2018 Omega Youth 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69

Top

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cole Tucker                       Bonita Spgs  FL       177   17        1        16:57.8      5:28/M
Top

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mia Perez                         Ft Myers  FL          192   16       26        21:45.0      7:01/M
Top

Male MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jon Williams                      Miami  FL             969   49       18        19:55.7      6:25/M
Top

Female MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brigitte Kornfeld Gicot           Belmont-Sur-lausann   167   45       47        24:32.6      7:55/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Bravo                     Fort Myers  FL        978   55       28        22:17.3      7:11/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deborah Stetts                    Cape Coral  FL        170   63       79        31:53.3     10:17/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Byer                       Fort Myers  FL        152   64       48        24:35.3      7:56/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terry Weiss                       Alva  FL              188   60       90        36:39.6     11:49/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zayden Evans                      Lehigh Acres  FL      172   10       81        32:51.4     10:36/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sanaa Marlin                                             60    8       64        27:47.6      8:58/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Avery Geerlings                   Fort Myers  FL        146   14       17        19:55.3      6:25/M
       2    Evan Meyer                        Fort Myers  FL        972   14       21        20:56.9      6:45/M
       3    Cargen Murray                                            20   14       31        22:40.4      7:19/M
       4    Nicholas Hogrefe                  Fort Myers  FL        992   14       53        25:13.4      8:08/M
       5    Christian Hubner                  Cape Coral  FL        965   14       54        25:27.8      8:13/M
       6    Brenden Moreland                  Lehigh Acres  FL      986   14       57        25:43.7      8:18/M
       7    Kaden Ashley                      Cape Coral  FL        147   12      105        45:07.5     14:33/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gracie Goll                       Estero  FL            185   14       38        23:24.2      7:33/M
       2    Kileigh Russell                   Fort Myers  FL        174   14       39        23:36.7      7:37/M
       3    Abigail Beck                      Estero  FL            171   14       40        23:43.9      7:39/M
       4    Laura Godsea                      Estero  FL            160   14       43        24:06.1      7:46/M
       5    Jennifer Jimenez-Martines                                 7   14       56        25:30.7      8:14/M
       6    Averie Coup                       Fort Myers  FL        161   14       61        27:05.4      8:44/M
       7    Janella Hassel                    Bonita Springs  FL    973   14       68        28:44.6      9:16/M
       8    Callee Akehurst                   Fort Myers  FL        151   14       70        29:03.4      9:22/M
       9    Katelyn Nelesen                   Estero  FL            163   14       84        33:08.1     10:41/M
      10    Makenna Bell                      Fort Myers  FL        180   11       91        36:40.5     11:50/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hugh Brittenham                   Fort Myers  FL        968   17        2        16:59.9      5:29/M
       2    Brian Robinson                    Estero  FL            139   15        4        18:12.0      5:52/M
       3    Brandon Palomino                  Bonita Spgs  FL       181   16        5        18:17.8      5:54/M
       4    Terrell White                     Lehigh Acres  FL       21   17        6        18:25.0      5:56/M
       5    Alex Bagby                        Fort Myers  FL        150   15        7        18:29.8      5:58/M
       6    Damien Simmonds                                          29   17        8        18:52.7      6:05/M
       7    Ben Hassel                        Bonita Springs  FL    974   18        9        18:54.7      6:06/M
       8    Kolton Pickard                    Fort Myers  FL        145   15       10        19:07.6      6:10/M
       9    Brandon Adams                     Bonita Springs  FM    141   16       11        19:20.6      6:14/M
      10    Zachary Dale                      Fort Myers  FL        182   16       12        19:21.8      6:15/M
      11    Riley Reiter                      Fort Myers  FL        183   15       13        19:26.5      6:16/M
      12    Benjamin Mekelski                                        19   17       14        19:36.5      6:19/M
      13    Isarel Pelcastre                                         59   17       15        19:51.1      6:24/M
      14    Derron Gayman                     Fort Myers  FL        144   17       16        19:54.2      6:25/M
      15    Alex Kistamma                     Lehigh Acres  FL      983   15       19        20:21.0      6:34/M
      16    Ronnie Brown                                            133   15       20        20:48.7      6:43/M
      17    Jared Olitsky                     Fort Myers  FL        143   15       22        21:03.8      6:47/M
      18    Bryce Wathen                      Estero  FL            154   15       23        21:25.0      6:55/M
      19    Ricardo Hernandez                                       196   18       24        21:26.2      6:55/M
      20    Payton Arabie                     Fort Myers  FL        138   15       29        22:23.0      7:13/M
      21    Nate Hassel                       Bonita Springs  FL    975   16       50        24:58.2      8:03/M
      22    Tyler Ketron                                            194   16       71        29:33.1      9:32/M
      23    Logan Spence                                            195   17      102        41:04.8     13:15/M
      24    Daniel Aparicio                                         193   16      103        42:38.3     13:45/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madison Hood                      Estero  FL            184   15       33        22:50.3      7:22/M
       2    Lillian Brodeur                   Estero  FL            137   15       34        22:59.9      7:25/M
       3    Zoe Perez                         Ft Myers  FL          191   15       35        23:09.2      7:28/M
