Blog Archives

2018 Head and Neck Cancer Awareness 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Kopp Ft Myers FL 75 32 1 18:41.6 6:02/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schgadd Bonita Springs FL 42 44 8 21:29.4 6:56/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 46 49 3 19:50.9 6:24/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Oakes-Lottridge 266 46 19 24:13.1 7:49/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Fort Myers FL 43 67 6 21:25.4 6:55/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia Lehigh Acres FL 53 62 30 25:33.6 8:15/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Stephens Fort Myers FL 55 60 15 23:35.3 7:36/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 235 60 54 29:26.5 9:30/M
Top

Male 11 and Under
Record: Tyler Faucette –

Read more ›




2018 Fast and Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Preston Dunn 147 16 1 17:21.2 5:36/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik 950 36 7 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Terrence McGovern 111 40 2 17:58.0 5:48/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Lee 112 43 10 21:07.7 6:49/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenny Crampton 106 58 17 21:50.6 7:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Clemente 132 62 48 25:46.4 8:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione 954 62 23 23:08.3 7:28/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia 811 62 54 26:23.5 8:31/M
Top

Male 10 and Under
Record: Daniel Paez –

Read more ›




2018 Eggs and Ears 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 600 25 1 16:45.8 5:24/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 628 36 12 20:03.6 6:28/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rodney Russen Collingswood NJ 554 47 8 19:56.0 6:26/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhonda Reeder West Warwick RI 452 45 33 22:45.9 7:20/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harris Fort Myers Beach F 779 50 11 20:01.9 6:27/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 686 50 53 24:48.7 8:00/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Vecchione Fort Myers FL 644 61 32 22:39.6 7:18/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Kohlmeir Fort Myers FL 730 62 87 27:17.6 8:48/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Clark –

Read more ›




2018 Shrimp Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobby Ormsby Fort Myers FL 152 22 1 15:19.8 4:56/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Robinson Fort Myers Beach F 114 36 3 19:02.8 6:08/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ethan Hatcheson –

Read more ›




2018 TALC FUNd Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Jose Velasquez 6 50 1 21:31.3 6:56/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Olsen Littleton Eleme 944 31 5 23:53.5 7:42/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Adkins District 17 53 8 24:22.4 7:52/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed 10 59 24 29:49.9 9:37/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Anderson N/A 914 60 9 24:42.6 7:58/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Northrup Active Lee Run 891 59 28 30:46.0 9:55/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 John Donnelly NA 876 62 18 27:29.8 8:52/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Lesley Wilson Active Lee Run 892 62 45 35:58.1 11:36/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2018 Babcock Ranch Doggie Dash 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Demeyere Labelle FL 786 40 2 22:55.6 7:24/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 834 36 1 20:27.0 6:36/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Tison Fort Myers FL 831 40 3 23:41.8 7:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Vasquez 850 59 8 25:35.0 8:15/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Vasquez 851 52 4 23:51.7 7:42/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bonita Truitt Kevil KY 843 56 22 32:48.4 10:35/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Martinez North Port FL 648 7 14 27:46.2 8:57/M
2 Caleb Demeyere Labelle FL 788 10 36 38:11.5 12:19/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Johnson N Ft Myers FL 848 9 39 41:10.1 13:17/M
2 Molly Flynn Fort Myers FL 910 10 44 44:09.2 14:15/M
3 Mareah Addison Fort Myers FL 842 10 45 44:09.3 14:15/M
4 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 911 7 59 50:37.4 16:20/M
5 Addalyn Pankow Fort Myers FL 855 10 60 51:02.9 16:28/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Demeyere Labelle FL 787 13 16 27:59.1 9:02/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katrina MacHado Murdock FL 837 12 6 24:57.1 8:03/M
2 Kasey Johnson N Ft Myers FL 847 11 25 34:50.7 11:14/M
3 Ashlin Fitch N Ft Myers FL 658 11 65 55:14.8 17:49/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Kohlhauff Fort Myers FL 836 26 56 50:02.8 16:08/M
2 Lisa Viola Fort Myers FL 798 27 61 53:23.9 17:13/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ramon Martinez Pembroke Pines FL 611 39 9 25:43.1 8:18/M
2 Jason Johnson Fort Myers FL 841 30 21 32:18.8 10:25/M
3 Drew Rickard Pt Charlotte FL 697 31 48 46:02.9 14:51/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Guarente Englewood FL 839 30 5 24:28.0 7:54/M
2 Samantha Scott Fort Myers FL 765 33 15 27:47.4 8:58/M
3 Ashley Purdy Cape Coral FL 796 32 17 28:05.2 9:04/M
4 Holli Fleming Punta Gorda FL 849 31 18 28:13.0 9:06/M
5 Lauren Johnson N Ft Myers FL 846 36 40 41:11.4 13:17/M
6 Emily Gibb Port Charlotte FL 679 38 47 46:02.2 14:51/M
7 Tara Flynn Fort Myers FL 908 35 51 47:42.3 15:23/M
8 Viviana Cuberos Fort Myers FL 902 35 52 48:27.8 15:38/M
9 Rosalia Thompson Fort Myers FL 835 36 57 50:03.3 16:09/M
10 Meli Black Ellenton FL 829 34 66 1:01:53.4 19:58/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Miguel Rojas Fort Myers FL 903 45 11 25:49.2 8:20/M
2 Jonathan Deal Carmel IN 818 44 29 35:59.2 11:36/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delilah Edwards Cape Coral FL 832 40 19 28:39.7 9:15/M
2 Lyzza Archipov North Fort Myers F 827 43 23 33:29.1 10:48/M
3 Pam Hill Cape Coral FL 833 49 46 45:21.4 14:38/M
4 Melanie Wright Lehigh Acres FL 912 40 58 50:37.3 16:20/M
Top

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris King Fort Myers FL 904 55 7 24:58.6 8:03/M
2 Patrick Esposito Fort Myers FL 901 57 13 27:41.4 8:56/M
3 Scott Kook Alva FL 853 54 26 34:59.4 11:17/M
4 Kevin Katsarelas Port Charlotte FL 820 53 41 42:05.5 13:35/M
5 Michael Flynn Fort Myers FL 909 51 50 47:41.1 15:23/M
6 Troy Reschke Cape Coral FL 826 52 54 49:44.9 16:03/M
7 David Grey Fort Myers FL 790 54 62 54:31.2 17:35/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Evans Carmel IN 819 58 30 35:59.5 11:36/M
2 Terry Weiss Alva FL 854 59 33 36:44.4 11:51/M
3 Doreen Nute-Landry Pt Charlotte FL 800 56 37 38:51.8 12:32/M
4 Lisa Hardy Punta Gorda FL 653 57 38 39:30.4 12:45/M
5 Erin Katsarelas Port Charlotte FL 821 53 42 42:16.2 13:38/M
6 Katie Schlotterbeck North Fort Myers F 838 57 49 46:47.4 15:05/M
7 Lisa Grey Fort Myers FL 789 54 55 49:48.8 16:04/M
8 Amy Phipps Fort Myers FL 907 51 64 54:35.8 17:36/M
Top

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russell Kohl Cape Coral FL 817 63 10 25:46.2 8:19/M
2 John Reed Parma MI 905 66 12 26:00.2 8:23/M
3 Dennis Kelly Port Charlotte FL 823 66 20 32:12.1 10:23/M
4 David Baldrich Punta Gorda FL 830 65 27 35:02.7 11:18/M
5 Richard Sobel Fort Myers FL 852 69 35 37:48.9 12:12/M
Top

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Hunton Shelbyville IN 828 66 24 34:19.6 11:04/M
2 Catherine Cunningham Sun City Center FL 797 62 28 35:39.6 11:30/M
3 Maryann Baxter St Johns MI 794 61 31 36:29.0 11:46/M
4 Wendy Piascik Cape Coral FL 799 62 34 37:03.9 11:57/M
5 Mary Lewis Fort Myers FL 791 67 43 43:01.2 13:53/M
6 Marcia McDaniel North Port FL 822 61 53 48:35.7 15:40/M
Top

Male 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Chamberlain Cape Coral FL 792 70 32 36:32.7 11:47/M
Top

Female 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Reschke Cape Coral FL 906 75 63 54:31.2 17:35/M

Read more ›




2018 Cape Rotary Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 16-20 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Women: Top Finishers 11-15 16-20 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Send Traverse City MI 807 53 1 19:26.2 6:16/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Olsen North Fort Myers F 802 31 15 23:27.7 7:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Prabucki Lockport NY 784 56 2 20:03.1 6:28/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 801 49 23 25:25.3 8:12/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Adam Quickborn 664 51 3 20:53.6 6:44/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Tarrago Point Pleadsnt NJ 674 53 34 27:31.9 8:53/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Lies Lawrenceburg IN 770 64 9 21:34.3 6:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Erie PA 617 62 36 27:50.2 8:59/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2018 LCMS Foundation Fun Run 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Sanchez Cape Coral FL 641 29 1 19:23.4 6:15/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 637 36 2 21:07.0 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Moulds Aurora ON 762 49 5 23:00.4 7:25/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juli Bobman 763 52 9 25:40.5 8:17/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 644 63 8 24:58.6 8:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marlene Faye Miller Pt Charlotte FL 632 65 21 31:48.2 10:15/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Norrish Eau Claire WI 564 67 28 33:31.7 10:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Hunton Shelbyville IN 630 66 25 33:01.5 10:39/M
Top

Male No Age Provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Davis 753 0 17 30:29.9 9:50/M
Top

Female No Age Provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Fossett 750 0 48 54:11.0 17:29/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Satloff Fort Myers FL 639 7 20 31:44.1 10:14/M
2 Brayden Coyne Fort Myers FL 574 7 36 38:58.9 12:34/M
3 Vincenzo Ariola Fort Myers FL 572 8 41 41:04.2 13:15/M
4 Jack Ariola 757 6 42 41:08.8 13:16/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie MacDiarmid Fort Myers FL 643 10 37 39:13.5 12:39/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Speedy Chiappetta Cape Coral FL 634 11 19 30:39.5 9:53/M
2 Jack Stamatopoulos Fort Myers FL 647 12 44 41:55.2 13:31/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zoe Stamatopoulos Fort Myers FL 633 11 38 39:13.6 12:39/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlene Constantino Cape Coral FL 629 24 23 32:44.0 10:34/M
2 Maria Landaverde 752 22 46 50:42.1 16:21/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Irene Julian Fort Myers FL 638 25 10 25:43.8 8:18/M
2 Magen Wooley Fort Myers FL 760 28 16 30:29.4 9:50/M
3 Lina Rodriguez 751 29 30 34:59.1 11:17/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bridgette Ferrier Fort Myers FL 561 30 35 38:58.5 12:34/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexander Gumiroff Fort Myers FL 625 37 3 21:07.5 6:49/M
2 Jeff Pittman Mchenry IL 758 38 4 21:58.3 7:05/M
3 Ryan Lundquist Fort Myers FL 612 38 13 27:09.1 8:45/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kerri Sisson Fort Myers FL 615 36 22 32:23.0 10:27/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Nygard Omro FL 627 43 6 24:06.9 7:46/M
2 Jeff Motts Fort Myers FL 761 43 15 28:35.6 9:13/M
3 Peter Denk Fort Myers FL 636 42 18 30:30.4 9:50/M
4 Asif Azam Cape Coral FL 603 42 43 41:42.0 13:27/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 631 43 33 36:22.5 11:44/M
2 Thais Stamatopoulos Ft Myers FL 646 43 45 41:55.4 13:31/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Traiger Cape Coral FL 628 48 7 24:55.8 8:02/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Carey Fort Myers FL 759 47 27 33:13.8 10:43/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sweet Azz Lou Chiappetta Cape Coral FL 635 50 11 26:36.7 8:35/M
2 Dave Dimond Naples FL 620 51 12 27:04.3 8:44/M
3 Scott Kook Alva FL 530 54 14 27:30.5 8:52/M
4 Timothy Henderson Las Vegas NV 549 50 24 32:54.9 10:37/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shari Skinner 764 53 34 36:52.4 11:54/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sanjeev Maniar 754 55 31 35:30.7 11:27/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Sensabaugh Washington DC 640 56 26 33:07.0 10:41/M
2 Terry Weiss Alva FL 536 59 29 33:53.7 10:56/M
3 Renuka M,aniar 755 55 32 35:30.7 11:27/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Southworth Fort Myers Beach F 606 61 39 39:28.9 12:44/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariann Griffin Fort Myers Beach F 607 66 40 39:29.1 12:44/M
2 Ruth Norrish Eau Claire WI 575 66 47 52:40.7 16:59/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Henderson Las Vegas NV 547 71 49 54:58.7 17:44/M

Read more ›




2018 Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 5- 8 9-11 12-15 30-34 35-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 5- 8 9-11 16-19 25-29 30-34 35-39 40-49 50-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 557 52 1 19:44.7 6:22/M
2 Curtis Varsogea North Fort Myers F 100 43 2 21:03.8 6:47/M
3 Garrett Palow Cape Coral FL 522 16 3 23:15.7 7:30/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Harris Fort Myers FL 555 12 6 23:38.6 7:37/M
2 Savannah Taylor Cape Coral FL 710 13 7 24:05.2 7:46/M
3 Emma Harris Fort Myers FL 556 15 9 24:48.1 8:00/M
Top

Male 5 to 8
Record: Kaine Matyas –

Read more ›




2018 Facial Hair for Cancer Causes 5K/10K Results

5K Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 60-64 70-74

5K Women: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 65-69

10K Men: Top Finishers 35-39 40-44 45-49 55-59 70-74

10K Women: Top Finishers 20-24 30-34 35-39 45-49

5K
Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Brandon Palomino Bonita Spgs FL 388 16 1 17:29.0 5:38/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Aleesha Zysik N Ft Myers FL 391 36 3 20:52.2 6:44/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Jay Prichard Van Wert OH 598 60 4 21:13.6 6:51/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 599 53 14 27:24.2 8:50/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Duane Klenk Boulder CO 588 50 5 22:28.5 7:15/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 590 59 16 28:30.3 9:12/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Ed Quilter Cape Coral FL 576 63 12 26:43.0 8:37/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Penalty
1 Kathy Murdoch N.

Read more ›




2017 Citygate Ministries Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 443 15 1 18:21.2 5:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 417 41 9 21:13.6 6:51/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Harris Fort Myers FL 32 52 3 19:00.3 6:08/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Miles Fort Myers FL 473 64 14 22:33.9 7:16/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 S.

