Yearly Archives: 2016

2016 Holiday Hustle 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Calvillo 1158 16 1 17:57.0 5:47/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Sams 223 31 12 21:10.6 6:50/M
Top

Male 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Woody 219 10 11 20:59.9 6:46/M
2 Evan Vanbuskirk Venice FL 50 10 26 23:19.6 7:31/M
3 Gavin Goertler Venice FL 87 10 27 23:47.1 7:40/M
4 Harrison Adams Venice FL 117 10 36 24:33.5 7:55/M
5 Wyatt Dunn 233 10 55 26:49.2 8:39/M
6 James Hunek Venice FL 78 10 73 27:46.1 8:57/M
7 Luc Colantuono 132 9 92 29:02.8 9:22/M
8 Laird Foley 146 8 103 30:34.6 9:52/M
9 Aiden Streich 209 10 104 30:47.6 9:56/M
10 Bryn Finger 142 9 110 31:19.1 10:06/M
11 Paul Jara 156 9 119 32:06.7 10:21/M
12 Jacob Greenwood 150 8 122 32:16.0 10:25/M
13 Collin Mulvihill 188 7 130 33:04.9 10:40/M
14 Graham Cassani 127 8 134 33:44.0 10:53/M
15 Spencer Canaday Venice FL 29 10 136 34:02.1 10:59/M
16 Casey Alford Nokomis FL 120 10 140 34:12.8 11:02/M
17 Liam Foley 147 10 142 34:14.4 11:03/M
18 Landon Jarvis 159 9 149 34:56.5 11:16/M
19 Luke Dalton 136 9 152 35:47.9 11:33/M
20 Austin Hockett 154 8 156 36:00.7 11:37/M
21 Stephen Reopell Venice FL 82 8 161 37:51.7 12:13/M
22 Logan Stephens Nokomis FL 240 9 171 38:32.0 12:26/M
23 Nicholas Cominotti Venice FL 14 9 180 39:26.3 12:43/M
24 Brenden Ebaugh Venice FL 101 8 187 40:06.0 12:56/M
25 Blake Dunley Venice FL 13 8 200 42:52.8 13:50/M
26 Cole Dunley Venice FL 11 6 201 42:59.6 13:52/M
27 Kai Knott Venice FL 99 8 221 49:36.6 16:00/M
28 Angelo Lopez 1155 8 227 50:32.5 16:18/M
Top

Female 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Sweiderk 213 8 45 25:18.0 8:10/M
2 Amara Chamberlain 243 10 47 25:24.1 8:12/M
3 Meg Mulvihill 190 9 89 28:56.4 9:20/M
4 Claire Woody 232 8 108 31:11.5 10:04/M
5 Lily Culver-Wallaston 246 7 176 38:39.6 12:28/M
6 Sofia Cassani 129 10 182 39:37.8 12:47/M
7 Averie Fralin 251 9 207 43:46.8 14:07/M
8 Hailey Pampinella Nokomis FL 237 8 223 50:27.4 16:16/M
9 Isela Lopez 1156 3 225 50:32.1 16:18/M
Top

Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Sweiderk 210 14 4 18:49.5 6:04/M
2 Austin Lane Venice FL 80 13 5 19:36.4 6:19/M
3 Louis Robinson 199 13 10 20:58.8 6:46/M
4 Elijah Smith 1150 13 14 21:33.4 6:57/M
5 Garrett Wheeler 218 14 15 21:37.0 6:58/M
6 Mathew Groves 151 11 17 22:06.9 7:08/M
7 Cal Sweiderk 211 13 21 22:35.4 7:17/M
8 Preston Yearly 222 13 25 23:09.3 7:28/M
9 Jackson Adams Venice FL 118 13 34 24:25.8 7:53/M
10 Juan Hernandez 152 11 43 25:16.8 8:09/M
11 Tj Hockett 155 13 48 25:27.2 8:13/M
12 Stefan Slavov 207 14 50 26:07.9 8:25/M
13 Grant Britton 123 12 53 26:37.6 8:35/M
14 Ethan Morandi 183 13 69 27:27.5 8:51/M
15 Filip Slavov 206 11 77 27:59.4 9:02/M
16 Joseph Crowell 133 12 81 28:32.1 9:12/M
17 Jacen Colantuono 131 13 85 28:52.2 9:19/M
18 Jacob Porvaznik 196 13 87 28:54.5 9:19/M
19 Douglas Schapley Venice FL 1145 12 96 29:34.3 9:32/M
20 Spero Strates 208 11 97 29:38.8 9:34/M
21 Peter Liakakos 168 12 118 32:01.6 10:20/M
22 Brogan Hollinger Venice FL 71 12 150 35:06.9 11:19/M
23 Sean Seibert 202 12 170 38:27.8 12:24/M
24 Jake Morris 187 13 174 38:37.4 12:27/M
25 Kole Schaefer 200 11 175 38:39.5 12:28/M
26 Kohen Finger 145 11 181 39:32.2 12:45/M
27 Trenton Burge 124 11 184 39:38.3 12:47/M
28 Ryan Hunek Venice FL 77 12 205 43:32.4 14:03/M
29 Michael Groves 228 12 217 49:23.5 15:56/M
Top

Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Dalton 137 13 32 24:15.4 7:49/M
2 Catherine Dalton 135 12 33 24:24.1 7:52/M
3 Emma Mogford 182 12 37 24:37.7 7:56/M
4 Brenna Magliacane 171 11 60 27:08.7 8:45/M
5 Tyler Evans North Port FL 8 11 61 27:08.8 8:45/M
6 Morgan Pachter 192 13 62 27:22.8 8:50/M
7 Tamia Hill 153 14 67 27:26.3 8:51/M
8 Tatiana Jara 157 11 70 27:29.5 8:52/M
9 Olivia Butzko Venice FL 72 11 82 28:41.1 9:15/M
10 Kayla Piehler 195 11 83 28:41.3 9:15/M
11 Gracie McMinn 176 11 91 28:57.5 9:20/M
12 Quinn Dubre 139 13 93 29:15.3 9:26/M
13 Sydney Pachter 193 13 98 29:39.2 9:34/M
14 Charleigh Sue Morris 186 11 100 29:46.2 9:36/M
15 Triston Babb 229 11 123 32:20.5 10:26/M
16 Olivia Seibert 203 14 135 33:50.6 10:55/M
17 Savannah Holmes Port Charlotte FL 26 12 153 35:57.6 11:36/M
Top

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Van Der Weert Osprey FL 3 17 2 18:24.6 5:56/M
2 Josh Lawson Venice FL 238 17 3 18:25.5 5:56/M
3 Tyler Pachter 194 16 8 20:10.8 6:30/M
4 Ravi Patel Venice FL 94 17 9 20:23.4 6:35/M
5 Austin Streich 1151 19 16 21:43.4 7:00/M
6 Sam Reese Venice FL 95 16 113 31:26.9 10:08/M
Top

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emilee Barrett Venice FL 58 16 31 24:04.0 7:46/M
2 Alyssa Bolton North Port FL 4 16 107 31:10.8 10:03/M
3 Amanda Barrett Venice FL 57 15 128 32:37.3 10:31/M
4 Kelli Martin 173 15 196 41:32.5 13:24/M
Top

