Blog Archives

2nd Annual Running Water 5K

Join us for fun and fitness while becoming a catalyst for global change!  As a result of the 2019 race, the lives of 100 families were transformed for generations to come! Funds raised go directly to Africa Hope’s clean water mission that benefits the Massai tribe in Narok,

Read more ›




Inaugural Pine Island Kiwanis Club Calusa 5K

Event Information

On January 11, 2020 the Kiwanis Club of Greater Pine Island will host its first annual Calusa 5K Run. This run will take you along the waterfront in Pineland, thru quiet neighborhoods and finishes with a ¼ mile run on hard packed trails at the Calusa Heritage Trail.

Read more ›




2019 Downtown Christmas Run 5K

The Downtown Christmas Run is and exciting activity to celebrate the Christmas holiday. We will be running through downtown Fort Myers, FL over the bridge and back to the finish line. We will be lighting the course with Christmas lights as our way of spreading Christmas cheer.

Read more ›




2019 Babcock Ranch Thanks 4 Giving 5K

Men: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 570 17 1 17:44.1 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 383 45 8 21:07.2 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 803 50 2 19:19.0 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Scheetz Lehigh Acres FL 639 40 20 24:20.4 7:51/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 784 58 3 19:59.1 6:27/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Peckham Lehigh Acres FL 815 50 36 27:46.0 8:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 793 69 19 24:15.0 7:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 557 62 47 28:35.7 9:13/M
Top

Male 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jameson Cochara 575 6 201 1:05:30.7 21:08/M
Top

Female 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriella Vazquez 572 7 25 25:22.7 8:11/M
2 Audrey Pearce 577 8 87 35:40.9 11:30/M
3 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 821 8 132 46:00.1 14:50/M
4 Rylie Green 584 8 138 51:32.9 16:37/M
5 Carys Calverase 531 8 140 52:07.0 16:49/M
6 Camber Hardin 545 6 151 54:01.6 17:25/M
7 Auden Hardin 546 6 165 55:28.5 17:54/M
8 Pippa Schpofield Fort Myers FL 792 7 192 1:00:21.5 19:28/M
9 Abby Knott North Fort Myers F 813 7 193 1:00:22.6 19:28/M
10 Alexia Martinez 529 6 197 1:01:01.3 19:41/M
Top

Male 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Vela 638 9 38 27:58.7 9:01/M
2 Connor Hunt 615 10 57 29:38.8 9:34/M
3 Sam Eckert 498 9 58 29:40.4 9:34/M
4 James Sewell 488 9 71 31:59.8 10:19/M
5 Bradley Gonzales 543 10 123 43:51.5 14:09/M
6 Grant Shaw 560 10 147 53:43.9 17:20/M
Top

Female 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhealyn Anderson 476 9 32 27:11.9 8:46/M
2 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 816 10 49 28:43.1 9:16/M
3 Ariana Arroyo 591 10 77 33:51.2 10:55/M
4 Macey Hodges North Fort Myers F 799 10 107 40:34.0 13:05/M
5 Kane Archibald 481 10 109 41:49.9 13:29/M
6 Averi Johnson 625 10 125 44:11.6 14:15/M
7 Taylor Cleland Lehigh Acres FL 582 9 126 44:16.1 14:17/M
8 Amberly Bressman 589 9 131 46:00.0 14:50/M
9 Olivia Shaw 561 9 133 47:30.7 15:19/M
10 Elaina Martinez 528 10 164 55:26.2 17:53/M
11 Anna Schuck 585 10 186 58:48.8 18:58/M
12 Savannah Lawrence 519 10 191 59:11.3 19:05/M
Top

Male 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Boone Stewart N Ft Myers FL 548 12 34 27:26.3 8:51/M
2 Frankie Rodriguez 590 12 61 30:15.5 9:45/M
3 Caleb Demeyere Labelle FL 791 12 68 31:30.6 10:10/M
4 Danny Pearce 576 11 80 33:54.5 10:56/M
5 Adam Giordano 538 11 84 35:14.3 11:22/M
6 Thomas Parke North Fort Myers F 787 12 97 38:56.1 12:34/M
7 Ary Patel 592 12 105 40:18.8 13:00/M
8 Jackson Baublis 522 11 135 50:46.8 16:23/M
9 Mikel Schoedel 607 12 137 51:29.1 16:36/M
10 Lincoln Baublis 523 11 146 53:20.0 17:12/M
11 Gavin Eckman Fort Myers FL 824 11 168 55:53.0 18:02/M
12 Macabe Baublis 524 11 185 58:48.4 18:58/M
Top

Female 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian Stark 800 12 79 33:54.3 10:56/M
2 Isabella Ford Alva FL 785 12 83 35:12.4 11:21/M
3 Chesney Vokaty 627 12 96 38:56.1 12:34/M
4 Belle Hilliker Fort Myers FL 818 11 119 43:44.5 14:06/M
5 Samantha Lawrence 518 11 190 59:11.2 19:05/M
Top

Male 13 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Armando Arroyo Jr.

Read more ›




Thanks 4 Giving 5K

About this event

November 16, 2019

Saturday

Babcock Ranch Neighborhood School

Trailblazer Loop Babcock Ranch, FL  33982

Babcock Ranch Neighborhood School will be hosting their inaugural –

Read more ›




2019 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nekhi Perry 458 15 1 17:50.0 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Ernst 771 24 11 21:59.2 7:05/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 407 49 5 19:28.3 6:17/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cyndi Tluczek Cape Coral FL 347 41 21 23:52.5 7:42/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Herbicht Michelau 462 70 10 21:47.7 7:02/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Mann 418 58 22 23:58.8 7:44/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 774 68 17 23:19.6 7:31/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 764 60 64 29:20.1 9:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Raydel Blanco –

Read more ›




2019 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K & Kids Run

Saturday
Sun Splash Family Waterpark
400 Santa Barbara Blvd Cape Coral, FL  33991

Support local Cape Coral schools and enjoy a unique racing experience!

You’ll enjoy a two-loop course through the Festival grounds with a festive finish line celebration!

