Bad to the Bone Variable 5K+
(Due to some confusion on the part of the lead bike, many runners ran a good bit more than 3.1 miles.  Not all runners ran the same distance.  Thanks to everyone who braved the cold and rain to participate in this event for Ida Baker HS XC.)

Age Group Results

January 09, 2010


Results by 3D Racing, Inc.


Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99
Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

Overall Female overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kacy Smith Estero FL

190

14

9

22:12.4

 
Top

Overall Male overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Erick Montoya Fort Myers FL

176

18

1

21:29.4

 
Top

Overall Female masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Linda Hachero Fort Myers FL

131

44

67

27:28.3

 
Top

Overall Male masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Manuel Montoya Fort Myers FL

175

46

7

22:06.7

 
Top

Overall Female grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Terry Wilbur Saint James City FL

138

53

65

27:22.9

 
Top

Overall Male grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Gerard Willbrink Williamston MI

198

56

25

22:56.4

 
Top

Overall Female senior grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Vera Owens Lehigh Acres FL

156

67

81

30:46.8

 
Top

Overall Male senior grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jeff Morey Bokeelia FL

150

62

3

21:43.8

 
Top

Male 9 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ethan Moulds Fort Myers FL

212

8

100

33:02.9

 
Top

Female 10 to 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Amanda Gross Cape Coral FL

222

11

79

30:28.7

 
Top

Female 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Katy Gladis Solis Bonita Springs FL

186

15

16

22:34.4

2

Katy Karina Solis Bonita Springs FL

185

15

38

24:11.9

3

Jessica Polendo Cape Coral FL

206

14

45

25:24.3

4

Victoria Ivin Cape Coral FL

214

15

53

26:15.9

5

Allison West Cape Coral FL

197

14

56

26:24.9

6

Haven Moulds Fort Myers FL

213

12

62

27:07.3

7

Shayna Talbott Matlacha FL

202

15

63

27:17.9

8

Samantha Eagan Fort Myers FL

105

15

76

29:55.5

9

Kit Wilbur Saint James City FL

102

13

88

30:57.1

10

Ashley Sommer Fort Myers FL

181

14

96

32:17.2

 
Top

Male 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Aaron Rojas Fort Myers FL

182

15

4

21:49.9

2

Steven Briner Bonita Springs FL

183

15

6

22:03.4

3

Alex Hernandez Bonita Springs FL

173

15

8

22:09.6

4

Adam Sommer Fort Myers FL

184

14

12

22:27.2

5

Ricky Ledesma Bonita Springs FL

174

13

15

22:33.1

6

Alexander Hamel Cape Coral FL

103

14

17

22:35.8

7

Austin Servick Cape Coral FL

221

15

32

23:29.9

8

Nicholas Chrone Cape Coral FL

104

15

39

24:12.2

9

Daniel Eagan Fort Myers FL

101

12

52

26:10.9

10

Brent Haskill Cape Coral FL

171

15

57

26:25.3

11

Matthew Gravelle Cape Coral FL

217

15

60

26:33.8

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Alex Chura Estero FL

177

18

18

22:36.9

2

Ali Wilbur Saint James City FL

112

17

46

25:24.7

3

Brittany Cavazos Estero FL

179

17

50

25:57.2

4

Leadra Munson Cape Coral FL

169

16

54

26:18.3

5

Rachel Hachero Fort Myers FL

106

16

59

26:32.1

6

Jamie Ciffone Bonita Springs FL

180

17

73

29:38.1

7

Kaitlyn Martin North Fort Myers FL

108

17

87

30:56.5

8

Heather Clark IL

219

19

102

34:36.9

9

Martha Ekdahl Cape Coral FL

172

18

105

36:26.2

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jose Farnot Fort Myers FL

187

18

2

21:34.3

2

Modesto Zambrano Bonita Springs FL

178

18

5

22:01.2

3

Julian Chavez Bonita Springs FL

188

16

10

22:20.3

4

Aidan Cornwell Cape Coral FL

192

16

11

22:24.7

5

Jordan Rodriquez Cape Coral FL

204

16

13

22:28.5

6

Jesse Appelbaum Cape Coral FL

205

18

14

22:32.4

7

Derek West Cape Coral FL

113

18

19

22:37.3

8

Kevin West Cape Coral FL

111

17

21

22:42.8

9

Guilheame Pereira Lehigh Acres FL

218

16

22

22:44.9

10

Zachary Philitton

109

17

24

22:55.5

11

Mason Hyziak Fort Myers FL

107

17

30

23:08.7

12

Kevin Cruz Saint James City FL

224

16

36

24:03.2

13

Lars Pero Cape Coral FL

189

17

48

25:52.2

14

John Michael Uhlar Cape Coral FL

195

17

49

25:53.4

15

Phillip Sierocinski Cape Coral FL

110

17

64

27:19.0

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ashley Hoffman Cape Coral FL