       4    Deanna Simpson                                            9   16       37        23:22.0      7:32/M
       5    Jadyn Dowdy                       Estero  FL            135   15       41        23:45.4      7:40/M
       6    Riley Adams                       Bonita Spgs  FL       140   16       42        24:01.1      7:45/M
       7    Maricel Esquilin                  Bonita Spgs  FL       186   17       44        24:13.9      7:49/M
       8    Madison Cairo                     Estero  FL            176   17       45        24:16.2      7:50/M
       9    Madison Lelievre                  Estero  FL            157   15       63        27:19.1      8:49/M
      10    Nayelli Gonzalez                                        129   15       66        27:57.7      9:01/M
      11    Lindsay Buchner                                         132   15       67        28:23.9      9:09/M
      12    Litzy Badill-Fuentes                                    168   17       69        28:55.2      9:20/M
      13    Shemiah Lee                                             201   17       73        30:07.0      9:43/M
      14    Kaylynn Holmes                                          203   16       74        30:09.2      9:44/M
      15    Leslie Lopez                                             17   17       75        30:16.7      9:46/M
      16    Chelsea Lanis                     Fort Myers  FL        989   16       83        33:03.0     10:40/M
      17    Lashayla Beecham                                        200   16       86        35:57.0     11:36/M
      18    Jaileen Barrera                                         198   15       87        35:57.3     11:36/M
      19    Ruth Ramirez                                            199   19       88        36:02.1     11:37/M
      20    Connor Daniels                                          131   15       93        37:11.0     12:00/M
      21    Haley Hammersfahr                                       128   15       97        38:05.6     12:17/M
      22    Paula Ponce                                             197   16       98        39:15.5     12:40/M
      23    Britney Aguiar                    Cape Coral  FL        173   15      100        39:33.1     12:45/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gabriel Miranda                   Lehigh Acres  FL      990   24       25        21:30.9      6:56/M
       2    Maniram Rampersaud                Lehigh Acres  FL      984   24       82        33:02.0     10:39/M
       3    Luis Aguair                       Cape Coral  FL        175   24       95        37:48.3     12:12/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alyx DePagter                     Fort Myers  FL        981   21       77        31:41.8     10:13/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Bumpus                    Fort Myers  FL        970   29       32        22:50.2      7:22/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin Pignatone                Estero  FL            153   32        3        17:45.5      5:44/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherry Granger                    Cape Coral  FL        189   32       80        32:28.2     10:28/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Szczepanski                  Mentor  OH            158   35       89        36:27.7     11:45/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leigh Williamson                  Estero  FL            148   37       27        22:04.3      7:07/M
       2    Alexis Arnone                     Pompano Beach  FL     988   36       52        25:10.9      8:07/M
       3    Jean Crenshaw                     Ft. Myers  FL         178   38       92        36:52.7     11:54/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Godsea                      Estero  FL            159   42       49        24:51.8      8:01/M
       2    Aaron Coup                        Fort Myers  FL        162   42       59        26:51.4      8:40/M
       3    Jeff Parcheta                     Fort Myers  FL        987   42       62        27:15.4      8:47/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Bell                        Fort Myers  FL        179   43       58        26:49.9      8:39/M
       2    Anna Maria Lazzizzera             Cape Coral  FL        967   43       76        30:21.3      9:47/M
       3    Toya Felston                      Fort Myers  FL        993   44      106        45:42.5     14:45/M
       4    Tisha Moorer                      Lehigh Acres  FL      991   40      107        45:55.8     14:49/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trisha Tryka                      Ft Myers  FL          156   47       55        25:28.5      8:13/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg Messore                      Fort Myers  FL        985   54       30        22:36.8      7:17/M
       2    Scott Kook                        Alva  FL              187   54       46        24:28.3      7:54/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mario Johnson                     North Fort Myers  F   982   56       36        23:17.9      7:31/M
       2    Doug Stahl                        Canfield  OH          142   55       51        25:05.4      8:05/M
       3    Kevin Kincaid                     Fort Myers  FL        976   58       60        26:52.2      8:40/M
       4    Patrick Esposito                  Fort Myers  FL        202   58       65        27:49.6      8:58/M
       5    Steve McGowan                     North Fort Myers  F   980   58       78        31:42.8     10:14/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maryann Windey                    Cape Coral  FL        971   55      101        39:35.3     12:46/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zeke Perez                        Fort Myers  FL        979   62       94        37:42.6     12:10/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John W. Spotts                    Cape Coral  FL        136   65       72        29:54.1      9:39/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Lewis                        Fort Myers  FL        149   67       99        39:24.2     12:43/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Crann                          Punta Gorda  FL       964   72       85        33:12.1     10:43/M
       2    John Laird                        North Fort Myers  F     1   71       96        38:01.2     12:16/M
       3    Richard Ahlborn                   Cape Coral  FL        966   73      104        42:46.5     13:48/M
Posted in Results
Tags: , ,
One comment on “2018 Omega Youth 5K Results
  1. Ed says:

    Another great event…good job Rachael!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.