Read more ›




2019 St Andrew Catholic Church Run for the Stars Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 331 17 1 17:58.1 5:48/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Williamson Cape Coral FL 719 11 3 20:01.4 6:27/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 708 50 2 19:18.6 6:14/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Mazzola Fort Myers FL 336 40 12 24:43.9 7:58/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 689 55 5 21:41.0 7:00/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Mellow Gill MA 323 55 24 28:30.9 9:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 260 65 13 24:44.5 7:59/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 709 60 36 31:18.2 10:06/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2019 LCEC Goblin Gallop 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 639 61 1 20:57.6 20:57.6 6:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Catelyn Holcomb Fort Myers FL 274 12 15 26:38.4 26:45.4 8:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 634 55 2 21:03.6 21:03.6 6:47/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Laura Decamp Cape Coral FL 631 41 16 26:37.5 26:49.0 8:39/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Bates Captiva FL 650 68 6 24:43.2 24:44.2 7:59/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Michaela Harms Luebeck 222 52 18 27:07.8 27:10.9 8:46/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Cliff Smith Fort Myers FL 652 63 41 29:51.7 29:55.8 9:39/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 243 62 29 28:46.9 28:51.5 9:18/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Levi Klausing 93 9 7 25:09.8 25:20.3 8:10/M
2 Lucas Buenfil Cape Coral FL 636 8 30 28:49.3 29:01.4 9:22/M
3 Jack Hunt 105 10 38 29:26.2 29:36.5 9:33/M
4 Wyatt Labair Cape Coral FL 69 9 44 30:41.4 30:45.4 9:55/M
5 Richie Sturgeon 287 10 55 33:01.3 33:14.4 10:43/M
6 Isaac Monestine 657 10 58 31:30.2 34:16.8 11:03/M
7 Ryan Brennan 280 7 69 35:52.6 36:04.8 11:38/M
8 William Hart Cape Coral FL 144 10 86 39:50.5 40:04.6 12:55/M
9 Myles Roecker Cape Coral FL 251 9 114 47:40.4 47:53.5 15:27/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Natalie Singletary 297 8 65 35:20.8 35:33.6 11:28/M
2 Hanna Abokoora Fort Myers FL 275 9 73 36:42.2 36:48.8 11:52/M
3 Sophia Abokoora Fort Myers FL 276 10 99 42:25.1 42:31.2 13:43/M
4 Lexis Fennig 106 10 101 42:37.5 42:50.2 13:49/M
5 Lucia Buenfil Cape Coral FL 635 6 111 45:22.7 45:35.0 14:42/M
6 Madison Henderson Fort Myers FL 279 9 120 50:11.2 50:18.2 16:14/M
7 Veronica Barber Fort Myers FL 277 9 126 51:54.8 52:01.1 16:47/M
8 Lacey Brennan 281 6 139 1:01:08.8 1:01:21.6 19:47/M
Top

Male 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Fitzsimmons Cape Coral FL 59 11 90 40:18.6 40:34.9 13:05/M
2 Vincent Ehrhardt North Fort Myers F 20 13 98 42:11.0 42:16.8 13:38/M
3 Andrew Willis 303 11 108 45:01.4 45:25.2 14:39/M
Top

Female 11 to 14

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sophia Shonak Fort Myers FL 278 11 68 35:53.9 36:00.9 11:37/M
2 Katelyn Willis 302 11 109 45:02.7 45:25.3 14:39/M
3 Jasmyn Rayo 306 12 138 1:01:04.7 1:01:19.2 19:47/M
Top

Male 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jeremy McCarthy 315 19 97 42:07.1 42:13.5 13:37/M
Top

Female 15 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sarah Cox Fort Myers FL 299 18 60 34:13.7 34:20.2 11:05/M
Top

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caleb Chapman Fort Myers FL 139 23 5 23:22.4 23:27.2 7:34/M
2 Austin Beiner Cape Coral FL 313 20 20 27:18.2 27:18.2 8:48/M
3 Marty Bartow 655 24 21 27:30.9 27:39.4 8:55/M
Top

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Krista Brummet Fort Myers FL 633 23 45 30:29.6 30:47.4 9:56/M
2 Kimberly Richards Cape Coral FL 119 22 107 43:59.8 44:02.2 14:12/M
3 Christian Nichols Cape Coral FL 56 22 143 1:02:13.5 1:02:36.5 20:12/M
Top

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 288 29 4 21:22.4 21:22.4 6:54/M
2 Rafael Rueda Fort Myers FL 314 28 12 25:37.8 25:56.0 8:22/M
3 Stephen Johnson 176 29 42 29:48.2 30:12.0 9:45/M
Top

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maranda Humphreys Olivette MO 289 29 33 29:02.2 29:20.5 9:28/M
2 Bailey Booher Fort Myers FL 290 26 35 29:07.8 29:28.1 9:30/M
3 Amanda McGowan North Fort Myers F 648 25 43 30:35.3 30:38.8 9:53/M
4 Savanna Baker Fort Myers FL 265 29 112 45:35.0 45:42.7 14:45/M
5 Taylor Bogart N Ft Myers FL 48 27 116 45:20.3 47:58.9 15:28/M
6 Bethany Sierocinski Cape Coral FL 241 29 133 55:53.4 56:13.8 18:08/M
Top

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Pj Miller Cape Coral FL 98 33 14 26:24.7 26:42.2 8:37/M
2 Jordan Williamson Cape Coral FL 247 31 24 28:05.7 28:17.2 9:07/M
3 Vinny Bodetti Cape Coral CT 223 34 25 28:17.2 28:22.9 9:09/M
4 Oliver Pikcilingis Nfm FL 79 30 28 28:22.9 28:48.3 9:17/M
5 Ian Deery Fort Myers FL 632 30 37 29:15.6 29:34.2 9:32/M
6 Brandon Lorino Port Charlotte FL 264 30 52 32:42.6 32:49.2 10:35/M
7 Daniel Brennan 282 34 77 37:08.8 37:21.3 12:03/M
Top

