:17.4
7:31/M

2
Justin Sanchez
Cape Coral FL
299
23
28
26:17.1
8:29/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jordan Mahan
Lehigh Acres FL
646
26
2
19:45.3
6:22/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ian Sample
Ft.

Read more ›




2012 Cape 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Anthony Milana
Cape Coral FL
534
17
1
17:14.8
5:34/M
10

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Alexa Gemma
Cape Coral FL
379
35
11
20:26.2
6:35/M
10

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Achim Dieterich
Ludwigsburg BW
399
41
4
18:39.8
6:01/M
8

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Michele Newland
Cape Coral FL
568
46
26
22:34.3
7:17/M
8

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
158
53
7
19:12.8
6:12/M
8

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Heather Payne
Cape Coral FL
56
55
77
29:23.5
9:29/M
8

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
John Bates
Captiva FL
549
61
13
20:51.5
6:44/M
8

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Mary Bonetz
Port Charlotte FL
267
68
82
29:52.4
9:38/M
8

Top

Male 10 and under

Record: Alex Vasquez –

Read more ›




7th Annual Fast Cat XC 5K

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Carlos Miranda
Naples FL
19
18
1
15:30.0
5:00/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sarah Candiano
North Fort Myers FL
67
15
29
18:44.9
6:03/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Manuel Montoya
Fort Myers FL
99
48
37
19:04.5
6:09/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Blanca Edwards
Estero FL
101
46
126
23:29.0
7:35/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Raul Rojas
Estero FL
111
50
59
20:38.0
6:39/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Nedene Hennrich
Fort Myers FL
466
52
197
26:36.0
8:35/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
280
61
76
21:26.4
6:55/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Betty Lou Tucker
Naples FL
30
74
303
35:25.9
11:25/M

Top

Male 9 and under

Record: John Rodriguez –

Read more ›




2012 Race for Baby C 5K Walk

Men: 0-10 11-20 21-40 41-99

Women: 0-10 11-20 21-40 41-99

5K Walk

Male 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Zackary Sammet
Fort Myers FL
967
0
29
55:13.4
55:13.4
17:49/M

2
Baird Leboutillier
Fort Myers FL
548
2
32
55:16.3
55:16.3
17:50/M

Top

Female 10 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sierra Norvell
Cape Coral FL
996
5
19
52:15.7
52:15.7
16:51/M

2
Sammie Sanders
Bokeelia FL
787
10
34
55:27.6
55:27.6
17:53/M

3
Kirsten Jorgensen
Sarasota FL
952
9
38
56:16.3
56:16.3
18:09/M

4
Georgia Rainero

318
4
50
59:27.1
59:27.1
19:11/M

Top

Male 11 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Bradley Kopale

577
19
11
49:57.1
49:57.1
16:07/M

2
Jacob Panik
Cape Coral FL
515
18
49
59:08.9
59:08.9
19:05/M

3
Blake Sanders
Bokeelia FL
789
13
53
1:01:40.8
1:01:40.8
19:54/M

Top

Female 11 to 20

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kianna Novo

575
17
8
48:21.8
48:21.8
15:36/M

2
Sierra Novo

576
18
10
49:56.2
49:56.2
16:06/M

3
Tiffany Briggs
Cape Coral FL
516
18
48
59:08.4
59:08.4
19:05/M

Top

Male 21 to 40

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Rayvel Garcia
Pembroke Pines FL
874
40
27
54:29.9
54:29.9
17:35/M

Top

Female 21 to 40

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tracey Norvell
Cape Coral FL
995
39
1
22:04.7
22:04.7
7:07/M

2
Stephanie Kirk

586
31
3
41:59.7
41:59.7
13:33/M

3
Christina Huston
Cape Coral FL
527
31
5
46:29.2
46:29.2
15:00/M

4
Jennifer Hartley
Fort Myers FL
599
37
18
51:34.7
51:34.7
16:38/M

5
Katherine Agusto
Naples FL
560
28
20
53:40.2
53:40.2
17:19/M

6
Samantha Sammet
Fort Myers FL
966
30
30
55:13.7
55:13.7
17:49/M

7
Carly Rainero
Cape Coral FL
317
36
33
55:18.0
55:18.0
17:50/M

8
Jessica Lindsey
North Fort Myers FL
924
31
46
58:06.4
58:06.4
18:45/M

9
Rebecca Migliore
Ft.

Read more ›




2012 Race for Baby C 5K Run

2012 Race for Baby C 5K Run Results

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K RUN

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Chris Camacho
Lehigh Acres FL
536
18
1
17:45.9
5:44/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Laine Sommers
Fort Myers FL
877
27
8
22:51.0
7:22/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Fernando Gonzalez
Cape Coral FL
531
44
7
22:37.1
7:18/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Louanne Frisbie

595
44
55
28:23.8
9:09/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Kenneth Varner
Port Charlotte FL
927
50
11
23:09.7
7:28/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Marti Stetter
Placida FL
862
54
19
24:17.8
7:50/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jon Peterson
Cape Coral FL
906
75
112
33:17.7
10:44/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mariann Griffin
Ft.

Read more ›




2012 Beat the Heat 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Chris Camacho
Lehigh Acres FL
805
18
1
16:58.2
5:28/M
10

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Rhian Dawes
Glasgow SCOTLAND
727
19
9
20:00.3
6:27/M
10

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Jon Williams
Miami FL
761
43
3
17:50.2
5:45/M
8

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Tricia Ruby
Grayslake IL
821
43
12
20:55.7
6:45/M
8

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
708
53
8
19:26.6
6:16/M
8

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace
Points

1
Nancy Gribble
St.

Read more ›




2012 Roger “RC” Campagnolo Heart Walk/Run 5K

Men: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Male 14 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caleb Owens
Fort Myers FL
690
7
37
27:38.4
8:55/M

2
Jack Biondi
Naples FL
689
5
58
31:33.6
10:11/M

3
Reece Dinkel
North Fort Myers FL
677
9
77
35:41.5
11:31/M

4
Jose Dediego
Naples FL
669
8
109
47:15.1
15:15/M

Top

Female 14 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline Buigas
Naples FL
658
13
24
24:38.9
7:57/M

2
Amanda Hickey
Fort Myers FL
652
13
75
35:19.0
11:24/M

3
Tatiana Goldberg

697
12
93
40:21.9
13:01/M

4
Taylor Thielman
Fort Myers FL
148
14
103
44:41.6
14:25/M

5
Jade Yaniga
Cape Coral FL
682
11
108
47:12.1
15:14/M

6
Christie Jones
Fort Myers FL
537
13
112
48:07.7
15:31/M

7
Ella Dinkel

673
6
125
58:23.1
18:50/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tyler Mufalli
Fort Myers FL
645
15
21
24:18.4
7:50/M

2
Jeffrey Richards
Fort Myers FL
634
15
46
29:44.9
9:35/M

3
Austin Brown
Fort Myers FL
1
15
62
32:58.1
10:38/M

4
Frank Duranza

696
16
102
44:23.6
14:19/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Emily Edwards
Fort Myers FL
287
16
6
21:42.3
7:00/M

2
Alex Edwards
Fort Myers FL
286
17
20
24:17.1
7:50/M

3
Sydney Eskin
Ft Myers FL
637
15
35
27:08.1
8:45/M

Top

Male 20 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Sage Jacobs
Naples FL
385
21
2
18:57.6
6:07/M

2
Robert Wozniak
Fort Myers FL
693
24
10
23:33.5
7:36/M

3
Ryan Ebersole
Lancaster PA
629
29
110
47:32.6
15:20/M

Top

Female 20 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Julie Parse
Fort Myers FL
541
27
7
23:01.4
7:25/M

2
Caroline Cilek
Naples FL
688
27
18
24:11.2
7:48/M

3
Sarah Nirenberg
Naples FL
538
27
19
24:16.2
7:50/M

4
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
648
27
25
25:12.3
8:08/M

5
Taylor Akin
Fort FL
551
26
30
26:25.6
8:31/M

6
Abigail Widynski
Marco Island FL
609
27
44
29:23.8
9:29/M

7
Vanessa Heroth
Naples FL
627
26
52
30:22.3
9:48/M

8
Crystal Peterson
North Fort Myers FL
530
27
83
37:13.0
12:00/M

9
Kimberly Distefano
Fort Myers FL
546
29
89
39:25.1
12:43/M

10
Kristin Ebersole
Lancaster PA
628
27
111
48:00.2
15:29/M

11
Brittany Goldsmith
Fort Myers FL
66
24
122
53:55.8
17:24/M

Top

Male 30 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Peter Curran
Cape Coral FL
529
34
9
23:26.7
7:34/M

2
Robert Hayduk

692
38
17
24:09.8
7:47/M

3
Bruce Harwood
Fort Myers FL
386
34
28
25:44.6
8:18/M

4
Joe Mizzoni
Fort Lauderdale FL
687
30
40
28:41.3
9:15/M

5
Phil Allman
Naples FL
534
37
50
30:09.4
9:44/M

6
Tee McCabe

695
37
54
31:09.5
10:03/M

7
Joel Mrstik
Fort Myers FL
615
32
63
33:02.0
10:39/M

8
Matthew Richter
Cape Coral FL
672
36
74
35:17.5
11:23/M

9
Harold Ooft

700
38
81
37:07.7
11:58/M

Top

Female 30 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jamie Brester
Sarasota FL
619
35
14
23:55.0
7:43/M