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Kelling Venice FL 43 23 7 20:02.2 6:28/M
2 Austin Fralin 250 22 41 25:06.5 8:06/M
Top

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellie Wilbur Tampa FL 92 23 39 25:04.0 8:05/M
2 Tori Mogford 1120 22 72 27:45.0 8:57/M
3 Maura Skehan Newington CT 69 22 168 38:12.7 12:19/M
4 Ember Wackelin Sarasota FL 67 24 169 38:12.7 12:19/M
Top

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Lisik North Port FL 106 25 63 27:23.8 8:50/M
2 Sara Van Der Veken Venice FL 52 27 155 35:58.6 11:36/M
3 Julie Boehm Grovetown GA 41 26 193 41:01.1 13:14/M
4 Kara Abbot Mateo West Palm Beach FL 40 26 194 41:01.1 13:14/M
Top

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Lasorso 1153 31 49 25:37.8 8:16/M
2 Isel Lopez 1157 33 209 44:06.2 14:14/M
3 Dana Lopez 1154 34 226 50:32.5 16:18/M
Top

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casandra Paasche Englewood FL 105 31 59 27:02.4 8:43/M
2 Kelli Carter Englewood FL 104 33 105 31:01.4 10:00/M
3 Diana Paglione Venice FL 35 34 148 34:49.5 11:14/M
4 Echo Lazorko 165 33 185 39:38.4 12:47/M
5 Tara Correia Port Charlotte FL 47 31 195 41:07.5 13:16/M
6 Mallory Lasorso 1152 30 224 50:31.9 16:18/M
Top

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ueber Cruz Venice FL 64 38 13 21:23.7 6:54/M
2 David Culver 248 36 19 22:28.6 7:15/M
3 Justin Grant Venice FL 81 37 23 23:02.5 7:26/M
4 Anthony Mowry Venice FL 17 39 38 24:52.7 8:01/M
5 Panagiotis Liakakos 167 35 57 26:57.5 8:42/M
6 Mike Woody 244 39 109 31:11.7 10:04/M
7 Jon Knott Venice FL 98 38 132 33:19.5 10:45/M
8 Steve Holmes Port Charlotte FL 25 38 146 34:43.2 11:12/M
9 John Stephens N.

Read more ›




Inaugural Rotary 5K to End Polio Now Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: Top Finishers 15-19 25-29 45-49

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hugh Brittenham Fort Myers FL 1126 15 1 16:31.1 5:20/M
2 Evan Williams Fort Myers FL 1139 19 2 17:04.0 5:30/M
3 Matthew Ellard Estero FL 1134 16 3 17:32.1 5:39/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 1110 45 20 24:27.0 7:53/M
2 Darina Cammarato Estero FL 1112 47 24 27:04.5 8:44/M
3 Linda Sethare-Caruso Cape Coral FL 1132 52 25 27:37.3 8:55/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Shaw Cape Coral FL 1121 40 23 26:26.2 8:32/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Hill Bonita Springs FL 1093 47 28 28:04.5 9:03/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 1119 55 5 18:31.4 5:58/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Lefebvre-Loughrey Fort Myers Beach F 1141 50 27 27:56.3 9:01/M
Top

Male SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1130 66 18 22:42.7 7:19/M
Top

Female SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 1128 64 36 36:39.4 11:49/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Arsenauilt 1136 10 35 33:36.3 10:50/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Edwards Estero FL 1113 14 10 20:15.0 6:32/M
2 Nate Hassel Bonita Springs FL 1115 14 21 25:59.3 8:23/M
3 Sam Walch Fort Myers FL 1131 14 29 28:42.9 9:15/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Gamblin Estero FL 1124 16 4 17:38.4 5:41/M
2 Pedro Angeles Fort Myers FL 1135 18 6 18:48.5 6:04/M
3 Jordan Paredes Estero FL 1129 18 7 19:27.4 6:16/M
4 Austin Lovell Cape Coral FL 1117 17 8 19:50.0 6:24/M
5 Ben Hassel Bonita Springs FL 1116 16 9 20:04.6 6:28/M
6 Justin Nesbit Bonita Springs FL 1125 18 11 20:22.3 6:34/M
7 Brandon Palomino 1114 15 12 20:31.2 6:37/M
8 Jared Trejo 1144 15 14 20:58.5 6:46/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vanessa Sandoval 1143 16 26 27:44.0 8:57/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Cunningham Naples FL 1109 29 32 31:35.8 10:11/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Morrow Fort Myers FL 1138 31 19 23:18.5 7:31/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fernando Espinoza Bonita Springs FL 1076 44 30 29:36.1 9:33/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Cannan Naples FL 1107 45 31 30:05.9 9:42/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Arsenault 1137 47 33 31:39.2 10:13/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raul Rojas Estero FL 1133 54 13 20:46.9 6:42/M
2 Michael Bravo Fort Myers FL 1118 54 15 21:00.9 6:46/M
3 Rick Loughrey Fort Myers Beach F 1140 50 16 21:04.9 6:48/M
4 Robert Dietz Bonita Springs FL 1142 54 17 22:26.7 7:14/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 1123 56 22 26:21.2 8:30/M
2 Wayne Hemstead Naples FL 1026 59 34 33:36.0 10:50/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1127 64 37 40:55.1 13:12/M

