2018 Babcock Ranch Jingle Bells 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Glen Button                       Fort Myers  FL        115   51        1        17:53.8      5:46/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Manuela Lyons                     Fort Myers  FL        187   46        4        19:36.3      6:19/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jon Williams                      Miami  FL             270   50        3        19:36.2      6:19/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    O Fuentes                         Cape Coral  FL        134   55       16        23:51.4      7:42/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph White                      Seneca  SC            169   62       11        22:52.8      7:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robin Smith                       Cape Coral  FL        882   63       37        26:16.1      8:28/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Chinneck                     Clinton Township  M   880   68       21        24:45.1      7:59/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deb Reed                          Fort Myers Beach  F   372   60       62        29:01.8      9:22/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kayden Pledger                    Fort Myers  FL        948   10       13        23:32.8      7:35/M
       2    Graham Freeland                                          50    9       28        25:33.0      8:15/M
       3    Deagen Johnson                                           43    9       31        26:01.8      8:24/M
       4    Drake Welsh                                               2    8       32        26:02.1      8:24/M
       5    Carter Flavelle                                         107   10       33        26:06.3      8:25/M
       6    Nathan Baucom                                            69    9       36        26:11.9      8:27/M
       7    Karter Pledger                    Fort Myers  FL        949    9       49        27:39.2      8:55/M
       8    Cash Taylor                                               6    9       50        27:49.9      8:58/M
       9    Boden Ballinger                                          70   10       69        29:58.8      9:40/M
      10    Gavin Adorno                                             73   10       80        31:22.7     10:07/M
      11    Abram Fennell                                           133    6       87        32:07.5     10:22/M
      12    Byron Moses                                              31    9       97        33:12.7     10:43/M
      13    Lance Stephenson                                         10    8       99        33:25.5     10:47/M
      14    Tucker Grenier                                           45    9      100        33:25.6     10:47/M
      15    Phillip Botsford                                         62    8      109        34:31.8     11:08/M
      16    Cody Cox                                                 54   10      112        35:07.9     11:20/M
      17    Bryson Stewart                                            9   10      117        35:49.0     11:33/M
      18    Boyce Muniz                                              29   10      118        35:49.3     11:33/M
      19    Trevon Wilson                     Lehigh Acres  FL      943    9      151        39:58.5     12:54/M
      20    Brodey Soloman                                           11    8      153        40:22.8     13:01/M
      21    Graydon Bullard                                          60    8      154        40:24.9     13:02/M
      22    Caleb Golden                      Alva  FL              142    9      175        44:09.4     14:15/M
      23    Alex Gonzalez                                            46   10      177        45:08.8     14:34/M
      24    Geno Grossenbaugh                                        44    8      179        45:09.2     14:34/M
      25    Paxton Campbell                   Estero  FL             59   10      194        50:03.6     16:09/M
      26    Cayce Smith                                              12   10      205        55:59.8     18:04/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peyton Stovall                    North Fort Myers  F   952   10       30        25:55.5      8:22/M
       2    Sadie Gutridge                                           84   10       44        26:46.8      8:38/M
       3    Kenadi Regnier                                           22   10       53        28:08.3      9:05/M
       4    Mariunna Rivera                                          19   10       68        29:45.9      9:36/M
       5    Eizabelle Flint                   Alva  FL              947   10      133        37:35.1     12:07/M
       6    Jacqi Denney                      Lehigh Acres  FL      916   10      134        37:36.7     12:08/M
       7    Mia Sophia Newkirk                Lehigh Acres  FL      961    8      145        39:12.5     12:39/M
       8    Ariana Arroyo                                            71    9      149        39:49.7     12:51/M
       9    Jordyn Korpi                                            153   10      150        39:51.6     12:51/M
      10    Fiona Fontan                                             51    9      155        40:40.0     13:07/M
      11    Shelby Morin                                             96   10      156        40:42.2     13:08/M
      12    Megan Demere                                             23   10      157        40:46.0     13:09/M
      13    Riley Womack                                              1    9      158        40:46.8     13:09/M
      14    Shyla Flint                                              52   10      159        40:47.8     13:09/M
      15    Amberly Bressman                                         61    8      161        41:15.9     13:18/M
      16    Zoey Levy                                                38    9      167        42:56.7     13:51/M
