Yearly Archives: 2011

2011 Mangrove Distance Festival Mini-marathon, Half Marathon, Full Marathon

FULL MARATHON

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

HALF MARATHON
Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

MINI MARATHON
Men:  0-99
Women:  0-99

FULL MARATHON

Overall Female Open Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stacie Alboucrek
Fort Lauderdale FL USA

955

44

1

2:56:14.1

6:44/M

Top

Overall Male Open Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Oliver Von Tempski
Palm Harbor FL USA

200

39

2

3:13:06.1

7:22/M

Top

Male 19 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Constantine Notte
Cape Coral FL

6

17

33

4:00:44.5

9:11/M

2

Sean Gartlan
Cape Coral FL USA

375

17

57

4:35:35.6

10:31/M

3

Kevin Maynard
Cape Coral FL USA

376

15

103

5:54:26.6

13:32/M

Top

Female 20 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Haley Warner
Fort Myers FL USA

205

21

4

3:16:55.6

7:31/M

2

Maggie Hayes
Tampa FL USA

311

25

6

3:23:13.0

7:45/M

3

Arien O’Connell
New York NY USA

302

28

18

3:47:15.8

8:40/M

4

Tracy Sewell
Cape Coral FL USA

172

26

24

3:50:40.4

8:48/M

5

Kimberly Hartin
Virginia Beach VA USA

173

28

46

4:18:46.9

9:53/M

6

Melissa Waineo
Midland MI USA

203

24

47

4:19:39.5

9:55/M

7

Katrina Schenk

114

29

52

4:29:54.0

10:18/M

8

Samantha Bachman
Cape Coral FL USA

140

26

79

5:05:13.9

11:39/M

9

Ashley Lab
Seffner FL USA

204

29

106

5:58:14.1

13:40/M

10

Kimberly Shubert

110

28

107

6:01:27.4

13:48/M

Top

Male 20 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Grant Evans
Estero FL USA

262

27

29

3:56:43.8

9:02/M

2

Eric Zajac
Naples FL USA

288

26

50

4:25:32.8

10:08/M

Top

Female 30 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Vacca
Roswell GA USA

177

38

13

3:34:58.2

8:12/M

2

Jodi Frazier
Tampa FL

112

39

16

3:45:10.7

8:36/M

3

Deanna Johnson
Fort Myers FL USA

259

33

27

3:53:09.9

8:54/M

4

Sarah Waldau
Fort Myers FL USA

343

39

45

4:18:40.1

9:52/M

5

Jennifer Dillard
Bettles Field AK USA

164

39

55

4:34:00.3

10:27/M

6

Danielle Mastrangel-Brown
Phoenix AZ USA

260

33

63

4:45:27.0

10:54/M

7

Sally Vannuland
Englewood FL USA

13

36

72

4:54:41.9

11:15/M

8

Laura Conway
Tampa FL USA

337

37

77

4:59:18.5

11:25/M

9

Julie Willett
Venice FL USA

349

38

82

5:07:48.0

11:45/M

10

Michelle Gouley

118

34

101

5:46:17.8

13:13/M

Top

Male 30 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Denunzio
Ironia NJ USA

217

30

3

3:13:23.9

7:23/M

2

Tim Gregory
Alcoa TN USA

278

39

7

3:25:32.4

7:51/M

3

Jeffery Bott
Highwood IL USA

5

39

17

3:45:38.2

8:37/M

4

Jason Johnson
Alexandria VA USA

306

32

25

3:52:06.5

8:52/M

5

Bradly Ross
North Port FL USA

301

34

26

3:53:04.9

8:54/M

6

Erik Elsea
Cape Coral FL USA

207

33

28

3:54:26.6

8:57/M

7

Paul Ray
Boca Grande FL USA

339

31

34

4:02:51.7

9:16/M

8

Zar Toolan
Saint Louis MO USA

9

32

36

4:03:46.8

9:18/M

9

Tim Meister
Naples FL USA

289

33

41

4:14:27.0

9:43/M

10

Ryan David
Pembroke Pines FL USA

225

32

59

4:36:41.6

10:34/M

11

Steve Schlabach

145

39

80

5:05:28.9

11:40/M

12

David Drum
Cape Coral FL USA

291

36

93

5:31:33.9

12:39/M

13

Orlando Cabrera
Fort Myers FL USA

358

38

95

5:38:40.2

12:56/M

14

Craig Dicecco
Tampa FL USA

23

39

97

5:40:01.6

12:59/M

Top

Female 40 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Missie Gregory
Alcoa TN USA

277

40

11

3:34:06.2

8:10/M

2

Karen Miki

111

42

20

3:47:31.6

8:41/M

3

Laura Drake

116

43

22

3:48:33.6

8:43/M

4

Kimberly Culpepper
Naples FL USA

18

45

23

3:48:48.6

8:44/M

5

Dianne Riehl
Toronto ON CAN

318

47

35

4:03:42.9

9:18/M

6

Sandra McCallum
Miami FL USA

365

49

37

4:05:00.0

9:21/M

7

Michelle Duran
Clearfield UT USA

253

44

40

4:14:19.2

9:42/M

8

Nancy Loughlin
Fort Myers FL USA

379

44

58

4:36:37.9

10:33/M

9

Misti Pittnger
Kissimmee FL USA

211

44

60

4:36:46.5

10:34/M

10

Krista Bragg
Sarasota FL USA

340

41

71

4:53:57.5

11:13/M

11

Amanda Georgiades
Sarasota FL USA

10

45

73

4:55:57.5

11:18/M

12

Lori Terpstra
Sarasota FL USA

191

45

96

5:39:38.0

12:58/M

13

Betsy Cohen
Maitland FL USA

165

45

98

5:40:49.6

13:00/M

14

Kathi Plentzke

134

49

100

5:46:15.9

13:13/M

15

Sandy Dussault

117

48

105

5:58:13.7

13:40/M

Top

Male 40 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Wheeler
Columbus OH USA

196

45

5

3:17:18.6

7:32/M

2

Robert Brokaw
Fort Myers FL USA

22

48

8

3:28:52.6

7:58/M

3

Marc Duchesne
Sainte-Julie QC CAN

187

40

12

3:34:40.8

8:12/M

4

Marc Reed
Sarasota FL USA

192

41

15

3:40:42.9

8:25/M

5

Peter Boers
Fort Myers FL USA

942

48

19

3:47:19.7

8:41/M

6

Joe Obyrne
Fort Lauderdale FL USA

179

45

38

4:08:52.5

9:30/M

7

Geoff Waldau
Lithia FL USA

944

46

48

4:21:21.3

9:59/M

8

Galen Garrison
St.

Read more ›




2011 FGCU Fly by Night 50 Mile Relay

Male Relay | Female Relay | Co-Ed Relay
Top
50 Mile Relay Male
Place Team Name Bib No Laps Time Pace Distance Total Time
1 Sig Ep 27 25 6:31/M 50.000 5:25:47.6
Tomas Baltazar,

