Blog Archives

2018 Cape Rotary Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 16-20 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Women: Top Finishers 11-15 16-20 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Send Traverse City MI 807 53 1 19:26.2 6:16/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Olsen North Fort Myers F 802 31 15 23:27.7 7:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Prabucki Lockport NY 784 56 2 20:03.1 6:28/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 801 49 23 25:25.3 8:12/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 664 51 3 20:53.6 6:44/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Tarrago Point Pleadsnt NJ 674 53 34 27:31.9 8:53/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Lies Lawrenceburg IN 770 64 9 21:34.3 6:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Erie PA 617 62 36 27:50.2 8:59/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




18th Annual Eggs and Ears 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 408 41 1 18:58.0 6:07/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabelle North Kingsley MI 368 25 14 21:26.0 6:55/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rene Ramirez Fort Myers FL 629 41 13 21:20.4 6:53/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Maxwell Fort Myers FL 398 42 43 25:17.9 8:09/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 448 54 3 19:30.0 6:17/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathi Wilson Fort Myers FL 437 54 45 25:22.1 8:11/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 610 63 5 19:39.4 6:20/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 519 63 53 25:50.2 8:20/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Clark Bonita Springs FL 551 9 15 21:31.2 6:56/M
2 Carl Selig Richfield OH 484 9 46 25:24.4 8:12/M
3 Matthew Dowling Fort Myers FL 352 8 49 25:28.7 8:13/M
4 Bradyn Metzger Cape Coral FL 589 8 51 25:38.4 8:16/M
5 Ben Obrien Fort Myers FL 579 9 71 27:08.1 8:45/M
6 Justin Dowling Fort Myers FL 353 7 116 30:33.7 9:51/M
7 Sam Obrien Fort Myers FL 580 6 118 30:54.5 9:58/M
8 Denny Olsen North Fort Myers F 999 8 124 31:17.1 10:05/M
9 Cross Newton Fort Myers FL 450 8 131 31:33.6 10:11/M
10 Lazaro Rodriguez-Lopez Fort Myers FL 543 9 156 33:14.1 10:43/M
11 Leonardo Rodriguez-Lopez Fort Myers FL 544 9 158 33:18.6 10:45/M
12 Lucas Lemm Cape Coral FL 538 7 160 33:22.6 10:46/M
13 Peyton Tarnowski Chesterton IN 404 8 175 34:38.3 11:10/M
14 Luis Celaya Fort Myers FL 371 8 181 35:30.0 11:27/M
15 Jackson Smith Fort Myers FL 378 7 206 39:51.7 12:51/M
16 Michael Wessels North Port FL 626 9 256 47:33.2 15:20/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Button Fort Myers FL 502 9 101 29:40.3 9:34/M
2 Kylie Dutton Fort Myers FL 507 9 105 29:56.6 9:39/M
3 Lainey Hooper Fortmyers FL 563 9 108 29:57.9 9:40/M
4 Kyra Webb Port Charlotte FL 529 9 121 30:57.9 9:59/M
5 Georgia E Simon Fort Myers FL 413 8 141 32:14.3 10:24/M
6 Saffron Beekman Fort Myers FL 456 9 143 32:22.1 10:26/M
7 Mia Simon Fort Myers FL 414 9 159 33:20.0 10:45/M
8 Sophie Byron Edwardsville IL 602 8 200 38:56.8 12:34/M
9 Morgan Fay Fort Myers FL 640 8 202 39:34.8 12:46/M
10 Addie Smith Fort Myers FL 455 9 204 39:49.2 12:51/M
11 Kyley Corr Fort Myers FL 419 6 205 39:49.9 12:51/M
12 Sarah Buntrock Ft Myers FL 382 7 213 40:44.7 13:08/M
13 Julia Diener Fort Myers FL 641 7 217 40:54.3 13:12/M
14 Ava Bobin Fort Myers FL 425 7 229 42:37.0 13:45/M
15 Kaitlyn Pickersgill Ft Myers FL 555 8 231 42:39.7 13:45/M
16 Audrey Allen Fort Myers FL 515 8 232 42:42.6 13:46/M
17 Lily Bobin Fort Myers FL 424 9 247 45:22.3 14:38/M
18 Sarah Allen Fort Myers FL 516 9 248 45:25.3 14:39/M
19 Ghia Donley Lehigh Acres FL 366 7 265 54:08.9 17:28/M
Top

Male 10 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bernardo Barnhart Ave Maria FL 374 11 8 20:28.1 6:36/M
2 Brian Robinson Estero FL 605 12 10 21:07.5 6:49/M
3 Zidon Coats 637 10 38 25:05.0 8:05/M
4 Parker Maxwell Ft.

Read more ›