Monthly Archives: December 2018

2018 Citygate Ministries Downtown Christmas Run 5K Results

Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin Vazquez Fort Myers FL 469 16 1 18:04.6 18:04.6 5:50/M
Top

Female OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 999 46 8 19:57.6 19:58.4 6:26/M
Top

Male MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 David Blanchard 985 48 4 19:18.4 19:19.6 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Britton Kelly Fort Myers FL 425 41 11 21:02.3 21:03.7 6:47/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 281 54 13 21:16.7 21:17.8 6:52/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Chris Udovich Lyons CO 367 52 12 21:03.3 21:05.2 6:48/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Thomas Keller Naples FL 268 63 39 24:46.2 25:06.4 8:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mary Rhine 53 61 79 28:19.1 28:19.1 9:08/M
Top

Male No Age Provided
Birth year was listed as 2018
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Malave 91 0 67 26:56.7 26:56.7 8:41/M
Top

Male 10 and Under
Record: Lucas Lemm –

Read more ›




2018 Babcock Ranch Jingle Bells 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 115 51 1 17:53.8 5:46/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 187 46 4 19:36.3 6:19/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 270 50 3 19:36.2 6:19/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 134 55 16 23:51.4 7:42/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph White Seneca SC 169 62 11 22:52.8 7:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Smith Cape Coral FL 882 63 37 26:16.1 8:28/M
Top

Male Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Chinneck Clinton Township M 880 68 21 24:45.1 7:59/M
Top

Female Senior Grand Master Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Reed Fort Myers Beach F 372 60 62 29:01.8 9:22/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayden Pledger Fort Myers FL 948 10 13 23:32.8 7:35/M
2 Graham Freeland 50 9 28 25:33.0 8:15/M
3 Deagen Johnson 43 9 31 26:01.8 8:24/M
4 Drake Welsh 2 8 32 26:02.1 8:24/M
5 Carter Flavelle 107 10 33 26:06.3 8:25/M
6 Nathan Baucom 69 9 36 26:11.9 8:27/M
7 Karter Pledger Fort Myers FL 949 9 49 27:39.2 8:55/M
8 Cash Taylor 6 9 50 27:49.9 8:58/M
9 Boden Ballinger 70 10 69 29:58.8 9:40/M
10 Gavin Adorno 73 10 80 31:22.7 10:07/M
11 Abram Fennell 133 6 87 32:07.5 10:22/M
12 Byron Moses 31 9 97 33:12.7 10:43/M
13 Lance Stephenson 10 8 99 33:25.5 10:47/M
14 Tucker Grenier 45 9 100 33:25.6 10:47/M
15 Phillip Botsford 62 8 109 34:31.8 11:08/M
16 Cody Cox 54 10 112 35:07.9 11:20/M
17 Bryson Stewart 9 10 117 35:49.0 11:33/M
18 Boyce Muniz 29 10 118 35:49.3 11:33/M
19 Trevon Wilson Lehigh Acres FL 943 9 151 39:58.5 12:54/M
20 Brodey Soloman 11 8 153 40:22.8 13:01/M
21 Graydon Bullard 60 8 154 40:24.9 13:02/M
22 Caleb Golden Alva FL 142 9 175 44:09.4 14:15/M
23 Alex Gonzalez 46 10 177 45:08.8 14:34/M
24 Geno Grossenbaugh 44 8 179 45:09.2 14:34/M
25 Paxton Campbell Estero FL 59 10 194 50:03.6 16:09/M
26 Cayce Smith 12 10 205 55:59.8 18:04/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peyton Stovall North Fort Myers F 952 10 30 25:55.5 8:22/M
2 Sadie Gutridge 84 10 44 26:46.8 8:38/M
3 Kenadi Regnier 22 10 53 28:08.3 9:05/M
4 Mariunna Rivera 19 10 68 29:45.9 9:36/M
5 Eizabelle Flint Alva FL 947 10 133 37:35.1 12:07/M
6 Jacqi Denney Lehigh Acres FL 916 10 134 37:36.7 12:08/M
7 Mia Sophia Newkirk Lehigh Acres FL 961 8 145 39:12.5 12:39/M
8 Ariana Arroyo 71 9 149 39:49.7 12:51/M
9 Jordyn Korpi 153 10 150 39:51.6 12:51/M
10 Fiona Fontan 51 9 155 40:40.0 13:07/M
11 Shelby Morin 96 10 156 40:42.2 13:08/M
12 Megan Demere 23 10 157 40:46.0 13:09/M
13 Riley Womack 1 9 158 40:46.8 13:09/M
14 Shyla Flint 52 10 159 40:47.8 13:09/M
15 Amberly Bressman 61 8 161 41:15.9 13:18/M
16 Zoey Levy 38 9 167 42:56.7 13:51/M
17 Alina Marrero 35 8 168 42:56.9 13:51/M
18 Anna Kanacheril 41 10 172 43:39.6 14:05/M
19 Paisley Smith Fort Myers FL 957 8 180 45:09.7 14:34/M
20 Asha Kanacheril 42 8 196 50:53.1 16:25/M
Top