      17    Alina Marrero                                            35    8      168        42:56.9     13:51/M
      18    Anna Kanacheril                                          41   10      172        43:39.6     14:05/M
      19    Paisley Smith                     Fort Myers  FL        957    8      180        45:09.7     14:34/M
      20    Asha Kanacheril                                          42    8      196        50:53.1     16:25/M
Top

Male 11 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trent Gutridge                                           83   17        6        20:44.1      6:41/M
       2    Boone Stewart                     N Ft Myers  FL          8   11       20        24:41.4      7:58/M
       3    Hayden Prescott                                          82   12       22        24:45.7      7:59/M
       4    Andrew Garcia                     Fort Myers  FL        959   11       27        25:32.7      8:14/M
       5    Calvin Jeannelus                  Lehigh Acres  FL      899   11       35        26:08.9      8:26/M
       6    Armando Arroyo                                           72   13       48        27:36.8      8:54/M
       7    Naian Freitas                                            80   11       51        28:04.2      9:03/M
       8    Frankie Rodriguez                                        15   11       98        33:12.7     10:43/M
       9    Jacob Gomez Toledo                Fort Myers  FL        182   11      102        33:45.5     10:53/M
      10    Roman Deleon                      Lehigh Acres  FL      966   14      114        35:26.1     11:26/M
      11    Ralee Flavelle                                          106   11      126        37:07.2     11:58/M
      12    Camron Deleon                     Lehigh Acres  FL      967   12      146        39:18.0     12:41/M
      13    Xander Bieniek                                           65   14      169        43:20.7     13:59/M
      14    Zach Bieniek                                             66   16      170        43:21.3     13:59/M
      15    Keegan "nate" Gaddy                                      47   11      181        45:16.5     14:36/M
Top

Female 11 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chelsey Oliver                    Labelle  FL           913   19        5        19:55.3      6:25/M
       2    Natalie Goshorn                                         189   13       29        25:53.4      8:21/M
       3    Indi Patel                                               25   12       65        29:14.7      9:26/M
       4    Chloe Lange                                              86   15       73        30:48.7      9:56/M
       5    Emily Rodriguez                                          16   16       75        30:50.9      9:57/M
       6    Vivian Stark                                             81   11       77        31:14.8     10:05/M
       7    Presley Culbertson                Ft Myers  FL          130   12       79        31:19.3     10:06/M
       8    Kennedy Culbertson                Ft Myers  FL          129   15      101        33:39.6     10:51/M
       9    Kylee Lange                       Cape Coral  FL        958   13      124        36:43.0     11:51/M
      10    Ashlin Fitch                      North Fort Myers  F    99   12      127        37:07.7     11:58/M
      11    Piper Campbell                    Estero  FL             58   11      128        37:07.9     11:58/M
      12    Amaya Taylor                                              5   11      144        39:11.7     12:38/M
      13    Mackenzie Warman                  North Port  FL        946   13      171        43:27.2     14:01/M
      14    Zoie Bieniek                                             64   12      173        44:02.6     14:12/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Songer                       Cape Coral  FL         89   28        8        21:02.2      6:47/M
       2    John Humbert                      North Fort Myers  F   920   21       12        23:31.1      7:35/M
       3    Zachary Francis                                          94   24       26        25:26.2      8:12/M
       4    Daniel Ulmer                      Fort Myers  FL         88   20       39        26:32.4      8:34/M
       5    Cody Palmquist                    Fort Myers  FL        119   24       46        27:24.6      8:50/M
       6    Justin Million                    Fort Myers  FL        155   27       93        32:32.2     10:30/M
       7    Aaron Bishop                      Pt Charlotte  FL      177   26      115        35:30.1     11:27/M
       8    Michael Justice                   Port Charlotte  FL    179   25      121        36:20.3     11:43/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Victoria Ulmer                    Fort Myers  FL         87   22       81        31:25.4     10:08/M
       2    Hannah Kelly                      Cape Coral  FL        140   25       89        32:19.5     10:25/M
       3    Katelyn Kelly                     Cape Coral  FL        141   22       90        32:19.6     10:25/M
       4    Sarah Godwin                      North Fort Myers  F   110   29      105        33:56.0     10:57/M
       5    Jade Quintier                     Fort Myers  FL        118   23      111        34:38.5     11:10/M
       6    Brooke Francis                    Fort Myers  FL         93   25      123        36:34.2     11:48/M
       7    Jacilynn Puterbaugh                                     944   26      129        37:29.0     12:05/M
       8    Ashley Glowinski                  Fort Myers  WI         98   28      142        39:05.7     12:36/M
       9    Kristen Bachmeier                 Fort Myers  FL        172   28      183        45:38.6     14:43/M
      10    Tori Hicks                        Lehigh Acres  FL      173   20      185        45:40.4     14:44/M
      11    Taylor Cronin                                            55   23      191        48:24.9     15:37/M