2
Kelly Fennemone
Bonita Springs FL
670
32
16
24:08.4
7:47/M

3
Leslie Dinkel
North Fort Myers FL
676
36
33
26:34.3
8:34/M

4
Jill Cerami
Bonita Springs FL
640
35
38
27:42.9
8:56/M

5
Carrie Payne
Fort Myers FL
702
38
39
28:28.2
9:11/M

6
Laura Layman
Bonita Springs FL
635
36
41
28:49.0
9:18/M

7
Deirdre Catlin
Fort Myers FL
701
39
42
29:03.8
9:22/M

8
Danielle Smith
Naples FL
288
32
49
30:02.8
9:41/M

9
Meghann MacHroli

691
32
51
30:15.8
9:45/M

10
Jodi Owens
Fort Myers FL
646
37
56
31:26.8
10:08/M

11
Bridget Platt
Estero FL
605
36
67
34:20.5
11:05/M

12
Dana Giles
Naples FL
656
31
68
34:24.2
11:06/M

13
Janelle Ropella
Sarasota FL
639
36
69
34:39.4
11:11/M

14
Nicole Hickey
Fort Myers FL
653
38
76
35:28.6
11:26/M

15
Jennifer Stephenson
Fort Myers FL
623
34
79
36:39.0
11:49/M

16
Kelly Teeples
Fort Lauderdale FL
686
32
80
37:05.8
11:58/M

17
Maria Cunningham
Estero FL
655
32
82
37:12.9
12:00/M

18
Marie-Eve Ooft
Apollo Beach FL
294
32
84
37:15.3
12:01/M

19
Karyn Allman
Naples FL
533
37
86
39:16.9
12:40/M

20
Cherstin Masoner
Fort Myers FL
88
33
87
39:22.9
12:42/M

21
Rebecca Rutland
Naples FL
626
38
88
39:23.4
12:42/M

22
Jocelyne Mufalli
Fort Myers FL
643
34
95
40:48.4
13:10/M

23
Penny Brown
Fort Myers FL
638
37
96
40:48.8
13:10/M

24
Jennifer Dearozamena
Estero FL
664
35
105
45:28.6
14:40/M

25
Jaime Aguiar

699
34
114
48:22.9
15:36/M

26
Rosalyn Morse
Naples FL
661
34
121
53:31.3
17:16/M

Top

Male 40 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jon Williams
Miami FL
531
43
1
17:43.3
5:43/M

2
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
685
40
3
19:08.7
6:10/M

3
Jasper Bell
Miami FL
703
46
4
20:41.7
6:40/M

4
Craig Pisaris-Henderson
Fort Myers FL
82
42
5
21:03.3
6:47/M

5
Pat Brester
Sarasota FL
620
40
8
23:09.6
7:28/M

6
Matthew Dinkel
Fort Myers FL
675
40
12
23:50.0
7:41/M

7
Eric Plaster
Naples FL
622
43
26
25:31.0
8:14/M

8
Greg Stupinski

694
40
29
25:50.9
8:20/M

9
Berk Edwards
Cape Coral FL
666
43
31
26:31.9
8:33/M

10
Bruce Layman
Bonita Springs FL
671
47
34
26:52.9
8:40/M

11
Jeff Richards
Fort Myers FL
308
47
43
29:23.0
9:29/M

12
Rich Biondi
Naples FL
642
42
57
31:33.4
10:11/M

13
Oj Buigas
Naples FL
659
49
61
31:58.4
10:19/M

14
Rich Davis

705
44
73
35:00.3
11:17/M

15
Michael Morantz
Boca Raton FL
614
43
85
37:40.7
12:09/M

16
David Distefano
Fort Myers FL
547
44
90
39:25.4
12:43/M

17
David Goldberg
Fort Myers FL
625
42
94
40:31.3
13:04/M

18
Cesar Deleon
Naples FL
668
42
99
42:30.3
13:43/M

19
Steven Humphrey
Naples FL
684
45
100
42:53.6
13:50/M

20
Warren Collins

698
42
106
46:51.3
15:07/M

Top

Female 40 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Charolette Edwards
Fort Myers FL
289
43
13
23:53.2
7:42/M

2
O Fuentes
Cape Coral FL
624
49
23
24:31.0
7:55/M

3
Lori Shuster
Sanibel FL
651
40
36
27:14.7
8:47/M

4
Michele Johnson
Fort Myers FL
665
42
55
31:24.8
10:08/M

5
Terry Miller
Fort Myers FL
606
48
65
33:51.3
10:55/M

6
Janet Buigas
Naples FL
657
45
66
33:52.3
10:55/M

7
Nicole Mazzola
Fort Myers FL
542
47
78
35:41.6
11:31/M

8
Darlene Meyers
Fort Myers FL
550
46
91
39:41.2
12:48/M

9
Jeanie Richards
Fort Myers FL
633
46
97
41:02.5
13:14/M

10
Jackie Tarantino
Fort Myers FL
549
46
101
44:23.5
14:19/M

11
Christine Hildebrand
Cape Coral FL
540
43
107
46:53.3
15:07/M

12
Kimberlie Hochmuth
Port Charlotte FL
660
45
116
51:35.0
16:38/M

13
Lisa Marazzi
Fort Myers FL
612
44
119
52:13.8
16:51/M

14
Dana Byler
Cape Coral FL
618
40
123
57:44.6
18:37/M

15
Vickie Dinkel
Fort Myers FL
663
49
126
58:23.5
18:50/M

16
Jill Passarella
Fort Myers FL
678
44
127
58:29.6
18:52/M

Top

Male 50 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Neil Harden
Bonita Springs FL
680
56
11
23:44.1
7:39/M

2
Michael Davies
Naples FL
616
51
15
23:58.8
7:44/M

3
Simon Wood
Naples FL
548
53
22
24:30.7
7:54/M

4
Jim Wainscott
Cincinnati OH
621
55
45
29:31.2
9:31/M

5
Harold Eskin
Ft.

Read more ›




2012 Bonita Springs Rotary Star Spangled 5k

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

5K

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Abigail Barroso

173
12
6
21:37.1
6:58/M

2
Lindsay Schmidt
Amelia OH
84
28
9
22:31.5
7:16/M

3
Meagan Kulesz

246
23
11
22:53.6
7:23/M

Top

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Anthony Milana
Cape Coral FL
155
17
1
17:58.0
5:48/M

2
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
257
40
2
19:05.5
6:09/M

3
Peter Westlake
Sanibel FL
169
51
3
19:43.5
6:22/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Brenda Hill
Bonita Springs FL
67
43
46
27:44.7
8:57/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Wade Lessard
Fort Myers FL
164
41
14
23:24.8
7:33/M

Top

Female GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Carolyn Craig
Fort Myers FL
171
52
21
24:29.4
7:54/M

Top

Male GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Raul Rojas
Estero FL
237
50
4
19:57.3
6:26/M

Top

Female SUPER GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Elaine Devries

224
61
29
25:04.9
8:05/M

Top

Male SUPER GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
194
61
5
21:24.5
6:54/M

Top

Female 10 and under

Record: Caroline MacKenzie –

Read more ›




2012 IMA Gulf Coast Classic 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sarah Candiano
North Fort Myers FL
114
15
11
18:57.8
18:57.8
6:07/M

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Aaron Rojas
Fort Myers FL
69
17
1
16:31.6
16:31.6
5:20/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
35
49
32
24:25.1
24:25.1
7:53/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
131
40
10
18:52.3
18:52.3
6:05/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Glenda Calabro
Brick NJ
15
54
46
26:07.1
26:07.1
8:25/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jeff Brown
Captiva FL
73
51
16
20:40.8
20:40.8
6:40/M

Top

Female 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
130
9
61
28:58.2
28:58.2
9:21/M

2
Emily Rinella
Boulder City NV
103
9
62
29:09.6
29:09.6
9:24/M

3
Caelin Gorman
Bonita Springs FL
27
7
99
49:10.3
49:10.3
15:52/M

Top

Female 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
50
10
27
22:20.1
22:20.1
7:12/M

Top

Male 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Delfino Lopez
Bonita Springs FL
111
14
13
19:35.9
19:35.9
6:19/M

2
Logan Reason
North Fort Myers FL
70
14
15
20:16.6
20:16.6
6:32/M

3
Brodey Hasty
Woodland Hills UT
42
12
18
20:59.6
20:59.6
6:46/M

4
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
128
12
35
24:35.1
24:35.1
7:56/M

5
Noah Biel
Fort Myers FL
12
14
74
34:20.2
34:20.2
11:05/M

6
Joey Wiedinger
Cape Coral FL
199
11
87
36:46.5
36:46.5
11:52/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Katy Gladis Solis
Bonita Springs FL
52
18
12
19:08.2
19:08.2
6:10/M

2
Bethany Jenkins
Bonita Springs FL
53
16
14
19:36.5
19:36.5
6:19/M

3
Romina Almada
Fort Myers FL
8
17
36
24:35.3
24:35.3
7:56/M

4
Miranda Zemble
North Fort Myers FL
58
17
38
24:38.3
24:38.3
7:57/M

5
Antonella Valencia
Bonita Springs FL
56
15
44
25:38.4
25:38.4
8:16/M

6
Taylor Endersbee

59
16
47
26:10.1
26:10.1
8:26/M

7
Mandy Morton

60
16
48
26:12.3
26:12.3
8:27/M

8
Brianna Bizier
Bonita Springs FL
57
15
63
29:24.5
29:24.5
9:29/M

9
Amanda McCarthy
North Fort Myers FL
31
17
104
51:58.6
51:58.6
16:46/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Astro Vallete