Read more ›




2017 Babcock Ranch Jingle Bell 10K Results

Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 65-69

Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jarett Arabie Fort Myers FL 258 18 1 36:05.1 5:49/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 162 43 4 46:05.9 7:26/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 259 50 3 39:04.1 6:18/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 174 63 11 54:40.9 8:49/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mason Graham 1464 55 7 51:07.2 8:15/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marlene Faye Miller Pt Charlotte FL 179 65 16 1:02:23.2 10:04/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Smith Port Charlotte FL 160 62 18 1:02:32.5 10:05/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alice Fink Fort Myers Beach F 157 65 29 1:15:00.0 12:06/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Briana Vidal North Port FL 144 16 14 57:51.9 9:20/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Perez Cooper City FL 110 21 15 1:01:52.7 9:59/M
2 Pamella Lockhart Port Charlotte FL 108 24 39 1:33:43.2 15:07/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Shiverdecker Fort Myers FL 165 26 12 56:06.8 9:03/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Shivedecker Fort Myers FL 139 27 24 1:05:58.3 10:38/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 103 31 2 36:17.0 5:51/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Green Cape Coral FL 181 32 9 53:31.2 8:38/M
2 Holli Fleming Port Charlotte FL 152 31 34 1:18:09.5 12:36/M
3 Jennifer Welch Fort Myers FL 107 32 38 1:33:43.2 15:07/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Demeyere Labelle FL 138 39 8 51:22.8 8:17/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Maddox Rotonda West FL 148 36 33 1:18:09.0 12:36/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jan-Martijn Meij Fort Myers FL 149 41 27 1:11:10.5 11:29/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Arnold Lehigh Acres FL 132 40 13 57:23.8 9:15/M
2 Jill Balzano Cape Coral FL 155 40 17 1:02:26.1 10:04/M
3 Erin Wolfe Cape Coral FL 156 40 21 1:04:50.8 10:27/M
4 Irene Kelley Bradenton FL 168 42 28 1:12:15.2 11:39/M
5 Heather Morse Bonita Spgs FL 142 40 32 1:17:17.7 12:28/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Sikes Nishihara,

Read more ›




2017 Babcock Ranch Jingle Bell 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Dale Fort Myers FL 336 15 1 19:32.7 6:18/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Rowe Port Charlotte FL 223 36 11 25:26.9 8:12/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Menzel Sanibel FL 239 53 8 24:51.2 8:01/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melody Burt Punta Gorda FL 229 52 16 26:55.2 8:41/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ted Blaesing Cape Coral FL 217 68 15 26:45.0 8:38/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Wilbur Saint James City F 334 61 28 28:32.9 9:12/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Reed Parma MI 236 66 17 27:10.0 8:46/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Murdoch N.

Read more ›




2017 Run for Hannah 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colton Novella Fort Myers FL 23 15 1 18:33.3 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 1446 40 6 21:10.2 6:50/M
Top

Female No Age Provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Gomes Fort Myers FL 50 0 20 26:23.8 8:31/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Marino Fort Myers FL 27 10 10 23:26.5 7:34/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenna Barroso Cape Coral FL 87 10 38 31:18.9 10:06/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Griffin East Fort Myers FL 37 17 4 20:07.4 6:29/M
2 Carter Baxmann Fort Myers FL 93 15 9 23:25.0 7:33/M
3 Mateo Devito Fort Myers FL 35 15 11 23:32.1 7:35/M
4 Carsen Volz Cape Coral FL 21 15 16 25:08.0 8:06/M
5 Adam Rue Fort Myers FL 67 12 22 26:26.7 8:32/M
6 Isabella Rodriguez Fort Myers FL 84 18 27 27:59.2 9:02/M
7 Mason Sheppard Cape Coral FL 38 16 44 33:28.1 10:48/M
8 Michael Ricciardella Cape Coral FL 66 13 52 35:31.5 11:27/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Smith Cape Coral FL 1286 15 14 25:00.1 8:04/M
2 Cayley Lord Cape Coral FL 25 13 23 26:32.6 8:34/M
3 Sarah Porter Fort Myers FL 68 14 29 28:13.0 9:06/M
4 Mallory Volz Cape Coral FL 20 17 40 32:17.1 10:25/M
5 Cassidy Marino Fort Myers FL 26 14 50 35:14.5 11:22/M
6 Megan O’Grady Cape Coral FL 72 15 51 35:20.8 11:24/M
7 Hannah Zoller Cape Coral FL 42 12 53 35:33.1 11:28/M
8 Hannah Grant Fort Myers FL 1449 16 64 50:48.3 16:23/M
9 Rebecca Elia Cape Coral FL 30 16 67 52:36.4 16:58/M
10 Shannon Grant Fort Myers FL 58 19 76 56:00.2 18:04/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stan Hodges Fort Myers FL 49 27 36 31:03.9 10:01/M
2 William Larrea Fort Myers FL 52 23 37 31:08.5 10:03/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chesney Pule Cape Coral FL 1352 29 34 30:40.5 9:54/M
2 Gina Flint Cape Coral FL 88 29 45 33:34.6 10:50/M
3 Christine Danielson Cape Coral FL 1277 22 75 55:17.4 17:50/M
4 Bethany Sierocinski Cape Coral FL 73 27 77 56:07.6 18:06/M
5 Mckenzie Gowdreau Fort Myers FL 1445 21 78 56:35.9 18:15/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Akhmedjanov Fort Myers FL 29 30 21 26:24.2 8:31/M
2 Ernst Exume Lehigh Acres FL 1285 38 30 28:21.9 9:09/M
3 Justin Myers Cape Coral FL 69 31 33 29:13.1 9:25/M
4 Geoffrey Flint Cape Coral FL 89 35 35 30:54.7 9:58/M
5 Paul Nolan Cape Coral FL 90 36 58 39:51.9 12:51/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Preslie Barnes St James City FL 75 39 8 22:50.3 7:22/M
2 Emily Chapman Estero FL 45 33 15 25:03.5 8:05/M
3 Jennifer Bixler Cape Coral FL 40 35 26 27:07.4 8:45/M
4 Danielle Nolan Cape Coral FL 91 38 57 39:51.5 12:51/M
5 Melissa Hines Lehigh Acres FL 1405 32 65 50:48.4 16:23/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff East Fort Myers FL 36 44 2 19:20.2 6:14/M
2 Jon Williams Cape Coral FL 1382 48 3 19:50.3 6:24/M
3 Hank Barroso Cape Coral FL 86 48 18 25:14.1 8:08/M
4 Eric Baxmann Fort Myers FL 92 45 25 26:49.8 8:39/M
5 Scott Grant Fort Myers FL 1283 49 63 50:48.1 16:23/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Sheppard Cape Coral FL 77 45 31 28:27.8 9:11/M
2 Amy Pozatek Fort Myers FL 54 42 46 33:56.3 10:57/M
3 Georgia Rodriguez Fort Myers FL 83 46 49 34:25.7 11:06/M
4 Kate Krelina Fraser Cape Coral FL 28 41 59 41:12.9 13:17/M
5 Elizabeth Elia Cape Coral FL 31 48 66 52:36.0 16:58/M
6 Lynn Grant Fort Myers FL 59 48 72 53:15.3 17:11/M
7 Louise Zoller Cape Coral FL 43 43 74 55:06.0 17:46/M
Top

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 1444 59 5 20:52.9 6:44/M
2 Mike Sheppard Cape Coral FL 78 51 7 21:54.4 7:04/M
3 James Devito Fort Myers FL 33 51 13 24:34.3 7:55/M
4 William Pyle Los Alamos NM 1381 54 19 25:43.1 8:18/M
5 Todd O’Connell Hauppauge NY 1452 50 24 26:46.5 8:38/M
6 Patrick Esposito Ft Myers FL 22 57 28 27:59.7 9:02/M
7 Richard Rhodes Ft Myers FL 47 54 32 28:56.2 9:20/M
8 Christian Smith North Fort Myers F 81 54 69 52:52.3 17:03/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen E Davi Cape Coral FL 64 59 41 32:34.5 10:30/M
2 Pam Belaire Fort Myers FL 1448 59 42 32:51.8 10:36/M
3 Maryann Windey Cape Coral FL 39 54 54 35:52.7 11:34/M
4 Sandra Myers Fort Myers FL 1447 56 56 38:42.7 12:29/M
5 Sandi Smith North Fort Myers F 82 55 68 52:51.3 17:03/M
6 Jean Ricciardella Cape Coral FL 41 52 73 55:04.7 17:46/M
7 Nilda Danielson Cape Coral FL 1455 59 79 56:51.4 18:20/M
8 Joyce Benson Cape Coral FL 56 56 81 1:00:56.6 19:39/M
Top

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 1451 63 17 25:09.8 8:07/M
2 Charles Lucas Fort Myers FL 46 65 60 44:50.5 14:28/M
3 Doug Stewart Fort Myers FL 1450 64 71 53:13.2 17:10/M
4 Tom Hammer Cape Coral FL 57 62 82 1:00:56.9 19:39/M
Top

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matlacha FL 65 63 39 31:27.3 10:09/M
2 Marlene Faye Miller Pt Charlotte FL 85 65 43 33:03.6 10:40/M
3 Margaret Moe Cape Coral FL 44 61 55 36:38.1 11:49/M
4 Leoma Lovegrove Matalacha FL 1453 65 62 47:47.4 15:25/M
5 Isabel Battaglia Cape Coral FL 1454 63 80 56:53.4 18:21/M
Top

Male 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Clarke Cape Coral FL 1443 78 12 23:32.2 7:35/M
2 Howard Anderson Fort Myers FL 74 77 47 34:07.2 11:00/M
3 Thornton Walton Cape Coral FL 76 70 48 34:07.9 11:00/M
4 Tiff Lystrup Eau Claire WI 80 80 70 52:53.1 17:04/M
5 John Christner Naples FL 1278 75 83 1:00:57.2 19:40/M
Top

Female 70 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renita Pozatek Fort Myers FL 60 70 61 46:28.0 14:59/M

Read more ›




2017 Holiday Hustle 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Lawson North Port FL 1434 18 1 18:06.4 5:50/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bethany Heslam North Port FL 9 53 14 22:41.2 7:19/M
Top

Male 10 and Under
Record: Josh Woody –

Read more ›




2017 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Hassel Bonita Spgs FL 388 17 1 18:22.3 5:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma Port Charlotte FL 325 41 7 20:51.1 6:44/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Russell Matlacha FL 994 43 8 21:00.9 6:46/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shantell Fonock Cape Coral FL 1214 42 31 25:44.9 8:18/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Sheppard Cape Coral FL 1233 51 11 21:33.8 6:57/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 1005 54 19 23:21.7 7:32/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Vergauwen Cape Coral FL 472 60 53 28:19.2 9:08/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 1000 65 32 25:46.3 8:19/M
Top

Male 10 and Under
Record: Denny Olsen –

Read more ›




2017 Making Tracks for Missions 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-10 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean MacKey Fort Myers FL 464 48 1 18:27.6 5:57/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sofia Solomon Cape Coral FL 694 16 7 21:45.7 7:01/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Louis Chiappetta Cape Coral FL 537 49 12 23:24.4 7:33/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joyce Conner-Boyd Estero FL 185 47 14 23:46.3 7:40/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stefan Reinsdorf Sanibel FL 1162 58 5 21:32.6 6:57/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 610 54 8 21:49.0 7:02/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1166 66 6 21:33.1 6:57/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tisa Morrissette Fort Myers FL 543 62 35 30:30.7 9:50/M
Top

Male 10 and Under
Record: Lucas Lemm –

Read more ›




2017 LCEC Goblin Gallop 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Halley Fort Myers FL 222 33 1 18:54.7 6:06/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 521 40 5 20:49.6 6:43/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Cape Coral FL 341 48 3 19:27.4 6:16/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Wagner Cape Coral FL 82 41 16 25:39.3 8:16/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 241 54 10 23:02.2 7:26/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 262 54 11 23:06.1 7:27/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 527 66 12 23:15.0 7:30/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Arezzo Grand Rapids MN 108 66 36 32:00.7 10:19/M
Top

Male 11 and Under
Record: Blake MacGuire –

Read more ›




2017 Run for the Stars 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-24 30-34 35-39 40-44 45-49 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bo Campbell Labelle FL 349 17 1 17:20.9 5:35/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Preslie Barnes Fort Myers FL 354 39 5 22:24.0 7:14/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 348 64 3 20:51.2 6:44/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Wagner Fort Myers FL 357 41 9 25:12.4 8:08/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 332 54 6 24:13.0 7:49/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 457 53 18 28:21.3 9:09/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 327 63 7 24:35.5 7:56/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matalacha FL 333 63 25 31:55.9 10:18/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Ruiz Cape Coral FL 378 7 15 27:15.1 8:47/M
2 Josh Cudnik Cape Coral FL 340 8 45 39:49.7 12:51/M
3 Chase Santore Cape Coral FL 373 6 47 40:20.1 13:01/M
4 Lucas Buenfil Cape Coral FL 452 6 52 46:14.7 14:55/M
5 Landon Melton Fort Myers FL 467 8 67 53:25.5 17:14/M
6 Cael Dowling Cape Coral FL 276 7 68 53:56.0 17:24/M
7 Rowan McClaran Cape Coral FL 463 4 72 1:02:14.0 20:05/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Engel Cape Coral FL 392 8 58 51:20.5 16:34/M
2 Lucia Buenfil Cape Coral FL 453 4 61 51:25.4 16:35/M
3 Faith Reeter Cape Coral FL 461 10 62 51:35.5 16:38/M
4 Eva Haffer Cape Coral FL 469 9 66 52:06.5 16:48/M
5 Dakotah McClaran Cape Coral FL 386 8 71 1:01:58.6 19:59/M
6 Evie Leighton Fort Myers FL 387 8 74 1:02:33.4 20:11/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Engel Cape Coral FL 393 11 42 38:01.3 12:16/M
2 Garret Brunson Cape Coral FL 380 11 70 1:01:04.8 19:42/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tatyana Lacourse Fort Myers FL 466 14 24 29:45.7 9:36/M
2 Abby Cudnik Cape Coral FL 339 11 63 51:37.0 16:39/M
Top

Male 15 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sardor Nosirov Fort Myers FL 350 15 4 21:52.9 7:03/M
2 Tyler Stevens Cape Coral FL 329 23 19 28:26.0 9:10/M
3 Brandon Jacobelli CAPE CORAL FL 328 23 34 35:34.3 11:28/M
4 Brandon Stevens Cape Coral FL 384 23 35 35:34.3 11:28/M
Top