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Maxine Bodetti Cape Coral FL 233 30 17 27:05.4 27:10.3 8:46/M
2 Janessa Weiland Fort Myers FL 100 33 79 37:51.8 37:58.9 12:15/M
3 Ann-Marie Chilton 285 31 85 39:15.6 39:38.8 12:47/M
4 Kaylee Joshua Fort Myers FL 95 30 92 40:39.8 40:47.3 13:09/M
5 Amanda Fennig Cape Coral FL 107 34 102 42:44.9 42:57.5 13:51/M
6 Morgan Rosa Caracappa Cape Coral FL 112 31 103 42:59.2 43:02.2 13:53/M
7 Linda Johnson Fort Myers FL 310 33 127 52:02.8 52:27.2 16:55/M
8 Ashley Naylor Cape Coral FL 199 33 136 59:26.6 59:43.2 19:16/M
Top

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Timothy Turner Cape Coral FL 224 35 3 21:03.1 21:04.6 6:48/M
2 Chris Smith Fort Myers FL 651 37 13 26:22.2 26:25.8 8:31/M
3 Brian Chapman Fort Myers FL 141 36 19 27:07.3 27:12.3 8:46/M
4 Jose Bolanos Cape Coral FL 268 36 23 27:59.4 28:03.1 9:03/M
5 Michael Johnson Lehigh Acres FL 286 35 104 43:22.5 43:47.0 14:07/M
Top

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Barbara Lewin Fort Myers FL 231 39 26 28:31.4 28:38.8 9:14/M
2 Rebekah Zultanky Bonita Springs FL 261 38 63 34:57.4 35:03.3 11:18/M
3 Krystal Bottcher Cape Coral FL 137 39 66 35:41.2 35:51.1 11:34/M
4 Liz Axberg Cape Coral FL 237 38 76 37:04.5 37:07.3 11:58/M
5 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




8th Annual LCEC Goblin Gallop 5K

About This Activity

On October 26, 2019, we will be holding our 8th Annual LCEC Goblin Gallop to benefit the United Way. The Goblin Gallop 5K Run/Walk will be held at Jaycee Park in Cape Coral. Since its inception,

Read more ›




2019 Busey Bank Run for Prevention 5K

DESCRIPTION

The Busey Bank Run for Prevention, presented by Alufab, USA,  is a chipped and time 5K that includes a beautiful course through the historic River District.  This event will be held at Centennial Park, 2000 West First Street,

Read more ›




2019 Run for Prevention 5K Results

See Results on RunSignUp.com

 

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top

Male Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Benjamin Pignatone Estero FL 129 33 1 19:10.5 19:10.5 6:11/M
Top

Female Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 165 38 3 22:33.0 22:34.2 7:17/M
Top

Male Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Scott Czerkies Joliet IL 207 43 2 21:38.6 21:40.7 6:59/M
Top

Female Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jennifer Locklear North Port FL 90 46 6 23:13.6 23:13.6 7:29/M
Top

Male Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Eric Drick North Fort Myers F 41 56 5 23:13.5 23:13.5 7:29/M
Top

Female Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Lysinger Parrish FL 91 59 38 30:26.9 30:26.9 9:49/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 80 67 7 23:20.5 23:20.5 7:32/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jan Bennett Fort Myers NY 12 65 43 31:52.1 31:56.0 10:18/M
Top

Male No Age Provided
Record: –

Read more ›




2019 Omega Youth Foundation 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Bagby Fort Myers FL 998 16 1 18:01.8 5:49/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaleism Biss Saint Petersburg F 999 20 10 20:20.8 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 997 50 5 19:13.8 6:12/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere Cape Coral FL 601 45 17 22:15.1 7:11/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 661 58 6 19:28.8 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daina West Pittsburgh PA 663 50 36 27:57.5 9:01/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 578 65 26 24:48.7 8:00/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Novy N.

Read more ›




2nd Annual Omega Youth 5K Race

About This Activity

The Course

Races begin and end at Jaycee Park, at the end of Beach Parkway in Cape Coral, alongside the Caloosahatchee River.

Packet Pickup

Pick up packet the Friday prior to the race (8/16/19) during normal business hours at The Run Shoppe,

Read more ›




2019 Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 900 17 1 15:45.5 5:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Repperger Cape Coral FL 886 38 26 19:29.2 6:17/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 404 52 7 17:27.9 5:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 313 43 38 21:38.1 6:59/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 509 60 30 20:28.3 6:36/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 392 65 95 26:52.4 8:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 387 63 36 21:27.8 6:55/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 237 62 111 28:08.2 9:05/M
Top

Female 5 and Under
Record: Olivia Slider –

Read more ›




6th Annual Sandoval 5K


About This Activity

This 5K Run/Walk is in the Sandoval Community, starting at the club house and running through the beautiful palm tree lined neighborhood streets.  It is intended for ALL AGES, ALL LEVELS OF FITNESS! We encourage families to participate, either through walking or running the 3.1 mile course.  

Read more ›




2019 SUMMER RACE SERIES

For all the people who have been asking about our Summer Series,  we have decided, after nine continuous years, to take a year off. We would like to thank everyone who has come out, year after to year, to enjoy these 5K’s with us.  At this point we fully intend to resume them in the Summer of 2020,

Read more ›




7th Annual Head and Neck Cancer 5K Run and 2-Mile Walk

SATURDAY, APRIL 27, 2019
Run/Walk Schedule
7:00 am: Registration opens | 8:00 am: 5K run/2-mile walk
Refreshments, Awards and Chance Drawings to Follow

Click Here to View Flyer  |  Click Here to View Brochure

Read more ›




9th Annual The Fast and the Furriest 5K and 1 Mile Walk


About This Activity

WOOF – ARE YOU READY TO RUN FOR THE DOGS WITH DOGS! 

9th Annual The Fast and the Furriest 5K and 1 Mile Walk

April 6th, 2019 at Centurylink Sports Complex/Hammond Stadium! ​

This 5K and 1 Mile Fun Walk is dog friendly and tail-wagging fun!

Read more ›




The Inaugural Marlins 5K


About This Activity

The inaugural Marlins 5K to benefit Ronald McDonald House Charities of Southwest Florida! Hosted by Really Fun Endurance Club. Come run or walk this fast and flat course! Then celebrate your accomplishments at the post race party at Marlins Brewhouse.