Read more ›




2011 Lee County Strides for Education 5K

Men: 0-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female 11 and under

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tori Brauch

921

9

20

26:56.5

8:41/M

2

Savanna Mann

889

11

61

36:25.6

11:45/M

3

Carlic Cross

890

11

62

36:26.3

11:45/M

4

Heidi Kinsey

125

7

67

37:19.9

12:02/M

5

Yanni David

932

9

71

37:56.0

12:14/M

6

Hannah Dochinger

63

10

93

46:55.8

15:08/M

7

Faith Vella

183

11

98

48:29.5

15:38/M

8

Halyn Wambolt

4

6

99

49:42.7

16:02/M

9

Katie Wambolt

5

5

144

1:03:31.5

20:29/M

Top

Male 11 and under

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Miltko

137

9

25

29:20.2

9:28/M

2

Preston Dunn

98

10

26

29:27.6

9:30/M

3

Zachary Lovell

894

11

55

35:12.4

11:21/M

4

Logan Thompson

899

6

79

39:43.0

12:49/M

5

Zachary Thompson

898

8

83

40:55.5

13:12/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hailey Hammond

895

15

88

43:17.5

13:58/M

2

Amaya Oyola

153

13

91

45:59.2

14:50/M

3

Isabelle Foy

25

13

102

50:16.5

16:13/M

4

Mikeala Roberts

22

13

103

51:41.5

16:40/M

5

Farrah Deceus

19

13

104

51:42.2

16:41/M

6

Deyaneira Mitchell

145

14

134

59:39.8

19:15/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David King

200

14

2

19:05.0

6:09/M

2

Joseph Mesaros

58

14

4

20:09.0

6:30/M

3

Sean Kostyk

128

12

5

20:13.1

6:31/M

4

Brandon Kostyk

127

12

6

21:29.2

6:56/M

5

Joshua Rivera

162

12

11

23:30.9

7:35/M

6

Trey Brauch

920

12

17

25:11.5

8:07/M

7

Shawn Louzao

931

15

19

26:19.3

8:29/M

8

Elijah Hintz

20

13

52

34:03.5

10:59/M

9

Isaiah Knight

48

14

58

35:52.5

11:34/M

10

Mario Feliciano

101

13

65

37:04.6

11:57/M

11

Jacob Effing

99

15

81

40:20.7

13:01/M

12

Joseph Salerno

12

15

82

40:20.8

13:01/M

13

Jonney Lee

937

13

107

51:52.3

16:44/M

14

Matt Hurley

116

15

111

52:10.0

16:50/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kaiya Sphatt

934

16

35

30:29.2

9:50/M

2

Alexandra Bowman

935

17

64

37:01.3

11:56/M

3

Ashley Kolbe

37

17

72

37:56.0

12:14/M

4

Lashea Johnson

121

17

76

39:04.5

12:36/M

5

Chelsea Payne

155

17

106

51:51.5

16:44/M

6

Rachel Whitehead

189

18

108

52:00.5

16:46/M

7

Skylar Fixler

103

16

109

52:00.9

16:46/M

8

Talia Kendall

123

17

120

56:27.1

18:13/M

9

Samantha Lynn Raddon

874

16

123

57:01.6

18:24/M

10

Crystal Wanke

185

17

132

59:37.0

19:14/M

11

Vivian Wong

191

17

142

1:03:16.4

20:25/M

12

Margaret Ledea

132

17

143

1:03:17.2

20:25/M

Top

Male 16 to 16

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jared Arnold

26

16

1

18:09.6

5:51/M

2

Luis Vera

60

16

7

22:20.1

7:12/M

3

Tyler Tognarine

927

16

8

22:28.9

7:15/M

4

Charles Kerkesner

124

17

16

24:35.5

7:56/M

5

Jonell Etienne

197

18

21

27:40.3

8:55/M

6

Oliver Payne

156

17

47

32:25.5

10:27/M

7

David Deceus

936

16

51

34:03.3

10:59/M

8

Franklin Velasquez

181

16

89

43:44.5

14:06/M

9

Kelley McCurry

140

18

130

59:32.1

19:12/M

10

Matthew McLaughlin

142

19

141

1:02:36.5

20:12/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aubrey Tiner

44

20

24

28:45.3

9:16/M

2

Margo Brewster

42

23

41

31:13.0

10:04/M

3

Kristin Lemar

131

20

44

31:40.7

10:13/M

4

Jonnie McCambridge

139

21

112

52:16.1

16:52/M

5

Katie McCurry

929

21

129

59:31.2

19:12/M

6

Melissa Raber

72

24

150

1:04:22.1

20:46/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Theresa Albanese

75

28

22

27:42.7

8:56/M

2

Jill Gurgal

55

27

34

30:28.0

9:50/M

3

Ashley Thompson

59

26

37

30:45.1

9:55/M

4

Whitney Seay

168

26

40

31:08.9

10:03/M

5

Lori Brogan

53

29

42

31:34.5

10:11/M

6

Hope Henderson

114

28

73

38:31.0

12:25/M

7

Jessica Ayala

61

28

95

47:12.2

15:14/M

8

Katie Visaggio

13

29

113

52:29.7

16:56/M

9

Jena Albanese

69

26

151

1:04:23.6

20:46/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Becker

52

29

43

31:34.7

10:11/M

2

Matt Visaggio

14

29

114

52:29.8

16:56/M

3

Jesus Jamaica

71

26

149

1:04:12.9

20:43/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leslie Bartley

77

31

28

29:44.3

9:35/M

2

Treshe Barrack

7

31

32

29:55.9

9:39/M

3

Erica Vella

182

34

59

36:04.9

11:38/M

4

Elizabeth Oyola

154

31

60

36:08.9

11:39/M

5

Megan Romine

11

30

84

40:57.0

13:13/M

6

Jill Castellano

886

30

135

59:40.0

19:15/M

7

Stephanie Sepulveda

51

34

140

1:00:49.1

19:37/M

8

Tina Funk

930

34

146

1:04:04.5

20:40/M

9

Megan Gillmour

2

30

147

1:04:05.0

20:40/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Romine

10

31

23

28:13.2

9:06/M

2

Dominic Albanese

74

30

33

30:19.6

9:47/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Diana Giraldo

16

37

27

29:36.8

9:33/M

2

Kelly Dubasik

97

39

57

35:21.4

11:24/M

3

Jennifer Taschner

43

39

69

37:35.8

12:07/M

4

Pamela Hayford

35

39

86

42:23.5

13:40/M

5

Joan Mederios

56

35

127

58:55.0

19:00/M

6

Barbara Esno

46

37

136

59:40.3

19:15/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Horton

9

39

15

24:18.4

7:50/M

2

David Scerbo

8

37

29

29:47.3

9:36/M

3

Todd Dubasik

196

37

56

35:20.9

11:24/M

4

Greg Blurton

41

37

70

37:35.8

12:07/M

5

Matthew Mederios

57

39

126

58:52.8

18:59/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Tesler

175

43

30

29:51.3

9:38/M

2

Jennifer Christiansen

88

41

36

30:32.5

9:51/M

3

Malise Novotny

38

42

39

30:56.5

9:59/M

4

Traci Tiner

45

40

45

32:01.2

10:20/M

5

Amy Nowacki

151

40

46

32:19.4

10:25/M

6

Kelli Brauch

922

42

50

33:04.6

10:40/M

7

Terri Kinsey

126

42

66

37:19.6

12:02/M

8

Maria Martinez

66

41

97

47:42.5

15:23/M

9

Eileen Cherbini

18

42

105

51:47.8

16:42/M

10

Sherri Wambolt

6

42

145

1:04:03.6

20:40/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Torrin Brauch

900

40

3

19:33.2

6:18/M

2

Eric Dochinger

62

42

54

34:26.1

11:06/M

3

Tommy Sanders

50

40

139

1:00:48.2

19:37/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandy Reycroft

68

47

96

47:42.3

15:23/M

2

Foy Elsa

24

45

101

50:15.5

16:13/M

3

Debbie Whitehead

188

45

115

53:58.5

17:25/M

4

Michele Laboda

65

46

125

58:02.5

18:43/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris King

199

49

14

24:08.0

7:47/M

2

Peter Christiansen

194

47

18

25:34.0

8:15/M

3

Dewey Duncan

893

49

31

29:55.0

9:39/M

4

Robert Dietz

897

49

38

30:56.3

9:59/M

5

Theodore Sottong

23

45

68

37:32.2

12:06/M

6

Brian Berg

1

45

100

49:45.2

16:03/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anne Peters

29

52

53

34:20.5

11:05/M

2

Margaret McCurry

928

50

131

59:32.3

19:12/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Debrock

96

51

9

22:36.1

7:17/M

2

Kevin Kincaid

933

51

12

23:50.5

7:41/M

3

Donn Peters

34

53

48

32:57.3

10:38/M

4

Nick Cross

888

52

63

36:40.8

11:50/M

5

Mark Castellano

87

54

75

38:37.3

12:27/M

6

Joseph Cofield

89

53

92

45:59.5

14:50/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Loverock

135

58

49

32:58.2

10:38/M

2

Sue Price

926

55

80

39:52.1

12:52/M

3

Debbie Krouse

129

56

116

55:13.2

17:49/M

4

Georgianna McDaniel

141

59

117

55:13.4

17:49/M

5

Joanne Baschinsky

78

58

122

57:01.5

18:24/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Chilmonik

54

57

13

23:57.2

7:44/M

2

Roderick Price

159

56

90

43:51.1

14:09/M

3

Chuck Reynolds

49

56

138

1:00:46.3

19:36/M

Top

Female 60 to 64

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Ickler

118

64

74

38:32.3

12:26/M

2

Yvette Weir

892

61

78

39:21.6

12:42/M

3

Carol Wheeler

187

63

85

41:17.5

13:19/M

4

Donna Mutzenard

147

61

94

47:11.2

15:13/M

5

Pam Naylor

28

61

110

52:04.1

16:48/M

6

Joy Brenner

82

61

118

55:18.5

17:50/M

7

Kathleen Wertley

186

63

121

56:48.7

18:19/M

8

Harriet Heithaus

113

63

128

59:22.0

19:09/M

9

Nancy Starner

3

64

148

1:04:07.8

20:41/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Lane

130

60

10

23:09.8

7:28/M

2

Clayde Weir

891

60

77

39:20.7

12:41/M

3

Robert Schwartz

36

61

87

42:29.1

13:42/M

4

Richard Brenner

83

61

119

55:18.6

17:50/M

5

Benjamin Baschinsky

896

60

124

57:02.6

18:24/M

Top

Female 65 and over

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lyn Brown

47

69

137

1:00:44.6

19:35/M

Top

Male 65 and over

Place

Name

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chick Heithaus

112

68

133

59:37.3

19:14/M

Read more ›




2011 Crestwell School Gator Run

Junior Kindergarten | Intermediate Kindergarten through 2nd Grade | 3rd Grade through 5th Grade | 6th Grade through 8th Grade
Junior Kindergarten

Top

Junior Kindergarten-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Myhkayla Keenan

6

1

4:03.0

2

Mackenzie Canney

3

4

4:29.7

3

Jillian Follweiler

4

5

4:39.8

4

Kamryn Grace

5

7

4:54.6

5

Regan McGinnis

7

9

5:11.8

Junior Kindergarten-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Anden Bubar

2

2

4:09.9

2

Aidan Hoffman

869

3

4:20.9

3

London Wohlgemuth

10

6

4:44.9

4

Maxwell McMann

8

8

5:07.6

Intermediate Kindergarten through 2nd Grade

Top

Intermediate Kindergarten-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Elise Bolgiano

13

37

5:03.7

2

Alexandra McMann

19

61

5:52.1

3

Isabella Lentz

17

64

6:10.2

4

Claire Follweiler

14

71

8:12.3

5

Faith White

21

72

8:13.1

Intermediate Kindergarten-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Sean Hall

15

32

4:51.0

2

Sharjeel Malik

18

42

5:13.7

3

Ryan Bloom

12

57

5:46.4

4

Mikhail Keenan

16

58

5:48.1

5

Simon Schumann

20

70

6:58.9

Kindergarten-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Jaida Schwartz

30

25

4:38.9

2

Alexandra Hood

25

26

4:39.7

3

Katie Johnson

26

43

5:14.3

4

Jasmine Cross

906

46

5:32.6

5

Paige Ann Laubheimer

27

60

5:50.3

6

Aruba Malik

28

69

6:41.4

Kindergarten-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Eric Watts

32

34

4:55.9

2

Edison Greenbaum

24

35

4:56.7

3

Noah Witt

33

51

5:37.8

4

Krish Verma

31

52

5:37.8

5

Owen McGinnis

29

62

6:09.2

6

Liam Hutt

881

66

6:27.8

7

Haven Hutt

870

67

6:32.8

1st Grade-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Kaylee Grossman

43

11

4:12.9

2

Hailey Mader

45

24

4:37.4

3

Morgan Barnes

37

28

4:43.8

4

Michelle Barnes

36

29

4:44.0

5

Alexis Scarmozzino

48

30

4:44.7

6

Evangeline Bolgiano

38

33

4:52.2

7

Diba Merrikh

46

38

5:08.1

8

Kiana Valett

54

39

5:08.4

9

Cameron White

56

49

5:34.9

10

Alexandra Schmoyer

50

55

5:39.7

11

Holly Styra

873

65

6:25.5

1st Grade-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Christopher Cooper

39

2

3:43.2

2

Elias Schumann

51

10

4:04.2

3

Aidan Schmoyer

49

13

4:22.8

4

Tristen Strayer

53

15

4:29.0

5

Alexander Dinsmore

41

17

4:29.8

6

Logan Schwartz

52

22

4:33.6

7

David Grossman

42

23

4:37.1

8

Neal Verma

55

36

4:59.6

9

Brandon Kuhn

44

56

5:40.9

2nd Grade-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Lauren Pine

65

5

3:55.4

2

Bailey Sarria

69

7

4:00.7

3

Oriana Taha

72

8

4:02.2

4

Aria Merrikh

62

12

4:20.4

5

Kelsey Rairden

66

14

4:27.4

6

Lilly Nakova

63

16

4:29.7

7

Sierra Howard

61

20

4:31.5

8

Shannyn Riley

67

27

4:42.0

9

Zacharia Taha

73

45

5:22.8

10

Katie Bloom

59

48

5:33.9

2nd Grade-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Jonathan Cooper

60

1

3:24.5

2

Sebastian Strickland

71

4

3:52.5

3

Joshua Petrick

64

6

3:57.6

4

Vincent Stoll

70

18

4:30.4

5

Colin Ringsmuth

68

21

4:31.6

6

Colton Watson

74

40

5:09.2

Adults and Faculty-2nd Wave

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Justin Strickland

877

3

3:46.3

2

Stephanie Sarria

912

9

4:02.5

3

Mr Howard

77

19

4:30.7

4

William Barnes

859

31

4:45.0

5

Jock Johnson

916

41

5:10.7

6

Francesca Navarro

58

44

5:20.6

7

Vibeke Nilsey

907

47

5:32.7

8

Dawn Scarmozzino

915

50

5:36.9

9

Michelle Schwartz

914

53

5:39.0

10

Ajay Verma

919

54

5:39.5

11

Dawn Laubheimer

917

59

5:50.2

12

Myriam Lentz

918

63

6:10.2

13

Amy McCluskey

22

68

6:32.9

3rd Grade through 5th Grade

Top

3rd Grade-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Isabella Perry

89

10

8:06.5

2

Erika Dinsmore

83

19

9:26.2

3

Sophia Collis

82

23

9:45.5

4

Lauryn White

93

25

9:50.1

5

Laila Hutt

908

31

10:30.9

6

Rachel Mandelkorn

88

32

10:34.8

7

Lisa Kawasmi

85

41

12:21.3

8

Caroline Ahmadi

79

42

12:44.5

9

Ronni Rosenbaum

91

43

13:29.8

10

Riya Bhakta

80

46

14:04.3

3rd Grade-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Thomas Riley

90

12

8:16.8

2

Matthew Lentz

87

37

11:39.9

3

Zac Coppin

880

38

12:04.0

3rd Grade Students Running 4 Loop Course

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Alexandra Grossman

84

15

16:43.0

2

Seth Laubheimer

86

30

19:17.8

3

Avery Scarmozzino

92

31

19:30.8

4th Grade-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Susanne Hernandez

911

15

8:42.8

2

Delaney Wetter

225

22

9:38.7

3

Nikola Sarria

208

26

9:50.2

4

Sydney Marcy

100

35

11:13.7

5

Amber Oldenborg

882

36

11:24.6

6

Emma Sendewicz

213

39

12:15.4

7

Anusha Malik

99

47

14:05.0

8

Gwendolyn Vartdal

220

48

14:06.1

9

Brianna Davis

96

49

14:06.2

4th Grade-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Colton Novella

866

1

6:11.7

2

Hunter Salyer

865

8

7:25.2

3

Conrad Kray

97

16

9:05.9

4

Benjamin Styra

218

18

9:22.9

5

Zachary Loveland

98

20

9:27.8

6

Maxwell Ahmadi

95

50

14:33.9

5th Grade-Female

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Marissa Casamento

241

6

7:13.8

2

Haley Miller

884

13

8:28.4

3

Kathryn McCluskey

330

14

8:29.3

4

Mckenzie Mader

291

21

9:36.9

5

Madison Pine

396

27

10:06.9

6

Elizabeth Meardon

337

28

10:09.4

7

Katherine Stoll

399

33

11:10.9

5th Grade-Male

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Benjamin Urech

883

2

6:25.9

2

Matthew Cooper

257

3

6:31.5

3

Evan Wetter

772

4

6:51.8

4

Allen Hernandez

910

5

7:11.7

5

Jonathan Nargi

393

9

8:01.5

6

Charles Ball

240

17

9:15.2

7

Christopher Corley

274

30

10:24.6

8

Joseph Mathey

862

34

11:12.0

Adults and Faculty-3rd Wave

Place

Name

Bib No

Overall

Time

1

Brandon Marshall

904

7

7:14.2

2

Mrs.