Female 15 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Reeter Cape Coral FL 460 16 8 24:54.4 8:02/M
2 Lauren Strang Fort Myers FL 330 22 22 29:02.6 9:22/M
3 Jasmine Martinez Cape Coral FL 189 15 37 36:14.1 11:41/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cori Purvis Fort Myers FL 355 27 51 45:08.6 14:34/M
2 Anai Carillo Cape Coral FL 455 26 60 51:25.2 16:35/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Halley Fort Myers FL 367 33 2 19:17.6 6:13/M
2 Jarod Rhodes Estero FL 365 32 11 25:34.0 8:15/M
3 Nicholas Green Cape Coral FL 303 34 17 28:07.8 9:04/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Green Cape Coral FL 304 32 13 25:52.8 8:21/M
2 Lauren Price North Fort Myers F 336 34 23 29:28.3 9:30/M
3 Diana Saenz Cape Coral FL 381 33 33 34:50.3 11:14/M
4 Kimberly Martinez Cape Coral FL 190 34 50 45:08.4 14:34/M
5 Hannah Dowling Cape Coral FL 267 33 69 54:17.4 17:31/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffery Rhodes Estero FL 366 37 14 26:57.3 8:42/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Robinson N Fort Myers FL 468 38 10 25:20.6 8:10/M
2 Michelle Bornhorst Fort Myers FL 464 39 31 33:17.2 10:44/M
3 Marisa Santore Cape Coral FL 374 39 48 40:20.8 13:01/M
4 Nona McClaran Cape Coral FL 385 36 73 1:02:14.2 20:05/M
5 Katie Leighton Fort Myers FL 389 39 75 1:03:38.8 20:32/M
6 Amanda Brunson Cape Coral FL 379 37 76 1:03:39.1 20:32/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Cudnik Cape Coral FL 338 41 46 39:50.4 12:51/M
2 Paul Engel Cape Coral FL 394 44 57 51:04.6 16:28/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delilah Edwards Cape Coral FL 363 40 21 28:57.4 9:20/M
2 Michelle Trunkett Cape Coral FL 360 44 36 35:55.6 11:35/M
3 Jennifer Murray Frankford DE 351 43 40 37:06.7 11:58/M
4 Natalie Cherachol Cape Coral FL 454 41 53 46:15.0 14:55/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carlos Capote Auburndale FL 346 48 12 25:52.4 8:21/M
2 Enrique Ruiz Cape Coral FL 377 48 16 27:15.6 8:47/M
3 Steve Reeter Cape Coral FL 462 47 64 51:43.9 16:41/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathi Whitcomb Cape Coral FL 347 47 27 32:34.6 10:30/M
2 Julie Gruber Fort Myers FL 356 46 28 32:50.7 10:35/M
3 Sandy Huffer Cape Coral FL 344 47 65 52:06.4 16:48/M
4 Cathie Peterson Cape Coral FL 372 45 77 1:03:40.0 20:32/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alice Peck Cape Coral FL 465 51 38 37:03.8 11:57/M
2 Betty Ridenour Punta Gorda FL 352 52 39 37:06.5 11:58/M
3 Kathleen Saint Cape Coral FL 368 51 41 37:35.2 12:07/M
4 Kim Butler Cape Coral FL 375 51 55 51:03.1 16:28/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathi Davi Cape Coral FL 245 59 26 32:00.7 10:19/M
2 Patricia Wilkinson Cape Coral FL 359 56 30 33:11.1 10:42/M
3 Robin Piaggione Cape Coral FL 364 57 44 39:23.8 12:42/M
4 Terry Weiss alva FL 331 59 49 42:14.2 13:37/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Butler Cape Coral FL 376 61 54 51:03.0 16:28/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Bellino Cape Coral FL 456 69 32 34:45.1 11:13/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 341 65 29 33:03.1 10:40/M
2 Mary Lewis Fort Myers FL 195 66 43 39:18.1 12:41/M
3 Jean Engel Cape Coral FL 390 69 59 51:21.1 16:34/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Morgan North Port FL 89 74 20 28:33.5 9:13/M
2 Carl Engel Cape Coral FL 391 73 56 51:03.7 16:28/M

Read more ›




2017 DDD Sommer Invitational Junior Varsity Boys

Overall Finish List – Boys
Junior Varsity Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 510 Cooper Back Gulf Coast HS 18:23.0 5:55/M 12
2 2 436 Liam Holston Fort Myers HS 18:38.0 6:00/M 9
3 3 523 Chris Reynolds Gulf Coast HS 18:51.0 6:05/M 11
4 4 327 Matt Ellard Estero HS 19:21.0 6:14/M 12
5 5 598 Estaban Moreno Immokalee HS 19:25.0 6:15/M 9
6 6 605 Stanley Sowerain Immokalee HS 19:38.0 6:20/M 12
7 7 438 Paul Kolsun Fort Myers HS 19:41.0 6:21/M 9
8 8 437 Kolson Kaminski Fort Myers HS 19:46.0 6:22/M 9
9 9 434 Philip Fischler Fort Myers HS 20:07.0 6:29/M 9
10 10 440 Ryan Murphy Fort Myers HS 20:14.0 6:31/M 10
11 11 319 Brandon Adams Estero HS 20:24.0 6:35/M 10
12 12 736 Ian Rivera-Garcia Lely HS 20:29.0 6:36/M 11
13 13 431 Zac Cooper Fort Myers HS 20:29.0 6:36/M 12
14 14 332 Edgar Laureano Estero HS 20:35.0 6:38/M 10
15 15 592 Christian Cruz Immokalee HS 20:46.0 6:42/M 9
16 16 421 Michael Adkins Fort Myers HS 20:47.0 6:42/M 10
17 17 603 Adrian Reyes Immokalee HS 20:48.0 6:42/M 9
18 18 322 Alex Bagby Estero HS 20:50.0 6:43/M 9
19 19 659 Gino Navas Lakewood Ranch HS 20:50.0 6:43/M 11
20 (&gt 7) 445 Jared Pocklington Fort Myers HS 20:51.0 6:43/M 9
21 (&gt 7) 432 Colby Dryzmala Fort Myers HS 20:54.0 6:44/M 10
22 20 524 Damian Rua Gulf Coast HS 20:57.0 6:45/M 9
23 21 330 Ben Hassel Estero HS 21:00.0 6:46/M 11
24 22 646 Bennett Bradshaw Lakewood Ranch HS 21:00.0 6:46/M 10
25 23 1087 Cal Swiederk Venice HS 21:02.0 6:47/M 9
26 24 832 Zack Bonyman Naples HS 21:11.0 6:50/M 10
27 25 655 Lucas Hall Lakewood Ranch HS 21:17.0 6:52/M 9
28 26 735 Williams Ramos Lely HS 21:18.0 6:52/M 10
29 27 719 Jose Aguilera Lely HS 21:19.0 6:52/M 11
30 28 1076 Mike Casella Venice HS 21:19.0 6:52/M 11
31 29 833 Cameron Bowling Naples HS 21:20.0 6:53/M 11
32 30 828 Ben Axline Naples HS 21:20.0 6:53/M 9
33 31 1075 Gilreath Cameron Venice HS 21:25.0 6:54/M 11
34 32 840 Tucker Hanks Naples HS 21:26.0 6:55/M 9
35 (<

Read more ›




2017 DDD Sommer Invitational Junior Varsity Girls

Overall Finish List – Girls
Junior Varsity Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 407 Sarah Laboda Fort Myers HS 23:08.0 7:27/M 9
2 2 402 Julia Holston Fort Myers HS 23:59.0 7:44/M 11
3 (<

Read more ›




2017 DDD Sommer Invitational Varsity Boys

Overall Finish List – Boys
BOYS

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 519 Nickolas Kamen Gulf Coast HS 17:38.0 5:41/M 11
2 2 660 Jonathan Reid Lakewood Ranch HS 17:41.0 5:42/M 11
3 3 324 Hugh Brittenham Estero HS 18:00.0 5:48/M 11
4 4 838 Brady Gibson Naples HS 18:07.0 5:50/M 10
5 5 739 Aydan Child Marathon MS/HS 18:13.0 5:52/M 11
6 6 834 Dylan Clark Naples HS 18:20.0 5:55/M 12
7 7 970 John Perez Port Charlotte HS 18:22.0 5:55/M 11
8 8 388 Dan O’Dell First Baptist Academy 18:22.0 5:55/M 12
9 9 300 Ralph Claude Dunbar HS 18:29.0 5:57/M 12
10 10 1109 Saahr Edouard Westminster Academy 18:33.0 5:59/M 12
11 11 13 Michael Poole Barron Collier HS 18:38.0 6:00/M 10
12 12 774 Dylan Reichenbacher Mariner HS 18:40.0 6:01/M 12
13 13 595 Ellerman Mateo Immokalee HS 18:49.0 6:04/M 10
14 14 745 Jonathan Pitchford Marathon MS/HS 18:51.0 6:05/M 9
15 15 320 Jarett Arabie Estero HS 18:52.0 6:05/M 12
16 16 606 Mackenson Yrelus Immokalee HS 18:52.0 6:05/M 12
17 17 142 Ernesto Velasquez Chamberlain HS 18:58.0 6:07/M 11
18 18 590 Erasmo Cortez Cruz Immokalee HS 18:58.0 6:07/M 12
19 19 308 Terrell White Dunbar HS 19:02.0 6:08/M 11
20 20 306 Damien Simmonds Dunbar HS 19:04.0 6:09/M 11
21 21 649 Andrew Dean Lakewood Ranch HS 19:06.0 6:09/M 12
22 22 340 Cole Tucker Estero HS 19:08.0 6:10/M 10
23 23 651 Calvin Drake Lakewood Ranch HS 19:10.0 6:11/M 10
24 24 843 Jake Kampf Naples HS 19:11.0 6:11/M 10
25 25 764 Jonathan Watt Marco Island Academy Charter H 19:14.0 6:12/M 9
26 26 980 Alan Romero Sarasota Military Academy 19:15.0 6:12/M 11
27 (<

Read more ›




2017 DDD Sommer Invitational Varsity Girls

Overall Finish List – Girls
Varsity Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 317 Alayna Goll Estero HS 20:36.0 6:38/M 12
2 2 1098 Jasmine Hincapie Westminster Academy 20:49.0 6:43/M 10
3 3 1176 Chelsey Oliver Riverdale HS 20:56.0 6:45/M 12
4 4 1030 Noemi Kerjean St.

Read more ›




2017 Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Claude Lehigh Acres FL 418 18 1 17:09.9 5:32/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 431 45 14 19:55.0 6:25/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 415 56 5 18:37.5 6:00/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maureen Melinda Martin Cartersville GA 320 55 24 21:37.1 6:58/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Boehme Haan DE 59 52 9 19:13.2 6:12/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 246 54 32 23:29.4 7:35/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 421 66 31 23:18.8 7:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandi Faust North Fort Myers F 434 70 88 31:00.6 10:00/M
Top

Male 10 and Under
Record: Alex Vasquez –

Read more ›




2017 Beat the Heat 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Claude Lehigh Acres FL 211 18 1 17:31.5 5:39/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kira Jenkins Lancaster PA 119 17 9 19:38.9 6:20/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Thompson 230 43 19 21:11.4 6:50/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Shaver Columbus OH 147 42 38 24:10.2 7:48/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christoph Hoffmann Muttenz 2 50 16 20:41.2 6:40/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 214 58 70 29:58.6 9:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Gaughan Rivervale NJ 122 64 18 20:46.0 6:42/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Paulen Cape Coral FL 37 71 82 31:06.7 10:02/M
Top

Male 10 and Under
Record: Hudson Stirner –

Read more ›




2017 Beat the Heat 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Claude Lehigh Acres FL 211 18 1 17:31.5 5:39/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kira Jenkins Lancaster PA 119 17 9 19:38.9 6:20/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Thompson 230 43 19 21:11.4 6:50/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Shaver Columbus OH 147 42 38 24:10.2 7:48/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christoph Hoffmann Muttenz 2 50 16 20:41.2 6:40/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 214 58 70 29:58.6 9:40/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Gaughan Rivervale NJ 122 64 18 20:46.0 6:42/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Paulen Cape Coral FL 37 71 82 31:06.7 10:02/M
Top

Male 10 and Under
Record: Hudson Stirner –

Read more ›




2017 Summer Sizzler 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 36 56 1 18:41.1 6:02/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Kohlmeier Cape Coral FL 45 18 10 22:48.9 7:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Scott Cape Coral FL 24 44 8 22:21.3 7:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 3 46 15 24:26.9 7:53/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Shapic 985 52 2 19:51.5 6:24/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evangeline Gonzalez Wellington FL 25 56 43 30:02.7 9:41/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Pepe Fort Myers Beach F 981 60 9 22:26.6 7:14/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandi Faust North Fort Myers F 976 70 51 32:01.5 10:20/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jake Ellis –

Read more ›




2017 Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 0- 5 6- 6 7- 7 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Arye Beck Estero FL 806 18 1 15:31.2 5:00/M
2 Hugh Brittenham Fort Myers FL 879 15 2 16:06.1 5:12/M
3 Evan Williams Fort Myers FL 948 19 3 16:20.3 5:16/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 963 45 25 19:32.5 6:18/M
2 Alayna Goll Estero FL 881 17 28 19:44.2 6:22/M
3 Kathryn Repperger Cape Coral FL 728 36 29 19:47.4 6:23/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 949 42 17 18:35.7 6:00/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Price Cape Coral FL 842 48 51 22:11.0 7:09/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Will Cape Coral FL 783 52 22 19:20.8 6:14/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Bates Lake Placid FL 777 57 127 28:52.8 9:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Edwards Wooster OH 933 60 44 21:26.1 6:55/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anke Hildreth N Ft Myers FL 768 67 142 29:42.2 9:35/M
Top

Male 5 and under
Record: Jacob Beauplan –

Read more ›




2017 Seahawk Sprint for Music 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 498 56 1 18:04.2 5:50/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Lewis Algonquin IL 589 30 13 21:55.4 7:04/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Cape Coral FL 715 48 2 18:52.1 6:05/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandrine Eveque Cape Coral FL 543 40 16 22:48.7 7:21/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Vartabedian Long Beach NY 711 53 4 19:58.2 6:26/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Mayer Cape Coral FL 384 52 34 27:58.1 9:01/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill McDermott Long Beach NY 712 61 9 21:06.7 6:48/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 485 60 31 27:43.8 8:56/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellen Engelhart Cape Coral FL 529 9 22 24:13.5 7:49/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madison Ruth Cape Coral FL 607 5 35 28:21.6 9:09/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Zidek Cape Coral FL 574 14 3 19:33.6 6:18/M
2 Dylan Cline Cape Coral FL 495 12 29 26:50.7 8:39/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devin Archibald Fort Myers FL 515 10 37 28:33.9 9:13/M
2 Emily Anderson Cape Coral FL 714 13 69 38:27.1 12:24/M
3 Allison Traiger Cape Coral FL 392 14 74 38:56.9 12:34/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cameron Trinkle Cape Coral FL 590 15 7 20:32.6 6:37/M
2 Terrance Elie Cape Coral FL 708 15 15 22:47.5 7:21/M
3 Daniel Kao Cape Coral FL 507 15 21 23:53.3 7:42/M
4 Zachary Kashman Cape Coral FL 488 15 33 27:52.9 8:59/M
5 Corey Knowler Cape Coral FL 396 15 50 32:13.5 10:24/M
6 Ryan Grau Cape Coral FL 489 16 51 32:16.6 10:25/M
7 Dillon McShutter Cape Coral FL 703 15 61 34:58.6 11:17/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sofia Solomon Cape Coral FL 398 15 26 26:16.0 8:28/M
2 Sarah Vasquez Cape Coral FL 577 15 47 31:46.2 10:15/M
3 Anna Langford Cape Coral FL 534 16 67 38:13.4 12:20/M
4 Viviana Ortiz Cape Coral FL 598 15 79 1:05:13.1 21:02/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rico Martinez Waterbury CT 520 23 5 19:59.1 6:27/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Reid Cape Coral FL 709 25 24 24:46.2 7:59/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Miller Cape Coral FL 512 29 49 32:10.8 10:23/M
2 Britney Whitman Cape Coral FL 390 26 63 35:29.2 11:27/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raymond Agostino Fort Myers FL 707 32 10 21:18.2 6:52/M
2 Mike Ruth Cape Coral FL 608 32 45 30:54.4 9:58/M
3 Jared Boucher Cape Coral FL 400 33 57 33:40.6 10:52/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janel Massing Fort Myers FL 514 34 18 23:09.6 7:28/M
2 Erin Gisse Fort Myers FL 393 33 30 27:03.6 8:44/M
3 Stacey Green Cape Coral FL 399 32 41 28:50.6 9:18/M
4 Bruna Braga Cape Coral FL 483 33 46 31:11.1 10:04/M
5 Kira Siekkinen Fort Myers FL 499 33 55 33:36.8 10:50/M
6 Danielle Calamela Cape Coral FL 496 31 56 33:38.4 10:51/M
7 Jill Neron Fort Myers FL 720 33 60 34:47.7 11:13/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Samz Cape Coral FL 717 39 6 20:24.7 6:35/M
2 Stephen Stclair Cape Coral FL 500 36 27 26:23.9 8:31/M
3 Gordon Lewis Fort Myers FL 394 38 28 26:48.5 8:39/M
4 Andres Vila Cape Coral FL 552 39 44 30:51.0 9:57/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melynda Garza Cape Coral FL 609 38 32 27:46.4 8:57/M
2 Kristine Ceruta Saint James City F 702 36 40 28:50.5 9:18/M
3 Jennifer Kuehl Bonita Springs FL 718 37 48 31:48.6 10:15/M
4 Jamie Ayres Cape Coral FL 719 37 77 40:19.0 13:00/M
5 Viviana Ortiz Cape Coral FL 597 37 80 1:05:16.7 21:03/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Engelhart Cape Coral FL 528 41 11 21:43.0 7:00/M
2 Daniel Rams Cape Coral FL 494 40 19 23:34.7 7:36/M
3 Robert Barnes Cape Coral FL 486 40 39 28:46.0 9:17/M
4 Trevor Elliott Fort Myers FL 542 43 53 32:41.8 10:33/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharleen Mahoney Cape Coral FL 389 41 62 35:29.2 11:27/M
2 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 503 42 65 37:27.1 12:05/M
3 Dana Kaminski Ft Myers FL 385 41 71 38:39.6 12:28/M
4 Danielle Jordan Fort Myers Beach F 716 43 72 38:41.8 12:29/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Eckhardt Ft.