Read more ›




2016 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1096 29 1 15:27.4 4:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delanie Zohler Cape Coral FL 1092 15 7 21:49.3 7:02/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Russell Cape Coral FL 1103 42 6 21:35.4 6:58/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Price Cape Coral FL 1077 48 9 22:05.7 7:07/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 1099 55 4 18:15.0 5:53/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Roeth Fort Myers FL 1070 52 15 23:50.1 7:41/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 1083 62 16 23:52.1 7:42/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doreen Milbrandt Cape Coral FL 1057 73 59 31:31.5 10:10/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sorton Jr Cape Coral FL 1192 9 63 32:09.5 10:22/M
2 Antonio Francioni Cape Coral FL 1024 8 75 34:50.7 11:14/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenzie Wallace Cape Coral FL 1074 10 68 33:08.6 10:41/M
2 Serenity Francioni Cape Coral FL 1023 10 92 40:47.8 13:09/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Savannah Hughes Cape Coral FL 1191 11 83 37:33.2 12:07/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Ringer Cape Coral FL 1084 15 2 18:00.1 5:48/M
2 Timothy Brett Cape Coral FL 1187 16 3 18:02.9 5:49/M
3 Marino Acquarlo Cape Coral FL 1013 15 5 21:09.0 6:49/M
4 Benjamin Rivas Cape Coral FL 1199 15 18 24:02.1 7:45/M
5 Anthony Dragich Cape Coral FL 1041 15 30 27:33.4 8:53/M
6 Anthony Haberman Cape Coral FL 1196 18 87 38:50.9 12:32/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Dragich Cape Coral FL 1040 18 36 28:12.9 9:06/M
2 Isabel Carvajal Fort Myers FL 1085 17 100 46:26.8 14:59/M
3 Kennedy Wallace Cape Coral FL 1072 15 104 49:35.1 16:00/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Greer Cape Coral FL 1021 24 51 30:14.9 9:45/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Songer Cape Coral FL 1088 26 20 24:41.6 7:58/M
2 Francis Wooten Fort Myers FL 1017 29 45 29:34.8 9:32/M
3 Christopher Haberman Cape Coral FL 1194 26 46 29:35.4 9:33/M
4 Greg O’Donoghue North Fort Myers F 1025 25 76 35:58.8 11:36/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Favre Fort Myers Beach F 1069 29 19 24:24.8 7:52/M
2 Michelle Haberman Cape Coral FL 1195 26 37 28:19.6 9:08/M
3 Emma Love Fort Myers FL 1019 29 39 28:42.7 9:15/M
4 Jessie Tompkins Cape Coral FL 1080 26 54 30:30.1 9:50/M
5 Casie Binns Lehigh Acres FL 1079 27 55 30:34.3 9:52/M
6 Tracy Ulmer Fort Myers FL 1090 28 95 41:50.9 13:30/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Montone Fort Myers FL 1102 31 11 23:07.8 7:27/M
2 Andrew Schafer Cape Coral FL 1185 33 24 26:14.0 8:28/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Crist Fort Lauderdale FL 288 30 13 23:24.6 7:33/M
2 Ashley Reagan Cape Coral FL 1105 31 43 29:21.4 9:28/M
3 Jessica Hecei Cape Coral FL 1100 33 70 33:12.3 10:43/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Halsey Cape Coral FL 1188 37 22 25:21.6 8:11/M
2 Steven Bulss Cape Coral FL 1095 38 34 28:09.4 9:05/M
3 Stephen Stclair Cape Coral FL 1061 35 38 28:38.3 9:14/M
4 Joseph Francioni Cape Coral FL 1022 37 48 29:47.1 9:36/M
5 Zack Zeis Fort Myers FL 1018 35 94 41:42.5 13:27/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Treece Cape Coral FL 1097 39 40 28:48.1 9:17/M
2 Kristina Troyer Cape Coral FL 1186 35 44 29:29.0 9:31/M
3 Tracy Shaw Cape Coral FL 1030 39 60 31:42.4 10:14/M
4 Krista Lewis Cape Coral FL 1046 39 64 32:24.0 10:27/M
5 Michelle Stewart Fort Myers FL 1034 38 84 37:57.6 12:15/M
6 Jennifer Craft Cape Coral FL 1063 39 88 39:31.6 12:45/M
7 Chanelle Fires N Ft Myers FL 1086 37 102 46:42.1 15:04/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Kendall Apple Valley MN 1029 42 8 21:51.0 7:03/M
2 Frank Acquarulo Cape Coral FL 1015 43 33 27:59.0 9:02/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Anderson Cape Coral FL 107 41 27 27:05.8 8:44/M
2 Shannon Robison Cape Coral FL 1054 41 32 27:55.9 9:00/M
3 Anne Stauffer Cape Coral FL 1012 43 35 28:09.9 9:05/M
4 Heather Kendall Apple Valley MN 1028 41 49 30:01.9 9:41/M
5 Domenica Acquarulo Cape Coral FL 1014 40 56 30:51.3 9:57/M
6 Adrienne Andreae Punta Gorda FL 1089 40 65 32:31.3 10:29/M
7 Elizabeth Merriken Cape Coral FL 1032 44 66 33:02.1 10:39/M
8 Kelley Hansen Cape Coral FL 1049 42 72 34:08.7 11:01/M
9 Anna Maria Lazzizzera Cape Coral FL 1098 42 77 36:26.0 11:45/M
10 Sarah Johnson Fort Myers FL 1042 40 82 37:16.7 12:01/M
11 Marlena Wallace Cape Coral FL 1075 44 103 49:34.2 15:59/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Avery Cape Coral FL 1050 49 10 22:43.4 7:20/M
2 Ty Burger Cape Coral FL 1101 47 14 23:28.3 7:34/M
3 Brian Dragich Cape Coral FL 1037 45 26 26:43.4 8:37/M
4 Jeff Winterstein Cape Coral FL 1055 46 28 27:14.3 8:47/M
5 Chris Phillips Cape Coral FL 1091 45 53 30:26.4 9:49/M
6 Tom Trendafilov Cape Coral FL 1047 48 79 36:39.4 11:49/M
7 Jd Dereu Cape Coral FL 1081 48 85 38:48.4 12:31/M
8 John Haberman Cape Coral FL 1193 49 86 38:50.8 12:32/M
9 Paul Graef N Ft Myers FL 1087 49 101 46:41.8 15:04/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Winterstein Cape Coral FL 1056 47 23 26:02.1 8:24/M
2 Karla Avery Cape Coral FL 1051 47 57 31:04.2 10:01/M
3 Diana Garcia Bokeelia FL 1106 45 61 31:51.2 10:16/M
4 Christina Hauser Cape Coral FL 1078 47 69 33:09.8 10:42/M
5 Laura Forbes Hillsburgh ON 1039 48 71 34:08.1 11:01/M
6 Teresa Dragich Cape Coral FL 1038 45 74 34:43.2 11:12/M
7 Roxi Bradway Cape Coral FL 1198 47 78 36:26.8 11:45/M
8 Dawn Trendafilov Cape Coral FL 1048 46 96 42:44.1 13:47/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 1035 53 12 23:18.2 7:31/M
2 Brad Brazell Cape Coral FL 1068 53 17 23:54.0 7:43/M
3 Charles Reagan Cape Coral FL 1104 53 42 29:21.3 9:28/M
4 Allan Motter Havertown PA 1071 52 47 29:42.4 9:35/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marnie Keller Cape Coral FL 1027 53 25 26:30.8 8:33/M
2 Linda Sethare-Caruso Cape Coral FL 1197 52 29 27:28.0 8:52/M
3 Colleen Brazell Cape Coral FL 1067 53 58 31:09.2 10:03/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Bristow Cape Coral FL 1010 55 52 30:26.2 9:49/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Montpetit Cape Coral FL 1052 56 50 30:02.3 9:41/M
2 Terry Weiss Alva FL 1036 58 73 34:23.2 11:05/M
3 Lisa Cox Cape Coral FL 1053 55 90 40:20.7 13:01/M
4 Candy Loweke Cape Coral FL 1016 57 93 41:36.5 13:25/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 1082 62 21 24:54.3 8:02/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1200 64 80 36:42.7 11:50/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Barron Cape Coral FL 1033 60 81 36:59.4 11:56/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Sharp Cape Coral FL 1190 69 31 27:34.0 8:54/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claire Pedersen Fort Myers FL 1066 67 62 32:05.4 10:21/M
2 Pati Smith Cape Coral FL 1031 65 67 33:02.4 10:39/M
3 Mary Lewis Fort Myers FL 1189 65 91 40:23.7 13:02/M
4 Susan Dyszel Cape Coral FL 1011 68 97 43:13.9 13:56/M
Top

Male 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Martin Naples FL 1094 75 41 28:52.8 9:19/M
2 Jason Patterson Fort Myers FL 1065 86 89 40:14.0 12:59/M
3 William Welch Sarasota FL 1059 79 98 43:59.3 14:11/M
Top