Read more ›




2011 FHSAA XC 3A District 11 Girls

2011 FHSAA 3A District 11 Women’s Results

Overall Finish List

Girls

O’All Place

Adj Place

Bib No

Name
Team

Time

Pace

YEAR

 

1

1

664

Olivia Ortiz
LWRA

18:25.5

5:56/M

11

 

2

2

638

Kacy Smith
ESTO

19:09.0

6:11/M

11

 

3

3

639

Katy Gladis Solis
ESTO

19:33.4

6:18/M

11

 

4

4

635

Bethany Jenkins
ESTO

20:08.9

6:30/M

10

 

5

5

633

Maria Frank
ESTO

20:14.9

6:32/M

11

 

6

6

636

Katherine Slater
ESTO

20:40.6

6:40/M

10

 

7

7

662

Devin McDermott
LWRA

20:41.8

6:40/M

12

 

8

8

624

Chelsea Manning
CYLK

20:42.7

6:41/M

11

 

9

9

663

Natalie Novak
LWRA

20:47.1

6:42/M

11

 

10

10

666

Ashley Platt
LWRA

21:17.5

6:52/M

11

 

11

11

668

Katie Wray
LWRA

21:32.6

6:57/M

09

 

12

12

659

Michelle Last
LWRA

21:46.5

7:01/M

10

 

13

13

626

Emily Scott
CYLK

21:48.0

7:02/M

12

 

14

14

632

Aja Curth
ESTO

21:51.6

7:03/M

11

 

15

15

614

Alexandria Quinn
CHAR

21:54.1

7:04/M

12

 

16

16

618

Danielle Young
CHAR

22:03.4

7:07/M

10

 

17

17

615

Jordan Roughton
CHAR

22:10.1

7:09/M

11

 

18

18

690

Thalia Meza
VENC

22:16.8

7:11/M

12

 

19

19

679

Danielle Rioux
PTCH

22:18.4

7:12/M

12

 

20

20

611

Julia Fowlie
CHAR

22:19.5

7:12/M

10

 

21

21

631

Alexa Cline
ESTO

22:20.4

7:12/M

10

 

22

22

617

Victoria Vartianen
CHAR

22:20.7

7:12/M

10

 

23

23

604

Alexis Cullen
BRRV

22:27.1

7:15/M

11

 

24

24

665

Emily Perez
LWRA

22:30.4

7:15/M

10

 

25

25

628

Regan Simpson
CYLK

22:31.9

7:16/M

11

 

26

(<

Read more ›




2011 FHSAA XC 3A District 11 Boys

 

Overall Finish List 

Boys

O’All Place

Adj Place

Bib No

Name
Team

Time

Pace

YEAR

 

1

1

733

Aaron Rojas
ESTO

16:53.8

5:27/M

12

 

2

2

713

Ryan Schnulle
CHAR

17:17.5

5:35/M

12

 

3

3

726

Jose Cartagena
ESTO

17:18.7

5:35/M

11

 

4

4

722

Robert Ormsby
CYLK

17:27.3

5:38/M

11

 

5

5

727

Julian Chavez
ESTO

17:39.0

5:42/M

12

 

6

6

786

Cody Adkinson
PTCH

17:39.6

5:42/M

12

 

7

7

736

Adam Sommer
ESTO

17:49.2

5:45/M

10

 

8

8

725

Steven Briner
ESTO

17:52.4

5:46/M

11

 

9

9

705

Dominic Cardenas
CHAR

17:57.6

5:47/M

11

 

10

10

758

Evan Dipsiner
LWRA

18:14.3

5:53/M

12

 

11

11

754

Mitchell Arnold
LWRA

18:19.8

5:55/M

10

 

12

12

711

Connor Quinn
CHAR

18:20.9

5:55/M

11

 

13

13

710

Andrew Pollizzi
CHAR

18:25.6

5:56/M

12

 

14

14

730

Ricardo Ledesma
ESTO

18:28.5

5:57/M

10

 

15

15

795

Adam Rioux
PTCH

18:58.7

6:07/M

11

 

16

16

729

Alexander Hernandez
ESTO

19:06.4

6:10/M

11

 

17

17

720

Nicholas Moran
CYLK

19:08.7

6:10/M

12

 

18

18

764

Joshua Napier
LWRA

19:21.0

6:15/M

10

 

19

19

766

Quintin Wampler
LWRA

19:24.2

6:15/M

11

 

20

20

801

David Enander
VENC

19:25.1

6:16/M

12

 

21

21

755

Christopher Branch
LWRA

19:30.1

6:17/M

12

 

22

22

763

Jonathan Milkovich
LWRA

19:31.3

6:18/M

11

 

23

23

704

Conner Allen
CHAR

19:38.0

6:20/M

10

 

24

24

762

Brandon Jones
LWRA

19:39.0

6:20/M

12

 

25

25

714

Juan Casiano
CYLK

19:40.0

6:21/M

11

 

26

26

706

Matthew Coward
CHAR

19:41.8

6:21/M

09

 

27

27

794

Conner Reuman
PTCH

19:45.4

6:22/M

09

 

28

28

787

Jordan Croteau
PTCH

19:46.1

6:23/M

09

 

29

29

697

Matthew McFall
BRRV

19:57.4

6:26/M

11

 

30

30

804

Kyle Kelley
VENC

19:59.3

6:27/M

11

 

31

31

806

Dominic Morrow
VENC

19:59.4

6:27/M

10

 

32

32

723

David Sevenski
CYLK

20:04.1

6:28/M

12

 

33

33

792

Damian Mendez
PTCH

20:09.2

6:30/M

12

 

34

34

800

Caleb Courville
VENC

20:11.5

6:31/M

11

 

35

35

707

Joseph Gugino
CHAR

20:25.8

6:35/M

11

 

36

36

796

Daniel Rovegno
PTCH

20:46.1

6:42/M

10

 

37

37

718

Fernando Leyva
CYLK

20:51.6

6:44/M

12

 

38

38

696

Mitchell McCormick
BRRV

20:57.6

6:45/M

09

 

39

39

803

Dominik Jankowsi
VENC

21:01.2

6:47/M

11

 

40

40

719

Connor Moore
CYLK

21:02.3

6:47/M

10

 

41

41

802

Connor Hagen
VENC

21:04.2

6:48/M

12

 

42

42

721

Ricardo Oliveros
CYLK

21:09.2

6:49/M

12

 

43

43

748

Constantine Notte
ISCO

21:10.0

6:50/M

12

 

44

44

752

Christian Soto
ISCO

21:11.0

6:50/M

12

 

45

45

743

Juan Chica
ISCO

21:11.5

6:50/M

12

 

46

46

751

Kevin Salinas
ISCO

21:11.8

6:50/M

11

 

47

47

745

Nicholas Gee
ISCO

21:11.8

6:50/M

11

 

48

48

739

Joshua Araujo
ISCO

21:11.9

6:50/M

12

 

49

49

747

Camilo Herrera
ISCO

21:12.0

6:50/M

11

 

50

50

798

Brandon Uveges
PTCH

22:00.5

7:06/M

09

 

51

51

805

Thai Lam
VENC

22:00.9

7:06/M

12

 

52

52

700

Taylor Ogline
BRRV

22:32.4

7:16/M

11

 

53

53

698

Timothy McGonegal
BRRV

22:38.7

7:18/M

10

 

54

54

695

Dylan Dicarlo
BRRV

23:40.9

7:38/M

12

 

55

55

702

John Tagle-Suzor
BRRV

25:17.2

8:09/M

11

 

56

56

703

Timothy Thomas
BRRV

25:56.9

8:22/M

11

Read more ›




2011 Polly’s Run for Life 5K

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Salerno
Cape Coral FL

377

23

11

21:21.1

6:53/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nathan Veilleux
Cape Coral FL

378

26

1

18:24.6

5:56/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stacey Persinger
Fort Myers FL

386

48

17

21:50.0

7:03/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL

753

40

3

19:17.5

6:13/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Weiss
Alva FL

249

53

110

28:27.1

9:11/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Perry Small
Cape Coral FL

746

51

2

18:29.4

5:58/M

Top

 Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anke Stimpson
North Fort Myers FL

142

62

71

25:39.6

8:16/M

Top

 Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Bates
Captiva FL

380

60

12

21:24.1

6:54/M

Top

Female 9 and under

Record: Katherine Graddy –

Read more ›




2011 Knights of Fright 5K

Men: 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Veilleux
Cape Coral FL

191

23

14

21:24.3

6:54/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Farnot
Fort Myers FL

58

20

1

16:33.6

5:20/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Noreen Kurland
Fort Myers FL

13

47

29

24:27.0

7:53/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manuel Montoya
Fort Myers FL

197

47

4

18:21.3

5:55/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Flouret
Vernon Hills IL

146

50

72

31:24.0

10:08/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm
Cape Coral FL

166

53

6

19:05.9

6:09/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Gibbs
Fort Myers FL

159

60

79

34:31.9

11:08/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Bates
Captiva FL

158

60

16

21:51.4

7:03/M

Top

Female 9 and under

Record: Jenna Fedec –

Read more ›




2011 The Club at Renaissance 5K

Men: 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenna Fedec
Fort Myers FL

559

10

9

21:59.0

7:05/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Fedec
Fort Myers FL

583

14

1

18:43.4

6:02/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Granger-Bohl
Fort Myers FL

566

40

20

24:10.6

7:48/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL

596

40

2

18:57.0

6:07/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Anderson

541

55

34

25:48.2

8:19/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Stensrud
Fort Myers FL

424

50

3

20:47.6

6:42/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anke Stimpson
North Fort Myers FL

490

62

38

26:02.8

8:24/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Bates
Captiva FL

500

60

5

21:31.9

6:56/M

Top

Female 12 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sidney Oakes-Lottridge
Fort Myers FL

572

12

17

23:49.0

7:41/M

2

Caroline MacKenzie
Fort Myers FL

433

10

19

24:04.1

7:46/M

3

Katherine Graddy
Fort Myers FL

491

9

24

25:02.6

8:05/M

4

Tori Brauch
Fort Myers Beach FL

595

9

39

26:09.2

8:26/M

5

Abbey Fisher
Fort Myers FL

570

12

50

27:14.1

8:47/M

6

Sammy Stensrud
Fort Myers FL

432

9

53

27:22.2

8:50/M

7

Hailey Dennard
Fort Myers FL

434

11

62

28:25.8

9:10/M

8

Riley Monahan
Fort Myers Beach FL

576

9

108

37:17.7

12:02/M

9

Amanda Steffan
Fort Myers FL

495

12

121

40:26.5

13:03/M

10

Kayla Huether
Fort Myers FL

514

6

140

49:59.2

16:07/M

11

Erin O’Brien
Fort Myers FL

530

12

142

50:01.5

16:08/M

Top

Male 12 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

593

12

18

23:52.3

7:42/M

2

Joey Weatherwax
Cape Coral FL

404

11

54

27:28.0

8:52/M

3

Preston Dunn
Cape Coral FL

402

10

85

31:47.6

10:15/M

4

J T Huether
Fort Myers FL

518

5

135

49:22.4

15:55/M

5

Manuel Declet
Lehigh Acres FL

526

8

149

50:23.0

16:15/M

6

James Kennison
Cape Coral FL

525

7

152

50:43.1

16:22/M

7

Taylor Senter
Fort Myers FL

497

10

174

57:26.4

18:32/M

Top

Female 13 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Daniels
Fort Myers FL

554

18

63

28:55.9

9:20/M

2

Jenna Shorten
Fort Myers FL

586

16

65

29:26.5

9:30/M

3

Victoria Page
Cape Coral FL

435

19

71

30:01.0

9:41/M

4

Megan Pribisco
Lehigh Acres FL

553

19

158

52:38.2

16:59/M

5

Emily Holcomb
Fort Myers FL

552

15

169

54:16.1

17:30/M

Top

Male 13 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David King
Fort Myers FL

484

14

14

23:36.5

7:37/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Collier
Fort Myers FL

528

22

46

26:54.5

8:41/M

2

Sarah Remer
Tampa FL

436

21

69

29:46.3

9:36/M

3

Amber Nabors
Fort Myers FL

501

21

75

30:21.0

9:47/M

4

Randi Barber
Estero FL

438

24

99

34:19.6

11:04/M

5

Angela Garry
Fort Myers FL

437

23

107

37:16.5

12:01/M

6

Myra Guillen
Lehigh Acres FL

536

22

150

50:41.1

16:21/M

7

Amanda Holcomb
Fort Myers FL

551

21

166

54:14.7

17:30/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joshua Lieberman
Fort Myers FL

408

23

11

22:16.0

7:11/M

2

Bryan Neils
Bonita Springs FL

409

24

16

23:42.2

7:39/M

3

Eddie Norton
Boca Raton FL

476

21

23

25:00.2

8:04/M

4

Matias Barbero
Cape Coral FL

407

23

60

28:07.9

9:04/M

5

Keith Totterdale
Alva FL

410

24

93

32:57.5

10:38/M

6

Tommy Huether
Fort Myers FL

513

24

144

50:02.4

16:08/M

7

Cesar Tellez
Lehigh Acres FL

535

22

151

50:42.0

16:21/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rachel Martin
North Fort Myers FL

440

25

32

25:40.0

8:17/M

2

Allison Adkins
Cape Coral FL

439

25

36

25:53.7

8:21/M

3

Nicole Westerlund

599

28

64

29:00.1

9:21/M

4

Christa Pusateri
North Fort Myers FL

441

27

74

30:17.6

9:46/M

5

Leigh Lilly
Naples FL

442

28

95

32:59.5

10:38/M

6

Jay Westerlund
Estero FL

443

28

96

33:22.5

10:46/M

7

Mallory Baisden
Fort Myers FL

512

25

145

50:04.6

16:09/M

8

Micaela Fernandez
Estero FL

581

28

148

50:20.0

16:14/M

9

Sarah Arnold
Fort Myers FL

496

29

175

57:30.1

18:33/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Pham
Fort Myers FL

488

26

26

25:15.8

8:09/M

2

Bubba Huether
Fort Myers FL

516

28

147

50:05.4

16:09/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Enfield
Fort Myers FL

543

33

28

25:20.0

8:10/M

2

Fiorella Aita
Fort Myers FL

582

34

77

30:39.2

9:53/M

3

Tamara Lanham
Lehigh Acres FL

506

31

78

30:41.0

9:54/M

4

Shannon Greco
Fort Myers FL

445

31

101

34:39.0

11:11/M

5

Jamie Mellein
Bonita Springs FL

498

31

102

34:59.5

11:17/M

6

Amy Levin Epstein
Estero FL

505

31

103

35:00.5

11:17/M

7

Joanne Montealegre
Fort Myers FL

444

30

104

35:02.0

11:18/M

8

Amanda Duffy
Fort Myers FL

537

30

119

39:53.6

12:52/M

9

Jen Todd
Estero FL

592

31

120

39:57.2

12:53/M

10

Tracy Jackson-Cordone
Lehigh Acres FL

590

31

130

47:18.2

15:15/M

11

Cynthia Kelly Latter
Lehigh Acres FL

589

31

131

47:18.2

15:15/M

12

Claudia Teller
Lehigh Acres FL

447

33

137

49:34.3

15:59/M

13

Amber Huether
Fort Myers FL

515

30

146

50:04.6

16:09/M

14

Jenni Dart
Fort Myers FL

579

34

154

52:11.0

16:50/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Lange

573

30

31

25:26.2

8:12/M

2

Gabe Mellein
Bonita Springs FL

499

30

33

25:46.0

8:19/M

3

Trevor Johnson
Estero FL

413

31

35

25:51.8

8:20/M

4

Dustin Weber
Estero FL

504

30

48

27:09.5

8:45/M

5

Evan Rosenberg
Cape Coral FL

565

31

55

27:32.7

8:53/M

6

Michael Greco
Fort Myers FL

412

30

59

27:45.6

8:57/M

7

Kevin Teaken
Orlando FL

587

33

90

32:15.8

10:24/M

8

J D Huether
Fort Myers FL

511

31

136

49:26.6

15:57/M

9

David Kennison
Fort Myers FL

414

33

138

49:37.0

16:00/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kari Janavitz
Fort Myers FL

