Inaugural Rotary 5K to End Polio Now Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: Top Finishers 15-19 25-29 45-49

Top

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hugh Brittenham                   Fort Myers  FL       1126   15        1        16:31.1      5:20/M
       2    Evan Williams                     Fort Myers  FL       1139   19        2        17:04.0      5:30/M
       3    Matthew Ellard                    Estero  FL           1134   16        3        17:32.1      5:39/M
Top

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trisha Tryka                      Ft Myers  FL         1110   45       20        24:27.0      7:53/M
       2    Darina Cammarato                  Estero  FL           1112   47       24        27:04.5      8:44/M
       3    Linda Sethare-Caruso              Cape Coral  FL       1132   52       25        27:37.3      8:55/M
Top

Male MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Shaw                        Cape Coral  FL       1121   40       23        26:26.2      8:32/M
Top

Female MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Hill                       Bonita Springs  FL   1093   47       28        28:04.5      9:03/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sammy Mapes                       Fort Myers Beach  F  1119   55        5        18:31.4      5:58/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Lefebvre-Loughrey             Fort Myers Beach  F  1141   50       27        27:56.3      9:01/M
Top

Male SUPER GRAND MASTER Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Bates                        Captiva  FL          1130   66       18        22:42.7      7:19/M
Top

Female SUPER GRAND MASTER Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Faye Miller                       Cape Coral  FL       1128   64       36        36:39.4     11:49/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Arsenauilt                                         1136   10       35        33:36.3     10:50/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Edwards                  Estero  FL           1113   14       10        20:15.0      6:32/M
       2    Nate Hassel                       Bonita Springs  FL   1115   14       21        25:59.3      8:23/M
       3    Sam Walch                         Fort Myers  FL       1131   14       29        28:42.9      9:15/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dean Gamblin                      Estero  FL           1124   16        4        17:38.4      5:41/M
       2    Pedro Angeles                     Fort Myers  FL       1135   18        6        18:48.5      6:04/M
       3    Jordan Paredes                    Estero  FL           1129   18        7        19:27.4      6:16/M
       4    Austin Lovell                     Cape Coral  FL       1117   17        8        19:50.0      6:24/M
       5    Ben Hassel                        Bonita Springs  FL   1116   16        9        20:04.6      6:28/M
       6    Justin Nesbit                     Bonita Springs  FL   1125   18       11        20:22.3      6:34/M
       7    Brandon Palomino                                       1114   15       12        20:31.2      6:37/M
       8    Jared Trejo                                            1144   15       14        20:58.5      6:46/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vanessa Sandoval                                       1143   16       26        27:44.0      8:57/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carrie Cunningham                 Naples  FL           1109   29       32        31:35.8     10:11/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Morrow                       Fort Myers  FL       1138   31       19        23:18.5      7:31/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fernando Espinoza                 Bonita Springs  FL   1076   44       30        29:36.1      9:33/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryan Cannan                      Naples  FL           1107   45       31        30:05.9      9:42/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wendy Arsenault                                        1137   47       33        31:39.2     10:13/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Raul Rojas                        Estero  FL           1133   54       13        20:46.9      6:42/M
       2    Michael Bravo                     Fort Myers  FL       1118   54       15        21:00.9      6:46/M
       3    Rick Loughrey                     Fort Myers Beach  F  1140   50       16        21:04.9      6:48/M
       4    Robert Dietz                      Bonita Springs  FL   1142   54       17        22:26.7      7:14/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Esposito                  Fort Myers  FL       1123   56       22        26:21.2      8:30/M
       2    Wayne Hemstead                    Naples  FL           1026   59       34        33:36.0     10:50/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Neil Gomeringer                   Fort Myers  FL       1127   64       37        40:55.1     13:12/M
Posted in Results
Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*