Female 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Carney Cape Coral FL 1062 76 99 44:04.2 14:13/M

Read more ›




2016 Making Tracks for Missions 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 999 55 1 17:54.0 5:46/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodie Lefferts Naples FL 767 51 6 23:16.2 7:30/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daryl Tanski Fort Myers FL 287 47 3 22:27.1 7:15/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Ursitti Fort Myers FL 1007 44 11 26:14.1 8:28/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 690 53 4 22:36.9 7:17/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maribeth Lichty Ft Myers FL 691 53 9 25:50.5 8:20/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Byer Fort Myers FL 698 62 5 22:47.9 7:21/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janis Jones Ft Myers FL 782 67 28 35:55.9 11:35/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jack Tanski –

Read more ›




2016 LCEC Goblin Gallop Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Beile Fredersdorf 110 46 1 18:55.3 6:06/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 756 39 5 21:30.0 6:56/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kashman Cape Coral FL 268 47 2 19:17.3 6:13/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ana Melendez Boca Raton FL 258 45 20 25:41.6 8:17/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Steakley Cape Coral FL 457 54 6 21:56.0 7:05/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 662 53 9 23:14.9 7:30/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 684 65 7 22:53.4 7:23/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Arezzo Ft Myers FL 134 65 51 30:46.5 9:55/M
Top

Male 11 and Under
Record: Blake MacGuire –

Read more ›




2016 Hispanic Heritage 5K Results

Men: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Moyer II Pineland FL 456 31 1 19:55.0 6:25/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janel Massing Fort Myers FL 346 33 15 23:57.8 7:44/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trell Lang Ft Myers FL 409 46 3 20:42.2 6:41/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christina St Amand North Fort Myers F 294 46 44 30:48.6 9:56/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Foley Indianapolis IN 567 50 18 24:32.3 7:55/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melinda Pensinger Fort Myers FL 199 56 37 29:42.0 9:35/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roland Kraemer Wssvsuhl DE 51 64 6 22:01.4 7:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tisa Morrissette Fort Myers FL 448 61 52 32:38.1 10:32/M
Top

Male 15 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Flecha Cape Coral FL 193 11 14 23:53.4 7:42/M
2 Samuel Flecha Cape Coral FL 398 11 28 26:56.3 8:41/M
3 Jonathan Munoz Fort Myers FL 299 15 61 34:21.8 11:05/M
Top

Female 15 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nevach Zammit Labelle FL 641 12 42 30:43.3 9:55/M
2 Yoselin Valdes North Fort Myers F 367 15 78 42:57.7 13:51/M
3 Alyssa Maldonado Cape Coral FL 279 12 85 48:58.5 15:48/M
4 Abbey Flecha Cape Coral FL 449 15 100 1:01:44.4 19:55/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ariel Gomel Torreano Cape Coral FL 565 17 8 22:31.2 7:16/M
2 Christian Hernandez Zolfo Springs FL 572 16 10 22:33.8 7:16/M
3 Kevin Bran Cape Coral FL 577 17 55 33:25.1 10:47/M
4 Yosniel Valdes North Fort Myers F 643 18 96 59:42.1 19:15/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janelle Flecha Cape Coral FL 192 18 97 59:42.8 19:15/M
2 Cassidy Correa Cape Coral FL 471 16 99 1:01:44.1 19:55/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Agredo Naples FL 336 21 5 21:36.3 6:58/M
2 Nick Schuetz Fort Myers FL 575 24 13 23:49.1 7:41/M
3 Christian Gomez Cape Coral FL 551 23 20 25:00.1 8:04/M
4 Kevin Baker Cape Coral FL 637 24 24 25:48.0 8:19/M
5 Zachary Greenwell Fort Myers FL 319 21 80 44:34.0 14:23/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beatriz Reyes Fort Myers FL 399 21 32 28:17.3 9:07/M
2 Jane Perez Cooper City FL 342 20 38 29:53.1 9:38/M
3 Jasmil Concepcion Reyes Lehigh Acres FL 573 23 46 31:27.9 10:09/M
4 Jeanette Gonzalez Fort Myers FL 285 23 72 41:14.8 13:18/M
5 Celia Torres Fort Myers FL 296 21 79 43:30.2 14:02/M
6 Molly McConnell Naples FL 85 24 81 44:52.6 14:28/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Miguel Berrios Lehigh Acres FL 461 28 4 21:23.9 6:54/M
2 Xavier Battle Cape Coral FL 87 25 19 24:47.1 8:00/M
3 Daniel De La Rosa Bonita Springs FL 345 29 27 26:42.1 8:37/M
4 Richard Michel Naples FL 72 29 30 27:15.7 8:47/M
5 Tim Stiling Estero FL 365 26 33 28:19.8 9:08/M
6 Jonathan Alfonso Lehigh Acres FL 463 27 48 31:30.6 10:10/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Favre New York NY 344 29 21 25:00.7 8:04/M
2 Robin Duhe Cape Coral FL 459 25 41 30:42.8 9:54/M
3 Valerie Stiling Estero FL 454 27 45 30:57.5 9:59/M
4 Alejandra Perez Lehigh Acres FL 462 26 47 31:30.3 10:10/M
5 Gissa Hernandez Naples FL 402 29 50 32:25.4 10:27/M
6 Katiana Roger Fort Myers FL 582 28 57 33:34.5 10:50/M
7 Reyna Ramos Lehigh FL 546 28 75 41:35.5 13:25/M
8 Diane Odeh Fort Myers FL 417 29 86 50:34.6 16:19/M
9 Kimberly Ketcham Fenton MO 140 25 89 52:47.0 17:02/M
10 Angela Pierre Fort Myers FL 325 26 92 53:11.8 17:09/M
11 Jesenia Cruz Cape Coral FL 464 28 98 1:00:18.6 19:27/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Rivera Fort Myers FL 141 31 7 22:11.2 7:09/M
2 Xavier Chang Bonita Springs FL 114 30 11 23:18.7 7:31/M
3 Jose Jiménez Cape Coral FL 204 32 26 26:21.9 8:30/M
4 Braxton Rhone Fort Myers FL 65 32 60 34:10.3 11:01/M
5 Joe Loconte Fort Myers FL 450 32 90 53:07.8 17:08/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mai Huong Fort Myers FL 458 34 34 28:38.3 9:14/M
2 Jenny Malvica Bonita Springs FL 453 31 40 30:11.2 9:44/M
3 Corey Voiselle Lehigh Acres FL 558 32 49 31:58.7 10:19/M
4 Jill Jurkiewicz Cape Coral FL 220 31 54 32:59.4 10:38/M
5 Naihomi Ramos Fort Myers FL 302 31 56 33:25.6 10:47/M
6 Melissa Mercado Fort Myers FL 300 31 62 34:24.0 11:06/M
7 Maria Gonzalez Tampa FL 291 33 67 36:14.1 11:41/M
8 Adriana Villa Labelle FL 542 33 70 39:03.5 12:36/M
9 Rebecca Cruz Cape Coral FL 505 32 82 45:19.4 14:37/M
10 Robin Carver Springfield MO 322 34 83 45:26.5 14:39/M
11 Kristy Bachnivsky Liberty Twp OH 137 33 93 53:23.3 17:13/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hooper Fort Myers FL 639 35 2 20:02.3 6:28/M
2 Devon Massing Fort Myers FL 347 36 16 23:59.9 7:44/M
3 Sonny Gonzalez Tampa FL 366 35 36 29:34.4 9:32/M
4 David Notte Cape Coral FL 373 38 43 30:46.5 9:55/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Crenshaw Ft.