      12    Michelle Botsford                 Fort Myers  FL        918   29      195        50:51.4     16:24/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Strom                        Estero  FL             77   37        2        18:09.1      5:51/M
       2    Lavosia Price Jr.                 Pt Charlotte  FL      163   39       10        22:07.4      7:08/M
       3    Nicholas Goshorn                  N Ft Myers  FL        190   36       19        24:16.5      7:50/M
       4    Carlos Garcia                     Fort Myers  FL        960   32       40        26:36.1      8:35/M
       5    Donny Bender                                             79   39       42        26:40.0      8:36/M
       6    Robert Herndon                    Port Charlotte  FL    942   37       63        29:10.2      9:25/M
       7    Shaun Ritchie                                            20   35       66        29:21.3      9:28/M
       8    Tom McGregor                                             34   39       70        30:25.5      9:49/M
       9    Christopher Fennell               Cape Coral  FL        132   36       88        32:07.6     10:22/M
      10    Daniel Jones                                             76   32       91        32:27.2     10:28/M
      11    Breno Freitas                     Fort Myers  FL         78   35      138        38:23.9     12:23/M
      12    Josh Golden                       Alva  FL              143   34      174        44:09.2     14:15/M
      13    Jeff Campbell                                            56   37      186        45:58.9     14:50/M
      14    James Maggert                     Fort Myers  FL        160   35      187        45:59.9     14:50/M
      15    Tim Smith                         Fort Myers  FL        956   36      197        50:53.6     16:25/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather McPherson                 Grand Jct  CO         176   39       18        24:09.7      7:47/M
       2    Abby Lewis                        Cape Coral  FL        174   36       34        26:06.9      8:25/M
       3    Ashley Purdy                      Fort Myers  FL        103   32       52        28:05.6      9:04/M
       4    Mia Ormonde                       Cape Coral  FL        145   30       58        28:54.2      9:19/M
       5    Melinda Carver                    Lehigh Acres  FL      101   32       59        28:58.7      9:21/M
       6    Virginia Stovall                  North Fort Myers  F   951   36       60        28:59.8      9:21/M
       7    Lisa Ritchie                                             21   37       64        29:13.8      9:25/M
       8    Holli Fleming                     Port Charlotte  FL    166   32       72        30:38.2      9:53/M
       9    Rachael Abrams                    Fort Myers  FL        171   33       74        30:49.5      9:56/M
      10    Candace Allevato                  Estero  FL            175   35      106        34:14.7     11:03/M
      11    Andrea Race                                             123   34      108        34:31.7     11:08/M
      12    Jeni Strout                                             962   35      116        35:37.1     11:29/M
      13    Jean Crenshaw                     Ft. Myers  FL         105   38      122        36:23.5     11:44/M
      14    Andrea Schillinger                Fort Myers  FL        144   39      130        37:30.0     12:06/M
      15    Megan Roberts                                            17   34      136        37:48.7     12:12/M
      16    Meaghan Schmitt                   Fort Myers  FL        953   32      139        38:37.0     12:27/M
      17    Amber Johnson                     Fort Myers  FL        183   31      140        38:37.3     12:27/M
      18    Tricia Gutridge                   Fort Myers  FL        126   35      160        41:15.1     13:18/M
      19    Michelle Price                    Port Charlotte  FL    164   36      162        41:19.5     13:20/M
      20    Allison Padgett                   Lehigh Acres  FL      113   35      164        41:42.5     13:27/M
      21    Alexandra Deleon                  Lehigh Acres  FL      125   30      165        41:43.2     13:27/M
      22    Chasey Niebrugge                  Cape Coral  FL        954   32      178        45:09.1     14:34/M
      23    Amy Jones                         Alva  FL               75   31      182        45:37.9     14:43/M
      24    Heidi Maddox                      Rotonda West  FL      168   37      200        53:44.6     17:20/M
      25    Ashley Lavender                                          39   35      201        55:06.4     17:46/M
      26    Iliana Puente                                            24   32      202        55:06.6     17:46/M
      27    Ckristina Smith                                          13   36      204        55:56.7     18:03/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Mohler                      Estero  FL            122   44        7        20:50.9      6:43/M
       2    Michael Suchan                    Cape Coral  FL        184   42        9        21:39.4      6:59/M
       3    Jody Thomas                       Estero  FL            116   46       17        23:51.8      7:42/M
       4    Pason Gaddis                      Fort Myers  FL         48   42       38        26:17.3      8:29/M
       5    Eric Gutridge                                           127   42       41        26:38.1      8:35/M
       6    Nirav Patel                                              26   45       54        28:13.4      9:06/M
       7    Oliver Huttner                    Fort Myers  FL        186   45       61        29:01.5      9:22/M
       8    Scott Bieniek                                            67   44       83        31:44.6     10:14/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eszter Minor                      Fort Myers  FL        188   45       45        27:02.4      8:43/M
