Blog Archives

2018 Omega Youth 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cole Tucker Bonita Spgs FL 177 17 1 16:57.8 5:28/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mia Perez Ft Myers FL 192 16 26 21:45.0 7:01/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 969 49 18 19:55.7 6:25/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brigitte Kornfeld Gicot Belmont-Sur-lausann 167 45 47 24:32.6 7:55/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Bravo Fort Myers FL 978 55 28 22:17.3 7:11/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Stetts Cape Coral FL 170 63 79 31:53.3 10:17/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 152 64 48 24:35.3 7:56/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Weiss Alva FL 188 60 90 36:39.6 11:49/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zayden Evans Lehigh Acres FL 172 10 81 32:51.4 10:36/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sanaa Marlin 60 8 64 27:47.6 8:58/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Avery Geerlings Fort Myers FL 146 14 17 19:55.3 6:25/M
2 Evan Meyer Fort Myers FL 972 14 21 20:56.9 6:45/M
3 Cargen Murray 20 14 31 22:40.4 7:19/M
4 Nicholas Hogrefe Fort Myers FL 992 14 53 25:13.4 8:08/M
5 Christian Hubner Cape Coral FL 965 14 54 25:27.8 8:13/M
6 Brenden Moreland Lehigh Acres FL 986 14 57 25:43.7 8:18/M
7 Kaden Ashley Cape Coral FL 147 12 105 45:07.5 14:33/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gracie Goll Estero FL 185 14 38 23:24.2 7:33/M
2 Kileigh Russell Fort Myers FL 174 14 39 23:36.7 7:37/M
3 Abigail Beck Estero FL 171 14 40 23:43.9 7:39/M
4 Laura Godsea Estero FL 160 14 43 24:06.1 7:46/M
5 Jennifer Jimenez-Martines 7 14 56 25:30.7 8:14/M
6 Averie Coup Fort Myers FL 161 14 61 27:05.4 8:44/M
7 Janella Hassel Bonita Springs FL 973 14 68 28:44.6 9:16/M
8 Callee Akehurst Fort Myers FL 151 14 70 29:03.4 9:22/M
9 Katelyn Nelesen Estero FL 163 14 84 33:08.1 10:41/M
10 Makenna Bell Fort Myers FL 180 11 91 36:40.5 11:50/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 968 17 2 16:59.9 5:29/M
2 Brian Robinson Estero FL 139 15 4 18:12.0 5:52/M
3 Brandon Palomino Bonita Spgs FL 181 16 5 18:17.8 5:54/M
4 Terrell White Lehigh Acres FL 21 17 6 18:25.0 5:56/M
5 Alex Bagby Fort Myers FL 150 15 7 18:29.8 5:58/M
6 Damien Simmonds 29 17 8 18:52.7 6:05/M
7 Ben Hassel Bonita Springs FL 974 18 9 18:54.7 6:06/M
8 Kolton Pickard Fort Myers FL 145 15 10 19:07.6 6:10/M
9 Brandon Adams Bonita Springs FM 141 16 11 19:20.6 6:14/M
10 Zachary Dale Fort Myers FL 182 16 12 19:21.8 6:15/M
11 Riley Reiter Fort Myers FL 183 15 13 19:26.5 6:16/M
12 Benjamin Mekelski 19 17 14 19:36.5 6:19/M
13 Isarel Pelcastre 59 17 15 19:51.1 6:24/M
14 Derron Gayman Fort Myers FL 144 17 16 19:54.2 6:25/M
15 Alex Kistamma Lehigh Acres FL 983 15 19 20:21.0 6:34/M
16 Ronnie Brown 133 15 20 20:48.7 6:43/M
17 Jared Olitsky Fort Myers FL 143 15 22 21:03.8 6:47/M
18 Bryce Wathen Estero FL 154 15 23 21:25.0 6:55/M
19 Ricardo Hernandez 196 18 24 21:26.2 6:55/M
20 Payton Arabie Fort Myers FL 138 15 29 22:23.0 7:13/M
21 Nate Hassel Bonita Springs FL 975 16 50 24:58.2 8:03/M
22 Tyler Ketron 194 16 71 29:33.1 9:32/M
23 Logan Spence 195 17 102 41:04.8 13:15/M
