2018 TALC FUNd Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jose Velasquez                                        6   50        1        21:31.3      6:56/M
Top

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Olsen                      Littleton Eleme   944   31        5        23:53.5      7:42/M
Top

Male MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg Adkins                       District           17   53        8        24:22.4      7:52/M
Top

Female MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deb Reed                                             10   59       24        29:49.9      9:37/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Anderson                    N/A               914   60        9        24:42.6      7:58/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Northrup                 Active Lee Run    891   59       28        30:46.0      9:55/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Donnelly                     NA                876   62       18        27:29.8      8:52/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lesley Wilson                     Active Lee Run    892   62       45        35:58.1     11:36/M
Top

Male 10 and Under


Record: Denny Olsen – Year: 2018 – Time: 23:20.9- New Record!

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denny Olsen                       Littleton Eleme   943   10        2        23:20.9      7:32/M
       2    Josiah Baker                      Active Lee Run    872    8       39        32:59.8     10:38/M
       3    Jackson Cunningham                Ray V Pottorf E   941    8       49        38:14.1     12:20/M
       4    Cooper Nelson                     Veterans Park     900    2       88        52:59.2     17:05/M
       5    Isaac Baker                       Active Lee Run    873    8       94        54:52.1     17:42/M
Top

Female 10 and Under


Record: Addison Pooler – Year: 2016 – Time: 23:16.8

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peyton Olsen                      Littleton Eleme   945    8       32        32:17.5     10:25/M
       2    molly macartney                   Tice Elementary     5    8       34        32:30.4     10:29/M
       3    Malena Meyer                      tice elementary    19    8       35        32:33.7     10:30/M
       4    Brooke Metcalfe                   Ray V. Pottorf    960    8      104        55:41.8     17:58/M
Top

Male 11 to 14


Record: Brenden Moreland – Year: 2018 – Time: 23:48.5- New Record!

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenden Moreland                  Team Tice         936   14        3        23:48.5      7:41/M
       2    Jayse Ballotti                    Active Lee Run    955   11       11        26:07.5      8:25/M
       3    James Lacy                        Team Tice         937   12       27        30:21.9      9:47/M
       4    Speedy Lucas Chiappetta           Rayma Page        946   12       31        31:58.4     10:19/M
       5    Mason Palkovic                    Mirror Lakes      858   12       33        32:26.5     10:28/M
       6    Gabriel Ayala                     Riverdale High      2   14       41        34:08.0     11:01/M
Top

Female 11 to 14


Record: Katie Johnson – Year: 2017 – Time: 24:53.5

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Johnson                     Lexington Middl   877   12       10        24:59.0      8:04/M
Top

Female 15 to 19


Record: Amber Winton – Year: 2015 – Time: 20:46.5

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma McThenia                     N/A               922   18       42        34:36.1     11:10/M
       2    Malorie Whited                                      949   17       96        54:57.0     17:44/M
Top

Male 20 to 24


Record: Jordan Wilcox – Year: 2014 – Time: 20:24.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Weinlauf                     manatee element    20   24       19        27:53.8      9:00/M
       2    Tyler May                         Three oaks midd   981   22       47        37:07.4     11:58/M
Top

Female 20 to 24


Record: Karen Ambrose – Year: 2014 – Time: 24:18.8

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jackie Rivera                     Manatee Element   913   24       40        33:15.7     10:44/M
       2    Allison Garrich                   Active Lee Run    870   22       48        37:07.9     11:58/M
       3    Cassie LeMaster                                     964   24       68        44:47.0     14:27/M
       4    Shaye Sutherland                  Mirror Lakes El   857   23       70        46:15.0     14:55/M
       5    Snow White                        Challenger Midd   974   23       81        50:40.0     16:21/M
       6    Emily Johnson                     Mariner Middle    862   21       84        52:44.8     17:01/M
Top

Male 25 to 29


Record: Ross Lenehan – Year: 2015 – Time: 16:53.7

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Morgan                      Lehigh Senior H   956   27       30        31:37.0     10:12/M
       2    Matthew Estevez                   Veterans Park A   971   27       44        35:32.3     11:28/M
Top