62
15
2
16:53.9
16:53.9
5:27/M

2
Gavin Hasty
Woodland Hills UT
41
15
3
17:06.9
17:06.9
5:31/M

3
Steven Briner
Bonita Springs FL
64
17
7
18:08.7
18:08.7
5:51/M

4
Anthony Milana
Cape Coral FL
23
17
8
18:12.7
18:12.7
5:52/M

5
Alex Hernandez
Bonita Springs FL
63
17
9
18:30.8
18:30.8
5:58/M

6
Randy Burnett
Lehigh Acres FL
107
19
23
21:50.8
21:50.8
7:03/M

7
Ryan Thomas
Fort Myers FL
26
17
34
24:32.3
24:32.3
7:55/M

8
Paul Francois
Fort Myers FL
65
16
51
26:51.0
26:51.0
8:40/M

9
Efrain Lopez
Bonita Springs FL
118
18
60
28:47.3
28:47.3
9:17/M

10
Diego Azcuy
Fort Myers FL
33
16
77
34:49.3
34:49.3
11:14/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lorena Cabrera
Naples FL
47
23
49
26:16.2
26:16.2
8:28/M

2
Janeth Leija
Bonita Springs FL
123
21
56
27:32.7
27:32.7
8:53/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Junior Destine
Fort Myers FL
124
20
17
20:46.9
20:46.9
6:42/M

2
Samuel Biel
Fort Myers FL
9
20
19
21:05.4
21:05.4
6:48/M

3
Albert Morin
Lehigh Acres FL
109
23
24
21:56.2
21:56.2
7:05/M

4
Donovan Gallagher
Bonita Springs FL
133
24
25
22:14.4
22:14.4
7:10/M

5
Luis Leon
Cape Coral FL
14
22
57
27:47.2
27:47.2
8:58/M

6
Tommy Scott
Fort Myers FL
113
24
79
35:14.5
35:14.5
11:22/M

7
Werner Van Der Heyde
Alexandria VA
21
24
84
36:12.6
36:12.6
11:41/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Amber Lyzen
Fort Myers FL
75
28
30
24:04.0
24:04.0
7:46/M

2
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
104
27
33
24:30.3
24:30.3
7:54/M

3
Stephanie Summers
Naples FL
121
28
67
29:55.5
29:55.5
9:39/M

4
Nikki Moore
Fort Myers FL
110
28
89
38:08.8
38:08.8
12:18/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Patrick Biel
Fort Myers FL
13
27
4
17:12.4
17:12.4
5:33/M

2
Santiago Farnot
Fort Myers FL
106
26
5
17:23.9
17:23.9
5:36/M

3
Ben Pignatone
Fort Myers FL
68
26
6
18:03.5
18:03.5
5:49/M

4
Brandon Hendrick
Cape Coral FL
200
29
21
21:15.7
21:15.7
6:51/M

5
Juan 2 Diego
Fort Myers FL
115
25
26
22:16.2
22:16.2
7:11/M

6
Luke Funkhouser
Fort Myers FL
77
27
43
25:35.8
25:35.8
8:15/M

7
Jack Caldwell
Bonita Springs FL
117
26
50
26:17.9
26:17.9
8:29/M

8
Tomas Azcurra
Fort Myers FL
116
27
54
27:25.6
27:25.6
8:51/M

9
William Michals
Fort Myers FL
44
28
66
29:51.1
29:51.1
9:38/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Stacie Mounts
Fort Myers FL
17
30
29
23:52.0
23:52.0
7:42/M

2
Kelsey Johnson
Fort Myers FL
6
33
58
28:22.6
28:22.6
9:09/M

3
Nora Martinez
Bonita Springs FL
122
32
82
35:50.6
35:50.6
11:34/M

4
Heather Tharpe
Fort Myers FL
3
34
92
41:41.9
41:41.9
13:27/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Chris Tittjung
Fort Myers FL
38
32
45
25:48.5
25:48.5
8:19/M

2
Ryan Skulina
Fort Myers FL
74
31
53
26:57.0
26:57.0
8:42/M

3
Herbert Lopez
Bonita Springs FL
125
33
81
35:49.9
35:49.9
11:33/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Amber Bell
Fort Myers FL
22
37
39
25:12.0
25:12.0
8:08/M

2
Sherri Hasty
Woodland Hills UT
43
38
40
25:16.4
25:16.4
8:09/M

3
Amy Wecker
Fort Myers FL
120
37
52
26:55.0
26:55.0
8:41/M

4
Teresa Walz
Hudson WI
136
37
59
28:28.6
28:28.6
9:11/M

5
Tithi Dutta Roy
Estero FL
40
39
93
42:02.4
42:02.4
13:34/M

6
Jennifer Teuscher
Cape Coral FL
24
35
95
46:22.7
46:22.7
14:57/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
James Mault
Fort Myers FL
2
36
41
25:18.0
25:18.0
8:10/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Linda Anders
Labelle FL
5
42
55
27:30.0
27:30.0
8:52/M

2
Yadi Perez-Luna
Fort Myers FL
46
42
65
29:35.9
29:35.9
9:33/M

3
Kelli Brauch
Fort Myers FL
129
42
71
31:20.7
31:20.7
10:06/M

4
Lori Jenkins

61
41
73
32:05.4
32:05.4
10:21/M

5
Darla Villalon
Cape Coral FL
25
42
96
46:22.9
46:22.9
14:57/M

6
Debra Arnold
Cape Coral FL
30
44
100
49:36.2
49:36.2
16:00/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dominique Trolliet
Fort Myers FL
119
43
42
25:25.5
25:25.5
8:12/M

2
Brian Olitsky
Estero FL
137
40
64
29:35.0
29:35.0
9:33/M

3
Jon Walls
Ft Myers FL
7
42
68
30:19.2
30:19.2
9:47/M

4
Glenn Burnett
Lehigh Acres FL
108
44
72
31:54.1
31:54.1
10:17/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Elizabeth Healy
Fort Myers FL
78
47
37
24:37.6
24:37.6
7:56/M

2
Stephanie Gorman
Bonita Springs FL
28
45
98
49:08.7
49:08.7
15:51/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Sheppard
Cape Coral FL
101
46
22
21:47.3
21:47.3
7:02/M

2
Rodney Arnold
Cape Coral FL
32
45
103
50:28.3
50:28.3
16:17/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Maria Van Der Heyde
Fort Myers FL
19
51
85
36:12.6
36:12.6
11:41/M

2
Lisa Talbott
Fort Myers FL
18
53
86
36:25.0
36:25.0
11:45/M

3
Jean Packard
Naples FL
102
51
88
36:55.0
36:55.0
11:55/M

4
Beth Wacker
Port Charlotte FL
45
52
90
39:12.6
39:12.6
12:39/M

5
Vivian Ebert
Bonita Springs FL
132
54
91
41:14.7
41:14.7
13:18/M

6
Christine Biel
Fort Myers FL
10
54
94
43:49.4
43:49.4
14:08/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Archie Hayward
Fort Myers FL
112
54
80
35:15.7
35:15.7
11:22/M

2
Le Roy Van Der Heyde
Fort Myers FL
20
51
83
36:12.6
36:12.6
11:41/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Xiomara Morillo-Azcuy
Fort Myers FL
34
56
78
35:00.7
35:00.7
11:17/M

Top

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Robert Chilmonik
Cape Coral FL
51
58
31
24:18.1
24:18.1
7:50/M

2
Michael Biel
Fort Myers FL
11
55
69
30:26.0
30:26.0
9:49/M

3
James Calabro
Brick NJ
16
56
75
34:31.0
34:31.0
11:08/M

Top

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
48
61
20
21:08.5
21:08.5
6:49/M

2
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
105
60
28
23:51.2
23:51.2
7:42/M

3
Robert Chambers
Estero FL
72
64
70
30:58.7
30:58.7
9:59/M

Top

Female 65 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Leona Brennan
Bonita Springs FL
29
67
97
47:53.9
47:53.9
15:27/M

2
Vicki Zellner
Fort Myers FL
134
68
102
50:21.7
50:21.7
16:15/M

Top

Male 70 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jim Brennan
Bonita Springs FL
4
73
76
34:46.7
34:46.7
11:13/M

2
Stephen Zellner
Fort Myers FL
135
70
101
50:21.7
50:21.7
16:15/M

Read more ›




2012 FPMA Foundation 5K and Paradise Walk

 

Detail Team Results

5K

Team – YELLOW

Finish Position – 1

Team Score (combined top two times): 46:55.8

Team Pos

Bib No

Name
City/State

Gend

O’all Place

Cum.