Read more ›




2017 Head and Neck Cancer Awareness 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Dole Fort Myers FL 97 15 1 18:40.3 6:01/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 212 43 8 21:33.5 6:57/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Torrin Brauch Fort Myers Beach F 376 45 6 19:54.0 6:25/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Hinders 548 47 15 23:17.1 7:31/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doig McCree Naples FL 281 55 10 22:12.6 7:10/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Goldman Fort Myers FL 531 51 33 25:51.1 8:20/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Fort Myers FL 215 66 3 19:17.6 6:13/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rosemary Mulia Brooklyn NY 578 66 41 27:43.8 8:56/M
Top

Male 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Pfannenstiel 602 9 22 24:29.4 7:54/M
2 Ryan Pfannenstiel 603 9 23 24:32.9 7:55/M
3 Alex Gutierrrez 538 11 38 27:28.3 8:52/M
4 Luke Sutton 622 11 64 32:23.5 10:27/M
5 Chase Bates 510 6 105 40:47.1 13:09/M
Top

Female 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Johnson Fort Myers FL 554 11 25 24:39.0 7:57/M
2 Catelyn Holcomb 549 9 65 32:31.8 10:29/M
3 Sierra Spilman 616 1 79 34:23.4 11:05/M
4 Ellen Pfannenstiel 377 7 89 35:35.5 11:29/M
5 Hannah Pfannenstiel 380 9 99 39:22.1 12:42/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Leung 564 14 2 18:43.6 6:02/M
2 Garrett Sutton 621 14 74 33:42.1 10:52/M
3 Dylan Nash 586 12 117 44:25.7 14:20/M
Top

Female 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Hinders 547 12 52 29:51.2 9:38/M
2 Sarah Bantner 508 13 88 35:34.6 11:28/M
3 Alex Mulvaney 583 12 119 45:24.6 14:39/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maddie Goldman 532 17 96 37:10.2 11:59/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Miranda Fort Myers FL 372 23 5 19:52.0 6:25/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Lock 567 22 83 35:18.0 11:23/M
2 Stefanie Lock 566 21 84 35:18.3 11:23/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Spigner 613 26 47 28:15.8 9:07/M
2 Dontavius Holmes 379 25 116 43:15.8 13:57/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Lawless Fort Myers FL 560 25 27 24:55.3 8:02/M
2 Whitney Yoder Lavoie 559 29 121 47:37.3 15:22/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Halley 338 33 4 19:34.7 6:19/M
2 Anthony Anfuso 505 34 17 23:33.7 7:36/M
3 Arie Dosoretz 526 34 21 24:27.4 7:53/M
4 Matt Wahila 633 32 31 25:12.6 8:08/M
5 Edmundo Pena 599 33 35 26:52.1 8:40/M
6 Lee Spilman 614 33 80 34:23.5 11:05/M
7 Justin Nash 587 33 118 45:17.2 14:36/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Walstein Keller 555 34 13 22:54.2 7:23/M
2 Stefanie Coleman Cape Coral FL 519 32 24 24:33.5 7:55/M
3 Taylor Wahila 634 32 30 25:12.3 8:08/M
4 Jaime Loomis 568 30 40 27:35.5 8:54/M
5 Lauren Hallihan 539 33 51 29:16.6 9:26/M
6 Mary Frances Pilcher 605 33 69 32:54.7 10:37/M
7 Kimberly Argudin Spilman 506 30 81 34:31.9 11:08/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andreas Krause 343 37 7 21:22.5 6:54/M
2 Jerry Hunt 551 36 16 23:25.0 7:33/M
3 Robert Martin Fort Myers FL 378 36 26 24:47.1 8:00/M
4 Wade Stephan 209 37 94 36:26.4 11:45/M
5 Aaron Bilovecky 513 37 114 42:06.3 13:35/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Sovich 612 37 18 23:45.9 7:40/M
2 Delilah Edwards Cape Coral FL 527 39 48 28:23.0 9:09/M
3 Lauren Bond Fort Myers FL 216 39 61 31:58.9 10:19/M
4 Jeannette Kriascha 370 37 63 32:19.8 10:25/M
5 Katherine Roberts 606 37 77 34:17.3 11:04/M
6 Valerie Green 537 36 82 35:14.6 11:22/M
7 Angela Harney 540 35 92 36:15.7 11:42/M
8 Stephanie Oneal Thompson Cape Coral FL 595 36 93 36:21.8 11:44/M
9 Lisa Grantham 535 39 102 39:25.4 12:43/M
10 Kathryn Jackson Fort Myers FL 553 37 112 41:48.1 13:29/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Holcomb 550 41 9 22:02.2 7:06/M
2 Travis Pfannenstiel 604 41 85 35:22.6 11:25/M
3 Bo Bates Labelle FL 509 43 100 39:22.1 12:42/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Oakes-Lottridge 373 44 19 24:03.5 7:45/M
2 Katrina Stewart 618 40 60 31:46.3 10:15/M
3 Nicole Steinke 617 40 66 32:51.3 10:36/M
4 Paula Sedas 610 41 86 35:29.7 11:27/M
5 Michelle Martinez 571 41 98 37:29.8 12:05/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Lepinske Cape Coral FL 561 46 28 25:00.1 8:04/M
2 Jeff Winterstein Cape Coral FL 638 46 43 28:01.3 9:02/M
3 Tad Cranfield Fort Myers FL 521 47 53 29:53.2 9:38/M
4 Ray Cyr 522 48 58 30:56.9 9:59/M
5 Jasen Hinders 546 45 68 32:52.1 10:36/M
6 Eston Taylor 631 48 107 40:55.8 13:12/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 630 45 20 24:10.0 7:48/M
2 Tricia Winterstein Cape Coral FL 639 48 46 28:06.7 9:04/M
3 Emily Bates 511 46 67 32:51.7 10:36/M
4 Sherry Taylor 627 47 70 32:56.2 10:37/M
5 Bobbi Sutton Naples FL 624 46 90 35:44.8 11:32/M
6 Michele Choate 518 47 91 35:49.4 11:33/M
7 Mary Dacosta 523 45 95 36:54.3 11:54/M
8 Valerie Lepinske Cape Coral FL 562 47 106 40:53.0 13:11/M
9 Shellie Taylor 626 47 109 41:26.7 13:22/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 557 53 14 23:07.3 7:27/M
2 Chris King Fort Myers FL 337 54 34 26:14.9 8:28/M
3 Michael Hueniken 381 50 49 29:02.3 9:22/M
4 Mark Fisher Fort Myers FL 282 54 59 31:32.7 10:10/M
5 Parker Cornelius Sanibel FL 254 53 76 34:01.3 10:58/M
6 Jon Damrill 524 52 78 34:17.3 11:04/M
7 Michael Sutton Naples FL 623 51 104 40:46.9 13:09/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 69 53 37 27:26.5 8:51/M
2 Kathleen Oliveto Fort Myers FL 594 51 39 27:33.3 8:53/M
3 Kristi Damrill 525 52 73 33:39.0 10:51/M
4 Pam Santora Cape Coral FL 293 52 75 33:51.3 10:55/M
5 Kim Parker 201 51 111 41:39.0 13:26/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexander Santos Fort Myers FL 222 56 11 22:28.3 7:15/M
2 Keith Miller Fort Myers FL 573 57 29 25:03.7 8:05/M
3 Charles Taylor 628 56 50 29:03.3 9:22/M
4 Barry Hendon 544 57 103 39:45.1 12:49/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fran Golden 530 59 45 28:05.7 9:04/M
2 Adriana Greco Cape Coral FL 375 57 54 30:02.3 9:41/M
3 Pam McCree Naples FL 267 55 55 30:08.6 9:43/M
4 Maureen Martinello Fort Myers FL 570 58 62 32:06.0 10:21/M
5 Terry Weiss Alva FL 637 58 122 49:38.4 16:01/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Sealscott 336 63 71 33:06.1 10:41/M
2 Thomas Stewart 619 60 113 41:55.2 13:31/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Jensen Sanibel FL 371 60 44 28:02.0 9:03/M
2 Terry Sutton-Stone 625 62 97 37:26.9 12:05/M
3 Mary Lesoine 563 63 123 52:49.2 17:02/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 289 66 12 22:43.3 7:20/M
2 Sal Mulia Brooklyn NY 579 69 42 27:43.8 8:56/M
3 Neil Gomeringer Fort Myers FL 255 65 108 41:19.6 13:20/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Lewis Fort Myers FL 565 66 101 39:24.5 12:43/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Olitsky Fort Myers FL 593 70 32 25:25.3 8:12/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Canady-Murdoch North Fort Myers F 517 70 56 30:34.3 9:52/M
2 Judy Dow Monterey CA 237 70 72 33:29.1 10:48/M
3 Lois Henry 545 71 120 47:12.2 15:14/M
Top

Male 75 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Herb Townsend Naples FL 236 78 36 27:01.2 8:43/M
2 Michael Vitale Decatur IL 374 75 57 30:34.8 9:52/M
3 Howard Anderson Fort Myers FL 504 77 87 35:34.5 11:28/M
4 Jon D.

Read more ›




2017 Run4Kayla Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colin Pace Cape Coral FL 295 16 1 17:25.2 5:37/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tania Canterbury Fort Myers FL 446 37 5 18:44.4 6:03/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 99 42 6 18:48.0 6:04/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kerstin Huntington Cape Coral FL 189 47 47 25:46.4 8:19/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 445 56 4 18:36.3 6:00/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Panny Orlando FL 461 54 32 24:10.1 7:48/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2017 Eggs and Ears 5K

Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-12 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Reese Novella 870 16 1 17:05.9 5:31/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanore Murphy 981 29 25 21:16.3 6:52/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 133 42 10 19:12.2 6:12/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhonda Reeder 885 44 38 22:39.1 7:18/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 899 56 9 18:43.2 6:02/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Bergquist Bonita Springs FL 181 56 48 24:16.6 7:50/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2017 The Fast and the Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackson Windhorst 907 15 1 18:18.4 5:54/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons 839 44 2 19:42.8 6:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Justus Koester Maizey 915 43 5 20:53.1 6:44/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd 830 43 8 21:09.7 6:49/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Deamer 731 50 4 19:57.4 6:26/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes 687 54 18 22:11.4 7:09/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Sandry 747 61 9 21:11.2 6:50/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG NAME Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Jensen 683 60 68 27:44.0 8:57/M
Top

Male 10 and Under
Record: Daniel Paez –

Read more ›




2017 Oasis HS Run with the Sharks 5K Results

Men: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 35-39 45-49 50-54 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rolando Pinero Jr Cape C Oral FL 562 16 1 18:37.5 6:00/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janel Massing Fort Myers FL 490 34 24 24:04.9 7:46/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Suchan Cape Coral FL 496 41 8 21:00.3 6:46/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista Zivkovic Cape Coral FL 478 43 30 25:05.0 8:05/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Ballentine Venice FL 609 54 12 22:02.2 7:06/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 484 54 32 25:20.1 8:10/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 611 66 14 23:00.7 7:25/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pati Smith Cape Coral FL 497 66 66 30:46.4 9:55/M
Top

Female 10 and Under
Record: Devin Archibald –

Read more ›




2017 Super Pelican Pride 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Moore Bloomington IN 524 41 1 18:31.4 5:58/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cortney Hinton Cape Coral FL 226 39 8 22:30.6 7:15/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harris Liberty PA 509 49 6 21:49.7 7:02/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Tansey Cape Coral FL 468 40 10 23:01.4 7:25/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Steakley Cape Coral FL 472 55 4 21:24.4 6:54/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 504 53 30 27:49.2 8:58/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Barber Weston CT 510 63 7 22:16.0 7:11/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pam Woodruff Cape Coral FL 294 61 38 29:01.4 9:22/M
Top