Read more ›




2016 Estero DDD Sommer Invitational Junior Varsity Boys Results

Table of Contents

Finish List – Boys – Junior Varsity Boys – All Teams
Team Summary – Boys – Junior Varsity Boys – All Teams
Team Detail – Boys – Junior Varsity Boys – All Teams


Top
Overall Finish List –

Read more ›




2016 Estero DDD Sommer Invitational Junior Varsity Girls Results

Table of Contents

Finish List – Girls – Junior Varsity Girls – All Teams
Team Summary – Girls – Junior Varsity Girls – All Teams
Team Detail – Girls – Junior Varsity Girls – All Teams


Top
Overall Finish List –

Read more ›




2016 Estero DDD Sommer Invitational Varsity Boys Results

Table of Contents

Finish List – Boys – Varsity Boys – All Teams
Team Summary – Boys – Varsity Boys – All Teams
Team Detail – Boys – Varsity Boys – All Teams


Top
Overall Finish List –

Read more ›




2016 Estero DDD Sommer Invitational Varsity Girls Results

Table of Contents

Finish List – Girls – Varsity Girls – All Teams
Team Summary – Girls – Varsity Girls – All Teams
Team Detail – Girls – Varsity Girls – All Teams


Top
Overall Finish List –

Read more ›




8th Annual Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Arye Beck Estero FL 181 17 1 16:14.5 5:14/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Marshall Cape Coral FL 198 26 33 21:47.9 7:02/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 219 41 13 18:56.8 6:06/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Sykes Cape Coral FL 126 40 67 27:36.7 8:54/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sammy Mapes Fort Myers Beach F 997 55 8 18:27.2 5:57/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Mansfield Cape Coral FL 105 51 70 27:58.4 9:01/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 232 65 42 22:50.4 7:22/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2016 Black Girls Run! 5K Results

Male Finishers

Female Finishers

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 ‘Dri ‘ana Diaz Fort Myers FL 56 13 F 1 0-99 28:48.8 9:17/M
2 Katia Robinson Lucero Cape Coral FL 32 26 F 2 0-99 29:48.1 9:37/M
3 Melissa Morgenegg Hinterkappelen CH 53 14 F 3 0-99 30:36.9 9:52/M
4 Sarah Morgenegg Hinterkappelen CH 55 18 F 4 0-99 32:10.0 10:23/M
5 Mara Sophie Petruck Ennepetal 880 14 F 5 0-99 32:18.6 10:25/M
6 Merye Lisanne Petruck Ennepetal 879 07 F 6 0-99 32:18.7 10:25/M
7 Alina Morgenegg Hinterkappelen CH 54 18 F 7 0-99 32:37.8 10:31/M
8 Sonja Morgenegg-Marti Hinterkappelen CH 51 49 F 8 0-99 33:08.6 10:41/M
9 Sharon Gutenberg 64 37 F 9 0-99 34:13.6 11:02/M
10 Jamilla Brooks Estero FL 20 29 F 10 0-99 34:37.2 11:10/M
11 Phyllis Johnson Spring Hill FL 50 58 F 11 0-99 35:36.4 11:29/M
12 Terri Johnson Cape Coral FL 21 30 F 12 0-99 36:49.4 11:53/M
13 Vivian Garcia Tampa FL 27 51 F 13 0-99 37:05.5 11:58/M
14 Mary Gilyard Cape Coral FL 31 63 F 14 0-99 38:28.9 12:25/M
15 Billie Ellenwood Valrico FL 44 50 F 15 0-99 40:56.7 13:12/M
16 Jerri Rockett 65 67 F 16 0-99 41:01.6 13:14/M
17 Toya Felston Fort Myers FL 978 42 F 17 0-99 41:34.7 13:25/M
18 Angela Davis Lehigh Acres FL 35 33 F 18 0-99 41:42.5 13:27/M
19 Lisa Cox Cape Coral FL 39 55 F 19 0-99 42:03.0 13:34/M
20 Annie Luckey Fort Myers FL 41 65 F 20 0-99 42:41.6 13:46/M
21 Adele Hunter Lehigh Acres FL 49 45 F 21 0-99 43:29.3 14:02/M
22 Wendy Horn 62 39 F 22 0-99 45:05.2 14:33/M
23 Carolyn Duberry Cape Coral FL 23 53 F 23 0-99 45:25.0 14:39/M
24 Katrina Page Lehigh Acres FL 30 47 F 24 0-99 45:28.0 14:40/M
25 Mia German Fort Myers FL 37 47 F 25 0-99 45:28.1 14:40/M
26 Brenda Peacock Tampa FL 34 51 F 26 0-99 47:43.7 15:24/M
27 Mary Peacock Fort Myers FL 33 50 F 27 0-99 48:01.5 15:29/M
28 Pleshette Mims Lehigh Acres FL 987 49 F 28 0-99 48:40.4 15:42/M
29 Sheena Torres Nunez Fort Myers FL 892 12 F 29 0-99 48:41.9 15:42/M
30 Janna Finkley Fort Myers FL 800 01 F 30 0-99 48:43.6 15:43/M
31 Sherie Forbes Lehigh Acres FL 43 43 F 31 0-99 49:14.2 15:53/M
32 Carolyn Davis Oldsmar FL 38 56 F 32 0-99 50:16.3 16:13/M
33 Monshay Gibbs Lehigh Acres FL 899 39 F 33 0-99 51:27.1 16:36/M
34 Sarah Miller Cape Coral FL 962 42 F 34 0-99 51:27.3 16:36/M
35 Tisha Moorer Lehigh Acres FL 19 38 F 35 0-99 51:39.0 16:40/M
36 Marcia Scott Lehigh Acres FL 42 55 F 36 0-99 51:39.1 16:40/M
37 Monica McNeil Bond Ruskin FL 46 55 F 37 0-99 52:23.0 16:54/M
38 Alexis Fiueroa Cape Coral FL 22 30 F 38 0-99 53:24.7 17:14/M
39 Diane Odeh Fort Myers FL 47 29 F 39 0-99 53:26.2 17:14/M
40 Tabizza Colston Fort Myers FL 69 40 F 40 0-99 53:27.8 17:15/M
41 Robin Wright Fort Myers FL 57 44 F 41 0-99 55:53.8 18:02/M
42 Gail Cummings Fort Myers FL 25 56 F 42 0-99 55:54.0 18:02/M
43 Kelly Green Cape Coral FL 898 46 F 43 0-99 58:23.5 18:50/M
44 Genevieve Banks-Jiles Lehigh Acres FL 989 61 F 44 0-99 59:08.4 19:05/M