532

39

10

22:08.6

7:08/M

2

Jamie Rhoads
Cape Coral FL

542

35

42

26:42.7

8:37/M

3

Nika Bocharova
Alva FL

575

35

45

26:54.5

8:41/M

4

Allicia Wagner
Fort Myers FL

473

39

61

28:19.7

9:08/M

5

Suzie Shorten
Fort Myers FL

585

37

98

34:16.7

11:03/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Rams
Cape Coral FL

509

35

27

25:18.8

8:10/M

2

Sean Congero
Fort Myers FL

568

37

52

27:20.8

8:49/M

3

Eric Shorten
Fort Myers FL

584

39

66

29:26.6

9:30/M

4

James Andersen
Fort Myers FL

574

37

91

32:28.7

10:28/M

5

David Kent
Estero FL

578

38

160

52:55.7

17:04/M

6

Jason Lanham
Lehigh Acres FL

507

36

176

1:04:43.8

20:53/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Georgia Rodriguez
Fort Myers FL

485

40

41

26:42.2

8:37/M

2

Jennifer Cruise
North Fort Myers FL

455

43

67

29:41.4

9:35/M

3

Julee Duttko
Fort Myers FL

449

40

72

30:01.2

9:41/M

4

Jennifer Christiansen
Fort Myers FL

451

41

76

30:26.2

9:49/M

5

Rebecca Todd
Englewood FL

502

42

80

30:59.9

10:00/M

6

Lisa Briant
Cape Coral FL

450

41

88

32:02.6

10:20/M

7

Jeanene Mann
Fort Myers FL

454

42

89

32:14.4

10:24/M

8

Tammy Wade
Cape Coral FL

453

41

105

35:49.7

11:33/M

9

Kelli Brauch
Fort Myers FL

594

42

109

37:20.0

12:03/M

10

Sara Stensrud
Fort Myers FL

457

44

111

37:53.3

12:13/M

11

Debbie Solloway
Fort Myers FL

494

41

122

40:27.6

13:03/M

12

Sabrina Sanford
Fort Myers FL

503

43

159

52:39.9

16:59/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Steve Wagner
Fort Myers FL

474

40

8

21:55.8

7:04/M

2

James Whitacre
Cape Coral FL

481

44

47

27:02.3

8:43/M

3

Paul Maldonado
Lehigh Acres FL

475

42

83

31:26.1

10:08/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Burten
Fort Myers FL

597

48

22

24:39.8

7:57/M

2

Elizabeth Plumley
Cape Coral FL

487

46

30

25:26.1

8:12/M

3

Kim Fisher
Fort Myers FL

571

45

73

30:13.2

9:45/M

4

Sheila Peterson
Cape Coral FL

493

46

84

31:44.0

10:14/M

5

Susan Mautz
Madison WI

458

47

112

37:53.8

12:13/M

6

Kathy O’Brien
Fort Myers FL

529

49

116

39:18.6

12:41/M

7

Marcie Fernandez
Fort Myers FL

520

45

124

42:11.5

13:36/M

8

Rebecca Kidder
Fort Myers FL

482

45

126

42:31.9

13:43/M

9

Julie Holcomb
Fort Myers FL

550

48

170

54:26.7

17:34/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

419

45

4

21:20.2

6:53/M

2

Chris King
Fort Myers FL

483

49

15

23:37.8

7:37/M

3

Peter Christiansen
Fort Myers FL

452

47

25

25:15.2

8:09/M

4

Bruce Totterdale
Alva FL

420

46

43

26:42.9

8:37/M

5

Andy Scarbrough
Cape Coral FL

508

46

56

27:39.7

8:55/M

6

Gregory Schlegel
Fort Myers FL

418

45

79

30:44.6

9:55/M

7

Brian Berg
Cape Coral FL

448

45

117

39:21.9

12:42/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Deborah Miller
Fort Myers FL

461

52

49

27:11.3

8:46/M

2

Susan Bergeron
Fort Myers FL

462

54

81

31:04.3

10:01/M

3

Claudia Duarte
Lehigh Acres FL

459

50

115

38:58.0

12:34/M

4

Darlene Huether
Fort Myers FL

510

52

141

50:00.8

16:08/M

5

Lisa Snow
Fort Myers FL

548

51

162

53:20.1

17:12/M

6

Debra Hagerty
Madison WI

460

52

165

54:14.5

17:30/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Miller
Fort Myers FL

426

51

6

21:37.2

6:58/M

2

Bob Debrock
Fort Myers FL

425

51

12

22:32.9

7:16/M

3

Erick Burton
Fort Myers FL

423

50

57

27:41.0

8:56/M

4

William Snow
Fort Myers FL

549

53

58

27:44.2

8:57/M

5

Dennis Lillly
Naples FL

569

52

94

32:59.4

10:38/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Gonzalez
Cape Coral FL

465

59

40

26:29.0

8:33/M

2

Diane Sobel
Fort Myers FL

480

59

44

26:46.7

8:38/M

3

Terry Wilbur
Saint James City FL

463

55

51

27:15.2

8:47/M

4

Faye Miller
Cape Coral FL

466

59

97

33:24.9

10:46/M

5

Adrianna Frizone
Fort Myers FL

577

55

100

34:27.7

11:07/M

6

Janice Garry
Gainesville FL

464

58

110

37:22.0

12:03/M

7

Irene Sasse
Cape Coral FL

557

59

125

42:11.6

13:36/M

8

Maureen Fay
Cape Coral FL

567

58

127

46:17.0

14:56/M

9

Maria Toledo
Kissimmee FL

539

58

128

46:26.6

14:59/M

10

Becky Newberry
Fort Myers FL

564

55

132

47:46.3

15:25/M

11

Paula Gnagey

522

57

153

52:10.2

16:50/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Norton
Boca Raton FL

427

58

7

21:40.5

6:59/M

2

James Duffy
Fort Myers FL

538

56

87

32:01.1

10:20/M

3

Dan O’Brien
Fort Myers FL

531

56

139

49:58.7

16:07/M

4

Mike Bergeron
Fort Myers FL

555

56

143

50:01.6

16:08/M

Top

Female 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alice McCain
Fort Myers FL

468

61

114

38:57.8

12:34/M

2

Joan Ickler
Naples FL

469

64

118

39:24.3

12:43/M

3

Jeri Church
Fort Myers FL

588

61

123

41:34.6

13:25/M

4

Linda Kelly

598

62

133

47:46.8

15:25/M

5

Clare Mannion
Fort Myers FL

467

61

134

48:25.2

15:37/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Lane
Cape Coral FL

428

60

13

22:35.2

7:17/M

2

Mike Hourihan
Bokeelia FL

492

62

21

24:11.0

7:48/M

3

Robert Cohen

546

63

70

29:51.2

9:38/M

4

Richard Sobel
Fort Myers FL

479

63

92

32:39.8

10:32/M

5

Douglas Dickey
Fort Myers FL

533

64

155

52:11.1

16:50/M

6

Jim Doyle

540

62

157

52:15.4

16:51/M

7

John Gnagey

521

62

163

54:12.2

17:29/M

Top

Female 65 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lis Heckmann
Lehigh Acres FL

472

72

82

31:21.2

10:07/M

2

Marilyn Gladish
Fort Myers FL

471

69

86

31:59.8

10:19/M

3

Mary Lee
Fort Myers FL

470

67

113

37:54.0

12:14/M

4

Sue Ackert
Fort Myers FL

562

65

161

53:19.9

17:12/M

5

Marti Cohen

547

65

164

54:13.2

17:29/M

6

Karen Sanders
Fort Myers FL

544

67

167

54:15.5

17:30/M

7

Liz Hitt
Fort Myers FL

558

75

168

54:15.7

17:30/M

Top

Male 65 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Cupaiuolo
Fort Myers FL

429

67

29

25:25.8

8:12/M

2

Bruce Hildreth
North Fort Myers FL

489

71

37

25:58.7

8:23/M

3

Jay Gray
Fort Myers Beach FL

478

73

68

29:46.0

9:36/M

4

Steve MacHiz
Fort Myers FL

431

71

106

36:11.3

11:40/M

5

Ned Bolton
Fort Myers FL

430

69

129

46:48.1

15:06/M

6

Tom McMenemon
Fort Myers FL

591

69

156

52:15.0

16:51/M

7

Dick Ackert
Fort Myers FL

561

69

171

54:42.3

17:39/M

8

Norm Sanders
Fort Myers FL

545

73

172

54:48.5

17:41/M

9

Joe Hitt
Fort Myers FL

580

74

173

54:50.7

17:41/M

Read more ›




2011 Path to Wellness 5K

Runners: 129 Registered

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Walker: 93 Registered
Walkers: All Ages

5K RUN (113 finishing of 129)

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Charyse Hilliard
Cape Coral FL

39

34

11

22:07.2

7:08/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcus Dumas
Fort Myers FL

709

36

1

17:37.3

5:41/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Renee Jeffries
North Port FL

43

44

12

22:14.7

7:10/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Galo Constante
Fort Myers FL

19

46

7

19:54.3

6:25/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Angie Ryan
Fort Myers FL

948

51

19

23:38.4

7:37/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm
Cape Coral FL

10

53

4

18:45.8

6:03/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Gladish
Fort Myers FL

36

69

74

32:30.9

10:29/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Morgan
North Port FL

69

68

16

22:52.7

7:23/M

Top

Male 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael S Johnson
Cape Coral FL

955

10

42

26:59.1

8:42/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kaitlyn Hauser
Cape Coral FL

38

13

66

31:18.2

10:06/M

2

Maggie Knox
Fort Myers FL

48

11

86

35:47.2

11:33/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joey Weatherwax
Cape Coral FL

562

11

77

33:26.8

10:47/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gabriel Miranda
Fort Myers FL

67

17

20

23:58.9

7:44/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayla Blum
Sarasota FL

9

21

46

27:24.7

8:50/M

2

Lindsay Bartos
Cape Coral FL

7

23

48

28:06.6

9:04/M

3

Alicia Simmons
Fort Myers FL

82

24

82

34:32.3

11:08/M

4

Jourdan Miller
Punta Gorda FL

61

21

102

40:08.9

12:57/M

5

Emily Hunter
Naples FL

959

23

107

41:47.8

13:29/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carlos Miranda
Fort Myers FL

66

22

35

26:19.3

8:29/M

2

Brandon Lucas
Fort Myers FL

51

22

47

27:58.7

9:01/M

3

Michael Washington
Naples FL

94

23

79

33:52.1

10:55/M

4

Mike Allen
Fort Myers FL

958

24

106

41:47.8

13:29/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Allison Adkins
Cape Coral FL

2

25

40

26:41.5

8:36/M

2

Anna Carlin
Fort Myers FL

886

29

52

28:38.7

9:14/M

3

Michelle Dicola
Cape Coral FL

25

27

54

28:44.5

9:16/M

4

Tara Texter
Fort Myers FL

88

28

70

32:00.8

10:19/M

5

Atali Maruri
Cape Coral FL

59

26

92

36:41.8

11:50/M

6

Julia Pearson
Fort Myers FL

957

26

104

41:31.9

13:24/M

7

Arami Swahn
Cape Coral FL

951

27

114

49:50.4

16:05/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Smith
Fort Myers FL

85

26

2

17:59.2

5:48/M

2

Darin Lester
Cape Coral FL

561

28

28

24:55.4

8:02/M

3

Matthew Simmons
Fort Myers FL

83

27

33

26:14.7

8:28/M

4

Jess Hugi
Naples FL

41

27

37

26:19.6

8:29/M

5

Ethan Schumacher
Fort Myers FL

80

29

95

36:59.9

11:56/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anastasija Pak-Galvin
Fort Myers FL