Male 9 and Under
Record: Kaleb Stengel –

Read more ›




2017 Shrimp Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle McFoy Newark DE 104 23 1 17:14.8 5:34/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Robinson Fort Myers Beach F 108 37 5 18:40.6 6:01/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Hutcheson 345 9 27 22:04.3 7:07/M
2 Cross Newton Fort Myers FL 350 9 96 26:16.4 8:28/M
3 Benjamin Pucin Cape Coral FL 379 8 164 29:53.0 9:38/M
4 Trent Bladucci 354 9 178 30:15.4 9:45/M
5 Mason Kurtz 300 7 184 30:48.6 9:56/M
6 Hunter Stokes 360 7 205 31:56.3 10:18/M
7 Ethan Chambers 340 9 227 33:03.3 10:40/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lila Dinkel 324 8 99 26:30.9 8:33/M
2 Jenna Bennett 302 8 135 28:25.3 9:10/M
3 Rory Farrell Fort Myers FL 413 8 144 28:59.0 9:21/M
4 Chloe Chandler 981 9 180 30:21.2 9:47/M
5 Olivia Thorstad 344 9 221 32:41.0 10:33/M
6 Gemma Traficante 319 8 260 35:53.8 11:35/M
7 Gianna Traficante 318 8 271 36:32.4 11:47/M
8 Abigail Hill 54 8 280 37:15.6 12:01/M
9 Arianna Sarmiento 369 9 281 37:16.0 12:01/M
10 Zoe Kurtz 299 9 301 39:44.9 12:49/M
11 Neeve Farrell 414 6 314 41:27.7 13:22/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Meagher 342 12 17 21:22.1 6:54/M
2 Joseph Koraya 149 10 22 21:41.1 7:00/M
3 Collin Meagher 341 10 29 22:19.8 7:12/M
4 John Vadyak 402 12 43 23:22.1 7:32/M
5 Reece Dinkel North Fort Myers F 322 13 54 24:15.1 7:49/M
6 Trey Rager 47 14 80 25:36.4 8:15/M
7 Austin Thorstad 343 11 91 26:06.1 8:25/M
8 Carter Kurtz 339 10 103 26:39.5 8:36/M
9 Ibrahim Abed 382 11 158 29:36.5 9:33/M
10 Zach Yoshida 364 11 234 33:20.0 10:45/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sabriel Kassly Fort Myers FL 239 14 45 23:29.8 7:35/M
2 Patience Carter Cape Coral FL 374 14 126 27:50.8 8:59/M
3 Ella Dinkel 323 11 147 29:01.7 9:22/M
4 Emma Hayman Fort Myers FL 66 12 251 34:47.5 11:13/M
5 Trinity Esteph 304 12 272 36:32.5 11:47/M
6 Martha Lockman 50 13 285 37:48.4 12:12/M
7 Ava Chandler 980 10 356 53:37.1 17:18/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah McFoy Newark DE 105 18 3 17:33.4 5:40/M
2 Christian Bororquez 306 16 6 19:18.2 6:14/M
3 Nathan Whitney 69 15 9 20:10.7 6:30/M
4 Jose Camacho 307 17 11 20:31.7 6:37/M
5 Dawson Laforce Fort Myers Beach F 499 18 12 20:31.9 6:37/M
6 David Dedios 309 17 16 21:16.3 6:52/M
7 Joey Ueckerf 416 17 23 21:45.4 7:01/M
8 Matthew Trantina Miami Beach FL 154 16 28 22:14.0 7:10/M
9 Franklin H 81 16 49 24:04.1 7:46/M
10 Kevin Hernandez 308 19 50 24:04.7 7:46/M
11 Juan Camacho 311 16 52 24:11.9 7:48/M
12 Joe Stover 93 15 65 24:56.2 8:03/M
13 Joseph Moran Columbus MN 195 16 70 25:06.9 8:06/M
14 Sam Williams 985 17 82 25:43.8 8:18/M
15 Ethan Clark 70 17 149 29:04.1 9:23/M
16 Nate Givens 295 16 208 32:05.2 10:21/M
17 Isaac Lefebvre 98 18 243 34:12.7 11:02/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Worth North Fort Myers F 391 15 13 20:53.9 6:44/M
2 Mia Doxator 330 15 24 21:48.9 7:02/M
3 Stephy Ormsby Fort Myers FL 130 15 25 21:54.6 7:04/M
4 Sage Williamson 337 17 32 22:34.4 7:17/M
5 Shea McCabe 65 15 34 22:41.2 7:19/M
6 Malena Rodriguez 335 16 35 22:41.6 7:19/M
7 Cassidy Kerkesner 331 15 81 25:40.8 8:17/M
8 Emerson Crandell Fort Myers FL 42 16 130 28:06.4 9:04/M
9 Cynthia Vasco Fort Myers FL 353 18 137 28:29.7 9:11/M
10 Kennedy Dulin 61 16 145 29:00.1 9:21/M
11 Ali South 357 17 146 29:01.3 9:22/M
12 Sophia Clark 71 15 159 29:36.7 9:33/M
13 Emily Dean 329 17 169 30:06.6 9:43/M
14 Edna Koraya 332 15 174 30:13.7 9:45/M
15 Catherine Mayorga 334 16 211 32:18.2 10:25/M
16 Paige Ketelaars Burlington ON 261 15 237 33:40.6 10:52/M
17 Takeia Thompson 406 16 241 33:52.8 10:55/M
18 Jade Nance 293 17 242 33:54.5 10:56/M
19 Hattie Harmeyer 100 18 262 36:01.2 11:37/M
20 Sydney Wallace 381 18 276 37:07.5 11:58/M
21 Lauren Turner 63 15 309 41:05.7 13:15/M
22 Sophia Martorano 405 16 310 41:13.8 13:18/M
23 Madison Ketelaars Burlington ON 259 17 312 41:21.5 13:20/M
24 Livia Chandler 291 19 327 44:11.0 14:15/M
25 Abbi Acevedo 326 15 337 47:04.6 15:11/M
26 Kylie Brandt Fort Myers FL 408 15 353 52:57.6 17:05/M
27 Georgia Bireley 296 18 354 52:57.9 17:05/M
28 Ashley Levine 365 17 363 58:31.2 18:53/M
29 Callie Atkinson 60 17 364 58:31.4 18:53/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Weidemyer 49 24 56 24:18.8 7:50/M
2 Chase Devalk 964 22 59 24:31.6 7:55/M
3 Matt Kroll 898 23 94 26:16.4 8:28/M
4 Lucas Tlachac 939 22 95 26:16.4 8:28/M
5 Travis Reed 276 21 346 48:44.5 15:43/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Reichert Fort Myers FL 228 24 21 21:40.1 6:59/M
2 Mariah Long Fort Myers Beach F 117 23 40 23:06.5 7:27/M
3 Kenzie Van Elzen 987 23 58 24:25.4 7:53/M
4 Lauren Devalk 968 24 75 25:28.0 8:13/M
5 Heather Ots 986 24 87 25:58.5 8:23/M
6 Erin Opat Clive IA 118 21 90 26:02.6 8:24/M
7 Katie Overway Holland MI 197 24 111 27:13.8 8:47/M
8 Ariana Bramhall Fort Myers FL 132 20 114 27:22.2 8:50/M
9 Ashley Dusenberry 73 23 170 30:06.6 9:43/M
10 Ximena Dupont 388 24 172 30:11.3 9:44/M
11 Morgan Murphy Fort Myers FL 384 23 194 31:06.1 10:02/M
12 Sydney Nowak Fort Myers FL 136 20 240 33:51.1 10:55/M
13 Julie Jefferis Fort Myers FL 277 22 246 34:35.3 11:09/M
14 Steph Paape 916 22 274 36:50.5 11:53/M
15 Jill Georgen Neenah WI 401 22 275 36:50.6 11:53/M
16 Karla Ramon 82 20 277 37:10.1 11:59/M
17 Maria Georgen 399 23 322 43:33.7 14:03/M
18 Melissa Gearhart 967 23 323 43:33.9 14:03/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dillon McAll 420 26 2 17:28.4 5:38/M
2 Brian Boland 400 25 31 22:33.6 7:16/M
3 Alex Hinebaugh Fort Myers FL 109 27 36 22:49.5 7:22/M
4 Dominic Manarite Fort Myers Beach F 106 26 72 25:11.2 8:07/M
5 James Wright Fort Myers Beach F 269 29 73 25:16.7 8:09/M
6 Paul Lund 41 27 200 31:40.6 10:13/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Olsen Fort Myers FL 137 25 37 22:53.0 7:23/M
2 Ellen Raushel Little Canada MN 206 25 64 24:52.1 8:01/M
3 Yelena Sereda Fort Myers FL 193 25 85 25:47.9 8:19/M
4 Molly Blosser 45 25 104 26:43.0 8:37/M
5 Jamie Tannura Fort Myers FL 232 25 131 28:14.2 9:06/M
6 Nicole Dupont 389 26 173 30:12.6 9:45/M
7 Amanda Wilson Fort Myers FL 112 27 183 30:42.6 9:54/M
8 Kim Murphy 383 27 192 31:05.8 10:02/M
9 Megan Lund 40 26 199 31:40.4 10:13/M
10 Jessica Salmend 86 25 245 34:28.6 11:07/M
11 Megan Ashcraft Fort Myers FL 129 29 255 35:09.7 11:20/M
12 Brooke Beckett Estero FL 199 28 303 39:45.8 12:49/M
13 Jennifer Baughman 972 29 331 44:33.8 14:22/M
14 Amanda Carfagno Parsippany NJ 243 27 333 44:58.5 14:30/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathaniel Gorham Fort Myers Beach F 241 33 14 20:56.4 6:45/M
2 Brandon Hendrick 352 34 26 21:56.9 7:05/M
3 Josh Cutler 64 32 51 24:05.6 7:46/M
4 Anthony Paez 971 32 67 25:04.3 8:05/M
5 Ryan Boyer Cape Coral FL 89 34 68 25:05.5 8:05/M
6 Jesse Sand Dilworth MN 214 33 105 26:51.4 8:40/M
7 Robin Francis 62 34 125 27:48.3 8:58/M
8 Mark Elsaid 359 32 139 28:35.6 9:13/M
9 Scott Smyth 975 31 151 29:10.1 9:25/M
10 Joshua Pullen Fort Myers FL 265 34 154 29:18.7 9:27/M
11 Chris Olson Lakeville MN 177 31 176 30:15.3 9:45/M
12 Teddy Beach 52 32 202 31:51.1 10:16/M
13 Patrick McCarthy Cape Coral FL 283 34 291 38:38.7 12:28/M
14 Josh Kalina 983 30 357 53:37.7 17:18/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephany Boner 88 34 62 24:46.3 7:59/M
2 Lori Favre Fort Myers Beach F 394 30 63 24:49.9 8:00/M
3 Melissa Elke Little Canada MN 205 32 66 24:58.0 8:03/M
4 Megan Dewiel Fort Myers FL 124 34 128 28:03.9 9:03/M
5 Diana Lin 411 34 168 30:03.8 9:42/M
6 Lindsay Bentz Ft Myers FL 224 33 187 30:53.4 9:58/M
7 Jinnie Olson Lakeville MN 176 31 210 32:10.0 10:23/M
8 Laura Laukaitis Fort Myers FL 233 31 212 32:21.0 10:26/M
9 Andrea Kirkwood Tacoma WA 221 30 216 32:23.3 10:27/M
10 Mesha Whitney Fort Myers Beach F 268 34 230 33:06.3 10:41/M
11 Brandy Bennett 303 34 235 33:29.0 10:48/M
12 Andrea Sarmiento 368 32 335 45:11.9 14:35/M
13 Celimar Silver 418 30 348 48:49.9 15:45/M
14 Nicolette Lopez 982 34 359 53:43.5 17:20/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Dwyer Chagrin Falls OH 111 38 4 18:04.3 5:50/M
2 Ryan Hooper Fort Myers FL 76 36 8 19:52.1 6:25/M
3 Joey Harris Fort Myers FL 256 35 38 22:58.4 7:25/M
4 Matthew Riggi Fort Myers FL 113 35 108 27:04.4 8:44/M
5 Navin Sawalani 91 35 143 28:53.2 9:19/M
6 John Faherty 367 35 195 31:24.5 10:08/M
7 Adam Kurtz Cape Coral FL 297 38 213 32:21.5 10:26/M
8 Josh Chandler 978 37 214 32:22.5 10:26/M
9 Ryan Lehman Export PA 229 36 218 32:34.1 10:30/M
10 Russell Kassly Ft Myers FL 240 39 225 33:00.9 10:39/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Dwyer Chagrin Falls OH 110 39 60 24:32.3 7:55/M
2 Elizabeth Caldwell Fort Myers Beach F 395 35 102 26:38.2 8:35/M
3 Corinne Eversole Grand Rapids MI 189 38 121 27:35.4 8:54/M
4 Melissa Jackson Fort Myers FL 119 37 129 28:04.1 9:03/M
5 Rachel Frieze 426 35 153 29:14.7 9:26/M
6 Jenn Robinson Fort Myers FL 386 39 155 29:22.4 9:28/M
7 Dana Pucin Cape Coral FL 380 37 165 29:53.2 9:38/M
8 Alicia Weaver Fort Myers Beach F 142 39 167 29:56.1 9:39/M
9 Sara Clark Cape Coral FL 115 38 181 30:35.8 9:52/M
10 Melissa Delong Dwight IL 187 38 186 30:52.5 9:57/M
11 Renee Everett Oshkosh WI 202 39 207 32:01.8 10:20/M
12 Katie Regan 366 36 209 32:08.6 10:22/M
13 Janine Pirrone Fort Myers Beach F 234 36 215 32:22.8 10:26/M
14 Jodi Newton Fort Myers FL 263 35 223 32:41.1 10:33/M
15 Elaine Guse Anoka MN 162 39 238 33:46.6 10:54/M
16 Samia Abd 889 37 249 34:42.1 11:12/M
17 Kristy Woodley 55 36 292 38:49.9 12:31/M
18 Becky Simpson 75 37 295 39:25.5 12:43/M
19 Jodi Kurtz Cape Coral FL 298 37 302 39:45.1 12:49/M
20 Kimberly Bright Indianapolis IN 200 39 304 39:46.1 12:50/M
21 Amanda Boland Altoona PA 266 37 308 40:42.1 13:08/M
22 Tiana Green 973 36 332 44:34.5 14:23/M
23 Crystal Whitlock 417 36 349 49:16.9 15:54/M
24 Vicki Chandler 979 37 355 53:36.2 17:17/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Worthington Oak Hill VA 289 43 10 20:24.0 6:35/M
2 Mike Haan 427 42 15 21:04.3 6:48/M
3 Aaron Trantina Miami Beach FL 139 44 30 22:21.9 7:13/M
4 Dennis Sagini Fort Myers FL 396 40 33 22:39.4 7:18/M
5 Matt Dinkel 320 44 46 23:48.3 7:41/M
6 Wade Anderson St.