Top
Male Finishers

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Chris Moyer II Pineland FL 36 31 M 1 0-99 20:08.6 6:30/M
2 Lloyd Mpanza Fort Myers FL 66 31 M 2 0-99 22:47.9 7:21/M
3 John Bates Captiva FL 862 65 M 3 0-99 23:28.0 7:34/M
4 Joseph Byer Fort Myer FL 18 62 M 4 0-99 23:44.5 7:39/M
5 Hugo Morgenegg-Marti Hinterkappelen SWZ 52 50 M 5 0-99 24:32.4 7:55/M
6 Andreas Petruck Ennepetal 891 51 M 6 0-99 32:18.7 10:25/M
7 Michael Portman Lehigh Acres FL 17 50 M 7 0-99 32:30.1 10:29/M
8 Lennox Gutenberg 61 7 M 8 0-99 34:11.6 11:02/M
9 Neil Gomeringer Fort Myers FL 16 64 M 9 0-99 35:07.1 11:20/M
10 Daniel Gutenberg 63 50 M 10 0-99 35:41.2 11:31/M
11 Jon Peterson Cape Coral FL 28 79 M 11 0-99 38:06.2 12:17/M
12 Jan Martijn Meij Fort Myers FL 48 39 M 12 0-99 38:10.9 12:19/M
13 Tommie Page Lehigh Acres FL 26 43 M 13 0-99 40:21.5 13:01/M
14 Evan Morley Cape Coral FL 986 41 M 14 0-99 40:21.7 13:01/M
15 Dean Gutenberg 60 5 M 15 0-99 45:04.1 14:32/M
16 Willie Sparrow Lehigh Acres FL 988 40 M 16 0-99 48:17.4 15:35/M

Read more ›




2016 Beat the Heat 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Williams Fort Myers FL 985 18 1 17:16.0 5:34/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maddison Welch Port Charlotte FL 947 16 16 20:53.6 6:44/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Grencer Poughkeepsie NY 927 46 8 20:15.5 6:32/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Fraser Cape Coral FL 969 47 33 24:18.7 7:50/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 964 57 9 20:17.2 6:33/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 881 53 25 23:10.8 7:28/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 957 65 22 22:56.9 7:24/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2016 Summer Sizzler 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Cecil Owensboro KY 815 20 1 17:08.7 5:32/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Choi Oswego IL 778 22 4 20:20.3 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Storsjö Timrå 851 45 2 19:18.0 6:14/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Wheeler Ft Myers FL 830 46 39 30:56.2 9:59/M
Top

Male GRAND MASTER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 912 56 5 20:20.7 6:34/M
Top

Female GRAND MASTER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 821 53 19 25:09.1 8:07/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 825 65 11 23:00.4 7:25/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tisa Morrissette Fort Myers FL 775 60 43 31:29.5 10:09/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jake Ellis –

Read more ›




2016 Oasis HS Running with the Sharks 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Cecil Cape Coral FL 802 20 1 17:39.4 5:42/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




3rd Annual Sandoval 5K Results

Men: Top Finishers 0- 5 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Arye Beck Estero FL 505 17 1 15:47.2 5:05/M
2 Evan Williams Fort Myers FL 720 18 2 17:08.3 5:32/M
3 Hugh Brittenham Fort Myers FL 665 14 3 17:14.0 5:34/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Burun Naples FL 674 16 22 21:31.9 6:56/M
2 Sofia Collins Fort Myers FL 670 16 28 22:27.4 7:15/M
3 Nicole Tansey Cape Coral FL 722 39 30 22:37.9 7:18/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Meier Kuesnacht INTL STA 627 48 12 18:24.5 5:56/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista Zivkovic Cape Coral FL 593 42 39 23:41.6 7:38/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jose Velez Cape Coral FL 752 54 41 23:53.3 7:42/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 519 53 37 23:27.2 7:34/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 741 65 33 22:42.7 7:19/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall Bokeelia FL 565 62 65 26:19.6 8:29/M
Top

Male 5 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blaine Olsen North Fort Myers F 481 3 222 49:24.0 15:56/M
Top

Female 5 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Slider Cape Coral FL 709 5 150 34:56.0 11:16/M
2 Hanna Jones Cape Coral FL 557 5 190 43:30.6 14:02/M
3 Marlayna Baas 738 5 213 47:40.0 15:23/M
Top

Female Age 6

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Livi Neumann 509 6 154 35:14.7 11:22/M
2 Peyton Olsen North Fort Myers F 482 6 171 38:01.7 12:16/M
3 Madison Dowd 476 6 194 43:51.6 14:09/M
Top

Female Age 7

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brystal Jones 535 7 210 47:19.6 15:16/M
2 Madison Arch Cape Coral FL 497 7 225 49:41.5 16:02/M
3 Abby Jones Cape Coral FL 558 7 230 51:06.5 16:29/M
Top

Male Age 8

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Kerr Cape Coral FL 736 8 48 24:42.2 7:58/M
2 Kellen Engelhart 618 8 78 27:16.7 8:48/M
3 Zachary Zivkovic Cape Coral FL 591 8 86 27:39.9 8:55/M
4 Brody Wilson Cape Coral FL 703 8 99 28:59.3 9:21/M
5 Kevin Baas Cape Coral FL 739 8 106 29:30.6 9:31/M
6 Wyatt Monnin Cape Coral FL 513 8 232 51:46.8 16:42/M
Top

Female Age 8

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lexi Neumann 508 8 69 26:27.8 8:32/M
2 Maya Drew Cape Coral FL 571 8 107 29:33.8 9:32/M
3 Hannah Dowd 477 8 112 29:56.4 9:39/M
4 Madison Reynolds Cape Coral FL 555 8 176 39:56.1 12:53/M
Top

Male Age 9

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Olsen 479 9 94 28:19.6 9:08/M
2 Eli Fenster 524 9 162 36:07.3 11:39/M
3 Ryan Rosado Cape Coral FL 550 9 177 40:03.5 12:55/M
Top

Female Age 9

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Addison Pooler Fort Myers FL 712 9 50 24:50.1 8:01/M
Top

Male 10 to 11

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Wilson Cape Coral FL 704 11 58 25:35.0 8:15/M
2 Jared Kish Cape Coral FL 659 11 62 26:01.2 8:24/M
3 Luke Buzzelli Cape Coral FL 657 11 63 26:02.6 8:24/M
4 Andrew Zivkovic Cape Coral FL 592 11 142 34:01.7 10:58/M
5 Erik Drew Cape Coral FL 568 11 152 35:00.4 11:17/M
6 Grant Celano Cape Coral FL 653 11 185 41:40.3 13:26/M
Top

Female 10 to 11

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Arch Cape Coral FL 498 10 111 29:54.7 9:39/M
2 Jenna Rosado Cape Coral FL 549 11 159 35:50.4 11:34/M
3 Savannah Hughes Cape Coral FL 537 10 188 42:36.6 13:45/M
4 Morgan Fenster 521 10 208 46:51.0 15:07/M
5 Jenna Jones Cape Coral FL 559 10 228 51:02.6 16:28/M
Top