Read more ›




2012 Summer Sizzler 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
523
10
22
22:42.9
22:42.9
7:19/M
10

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Gavin Hasty
Woodland Hills UT
383
15
1
17:14.9
17:14.9
5:34/M
10

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Michele Newland
Cape Coral FL
582
45
25
23:00.8
23:00.8
7:25/M
8

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
William Hasty
Woodland Hills UT
418
42
2
18:08.2
18:08.2
5:51/M
8

Top

Female GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Heather Payne
Cape Coral FL
395
55
61
29:21.0
29:21.0
9:28/M
8

Top

Male GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
585
53
7
19:19.8
19:19.8
6:14/M
8

Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Faye Miller
Cape Coral FL
518
60
84
37:24.7
37:24.7
12:04/M
8

Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Malcolm Miller
Fort Myers FL
512
70
23
22:53.7
22:53.7
7:23/M
8

Top

Female 10 and under

Record: Caroline MacKenzie –

Read more ›




2012 Race for Grace 5K Walk

2012 Race for Grace 5K WALK Results

5K WALK

Female OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Felicia Jovais
Cape Coral FL
503
55
3
38:06.2
12:17/M

2
Beth Sawtell
Cape Coral FL
458
53
4
40:36.5
13:06/M

3
Vickie Dungey
Cape Coral FL
495
41
5
41:18.0
13:19/M

Top

Male OVERALL Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Gus Ormrod
Cape Coral FL
501
56
1
29:17.7
9:27/M

2
Gus Sr Ormrod
Fort Myers FL
943
82
2
35:57.1
11:36/M

3
Greg Louden
Boca Raton FL
431
47
11
48:31.5
15:39/M

Top

Female 0-99

Record: Felicia Jovais –

Read more ›




2012 Race for Grace 10K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

10K RUN

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Lauren Hopf
Chicago IL
425
26
11
48:13.5
7:47/M

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ryan Stafford

499
19
1
38:22.9
6:11/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Susan Hopf
Haubstadt IN
427
55
16
52:28.5
8:28/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
592
40
3
39:52.1
6:26/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Robin Bentley
Lehigh Acres FL
445
51
17
52:39.6
8:30/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Peter Westlake
Sanibel FL
474
50
5
43:27.8
7:00/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Richard Ahlborn
Cape Coral FL
500
67
37
1:05:13.9
10:31/M

Top

Male 11 to 14

Record: Trey Brauch –

Read more ›




2012 Race for Grace 5K Run

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K RUN

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Laura Veilleux
Cape Coral FL
596
24
6
21:45.8
7:01/M

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Justin Wheeler
Fort Myers FL
982
28
1
19:27.0
6:16/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
409
49
18
24:54.6
8:02/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Galo Constante
Fort Myers FL
889
47
2
20:07.5
6:29/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Lisa Hardy
Punta Gorda FL
478
51
55
38:39.4
12:28/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Faye Miller
Cape Coral FL
473
60
54
38:33.2
12:26/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Malcolm Miller
Fort Myers FL
455
70
8
22:54.7
7:23/M

Top

Female 10 and under

Record: Sarah Schultz –

Read more ›




2012 Cape Coral Yacht Club Sprint Triathlon

Men: 9-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 9-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

SPRINT

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time

1
Joanie Halgrim
Fort Myers FL
225
42
17
57:57.6
57:57.6

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time

1
Diego Corredor
Cape Coral FL
345
32
1
51:28.4
51:28.4

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time

1
Deb Morphy
Fort Myers FL
258
43
32
1:02:00.5
1:02:00.5

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time

1
Andy Woodruff
Fort Myers FL
355
44
5
52:53.0
52:53.0

Top

Female GRANDMASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time

1
Mary Thompson
Delray Beach FL
266
52
86
1:10:07.4
1:10:07.4

Top

Male GRANDMASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time

1
David Browne
Naples FL
224
50
9
55:14.9
55:14.9

Top

Female 9 to 15

Record: Camila Dominguez –

Read more ›




2012 Cape Kids Rock 5K

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
937
40
1
18:43.5
6:02/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
946
10
13
23:09.3
7:28/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mike Sheppard
Cape Coral FL
926
46
4
20:46.0
6:42/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Michele Newland
Cape Coral FL
953
45
14
23:15.3
7:30/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tony Burkett
Cape Coral FL
969
52
6
21:11.7
6:50/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Dianne Shiffer
Conestoga PA
966
59
43
28:53.5
9:19/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
964
61
5
21:00.7
6:46/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mary Gibbs
Fort Myers FL
917
60
57
32:46.6
10:34/M

Top

Male 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John LaBar
Sanibel FL
900
9
53
31:45.5
10:15/M

Top

Female 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
935
9
42
28:46.1
9:17/M

2
Lauren Chiappini
Cape Coral FL
934
9
69
36:11.8
11:40/M

3
Sarah Meyer
Cape Coral FL
61
8
83
38:26.5
12:24/M

4
Brooke Jones
Cape Coral FL
181
8
95
46:42.9
15:04/M

5
Chloe Johnson

868
7
96
46:59.6
15:09/M

6
Madeline Skiff
Cape Coral FL
864
7
97
47:20.8
15:16/M

7
Jenna Jones
Cape Coral FL
182
6
106
49:02.9
15:49/M

Top

Male 10 to 11

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Zackery Harris
Cape Coral FL
885
11
11
22:57.7
7:24/M

2
Ryan Veres
Fort Myers FL
956
11
25
24:58.0
8:03/M

3
Joey Wiedinger
Cape Coral FL
952
11
55
32:07.5
10:22/M

4
Luke Ingraham
Cape Coral FL
37
10
88
44:49.1
14:27/M

5
Scott Claflin
Cape Coral FL
880
10
102
47:35.8
15:21/M

Top

Female 10 to 11

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Britney Delaporte
Cape Coral FL
930
11
68
36:10.4
11:40/M

2
Ashley Keyes
Cape Coral FL
861
10
94
46:35.9
15:02/M

3
Kyra Chiappini
Cape Coral FL
933
11
103
47:47.0
15:25/M

Top

Male 12 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
936
12
9
22:28.6
7:15/M

2
Vincent Muollo
Cape Coral FL
918
14
20
24:09.6
7:47/M

3
Dylan Johnson
Cape Coral FL
960
14
21
24:11.8
7:48/M

4
Christopher Stewart
Cape Coral FL
977
14
22
24:21.7
7:51/M

5
Ryan Cavanagh
Cape Coral FL
978
13
58
32:53.4
10:36/M

6
Nick Keyes
Cape Coral FL
972
12
61
33:46.4
10:54/M

Top

Female 12 to 15

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Thalea Fernandez

979
13
31
25:34.5
8:15/M

2
Madelyn LaBar
Sanibel FL
913
13
33
25:41.6
8:17/M

3
Kylie Delaporte
Cape Coral FL
954
12
37
27:38.9
8:55/M

4
Samantha Veres
Fort Myers FL
955
13
44
29:09.9
9:24/M

5
Alyssa Stewart
Fort Myers FL
976
12
62
33:47.4
10:54/M

6
Makenzie Miller
Fort Myers FL
970
12
74
36:35.8
11:48/M

7
Mackenzie Chappell
Cape Coral FL
886
13
81
37:45.0
12:11/M

8
Alexis Dunnigan
Cape Coral FL
939
15
87
44:46.1
14:26/M

9
Kailey Catalano

940
14
91
45:47.9
14:46/M

Top

Male 16 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Brent Haskill
Cape Coral FL
959
17
2
19:49.1
6:24/M

2
Adam Linn
Wellington FL
984
19
3
20:12.7
6:31/M

3
Zachary Rieder
Cape Coral FL
985
19
10
22:54.0
7:23/M

Top

Female 16 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Karen Ambrose
Cape Coral FL
875
18
15
23:24.7
7:33/M

2
Amy Bauer
Cocoa Beach FL
983
17
16
23:41.1
7:38/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Brandon Sullivan
Fort Myers FL
974
24
19
24:01.6
7:45/M

2
Jack Solak
Fort Myers FL
973
24
26
24:58.2
8:03/M

3
David Rojas
Cape Coral FL
947
22
51
31:35.0
10:11/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jason Pamicaro
Cape Coral FL
941
27
47
30:16.7
9:46/M

2
Ryan Connor
Cape Coral FL
919
29
65
34:33.4
11:09/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
965
27
29
25:24.1
8:12/M

2
Ashley Thompson
Fort Myers FL
944
26
41
28:42.9
9:15/M

3
Jennifer Fenske
Cape Coral FL
150
26
45
29:27.5
9:30/M

4
Alicia Miller
Cape Coral FL
929
28
56
32:38.1
10:32/M

5
Atali Maruri
Cape Coral FL
920
27
63
34:31.6
11:08/M

6
Jennifer Panicaro
Cape Coral FL
859
26
70
36:20.1
11:43/M

7
Jahaira Maisonet
Cape Coral FL
916
27
85
42:29.2
13:42/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Mark Meyer
Cape Coral FL
59
34
82
38:26.3
12:24/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Bridget Jones
Cape Coral FL
172
30
27
25:20.8
8:10/M

2
Jessica Adcock (Chappell)
North Fort Myers FL
888
34
66
35:10.1
11:21/M

3
Amie Riggs
Punta Gorda FL
971
33
73
36:35.3
11:48/M

4
Skye Honas
Cape Coral FL
183
32
92
46:15.8
14:55/M

5
Sara Keyes
Cape Coral FL
860
34
100
47:23.9
15:17/M

6
Meghan Serra
Cape Coral FL
942
32
111
52:04.1
16:48/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Steven Bromley
Lehigh Acres FL
928
35
35
26:21.6
8:30/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Renee Sheppard
Cape Coral FL
925
39
30
25:34.1
8:15/M

2
Jonelle Thomas
Cape Coral FL
923
35
39
28:29.8
9:11/M

3
Lisa Speake
Punta Gorda FL
153
39
64
34:32.6
11:08/M

4
Sandy Estrada
Fort Myers FL
865
36
76
37:11.0
12:00/M

5
Amy Skiff
Cape Coral FL
863
35
98
47:21.2
15:16/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Eric Baxter
Cape Coral FL
927
40
12
22:59.1
7:25/M

2
K.

Read more ›




2012 Fast and Furriest 5K with Dog

Men: 0-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65-99

Women: 0-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65-99

5K RUN W/ DOG

Female 14 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Morgan Sheppard
Cape Coral FL
176
14
18
36:02.2
36:02.2
11:37/M

2
Jade Buohler
Lehigh Acres FL
154
14
23
50:26.6
50:26.6
16:16/M

Top

Male 14 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jacob Stevens
Cape Coral FL
155
8
22
42:34.6
42:34.6
13:44/M

Top

Female 15 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lindsay Bartos
Cape Coral FL
133
23
8
27:51.9
27:51.9
8:59/M

Top

Female 25 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Annette Castillo
Estero FL
137
29
4
25:57.5
25:57.5
8:22/M