Read more ›




2017 5K Run for Special Populations Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Sanchez Cape Coral FL 937 28 1 19:45.0 6:22/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Gray Fort Myers FL 936 47 9 23:52.7 7:42/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Monson Mankato MN 941 40 4 22:19.0 7:12/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deana Watson Cape Coral FL 909 46 13 25:24.9 8:12/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 958 50 2 21:52.4 7:03/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 907 59 29 28:36.7 9:14/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 24 66 5 23:19.1 7:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Eberts Metcalfe ON 956 66 30 28:47.9 9:17/M
Top

Male 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daven Gray Fort Myers FL 935 9 8 23:52.5 7:42/M
2 Lucas Chiappetta Cape Coral FL 11 11 44 33:20.0 10:45/M
3 Levi Brighton Cape Coral FL 30 7 60 39:17.9 12:40/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wade Thompson Cape Coral FL 942 15 10 24:19.0 7:51/M
2 Parker Shuler Cape Coral FL 13 14 16 25:57.0 8:22/M
3 Zachary Morton Cape Coral FL 914 12 19 27:15.4 8:47/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Marcucci Cape Coral FL 37 18 12 25:01.7 8:04/M
2 Logan White Cape Coral FL 38 17 71 48:38.8 15:41/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clay Henson Flora IL 15 24 3 22:03.6 7:07/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda McGowan North Fort Myers F 26 23 35 29:57.0 9:40/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Bernbaum Melrose MA 929 31 22 27:34.0 8:54/M
2 Megan Levi Cape Coral FL 945 33 59 39:17.6 12:40/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Craft Cape Coral FL 917 39 54 36:43.8 11:51/M
2 Trish Grannis Cape Coral FL 28 37 55 37:03.9 11:57/M
3 Donna Germain Cape Coral FL 908 38 65 42:04.4 13:34/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Barnes Cape Coral FL 18 40 25 28:07.1 9:04/M
2 William Grannis Cape Coral FL 27 40 56 37:04.8 11:57/M
3 Kevin Abercrombie Cape Coral FL 20 42 76 49:35.2 16:00/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Monson Mankato MN 940 40 21 27:24.7 8:50/M
2 Hien Phan Cape Coral FL 21 44 36 30:01.6 9:41/M
3 Sancia Davidson Cape Coral FL 959 40 37 30:19.6 9:47/M
4 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 10 42 57 37:10.6 11:59/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Harris Liberty PA 16 49 6 23:38.4 7:37/M
2 Dale McMillan Cape Coral FL 34 47 24 27:55.6 9:00/M
3 Louis Chiappeta Cape Coral FL 9 49 45 33:21.5 10:45/M
4 Jd Dereu Cape Coral FL 901 48 50 35:59.6 11:36/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 8 49 15 25:47.8 8:19/M
2 Kristi McMillan Cape Coral FL 33 47 53 36:41.8 11:50/M
3 Alicia Vittur North Fort Myers F 911 46 64 41:51.4 13:30/M
4 Sonia Narvaez Cape Coral FL 931 48 69 47:31.0 15:20/M
5 Tammy Bayly Cape Coral FL 22 49 75 49:28.5 15:57/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 961 53 7 23:46.4 7:40/M
2 Todd Hayes Fort Myers FL 35 54 11 24:55.8 8:02/M
3 Greg White Cape Coral FL 39 51 73 48:39.3 15:42/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Thompson Cape Coral FL 943 51 43 32:40.0 10:32/M
2 Deborah Kosor Ligonier PA 944 51 46 33:40.7 10:52/M
3 Jill Flowers Cape Coral FL 910 53 47 34:10.3 11:01/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 966 56 18 26:31.7 8:33/M
2 Kevin Kincaid Fort Myers FL 19 56 23 27:36.1 8:54/M
3 Steve McGowan N Ft Myers FL 25 57 33 29:30.0 9:31/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Depatie Cape Coral FL 897 55 31 29:04.3 9:23/M
2 Debbie Reed Fort Myers Beach F 14 58 32 29:25.3 9:29/M
3 Brenda Nelson Cape Canaveral FL 934 56 34 29:33.7 9:32/M
4 Beth Conner Cape Coral FL 926 55 42 32:38.9 10:32/M
5 Ligia Bryan Cape Coral FL 32 56 52 36:38.4 11:49/M
6 Candy Loweke Cape Coral FL 31 58 66 42:48.1 13:48/M
7 Terry Weiss Alva FL 962 58 67 46:33.4 15:01/M
8 Meg Fisher Cape Coral FL 927 55 79 51:41.1 16:40/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 2 62 14 25:27.7 8:13/M
2 Joseph Byer Fort Myers FL 949 62 17 26:10.0 8:26/M
3 Mike Gehlhausen Cape Coral FL 23 64 68 46:47.8 15:05/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Barron Cape Coral FL 906 60 41 32:36.3 10:31/M
2 Robin Cole Russiaville IN 963 64 51 36:26.6 11:45/M
3 Sue Woleck Cape Coral FL 903 62 58 37:38.2 12:08/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Jadlocki N.

Read more ›




2017 Run for Special Populations 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Sanchez Cape Coral FL 937 28 1 19:45.0 6:22/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Gray Fort Myers FL 936 47 9 23:52.7 7:42/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Monson Mankato MN 941 40 4 22:19.0 7:12/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deana Watson Cape Coral FL 909 46 13 25:24.9 8:12/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 958 50 2 21:52.4 7:03/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 907 59 29 28:36.7 9:14/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 24 66 5 23:19.1 7:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Eberts Metcalfe ON 956 66 30 28:47.9 9:17/M
Top

Male 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daven Gray Fort Myers FL 935 9 8 23:52.5 7:42/M
2 Lucas Chiappetta Cape Coral FL 11 11 44 33:20.0 10:45/M
3 Levi Brighton Cape Coral FL 30 7 60 39:17.9 12:40/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wade Thompson Cape Coral FL 942 15 10 24:19.0 7:51/M
2 Parker Shuler Cape Coral FL 13 14 16 25:57.0 8:22/M
3 Zachary Morton Cape Coral FL 914 12 19 27:15.4 8:47/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Marcucci Cape Coral FL 37 18 12 25:01.7 8:04/M
2 Logan White Cape Coral FL 38 17 71 48:38.8 15:41/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clay Henson Flora IL 15 24 3 22:03.6 7:07/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda McGowan North Fort Myers F 26 23 35 29:57.0 9:40/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Bernbaum Melrose MA 929 31 22 27:34.0 8:54/M
2 Megan Levi Cape Coral FL 945 33 59 39:17.6 12:40/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Craft Cape Coral FL 917 39 54 36:43.8 11:51/M
2 Trish Grannis Cape Coral FL 28 37 55 37:03.9 11:57/M
3 Donna Germain Cape Coral FL 908 38 65 42:04.4 13:34/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Barnes Cape Coral FL 18 40 25 28:07.1 9:04/M
2 William Grannis Cape Coral FL 27 40 56 37:04.8 11:57/M
3 Kevin Abercrombie Cape Coral FL 20 42 76 49:35.2 16:00/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Monson Mankato MN 940 40 21 27:24.7 8:50/M
2 Hien Phan Cape Coral FL 21 44 36 30:01.6 9:41/M
3 Sancia Davidson Cape Coral FL 959 40 37 30:19.6 9:47/M
4 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 10 42 57 37:10.6 11:59/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Harris Liberty PA 16 49 6 23:38.4 7:37/M
2 Dale McMillan Cape Coral FL 34 47 24 27:55.6 9:00/M
3 Louis Chiappeta Cape Coral FL 9 49 45 33:21.5 10:45/M
4 Jd Dereu Cape Coral FL 901 48 50 35:59.6 11:36/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Pink Destin FL 8 49 15 25:47.8 8:19/M
2 Kristi McMillan Cape Coral FL 33 47 53 36:41.8 11:50/M
3 Alicia Vittur North Fort Myers F 911 46 64 41:51.4 13:30/M
4 Sonia Narvaez Cape Coral FL 931 48 69 47:31.0 15:20/M
5 Tammy Bayly Cape Coral FL 22 49 75 49:28.5 15:57/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 961 53 7 23:46.4 7:40/M
2 Todd Hayes Fort Myers FL 35 54 11 24:55.8 8:02/M
3 Greg White Cape Coral FL 39 51 73 48:39.3 15:42/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Thompson Cape Coral FL 943 51 43 32:40.0 10:32/M
2 Deborah Kosor Ligonier PA 944 51 46 33:40.7 10:52/M
3 Jill Flowers Cape Coral FL 910 53 47 34:10.3 11:01/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 966 56 18 26:31.7 8:33/M
2 Kevin Kincaid Fort Myers FL 19 56 23 27:36.1 8:54/M
3 Steve McGowan N Ft Myers FL 25 57 33 29:30.0 9:31/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Depatie Cape Coral FL 897 55 31 29:04.3 9:23/M
2 Debbie Reed Fort Myers Beach F 14 58 32 29:25.3 9:29/M
3 Brenda Nelson Cape Canaveral FL 934 56 34 29:33.7 9:32/M
4 Beth Conner Cape Coral FL 926 55 42 32:38.9 10:32/M
5 Ligia Bryan Cape Coral FL 32 56 52 36:38.4 11:49/M
6 Candy Loweke Cape Coral FL 31 58 66 42:48.1 13:48/M
7 Terry Weiss Alva FL 962 58 67 46:33.4 15:01/M
8 Meg Fisher Cape Coral FL 927 55 79 51:41.1 16:40/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 2 62 14 25:27.7 8:13/M
2 Joseph Byer Fort Myers FL 949 62 17 26:10.0 8:26/M
3 Mike Gehlhausen Cape Coral FL 23 64 68 46:47.8 15:05/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Barron Cape Coral FL 906 60 41 32:36.3 10:31/M
2 Robin Cole Russiaville IN 963 64 51 36:26.6 11:45/M
3 Sue Woleck Cape Coral FL 903 62 58 37:38.2 12:08/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Jadlocki N.

Read more ›




2017 TALC FUNd Run 5K

Men: Top Finishers 11-14 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Jose Velazquez 996 49 1 20:41.7 6:40/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma N/A 891 41 2 20:59.3 6:46/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Josef Frankinburger N/a 888 40 4 22:43.4 7:20/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn Frankinburger N/a 887 40 17 29:27.6 9:30/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson 923 50 3 21:40.2 6:59/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Arlene Kane 919 53 32 39:36.4 12:46/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 John Jadlocki n/a 893 68 15 28:45.0 9:16/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Buscemi Kohlhauff N/A 895 61 28 36:55.0 11:55/M
Top

Female 10 and Under
Record: Addison Pooler –

Read more ›




2017 Rotary Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-15 16-20 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 1-10 16-20 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Nolan Odessa FL 871 11 1 18:16.7 5:54/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 829 44 7 20:33.5 6:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Poulton Asheville NC 745 43 2 18:32.3 5:59/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Cartier Bourbonnais IL 819 41 36 27:12.6 8:46/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gervase Burr Ridge IL 854 54 3 18:40.3 6:01/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 755 53 15 22:30.2 7:15/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Riccardi Syracuse NY 788 66 21 24:11.6 7:48/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 780 64 31 26:15.8 8:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Roman Lermer –

Read more ›




2017 5K 4 Kicks Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Van Der Weert Osprey FL 639 17 1 18:30.3 5:58/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Echo Lazorka 675 34 5 22:27.1 7:15/M
Top

Male 9 and Under
Record: Ryan Freddolino –

Read more ›




2017 Hancock Creek Elementary Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-18 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-99

Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-18 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Top
Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yancey Palmer Fort Myers FL 705 43 1 17:40.1 5:42/M
2 Justin Sanchez Cape Coral FL 648 28 2 20:04.8 6:28/M
3 Curtis Varsogea 663 42 3 21:14.7 6:51/M
Top

Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Canzano Cape Coral FL 383 17 9 22:41.6 7:19/M
2 O Fuentes Cape Coral FL 504 53 10 22:55.3 7:24/M
3 Lily Harris Fort Myers FL 628 11 11 23:42.1 7:39/M
Top

Male 8 and Under
Record: Kaleb Stengel –

Read more ›




26th Annual Tour de Cape 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Hopf Seattle WA 363 34 1 18:04.8 5:50/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 431 44 8 20:52.0 6:44/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Meier Kuesnacht INTL STA 426 49 3 19:07.4 6:10/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolina Morales Cape Coral FL 353 47 53 25:40.4 8:17/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Lander Dover NH 271 57 6 19:28.2 6:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 453 53 22 22:41.4 7:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Hollenhorst Middleton WI 447 64 11 21:21.9 6:53/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 337 64 55 26:01.3 8:24/M
Top

Male 10 and under
Record: Santiago Corredor –

Read more ›




2nd Annual Facial Hair for Cancer Causes 5K/10K Results

5K Men: Top Finishers 12-15 20-24 30-34 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

5K Women: Top Finishers 1-11 16-19 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

10K Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 75-99

10K Women: Top Finishers 25-29 30-34 40-44 45-49

5K
Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marco Del Grosso 1177 22 1 16:53.3 5:27/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Edwards Cape Coral FL 1160 14 7 20:50.4 6:43/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Wilson 294 41 15 29:38.8 9:34/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Eisele Fort Myers FL 256 41 12 27:22.7 8:50/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 221 55 3 19:05.6 6:09/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Huber Fort Myers FL 283 57 20 31:58.0 10:19/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Butz Traverse City MI 1161 71 10 27:05.2 8:44/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 254 64 9 26:02.9 8:24/M
Top

Female 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elle Eisele Fort Myers FL 255 11 8 22:29.5 7:15/M
2 Morgan Norris 1173 11 13 29:34.1 9:32/M
3 Emily Gear 1172 11 14 29:34.2 9:32/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Oliver Ostos 1184 15 4 19:59.8 6:27/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marissa Turiano Cape Coral FL 293 16 32 40:59.0 13:13/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Max Weigand 1179 21 2 16:53.4 5:27/M
2 Rafael Ostos 1183 24 29 38:34.7 12:26/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelby Stafford Port Charlotte FL 216 25 34 42:42.7 13:46/M
2 Nicole Crowther 282 27 48 56:00.6 18:04/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Tollett Bonita Springs FL 253 34 11 27:22.4 8:50/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mindy Coward 280 33 47 56:00.4 18:04/M
2 Jennifer Hayman 261 31 49 56:00.7 18:04/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 309 42 30 39:01.2 12:35/M
2 Elene Nemergut 286 44 42 51:40.7 16:40/M
3 Candace Gralnick 262 40 53 58:31.1 18:53/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa Sheldon Nassau NY 134 48 17 30:12.9 9:45/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ulf Mietens 1182 50 5 20:06.2 6:29/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alice Peck Cape Coral FL 289 51 35 43:02.1 13:53/M
2 Pytta Stanczik 274 54 54 58:31.2 18:53/M
3 Julianne Foltz 302 51 57 59:41.3 19:15/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Prichard Van Wert OH 1170 59 6 20:35.0 6:38/M
2 Jeff Levitre Cape Coral FL 284 55 25 35:18.0 11:23/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caren Simpson Fort Myers FL 170 57 22 32:35.9 10:31/M
2 Lisa Cox Cape Coral FL 46 55 33 41:24.6 13:21/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Sealscott 1169 62 16 29:39.4 9:34/M
2 Bill Valentine 1164 60 19 30:59.3 10:00/M
3 Gordon Groff Fort Myers FL 306 61 23 32:45.3 10:34/M
4 Donald Swartz 1174 64 43 54:19.1 17:31/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Cole Russiaville IN 1171 64 27 37:46.5 12:11/M
2 Mary Gallagher 1163 63 28 37:57.9 12:15/M
3 Debbie Objartel 295 61 38 44:47.0 14:27/M
4 Karen Wilkins Lehigh Acres FL 1 63 41 51:24.5 16:35/M
5 Lillie Longacre 305 60 44 54:59.4 17:44/M
6 Claudette Burke North Fort Myers F 304 61 45 55:21.8 17:51/M
7 Carol Malatesta 303 62 46 55:21.9 17:51/M
8 Kathy O’Hearn 266 63 55 58:53.9 19:00/M
9 Lorrayne Kelly No Ft Myers FL 220 62 60 1:06:16.1 21:23/M
10 Sandra Bazley Cape Coral FL 276 60 61 1:06:17.4 21:23/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Ayers North Fort Myers F 258 69 18 30:39.3 9:53/M
2 Tony Bellino 1178 68 26 36:44.2 11:51/M
3 Doug Objartel 296 69 37 44:46.7 14:26/M
4 Stephen Pacheco 1159 67 40 46:22.5 14:57/M
5 Mike Pellerin 310 69 58 1:02:40.2 20:13/M
6 William Nemergut 287 68 59 1:02:41.0 20:13/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Pacheco 1158 67 39 46:22.2 14:57/M
2 Lee Beliveau 259 65 63 1:54:48.6 37:02/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Nicholson 288 73 21 32:20.8 10:26/M
2 Ronald Proulx 269 70 51 56:14.3 18:08/M
3 Roch Beliveau 260 71 64 1:54:48.6 37:02/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Canady North Fort Myers F 277 70 24 33:08.3 10:41/M
2 Suzanne Proulx 270 70 50 56:14.1 18:08/M
3 Linda Dion North Fort Myers F 301 71 56 58:53.9 19:00/M
4 Jo Ann Van Sleet 1176 70 62 1:06:17.5 21:23/M
Top

Male 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Peterson Cape Coral FL 290 79 31 39:12.0 12:39/M
2 Richard Kivel 263 75 36 44:34.9 14:23/M
3 Joseph Rose North Fort Myers F 273 83 52 56:42.4 18:17/M

10K
Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 1181 48 1 40:22.5 6:31/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Frazee Ft Myers FL 204 28 13 58:03.0 9:22/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Wright Cape Coral FL 215 42 2 44:46.5 7:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Bancroft Pawcatuck CT 1167 42 19 1:01:57.1 10:00/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mario Johnson North Fort Myers F 257 55 4 47:10.4 7:36/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Crann Punta Gorda FL 198 70 15 58:37.6 9:27/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alison Drevlow Port Charlotte FL 45 67 28 1:54:08.0 18:25/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Simpson Fort Myers FL 33 25 21 1:03:28.9 10:14/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Wittman North Port FL 7 28 26 1:11:22.9 11:31/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Pfeiffer Estero FL 225 30 5 47:38.2 7:41/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doreen Dusendang Grand Rapids MI 1168 31 17 1:01:10.2 9:52/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derick Bryant Ft Myers FL 49 37 9 57:27.7 9:16/M
2 Jeremey Davis New Port Richey FL 2 37 12 57:53.3 9:20/M
3 Jim Newman Estero FL 59 37 14 58:26.7 9:25/M
4 David Frazee Fort Myers FL 1180 36 16 59:00.3 9:31/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Barnes Cape Coral FL 197 40 20 1:02:21.7 10:03/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassidy Bancroft 1165 40 22 1:03:47.1 10:17/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Kramak St.