Female 25 to 29


Record: Brittany Marshall – Year: 2017 – Time: 23:10.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Felicia Nudo                      Team Tice 0381    934   27        6        24:02.6      7:45/M
       2    Katie Burkett                     Harns Marsh Ele    12   25       15        26:31.2      8:33/M
       3    Quincy Hosey                      Colonial Eagles   963   25       64        44:44.6     14:26/M
       4    Dawn Ard                          Colonial Eagles   962   25       66        44:45.5     14:26/M
       5    Janelle Zingaro                   Ray V Pottorf E   856   25       72        49:01.0     15:49/M
       6    Lauren Johnson                    Mariner Middle    864   25       85        52:45.2     17:01/M
Top

Male 30 to 34


Record: Jonathan Smith – Year: 2015 – Time: 18:35.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Kmetetz                                          4   33        7        24:17.7      7:50/M
       2    Ryan Nelson                       Veterans Park     844   33       16        26:31.3      8:33/M
Top

Female 30 to 34


Record: Sara Strong – Year: 2015 – Time: 20:14.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samantha Hower                    Mariner High      874   30       25        29:58.7      9:40/M
       2    Kristina Meyer                    Tice Elementary   977   31       38        32:39.0     10:32/M
       3    Andrea Lechner                    Mirror Lakes El   860   32       53        39:12.2     12:39/M
       4    Jenniffer Hernandez               Tice Elementary   928   33       74        49:25.3     15:56/M
       5    Merk Reed                                            11   30      110      1:01:50.3     19:57/M
Top

Male 35 to 39


Record: Gregory Adman – Year: 2015 – Time: 20:12.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jackson Morgan                    Lehigh Senior H   957   39        4        23:50.5      7:41/M
       2    Jason King                        Varsity Lakes M   979   39       13        26:23.5      8:31/M
Top

Female 35 to 39


Record: Katie Donohue – Year: 2016 – Time: 23:38.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura MacArtney                   Tice Elementary   978   39       37        32:37.8     10:31/M
       2    Jill Cunningham                   Ray V Pottorf E   940   36       58        40:21.2     13:01/M
       3    Jennette Smith                    Colonial Elemen   948   38       65        44:45.3     14:26/M
       4    Ann Seeley                        Colonial eagles   868   36       69        46:14.5     14:55/M
       5    Wanakanee Stevens                 Ray V. Pottorf    976   36       73        49:01.2     15:49/M
       6    Ana Lamotta                       Tice Elementary   929   39       80        49:56.7     16:06/M
       7    Ariana Nelson                     Veterans Park     845   36       87        52:54.2     17:04/M
       8    Jaclyn Baker                      active lee run    869   39       95        54:52.1     17:42/M
       9    Kimberly Lindmeyer                Mariner Middle    921   38      100        55:30.3     17:54/M
      10    Kendra Butler                                         9   38      109      1:01:50.1     19:57/M
Top

Male 40 to 44


Record: Torrin Brauch – Year: 2014 – Time: 20:21.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Seth Meiderdrut                   N/a               942   42       14        26:30.2      8:33/M
       2    Jason Plucker                     Varsity Lakes M   973   41       17        27:22.4      8:50/M
       3    Corey Julin                       Veterans Park A   824   41       56        39:34.0     12:46/M
Top

Female 40 to 44


Record: Alexa Gemma – Year: 2017 – Time: 20:59.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samantha Gibbs                    Mirror Lakes      859   40       26        30:16.2      9:46/M
       2    Marilyn Ayala                     Riverdale High      1   44       51        38:39.2     12:28/M
       3    Alicia Chiappetta                 n/a               919   43       52        39:08.2     12:37/M
       4    Kristi Lampkins                   Tice              931   40       78        49:44.0     16:03/M
       5    Michelle Metcalfe                 Ray V. Pottorf    865   43      105        56:54.0     18:21/M
Top

Female 45 to 49


Record: Marisa Ellison – Year: 2016 – Time: 22:11.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie Lands                     Tice elementary   927   46       36        32:35.0     10:31/M
       2    Julie Ingraham                    Cape Elementary   918   46       50        38:34.7     12:26/M
       3    Stephanie Moreland                Team Tice         935   46       55        39:22.1     12:42/M
       4    Shandra Backens                   Success Academy   938   45       60        41:39.7     13:26/M
       5    Susana Diaz-Bonequi               Ray V. Pottorf    972   49       63        44:44.3     14:26/M
       6    Rachelle Hebert                   Three Oaks Elem   879   48       93        54:19.8     17:31/M
       7    Anna Whitten                      Colonial Eagles   867   46      101        55:30.4     17:54/M
       8    April Williamson                  Challenger Midd   947   46      103        55:35.7     17:56/M
Top