2
Ashley Purdy
Lehigh Acres FL
120
26
12
29:09.0
29:09.0
9:24/M

3
Kimberly Bocelli
Fort Myers FL
127
32
14
32:18.3
32:18.3
10:25/M

4
Chelsea Anderson
Fort Myers FL
188
27
16
34:11.4
34:11.4
11:02/M

5
Colleen Chamberlin
Bonita Springs FL
135
28
21
38:36.5
38:36.5
12:27/M

Top

Male 25 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Justin McMurrer
Lehigh Acres FL
138
26
2
22:43.9
22:43.9
7:20/M

2
Dustin Corrente
Fort Myers FL
128
31
6
27:08.7
27:08.7
8:45/M

3
Ryan Trapp
Fort Myers FL
832
33
11
28:03.5
28:03.5
9:03/M

Top

Female 35 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jill Dollar
Cape Coral FL
129
37
3
25:51.2
25:51.2
8:20/M

2
Melissa Samar
Estero FL
167
43
7
27:18.0
27:18.0
8:48/M

3
Michelle Gouley
Fort Myers FL
156
35
9
27:53.4
27:53.4
9:00/M

4
Maureen Ambrose
Cape Coral FL
158
44
19
37:49.0
37:49.0
12:12/M

5
Stephanie Hogan
Lehigh Acres FL
131
40
20
37:58.2
37:58.2
12:15/M

Top

Male 35 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dustin Hamlin
Cape Coral FL
130
36
10
27:59.7
27:59.7
9:02/M

Top

Female 45 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lori Summers
Fort Myers FL
124
45
13
31:58.3
31:58.3
10:19/M

2
Julie Rupert
Naples FL
123
54
15
33:27.6
33:27.6
10:47/M

Top

Male 45 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Bauer
Cocoa Beach FL
847
47
1
21:35.7
21:35.7
6:58/M

Top

Female 55 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Diane Sobel
Fort Myers FL
165
60
5
26:37.2
26:37.2
8:35/M

Top

Male 55 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Rich Sobel
Fort Myers
170
63
17
35:25.3
35:25.3
11:25/M

Read more ›




2012 Fast and Furriest 5K

Men: 0-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65-99

Women: 0-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65-99

5K

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Nina Clark
Naples FL
91
35
9
20:55.7
20:55.7
6:45/M

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Andy Nesheim
Thiensville WI
192
30
1
17:25.0
17:25.0
5:37/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Charlotte Edwards
Fort Myers FL
5
43
18
22:57.8
22:57.8
7:24/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Iain Wakefield
Oxford GBR
48
43
2
19:41.0
19:41.0
6:21/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Criselda Higgs
Estero FL
116
53
82
29:51.6
29:51.6
9:38/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
168
51
4
19:45.2
19:45.2
6:22/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Barbara Colton
Hernando MS
115
68
111
34:03.5
34:03.5
10:59/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
200
61
8
20:54.9
20:54.9
6:45/M

Top

Female 14 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brianna Bizier
Bonita Springs FL
148
14
32
24:31.8
24:31.8
7:55/M

2
Katherine Graddy
Fort Myers FL
180
9
39
25:27.2
25:27.2
8:13/M

3
Yanni David
Fort Myers FL
857
9
58
27:04.4
27:04.4
8:44/M

4
Carly Kerkstra
Grand Rapids MI
147
11
109
33:55.6
33:55.6
10:56/M

5
Annabel Wakefield
Oxford
143
9
124
35:40.0
35:40.0
11:30/M

6
Hailey Mathieu
Bonita Springs FL
145
10
130
36:28.4
36:28.4
11:46/M

7
Sabrina Mellen
Fort Myers FL
3
10
159
52:54.6
52:54.6
17:04/M

Top

Male 14 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Collin Kerkstra
Grand Rapids MI
146
14
7
20:45.1
20:45.1
6:42/M

2
Corky Gietzen
Rockford MI
768
11
19
22:59.4
22:59.4
7:25/M

3
Parker Hazen
Bonita Springs FL
144
13
21
23:08.5
23:08.5
7:28/M

4
Preston Dunn
Cape Coral FL
508
10
42
25:39.7
25:39.7
8:16/M

5
Kaleb Konieczki
Fort Myers FL
797
12
52
26:03.8
26:03.8
8:24/M

6
Joe Sigler
Holland MI
152
13
112
34:04.8
34:04.8
10:59/M

7
William Wakefield
Oxford GBR
142
12
142
38:53.5
38:53.5
12:33/M

Top

Female 15 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Katie Burkett
Fort Myers FL
849
20
15
22:12.2
22:12.2
7:10/M

2
Karen Ambrose
Cape Coral FL
159
18
17
22:56.1
22:56.1
7:24/M

3
Maria Classon
Cape Coral FL
112
23
24
23:35.4
23:35.4
7:36/M

4
Leigh Brawner
Bonita Springs FL
117
20
29
24:16.0
24:16.0
7:50/M

5
Alexandra Fisher

858
23
31
24:27.4
24:27.4
7:53/M

6
Katie Broomfield
Fort Myers FL
67
20
33
24:39.4
24:39.4
7:57/M

7
Alex Edwards
Cape Coral FL
783
17
40
25:30.7
25:30.7
8:14/M

8
Melissa Rodriguez

854
21
41
25:34.8
25:34.8
8:15/M

9
Alyssa Reidy
Seffner FL
47
18
67
27:59.5
27:59.5
9:02/M

10
Abygale Henneberry
Lakeland FL
108
18
80
29:34.2
29:34.2
9:32/M

11
Shelby Ellis
Lakeland FL
69
19
86
30:01.7
30:01.7
9:41/M

12
Rosemary Taylor
Bonita Springs FL
199
24
94
31:41.0
31:41.0
10:13/M

13
Courtney Oliver
Fort Myers FL
790
23
96
31:55.3
31:55.3
10:18/M

14
Natalie Verdejo
Bonita Springs FL
64
21
113
34:05.3
34:05.3
11:00/M

15
Leah Baehrle
Ft.myers FL
98
21
123
35:39.1
35:39.1
11:30/M

16
Sara Pennington
Fort Myers FL
103
22
132
36:37.4
36:37.4
11:49/M

17
Nancy Earp
North Fort Myers FL
97
23
144
39:25.9
39:25.9
12:43/M

18
Andrea Reina
Cape Coral FL
66
24
145
39:26.2
39:26.2
12:43/M

19
Meghan Astley
Fort Myers FL
57
23
156
48:45.7
48:45.7
15:44/M

Top

Male 15 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Daniel Ambrose
Cape Coral FL
160
21
14
21:39.9
21:39.9
6:59/M

2
Tyler Hosch
Clermont FL
93
19
16
22:32.8
22:32.8
7:16/M

3
Bryce Clerk
Fort Myers FL
851
23
38
25:23.5
25:23.5
8:11/M

4
Jack Solak
Fort Myers FL
850
24
47
25:53.7
25:53.7
8:21/M

5
Peter Sigler
Holland MI
151
15
75
29:10.7
29:10.7
9:25/M

6
David Rojas
Cape Coral FL
162
22
87
30:06.4
30:06.4
9:43/M

7
Nick Shepherd
Fort Myers
169
22
88
30:19.1
30:19.1
9:47/M

8
Mateo Falconi
Fort Myers FL
23
21
89
30:40.9
30:40.9
9:54/M

9
Michael Sheppard
Cape Coral FL
177
16
110
33:59.6
33:59.6
10:58/M

10
Jeffrey Harvey
Fort Myers FL
86
19
117
34:21.2
34:21.2
11:05/M

11
Chris Rohling
Estero FL
68
18
122
35:32.3
35:32.3
11:28/M

Top

Female 25 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lindasy Phillips
Naples
166
27
28
23:43.3
23:43.3
7:39/M

2
Karle Fata
Estero FL
104
31
30
24:23.2
24:23.2
7:52/M

3
Adrianne Walls
Bradenton FL
34
29
50
26:01.0
26:01.0
8:24/M

4
Kimberly Townsend
Evansville IN
55
33
51
26:01.9
26:01.9
8:24/M

5
Kristin Ruksenas
Estero FL
75
29
65
27:49.9
27:49.9
8:58/M

6
Andrea Kidder
Estero FL
194
30
72
28:34.1
28:34.1
9:13/M

7
Alison Kearney
Fort Myers FL
179
26
79
29:31.3
29:31.3
9:31/M

8
Carly Hoch
Ft Myers FL
102
28
93
31:23.7
31:23.7
10:07/M

9
Stacy Mittelstadt
Marco Island FL
31
33
100
32:22.0
32:22.0
10:26/M

10
Michelle Sottile
Boynton Beach FL
71
30
106
33:44.0
33:44.0
10:53/M

11
Dawn Salter
Bonita Springs FL
70
32
119
34:39.8
34:39.8
11:11/M

12
Meagan Newland
Wells River VT
195
28
126
35:47.3
35:47.3
11:33/M

13
Jessica Demartino
Estero FL
33
34
128
35:57.8
35:57.8
11:36/M

14
Valerie McCausland
Fort Myers FL
43
34
136
37:21.5
37:21.5
12:03/M

15
Jaquelyn Gillis
Naples FL
821
29
139
37:59.3
37:59.3
12:15/M

16
Shannen Cusick
Fort Myers FL
100
25
146
40:22.3
40:22.3
13:01/M

17
Amber Stevens
Cape Coral FL
101
34
150
43:14.3
43:14.3
13:57/M

Top

Male 25 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jeff Chrzanowski
Miami FL
32
30
3
19:42.0
19:42.0
6:21/M