24 Daniel Aparicio 193 16 103 42:38.3 13:45/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madison Hood Estero FL 184 15 33 22:50.3 7:22/M
2 Lillian Brodeur Estero FL 137 15 34 22:59.9 7:25/M
3 Zoe Perez Ft Myers FL 191 15 35 23:09.2 7:28/M
4 Deanna Simpson 9 16 37 23:22.0 7:32/M
5 Jadyn Dowdy Estero FL 135 15 41 23:45.4 7:40/M
6 Riley Adams Bonita Spgs FL 140 16 42 24:01.1 7:45/M
7 Maricel Esquilin Bonita Spgs FL 186 17 44 24:13.9 7:49/M
8 Madison Cairo Estero FL 176 17 45 24:16.2 7:50/M
9 Madison Lelievre Estero FL 157 15 63 27:19.1 8:49/M
10 Nayelli Gonzalez 129 15 66 27:57.7 9:01/M
11 Lindsay Buchner 132 15 67 28:23.9 9:09/M
12 Litzy Badill-Fuentes 168 17 69 28:55.2 9:20/M
13 Shemiah Lee 201 17 73 30:07.0 9:43/M
14 Kaylynn Holmes 203 16 74 30:09.2 9:44/M
15 Leslie Lopez 17 17 75 30:16.7 9:46/M
16 Chelsea Lanis Fort Myers FL 989 16 83 33:03.0 10:40/M
17 Lashayla Beecham 200 16 86 35:57.0 11:36/M
18 Jaileen Barrera 198 15 87 35:57.3 11:36/M
19 Ruth Ramirez 199 19 88 36:02.1 11:37/M
20 Connor Daniels 131 15 93 37:11.0 12:00/M
21 Haley Hammersfahr 128 15 97 38:05.6 12:17/M
22 Paula Ponce 197 16 98 39:15.5 12:40/M
23 Britney Aguiar Cape Coral FL 173 15 100 39:33.1 12:45/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Miranda Lehigh Acres FL 990 24 25 21:30.9 6:56/M
2 Maniram Rampersaud Lehigh Acres FL 984 24 82 33:02.0 10:39/M
3 Luis Aguair Cape Coral FL 175 24 95 37:48.3 12:12/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyx DePagter Fort Myers FL 981 21 77 31:41.8 10:13/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Bumpus Fort Myers FL 970 29 32 22:50.2 7:22/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Pignatone Estero FL 153 32 3 17:45.5 5:44/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Granger Cape Coral FL 189 32 80 32:28.2 10:28/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Szczepanski Mentor OH 158 35 89 36:27.7 11:45/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 148 37 27 22:04.3 7:07/M
2 Alexis Arnone Pompano Beach FL 988 36 52 25:10.9 8:07/M
3 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2018 Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 949 30 1 16:23.9 5:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheyenne Young Cape Coral FL 124 17 5 19:25.1 6:16/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 87 42 4 19:09.6 6:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 956 46 9 20:09.3 6:30/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




2017 Super Pelican Pride 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Moore Bloomington IN 524 41 1 18:31.4 5:58/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cortney Hinton Cape Coral FL 226 39 8 22:30.6 7:15/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harris Liberty PA 509 49 6 21:49.7 7:02/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Tansey Cape Coral FL 468 40 10 23:01.4 7:25/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Steakley Cape Coral FL 472 55 4 21:24.4 6:54/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 504 53 30 27:49.2 8:58/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Barber Weston CT 510 63 7 22:16.0 7:11/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pam Woodruff Cape Coral FL 294 61 38 29:01.4 9:22/M
Top

Male 9 and Under
Record: Kaleb Stengel –

Read more ›