Read more ›




2019 LCMS Foundation Fun Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Schroeder Lehigh Acres FL 465 38 1 18:26.8 5:57/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Levesque Tiverton RI 449 38 4 19:40.4 6:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Worthington Oak Hill VA 450 45 3 19:35.9 6:19/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodi Kurtenbach Milan IL 150 46 16 25:27.7 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 502 65 8 22:02.8 7:06/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Mains Newville PA 507 55 31 28:19.0 9:08/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 501 68 11 23:29.2 7:35/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Greer Wellsesley MA 503 68 47 33:46.5 10:54/M
Top

Male 10 and Under
Record: Noah Satloff –

Read more ›




Lee County Medical Society Foundation 2019 Fun Run


Event details and schedule

Important Information to Know:

  • Saturday, March 16th, 2019
  • 5K race starts at 8:45am, 2K walk starts at 9am.
  • Paper applications are available to fill out on the morning of the event. Registration on race day is from 7:45am-8:45am.

Read more ›




The Yo Taco Shrimp Run 5K


About This Activity

The Cypress Lake High School Athletic Booster Club has exciting news! In conjunction with the 61st annual Fort Myers Beach Lions Club Shrimp Festival, we are proud to announce the return of The Yo Taco Shrimp Run 5k, presented by Cypress Lake High School Athletic Booster Club.

Read more ›




6th Annual TALC Scholarship FUNd Run


About This Activity

The 6th Annual TALC FUNd Run returns to our Fort Myers location.  Our family friendly walk/run event raises funds that directly offer scholarships to our local TALC seniors.  This a family-friendly night-time event that encourages fun and laughter.

 

Read more ›




2019 Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 11-15 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 660 52 2 20:26.4 6:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Leverone Covington KY 699 34 1 20:11.0 6:31/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 733 60 3 20:27.2 6:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Bell Fort Myers FL 670 42 17 24:51.9 8:01/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 740 65 4 20:32.9 6:37/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Festler Park Rapids MN 741 54 21 25:46.9 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lies Lawrenceburg IN 482 65 11 22:50.9 7:22/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin J Smith Cape Coral FL 685 63 23 26:15.9 8:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2019 Cape Coral Rotary Club Run for the Rose Garden 5K


About This Activity

Run in the Cape Coral Rotary Club’s annual 5K race beginning at Rotary Park and winding through the lovely Rose Garden area of South Cape Coral. This event is open to all. T-Shirts are included with your registration. Medals will be awarded in different age,

Read more ›




2019 Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 5- 8 9-11 12-15 30-34 35-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 5- 8 9-11 30-34 35-39 40-49 50-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yancey Palmer Fort Myers FL 538 45 1 19:15.0 6:13/M
2 Jeff Stouch 135 59 2 21:31.9 6:56/M
3 Peter Ballentine Venice FL 544 56 3 23:51.1 7:42/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenlee Dominguez North Fort Myers F 512 9 6 24:31.4 7:55/M
2 Jillian Vasquez 605 38 14 27:34.8 8:54/M
3 Carol Palow Cape Coral FL 608 43 15 27:45.7 8:57/M
Top

Male 5 to 8
Record: Isaac Martinez –

Read more ›




2nd Annual Citygate Ministries Downtown Christmas Run 5K and 1 Mile Walk


ALTHOUGH ONLINE REGISTRATION WILL CLOSE AT MIDNIGHT ON THE THURSDAY BEFORE THE RACE TO PREPARE FOR PACKET PICKUP, YOU CAN STILL REGISTER AT THE EARLY PACKET PICKUP EVENT AT THE RUN SHOPPE IN FORT MYERS (6900 Daniels Pkwy #28, Fort Myers, FL 33912).