Male 12 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Ringer Cape Coral FL 719 14 8 17:44.0 5:43/M
2 Owen Osgood Cape Coral FL 649 13 20 20:40.2 6:40/M
3 Jake Zivkovic Cape Coral FL 595 14 24 22:09.8 7:09/M
4 Josiah Roos Cape Coral FL 648 13 38 23:28.0 7:34/M
5 Ryan Schwabe Erlanger KY 716 14 76 26:55.2 8:41/M
6 Nicholas Zivkovic Cape Coral FL 596 12 84 27:39.0 8:55/M
7 Trevor Sullivan Cape Coral FL 584 12 113 29:58.7 9:40/M
8 Grant Krummen 531 12 169 36:42.1 11:50/M
9 Alex Winterstein Cape Coral FL 485 12 175 39:48.6 12:50/M
Top

Female 12 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Watson 503 14 43 24:05.3 7:46/M
2 Bella Finelli Cape Coral FL 728 12 67 26:22.6 8:30/M
3 Alex Finelli Cape Coral FL 727 14 90 27:58.6 9:01/M
4 Amanda Morosco Cape Coral FL 702 14 101 29:07.7 9:24/M
5 Sydney Kashman Cape Coral FL 597 13 102 29:22.0 9:28/M
6 Sofia Solomon Cape Coral FL 496 14 116 30:20.2 9:47/M
7 Sarah Buzzelli Cape Coral FL 658 13 119 30:33.8 9:51/M
8 Skyler Kashman Cape Coral FL 598 13 130 31:32.8 10:10/M
9 Trinity Sullivan Cape Coral FL 585 14 170 37:45.8 12:11/M
10 Brooke Jones Cape Coral FL 561 12 186 41:53.7 13:31/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sievert Fort Myers FL 721 16 4 17:16.8 5:34/M
2 Dean Gamblin Estero FL 676 15 5 17:26.4 5:37/M
3 Darickson Gonzalez Cape Coral FL 744 17 6 17:31.7 5:39/M
4 Jarett Arabie Fort Myers FL 504 16 7 17:39.2 5:42/M
5 Matthew Ellard Estero FL 675 16 9 17:52.2 5:46/M
6 Justin Nesbit Bonita Springs FL 663 17 11 18:16.3 5:54/M
7 Jacob Morosco Cape Coral FL 701 17 15 19:40.7 6:21/M
8 Brenden Rathgeber Fort Myers FL 664 16 19 19:49.1 6:24/M
9 Sam Baranowski Cape Coral FL 669 16 27 22:26.1 7:14/M
10 John Finelli Cape Coral FL 732 15 44 24:05.8 7:46/M
11 Steven Rossomando Cape Coral FL 575 18 47 24:29.5 7:54/M
12 Zach Kashman Cape Coral FL 599 15 70 26:31.4 8:33/M
13 Jorge Garcia Bokeelia FL 488 19 71 26:32.3 8:34/M
14 Kevin Norton Fort Myers FL 750 16 93 28:14.4 9:06/M
15 Vinny Maldonado Cape Coral FL 742 16 100 29:00.0 9:21/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Canzano Cape Coral FL 493 16 31 22:38.8 7:18/M
2 Jamie Slingluff Cape Coral FL 644 17 46 24:07.4 7:47/M
3 Hailey De Los Santos Estero FL 678 16 60 25:42.9 8:17/M
4 Taylor Morine 677 16 75 26:48.8 8:39/M
5 Cassie Jakubuwski Cape Coral FL 542 17 128 31:22.0 10:07/M
6 Gabriela Garccia 487 17 205 46:16.0 14:55/M
7 Rebecca Watson Cape Coral FL 502 19 221 49:08.0 15:51/M
8 Kaitlyn Lore New Knoxville OH 516 18 229 51:06.2 16:29/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter J.

Read more ›




2016 Seahawk Sprint for Music 5K Results

Men: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 451 28 1 15:51.9 5:07/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fiona Kurland Fort Myers FL 456 16 4 19:18.3 6:14/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Troyer Cape Coral FL 437 42 9 20:45.8 6:42/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Stauffer Cape Coral FL 312 42 30 27:30.2 8:52/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Sheppard Cape Coral FL 443 50 14 21:24.6 6:54/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Holstein Cape Coral FL 440 52 55 32:17.1 10:25/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dickie Longo Metairie LA 360 78 53 31:45.2 10:15/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Canady North Fort Myers F 329 69 46 30:09.0 9:44/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lainey Hooper Fort Myers FL 472 9 41 28:57.1 9:20/M
2 Kadence Holcomb Cape Coral FL 363 8 65 39:37.2 12:47/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kolson Kaminski Fort Myers FL 466 13 6 19:40.5 6:21/M
2 Cameron Trinkle Cape Coral FL 469 14 11 21:02.4 6:47/M
3 Dylan Rickis Cape Coral FL 400 14 13 21:15.0 6:51/M
4 Corey Knowler Cape Coral FL 399 14 54 31:49.6 10:16/M
5 Conrad Barnes Cape Coral FL 167 12 64 38:07.5 12:18/M
6 Jacob Stevens Cape Coral FL 461 12 69 46:55.8 15:08/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailey Demarais Cape Coral FL 474 14 27 27:03.5 8:44/M
2 Brittany Trinkle Cape Coral FL 470 14 28 27:11.7 8:46/M
3 Carolina Solomon Cape Coral FL 300 10 60 33:10.8 10:42/M
4 Allison Traiger Cape Coral FL 454 13 68 46:23.1 14:58/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Reichenbacher Cape Coral FL 394 16 2 17:41.9 5:42/M
2 Ryan Grau Cape Coral FL 432 15 58 33:09.5 10:42/M
3 Cory Petter Cape Coral FL 384 15 73 49:05.3 15:50/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kailyn Kaminski Fort Myers FL 334 15 8 19:49.3 6:24/M
2 Madison Aubuchon Cape Coral FL 339 16 38 28:15.2 9:07/M
3 Anna Langford Cape Coral FL 453 15 59 33:10.8 10:42/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Baker Cape Coral FL 455 24 37 28:13.0 9:06/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bennett Wilson Fort Myers FL 465 28 16 22:36.5 7:17/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vinna Arzadon Cape Coral FL 391 26 51 31:05.3 10:02/M
2 Katia Robinson-Lucero Cape Coral FL 323 26 52 31:42.0 10:14/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Moyer II Pineland FL 441 31 5 19:25.5 6:16/M
2 Robert Strong Fort Myers FL 438 34 7 19:49.3 6:24/M
3 Kyle Kmetetz Fort Myers FL 299 30 10 20:59.1 6:46/M
4 Jason Panicaro Cape Coral FL 462 32 19 23:41.5 7:38/M
5 Stephen Hardy Cape Coral FL 278 31 20 24:03.6 7:45/M
6 Troy Beall Fort Myers FL 361 33 39 28:26.5 9:10/M
7 Johnny Ortega Cape Coral FL 15 30 44 29:58.1 9:40/M
8 Jimmy Ortega Bonita Springs FL 292 30 48 30:39.7 9:53/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacey Green Cape Coral FL 243 31 26 25:09.7 8:07/M
2 Ashley Reagan Cape Coral FL 467 31 32 27:33.9 8:53/M
3 Sarah Edwards Cape Coral FL 393 34 42 29:05.4 9:23/M
4 Jana Holcomb Cape Coral FL 369 33 66 39:37.5 12:47/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hooper Fort Myers FL 471 35 3 19:11.0 6:11/M
2 James Samz Cape Coral FL 473 38 18 23:26.8 7:34/M
3 Josef Frankinburger Fort Myers FL 398 39 23 24:24.0 7:52/M
4 Vince MacIas Cape Coral FL 434 35 24 25:07.3 8:06/M
5 Francisco Albites Fort Myers FL 464 36 56 32:46.1 10:34/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle MacIas Cape Coral FL 439 36 29 27:27.0 8:51/M
2 Wendy Samz Cape Coral FL 248 35 35 27:50.6 8:59/M
3 Amber Stevens Cape Coral FL 460 39 45 30:04.0 9:42/M
4 Tiffanie Barnes Cape Coral FL 118 39 63 35:52.5 11:34/M
5 Kristine Konen Punta Gorda FL 282 38 71 47:00.2 15:10/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Engelhart Cape Coral FL 463 40 21 24:18.5 7:50/M
2 Robert Barnes Cape Coral FL 313 40 47 30:19.5 9:47/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Sheppard Cape Coral FL 442 43 31 27:32.7 8:53/M
2 Julia Haubenreisser Waldbã¼ttelbrunn D 284 40 43 29:55.4 9:39/M
3 Lynn Frankinburger Fort Myers FL 397 40 49 30:50.2 9:57/M
4 Alicia Chiappetta Cape Coral FL 436 41 67 39:59.9 12:54/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trell Lang Fort Myers FL 459 46 12 21:06.6 6:48/M
2 Dean Traiger Cape Coral FL 379 47 22 24:20.3 7:51/M
3 Cory Masters Cape Coral FL 370 45 25 25:07.5 8:06/M
4 Louis Chiappetta Cape Coral FL 435 48 33 27:38.0 8:55/M
5 Jeffrey Solomon Cape Coral FL 301 47 34 27:50.2 8:59/M
6 William Simmons Fort Myers FL 468 48 50 30:50.7 9:57/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacqueline Caraballo Miami FL 291 47 62 35:06.4 11:19/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Aubuchon Cape Coral FL 358 53 15 22:28.2 7:15/M
2 Greg Messore Fort Myers FL 450 52 17 23:09.4 7:28/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Annette Petrie Plymouth WI 281 50 57 32:59.5 10:38/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wade Bryan Cape Coral FL 382 56 36 28:06.8 9:04/M
2 Rory Ode Cape Coral FL 458 59 40 28:50.8 9:18/M
3 Tim Colen Cape Coral FL 433 58 61 34:36.8 11:10/M
4 Exer Caraballo North Miami Beach 286 56 70 47:00.1 15:10/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joy Baker Cape Coral FL 457 58 72 48:55.5 15:47/M