Male 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Gutridge 83 17 6 20:44.1 6:41/M
2 Boone Stewart N Ft Myers FL 8 11 20 24:41.4 7:58/M
3 Hayden Prescott 82 12 22 24:45.7 7:59/M
4 Andrew Garcia Fort Myers FL 959 11 27 25:32.7 8:14/M
5 Calvin Jeannelus Lehigh Acres FL 899 11 35 26:08.9 8:26/M
6 Armando Arroyo 72 13 48 27:36.8 8:54/M
7 Naian Freitas 80 11 51 28:04.2 9:03/M
8 Frankie Rodriguez 15 11 98 33:12.7 10:43/M
9 Jacob Gomez Toledo Fort Myers FL 182 11 102 33:45.5 10:53/M
10 Roman Deleon Lehigh Acres FL 966 14 114 35:26.1 11:26/M
11 Ralee Flavelle 106 11 126 37:07.2 11:58/M
12 Camron Deleon Lehigh Acres FL 967 12 146 39:18.0 12:41/M
13 Xander Bieniek 65 14 169 43:20.7 13:59/M
14 Zach Bieniek 66 16 170 43:21.3 13:59/M
15 Keegan “nate” Gaddy 47 11 181 45:16.5 14:36/M
Top

Female 11 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsey Oliver Labelle FL 913 19 5 19:55.3 6:25/M
2 Natalie Goshorn 189 13 29 25:53.4 8:21/M
3 Indi Patel 25 12 65 29:14.7 9:26/M
4 Chloe Lange 86 15 73 30:48.7 9:56/M
5 Emily Rodriguez 16 16 75 30:50.9 9:57/M
6 Vivian Stark 81 11 77 31:14.8 10:05/M
7 Presley Culbertson Ft Myers FL 130 12 79 31:19.3 10:06/M
8 Kennedy Culbertson Ft Myers FL 129 15 101 33:39.6 10:51/M
9 Kylee Lange Cape Coral FL 958 13 124 36:43.0 11:51/M
10 Ashlin Fitch North Fort Myers F 99 12 127 37:07.7 11:58/M
11 Piper Campbell Estero FL 58 11 128 37:07.9 11:58/M
12 Amaya Taylor 5 11 144 39:11.7 12:38/M
13 Mackenzie Warman North Port FL 946 13 171 43:27.2 14:01/M
14 Zoie Bieniek 64 12 173 44:02.6 14:12/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 89 28 8 21:02.2 6:47/M
2 John Humbert North Fort Myers F 920 21 12 23:31.1 7:35/M
3 Zachary Francis 94 24 26 25:26.2 8:12/M
4 Daniel Ulmer Fort Myers FL 88 20 39 26:32.4 8:34/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 119 24 46 27:24.6 8:50/M
6 Justin Million Fort Myers FL 155 27 93 32:32.2 10:30/M
7 Aaron Bishop Pt Charlotte FL 177 26 115 35:30.1 11:27/M
8 Michael Justice Port Charlotte FL 179 25 121 36:20.3 11:43/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Ulmer Fort Myers FL 87 22 81 31:25.4 10:08/M
2 Hannah Kelly Cape Coral FL 140 25 89 32:19.5 10:25/M
3 Katelyn Kelly Cape Coral FL 141 22 90 32:19.6 10:25/M
4 Sarah Godwin North Fort Myers F 110 29 105 33:56.0 10:57/M
5 Jade Quintier Fort Myers FL 118 23 111 34:38.5 11:10/M
6 Brooke Francis Fort Myers FL 93 25 123 36:34.2 11:48/M
7 Jacilynn Puterbaugh 944 26 129 37:29.0 12:05/M
8 Ashley Glowinski Fort Myers WI 98 28 142 39:05.7 12:36/M
9 Kristen Bachmeier Fort Myers FL 172 28 183 45:38.6 14:43/M
10 Tori Hicks Lehigh Acres FL 173 20 185 45:40.4 14:44/M
11 Taylor Cronin 55 23 191 48:24.9 15:37/M
12 Michelle Botsford Fort Myers FL 918 29 195 50:51.4 16:24/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Strom Estero FL 77 37 2 18:09.1 5:51/M
2 Lavosia Price Jr.

Read more ›




In Archive