Monthly Archives: November 2019

2019 Babcock Ranch Thanks 4 Giving 5K

Men: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 0- 8 9-10 11-12 13-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 570 17 1 17:44.1 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 383 45 8 21:07.2 6:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 803 50 2 19:19.0 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Scheetz Lehigh Acres FL 639 40 20 24:20.4 7:51/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 784 58 3 19:59.1 6:27/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Peckham Lehigh Acres FL 815 50 36 27:46.0 8:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 793 69 19 24:15.0 7:49/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 557 62 47 28:35.7 9:13/M
Top

Male 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jameson Cochara 575 6 201 1:05:30.7 21:08/M
Top

Female 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriella Vazquez 572 7 25 25:22.7 8:11/M
2 Audrey Pearce 577 8 87 35:40.9 11:30/M
3 Mackenna Pitchford Lehigh Acres FL 821 8 132 46:00.1 14:50/M
4 Rylie Green 584 8 138 51:32.9 16:37/M
5 Carys Calverase 531 8 140 52:07.0 16:49/M
6 Camber Hardin 545 6 151 54:01.6 17:25/M
7 Auden Hardin 546 6 165 55:28.5 17:54/M
8 Pippa Schpofield Fort Myers FL 792 7 192 1:00:21.5 19:28/M
9 Abby Knott North Fort Myers F 813 7 193 1:00:22.6 19:28/M
10 Alexia Martinez 529 6 197 1:01:01.3 19:41/M
Top

Male 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Vela 638 9 38 27:58.7 9:01/M
2 Connor Hunt 615 10 57 29:38.8 9:34/M
3 Sam Eckert 498 9 58 29:40.4 9:34/M
4 James Sewell 488 9 71 31:59.8 10:19/M
5 Bradley Gonzales 543 10 123 43:51.5 14:09/M
6 Grant Shaw 560 10 147 53:43.9 17:20/M
Top

Female 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhealyn Anderson 476 9 32 27:11.9 8:46/M
2 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 816 10 49 28:43.1 9:16/M
3 Ariana Arroyo 591 10 77 33:51.2 10:55/M
4 Macey Hodges North Fort Myers F 799 10 107 40:34.0 13:05/M
5 Kane Archibald 481 10 109 41:49.9 13:29/M
6 Averi Johnson 625 10 125 44:11.6 14:15/M
7 Taylor Cleland Lehigh Acres FL 582 9 126 44:16.1 14:17/M
8 Amberly Bressman 589 9 131 46:00.0 14:50/M
9 Olivia Shaw 561 9 133 47:30.7 15:19/M
10 Elaina Martinez 528 10 164 55:26.2 17:53/M
11 Anna Schuck 585 10 186 58:48.8 18:58/M
12 Savannah Lawrence 519 10 191 59:11.3 19:05/M
Top

Male 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Boone Stewart N Ft Myers FL 548 12 34 27:26.3 8:51/M
2 Frankie Rodriguez 590 12 61 30:15.5 9:45/M
3 Caleb Demeyere Labelle FL 791 12 68 31:30.6 10:10/M
4 Danny Pearce 576 11 80 33:54.5 10:56/M
5 Adam Giordano 538 11 84 35:14.3 11:22/M
6 Thomas Parke North Fort Myers F 787 12 97 38:56.1 12:34/M
7 Ary Patel 592 12 105 40:18.8 13:00/M
8 Jackson Baublis 522 11 135 50:46.8 16:23/M
9 Mikel Schoedel 607 12 137 51:29.1 16:36/M
10 Lincoln Baublis 523 11 146 53:20.0 17:12/M
11 Gavin Eckman Fort Myers FL 824 11 168 55:53.0 18:02/M
12 Macabe Baublis 524 11 185 58:48.4 18:58/M
Top

Female 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian Stark 800 12 79 33:54.3 10:56/M
2 Isabella Ford Alva FL 785 12 83 35:12.4 11:21/M
3 Chesney Vokaty 627 12 96 38:56.1 12:34/M
4 Belle Hilliker Fort Myers FL 818 11 119 43:44.5 14:06/M
5 Samantha Lawrence 518 11 190 59:11.2 19:05/M
Top

Male 13 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Armando Arroyo Jr.

Read more ›




2019 Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nekhi Perry 458 15 1 17:50.0 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Ernst 771 24 11 21:59.2 7:05/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 407 49 5 19:28.3 6:17/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cyndi Tluczek Cape Coral FL 347 41 21 23:52.5 7:42/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Herbicht Michelau 462 70 10 21:47.7 7:02/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Mann 418 58 22 23:58.8 7:44/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 774 68 17 23:19.6 7:31/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 764 60 64 29:20.1 9:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Raydel Blanco –

Read more ›




2019 St Andrew Catholic Church Run for the Stars Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 331 17 1 17:58.1 5:48/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Williamson Cape Coral FL 719 11 3 20:01.4 6:27/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 708 50 2 19:18.6 6:14/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Mazzola Fort Myers FL 336 40 12 24:43.9 7:58/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 689 55 5 21:41.0 7:00/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Mellow Gill MA 323 55 24 28:30.9 9:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 260 65 13 24:44.5 7:59/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 709 60 36 31:18.2 10:06/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




In Archive