170

24

40

24:34.9

2

Jessica Weiss Cape Coral FL

193

21

80

30:32.9

3

Crystal Yelemik Cape Coral FL

115

22

82

30:50.9

4

Katy Katona Grayslake IL

220

20

101

34:10.8

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Matthew Sudol Cape Coral FL

116

24

51

26:03.9

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Tabitha VanWagoner Cape Coral FL

117

26

84

30:54.0

2

Shannon Walkowiak Cape Coral FL

227

26

107

1:05:15.2

3

Sarah Jones Cape Coral FL

225

26

108

1:05:21.2

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Chris Moyer, II Pineland FL

223

25

28

23:05.3

2

Kesh VanWagoner Cape Coral FL

118

29

85

30:54.4

3

Justin Jones Cape Coral FL

226

29

106

1:05:10.2

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Melissa Nyman Lehigh Acres FL

120

31

83

30:51.1

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

David Keepler Fort Myers FL

215

34

20

22:40.5

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Laura Sederquist Cape Coral FL

125

37

69

28:18.7

2

Kelly Martin North Fort Myers FL

129

39

86

30:55.6

3

Lane Elder Fort Myers FL

128

39

93

31:15.7

4

Carla Brandich Cape Coral FL

126

39

97

32:18.7

5

Tazkoma Burgoyne Lehigh Acres FL

123

36

99

33:01.5

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Robert Moor Fort Myers FL

121

35

23

22:48.2

2

Jeffrey Burgoyne Lehigh Acres FL

127

39

31

23:12.8

3

Peter Rials Bokeelia FL

124

37

35

23:57.2

4

Michael Nygard Lehigh Acres FL

122

35

47

25:29.8

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Laurie Mansfield Cape Coral FL

132

44

70

28:34.5

2

Shelley Ludden Cape Coral FL

199

41

90

31:00.0

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Timothy Ludden Cape Coral FL

203

42

89

30:57.5

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Robert Eagan Fort Myers FL

134

48

41

24:44.6

2

Neil Jafa Cape Coral FL

133

46

98

32:21.8

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Sharon Jenkins-Owen Fort Myers FL

137

52

92

31:14.7

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Deb Stahl North Fort Myers FL

141

57

66

27:27.1

2

Mary Gibbs Fort Myers FL

142

58

104

34:42.9

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

William Lane Cape Coral FL

144

59

33

23:35.2

2

Keith Wright Farmington MI

207

59

37

24:04.9

3

Robert Chilmonik Cape Coral FL

139

55

42

24:53.8

4

Jim Stahl North Fort Myers FL

143

58

58

26:30.2

5

Kurt Lussier Naples FL

140

56

78

30:21.8

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jean O'Brien North Fort Myers FL

209

64

94

31:17.1

2

Susan Miller Pineland FL

147

60

95

31:29.6

3

Sue Robinson Taylorville IL

153

63

103

34:37.9

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Peter Love Canton OH

149

61

26

23:00.4

2

Mike Hourihan Bokeelia FL

145

60

27

23:04.8

3

Ed Morgan North Port FL

155

66

29

23:05.8

4

Malcolm Miller Fort Myers FL

157

68

34

23:44.0

5

George Cressman Ballwin MO

151

63

44

25:10.5

6

Howard Anderson Fort Myers FL

158

69

55

26:21.2

7

Tim Giles

216

65

61

26:43.4

8

Tom Jenkins Fort Myers Beach FL

146

60

68

27:29.9

9

George Macknet Naples FL

154

65

72

29:23.2

10

Anthony Bellino Cape Coral FL

148

61

75

29:51.9

11

Dave Pierce Venice FL

191

66

91

31:06.4

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ray Gottlieb Northampton MA

196

70

43

25:00.4

2

Charles Robert Cape Coral FL

159

70

71

29:03.8

3

Jon Peterson Cape Coral FL

161

72

74

29:45.9

4

Ron Helgren Saint James City FL

164

80

77

30:12.5