Monthly Archives: November 2016

2016 Holiday Hustle 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Calvillo 1158 16 1 17:57.0 5:47/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Sams 223 31 12 21:10.6 6:50/M
Top

Male 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Woody 219 10 11 20:59.9 6:46/M
2 Evan Vanbuskirk Venice FL 50 10 26 23:19.6 7:31/M
3 Gavin Goertler Venice FL 87 10 27 23:47.1 7:40/M
4 Harrison Adams Venice FL 117 10 36 24:33.5 7:55/M
5 Wyatt Dunn 233 10 55 26:49.2 8:39/M
6 James Hunek Venice FL 78 10 73 27:46.1 8:57/M
7 Luc Colantuono 132 9 92 29:02.8 9:22/M
8 Laird Foley 146 8 103 30:34.6 9:52/M
9 Aiden Streich 209 10 104 30:47.6 9:56/M
10 Bryn Finger 142 9 110 31:19.1 10:06/M
11 Paul Jara 156 9 119 32:06.7 10:21/M
12 Jacob Greenwood 150 8 122 32:16.0 10:25/M
13 Collin Mulvihill 188 7 130 33:04.9 10:40/M
14 Graham Cassani 127 8 134 33:44.0 10:53/M
15 Spencer Canaday Venice FL 29 10 136 34:02.1 10:59/M
16 Casey Alford Nokomis FL 120 10 140 34:12.8 11:02/M
17 Liam Foley 147 10 142 34:14.4 11:03/M
18 Landon Jarvis 159 9 149 34:56.5 11:16/M
19 Luke Dalton 136 9 152 35:47.9 11:33/M
20 Austin Hockett 154 8 156 36:00.7 11:37/M
21 Stephen Reopell Venice FL 82 8 161 37:51.7 12:13/M
22 Logan Stephens Nokomis FL 240 9 171 38:32.0 12:26/M
23 Nicholas Cominotti Venice FL 14 9 180 39:26.3 12:43/M
24 Brenden Ebaugh Venice FL 101 8 187 40:06.0 12:56/M
25 Blake Dunley Venice FL 13 8 200 42:52.8 13:50/M
26 Cole Dunley Venice FL 11 6 201 42:59.6 13:52/M
27 Kai Knott Venice FL 99 8 221 49:36.6 16:00/M
28 Angelo Lopez 1155 8 227 50:32.5 16:18/M
Top

Female 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Sweiderk 213 8 45 25:18.0 8:10/M
2 Amara Chamberlain 243 10 47 25:24.1 8:12/M
3 Meg Mulvihill 190 9 89 28:56.4 9:20/M
4 Claire Woody 232 8 108 31:11.5 10:04/M
5 Lily Culver-Wallaston 246 7 176 38:39.6 12:28/M
6 Sofia Cassani 129 10 182 39:37.8 12:47/M
7 Averie Fralin 251 9 207 43:46.8 14:07/M
8 Hailey Pampinella Nokomis FL 237 8 223 50:27.4 16:16/M
9 Isela Lopez 1156 3 225 50:32.1 16:18/M
Top

Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Sweiderk 210 14 4 18:49.5 6:04/M
2 Austin Lane Venice FL 80 13 5 19:36.4 6:19/M
3 Louis Robinson 199 13 10 20:58.8 6:46/M
4 Elijah Smith 1150 13 14 21:33.4 6:57/M
5 Garrett Wheeler 218 14 15 21:37.0 6:58/M
6 Mathew Groves 151 11 17 22:06.9 7:08/M
7 Cal Sweiderk 211 13 21 22:35.4 7:17/M
8 Preston Yearly 222 13 25 23:09.3 7:28/M
9 Jackson Adams Venice FL 118 13 34 24:25.8 7:53/M
10 Juan Hernandez 152 11 43 25:16.8 8:09/M
11 Tj Hockett 155 13 48 25:27.2 8:13/M
12 Stefan Slavov 207 14 50 26:07.9 8:25/M
13 Grant Britton 123 12 53 26:37.6 8:35/M
14 Ethan Morandi 183 13 69 27:27.5 8:51/M
15 Filip Slavov 206 11 77 27:59.4 9:02/M
16 Joseph Crowell 133 12 81 28:32.1 9:12/M
17 Jacen Colantuono 131 13 85 28:52.2 9:19/M
18 Jacob Porvaznik 196 13 87 28:54.5 9:19/M
19 Douglas Schapley Venice FL 1145 12 96 29:34.3 9:32/M
20 Spero Strates 208 11 97 29:38.8 9:34/M
21 Peter Liakakos 168 12 118 32:01.6 10:20/M
22 Brogan Hollinger Venice FL 71 12 150 35:06.9 11:19/M
23 Sean Seibert 202 12 170 38:27.8 12:24/M
24 Jake Morris 187 13 174 38:37.4 12:27/M
25 Kole Schaefer 200 11 175 38:39.5 12:28/M
26 Kohen Finger 145 11 181 39:32.2 12:45/M
27 Trenton Burge 124 11 184 39:38.3 12:47/M
28 Ryan Hunek Venice FL 77 12 205 43:32.4 14:03/M
29 Michael Groves 228 12 217 49:23.5 15:56/M
Top

Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Dalton 137 13 32 24:15.4 7:49/M
2 Catherine Dalton 135 12 33 24:24.1 7:52/M
3 Emma Mogford 182 12 37 24:37.7 7:56/M
4 Brenna Magliacane 171 11 60 27:08.7 8:45/M
5 Tyler Evans North Port FL 8 11 61 27:08.8 8:45/M
6 Morgan Pachter 192 13 62 27:22.8 8:50/M
7 Tamia Hill 153 14 67 27:26.3 8:51/M
8 Tatiana Jara 157 11 70 27:29.5 8:52/M
9 Olivia Butzko Venice FL 72 11 82 28:41.1 9:15/M
10 Kayla Piehler 195 11 83 28:41.3 9:15/M
11 Gracie McMinn 176 11 91 28:57.5 9:20/M
12 Quinn Dubre 139 13 93 29:15.3 9:26/M
13 Sydney Pachter 193 13 98 29:39.2 9:34/M
14 Charleigh Sue Morris 186 11 100 29:46.2 9:36/M
15 Triston Babb 229 11 123 32:20.5 10:26/M
16 Olivia Seibert 203 14 135 33:50.6 10:55/M
17 Savannah Holmes Port Charlotte FL 26 12 153 35:57.6 11:36/M
Top

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Van Der Weert Osprey FL 3 17 2 18:24.6 5:56/M
2 Josh Lawson Venice FL 238 17 3 18:25.5 5:56/M
3 Tyler Pachter 194 16 8 20:10.8 6:30/M
4 Ravi Patel Venice FL 94 17 9 20:23.4 6:35/M
5 Austin Streich 1151 19 16 21:43.4 7:00/M
6 Sam Reese Venice FL 95 16 113 31:26.9 10:08/M
Top

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emilee Barrett Venice FL 58 16 31 24:04.0 7:46/M
2 Alyssa Bolton North Port FL 4 16 107 31:10.8 10:03/M
3 Amanda Barrett Venice FL 57 15 128 32:37.3 10:31/M
4 Kelli Martin 173 15 196 41:32.5 13:24/M
Top

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Kelling Venice FL 43 23 7 20:02.2 6:28/M
2 Austin Fralin 250 22 41 25:06.5 8:06/M
Top

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellie Wilbur Tampa FL 92 23 39 25:04.0 8:05/M
2 Tori Mogford 1120 22 72 27:45.0 8:57/M
3 Maura Skehan Newington CT 69 22 168 38:12.7 12:19/M
4 Ember Wackelin Sarasota FL 67 24 169 38:12.7 12:19/M
Top

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Lisik North Port FL 106 25 63 27:23.8 8:50/M
2 Sara Van Der Veken Venice FL 52 27 155 35:58.6 11:36/M
3 Julie Boehm Grovetown GA 41 26 193 41:01.1 13:14/M
4 Kara Abbot Mateo West Palm Beach FL 40 26 194 41:01.1 13:14/M
Top

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Lasorso 1153 31 49 25:37.8 8:16/M
2 Isel Lopez 1157 33 209 44:06.2 14:14/M
3 Dana Lopez 1154 34 226 50:32.5 16:18/M
Top

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casandra Paasche Englewood FL 105 31 59 27:02.4 8:43/M
2 Kelli Carter Englewood FL 104 33 105 31:01.4 10:00/M
3 Diana Paglione Venice FL 35 34 148 34:49.5 11:14/M
4 Echo Lazorko 165 33 185 39:38.4 12:47/M
5 Tara Correia Port Charlotte FL 47 31 195 41:07.5 13:16/M
6 Mallory Lasorso 1152 30 224 50:31.9 16:18/M
Top

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ueber Cruz Venice FL 64 38 13 21:23.7 6:54/M
2 David Culver 248 36 19 22:28.6 7:15/M
3 Justin Grant Venice FL 81 37 23 23:02.5 7:26/M
4 Anthony Mowry Venice FL 17 39 38 24:52.7 8:01/M
5 Panagiotis Liakakos 167 35 57 26:57.5 8:42/M
6 Mike Woody 244 39 109 31:11.7 10:04/M
7 Jon Knott Venice FL 98 38 132 33:19.5 10:45/M
8 Steve Holmes Port Charlotte FL 25 38 146 34:43.2 11:12/M
9 John Stephens N.

