Monthly Archives: October 2018

2018 Babcock Ranch Trick or Trot 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Glen Button Fort Myers FL 844 51 1 18:33.7 18:33.7 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Stephanie Delisle Cape Coral FL 829 44 4 22:42.4 22:42.4 7:19/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Scott Cape Coral FL 779 54 2 21:00.6 21:00.6 6:46/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 757 55 6 23:47.0 23:47.0 7:40/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 A Scaletta Hawthorn Woods IL 710 57 5 23:15.1 23:15.1 7:30/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lynn Davidson Labelle FL 741 59 12 25:38.4 25:38.4 8:16/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jerry Clevenger Fort Myers FL 208 61 14 26:23.5 26:23.5 8:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 764 66 16 27:05.9 27:05.9 8:44/M
Top

Male 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Max Delisle Cape Coral FL 828 9 10 25:31.0 25:31.0 8:14/M
2 Nathan Slater Port Charlotte FL 781 7 45 31:13.9 31:13.9 10:04/M
3 Paxton Campbell Estero FL 261 10 110 47:20.1 47:20.1 15:16/M
4 Zach Bildzukewicz 264 10 122 50:01.9 50:01.9 16:08/M
5 Brody Murphy Punta Gorda FL 257 10 132 53:27.3 53:27.3 17:15/M
Top

Female 10 and Under

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Viktoria Wrenn North Port FL 701 10 35 29:32.8 29:32.8 9:32/M
2 Chloe Stephens Fort Myers FL 725 9 85 38:14.6 38:14.6 12:20/M
3 Isla Shuttleworth Punta Gorda FL 752 9 97 40:41.0 40:41.0 13:07/M
4 Amberly Bressman 788 8 120 49:54.9 49:54.9 16:06/M
Top

Male 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Armando Arroyo 782 13 17 27:11.7 27:11.7 8:46/M
2 Josiah Seyler 810 15 18 27:15.9 27:15.9 8:47/M
3 Dawson Baker Fort Denaud FL 761 12 20 27:28.5 27:28.5 8:52/M
4 Cole Murphy Punta Gorda FL 820 12 21 27:33.9 27:33.9 8:53/M
5 Trey Brauch Fort Myers FL 849 19 28 28:39.0 28:39.0 9:15/M
6 Cole Stephens Fort Myers FL 727 11 37 29:45.6 29:45.6 9:36/M
7 Xander Bieniek 784 14 50 32:26.4 32:26.4 10:28/M
8 Daniel Bullock 790 14 51 32:27.1 32:27.1 10:28/M
9 Caleb Demeyere Labelle FL 775 11 52 32:39.5 32:39.5 10:32/M
10 Finley Laforet North Port FL 769 11 60 33:47.7 33:47.7 10:54/M
11 Tyler Demeyere Labelle FL 776 14 64 33:59.0 33:59.0 10:58/M
12 Ary Patel Patel 805 11 76 36:52.6 36:52.6 11:54/M
13 Xach Bieniek 785 16 90 39:27.4 39:27.4 12:44/M
14 Colton Kenny 795 14 108 44:39.7 44:39.7 14:24/M
15 Luke Mroz Pt Charlotte FL 740 12 138 55:09.6 55:09.6 17:47/M
Top

Female 11 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Indi Patel 804 12 40 29:54.5 29:54.5 9:39/M
2 Rachel Bullock 791 12 77 37:00.6 37:00.6 11:56/M
3 Morgan Manderson 799 12 89 38:54.2 38:54.2 12:33/M
4 Samantha Green Cape Coral FL 839 11 93 40:13.3 40:13.3 12:58/M
5 Emily Slate Port Charlotte FL 231 15 103 41:00.3 41:00.3 13:14/M
6 Jeri Strout Stout 813 15 119 49:54.6 49:54.6 16:06/M
7 Brianna Dennis 793 12 123 50:13.0 50:13.0 16:12/M
8 Jacqueline Vo 815 12 124 50:14.5 50:14.5 16:12/M
9 Reina Shipe 812 12 125 50:56.6 50:56.6 16:26/M
10 Madisyn Kenny 796 12 126 50:57.2 50:57.2 16:26/M
11 Mackenize Warman 816 12 127 50:58.0 50:58.0 16:26/M
12 Jacclyn Seyler 811 12 128 50:59.6 50:59.6 16:27/M
13 Zoie Bieniek 783 12 129 51:02.1 51:02.1 16:28/M
14 Brandi Jackson Punta Gorda FL 729 15 140 57:06.5 57:06.5 18:25/M
15 Kaitlyn Evans Punta Gorda FL 730 16 141 57:06.5 57:06.5 18:25/M
16 Ashlin Fitch North Fort Myers F 848 12 144 59:43.2 59:43.2 19:16/M
17 Piper Campbell Estero FL 262 11 146 59:51.5 59:51.5 19:18/M
Top