72

32

24

24:33.2

7:55/M

2

Jesi Crane
Fort Myers FL

23

30

26

24:39.7

7:57/M

3

Kelly Todd
Fort Myers FL

950

33

29

25:01.3

8:04/M

4

Rebecca MacKenzie
Cape Coral FL

54

31

36

26:19.6

8:29/M

5

Bridget Jones
Cape Coral FL

44

30

41

26:44.4

8:37/M

6

Suzanne Smith
Fort Myers FL

574

34

59

29:31.2

9:31/M

7

Kori Howell
Fort Myers FL

40

33

61

30:04.9

9:42/M

8

Jennifer Flores
Cape Coral FL

31

34

108

42:09.2

13:36/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Sciandra
Cape Coral FL

954

32

3

18:43.7

6:02/M

2

Matt Vorwald
North Fort Myers FL

93

31

8

20:23.7

6:35/M

3

Josh Franzone
Fort Myers FL

34

30

22

24:25.0

7:53/M

4

Jeremy Burns
Fort Myers FL

12

32

32

26:14.1

8:28/M

5

Troy Collett
Cape Coral FL

18

32

69

31:22.1

10:07/M

6

Erik Toplis
Fort Myers FL

90

31

75

32:33.3

10:30/M

7

Shawn Jackson
Fort Myers FL

42

30

111

48:16.8

15:34/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nika Bucharova
Alva FL

944

35

27

24:45.1

7:59/M

2

Laura Sederquist
Cape Coral FL

81

39

39

26:39.6

8:36/M

3

Robin Tucker
Venice FL

91

38

45

27:24.3

8:50/M

4

Annette Dwyer
Fort Myers Beach FL

27

39

80

33:54.1

10:56/M

5

Lynda Fino
Fort Myers FL

30

35

88

36:24.7

11:45/M

6

Emily Hauser
Cape Coral FL

37

39

91

36:41.0

11:50/M

7

Patrice Franks
Fort Myers FL

33

37

94

36:58.8

11:55/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Jones
Cape Coral FL

45

38

10

21:32.2

6:57/M

2

Marshall Shedio
Lehigh Acres FL

708

37

18

23:28.5

7:34/M

3

Michael Bacigalupo
Cape Coral FL

5

38

71

32:06.1

10:21/M

4

Ramon Flores
Cape Coral FL

32

36

72

32:25.1

10:27/M

5

John Tucker
Venice FL

949

38

101

39:58.3

12:54/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Ackley
Fort Myers FL

1

43

64

30:27.7

9:49/M

2

Julie Lawrence
Estero FL

49

40

68

31:19.7

10:06/M

3

Ellie Stewart
Fort Myers FL

946

40

76

32:46.7

10:34/M

4

Carolyn Johnson
Cape Coral FL

956

43

84

34:59.9

11:17/M

5

Sharri Lindgren
Cape Coral FL

50

44

85

35:35.5

11:29/M

6

Julie Coleman
Grafton WI

17

40

99

39:33.5

12:45/M

7

Arlene Knox
Fort Myers FL

47

41

105

41:43.4

13:27/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Raymond Piccirillo
Fort Myers FL

76

44

15

22:49.3

7:22/M

2

Don Baracskay
Fort Myers FL

6

42

30

25:06.3

8:06/M

3

Chad Spears
Lehigh Acres FL

86

41

51

28:27.2

9:11/M

4

Fred Coleman
Grafton WI

16

41

60

29:50.9

9:37/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Marinari
Port Charlotte FL

756

46

25

24:34.1

7:55/M

2

Sandy Aughenbaugh
Fort Myers FL

4

46

56

28:48.6

9:17/M

3

Janey Cahill
Cape Coral FL

952

48

57

28:49.4

9:18/M

4

Terry Miller
Fort Myers FL

64

47

62

30:08.1

9:43/M

5

Teresa Adkins
Cape Coral FL

3

46

65

30:42.0

9:54/M

6

Kristy Dean
Cape Coral FL

24

45

83

34:36.0

11:10/M

7

Sally Bissell
Fort Myers FL

8

49

100

39:44.3

12:49/M

8

Deborah Von Maack
Fort Myers FL

92

46

109

43:28.3

14:01/M

9

Amy Wray
Fort Myers FL

99

47

110

47:05.4

15:11/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

C H Miranda
Fort Myers FL

65

45

14

22:45.9

7:20/M

2

Larry Stafford
Cape Coral FL

570

46

34

26:18.1

8:29/M

3

Paul Cerami
Port Charlotte FL

15

49

44

27:20.7

8:49/M

4

Gary Herrmann
Cape Coral FL

943

48

49

28:13.7

9:06/M

5

Terry Carfagno
Rotonda West FL

14

46

53

28:41.5

9:15/M

6

Kyle Williamson
Naples FL

98

46

58

28:54.1

9:19/M

7

J Romel Philizaire
Cape Coral FL

75

48

89

36:33.5

11:47/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Young
Estero FL

100

50

67

31:18.9

10:06/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Proto
Bristol RI

77

51

5

19:34.9

6:19/M

2

Chuck Moseley
Naples FL

70

53

6

19:41.8

6:21/M

3

Bill Marshall
Naples FL

945

54

9

20:47.4

6:42/M

4

Michael Patton
Estero FL

73

51

13

22:39.3

7:18/M

5

Rich Talbott
Fort Myers FL

953

52

17

23:00.3

7:25/M

6

Rick Lonergan
Hollywood FL

701

52

63

30:19.5

9:47/M

7

John Costallos
Cape Coral FL

21

52

97

38:15.4

12:20/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Wilbur
Saint James City FL

96

55

50

28:18.1

9:08/M

2

Faye Miller
Cape Coral FL

60

59

81

34:13.9

11:02/M

3

Joyce Miller
Punta Gorda FL

62

57

112

49:31.4

15:58/M

4

Carrie Lucas
Fort Myers FL

52

58

113

49:34.0

15:59/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cliff Smith
Fort Myers FL

84

55

23

24:31.6

7:55/M

2

Neil Gomeringer
Fort Myers FL

698

59

31

25:36.1

8:15/M

3

Charles Lucas
Fort Myers FL

53

58

73

32:26.5

10:28/M

4

Tim Wilbanks
Naples FL

95

56

93

36:42.2

11:50/M

5

Kenneth Miller
Punta Gorda FL

63

57

96

37:30.9

12:06/M

Top

Female 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Kelly
Fort Myers FL

46

60

87

36:17.5

11:42/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Love
Canton OH

810

63

21

24:04.6

7:46/M

2

Jim Stewart
Fort Myers FL

87

64

38

26:30.8

8:33/M

3

Bob Geyer
Port Charlotte FL

699

64

43

27:15.7

8:47/M

4

Joe Kelly
Fort Myers FL

800

60

98

39:10.0

12:38/M

Top

Male 65 to 69

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Cordisco
Estero FL

20

67

78

33:30.0

10:48/M

2

Chauncey Moot
Port Charlotte FL

68

66

90

36:36.7

11:48/M

3

John Doramus
Fort Myers FL

26

65

103

40:24.6

13:02/M

Top

Male 70 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Fialka
Venice FL

29

70

55

28:46.5

9:17/M

5K WALK (93 Finishers –

Read more ›




2011 GROW Africa Run for Water 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Salerno
Cape Coral FL

829

23

15

23:11.1

7:29/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcus Dumas
Fort Myers FL

904

36

1

17:57.5

5:47/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Newland
Cape Coral FL

876

45

22

24:54.8

8:02/M

Top

Male MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL

935

40

7

20:59.6

6:46/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melinda Russell
Cape Coral FL

807

51

37

26:38.4

8:35/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm
Cape Coral FL

874

53

3

19:04.0

6:09/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anke Stimpson
North Fort Myers FL

931

61

40

26:48.2

8:39/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Pacheco
Cape Coral FL

941

60

10

22:30.9

7:15/M

Top

Female 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nina Stimpson
Naples FL

930

9

99

41:01.9

13:14/M

2

Kaitlynn Kennelly
Cape Coral FL

942

8

100

41:36.5

13:25/M

3

Gwendolyn Elsea
Cape Coral FL

928

6

109

46:37.8

15:02/M

Top

Male 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chazz Lally
Cape Coral FL

796

10

14

23:03.2

7:26/M

2

Cutter Rebol
Punta Gorda FL

806

10

26

25:21.9

8:11/M

3

Preston Dunn
Cape Coral FL

908

10

75

34:39.6

11:11/M

4

Chrisrian Pacheco
Cape Coral FL

918

9

82

36:44.2

11:51/M

5

Conner Woodham
Cape Coral FL

938

9

97

40:51.1

13:11/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sidney Oakes-Lottridge
Fort Myers FL

911

12

23

25:05.3

8:05/M

2

Lauren Hearn
Cape Coral FL

915

11

54

29:43.7

9:35/M

3

Jade Buohler
Lehigh Acres FL

932

13

60

30:20.9

9:47/M

4

Ayansley Santos
Cape Coral FL

917

11

80

36:26.0

11:45/M

5

Morgan Sheppard
Cape Coral FL

899

13

89

38:37.9

12:27/M

6

Juliana Brigandi
Cape Coral FL

850

12

93

38:49.3

12:31/M

7

Vanessa Sarria
Cape Coral FL

925

11

118

55:12.8

17:48/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

936

12

20

24:20.1

7:51/M

2

Lucas Leblanc
Cape Coral FL

867

11

76

35:15.3

11:22/M

Top

Female 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Hanno
Cape Coral FL

831

19

86

37:32.3

12:06/M

2

Chelseay Colofranson
Cape Coral FL

921

18

108

46:31.8

15:00/M

3

Samantha Scianna
Cape Coral FL

822

15

112

46:52.3

15:07/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Watson
Cape Coral FL

890

15

24

25:08.1

8:06/M

2

Conner Hawk
Cape Coral FL

877

17

29

25:34.0

8:15/M

3

Christopher Janicky
Fort Myers FL

887

15

52

29:03.6

9:22/M

4

Michael Sheppard
Cape Coral FL

898

15

65

31:11.6

10:04/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bradley Sissons
Cape Coral FL

903

20

46

28:03.1

9:03/M

2

Lance Huffman
Fort Myers FL

934

23

111

46:49.6

15:06/M

3

James Duhamel Jr
Cape Coral FL

902

22

114

48:21.8

15:36/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

923

26

34

26:20.7

8:30/M

2

Heather Grope
Fort Myers FL

790

28

49

28:26.4

9:10/M

3

Andrea Rodriguez
Immokalee FL

795

25

53

29:38.4

9:34/M

4

Anna Carlin
Fort Myers FL

888

29

62

30:42.0

9:54/M

5

Candice Wren
Fort Myers FL

861

26

92

38:44.9

12:30/M

6

Stefanie Watson
Fort Myers FL

566

28

96

40:49.5

13:10/M

7

Stephanie McVey
Cape Coral FL

792

26

106

45:46.9

14:46/M

8

Mary Buchholz
Fort Myers FL

789

28

110

46:38.3

15:03/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nathan Veilleux
Cape Coral FL

940

26

2

18:58.8

6:07/M

2

Tyler Small
Cape Coral FL

937

25

5

19:44.2

6:22/M

3

Darin Lester
Cape Coral FL

785

28

27

25:22.3

8:11/M

4

Tyson Brown
Lehigh Acres FL

838

25

30

25:48.5

8:19/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamie Castagna
Cape Coral FL

885

31

31

25:53.8

8:21/M

2

Deanne Decicco
Cape Coral FL

849

31

32

26:05.3

8:25/M

3

Jessie Andresky
Cape Coral FL

852

31

44

27:55.0

9:00/M

4

Jodi Bennett
Fort Myers FL

854

30

47

28:10.6

9:05/M

5

Tiffini Jamison
Cape Coral FL

812

33

77

35:51.3

11:34/M

6

Joanne Montealegre
Fort Myers FL

863

30

84

36:56.7

11:55/M

7

Roni Barker
Smyrna GA

847

34

87

37:43.6

12:10/M

8

Bianca Siggia
Cape Coral FL

788

31

103

42:16.6

13:38/M

9

Cynthia Kelly Latter
Lehigh Acres FL

814

31

105

43:58.4

14:11/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Erik Elsea
Fort Myers FL

710

33

19

23:44.5

7:39/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alyson MacMullan
Fort Myers FL

920

36

17

23:37.6

7:37/M

2

Candace Tranter
Cape Coral FL

929

36

48

28:13.5

9:06/M

3

Heather Mairn
Estero FL

927

37

50

28:32.8

9:12/M

4

Elizabeth Padron
Cape Coral FL

919

37

55

29:43.8

9:35/M

5

Rebekah Geiger
Cape Coral FL

906

36

58

29:58.7

9:40/M

6

Amy Newman
Denver CO

842

35

61

30:25.8

9:49/M

7

Hope Fior
Cape Coral FL

884

35

63

30:53.0

9:58/M

8

Allison Goldberg
Estero FL

926

35

78

36:11.6

11:40/M

9

Jennifer Berg
Cape Coral FL

907

37

83

36:50.3

11:53/M

10

Rebecca Johnson
Cape Coral FL

873

38

91

38:44.4

12:30/M

11

Jan Maze
Cape Coral FL

939

35

95

39:31.1

12:45/M

12

Trina Wagnac
Fort Lauderdale FL

787

36

102

42:11.4

13:36/M

13

Patricia Brooks
Cape Coral FL

891

35

104

42:23.4

13:40/M

14

Aimee Roles-Coston
Cape Coral FL

833

36

113

47:24.5

15:17/M

15

Heather Lester
Cape Coral FL

786

35

116

50:37.7

16:20/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wisnick Beauplan
Fort Myers FL