2
Alexander Kane
Fort Myers FL
96
32
5
19:45.8
19:45.8
6:22/M

3
Tom Mugno
Staten Island NY
777
30
6
20:38.2
20:38.2
6:39/M

4
Justin Sekely
Minneapolis MN
191
30
13
21:33.3
21:33.3
6:57/M

5
Zachary Lahey
Immokalee FL
82
25
45
25:49.1
25:49.1
8:20/M

6
Joseph Blickenstaff
Bonita Springs FL
106
31
48
25:57.8
25:57.8
8:22/M

7
Douglas Morgan
Labelle FL
99
32
54
26:16.3
26:16.3
8:28/M

8
Michael Ruksenas
Estero FL
74
31
64
27:49.6
27:49.6
8:58/M

9
Greg McFairlane
Cape Coral FL
834
31
69
28:12.6
28:12.6
9:06/M

10
Adam Jakacki
Naples FL
855
29
91
31:10.0
31:10.0
10:03/M

11
Kelly Hamlin
Cape Coral FL
53
33
102
32:40.1
32:40.1
10:32/M

12
Jeff Kent
Fort Myers FL
186
28
115
34:11.0
34:11.0
11:02/M

Top

Female 35 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lynne Marsh
Bonita Springs FL
94
42
27
23:40.4
23:40.4
7:38/M

2
Tammy Ayer
Fort Myers FL
187
44
36
24:51.1
24:51.1
8:01/M

3
Renee Sheppard
Cape Coral FL
175
39
53
26:14.0
26:14.0
8:28/M

4
Melanie Bocock
Naples FL
111
39
60
27:13.8
27:13.8
8:47/M

5
Samantha Attard
Fort Myers FL
178
40
62
27:30.0
27:30.0
8:52/M

6
Doreen Mugno
Staten Island NY
773
42
63
27:32.4
27:32.4
8:53/M

7
Casey Listman
Mchenry IL
83
37
66
27:55.7
27:55.7
9:00/M

8
Noelle Bauer
Cocoa Beach FL
846
44
70
28:13.3
28:13.3
9:06/M

9
Dolores Classon
Cape Coral FL
113
44
73
28:44.3
28:44.3
9:16/M

10
Jennifer Christiansen
Fort Myers FL
29
41
76
29:13.4
29:13.4
9:25/M

11
Delphine Mower
Oxford
54
39
97
32:03.2
32:03.2
10:20/M

12
Allison Boyrer
Estero FL
164
38
103
32:51.7
32:51.7
10:36/M

13
Angela Joseph
Naples FL
95
37
107
33:44.0
33:44.0
10:53/M

14
Brittany Terlep
Fort Myers FL
800
37
118
34:38.2
34:38.2
11:10/M

15
Rachel Wakefield
Oxford
49
43
125
35:42.9
35:42.9
11:31/M

16
Sara Melich
Fort Myers FL
60
43
140
38:01.8
38:01.8
12:16/M

17
Amanda Pettit
Holmes Beach FL
109
38
148
41:27.0
41:27.0
13:22/M

18
Deanna Kreider
Fort Myers FL
40
39
151
44:50.7
44:50.7
14:28/M

19
Dawn Keller
Bonita Springs FL
39
40
152
44:51.6
44:51.6
14:28/M

20
Elvia Mora
Fort Myers FL
12
44
160
52:56.9
52:56.9
17:05/M

Top

Male 35 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brandon Kerkstra
Grand Rapids MI
79
44
11
21:10.5
21:10.5
6:50/M

2
Cyrus Mower
Oxford
50
40
12
21:22.7
21:22.7
6:54/M

3
Hank Barroso
Cape Coral FL
197
42
23
23:13.6
23:13.6
7:29/M

4
Jim White
Farmington MI
173
44
26
23:37.1
23:37.1
7:37/M

5
Scott Drlik
Westfield IN
87
44
34
24:40.9
24:40.9
7:57/M

6
Howard Hazen
Bonita Springs FL
51
40
37
25:13.0
25:13.0
8:08/M

7
Michael Moran
Fort Myers FL
20
41
55
26:41.9
26:41.9
8:36/M

8
Mark Humphrey
Naples FL
815
40
56
26:43.1
26:43.1
8:37/M

9
Jon Walls
Fort Myers FL
45
41
78
29:25.1
29:25.1
9:29/M

10
Matthew Adams
North Fort Myers FL
25
37
83
29:53.9
29:53.9
9:38/M

11
Charles McCausland
Fort Myers FL
44
35
137
37:22.7
37:22.7
12:03/M

Top

Female 45 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kelly Cordes
Dekalb IL
72
47
35
24:47.6
24:47.6
8:00/M

2
O Fuentes
Cape Coral FL
58
49
43
25:44.0
25:44.0
8:18/M

3
Jill McKee
Estero FL
42
48
57
26:58.9
26:58.9
8:42/M

4
Elizabeth Healy
Fort Myers FL
844
47
61
27:28.8
27:28.8
8:52/M

5
Terry Miller
Fort Myers FL
26
47
77
29:24.3
29:24.3
9:29/M

6
Lisa Clifford
Naples FL
852
50
90
30:46.7
30:46.7
9:55/M

7
Debbie Thompson
Fort Myers FL
65
53
99
32:17.3
32:17.3
10:25/M

8
Rene’

Read more ›




2012 Walk for Wishes 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

5K Run

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Megan Arnold
Fort Myers FL
906
21
2
20:44.1
20:44.1
6:41/M

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Proto
Bristol RI
775
51
1
20:05.0
20:05.0
6:29/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Susi Winchell

843
47
20
27:13.0
27:13.0
8:47/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jim Alvey

827
56
5
22:50.9
22:50.9
7:22/M

Top

Male 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dominic Colantonio

830
8
73
38:11.6
38:11.6
12:19/M

Top

Female 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Colantonio
Naples FL
903
14
69
36:29.6
36:29.6
11:46/M

Top

Male 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Austin Beiner
Cape Coral FL
698
13
34
29:35.2
29:35.2
9:33/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Karen Ambrose
Cape Coral FL
786
18
9
23:55.8
23:55.8
7:43/M

2
Katie Black
Lakeland FL
911
19
15
26:19.3
26:19.3
8:29/M

3
Maggie Restivo

794
18
19
27:08.0
27:08.0
8:45/M

4
Alyssa Reidy
Fort Myers FL
902
18
24
27:42.2
27:42.2
8:56/M

5
Megan Deremiah

831
18
31
29:15.0
29:15.0
9:26/M

6
Marena Restivo

793
18
32
29:24.4
29:24.4
9:29/M

7
Sara Whitecage

798
19
33
29:28.8
29:28.8
9:30/M

8
Victoria MacChi
Naples FL
912
19
40
30:01.8
30:01.8
9:41/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jonathan Colantonio

156
16
21
27:19.0
27:19.0
8:49/M

2
Randy Stoiber

782
17
67
36:15.2
36:15.2
11:42/M

3
Frankie Vitiello

842
18
81
46:01.7
46:01.7
14:51/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jennifer Dake

819
21
6
23:27.2
23:27.2
7:34/M

2
Dana Harris

833
22
8
23:33.5
23:33.5
7:36/M

3
Janae Matzat

791
22
16
26:22.0
26:22.0
8:30/M

4
Katherine Carney

788
20
18
27:06.6
27:06.6
8:45/M

5
Lindsay Bartos
Cape Coral FL
787
23
23
27:40.7
27:40.7
8:55/M

6
Sarah-Gray Remer

792
21
25
27:49.2
27:49.2
8:58/M

7
Ashley Koza

765
24
37
29:54.9
29:54.9
9:39/M

8
Susan Stoiber

781
22
50
33:35.8
33:35.8
10:50/M

9
Jodi Stoiber

796
20
71
36:47.2
36:47.2
11:52/M

10
Colleen Smardz
Naples FL
908
20
76
40:13.3
40:13.3
12:58/M

11
Melissa Huff

763
22
86
56:35.3
56:35.3
18:15/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Manny Brea

823
22
3
21:06.9
21:06.9
6:48/M

2
Christopher Hipkins

276
23
7
23:30.4
23:30.4
7:35/M

3
Joseph Anderson

695
22
12
25:36.9
25:36.9
8:15/M

4
Josh Koza

766
23
38
29:55.4
29:55.4
9:39/M

5
David Rojas
Cape Coral FL
776
22
62
35:41.6
35:41.6
11:31/M

6
Nicholas Alvarez

785
20
87
57:48.7
57:48.7
18:39/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Natalia Mikanowicz

826
25
27
28:42.4
28:42.4
9:15/M

2
Mary Ann Quiros

840
28
36
29:53.2
29:53.2
9:38/M

3
Alexis Perry

838
26
41
30:25.8
30:25.8
9:49/M

4
Andrea Giraldo

820
29
54
34:04.0
34:04.0
10:59/M

5
Rachel Cossette
Cape Coral FL
904
26
57
34:24.0
34:24.0
11:06/M

6
Stacey Ziemer

909
25
59
34:41.7
34:41.7
11:11/M

7
Kelly Mellert

628
28
65
36:13.8
36:13.8
11:41/M

8
Brianne Packard

772
29
77
41:40.7
41:40.7
13:26/M

9
Anna Nicole Brundage

754
29
78
41:40.8
41:40.8
13:26/M

10
Jayne Marquardt

397
28
85
56:33.3
56:33.3
18:15/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Steven Sherwood

824
26
29
28:53.8
28:53.8
9:19/M

2
Charles Campbell

755
26
52
33:56.3
33:56.3
10:57/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Andrea Kidder