Read more ›




2016 Holiday Hustle 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Calvillo 1158 16 1 17:57.0 5:47/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Sams 223 31 12 21:10.6 6:50/M
Top

Male 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Woody 219 10 11 20:59.9 6:46/M
2 Evan Vanbuskirk Venice FL 50 10 26 23:19.6 7:31/M
3 Gavin Goertler Venice FL 87 10 27 23:47.1 7:40/M
4 Harrison Adams Venice FL 117 10 36 24:33.5 7:55/M
5 Wyatt Dunn 233 10 55 26:49.2 8:39/M
6 James Hunek Venice FL 78 10 73 27:46.1 8:57/M
7 Luc Colantuono 132 9 92 29:02.8 9:22/M
8 Laird Foley 146 8 103 30:34.6 9:52/M
9 Aiden Streich 209 10 104 30:47.6 9:56/M
10 Bryn Finger 142 9 110 31:19.1 10:06/M
11 Paul Jara 156 9 119 32:06.7 10:21/M
12 Jacob Greenwood 150 8 122 32:16.0 10:25/M
13 Collin Mulvihill 188 7 130 33:04.9 10:40/M
14 Graham Cassani 127 8 134 33:44.0 10:53/M
15 Spencer Canaday Venice FL 29 10 136 34:02.1 10:59/M
16 Casey Alford Nokomis FL 120 10 140 34:12.8 11:02/M
17 Liam Foley 147 10 142 34:14.4 11:03/M
18 Landon Jarvis 159 9 149 34:56.5 11:16/M
19 Luke Dalton 136 9 152 35:47.9 11:33/M
20 Austin Hockett 154 8 156 36:00.7 11:37/M
21 Stephen Reopell Venice FL 82 8 161 37:51.7 12:13/M
22 Logan Stephens Nokomis FL 240 9 171 38:32.0 12:26/M
23 Nicholas Cominotti Venice FL 14 9 180 39:26.3 12:43/M
24 Brenden Ebaugh Venice FL 101 8 187 40:06.0 12:56/M
25 Blake Dunley Venice FL 13 8 200 42:52.8 13:50/M
26 Cole Dunley Venice FL 11 6 201 42:59.6 13:52/M
27 Kai Knott Venice FL 99 8 221 49:36.6 16:00/M
28 Angelo Lopez 1155 8 227 50:32.5 16:18/M
Top

Female 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Sweiderk 213 8 45 25:18.0 8:10/M
2 Amara Chamberlain 243 10 47 25:24.1 8:12/M
3 Meg Mulvihill 190 9 89 28:56.4 9:20/M
4 Claire Woody 232 8 108 31:11.5 10:04/M
5 Lily Culver-Wallaston 246 7 176 38:39.6 12:28/M
6 Sofia Cassani 129 10 182 39:37.8 12:47/M
7 Averie Fralin 251 9 207 43:46.8 14:07/M
8 Hailey Pampinella Nokomis FL 237 8 223 50:27.4 16:16/M
9 Isela Lopez 1156 3 225 50:32.1 16:18/M
Top

Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Sweiderk 210 14 4 18:49.5 6:04/M
2 Austin Lane Venice FL 80 13 5 19:36.4 6:19/M
3 Louis Robinson 199 13 10 20:58.8 6:46/M
4 Elijah Smith 1150 13 14 21:33.4 6:57/M
5 Garrett Wheeler 218 14 15 21:37.0 6:58/M
6 Mathew Groves 151 11 17 22:06.9 7:08/M
7 Cal Sweiderk 211 13 21 22:35.4 7:17/M
8 Preston Yearly 222 13 25 23:09.3 7:28/M
9 Jackson Adams Venice FL 118 13 34 24:25.8 7:53/M
10 Juan Hernandez 152 11 43 25:16.8 8:09/M
11 Tj Hockett 155 13 48 25:27.2 8:13/M
12 Stefan Slavov 207 14 50 26:07.9 8:25/M
13 Grant Britton 123 12 53 26:37.6 8:35/M
14 Ethan Morandi 183 13 69 27:27.5 8:51/M
15 Filip Slavov 206 11 77 27:59.4 9:02/M
16 Joseph Crowell 133 12 81 28:32.1 9:12/M
17 Jacen Colantuono 131 13 85 28:52.2 9:19/M
18 Jacob Porvaznik 196 13 87 28:54.5 9:19/M
19 Douglas Schapley Venice FL 1145 12 96 29:34.3 9:32/M
20 Spero Strates 208 11 97 29:38.8 9:34/M
21 Peter Liakakos 168 12 118 32:01.6 10:20/M
22 Brogan Hollinger Venice FL 71 12 150 35:06.9 11:19/M
23 Sean Seibert 202 12 170 38:27.8 12:24/M
24 Jake Morris 187 13 174 38:37.4 12:27/M
25 Kole Schaefer 200 11 175 38:39.5 12:28/M
26 Kohen Finger 145 11 181 39:32.2 12:45/M
27 Trenton Burge 124 11 184 39:38.3 12:47/M
28 Ryan Hunek Venice FL 77 12 205 43:32.4 14:03/M
29 Michael Groves 228 12 217 49:23.5 15:56/M
Top

Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Dalton 137 13 32 24:15.4 7:49/M
2 Catherine Dalton 135 12 33 24:24.1 7:52/M
3 Emma Mogford 182 12 37 24:37.7 7:56/M
4 Brenna Magliacane 171 11 60 27:08.7 8:45/M
5 Tyler Evans North Port FL 8 11 61 27:08.8 8:45/M
6 Morgan Pachter 192 13 62 27:22.8 8:50/M
7 Tamia Hill 153 14 67 27:26.3 8:51/M
8 Tatiana Jara 157 11 70 27:29.5 8:52/M
9 Olivia Butzko Venice FL 72 11 82 28:41.1 9:15/M
10 Kayla Piehler 195 11 83 28:41.3 9:15/M
11 Gracie McMinn 176 11 91 28:57.5 9:20/M
12 Quinn Dubre 139 13 93 29:15.3 9:26/M
13 Sydney Pachter 193 13 98 29:39.2 9:34/M
14 Charleigh Sue Morris 186 11 100 29:46.2 9:36/M
15 Triston Babb 229 11 123 32:20.5 10:26/M
16 Olivia Seibert 203 14 135 33:50.6 10:55/M
17 Savannah Holmes Port Charlotte FL 26 12 153 35:57.6 11:36/M
Top

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Van Der Weert Osprey FL 3 17 2 18:24.6 5:56/M
2 Josh Lawson Venice FL 238 17 3 18:25.5 5:56/M
3 Tyler Pachter 194 16 8 20:10.8 6:30/M
4 Ravi Patel Venice FL 94 17 9 20:23.4 6:35/M
5 Austin Streich 1151 19 16 21:43.4 7:00/M
6 Sam Reese Venice FL 95 16 113 31:26.9 10:08/M
Top

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emilee Barrett Venice FL 58 16 31 24:04.0 7:46/M
2 Alyssa Bolton North Port FL 4 16 107 31:10.8 10:03/M
3 Amanda Barrett Venice FL 57 15 128 32:37.3 10:31/M
4 Kelli Martin 173 15 196 41:32.5 13:24/M
Top

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Kelling Venice FL 43 23 7 20:02.2 6:28/M
2 Austin Fralin 250 22 41 25:06.5 8:06/M
Top

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellie Wilbur Tampa FL 92 23 39 25:04.0 8:05/M
2 Tori Mogford 1120 22 72 27:45.0 8:57/M
3 Maura Skehan Newington CT 69 22 168 38:12.7 12:19/M
4 Ember Wackelin Sarasota FL 67 24 169 38:12.7 12:19/M
Top

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Lisik North Port FL 106 25 63 27:23.8 8:50/M
2 Sara Van Der Veken Venice FL 52 27 155 35:58.6 11:36/M
3 Julie Boehm Grovetown GA 41 26 193 41:01.1 13:14/M
4 Kara Abbot Mateo West Palm Beach FL 40 26 194 41:01.1 13:14/M
Top

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Lasorso 1153 31 49 25:37.8 8:16/M
2 Isel Lopez 1157 33 209 44:06.2 14:14/M
3 Dana Lopez 1154 34 226 50:32.5 16:18/M
Top

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casandra Paasche Englewood FL 105 31 59 27:02.4 8:43/M
2 Kelli Carter Englewood FL 104 33 105 31:01.4 10:00/M
3 Diana Paglione Venice FL 35 34 148 34:49.5 11:14/M
4 Echo Lazorko 165 33 185 39:38.4 12:47/M
5 Tara Correia Port Charlotte FL 47 31 195 41:07.5 13:16/M
6 Mallory Lasorso 1152 30 224 50:31.9 16:18/M
Top

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ueber Cruz Venice FL 64 38 13 21:23.7 6:54/M
2 David Culver 248 36 19 22:28.6 7:15/M
3 Justin Grant Venice FL 81 37 23 23:02.5 7:26/M
4 Anthony Mowry Venice FL 17 39 38 24:52.7 8:01/M
5 Panagiotis Liakakos 167 35 57 26:57.5 8:42/M
6 Mike Woody 244 39 109 31:11.7 10:04/M
7 Jon Knott Venice FL 98 38 132 33:19.5 10:45/M
8 Steve Holmes Port Charlotte FL 25 38 146 34:43.2 11:12/M
9 John Stephens N.

Read more ›




Inaugural Rotary 5K to End Polio Now Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: Top Finishers 15-19 25-29 45-49

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 1126 15 1 16:31.1 5:20/M
2 Evan Williams Fort Myers FL 1139 19 2 17:04.0 5:30/M
3 Matthew Ellard Estero FL 1134 16 3 17:32.1 5:39/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 1110 45 20 24:27.0 7:53/M
2 Darina Cammarato Estero FL 1112 47 24 27:04.5 8:44/M
3 Linda Sethare-Caruso Cape Coral FL 1132 52 25 27:37.3 8:55/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Shaw Cape Coral FL 1121 40 23 26:26.2 8:32/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Hill Bonita Springs FL 1093 47 28 28:04.5 9:03/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 1119 55 5 18:31.4 5:58/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Lefebvre-Loughrey Fort Myers Beach F 1141 50 27 27:56.3 9:01/M
Top

Male SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1130 66 18 22:42.7 7:19/M
Top

Female SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 1128 64 36 36:39.4 11:49/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Arsenauilt 1136 10 35 33:36.3 10:50/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Edwards Estero FL 1113 14 10 20:15.0 6:32/M
2 Nate Hassel Bonita Springs FL 1115 14 21 25:59.3 8:23/M
3 Sam Walch Fort Myers FL 1131 14 29 28:42.9 9:15/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Gamblin Estero FL 1124 16 4 17:38.4 5:41/M
2 Pedro Angeles Fort Myers FL 1135 18 6 18:48.5 6:04/M
3 Jordan Paredes Estero FL 1129 18 7 19:27.4 6:16/M
4 Austin Lovell Cape Coral FL 1117 17 8 19:50.0 6:24/M
5 Ben Hassel Bonita Springs FL 1116 16 9 20:04.6 6:28/M
6 Justin Nesbit Bonita Springs FL 1125 18 11 20:22.3 6:34/M
7 Brandon Palomino 1114 15 12 20:31.2 6:37/M
8 Jared Trejo 1144 15 14 20:58.5 6:46/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vanessa Sandoval 1143 16 26 27:44.0 8:57/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Cunningham Naples FL 1109 29 32 31:35.8 10:11/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Morrow Fort Myers FL 1138 31 19 23:18.5 7:31/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fernando Espinoza Bonita Springs FL 1076 44 30 29:36.1 9:33/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Cannan Naples FL 1107 45 31 30:05.9 9:42/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Arsenault 1137 47 33 31:39.2 10:13/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raul Rojas Estero FL 1133 54 13 20:46.9 6:42/M
2 Michael Bravo Fort Myers FL 1118 54 15 21:00.9 6:46/M
3 Rick Loughrey Fort Myers Beach F 1140 50 16 21:04.9 6:48/M
4 Robert Dietz Bonita Springs FL 1142 54 17 22:26.7 7:14/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 1123 56 22 26:21.2 8:30/M
2 Wayne Hemstead Naples FL 1026 59 34 33:36.0 10:50/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1127 64 37 40:55.1 13:12/M