Male 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 832 28 3 21:14.0 21:14.0 6:51/M
2 Brian Simpson N Ft Myers FL 772 26 13 26:04.5 26:04.5 8:25/M
3 Alex Rafidi North Port FL 702 23 19 27:28.3 27:28.3 8:52/M
4 Tim Stiling Estero FL 748 28 32 29:28.5 29:28.5 9:30/M
5 Cody Palmquist Fort Myers FL 767 24 70 34:53.5 34:53.5 11:15/M
Top

Female 20 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lauren Arcilla Port Charlotte FL 731 26 31 28:58.6 28:58.6 9:21/M
2 Yelena Sereda Fort Myers FL 749 26 33 29:28.8 29:28.8 9:30/M
3 Trisha Donaldson Labelle FL 842 24 47 31:35.0 31:35.0 10:11/M
4 Amanda McGowan North Fort Myers F 256 24 53 32:58.1 32:58.1 10:38/M
5 Kelsey Waldrop Fort Myers FL 843 29 74 35:45.3 35:45.3 11:32/M
6 Jade Quintier Fort Myers FL 768 23 79 37:27.0 37:27.0 12:05/M
7 Brandy Chapman Labelle FL 821 24 92 39:46.2 39:46.2 12:50/M
8 Taylor Risco Fort Myers FL 827 24 100 40:59.9 40:59.9 13:13/M
9 Jessica Decastro Estero FL 209 26 102 41:00.2 41:00.2 13:14/M
10 Zoe Healy Fort Myers FL 774 29 106 44:25.4 44:25.4 14:20/M
11 Cheryl McLaughlin Fort Myers FL 825 28 145 59:46.5 59:46.5 19:17/M
Top

Male 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tommy Dennis 794 35 8 24:46.2 24:46.2 7:59/M
2 Josh Moody Fort Myers FL 715 30 26 28:25.1 28:25.1 9:10/M
3 Tom McGregor 800 39 38 29:46.4 29:46.4 9:36/M
4 Shaun Ritchie 808 35 49 32:21.3 32:21.3 10:26/M
5 Ryan Morazes Pt Charlotte FL 716 32 65 34:10.6 34:10.6 11:01/M
6 Robert Evans Punta Gorda FL 712 38 67 34:35.6 34:35.6 11:09/M
7 Eugene Laforet North Port FL 770 39 72 35:02.7 35:02.7 11:18/M
8 Nicholas Green Cape Coral FL 838 35 94 40:13.4 40:13.4 12:58/M
Top

Female 30 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jackie Galbraith Pt Charlotte FL 720 35 9 24:56.6 24:56.6 8:03/M
2 Nikki Green Cape Coral FL 837 33 11 25:36.8 25:36.8 8:15/M
3 Holli Fleming Port Charlotte FL 709 32 34 29:31.2 29:31.2 9:31/M
4 Lisa Ritchie 807 37 48 32:07.4 32:07.4 10:22/M
5 Crystal Boff Bonita Springs FL 721 33 61 33:49.6 33:49.6 10:55/M
6 Kristina Standafer Punta Gorda FL 743 31 66 34:33.4 34:33.4 11:09/M
7 April Evans Punta Gorda FL 711 36 68 34:38.5 34:38.5 11:10/M
8 Lauren Brown Fort Myers FL 841 35 73 35:20.0 35:20.0 11:24/M
9 Leslie Bartley Fort Myers FL 833 38 75 36:34.1 36:34.1 11:48/M
10 Melissa Patel 803 31 78 37:07.0 37:07.0 11:58/M
11 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2018 Run for the Stars 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 649 49 1 19:57.2 6:26/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 658 41 4 21:42.8 7:00/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 660 58 5 23:39.7 7:38/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Wagner Cape Coral FL 223 42 11 25:40.0 8:17/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 655 67 6 23:47.1 7:40/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 643 54 20 28:36.0 9:14/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 239 64 8 25:07.5 8:06/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Morton Matalacha FL 675 64 27 32:26.6 10:28/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jonathan Ruiz –

Read more ›




2018 Busey Bank Run for Prevention 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob King Fort Myers FL 637 23 1 17:58.9 5:48/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kari Parker Fort Myers FL 460 40 11 23:05.4 7:27/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Ahlborn Cape Coral FL 165 44 5 21:32.4 6:57/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Blanchette Naples FL 304 53 40 28:01.8 9:02/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ulf Mietens Port Charlotte FL 623 52 6 21:38.3 6:59/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Priscilla Oliveira Coral Springs FL 571 52 57 29:46.0 9:36/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roland Kraemer Suhl TH 494 66 10 22:56.6 7:24/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 573 64 62 30:09.3 9:44/M
Top

Male 10 and Under
Record: Kegan Krevscher –

Read more ›