905

36

6

20:16.6

6:32/M

2

Seth Comer
Cape Coral FL

912

37

13

22:54.7

7:23/M

3

Jeff Leonard
Cape Coral FL

922

39

21

24:21.0

7:51/M

4

Marshall Shedio
Lehigh Acres FL

896

37

25

25:13.3

8:08/M

5

Todd Rebol
Punta Gorda FL

798

37

28

25:23.0

8:11/M

6

Dan Rams
Cape Coral FL

893

35

41

26:50.3

8:39/M

7

William Urbanek
Cape Coral FL

879

35

56

29:55.2

9:39/M

8

Dale Jamison
Cape Coral FL

813

39

59

30:17.3

9:46/M

9

Dana Coston
Cape Coral FL

832

36

101

41:38.0

13:26/M

10

Michael Bennett
Cape Coral FL

916

37

107

45:47.4

14:46/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Denise Oakes-Lottridge
Fort Myers FL

910

40

35

26:23.1

8:31/M

2

Kimberly Diaz
Littleton CO

775

44

36

26:30.2

8:33/M

3

Heidi Talbott
Matlacha FL

880

44

43

27:35.5

8:54/M

4

Jennifer Christiansen
Fort Myers FL

755

41

72

33:51.2

10:55/M

5

Leslie Biskner
Westerville OH

794

44

74

34:16.1

11:03/M

6

Carol Levitre
Cape Coral FL

835

44

88

38:00.5

12:15/M

7

Pat Kolodziej
South Elgin IL

839

42

94

39:30.4

12:45/M

8

Maria Sarria
Cape Coral FL

924

44

117

55:11.9

17:48/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Senn
Fort Myers FL

913

43

8

21:54.7

7:04/M

2

Eric Baxter
Cape Coral FL

895

40

18

23:41.8

7:38/M

3

Dean Traiger
Cape Coral FL

883

42

33

26:06.8

8:25/M

4

Michael Hearn
Cape Coral FL

914

44

67

31:36.4

10:12/M

5

Dave Biskner
Westerville OH

793

44

73

34:15.7

11:03/M

6

Christopher Brooks
Cape Coral FL

892

41

85

37:29.8

12:05/M

7

Bradley Woodham
Cape Coral FL

856

41

98

40:51.3

13:11/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elaine Reynolds
Fort Myers FL

875

49

69

32:07.8

10:22/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

897

45

9

22:22.8

7:13/M

2

Pierre Ausset
Fort Myers FL

816

47

11

22:37.0

7:18/M

3

David Lehman
Naples FL

853

47

16

23:35.1

7:36/M

4

Peter Christiansen
Fort Myers FL

724

47

38

26:45.1

8:38/M

5

Larry Stafford
Cape Coral FL

881

46

42

27:09.4

8:45/M

6

Patrick Johnson
Cape Coral FL

872

45

57

29:57.6

9:40/M

7

Rich Coy
Cape Coral FL

901

47

64

30:53.6

9:58/M

8

J.

Read more ›




2011 Run for the Ages 5K Walk

Men: 0-19 20-40 41-60 61-99

Women: 0-19 20-40 41-60 61-99

Female 20 to 40

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Samantha Phillips
North Port FL

636

39

1

46:10.1

14:54/M

Top

Female 41 to 60

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Valerie Leonard
Fort Myers FL

675

47

2

46:55.0

15:08/M

2

Colleen Sikora
Cape Coral FL

575

53

3

52:40.0

16:59/M

3

Sue Wheatley
Cape Coral FL

577

60

4

52:41.3

17:00/M

4

Dale Adler
Fort Myers FL

565

56

5

55:20.6

17:51/M

5

Kristine Gibely
Fort Myers FL

663

46

8

57:38.5

18:35/M

Top

Female 61 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Townsend
Bonita Springs FL

567

66

7

57:35.3

18:35/M

Top

Male 61 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Steven Adler
Fort Myers FL

564

61

6

55:24.0

17:52/M

Read more ›




2011 Run for the Ages 5K Run

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-79 80-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-79 80-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori John
Cape Coral FL

641

26

5

23:49.4

7:41/M

Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Glen Button
Fort Myers FL

633

44

1

19:09.9

6:11/M

Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Miller
Fort Myers FL

319

47

28

31:23.5

10:07/M

Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

603

45

4

22:58.8

7:25/M

Top

Overall Female GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melinda Russell
Cape Coral FL

569

51

13

26:26.2

8:32/M

Top

Overall Male GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Roland Kraemer
Suhl GER

580

58

2

19:58.6

6:26/M

Top

Overall Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Vera Owens
Fort Myers FL

586

69

35

34:33.5

11:09/M

Top

Overall Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Harper
Naples FL

589

63

15

26:34.1

8:34/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Madison Greene
Cape Coral FL

596

13

20

28:59.4

9:21/M

2

Morgan Sheppard
Cape Coral FL

601

13

36

35:05.5

11:19/M

3

Madison McClellan
Cape Coral FL

583

13

49

50:32.9

16:18/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

C J Little
North Port FL

638

15

10

26:05.8

8:25/M

2

Wesley Leonard
Fort Myers FL

669

15

22

29:32.8

9:32/M

3

Wyatt Leonard
Fort Myers FL

677

13

39

35:27.8

11:26/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Angela Battig
Cape Coral FL

585

17

37

35:15.3

11:22/M

2

Mackenzie Greene
Cape Coral FL

597

16

38

35:15.3

11:22/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Fiechter
Cape Coral FL

593

17

34

33:41.8

10:52/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Flores
Cape Coral FL

694

24

51

57:34.3

18:34/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Banko
Lehigh Acres FL

594

23

3

22:52.5

7:23/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stacie Mounts
Fort Myers FL

588

29

6

23:55.4

7:43/M

2

Allison Adkins
Cape Coral FL

573

25

18

28:31.2

9:12/M

3

Renee Cutaia
Fort Myers FL

661

25

33

33:06.7

10:41/M

4

Kimberly Rogers
Cape Coral FL

599

29

43

38:15.0

12:20/M

5

Megan Lindback
Cape Coral FL

582

25

48

50:32.5

16:18/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Guiliano
Bonita Springs FL

595

29

7

24:19.0

7:51/M

2

David McCleaf
Fort Myers FL

650

27

8

25:05.2

8:05/M

3

Timothy Duffy
Fort Myers FL

578

26

27

31:22.7

10:07/M

4

Matthew Frauenhofer
Gotha FL

684

27

50

57:33.1

18:34/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Taylor
Fort Myers FL

584

30

11

26:19.1

8:29/M

2

Katherine Fox
Fort Myers FL

592

32

16

26:41.8

8:36/M

3

Michelle Foy
Fort Myers FL

668

33

26

30:59.4

10:00/M

4

Anabel Natali
Fort Myers FL

571

32

32

32:52.3

10:36/M

5

Kara Vereen
Fort Myers FL

581

34

46

40:50.2

13:10/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Stephens
Sarasota FL

21

31

14

26:28.4

8:32/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Kurti
Fort Myers FL

662

39

12

26:24.7

8:31/M

2

Nawana Little
North Port FL

640

38

17

28:17.3

9:07/M

3

Heather Mairn
Estero FL

660

37

24

30:05.5

9:42/M

4

Allison Goldberg
Estero FL

651

35

40

35:34.7

11:28/M

5

Michelle Sikora
Cape Coral FL

576

39

47

43:11.1

13:56/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Poissant
Cape Coral FL

634

35

9

25:05.2

8:05/M

2

Miguel Arlomosa
Fort Myers FL

629

36

19

28:54.2

9:19/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dana Henry
Naples FL

568

43

42

37:58.1

12:15/M

2

Sharri Lindgren
Cape Coral FL

591

44

44

38:48.9

12:31/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andy Scarbrough
Cape Coral FL

590

46

23

29:58.0

9:40/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Debra Lopez
North Fort Myers FL

635

52

25

30:36.3

9:52/M

2

Heather Payne
Fort Myers FL

572

54

31

32:29.7

10:29/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Simonds
Fort Myers FL

618

56

21

29:06.4

9:23/M

2

Faye Miller
Cape Coral FL

587

59

41

36:55.9

11:55/M

3

Nancy Green-Irwin
Fort Myers FL

563

59

45

39:41.4

12:48/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

James Duffy
Fort Myers FL

579

56

30

32:02.1

10:20/M

Top

Male 65 to 79

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George MacKnet
Naples FL

630

67

29

31:52.9

10:17/M

Read more ›




2011 Run with the Pack 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Keschel Hernandez
Cape Coral FL

12

13

7

23:58.8

7:44/M

Top

Female 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Schultz
Cape Coral FL

346

9

21

31:00.1

10:00/M

Top

Female 10 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sidney Oakes-Lottridge
Fort Myers FL

499

12

12

25:30.0

8:14/M

2

Madison Greene
Cape Coral FL

390

13

20

30:58.0

9:59/M

3

Hannah Aviles
Cape Coral FL

87

10

31

43:57.4

14:11/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandi Wagoner
Fort Myers FL

398

32

11

25:19.5

8:10/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Judy Aviles
Cape Coral FL

24

38

29

43:53.6

14:09/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Ellen Schultz
Cape Coral FL

349

42

22

31:50.1

10:16/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Newland
Cape Coral FL

557

45

14

26:03.2

8:24/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melinda Russell
Cape Coral FL

7

51

13

25:53.3

8:21/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Wilbur
Saint James City FL

370

55

19

29:29.0

9:31/M

2

Faye Miller
Cape Coral FL

376

59

26

36:51.2

11:53/M

Top

Female 60 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Gladish
Fort Myers FL

364

69

23

32:49.7

10:35/M

2

Janet Lipscomb
Punta Gorda FL

552

72

32

54:36.8

17:37/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm
Cape Coral FL

371

52

1

19:17.6

6:13/M

Top

Male 10 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joey Weatherwax
Cape Coral FL

379

11

17

28:54.9

9:19/M

2

Bobby McCormack
Cape Coral FL

323

10

27

39:48.8

12:50/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Schuette
Dumfries VA

391

18

2

21:07.8

6:49/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Erik Elsea
Fort Myers FL

365

33

16

27:41.0

8:56/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Keepler
Fort Myers FL

530

36

4

21:46.6

7:01/M

2

Todd Riley
Cape Coral FL

387

37

25

34:31.0

11:08/M

3

Bob McCormack
Cape Coral FL

213

37

28

39:54.7

12:52/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hank Barroso
Cape Coral FL

378

41

8

24:07.3

7:47/M

2

Tj Tejera
Fort Myers FL

399

43

9

24:12.6

7:48/M

3

Dean Traiger
Cape Coral FL

377

42

10

25:18.7

8:10/M

4

Louis Chiappetta
Cape Coral FL

366

43

15

27:30.5

8:52/M

5

Richard Aviles
Cape Coral FL

147

41

30

43:54.7

14:10/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

372

45

6

22:41.9

7:19/M

2

Andy Scarbrough
Cape Coral FL

375

46

18

29:18.6

9:27/M

3

Chris Greene
Cape Coral FL

389

47

24

33:14.6

10:43/M

Top

Male 60 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lou Marjoa
North Fort Myers FL

520

66

3

21:33.9

6:57/M

2

William Pacheco
Cape Coral FL

383

60

5

22:25.5

7:14/M

Read more ›




2011 Run with the Pack 1 Mile Race

 

Female 17 & under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gwendolyn Elsea
Cape Coral FL

560

6

20

15:38.8

15:38/M

2

Mikala Allen
Cape Coral FL

393

6

23

16:03.4

16:03/M

3

Desirae Riley
Cape Coral FL

555

9

31

20:05.0

20:05/M

Female 18 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Valerie Green
Cape Coral FL

363

30

11

9:56.0

9:56/M

2

Leann Cody
Cape Coral FL

558

36

18

13:09.4

13:09/M

3

Michelle Allen
Cape Coral FL

392

39

21

16:02.9

16:02/M

4

Donna McCormack
Cape Coral FL

197

58

27

18:23.1

18:23/M

5

Beth Lipscomb
Punta Gorda FL

554

43

29

18:48.6

18:48/M

6

Julie Kostera
Cape Coral FL

385

34

33

22:07.2

22:07/M

7

Denise Riley
Cape Coral FL

556

34

34

22:08.7

22:08/M

Tiger

Place

Name
City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Timmy Schultz
Cape Coral FL

331

6

8:47.0

8:47/M

2

Will Green
Alva FL

362

12

9:56.2

9:56/M

Wolf

Place

Name
City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Davey Schultz
Cape Coral FL

326

5

8:33.4

8:33/M

2

Ricky Riley
Cape Coral FL

388

8

9:46.5

9:46/M

3

Marcos Tejera
Fort Myers FL

400

15

11:01.5

11:01/M

4

Preston Allen
Cape Coral FL

394

19

13:39.4

13:39/M

5

Andy Kostera
Cape Coral FL

386

32

20:06.8

20:06/M

Bear

Place

Name
City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Connor Cranfield
Fort Myers FL