836
30
39
29:59.4
29:59.4
9:40/M

2
Naomi Faivre

758
32
42
30:41.6
30:41.6
9:54/M

3
Deidra McQueeney

605
30
48
33:07.0
33:07.0
10:41/M

4
Kimberly Marsh

398
31
49
33:07.5
33:07.5
10:41/M

5
Kelsie Gregware
Cape Coral FL
901
33
51
33:53.1
33:53.1
10:56/M

6
Natalie Everett
Cape Coral FL
905
33
56
34:23.2
34:23.2
11:05/M

7
Lori Odland

771
33
61
35:08.8
35:08.8
11:20/M

8
Rayna Overmyer

837
34
68
36:21.0
36:21.0
11:44/M

9
Lisa Goeller

761
31
70
36:44.0
36:44.0
11:51/M

10
Aimee Sweet

667
31
80
45:39.2
45:39.2
14:44/M

11
Amanda Smelker

779
33
83
47:39.3
47:39.3
15:22/M

12
Amy Sedlacek

778
32
84
48:17.2
48:17.2
15:35/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tim Barhite

828
31
17
26:32.8
26:32.8
8:34/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Valerie Weiss

680
37
4
22:28.6
22:28.6
7:15/M

2
Tracy Rosenthal

646
36
14
26:10.4
26:10.4
8:26/M

3
Angie McKenna

769
36
26
28:40.7
28:40.7
9:15/M

4
Shannon Bray

753
37
43
31:16.5
31:16.5
10:05/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Randy Rosenthal

816
36
11
25:33.4
25:33.4
8:15/M

2
Rich Goring

825
38
45
31:22.4
31:22.4
10:07/M

3
Hans Smelker

795
37
55
34:08.1
34:08.1
11:01/M

4
Michael Hoffman

762
38
63
35:46.3
35:46.3
11:32/M

5
Deron Freatis
Lehigh Acres FL
759
39
89
59:13.8
59:13.8
19:06/M

6
Owen Stark

780
36
90
59:25.4
59:25.4
19:10/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dani Taverna

784
40
44
31:21.0
31:21.0
10:07/M

2
Linda Anders

94
41
46
31:32.4
31:32.4
10:10/M

3
Kimberly Anderson

799
43
64
36:00.3
36:00.3
11:37/M

4
Stephanie Hogan
Lehigh Acres FL
386
40
74
38:29.6
38:29.6
12:25/M

5
Maureen Ambrose
Cape Coral FL
907
44
75
39:39.8
39:39.8
12:47/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Harold Kellum

764
43
22
27:23.1
27:23.1
8:50/M

2
Ed Giordano

760
43
28
28:46.6
28:46.6
9:17/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Kimberly Jones

812
45
47
33:03.8
33:03.8
10:40/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Winifred Smith

841
48
35
29:41.7
29:41.7
9:35/M

2
Larry Strunck

656
47
58
34:39.4
34:39.4
11:11/M

3
John Ambrose
Cape Coral FL
685
45
72
37:05.1
37:05.1
11:58/M

4
Rich Lancaster

767
49
88
58:17.6
58:17.6
18:48/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jenny Colwell

801
53
53
33:59.7
33:59.7
10:58/M

2
Celeste Penacho
Cape Coral FL
774
51
82
47:19.4
47:19.4
15:16/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Bill Bryan

113
51
13
25:53.4
25:53.4
8:21/M

2
Mark Castellano

829
54
79
42:33.4
42:33.4
13:44/M

Top

Female 60 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Brenda Campbell

756
65
60
34:50.7
34:50.7
11:14/M

2
Linda Clemons

757
68
66
36:14.8
36:14.8
11:41/M

Top

Male 60 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Allen Weiss
Naples FL
910
64
10
24:57.5
24:57.5
8:03/M

2
Jay Peters

839
65
30
29:04.4
29:04.4
9:23/M

Read more ›




2012 Osprey Chase 5K Walk

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarai Miller
Fort Myers FL

808

28

3

37:34.7

12:07/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gus Ormrod
Cape Coral FL

681

56

1

29:20.9

9:28/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Peggy Warner
North Fort Myers FL

97

46

16

48:37.4

15:41/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Warner
North Fort Myers FL

96

49

5

39:11.0

12:38/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Felicia Jovais
Cape Coral FL

687

55

6

39:18.9

12:41/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandy Naylor
Fort Myers FL

803

67

14

47:40.4

15:23/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Roy Wasson
Fort Myers FL

82

61

4

37:41.4

12:09/M

Top

Female 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenna Geiger
Quakertown PA

623

7

10

39:53.8

12:52/M

2

Gabrielle Stallwood
Fort Myers FL

637

9

22

52:50.7

17:03/M

Top

Male 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryder Naylor
North Fort Myers FL

804

9

2

37:28.2

12:05/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Angela Mireles
Fort Myers FL

813

12

12

44:53.9

14:29/M

2

Joeanna Steuber
Fort Myers FL

810

14

25

53:46.7

17:21/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Von Gunten
North Fort Myers FL

644

12

26

53:57.6

17:24/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Ferracioli
Fort Myers FL

672

31

19

52:15.5

16:51/M

2

Mirando Paulk
Bonita Springs FL

715

30

29

54:51.1

17:42/M

3

Susan Finnigan

744

33

30

56:28.8

18:13/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melanie Geiger
Quakertown PA

622

36

9

39:53.5

12:52/M

2

Heather Lester
Cape Coral FL

399

35

17

48:37.9

15:41/M

3

Samantha Jones
Fort Myers FL

638

36

21

52:48.3

17:02/M

4

Julia Simpson
Bokeelia FL

384

36

28

54:48.9

17:41/M

5

Barbara Esno
Lehigh Acres FL

407

37

32

57:14.0

18:28/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marc Jones
Fort Myers FL

635

36

20

52:47.9

17:02/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tamiko Long
Cape Coral FL

692

44

18

52:00.3

16:46/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lyle Warner
Fort Myers FL

701

47

15

48:34.8

15:40/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Wacker
Port Charlotte FL

157

52

8

39:47.5

12:50/M

2

Christy Bousley
Ft.

Read more ›




2012 Osprey Chase 5K Run

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Greis

704

36

2

19:08.8

6:10/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL

723

40

1

18:44.1

6:03/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Bieri
Sanibel FL

696

47

26

23:23.0

7:33/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Ryan
Fort Myers FL

489

46

10

21:34.1

6:57/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Craig
Fort Myers FL

718

52

47

25:09.3

8:07/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Brown
Captiva FL

679

50

5

20:25.7

6:35/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Judy Dow
Monterey CA

742

65

113

30:32.6

9:51/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lou Marjan
Fort Myers FL

741

66

7

21:04.2

6:48/M

Top

Female 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Graddy
Fort Myers FL

615

9

53

25:41.0

8:17/M

2

Tori Brauch
Fort Myers Beach FL

724

9

59

26:12.3

8:27/M

3

Sophia Bentz
Fort Myers FL

705

7

180

44:55.7

14:29/M

Top

Male 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kolson Kaminski
Fort Myers FL

748

9

39

24:19.0

7:51/M

2

Christian MacOn
North Fort Myers FL

739

7

83

28:16.8

9:07/M

3

Chris Medina
Cape Coral FL

614

9

134

32:12.4

10:23/M

Top

Female 10 to 11

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline MacKenzie
Fort Myers FL

451

10

17

22:39.3

7:18/M

2

Kailyn Kaminski
Fort Myers FL

619

11

27

23:30.7

7:35/M

3

Emma Johnson
Cape Coral FL

612

10

177

44:28.8

14:21/M

4

Cortney Gromalski
Fort Myers FL

652

11

191

52:21.8

16:53/M

5

Alexa Gilfedder
North Fort Myers FL

653

10

192

52:23.4

16:54/M

Top

Male 10 to 11

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Skinner
Fort Myers FL

394

10

20

22:47.9

7:21/M

2

Dominic Ursitti
Fort Myers FL

682

11

24

23:09.9

7:28/M

3

Julian Schwartz
Fort Myers FL

608

10

28

23:43.3

7:39/M

4

Ryan Veres
Fort Myers FL

721

11

33

23:53.7

7:42/M

5

Erik Babatz
Fort Myers Beach FL

706

10

56

25:59.7

8:23/M

6

Mason Reason
North Fort Myers FL

733

11

95

29:04.1

9:23/M

7

Dylan Ulmer
Fort Myers FL

650

10

105

29:54.1

9:39/M

8

Joey Wiedinger
Cape Coral FL

78

11

108

30:15.8

9:45/M

9

Chase Geiger
Quakertown PA

624

10

124

31:28.3

10:09/M

10

Brant Harlacher
Fort Myers FL

734

11

167

39:56.6

12:53/M

11

Kaelen Jurek
Fort Myers FL

735

11

189

52:01.4

16:47/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Samantha Veres
Fort Myers FL

728

13

61

26:18.4

8:29/M

2

Amanda Hamm
North Fort Myers FL

388

12

68

26:56.2

8:41/M

3

Tiara Duckworth
Lehigh Acres FL

731

13

79

27:50.6

8:59/M

4

Chynna Jurney
Fort Myers FL

806

13

138

32:36.8

10:31/M

5

Caitlyn Bloxham
Alva FL

645

13

139

32:37.6

10:31/M

6

Justine Bernardi
Cape Coral FL

690

14

141

32:49.0

10:35/M

7

Alyssa Stewart
Fort Myers FL

726

12

155

34:49.9

11:14/M

8

Jackelynn Hansford
Fort Myers FL

663

12

163

37:06.3

11:58/M

9

Brittany Stallwood
Fort Myers FL

636

12

173

41:31.6

13:24/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Logan Reason
North Fort Myers FL