Read more ›




2018 Babcock Ranch Jingle Bells 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 115 51 1 17:53.8 5:46/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 187 46 4 19:36.3 6:19/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 270 50 3 19:36.2 6:19/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 134 55 16 23:51.4 7:42/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph White Seneca SC 169 62 11 22:52.8 7:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Cape Coral FL 882 63 37 26:16.1 8:28/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Chinneck Clinton Township M 880 68 21 24:45.1 7:59/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 372 60 62 29:01.8 9:22/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayden Pledger Fort Myers FL 948 10 13 23:32.8 7:35/M
2 Graham Freeland 50 9 28 25:33.0 8:15/M
3 Deagen Johnson 43 9 31 26:01.8 8:24/M
4 Drake Welsh 2 8 32 26:02.1 8:24/M
5 Carter Flavelle 107 10 33 26:06.3 8:25/M
6 Nathan Baucom 69 9 36 26:11.9 8:27/M
7 Karter Pledger Fort Myers FL 949 9 49 27:39.2 8:55/M
8 Cash Taylor 6 9 50 27:49.9 8:58/M
9 Boden Ballinger 70 10 69 29:58.8 9:40/M
10 Gavin Adorno 73 10 80 31:22.7 10:07/M
11 Abram Fennell 133 6 87 32:07.5 10:22/M
12 Byron Moses 31 9 97 33:12.7 10:43/M
13 Lance Stephenson 10 8 99 33:25.5 10:47/M
14 Tucker Grenier 45 9 100 33:25.6 10:47/M
15 Phillip Botsford 62 8 109 34:31.8 11:08/M
16 Cody Cox 54 10 112 35:07.9 11:20/M
17 Bryson Stewart 9 10 117 35:49.0 11:33/M
18 Boyce Muniz 29 10 118 35:49.3 11:33/M
19 Trevon Wilson Lehigh Acres FL 943 9 151 39:58.5 12:54/M
20 Brodey Soloman 11 8 153 40:22.8 13:01/M
21 Graydon Bullard 60 8 154 40:24.9 13:02/M
22 Caleb Golden Alva FL 142 9 175 44:09.4 14:15/M
23 Alex Gonzalez 46 10 177 45:08.8 14:34/M
24 Geno Grossenbaugh 44 8 179 45:09.2 14:34/M
25 Paxton Campbell Estero FL 59 10 194 50:03.6 16:09/M
26 Cayce Smith 12 10 205 55:59.8 18:04/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peyton Stovall North Fort Myers F 952 10 30 25:55.5 8:22/M
2 Sadie Gutridge 84 10 44 26:46.8 8:38/M
3 Kenadi Regnier 22 10 53 28:08.3 9:05/M
4 Mariunna Rivera 19 10 68 29:45.9 9:36/M
5 Eizabelle Flint Alva FL 947 10 133 37:35.1 12:07/M
6 Jacqi Denney Lehigh Acres FL 916 10 134 37:36.7 12:08/M
7 Mia Sophia Newkirk Lehigh Acres FL 961 8 145 39:12.5 12:39/M
8 Ariana Arroyo 71 9 149 39:49.7 12:51/M
9 Jordyn Korpi 153 10 150 39:51.6 12:51/M
10 Fiona Fontan 51 9 155 40:40.0 13:07/M
11 Shelby Morin 96 10 156 40:42.2 13:08/M
12 Megan Demere 23 10 157 40:46.0 13:09/M
13 Riley Womack 1 9 158 40:46.8 13:09/M
14 Shyla Flint 52 10 159 40:47.8 13:09/M
15 Amberly Bressman 61 8 161 41:15.9 13:18/M
16 Zoey Levy 38 9 167 42:56.7 13:51/M
17 Alina Marrero 35 8 168 42:56.9 13:51/M
18 Anna Kanacheril 41 10 172 43:39.6 14:05/M
19 Paisley Smith Fort Myers FL 957 8 180 45:09.7 14:34/M
20 Asha Kanacheril 42 8 196 50:53.1 16:25/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Gutridge 83 17 6 20:44.1 6:41/M
2 Boone Stewart N Ft Myers FL 8 11 20 24:41.4 7:58/M
3 Hayden Prescott 82 12 22 24:45.7 7:59/M
4 Andrew Garcia Fort Myers FL 959 11 27 25:32.7 8:14/M
5 Calvin Jeannelus Lehigh Acres FL 899 11 35 26:08.9 8:26/M
6 Armando Arroyo 72 13 48 27:36.8 8:54/M
7 Naian Freitas 80 11 51 28:04.2 9:03/M
8 Frankie Rodriguez 15 11 98 33:12.7 10:43/M
9 Jacob Gomez Toledo Fort Myers FL 182 11 102 33:45.5 10:53/M
10 Roman Deleon Lehigh Acres FL 966 14 114 35:26.1 11:26/M
11 Ralee Flavelle 106 11 126 37:07.2 11:58/M
12 Camron Deleon Lehigh Acres FL 967 12 146 39:18.0 12:41/M
13 Xander Bieniek 65 14 169 43:20.7 13:59/M
14 Zach Bieniek 66 16 170 43:21.3 13:59/M
15 Keegan “nate” Gaddy 47 11 181 45:16.5 14:36/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsey Oliver Labelle FL 913 19 5 19:55.3 6:25/M
2 Natalie Goshorn 189 13 29 25:53.4 8:21/M
3 Indi Patel 25 12 65 29:14.7 9:26/M
4 Chloe Lange 86 15 73 30:48.7 9:56/M
5 Emily Rodriguez 16 16 75 30:50.9 9:57/M
6 Vivian Stark 81 11 77 31:14.8 10:05/M
7 Presley Culbertson Ft Myers FL 130 12 79 31:19.3 10:06/M
8 Kennedy Culbertson Ft Myers FL 129 15 101 33:39.6 10:51/M
9 Kylee Lange Cape Coral FL 958 13 124 36:43.0 11:51/M
10 Ashlin Fitch North Fort Myers F 99 12 127 37:07.7 11:58/M
11 Piper Campbell Estero FL 58 11 128 37:07.9 11:58/M
12 Amaya Taylor 5 11 144 39:11.7 12:38/M
13 Mackenzie Warman North Port FL 946 13 171 43:27.2 14:01/M
14 Zoie Bieniek 64 12 173 44:02.6 14:12/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 89 28 8 21:02.2 6:47/M
2 John Humbert North Fort Myers F 920 21 12 23:31.1 7:35/M
3 Zachary Francis 94 24 26 25:26.2 8:12/M
4 Daniel Ulmer Fort Myers FL 88 20 39 26:32.4 8:34/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 119 24 46 27:24.6 8:50/M
6 Justin Million Fort Myers FL 155 27 93 32:32.2 10:30/M
7 Aaron Bishop Pt Charlotte FL 177 26 115 35:30.1 11:27/M
8 Michael Justice Port Charlotte FL 179 25 121 36:20.3 11:43/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Ulmer Fort Myers FL 87 22 81 31:25.4 10:08/M
2 Hannah Kelly Cape Coral FL 140 25 89 32:19.5 10:25/M
3 Katelyn Kelly Cape Coral FL 141 22 90 32:19.6 10:25/M
4 Sarah Godwin North Fort Myers F 110 29 105 33:56.0 10:57/M
5 Jade Quintier Fort Myers FL 118 23 111 34:38.5 11:10/M
6 Brooke Francis Fort Myers FL 93 25 123 36:34.2 11:48/M
7 Jacilynn Puterbaugh 944 26 129 37:29.0 12:05/M
8 Ashley Glowinski Fort Myers WI 98 28 142 39:05.7 12:36/M
9 Kristen Bachmeier Fort Myers FL 172 28 183 45:38.6 14:43/M
10 Tori Hicks Lehigh Acres FL 173 20 185 45:40.4 14:44/M
11 Taylor Cronin 55 23 191 48:24.9 15:37/M
12 Michelle Botsford Fort Myers FL 918 29 195 50:51.4 16:24/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Strom Estero FL 77 37 2 18:09.1 5:51/M
2 Lavosia Price Jr.

Read more ›




2nd Annual Babcock Ranch Jingle Bell 5K

Race Flyer

About This Activity

Babcock Ranch will host its second Jingle Bell 5K on December 8 at 8:00 AM.

Babcock Ranch is America’s first solar powered town located in Southwest Florida.  It will eventually be home to 50,000 residents. 