368

2

7:34.4

7:34/M

2

Lucas Tejera
Fort Myers FL

494

3

8:20.3

8:20/M

3

Wyatt Green
Alva FL

361

7

9:21.0

9:21/M

4

Jonah Schwartz
Fort Myers FL

397

16

11:11.3

11:11/M

Web I

Place

Name
City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Ryan Walrod
Cape Coral FL

380

4

8:25.2

8:25/M

2

Asher Jackson
North Fort Myers FL

381

10

9:55.8

9:55/M

3

Steven Stahnke
North Fort Myers FL

318

24

16:06.8

16:06/M

4

Matteo Trunkett
Cape Coral FL

498

25

17:10.9

17:10/M

Web II

Place

Name
City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Jack Pellegrino
Cape Coral FL

367

9

9:47.5

9:47/M

2

Trent Cody
Cape Coral FL

559

35

22:19.2

22:19/M

3

Brendan Eggers
Cape Coral FL

384

36

22:20.3

22:20/M

4

Dominik Trunkett
Cape Coral FL

496

37

22:22.3

22:22/M

5

John Paul Lipscomb
Punta Gorda FL

553

38

22:39.1

22:39/M

Non Cub Scout Male 17 &

Read more ›




2011 Fast Cat XC 5K

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kacy Smith
Estero FL

402

16

23

18:16.5

5:54/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Rojas
Fort Myers FL

821

17

1

16:15.0

5:15/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Blanca Edwards
Estero FL

712

45

100

22:56.2

7:24/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manuel Montoya
Fort Myers FL

649

47

36

19:33.2

6:18/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Simonds
Fort Myers FL

807

55

186

28:45.0

9:16/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Larry Black
Fort Myers FL

449

53

38

19:42.9

6:21/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Lou Tucker
Naples FL

616

73

235

34:08.5

11:01/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Malcolm Miller
Fort Myers FL

726

69

107

23:04.3

7:26/M

Top

Female 9 and under

Record: Caroline MacKenzie –

Read more ›




2011 Cape 5K

Series Finale)Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Miranda Zemble
North Fort Myers FL

535

16

8

20:39.7

6:40/M

10

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Marcus Dumas
Fort Myers FL

232

36

1

17:26.6

5:37/M

10

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Tricia Ruby
Grayslake IL

347

42

9

20:52.4

6:44/M

8

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Jasper Bell
Miami FL

533

45

5

19:29.1

6:17/M

8

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Maggie Miller
Bradenton FL

351

57

32

24:31.1

7:55/M

8

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Andi Boehm
Cape Coral FL

352

52

4

19:24.1

6:15/M

8

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Mary Bonetz
Port Charlotte FL

341

67

50

28:32.3

9:12/M

8

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

John Bates
Captiva FL

498

60

15

21:55.7

7:04/M

8

Top

Female 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Caroline MacKenzie
Fort Myers FL

461

9

43

26:07.0

8:25/M

6

Top

Male 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Preston Dunn
Cape Coral FL

528

10

70

32:19.2

10:25/M

6

Top

Male 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

600

12

27

23:39.2

7:38/M

6

2

Joey Weatherwax
Cape Coral FL

522

11

104

40:39.2

13:07/M

4

Top

Female 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Andrea Binns
Cape Coral FL

540

16

29

24:13.5

7:49/M

6

2

Marissa Giles
Cape Coral FL

549

19

106

50:09.6

16:11/M

4

3

Londynn Metten
Cape Coral FL

531

17

108

56:03.7

18:05/M

3

Top

Male 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Alex Howard
North Fort Myers FL

539

16

10

21:18.6

6:52/M

6

2

Tyler Walton
Fort Myers FL

538

18

35

25:01.2

8:04/M

4

3

Conner Hawk
Cape Coral FL

348

17

36

25:12.2

8:08/M

3

4

Christopher Gonzalez
Cape Coral FL

551

17

107

56:03.0

18:05/M

2

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Laura Veilleux
Cape Coral FL

548

23

17

22:14.4

7:10/M

6

2

Lindsay Hayes
Fort Myers FL

517

22

44

26:23.4

8:31/M

4

3

Dominique Marlow
Cape Coral FL

47

22

82

34:58.8

11:17/M

3

4

Gissa Infante
Lehigh Acres FL

324

24

84

35:22.1

11:25/M

2

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Danny Stoddard
Cape Coral FL

515

24

41

26:00.2

8:23/M

6

2

Cody Marlow
Fort Myers FL

519

20

48

28:16.7

9:07/M

4

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Stacie Mounts
Fort Myers FL

23

29

25

23:28.1

7:34/M

6

2

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

547

26

28

24:03.3

7:45/M

4

3

Allison Adkins
Cape Coral FL

497

25

54

29:19.7

9:27/M

3

4

Alicia Niemela
Cape Coral FL

339

28

65

31:35.0

10:11/M

2

5

Julie Adams
Cape Coral FL

328

28

74

32:41.2

10:33/M

2

6

Lauren Tolar
Fort Myers FL

334

29

77

34:09.9

11:01/M

2

7

Shannon Gailey
West Palm Beach FL

327

28

83

35:10.2

11:21/M

2

8

Stephanie McVey
Cape Coral FL

63

26

103

40:36.8

13:06/M

2

9

Michito Giles
Cape Coral FL

545

28

105

50:09.5

16:11/M

2

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Jonathan Smith
Fort Myers FL

313

26

2

18:33.6

5:59/M

6

2

Tyler Small
Cape Coral FL

353

25

7

20:33.2

6:38/M

4

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Charyse Hilliard
Cape Coral FL

75

33

11

21:23.1

6:54/M

6

2

Jessica Hehir
Cape Coral FL

211

34

63

31:12.8

10:04/M

4

3

Krista Lewis
Lake Worth FL

335

34

81

34:52.1

11:15/M

3

4

Joanne Montealegre
Fort Myers FL

316

30

90

36:20.5

11:43/M

2

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Jason Sciandra
Cape Coral FL

92

32

3

18:58.4

6:07/M

6

2

Erik Elsea
Fort Myers FL

314

33

30

24:27.0

7:53/M

4

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Amber Bell
Fort Myers FL

10

36

42

26:00.3

8:23/M

6

2

Carrie Ghorbanian
Cape Coral FL

480

39

79

34:43.0

11:12/M

4

3

Jennifer Mills
Cape Coral FL

321

38

91

36:42.9

11:50/M

3

4

Jennifer Berg
Cape Coral FL

527

37

93

36:43.8

11:51/M

2

5

Kelly Andriano
Cape Coral FL

48

36

96

37:38.4

12:08/M

2

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Marshall Shedio
Lehigh Acres FL

49

36

21

23:00.9

7:25/M

6

2

Eric Reynolds
Cape Coral FL

50

37

23

23:20.2

7:32/M

4

3

Samuel Updike
Cape Coral FL

344

35

51

28:54.7

9:19/M

3

4

Charles Mills
Cape Coral FL

322

37

78

34:34.4

11:09/M

2

5

Deron Freatis
Lehigh Acres FL

543

38

88

36:01.0

11:37/M

2

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Renee Jeffries
North Port FL

481

44

19

22:54.3

7:23/M

6

2

Michele Newland
Cape Coral FL

513

44

39

25:48.3

8:19/M

4

3

Sue Ivy
Fort Myers FL

536

41

40

25:56.2

8:22/M

3

4

Melissa Samar
Estero FL

148

42

47

27:51.5

8:59/M

2

5

Liz Hernandez
Cape Coral FL

358

41

49

28:31.3

9:12/M

2

6

Kimberly Bennett
Cape Coral FL

342

42

62

30:44.8

9:55/M

2

7

Julianna Thomas
Miami FL

487

43

85

35:28.2

11:26/M

2

8

Michele Blewett
Cape Coral FL

325

41

92

36:43.5

11:51/M

2

9

Krista Cartwright
Fort Myers FL

534

44

97

38:52.7

12:32/M

2

10

Sharri Lindgren
Cape Coral FL

514

44

98

38:52.8

12:32/M

2

11

Carmen Edwards
Lehigh Acres FL

336

41

101

39:36.9

12:46/M

2

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL

541

40

6

20:14.7

6:32/M

6

2

Fernando Gonzalez
Cape Coral FL

523

43

12

21:24.5

6:54/M

4

3

Bruce Johnson
Fort Myers FL

546

43

14

21:53.1

7:04/M

3

4

Sean Kramak
Saint James City FL

11

44

18

22:17.2

7:11/M

2

5

Eric Baxter
Cape Coral FL

492

40

22

23:06.4

7:27/M

2

6

Mark Ruby
Grayslake IL

345

42

33

24:33.6

7:55/M

2

7

Dean Traiger
Cape Coral FL

355

42

34

24:55.2

8:02/M

2

8

Keith Warde
Cape Coral FL

532

40

66

31:35.1

10:11/M

2

9

Daniel Wilson
Cape Coral FL

118

42

72

32:29.2

10:29/M

2

10

Ty Wilson
Saint Petersburg FL

337

43

86

35:58.4

11:36/M

2

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Alice Peck
Cape Coral FL

550

45

56

29:21.6

9:28/M

6

2

Terry Miller
Fort Myers FL

45

47

60

30:00.2

9:41/M

4

3

Elaine Reynolds
Fort Myers FL

193

49

61

30:39.1

9:53/M

3

4

Alma Jones
Fort Myers FL

214

47

64

31:31.3

10:10/M

2

5

Shari Skinner
Fort Myers FL

537

46

71

32:19.2

10:25/M

2

6

Jane Petersen
Cape Coral FL

542

46

87

36:00.0

11:37/M

2

7

Kristy Dean

477

45

95

37:15.4

12:01/M

2

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

David Lehman
Naples FL

46

47

16

22:00.3

7:06/M

6

2

Scott Kook
Alva FL

356

47

37

25:23.7

8:11/M

4

3

Larry Stafford
Cape Coral FL

526

45

38

25:37.7

8:16/M

3

4

Michael Niemela
Cape Coral FL

529

47

100

39:31.8

12:45/M

2

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Gail Giles
Miami FL

524

53

68

32:04.0

10:21/M

6

2

Terry Weiss
Alva FL

357

53

75

33:21.4

10:45/M

4

Top

Male 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Tony Berkett
Cape Coral FL

544

51

13

21:26.2

6:55/M

6

2

Kevin Hawk
Cape Coral FL

343

50

45

26:34.4

8:34/M

4

3

Gordon Garcia
Cape Coral FL

66

50

55

29:19.8

9:27/M

3

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Faye Miller
Cape Coral FL

225

59

80

34:43.8

11:12/M

6

2

Cinda Gilmer
Fort Myers FL

338

57

89

36:12.8

11:41/M

4

Top

Male 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Darrell Netto
Colchester CT

315

59

26

23:36.5

7:37/M

6

2

Gus Ormrod
Cape Coral FL

518

56

57

29:38.5

9:34/M

4

3

Quincy Garfield
Bonita Springs FL

65

58

94

37:01.8

11:56/M

3

Top

Female 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Mary Lewis
Fort Myers FL

516

60

102

40:33.2

13:05/M

6

Top

Male 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Mike Hourihan
Bokeelia FL

332

62

31

24:28.3

7:54/M

6

2

Michael Schneider-Christians
Cape Coral FL

181

64

67

31:43.5

10:14/M

4

3

Russell Miller
Bradenton FL

350

61

69

32:14.3

10:24/M

3

4

Carl Giles
Miami FL

525

60

99

39:03.6

12:36/M

2

Top

Male 65 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Points

1

Malcolm Miller
Fort Myers FL

333

69

20

22:58.7

7:25/M

6

2

Ed Morgan
North Port FL

329

67

24

23:27.1

7:34/M

4

3

Bill Bonetz
Port Charlotte FL

340

67

46

27:30.3

8:52/M

3

4

Donald Fialka
Venice FL

320

69

52

29:06.7

9:23/M

2

5

Dave Pierce
Venice FL

44

68

53

29:11.1

9:25/M

2

6

George MacKnet
Naples FL

330

67

58

29:52.7

9:38/M

2

7

Richard Ahlborn
Cape Coral FL

521

66

59

29:58.0

9:40/M

2

8

Jon Peterson
Cape Coral FL

354

74

73

32:30.2

10:29/M

2

9

Gary Hickerson
Cape Coral FL

22

74

76

34:04.7

10:59/M

2

Read more ›




2011 Race for Baby C 5K Walk

 

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caryn Clark
Fort Myers FL

79

39

3

36:40.3

11:50/M

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Zane LeBoutillier
Fort Myers FL

124

3

1

27:31.4

8:53/M

Female 20 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alivia Baxmann
Fort Myers FL

204

11

5

37:35.1

12:07/M

2

Lucy Baxmann
Fort Myers FL

203

7

11

40:18.0

13:00/M

3

Rebecca Speas

289

5

12

40:47.1

13:09/M

4

Johanna Gyure
Fort Myers FL

298

15

21

44:22.2

14:19/M

5

Ashley Hudson
Fort Myers FL

247

14

33

46:24.3

14:58/M

6

Ashley Mullin
Cape Coral FL

282

15

37

47:31.6

15:20/M

7

Lauren Muench
Fort Myers FL

310

8

54

50:28.0

16:17/M

8

Morgan Switzer
Hollywood FL

57

3

59

50:54.6

16:25/M

9

Kirsten Jorgensen
Sarasota FL

84

13

71

55:01.5

17:45/M

10

Elaina Gyure
Fort Myers FL

297

17

76

55:10.4

17:48/M

11

Kaylee Brown
North Fort Myers FL

28

2

80

56:05.5

18:05/M

12

Pamela Manning
Cape Coral FL

152

10

87

56:31.1

18:14/M

13

Elizabeth White
Fort Myers FL

129

13

89

56:39.2

18:16/M

Male 20 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carter Baxmann
Fort Myers FL