Male 50 to 54


Record: Mel Tackett – Year: 2016 – Time: 20:50.5

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Louis Chiappetta                  n/a               920   50       29        31:02.4     10:01/M
       2    Raymond Campbell                  N/A               888   51       61        42:39.9     13:45/M
       3    Matthew Carey                     Mariner Middle    863   50       86        52:48.6     17:02/M
Top

Female 50 to 54


Record: Kathy Kraus – Year: 2015 – Time: 26:29.8

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Adkins                                        18   52       59        41:34.2     13:25/M
       2    Arlene Kane                       Tice Elementary   924   54       62        42:47.7     13:48/M
       3    Ronda Amaya                       Tice Elementary   926   53       75        49:34.9     15:59/M
       4    Sharon Brooks                     Tice              933   54       79        49:50.3     16:05/M
       5    Melissa Goris                     Cape Elementary   917   53       82        52:26.7     16:55/M
       6    Amy Johnson                       Mariner Middle    861   51       83        52:38.4     16:59/M
       7    Lisa DuBrava                                        951   52       97        54:57.0     17:44/M
       8    Buffy Bentley                     Challenger Midd   975   53      102        55:34.9     17:55/M
       9    Melissa Roof                                        965   50      108        57:03.9     18:24/M
Top

Male 55 to 59


Record: Patrick Fay – Year: 2016 – Time: 20:43.6

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Martin                      Lee County Scho   970   59       12        26:10.5      8:26/M
       2    Steve McGowan                                         7   58       21        28:23.0      9:09/M
       3    Patrick Esposito                                    968   57       22        28:33.4      9:13/M
Top

Female 55 to 59


Record: Kelly Bowie – Year: 2016 – Time: 26:08.8

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vicki Campbell                    N/A               889   59       76        49:40.5     16:01/M
       2    Bernadette Pearl                  Three Oaks Elem   878   55       91        54:17.7     17:31/M
       3    Elena De Juan                     Three Oaks Elem   882   56       92        54:18.8     17:31/M
       4    Tina Tomlinson                    Ray V Pottorf E   958   59      106        56:54.9     18:21/M
Top

Male 60 to 64


Record: Steve Anderson – Year: 2018 – Time: 24:42.6- New Record!

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Quilter                                           16   63       20        27:59.1      9:02/M
Top

Female 60 to 64


Record: Clara McCormick – Year: 2016 – Time: 21:33.8

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Kohlhauff                    Active Lee Run    871   62       54        39:19.0     12:41/M
       2    Teresa McGowan                                        8   60       57        39:56.9     12:53/M
       3    Nora McDonald                                       954   60       67        44:45.7     14:26/M
       4    Carol Hedrick                     Lehigh elementa   883   60       89        53:25.3     17:14/M
       5    Grace Carver                      Mirror Lakes El   980   63       90        53:25.4     17:14/M
Top

Male 65 to 69


Record: Bob Lee – Year: 2016 – Time: 23:29.6

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Jadlocki                     n/a               923   69       23        28:37.2      9:14/M
Top

Female 65 to 69


Record: Beth O’Brien – Year: 2018 – Time: 36:12.0- New Record!

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beth O'Brien                      Treeline          896   65       46        36:12.0     11:41/M
       2    Donna Mutzenard                   N/A               880   67       71        47:37.2     15:22/M
       3    Janice Belmonte                                      13   65      111      1:03:06.1     20:21/M
Top

Male 70 and over


Record: Howard Anderson – Year: 2014 – Time: 31:30.8

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Jadlocki                   Na                916   71       43        35:28.0     11:26/M
       2    Craig Bowman                      Retired Teache     15   71       98        55:04.6     17:46/M
Top

Female 70 and over


Record: Mary Fischer – Year: 2015 – Time: 46:17.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eileen Markwood                   N/A               886   74       77        49:40.9     16:01/M
       2    Jo Bowman                         Retired Teache     14   70       99        55:05.3     17:46/M
       3    Anita Solomon                     Ray V. Pottorf    959   75      107        56:59.0     18:23/M
Posted in Results
Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*