Read more ›




Inaugural Rotary 5K to End Polio Now Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: Top Finishers 15-19 25-29 45-49

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 1126 15 1 16:31.1 5:20/M
2 Evan Williams Fort Myers FL 1139 19 2 17:04.0 5:30/M
3 Matthew Ellard Estero FL 1134 16 3 17:32.1 5:39/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 1110 45 20 24:27.0 7:53/M
2 Darina Cammarato Estero FL 1112 47 24 27:04.5 8:44/M
3 Linda Sethare-Caruso Cape Coral FL 1132 52 25 27:37.3 8:55/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Shaw Cape Coral FL 1121 40 23 26:26.2 8:32/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Hill Bonita Springs FL 1093 47 28 28:04.5 9:03/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 1119 55 5 18:31.4 5:58/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Lefebvre-Loughrey Fort Myers Beach F 1141 50 27 27:56.3 9:01/M
Top

Male SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1130 66 18 22:42.7 7:19/M
Top

Female SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 1128 64 36 36:39.4 11:49/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Arsenauilt 1136 10 35 33:36.3 10:50/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Edwards Estero FL 1113 14 10 20:15.0 6:32/M
2 Nate Hassel Bonita Springs FL 1115 14 21 25:59.3 8:23/M
3 Sam Walch Fort Myers FL 1131 14 29 28:42.9 9:15/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Gamblin Estero FL 1124 16 4 17:38.4 5:41/M
2 Pedro Angeles Fort Myers FL 1135 18 6 18:48.5 6:04/M
3 Jordan Paredes Estero FL 1129 18 7 19:27.4 6:16/M
4 Austin Lovell Cape Coral FL 1117 17 8 19:50.0 6:24/M
5 Ben Hassel Bonita Springs FL 1116 16 9 20:04.6 6:28/M
6 Justin Nesbit Bonita Springs FL 1125 18 11 20:22.3 6:34/M
7 Brandon Palomino 1114 15 12 20:31.2 6:37/M
8 Jared Trejo 1144 15 14 20:58.5 6:46/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vanessa Sandoval 1143 16 26 27:44.0 8:57/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Cunningham Naples FL 1109 29 32 31:35.8 10:11/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Morrow Fort Myers FL 1138 31 19 23:18.5 7:31/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fernando Espinoza Bonita Springs FL 1076 44 30 29:36.1 9:33/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Cannan Naples FL 1107 45 31 30:05.9 9:42/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Arsenault 1137 47 33 31:39.2 10:13/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raul Rojas Estero FL 1133 54 13 20:46.9 6:42/M
2 Michael Bravo Fort Myers FL 1118 54 15 21:00.9 6:46/M
3 Rick Loughrey Fort Myers Beach F 1140 50 16 21:04.9 6:48/M
4 Robert Dietz Bonita Springs FL 1142 54 17 22:26.7 7:14/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 1123 56 22 26:21.2 8:30/M
2 Wayne Hemstead Naples FL 1026 59 34 33:36.0 10:50/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1127 64 37 40:55.1 13:12/M