205

9

4

36:59.1

11:56/M

2

Kyle Long
Fort Myers FL

35

7

15

42:00.1

13:33/M

3

Brendon Hughes
Cape Coral FL

41

6

19

43:00.0

13:52/M

4

Joseph McConathy
Cape Coral FL

157

9

28

45:39.2

14:44/M

5

Brent Hudson
Fort Myers FL

248

10

31

45:58.0

14:50/M

6

Patrick Long
North Fort Myers FL

34

8

40

48:20.3

15:35/M

7

Ryan Mattia
Cape Coral FL

171

17

41

48:38.6

15:41/M

8

Baird Leboutillier
Fort Myers FL

207

13

43

48:53.5

15:46/M

9

Andrew Gyure
Fort Myers FL

299

12

49

49:43.5

16:02/M

10

Todd Long
Fort Myers FL

36

6

58

50:54.3

16:25/M

11

Joey Mancini
Cape Coral FL

168

9

64

54:48.2

17:41/M

12

Jordan Brown
North Fort Myers FL

27

9

67

54:51.4

17:42/M

13

Reef Gigell
Fort Myers FL

303

6

75

55:08.5

17:47/M

14

Mark McConathy
Cape Coral FL

154

11

85

56:11.0

18:07/M

15

Gabriel Robbins
Fort Myers FL

190

2

106

1:03:06.9

20:21/M

Female 21 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Rasmussen
Fort Lauderdale FL

291

25

7

39:27.1

12:44/M

2

Nicole Fischer
Fort Myers FL

199

27

8

39:28.3

12:44/M

3

Patricia Baxmann
Fort Myers FL

202

39

10

40:17.5

13:00/M

4

Ashley Long
Fort Myers FL

1

37

14

40:55.6

13:12/M

5

Samantha Sammet
Fort Myers FL

208

29

16

42:06.1

13:35/M

6

Melisa Windsor
Fort Myers FL

151

37

18

42:20.2

13:39/M

7

Carly Rainero
Cape Coral FL

76

35

36

47:02.2

15:10/M

8

Kristina Strosser
Fort Myers FL

198

27

47

49:22.9

15:55/M

9

Jamie Bratcher
Cape Coral FL

277

32

56

50:53.4

16:25/M

10

Casey Switzer
Hollywood FL

55

26

61

51:14.7

16:32/M

11

Madolyn Gingell
Fort Myers FL

302

39

78

55:43.7

17:58/M

12

Trisa Mena
Fort Myers FL

131

29

81

56:05.5

18:05/M

13

Melissa Vogt
Cape Coral FL

29

29

83

56:06.4

18:06/M

14

Jessica Brown
North Fort Myers FL

25

29

84

56:06.6

18:06/M

15

April King
Fort Myers FL

166

29

94

57:20.8

18:30/M

Male 21 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly McCann
Fort Myers FL

201

36

2

32:29.6

10:29/M

2

Eric Baxmann
Fort Myers FL

206

39

6

37:43.4

12:10/M

3

Corey Baker
Cape Coral FL

167

31

17

42:20.0

13:39/M

4

Chris Hughes
Cape Coral FL

40

36

32

46:23.4

14:58/M

5

Jared Joseph
Fort Myers FL

222

35

46

49:22.1

15:55/M

6

Steven Switzer
Hollywood FL

58

34

57

50:53.7

16:25/M

7

Keith McGovern
Cape Coral FL

93

32

60

51:02.8

16:28/M

8

Kevin Brown
North Fort Myers FL

26

32

66

54:49.6

17:41/M

9

Matthew Beare
Boynton Beach FL

14

29

82

56:05.9

18:05/M

10

Philip Manning
Cape Coral FL

153

34

98

57:39.1

18:36/M

11

Carole Ezell
Fort Myers FL

223

38

108

1:03:09.5

20:22/M

Female 40 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristen Fehlandt
Cape Coral FL

227

54

20

43:11.0

13:56/M

2

Sara Blackwell
North Fort Myers FL

143

44

23

44:57.0

14:30/M

3

Kathleen Socha
North Fort Myers FL

142

43

24

44:57.0

14:30/M

4

Gigi Higgins
Cape Coral FL

275

48

25

45:06.3

14:33/M

5

Joanne Klare
Fort Myers FL

60

49

29

45:47.2

14:46/M

6

Mitzi Sanders
Bokeelia FL

101

46

34

46:25.8

14:58/M

7

Chris Jorgensen
Sarasota FL

81

48

35

46:26.0

14:59/M

8

Michelle Mattia
Cape Coral FL

170

49

42

48:39.0

15:42/M

9

Paige Anne Biagi
Fort Myers FL

78

40

44

48:54.2

15:46/M

10

Nicole Marlowe
Fort Myers FL

195

40

45

49:21.4

15:55/M

11

Katie Dickerson
Punta Gorda FL

140

57

48

49:25.5

15:56/M

12

Vera Johnson
Cape Coral FL

132

54

50

49:52.5

16:05/M

13

Christine Long
North Fort Myers FL

32

45

51

49:58.2

16:07/M

14

Sherry Hudson
Fort Myers FL

250

44

53

50:11.3

16:11/M

15

Gail Johns
Fort Myers FL

120

51

62

54:23.8

17:33/M

16

Pamel Tanner
Alva FL

121

56

63

54:24.1

17:33/M

17

Sheryl Dietrich
Cape Coral FL

161

43

65

54:49.5

17:41/M

18

Debra Gamso
Cape Coral FL

72

54

69

54:55.0

17:43/M

19

Krystyna Kocor
Bokeelia FL

231

42

70

54:59.4

17:44/M

20

Karen Friske
Cape Coral FL

127

54

72

55:02.5

17:45/M

21

Gina Gyure
Fort Myers FL

296

46

73

55:04.5

17:46/M

22

Judith Simonetti
Cape Coral FL

104

56

77

55:34.0

17:55/M

23

Michelle Jorgensen
Sarasota FL

83

42

79

55:52.9

18:01/M

24

Jennifer McConathy
Cape Coral FL

155

40

86

56:13.5

18:08/M

25

Patty Gardner
Cape Coral FL

164

52

88

56:38.4

18:16/M

26

Sandy Manning
Cape Coral FL

159

53

97

57:38.8

18:35/M

27

Telisa Schwinghamer
Fort Myers FL

138

57

99

59:44.3

19:16/M

28

Paula Eichbauer
Cape Coral FL

137

56

100

59:44.4

19:16/M

29

Kelly Brantley
Moore Haven FL

8

51

101

1:00:29.7

19:31/M

30

Deborah Zellman
Cape Coral FL

285

54

102

1:00:32.6

19:32/M

31

Robin Crivello
North Fort Myers FL

98

57

103

1:02:01.8

20:00/M

32

Dorina Soumaster
Cape Coral FL

286

54

104

1:02:02.9

20:01/M

33

Heather Peurano
Fort Myers FL

191

41

107

1:03:07.3

20:22/M

Male 40 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ted Speas

288

48

13

40:47.6

13:09/M

2

Erik McConathy
Cape Coral FL

156

41

26

45:08.1

14:34/M

3

David Klare
Fort Myers FL

61

50

30

45:47.4

14:46/M

4

Madeline Mullin
Cape Coral FL

43

42

38

47:34.2

15:21/M

5

Scott Mullin
Cape Coral FL

226

42

39

48:02.1

15:30/M

6

Jeff Hudson
Fort Myers FL

249

45

52

50:07.9

16:10/M

7

Bill Dietrich
Cape Coral FL

160

49

55

50:50.2

16:24/M

8

Douglas Gyure
North Fort Myers FL

295

46

68

54:54.2

17:43/M

9

Rob Gingell
Fort Myers FL

301

41

74

55:06.4

17:46/M

10

Jim Gardner
Cape Coral FL

165

59

92

56:42.0

18:17/M

11

Doug Manning
Cape Coral FL

158

54

95

57:34.3

18:34/M

12

Marion Robbins
Fort Myers FL

192

53

105

1:02:36.2

20:12/M

13

Pete Bishop
Fort Myers FL

224

47

109

1:03:18.2

20:25/M

Female 60 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janet Elliott
Fort Myers FL

194

64

22

44:44.5

14:26/M

2

Patricia Howell
Cape Coral FL

270

62

27

45:15.5

14:36/M

3

Judy Wleklinski
Lehigh Acres FL

141

62

90

56:41.3

18:17/M

4

Sandra Little
Lehigh Acres FL

88

60

91

56:41.9

18:17/M

5

Pat Biagi
Clearwater FL

4

65

96

57:37.2

18:35/M

Male 60 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Neil Guenther
Cape Coral FL

242

62

9

40:07.6

12:56/M

2

John Little
Lehigh Acres FL

89

62

93

56:42.5

18:17/M

Read more ›




2011 Race for Baby C 5K Run

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female YOUNG-UN Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kailyn Kaminski
Fort Myers FL

265

10

68

30:11.4

9:44/M

Top

Male YOUNG-UN Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Eagan
Fort Myers FL

234

14

8

23:47.8

7:40/M

Top

Female OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meghan Abbey
Fort Myers FL

105

29

4

22:33.1

7:16/M

Top

Male OVERALL Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alis Rodriguez
Cape Coral FL

252

35

1

18:58.6

6:07/M

Top

Female MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Erica Cossairt
Cape Coral FL

300

45

37

27:13.8

8:47/M

Top

Male MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tj Tejera
Fort Myers FL

281

43

22

25:39.4

8:16/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Craig
Fort Myers FL

99

51

38

27:25.2

8:51/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Val Burgess
Tallahassee FL

139

53

40

27:27.6

8:51/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Moossy
Sanibel FL

219

62

81

32:14.2

10:24/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Moore
Alva FL

251

73

44

27:50.4

8:59/M

Top

Female 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tori Brauch
Fort Myers Beach FL

273

8

73

30:31.3

9:51/M

Top

Male 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dominic Ursitti
Fort Myers FL

238

10

26

26:01.2

8:24/M

2

Samuel Delmont
Cape Coral FL

69

10

83

32:51.2

10:36/M

3

Bernard Drew
Cape Coral FL

268

9

127

42:15.2

13:38/M

4

Erik Drew
Cape Coral FL

267

6

131

42:46.4

13:48/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Desiree Iwinski
Fort Myers FL

258

14

114

37:50.3

12:12/M

2

Christina Long
North Fort Myers FL

30

14

115

37:50.8

12:12/M

3

Carly Seidle
North Fort Myers FL

117

12

118

38:59.4

12:35/M

4

Shelby Klare
Fort Myers FL

62

14

142

47:45.7

15:24/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Ursitti
Fort Myers FL

240

13

11

23:58.1

7:44/M

2

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

274

12

12

24:12.8

7:48/M

3

John (JT) Long
North Fort Myers FL

33

13

100

35:19.9

11:24/M

4

Tyler Mitchell
Cape Coral FL

246

14

107

36:56.5

11:55/M

5

William Jorgensen
Sarasota FL

82

13

113

37:49.2

12:12/M

Top

Female 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Binns
Cape Coral FL

257

16

50

28:37.4

9:14/M

2

Bibi Tejera
Fort Myers FL

280

16

60

29:31.4

9:31/M

3

Samantha Eagan
Fort Myers FL

235

17

95

34:27.1

11:07/M

4

Nina Tejera
Fort Myers FL

279

17

99

35:04.3

11:19/M

5

Brittany Travis
Fort Myers FL

96

17

110

37:14.3

12:01/M

6

Jessica Carrieri
Fort Myers FL

146

19

123

40:50.4

13:10/M

7

Kianna Novo
Cape Coral FL

283

15

140

47:32.3

15:20/M

8

Lauren Lubitz
Punta Gorda FL

107

18

147

51:29.4

16:36/M

9

Brooke Mitchell
Cape Coral FL

245

15

148

52:06.5

16:48/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Rieske
North Fort Myers FL

241

15

105

36:32.5

11:47/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Burns
Mckeesport PA

71

21

6

23:27.8

7:34/M

2

Megan Charles
Fort Myers FL

304

23

43

27:49.3

8:58/M

3

Lindsay Hayes
Fort Myers FL

97

22

45

28:05.1

9:04/M

4

Jessica Moorehead
Fort Myers FL

185

20

65

30:00.3

9:41/M

5

Shelby Maiel
Sebring FL

110

20

103

36:01.5

11:37/M

6

Gissa Infante
Lehigh Acres FL

51

24

106

36:47.0

11:52/M

7

Kelly Hayes
Cape Coral FL

149

22

132

42:52.4

13:50/M

8

Monica Stanbra
Cape Coral FL

133

20

145

49:52.1

16:05/M

9

Tenisha Bailey
North Fort Myers FL

255

20

153

59:21.5

19:09/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jordas Reyes
Lehigh Acres FL

52

23

86

33:33.3

10:49/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1