647

14

3

20:12.5

6:31/M

2

Michael Ursitti
Fort Myers FL

684

14

4

20:23.4

6:35/M

3

Austin MacOn
North Fort Myers FL

740

14

11

21:34.8

6:57/M

4

Evan Babatz
Fort Myers Beach FL

708

13

14

22:04.7

7:07/M

5

Daniel Ulmer
Fort Myers FL

648

13

25

23:11.1

7:29/M

6

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

725

12

34

23:56.4

7:43/M

7

Logan Ratliff
Fort Myers FL

651

14

36

23:59.8

7:44/M

8

Christopher Stewart
Cape Coral FL

727

13

55

25:47.8

8:19/M

9

Zachery Vonbunten
North Fort Myers FL

654

15

65

26:34.3

8:34/M

10

Dalton Ratliff
Fort Myers FL

666

15

75

27:32.9

8:53/M

11

Tyler Dillon
Alva FL

814

13

80

27:55.7

9:00/M

12

Sam Johnson
Cape Coral FL

613

15

86

28:26.6

9:10/M

13

Jalen Luna
Lehigh Acres FL

634

12

97

29:10.7

9:25/M

14

Jose Estrada
Fort Myers FL

665

14

98

29:10.8

9:25/M

15

Kobie Borkert
Alva FL

700

13

102

29:44.4

9:35/M

16

Scott Duffy
Fort Myers FL

467

15

114

30:36.4

9:52/M

17

Jose Godwin
Fort Myers FL

658

13

156

35:02.9

11:18/M

18

Leigh Yoerger
North Fort Myers FL

802

14

172

41:27.1

13:22/M

19

Alex Martinez
Fort Myers FL

811

13

174

43:34.3

14:03/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Burkett
Fort Myers FL

713

19

12

21:39.1

6:59/M

2

Karen Ambrose
Cape Coral FL

382

18

30

23:49.7

7:41/M

3

Victoria Ulmer
Fort Myers FL

649

16

104

29:53.4

9:38/M

4

Sierra Sanders
Fort Myers FL

751

16

109

30:18.9

9:46/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kaitlin Thompson
Cape Coral FL

609

20

143

32:54.5

10:37/M

2

Ashley Gubala
Cape Coral FL

750

24

165

38:06.5

12:17/M

3

Jennifer McClain
Fort Myers FL

693

23

176

44:26.3

14:20/M

4

Rebecca Crouch
Fort Myers FL

818

23

182

47:09.5

15:13/M

5

Cheryl Kook
Fort Myers FL

391

22

185

48:11.7

15:33/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Rojas
Cape Coral FL

677

22

153

34:41.9

11:11/M

2

Hugh Ashley
Fort Myers FL

703

21

162

36:55.6

11:55/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Dinardo
Naples FL

152

26

9

21:23.9

6:54/M

2

Michelle Dicola
Cape Coral FL

395

27

49

25:16.0

8:09/M

3

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

711

26

58

26:08.9

8:26/M

4

Jaimie Griffiths
Cape Coral FL

91

25

67

26:45.9

8:38/M

5

Anna Carlin
Fort Myers FL

738

29

72

27:20.4

8:49/M

6

Diana Owens
Fort Myers FL

662

26

84

28:17.8

9:07/M

7

Kimberly Hurd
Cape Coral FL

87

25

93

28:56.3

9:20/M

8

Ashley Purdy
Lehigh Acres FL

126

26

99

29:22.8

9:28/M

9

Amy Adams
Fort Myers FL

643

28

107

30:09.9

9:44/M

10

Jessica Di Carlo
Fort Myers FL

809

27

116

30:48.4

9:56/M

11

Monica Rivera
Cape Coral FL

90

25

117

30:51.6

9:57/M

12

Nichole Balt
Cape Coral FL

697

27

121

31:10.5

10:03/M

13

Jaclyn Glaser
Bonita Springs FL

664

26

122

31:22.3

10:07/M

14

Lisa Baguero
Fort Myers FL

630

26

146

33:07.8

10:41/M

15

Nikki Moore
Fort Myers FL

285

28

149

33:54.4

10:56/M

16

Jennifer Wireman
Fort Myers FL

691

28

150

33:56.5

10:57/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Moyer,

Read more ›




2012 Tour de Cape 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Charyse Hilliard
Cape Coral FL

446

34

6

20:41.7

6:40/M

Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Stowell
North Fort Myers FL

404

22

1

16:47.7

5:25/M

Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Newland
Cape Coral FL

544

45

41

23:44.2

7:39/M

Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Octavian Dumitrescu
Cape Coral FL

538

44

4

19:46.9

6:23/M

Top

Overall Female GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Labarbera
Cape Coral FL

427

54

26

22:12.2

7:10/M

Top

Overall Male GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Burkett
Cape Coral FL

42

52

7

20:43.8

6:41/M

Top

Overall Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Shari Lunsford
Gainesville GA

55

60

78

26:29.0

8:33/M

Top

Overall Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Keeler
Cape Coral FL

410

64

12

20:59.1

6:46/M

Top

10 and under

Record: Caroline MacKenzie –

Read more ›




2012 Sentinel 5K

Men: 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-99

Women: 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Veilleux
Cape Coral FL

177

24

6

21:17.3

6:52/M

2

Caroline MacKenzie
Fort Myers FL

173

10

9

23:27.4

7:34/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nathan Veilleux
Cape Coral FL

178

26

1

18:18.2

5:54/M

2

Matthew Fox
Fort Myers FL

91

17

2

19:01.5

6:08/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Gonzalez
Cape Coral FL

146

59

22

26:40.2

8:36/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL

184

40

3

19:26.8

6:16/M

Top

Female 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Graddy
Fort Myers FL

94

9

19

25:34.3

8:15/M

2

Skylar Alcantara
Fort Myers FL

166

8

38

34:21.5

11:05/M

3

Saige Simpson
Lehigh Acres FL

195

8

40

40:01.2

12:55/M

4

Isabella Sullivan
Estero FL

198

9

41

40:34.3

13:05/M

5

Meghan Kline
Fort Myers FL

86

10

42

41:37.3

13:25/M

6

Rae-Lee Stefanacci
Fort Myers FL

169

8

43

42:34.1

13:44/M

7

Kelsie Lauer
Fort Myers FL

90

8

46

47:57.4

15:28/M

8

Maddie Kline
Fort Myers FL

85

8

47

48:00.6

15:29/M

Top

Male 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dominic Ursitti
Fort Myers FL

192

10

10

24:01.4

7:45/M

Top

Female 11 to 20

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Taylor VanLandschoot
Cape Coral FL

165

14

12

24:11.0

7:48/M

2

Emma Reigle
Fort Myers FL

120

20

18

25:27.7

8:13/M

3

Hailey Dennard
Fort Myers FL

161

11

31

30:21.3

9:47/M

Top

Male 11 to 20

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Luke Quinn
Cape Coral FL

93

19

4

20:40.9

6:40/M

2

Michael Ursitti
Fort Myers FL

193

14

5

21:04.1

6:48/M

Top

Female 21 to 30

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Youngblood
Bonita Springs FL

122

22

17

25:17.5

8:09/M

2

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

84

26

23

27:01.5

8:43/M

3

Rebecca Lissow
North Port FL

180

29

44

42:47.1

13:48/M

Top

Male 21 to 30

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Noel Mitchell
Cordova TN

138

29

33

31:14.7

10:05/M

Top

Female 31 to 40

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amber Bell
Fort Myers FL

157

36

20

25:35.9

8:15/M

2

Renee Mitchell
Cordova TN

136

33

26

28:25.9

9:10/M

3

Kim Clements
Freeland PA

172

31

28

28:30.3

9:12/M

4

Jeen Allen
Cordova TN

133

39

30

28:45.2

9:16/M

5

Nancy Vargas
Fort Myers FL

158

40

35

32:55.5

10:37/M

6

Angela Findley
Fort Myers FL

117

36

37

33:44.1

10:53/M

Top

Male 31 to 40

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Pete Alcantara
Fort Myers FL

167

35

11

24:09.7

7:47/M

2

Anquinn Allen
Cordova TN

134

39

14

25:06.0

8:06/M

Top

Female 41 to 50

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeanene Mann
Fort Myers FL

163

43

29

28:42.6

9:15/M

2

Victoria Manietta
Cape Coral FL

149

41

32

30:27.5

9:49/M

3

Jennifer Christiansen
Fort Myers FL

107

41

34

31:22.2

10:07/M

4

Rebecca Todd
Englewood FL

111

42

36

33:34.0

10:50/M

Top

Male 41 to 50

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Manietta
Cape Coral FL

148

42

13

24:12.9

7:48/M

2

Dennis Olsen
Cape Coral FL

171

48

15

25:12.2

8:08/M

3

Peter Christiansen
Fort Myers FL

108

47

16

25:16.9

8:09/M

4

Andrew Desroches
Cape Coral FL

179

41

25

28:12.5

9:06/M

Top

Female 51 to 60

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Faye Miller
Cape Coral FL

152

59

39

39:47.1

12:50/M

Top

Male 51 to 60

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Debrock
Ft Myers FL

102

51

8

22:17.3

7:11/M

2

Neil Gomeringer
Fort Myers FL

160

59

24

27:01.7

8:43/M

3

John Scott
Fort Myers FL

115

51

27

28:27.7

9:11/M

Top

Male 61 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Bates
Captiva FL

174

61

7

21:52.5

7:03/M

2

Ray Gottlieb
Cape Coral FL

170

72

21

26:34.8

8:34/M

3

Donald McBain
Port Charlotte FL

190

79

45

44:21.5

14:18/M

Read more ›




In Archive