Read more ›




2016 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1096 29 1 15:27.4 4:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delanie Zohler Cape Coral FL 1092 15 7 21:49.3 7:02/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Russell Cape Coral FL 1103 42 6 21:35.4 6:58/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Price Cape Coral FL 1077 48 9 22:05.7 7:07/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 1099 55 4 18:15.0 5:53/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Roeth Fort Myers FL 1070 52 15 23:50.1 7:41/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 1083 62 16 23:52.1 7:42/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doreen Milbrandt Cape Coral FL 1057 73 59 31:31.5 10:10/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sorton Jr Cape Coral FL 1192 9 63 32:09.5 10:22/M
2 Antonio Francioni Cape Coral FL 1024 8 75 34:50.7 11:14/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenzie Wallace Cape Coral FL 1074 10 68 33:08.6 10:41/M
2 Serenity Francioni Cape Coral FL 1023 10 92 40:47.8 13:09/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Savannah Hughes Cape Coral FL 1191 11 83 37:33.2 12:07/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Ringer Cape Coral FL 1084 15 2 18:00.1 5:48/M
2 Timothy Brett Cape Coral FL 1187 16 3 18:02.9 5:49/M
3 Marino Acquarlo Cape Coral FL 1013 15 5 21:09.0 6:49/M
4 Benjamin Rivas Cape Coral FL 1199 15 18 24:02.1 7:45/M
5 Anthony Dragich Cape Coral FL 1041 15 30 27:33.4 8:53/M
6 Anthony Haberman Cape Coral FL 1196 18 87 38:50.9 12:32/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Dragich Cape Coral FL 1040 18 36 28:12.9 9:06/M
2 Isabel Carvajal Fort Myers FL 1085 17 100 46:26.8 14:59/M
3 Kennedy Wallace Cape Coral FL 1072 15 104 49:35.1 16:00/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Greer Cape Coral FL 1021 24 51 30:14.9 9:45/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 1088 26 20 24:41.6 7:58/M
2 Francis Wooten Fort Myers FL 1017 29 45 29:34.8 9:32/M
3 Christopher Haberman Cape Coral FL 1194 26 46 29:35.4 9:33/M
4 Greg O’Donoghue North Fort Myers F 1025 25 76 35:58.8 11:36/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Favre Fort Myers Beach F 1069 29 19 24:24.8 7:52/M
2 Michelle Haberman Cape Coral FL 1195 26 37 28:19.6 9:08/M
3 Emma Love Fort Myers FL 1019 29 39 28:42.7 9:15/M
4 Jessie Tompkins Cape Coral FL 1080 26 54 30:30.1 9:50/M
5 Casie Binns Lehigh Acres FL 1079 27 55 30:34.3 9:52/M
6 Tracy Ulmer Fort Myers FL 1090 28 95 41:50.9 13:30/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Montone Fort Myers FL 1102 31 11 23:07.8 7:27/M
2 Andrew Schafer Cape Coral FL 1185 33 24 26:14.0 8:28/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Crist Fort Lauderdale FL 288 30 13 23:24.6 7:33/M
2 Ashley Reagan Cape Coral FL 1105 31 43 29:21.4 9:28/M
3 Jessica Hecei Cape Coral FL 1100 33 70 33:12.3 10:43/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Halsey Cape Coral FL 1188 37 22 25:21.6 8:11/M
2 Steven Bulss Cape Coral FL 1095 38 34 28:09.4 9:05/M
3 Stephen Stclair Cape Coral FL 1061 35 38 28:38.3 9:14/M
4 Joseph Francioni Cape Coral FL 1022 37 48 29:47.1 9:36/M
5 Zack Zeis Fort Myers FL 1018 35 94 41:42.5 13:27/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Treece Cape Coral FL 1097 39 40 28:48.1 9:17/M
2 Kristina Troyer Cape Coral FL 1186 35 44 29:29.0 9:31/M
3 Tracy Shaw Cape Coral FL 1030 39 60 31:42.4 10:14/M
4 Krista Lewis Cape Coral FL 1046 39 64 32:24.0 10:27/M
5 Michelle Stewart Fort Myers FL 1034 38 84 37:57.6 12:15/M
6 Jennifer Craft Cape Coral FL 1063 39 88 39:31.6 12:45/M
7 Chanelle Fires N Ft Myers FL 1086 37 102 46:42.1 15:04/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Kendall Apple Valley MN 1029 42 8 21:51.0 7:03/M
2 Frank Acquarulo Cape Coral FL 1015 43 33 27:59.0 9:02/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Anderson Cape Coral FL 107 41 27 27:05.8 8:44/M
2 Shannon Robison Cape Coral FL 1054 41 32 27:55.9 9:00/M
3 Anne Stauffer Cape Coral FL 1012 43 35 28:09.9 9:05/M
4 Heather Kendall Apple Valley MN 1028 41 49 30:01.9 9:41/M