Read more ›




2018 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Varner 890 16 1 17:33.4 5:40/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere 278 44 11 21:25.4 6:55/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 851 65 5 20:16.7 6:32/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 889 55 23 23:43.4 7:39/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Tam Lehigh Acres FL 276 56 9 21:04.4 6:48/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 901 54 40 26:53.0 8:40/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 929 67 22 23:15.6 7:30/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Stetts Cape Coral FL 931 64 67 31:03.3 10:01/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2018 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K


About This Activity

Support local Cape Coral schools and enjoy a unique racing experience!

You’ll enjoy a two-loop course through the Festival grounds with a festive finish line celebration!

All participants will receive a commemorative race shirt and FREE pancake breakfast for our Veterans and runners.

Read more ›




2018 Babcock Ranch Trick or Trot 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 844 51 1 18:33.7 18:33.7 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Stephanie Delisle Cape Coral FL 829 44 4 22:42.4 22:42.4 7:19/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 779 54 2 21:00.6 21:00.6 6:46/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 757 55 6 23:47.0 23:47.0 7:40/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 A Scaletta Hawthorn Woods IL 710 57 5 23:15.1 23:15.1 7:30/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lynn Davidson Labelle FL 741 59 12 25:38.4 25:38.4 8:16/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jerry Clevenger Fort Myers FL 208 61 14 26:23.5 26:23.5 8:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 764 66 16 27:05.9 27:05.9 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Max Delisle Cape Coral FL 828 9 10 25:31.0 25:31.0 8:14/M
2 Nathan Slater Port Charlotte FL 781 7 45 31:13.9 31:13.9 10:04/M
3 Paxton Campbell Estero FL 261 10 110 47:20.1 47:20.1 15:16/M
4 Zach Bildzukewicz 264 10 122 50:01.9 50:01.9 16:08/M
5 Brody Murphy Punta Gorda FL 257 10 132 53:27.3 53:27.3 17:15/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Viktoria Wrenn North Port FL 701 10 35 29:32.8 29:32.8 9:32/M
2 Chloe Stephens Fort Myers FL 725 9 85 38:14.6 38:14.6 12:20/M
3 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 752 9 97 40:41.0 40:41.0 13:07/M
4 Amberly Bressman 788 8 120 49:54.9 49:54.9 16:06/M
Top

Male 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Armando Arroyo 782 13 17 27:11.7 27:11.7 8:46/M
2 Josiah Seyler 810 15 18 27:15.9 27:15.9 8:47/M
3 Dawson Baker Fort Denaud FL 761 12 20 27:28.5 27:28.5 8:52/M
4 Cole Murphy Punta Gorda FL 820 12 21 27:33.9 27:33.9 8:53/M
5 Trey Brauch Fort Myers FL 849 19 28 28:39.0 28:39.0 9:15/M
6 Cole Stephens Fort Myers FL 727 11 37 29:45.6 29:45.6 9:36/M
7 Xander Bieniek 784 14 50 32:26.4 32:26.4 10:28/M
8 Daniel Bullock 790 14 51 32:27.1 32:27.1 10:28/M
9 Caleb Demeyere Labelle FL 775 11 52 32:39.5 32:39.5 10:32/M
10 Finley Laforet North Port FL 769 11 60 33:47.7 33:47.7 10:54/M
11 Tyler Demeyere Labelle FL 776 14 64 33:59.0 33:59.0 10:58/M
12 Ary Patel Patel 805 11 76 36:52.6 36:52.6 11:54/M
13 Xach Bieniek 785 16 90 39:27.4 39:27.4 12:44/M
14 Colton Kenny 795 14 108 44:39.7 44:39.7 14:24/M
15 Luke Mroz Pt Charlotte FL 740 12 138 55:09.6 55:09.6 17:47/M
Top

Female 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Indi Patel 804 12 40 29:54.5 29:54.5 9:39/M
2 Rachel Bullock 791 12 77 37:00.6 37:00.6 11:56/M
3 Morgan Manderson 799 12 89 38:54.2 38:54.2 12:33/M
4 Samantha Green Cape Coral FL 839 11 93 40:13.3 40:13.3 12:58/M
5 Emily Slate Port Charlotte FL 231 15 103 41:00.3 41:00.3 13:14/M
6 Jeri Strout Stout 813 15 119 49:54.6 49:54.6 16:06/M
7 Brianna Dennis 793 12 123 50:13.0 50:13.0 16:12/M
8 Jacqueline Vo 815 12 124 50:14.5 50:14.5 16:12/M
9 Reina Shipe 812 12 125 50:56.6 50:56.6 16:26/M
10 Madisyn Kenny 796 12 126 50:57.2 50:57.2 16:26/M
11 Mackenize Warman 816 12 127 50:58.0 50:58.0 16:26/M
12 Jacclyn Seyler 811 12 128 50:59.6 50:59.6 16:27/M
13 Zoie Bieniek 783 12 129 51:02.1 51:02.1 16:28/M
14 Brandi Jackson Punta Gorda FL 729 15 140 57:06.5 57:06.5 18:25/M
15 Kaitlyn Evans Punta Gorda FL 730 16 141 57:06.5 57:06.5 18:25/M
16 Ashlin Fitch North Fort Myers F 848 12 144 59:43.2 59:43.2 19:16/M
17 Piper Campbell Estero FL 262 11 146 59:51.5 59:51.5 19:18/M
Top

Male 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 832 28 3 21:14.0 21:14.0 6:51/M
2 Brian Simpson N Ft Myers FL 772 26 13 26:04.5 26:04.5 8:25/M
3 Alex Rafidi North Port FL 702 23 19 27:28.3 27:28.3 8:52/M
4 Tim Stiling Estero FL 748 28 32 29:28.5 29:28.5 9:30/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 767 24 70 34:53.5 34:53.5 11:15/M
Top