       2    Lyzza Archipov                    North Fort Myers  F   102   44       55        28:16.5      9:07/M
       3    Christy Bishop                    Port Charlotte  FL    178   45       67        29:45.9      9:36/M
       4    Heather O'Lynn                                           27   44       82        31:27.4     10:09/M
       5    Christine Bieniek                                        63   43       84        31:44.7     10:14/M
       6    Autumn Shugart                    Fort Myers  FL        131   40       95        32:39.5     10:32/M
       7    Erin Simonson                     Fort Myers  FL        150   49      110        34:35.5     11:09/M
       8    Karen Culbertson                  Alva  FL              128   43      119        35:54.3     11:35/M
       9    Jennifer Guyton                   Cape Coral  FL        158   46      132        37:34.1     12:07/M
      10    Lisa Taylor                       Fort Myers  FL        965   49      166        42:54.3     13:50/M
      11    Evie Thomas                                             117   49      188        46:33.4     15:01/M
      12    Maria Rivera                                             18   43      192        49:04.3     15:50/M
      13    Leah Campbell                                            57   42      193        50:03.1     16:09/M
      14    Lisa Morin                        Lehigh Acres  FL      955   40      203        55:54.2     18:02/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Severance                                        14   50       14        23:44.2      7:39/M
       2    Scott Kook                        Alva  FL               40   55       15        23:47.2      7:40/M
       3    Patrick Esposito                  Fort Myers  FL        881   58       43        26:40.2      8:36/M
       4    John Tenney                       Arcadia  FL           148   52      107        34:23.9     11:05/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Sethares-Caruso             Cape Coral  FL        100   54       47        27:30.0      8:52/M
       2    Rhonda Wilkerson                  Cabery  IL            109   53       94        32:36.9     10:31/M
       3    Kim Ackley                        Fort Myers  FL        149   50      103        33:51.7     10:55/M
       4    Kathleen Saint                    Cape Coral  FL        136   52      143        39:10.7     12:38/M
       5    Heidi Anderson                    Fort Myers  FL        104   54      147        39:34.7     12:46/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Reed                         Parma  MI             114   67       23        24:47.3      8:00/M
       2    Jerry Clevenger                   Fort Myers  FL        108   66       24        24:55.6      8:02/M
       3    Joseph Byer                       Fort Myers  FL         97   64       25        25:09.1      8:07/M
       4    Ed Quilter                        Cape Coral  FL        950   64       56        28:17.5      9:07/M
       5    John W. Spotts                    Cape Coral  FL        180   65       57        28:32.7      9:12/M
       6    Daniel Balon                      Washington  MI        879   69       71        30:31.3      9:51/M
       7    Don Cook                          Ochopee  FL           124   61       78        31:17.3     10:05/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Pedersen                   Fort Myers  FL        120   69       76        30:53.1      9:58/M
       2    Linda Porterfield                 Punta Gorda  FL       147   64       85        31:57.9     10:18/M
       3    Patricia Sanders                  Babcock Ranch  FL     152   60       96        32:53.7     10:36/M
       4    Sheila Leith                      Naples  FL            151   63      104        33:51.9     10:55/M
       5    Terry Weiss                       Alva  FL                3   60      113        35:17.8     11:23/M
       6    Elizabeth Forrester               Naples  FL            111   64      120        36:12.4     11:41/M
       7    Faye Miller                       North Port  FL         90   66      125        36:56.2     11:55/M
       8    Mary Harder                       Punta Gorda  FL       162   69      137        37:53.4     12:13/M
       9    Robin Cole                        Russiaville  IN       371   66      141        38:58.4     12:34/M
      10    Alice Fink                        Ft Myers Bch  FL      112   66      148        39:45.0     12:49/M
      11    Mary Lewis                        Fort Myers  FL        191   68      152        40:17.2     13:00/M
      12    Marcia Mecum                      Estero  FL             32   68      190        47:31.7     15:20/M
      13    Ginny Mallamaci                   Warminster  PA        167   63      198        52:42.4     17:00/M
      14    Megan White                       Seneca  SC            170   60      199        52:43.4     17:00/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thornton Walton                   Cape Coral  FL         95   71       86        31:58.0     10:19/M
       2    Greg Hill                         North Fort Myers  F   139   70      131        37:30.1     12:06/M
       3    John Laird                        North Fort Myers  F   181   71      135        37:46.3     12:11/M
       4    Jason Patterson                   Fort Myers  FL        121   88      184        45:38.7     14:43/M
       5    Jim Mecum                         Estero  FL             33   77      189        47:30.7     15:19/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mar Ann Balon                     Washington  MI        878   70       92        32:32.0     10:30/M
       2    Kathy Murdoch                     N. Ft. Myers  FL      138   72      163        41:30.2     13:23/M
       3    Suzan Eisenberg                   Estero  FL            964   74      176        44:39.3     14:24/M
Posted in Results
Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.