5 Domenica Acquarulo Cape Coral FL 1014 40 56 30:51.3 9:57/M
6 Adrienne Andreae Punta Gorda FL 1089 40 65 32:31.3 10:29/M
7 Elizabeth Merriken Cape Coral FL 1032 44 66 33:02.1 10:39/M
8 Kelley Hansen Cape Coral FL 1049 42 72 34:08.7 11:01/M
9 Anna Maria Lazzizzera Cape Coral FL 1098 42 77 36:26.0 11:45/M
10 Sarah Johnson Fort Myers FL 1042 40 82 37:16.7 12:01/M
11 Marlena Wallace Cape Coral FL 1075 44 103 49:34.2 15:59/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Avery Cape Coral FL 1050 49 10 22:43.4 7:20/M
2 Ty Burger Cape Coral FL 1101 47 14 23:28.3 7:34/M
3 Brian Dragich Cape Coral FL 1037 45 26 26:43.4 8:37/M
4 Jeff Winterstein Cape Coral FL 1055 46 28 27:14.3 8:47/M
5 Chris Phillips Cape Coral FL 1091 45 53 30:26.4 9:49/M
6 Tom Trendafilov Cape Coral FL 1047 48 79 36:39.4 11:49/M
7 Jd Dereu Cape Coral FL 1081 48 85 38:48.4 12:31/M
8 John Haberman Cape Coral FL 1193 49 86 38:50.8 12:32/M
9 Paul Graef N Ft Myers FL 1087 49 101 46:41.8 15:04/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Winterstein Cape Coral FL 1056 47 23 26:02.1 8:24/M
2 Karla Avery Cape Coral FL 1051 47 57 31:04.2 10:01/M
3 Diana Garcia Bokeelia FL 1106 45 61 31:51.2 10:16/M
4 Christina Hauser Cape Coral FL 1078 47 69 33:09.8 10:42/M
5 Laura Forbes Hillsburgh ON 1039 48 71 34:08.1 11:01/M
6 Teresa Dragich Cape Coral FL 1038 45 74 34:43.2 11:12/M
7 Roxi Bradway Cape Coral FL 1198 47 78 36:26.8 11:45/M
8 Dawn Trendafilov Cape Coral FL 1048 46 96 42:44.1 13:47/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 1035 53 12 23:18.2 7:31/M
2 Brad Brazell Cape Coral FL 1068 53 17 23:54.0 7:43/M
3 Charles Reagan Cape Coral FL 1104 53 42 29:21.3 9:28/M
4 Allan Motter Havertown PA 1071 52 47 29:42.4 9:35/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marnie Keller Cape Coral FL 1027 53 25 26:30.8 8:33/M
2 Linda Sethare-Caruso Cape Coral FL 1197 52 29 27:28.0 8:52/M
3 Colleen Brazell Cape Coral FL 1067 53 58 31:09.2 10:03/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Bristow Cape Coral FL 1010 55 52 30:26.2 9:49/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Montpetit Cape Coral FL 1052 56 50 30:02.3 9:41/M
2 Terry Weiss Alva FL 1036 58 73 34:23.2 11:05/M
3 Lisa Cox Cape Coral FL 1053 55 90 40:20.7 13:01/M
4 Candy Loweke Cape Coral FL 1016 57 93 41:36.5 13:25/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 1082 62 21 24:54.3 8:02/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1200 64 80 36:42.7 11:50/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Barron Cape Coral FL 1033 60 81 36:59.4 11:56/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Sharp Cape Coral FL 1190 69 31 27:34.0 8:54/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claire Pedersen Fort Myers FL 1066 67 62 32:05.4 10:21/M
2 Pati Smith Cape Coral FL 1031 65 67 33:02.4 10:39/M
3 Mary Lewis Fort Myers FL 1189 65 91 40:23.7 13:02/M
4 Susan Dyszel Cape Coral FL 1011 68 97 43:13.9 13:56/M
Top

Male 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Martin Naples FL 1094 75 41 28:52.8 9:19/M
2 Jason Patterson Fort Myers FL 1065 86 89 40:14.0 12:59/M
3 William Welch Sarasota FL 1059 79 98 43:59.3 14:11/M
Top

Female 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Carney Cape Coral FL 1062 76 99 44:04.2 14:13/M

Read more ›




2016 Making Tracks for Missions 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 999 55 1 17:54.0 5:46/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodie Lefferts Naples FL 767 51 6 23:16.2 7:30/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daryl Tanski Fort Myers FL 287 47 3 22:27.1 7:15/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Ursitti Fort Myers FL 1007 44 11 26:14.1 8:28/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 690 53 4 22:36.9 7:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maribeth Lichty Ft Myers FL 691 53 9 25:50.5 8:20/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 698 62 5 22:47.9 7:21/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janis Jones Ft Myers FL 782 67 28 35:55.9 11:35/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jack Tanski –

Read more ›