Read more ›




2016 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1096 29 1 15:27.4 4:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delanie Zohler Cape Coral FL 1092 15 7 21:49.3 7:02/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Russell Cape Coral FL 1103 42 6 21:35.4 6:58/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Price Cape Coral FL 1077 48 9 22:05.7 7:07/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 1099 55 4 18:15.0 5:53/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Roeth Fort Myers FL 1070 52 15 23:50.1 7:41/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 1083 62 16 23:52.1 7:42/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doreen Milbrandt Cape Coral FL 1057 73 59 31:31.5 10:10/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sorton Jr Cape Coral FL 1192 9 63 32:09.5 10:22/M
2 Antonio Francioni Cape Coral FL 1024 8 75 34:50.7 11:14/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenzie Wallace Cape Coral FL 1074 10 68 33:08.6 10:41/M
2 Serenity Francioni Cape Coral FL 1023 10 92 40:47.8 13:09/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Savannah Hughes Cape Coral FL 1191 11 83 37:33.2 12:07/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Ringer Cape Coral FL 1084 15 2 18:00.1 5:48/M
2 Timothy Brett Cape Coral FL 1187 16 3 18:02.9 5:49/M
3 Marino Acquarlo Cape Coral FL 1013 15 5 21:09.0 6:49/M
4 Benjamin Rivas Cape Coral FL 1199 15 18 24:02.1 7:45/M
5 Anthony Dragich Cape Coral FL 1041 15 30 27:33.4 8:53/M
6 Anthony Haberman Cape Coral FL 1196 18 87 38:50.9 12:32/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Dragich Cape Coral FL 1040 18 36 28:12.9 9:06/M
2 Isabel Carvajal Fort Myers FL 1085 17 100 46:26.8 14:59/M
3 Kennedy Wallace Cape Coral FL 1072 15 104 49:35.1 16:00/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Greer Cape Coral FL 1021 24 51 30:14.9 9:45/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 1088 26 20 24:41.6 7:58/M
2 Francis Wooten Fort Myers FL 1017 29 45 29:34.8 9:32/M
3 Christopher Haberman Cape Coral FL 1194 26 46 29:35.4 9:33/M
4 Greg O’Donoghue North Fort Myers F 1025 25 76 35:58.8 11:36/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Favre Fort Myers Beach F 1069 29 19 24:24.8 7:52/M
2 Michelle Haberman Cape Coral FL 1195 26 37 28:19.6 9:08/M
3 Emma Love Fort Myers FL 1019 29 39 28:42.7 9:15/M
4 Jessie Tompkins Cape Coral FL 1080 26 54 30:30.1 9:50/M
5 Casie Binns Lehigh Acres FL 1079 27 55 30:34.3 9:52/M
6 Tracy Ulmer Fort Myers FL 1090 28 95 41:50.9 13:30/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Montone Fort Myers FL 1102 31 11 23:07.8 7:27/M
2 Andrew Schafer Cape Coral FL 1185 33 24 26:14.0 8:28/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Crist Fort Lauderdale FL 288 30 13 23:24.6 7:33/M
2 Ashley Reagan Cape Coral FL 1105 31 43 29:21.4 9:28/M
3 Jessica Hecei Cape Coral FL 1100 33 70 33:12.3 10:43/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Halsey Cape Coral FL 1188 37 22 25:21.6 8:11/M
2 Steven Bulss Cape Coral FL 1095 38 34 28:09.4 9:05/M
3 Stephen Stclair Cape Coral FL 1061 35 38 28:38.3 9:14/M
4 Joseph Francioni Cape Coral FL 1022 37 48 29:47.1 9:36/M
5 Zack Zeis Fort Myers FL 1018 35 94 41:42.5 13:27/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Treece Cape Coral FL 1097 39 40 28:48.1 9:17/M
2 Kristina Troyer Cape Coral FL 1186 35 44 29:29.0 9:31/M
3 Tracy Shaw Cape Coral FL 1030 39 60 31:42.4 10:14/M
4 Krista Lewis Cape Coral FL 1046 39 64 32:24.0 10:27/M
5 Michelle Stewart Fort Myers FL 1034 38 84 37:57.6 12:15/M
6 Jennifer Craft Cape Coral FL 1063 39 88 39:31.6 12:45/M
7 Chanelle Fires N Ft Myers FL 1086 37 102 46:42.1 15:04/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Kendall Apple Valley MN 1029 42 8 21:51.0 7:03/M
2 Frank Acquarulo Cape Coral FL 1015 43 33 27:59.0 9:02/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Anderson Cape Coral FL 107 41 27 27:05.8 8:44/M
2 Shannon Robison Cape Coral FL 1054 41 32 27:55.9 9:00/M
3 Anne Stauffer Cape Coral FL 1012 43 35 28:09.9 9:05/M
4 Heather Kendall Apple Valley MN 1028 41 49 30:01.9 9:41/M
5 Domenica Acquarulo Cape Coral FL 1014 40 56 30:51.3 9:57/M
6 Adrienne Andreae Punta Gorda FL 1089 40 65 32:31.3 10:29/M
7 Elizabeth Merriken Cape Coral FL 1032 44 66 33:02.1 10:39/M
8 Kelley Hansen Cape Coral FL 1049 42 72 34:08.7 11:01/M
9 Anna Maria Lazzizzera Cape Coral FL 1098 42 77 36:26.0 11:45/M
10 Sarah Johnson Fort Myers FL 1042 40 82 37:16.7 12:01/M
11 Marlena Wallace Cape Coral FL 1075 44 103 49:34.2 15:59/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Avery Cape Coral FL 1050 49 10 22:43.4 7:20/M
2 Ty Burger Cape Coral FL 1101 47 14 23:28.3 7:34/M
3 Brian Dragich Cape Coral FL 1037 45 26 26:43.4 8:37/M
4 Jeff Winterstein Cape Coral FL 1055 46 28 27:14.3 8:47/M
5 Chris Phillips Cape Coral FL 1091 45 53 30:26.4 9:49/M
6 Tom Trendafilov Cape Coral FL 1047 48 79 36:39.4 11:49/M
7 Jd Dereu Cape Coral FL 1081 48 85 38:48.4 12:31/M
8 John Haberman Cape Coral FL 1193 49 86 38:50.8 12:32/M
9 Paul Graef N Ft Myers FL 1087 49 101 46:41.8 15:04/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Winterstein Cape Coral FL 1056 47 23 26:02.1 8:24/M
2 Karla Avery Cape Coral FL 1051 47 57 31:04.2 10:01/M
3 Diana Garcia Bokeelia FL 1106 45 61 31:51.2 10:16/M
4 Christina Hauser Cape Coral FL 1078 47 69 33:09.8 10:42/M
5 Laura Forbes Hillsburgh ON 1039 48 71 34:08.1 11:01/M
6 Teresa Dragich Cape Coral FL 1038 45 74 34:43.2 11:12/M
7 Roxi Bradway Cape Coral FL 1198 47 78 36:26.8 11:45/M
8 Dawn Trendafilov Cape Coral FL 1048 46 96 42:44.1 13:47/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 1035 53 12 23:18.2 7:31/M
2 Brad Brazell Cape Coral FL 1068 53 17 23:54.0 7:43/M
3 Charles Reagan Cape Coral FL 1104 53 42 29:21.3 9:28/M
4 Allan Motter Havertown PA 1071 52 47 29:42.4 9:35/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marnie Keller Cape Coral FL 1027 53 25 26:30.8 8:33/M
2 Linda Sethare-Caruso Cape Coral FL 1197 52 29 27:28.0 8:52/M
3 Colleen Brazell Cape Coral FL 1067 53 58 31:09.2 10:03/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Bristow Cape Coral FL 1010 55 52 30:26.2 9:49/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Montpetit Cape Coral FL 1052 56 50 30:02.3 9:41/M
2 Terry Weiss Alva FL 1036 58 73 34:23.2 11:05/M
3 Lisa Cox Cape Coral FL 1053 55 90 40:20.7 13:01/M
4 Candy Loweke Cape Coral FL 1016 57 93 41:36.5 13:25/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 1082 62 21 24:54.3 8:02/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1200 64 80 36:42.7 11:50/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Barron Cape Coral FL 1033 60 81 36:59.4 11:56/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Sharp Cape Coral FL 1190 69 31 27:34.0 8:54/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claire Pedersen Fort Myers FL 1066 67 62 32:05.4 10:21/M
2 Pati Smith Cape Coral FL 1031 65 67 33:02.4 10:39/M
3 Mary Lewis Fort Myers FL 1189 65 91 40:23.7 13:02/M
4 Susan Dyszel Cape Coral FL 1011 68 97 43:13.9 13:56/M
Top

Male 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Martin Naples FL 1094 75 41 28:52.8 9:19/M
2 Jason Patterson Fort Myers FL 1065 86 89 40:14.0 12:59/M
3 William Welch Sarasota FL 1059 79 98 43:59.3 14:11/M
Top

Female 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Carney Cape Coral FL 1062 76 99 44:04.2 14:13/M

Read more ›




2016 Making Tracks for Missions 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 999 55 1 17:54.0 5:46/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodie Lefferts Naples FL 767 51 6 23:16.2 7:30/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daryl Tanski Fort Myers FL 287 47 3 22:27.1 7:15/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Ursitti Fort Myers FL 1007 44 11 26:14.1 8:28/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 690 53 4 22:36.9 7:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maribeth Lichty Ft Myers FL 691 53 9 25:50.5 8:20/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 698 62 5 22:47.9 7:21/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janis Jones Ft Myers FL 782 67 28 35:55.9 11:35/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jack Tanski –

Read more ›




2016 LCEC Goblin Gallop Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 110 46 1 18:55.3 6:06/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 756 39 5 21:30.0 6:56/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kashman Cape Coral FL 268 47 2 19:17.3 6:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ana Melendez Boca Raton FL 258 45 20 25:41.6 8:17/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Steakley Cape Coral FL 457 54 6 21:56.0 7:05/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 662 53 9 23:14.9 7:30/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 684 65 7 22:53.4 7:23/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Arezzo Ft Myers FL 134 65 51 30:46.5 9:55/M
Top

Male 11 and Under
Record: Blake MacGuire –

Read more ›




2016 Hispanic Heritage 5K Results

Men: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Moyer II Pineland FL 456 31 1 19:55.0 6:25/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janel Massing Fort Myers FL 346 33 15 23:57.8 7:44/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trell Lang Ft Myers FL 409 46 3 20:42.2 6:41/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christina St Amand North Fort Myers F 294 46 44 30:48.6 9:56/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Foley Indianapolis IN 567 50 18 24:32.3 7:55/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melinda Pensinger Fort Myers FL 199 56 37 29:42.0 9:35/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roland Kraemer Wssvsuhl DE 51 64 6 22:01.4 7:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tisa Morrissette Fort Myers FL 448 61 52 32:38.1 10:32/M
Top

Male 15 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Flecha Cape Coral FL 193 11 14 23:53.4 7:42/M
2 Samuel Flecha Cape Coral FL 398 11 28 26:56.3 8:41/M
3 Jonathan Munoz Fort Myers FL 299 15 61 34:21.8 11:05/M
Top

Female 15 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nevach Zammit Labelle FL 641 12 42 30:43.3 9:55/M
2 Yoselin Valdes North Fort Myers F 367 15 78 42:57.7 13:51/M
3 Alyssa Maldonado Cape Coral FL 279 12 85 48:58.5 15:48/M
4 Abbey Flecha Cape Coral FL 449 15 100 1:01:44.4 19:55/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ariel Gomel Torreano Cape Coral FL 565 17 8 22:31.2 7:16/M
2 Christian Hernandez Zolfo Springs FL 572 16 10 22:33.8 7:16/M
3 Kevin Bran Cape Coral FL 577 17 55 33:25.1 10:47/M
4 Yosniel Valdes North Fort Myers F 643 18 96 59:42.1 19:15/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janelle Flecha Cape Coral FL 192 18 97 59:42.8 19:15/M
2 Cassidy Correa Cape Coral FL 471 16 99 1:01:44.1 19:55/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Agredo Naples FL 336 21 5 21:36.3 6:58/M
2 Nick Schuetz Fort Myers FL 575 24 13 23:49.1 7:41/M
3 Christian Gomez Cape Coral FL 551 23 20 25:00.1 8:04/M
4 Kevin Baker Cape Coral FL 637 24 24 25:48.0 8:19/M
5 Zachary Greenwell Fort Myers FL 319 21 80 44:34.0 14:23/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beatriz Reyes Fort Myers FL 399 21 32 28:17.3 9:07/M
2 Jane Perez Cooper City FL 342 20 38 29:53.1 9:38/M
3 Jasmil Concepcion Reyes Lehigh Acres FL 573 23 46 31:27.9 10:09/M
4 Jeanette Gonzalez Fort Myers FL 285 23 72 41:14.8 13:18/M
5 Celia Torres Fort Myers FL 296 21 79 43:30.2 14:02/M
6 Molly McConnell Naples FL 85 24 81 44:52.6 14:28/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Miguel Berrios Lehigh Acres FL 461 28 4 21:23.9 6:54/M
2 Xavier Battle Cape Coral FL 87 25 19 24:47.1 8:00/M
3 Daniel De La Rosa Bonita Springs FL 345 29 27 26:42.1 8:37/M
4 Richard Michel Naples FL 72 29 30 27:15.7 8:47/M
5 Tim Stiling Estero FL 365 26 33 28:19.8 9:08/M
6 Jonathan Alfonso Lehigh Acres FL 463 27 48 31:30.6 10:10/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Favre New York NY 344 29 21 25:00.7 8:04/M
2 Robin Duhe Cape Coral FL 459 25 41 30:42.8 9:54/M
3 Valerie Stiling Estero FL 454 27 45 30:57.5 9:59/M
4 Alejandra Perez Lehigh Acres FL 462 26 47 31:30.3 10:10/M
5 Gissa Hernandez Naples FL 402 29 50 32:25.4 10:27/M
6 Katiana Roger Fort Myers FL 582 28 57 33:34.5 10:50/M
7 Reyna Ramos Lehigh FL 546 28 75 41:35.5 13:25/M
8 Diane Odeh Fort Myers FL 417 29 86 50:34.6 16:19/M
9 Kimberly Ketcham Fenton MO 140 25 89 52:47.0 17:02/M
10 Angela Pierre Fort Myers FL 325 26 92 53:11.8 17:09/M
11 Jesenia Cruz Cape Coral FL 464 28 98 1:00:18.6 19:27/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Rivera Fort Myers FL 141 31 7 22:11.2 7:09/M
2 Xavier Chang Bonita Springs FL 114 30 11 23:18.7 7:31/M
3 Jose Jiménez Cape Coral FL 204 32 26 26:21.9 8:30/M
4 Braxton Rhone Fort Myers FL 65 32 60 34:10.3 11:01/M
5 Joe Loconte Fort Myers FL 450 32 90 53:07.8 17:08/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mai Huong Fort Myers FL 458 34 34 28:38.3 9:14/M
2 Jenny Malvica Bonita Springs FL 453 31 40 30:11.2 9:44/M
3 Corey Voiselle Lehigh Acres FL 558 32 49 31:58.7 10:19/M
4 Jill Jurkiewicz Cape Coral FL 220 31 54 32:59.4 10:38/M
5 Naihomi Ramos Fort Myers FL 302 31 56 33:25.6 10:47/M
6 Melissa Mercado Fort Myers FL 300 31 62 34:24.0 11:06/M
7 Maria Gonzalez Tampa FL 291 33 67 36:14.1 11:41/M
8 Adriana Villa Labelle FL 542 33 70 39:03.5 12:36/M
9 Rebecca Cruz Cape Coral FL 505 32 82 45:19.4 14:37/M
10 Robin Carver Springfield MO 322 34 83 45:26.5 14:39/M
11 Kristy Bachnivsky Liberty Twp OH 137 33 93 53:23.3 17:13/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hooper Fort Myers FL 639 35 2 20:02.3 6:28/M
2 Devon Massing Fort Myers FL 347 36 16 23:59.9 7:44/M
3 Sonny Gonzalez Tampa FL 366 35 36 29:34.4 9:32/M
4 David Notte Cape Coral FL 373 38 43 30:46.5 9:55/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›