Female 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lauren Arcilla Port Charlotte FL 731 26 31 28:58.6 28:58.6 9:21/M
2 Yelena Sereda Fort Myers FL 749 26 33 29:28.8 29:28.8 9:30/M
3 Trisha Donaldson Labelle FL 842 24 47 31:35.0 31:35.0 10:11/M
4 Amanda McGowan North Fort Myers F 256 24 53 32:58.1 32:58.1 10:38/M
5 Kelsey Waldrop Fort Myers FL 843 29 74 35:45.3 35:45.3 11:32/M
6 Jade Quintier Fort Myers FL 768 23 79 37:27.0 37:27.0 12:05/M
7 Brandy Chapman Labelle FL 821 24 92 39:46.2 39:46.2 12:50/M
8 Taylor Risco Fort Myers FL 827 24 100 40:59.9 40:59.9 13:13/M
9 Jessica Decastro Estero FL 209 26 102 41:00.2 41:00.2 13:14/M
10 Zoe Healy Fort Myers FL 774 29 106 44:25.4 44:25.4 14:20/M
11 Cheryl McLaughlin Fort Myers FL 825 28 145 59:46.5 59:46.5 19:17/M
Top

Male 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tommy Dennis 794 35 8 24:46.2 24:46.2 7:59/M
2 Josh Moody Fort Myers FL 715 30 26 28:25.1 28:25.1 9:10/M
3 Tom McGregor 800 39 38 29:46.4 29:46.4 9:36/M
4 Shaun Ritchie 808 35 49 32:21.3 32:21.3 10:26/M
5 Ryan Morazes Pt Charlotte FL 716 32 65 34:10.6 34:10.6 11:01/M
6 Robert Evans Punta Gorda FL 712 38 67 34:35.6 34:35.6 11:09/M
7 Eugene Laforet North Port FL 770 39 72 35:02.7 35:02.7 11:18/M
8 Nicholas Green Cape Coral FL 838 35 94 40:13.4 40:13.4 12:58/M
Top

Female 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jackie Galbraith Pt Charlotte FL 720 35 9 24:56.6 24:56.6 8:03/M
2 Nikki Green Cape Coral FL 837 33 11 25:36.8 25:36.8 8:15/M
3 Holli Fleming Port Charlotte FL 709 32 34 29:31.2 29:31.2 9:31/M
4 Lisa Ritchie 807 37 48 32:07.4 32:07.4 10:22/M
5 Crystal Boff Bonita Springs FL 721 33 61 33:49.6 33:49.6 10:55/M
6 Kristina Standafer Punta Gorda FL 743 31 66 34:33.4 34:33.4 11:09/M
7 April Evans Punta Gorda FL 711 36 68 34:38.5 34:38.5 11:10/M
8 Lauren Brown Fort Myers FL 841 35 73 35:20.0 35:20.0 11:24/M
9 Leslie Bartley Fort Myers FL 833 38 75 36:34.1 36:34.1 11:48/M
10 Melissa Patel 803 31 78 37:07.0 37:07.0 11:58/M
11 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2018 Babcock Ranch Trick or Trot 5K

Race Flyer

About This Activity

Babcock Ranch will host its first TRICK OR TROT 5k on October 27 at 8:00 am. Babcock Ranch is America’s first solar powered town located in Southwest Florida.  It will eventually be home to 50,000 residents. 

Read more ›




2018 Run for the Stars 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 649 49 1 19:57.2 6:26/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 658 41 4 21:42.8 7:00/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 660 58 5 23:39.7 7:38/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Wagner Cape Coral FL 223 42 11 25:40.0 8:17/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 655 67 6 23:47.1 7:40/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 643 54 20 28:36.0 9:14/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 239 64 8 25:07.5 8:06/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matalacha FL 675 64 27 32:26.6 10:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2nd Annual St Andrew Catholic School Run for the Stars 5K

Race Site
Rotary Park
5505 Rose Garden Rd
Cape Coral, FL 33914

7:30 am Race time (rain or shine)

Race Day Pickup 6:30 am-7:30 am

 

Packet pick-up at the Run Shoppe

1407 Cape Coral Pkwy,

Read more ›




2018 Busey Bank Run for Prevention 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob King Fort Myers FL 637 23 1 17:58.9 5:48/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kari Parker Fort Myers FL 460 40 11 23:05.4 7:27/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Ahlborn Cape Coral FL 165 44 5 21:32.4 6:57/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Blanchette Naples FL 304 53 40 28:01.8 9:02/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ulf Mietens Port Charlotte FL 623 52 6 21:38.3 6:59/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Priscilla Oliveira Coral Springs FL 571 52 57 29:46.0 9:36/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 494 66 10 22:56.6 7:24/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 573 64 62 30:09.3 9:44/M
Top

Male 10 and Under
Record: Kegan Krevscher –

Read more ›




2018 Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 949 30 1 16:23.9 5:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheyenne Young Cape Coral FL 124 17 5 19:25.1 6:16/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 87 42 4 19:09.6 6:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 956 46 9 20:09.3 6:30/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




10th Annual Cape 5K



About This Activity

The 3D Racing Summer Series Races

SUMMER SIZZLER 5K

Saturday, June 16th, 2018

Jaycee Park, Cape Coral, 7:00 a.m.

BEAT THE HEAT 5K

Saturday, July 14th,

Read more ›




10th Annual Beat the Heat 5K



About This Activity

The 3D Racing Summer Series Races

SUMMER SIZZLER 5K

Saturday, June 16th, 2018

Jaycee Park, Cape Coral, 7:00 a.m.

BEAT THE HEAT 5K

Saturday, July 14th,

Read more ›




10th Annual Summer Sizzler 5K



About This Activity

The 3D Racing Summer Series Races

SUMMER SIZZLER 5K

Saturday, June 16th, 2018

Jaycee Park, Cape Coral, 7:00 a.m.

BEAT THE HEAT 5K

Saturday, July 14th,

Read more ›




2018 Elks Lodge 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 481 32 1 18:12.0 5:52/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 453 40 4 21:29.5 6:56/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Amato Cape Coral FL 488 41 2 19:01.7 6:08/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 468 47 15 25:30.2 8:14/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 461 65 3 21:19.1 6:53/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Newland Cape Coral FL 606 51 16 26:00.8 8:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 608 67 14 24:38.4 7:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 459 64 18 27:04.1 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Lemm Cape Coral FL 489 10 35 31:34.1 10:11/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenneth Solis Cape Coral FL 493 12 30 29:38.8 9:34/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Skyla Garton-Miulli Cape Coral FL 484 19 55 38:26.3 12:24/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Moreno Lehigh Acres FL 494 26 12 24:24.7 7:52/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianne Matarazzo Smyrna GA 483 25 5 21:56.9 7:05/M
2 Tara Payami Fort Myers FL 456 29 24 27:45.5 8:57/M
3 Lauren Taylor 358 26 34 30:35.0 9:52/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Robbins Fort Myers FL 604 33 6 22:16.6 7:11/M
2 Lori Bemis Punta Gorda FL 433 34 47 35:46.8 11:32/M
3 Valerie Williams Port Charlotte FL 438 33 51 37:00.8 11:56/M
4 Laura Coyne North Port FL 357 30 52 37:04.8 11:57/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Fargnoli Cape Coral FL 467 38 9 23:51.4 7:42/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Tyndall Port Charlotte FL 486 37 20 27:24.2 8:50/M
2 Jackie Lemm Cape Coral FL 491 38 25 27:58.3 9:01/M
3 Kelly Porter Naples FL 478 35 46 35:11.7 11:21/M
4 Laura Derba Cape Coral FL 170 36 54 37:18.4 12:02/M
5 Kelly Hughes Los Angeles CA 439 38 59 42:26.7 13:41/M
6 Monica Porter Cape Coral FL 169 38 61 45:20.1 14:37/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Lemm Cape Coral FL 490 41 23 27:40.8 8:55/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Cohen Cape Coral FL 492 42 31 29:42.8 9:35/M
2 Anna Maria Lazzizzera Cape Coral FL 487 43 32 29:45.1 9:36/M
3 Kate Krelina Fraser Cape Coral FL 475 41 50 36:56.0 11:55/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Hughes Cape Coral FL 474 46 10 23:54.0 7:43/M
2 Ty Burger Cape Coral FL 613 48 36 32:02.8 10:20/M
3 Jeff Winterstein Cape Coral FL 463 47 42 33:55.9 10:56/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Winterstein Cape Coral FL 464 49 37 32:04.4 10:21/M
2 Mara Exposito Cape Coral FL 471 46 43 34:21.3 11:05/M
3 Gabriela Garcia Bokeelia FL 607 47 53 37:10.2 11:59/M
4 Dawn Miulli Cape Coral FL 470 47 56 39:11.9 12:38/M
5 Amy McCann Cape Coral FL 416 49 64 57:44.0 18:37/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Messore Fort Myers FL 614 54 7 23:15.5 7:30/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Marinari 612 53 17 26:22.3 8:30/M
2 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 603 54 28 28:51.1 9:18/M
3 Heidi Anderson Fort Myers FL 485 54 57 40:16.3 12:59/M
4 Kathleen Duncan Cape Coral FL 398 54 65 57:44.0 18:37/M
5 Gina Dyen-Shapiro Estero FL 378 53 66 1:00:11.6 19:25/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Moore Ft.

Read more ›




Inaugural Elks Lodge 2596 5K Run/Walk


About This Activity

Join us for the inaugural Cape Coral Elks Lodge 2596 5K run/walk! Run starts and ends at the scenic Rotary Park in South Cape Coral. It’s a fast, flat, out and back course. Chip timing. Goody bag. T-Shirt. And support for a great organization http://floridaelks.org/children Water station near the half-way point,

Read more ›




2018 Sandoval 5K Run/Walk


About This Activity

This 5K Run/Walk is in the Sandoval Community, starting at the club house and running through the beautiful palm tree lined neighborhood streets.  It is intended for ALL AGES, ALL LEVELS OF FITNESS!  We encourage families to participate, either through walking or running the 3.1 mile course.  

Read more ›




6th Annual 5K Run/2 Mile Walk to Support Head & Neck Cancer Patients

100% of the funds will remain in Southwest Florida and will be used for Head & Neck cancer screening, treatment and follow-up care, financial assistance for Head & Neck cancer patients in need, and for educational programs related to Head & Neck cancer.

EVENT: 6th Annual 5K Run/2 Mile Walk to Support Head &

Read more ›




2018 Fast and Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Preston Dunn 147 16 1 17:21.2 5:36/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik 950 36 7 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Terrence McGovern 111 40 2 17:58.0 5:48/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Lee 112 43 10 21:07.7 6:49/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenny Crampton 106 58 17 21:50.6 7:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Clemente 132 62 48 25:46.4 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione 954 62 23 23:08.3 7:28/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia 811 62 54 26:23.5 8:31/M
Top

Male 10 and Under
Record: Daniel Paez –

Read more ›




2018 Eggs and Ears 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 600 25 1 16:45.8 5:24/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 628 36 12 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rodney Russen Collingswood NJ 554 47 8 19:56.0 6:26/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhonda Reeder West Warwick RI 452 45 33 22:45.9 7:20/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harris Fort Myers Beach F 779 50 11 20:01.9 6:27/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 686 50 53 24:48.7 8:00/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 644 61 32 22:39.6 7:18/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Kohlmeir Fort Myers FL 730 62 87 27:17.6 8:48/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Clark –

Read more ›




20th Annual Eggs and Ears 5K

Eggs and Ears 5K presented by The Rotary Club of Fort Myers-Sunrise to benefit The Lakes Park Foundation is returning for it’s 20th running.  This family friendly and inclusive event is a local favorite (formerly The Do The Right Thing Eggs and Ears Race) and a great way to kick off the Easter weekend.  

Read more ›




3rd Annual Running with the Sharks 5K

THIS EVENT HAS BEEN CANCELLED UNTIL ANOTHER DATE TO BE DETERMINED.
PLEASE CONTACT OASIS HIGH SCHOOL AT (239) 541-1167 FOR FURTHER INFORMATION.

Read more ›




Hodges University Student Success 5K for Scholarships

About This Activity

Come support higher education and run or walk for Hodges University student scholarships!  This is an exciting event for our students, staff, faculty, and our community.  Please help us make a difference in our students’ lives by supporting their education. 

Read more ›




In Archive