Read more ›




2016 Head and Neck Cancer Awareness 5K Results

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Seech Fort Myers FL 1000 17 1 17:06.0 5:31/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Wilkinson 364 42 16 23:06.6 7:27/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephan Jupinko Bokeelia FL 994 49 13 21:48.5 7:02/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Hinders 302 46 19 23:21.0 7:32/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 412 54 6 19:22.0 6:15/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 311 58 55 28:04.8 9:03/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Sandry Minneapolis MN 403 60 10 20:59.9 6:46/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rosemary Mulia Brooklyn NY 990 65 47 26:27.2 8:32/M
Top

Male 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Trottier 319 9 17 23:14.4 7:30/M
2 Ethan Monrad 356 10 41 25:43.8 8:18/M
3 James Lacy Lehigh Acres FL 378 10 69 29:18.3 9:27/M
4 Nathaniel Mulvaney Cape Coral FL 977 9 73 29:46.5 9:36/M
5 Nathaniel Bennett 424 10 82 30:52.0 9:57/M
6 Matthew Kim Fort Myers FL 979 9 131 38:48.5 12:31/M
7 Cameron Means 423 10 148 45:06.0 14:33/M
8 Ryan Francis 420 6 149 45:20.6 14:37/M
Top

Female 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Addison Pooler Fort Myers FL 427 9 18 23:16.0 7:30/M
2 Lily Hinders 303 11 75 29:54.0 9:39/M
3 Haley Cahill Cape Coral FL 995 8 83 30:53.7 9:58/M
4 Alexandrea Mulvaney Cape Coral FL 978 11 107 34:15.8 11:03/M
5 Josalin Abel 988 10 133 39:10.9 12:38/M
6 Heaven Baecke 182 10 135 39:17.9 12:40/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathon Gillam Cape Coral FL 983 13 9 20:59.5 6:46/M
2 Mateo Devito Fort Myers FL 401 14 11 21:00.9 6:46/M
3 Connor Cranfield 980 13 12 21:01.3 6:47/M
4 Brenden Moreland Lehigh Acres FL 381 12 92 31:55.9 10:18/M
5 Colin Wadstrom Valrico FL 425 15 120 37:16.8 12:01/M
Top

Female 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Simpson 388 14 115 36:05.7 11:38/M
2 Katherine Means 421 15 137 39:23.6 12:42/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darickson Gonzalez Cape Coral FL 410 17 2 17:39.5 5:42/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexis Simpson 386 16 27 23:55.6 7:43/M
2 Isabella Schultz 430 16 117 36:09.8 11:40/M
3 Tashia Uddin 429 17 118 36:10.0 11:40/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Miranda Fort Myers FL 414 22 5 19:15.7 6:13/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Koetter Polo IL 407 28 4 18:40.4 6:01/M
2 Brian Urban 316 25 8 20:43.9 6:41/M
3 Brian Bruner 996 25 21 23:26.7 7:34/M
4 Julian Ryan 385 26 81 30:45.6 9:55/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachael Willis Fort Myers FL 405 26 37 25:17.8 8:09/M
2 Jennifer Pena 341 29 42 25:50.1 8:20/M
3 Julie Mast 69 28 129 38:06.8 12:17/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 411 30 3 17:47.7 5:44/M
2 Matthew Wahila 368 31 7 20:28.8 6:36/M
3 Edmundo Pena 342 32 34 25:08.7 8:06/M
4 Anthony Anfuso 162 34 45 26:11.9 8:27/M
5 Sean Moore 354 33 90 31:16.2 10:05/M
6 Justin Nash 346 32 98 33:17.7 10:44/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Walstein Keller 295 33 20 23:26.6 7:34/M
2 Stefanie Coleman 268 31 23 23:35.8 7:36/M
3 Ashley Reagan Cape Coral FL 383 31 48 26:29.5 8:33/M
4 Lindsey Moore 355 31 52 27:14.2 8:47/M
5 Ashley Simcheli Cape Coral FL 418 30 72 29:43.6 9:35/M
6 Veronica Morris 353 31 88 31:14.8 10:05/M
7 Marissa Fredrickson Fort Myers FL 277 32 91 31:42.2 10:14/M
8 Angela Harney 308 34 113 35:18.9 11:23/M
9 Esther Jones 296 31 126 37:55.1 12:14/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Simpson 387 37 49 26:48.5 8:39/M
2 Wade Stephan 327 36 109 34:29.3 11:07/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Todd Fort Myers FL 320 38 26 23:43.3 7:39/M
2 Jaymie Waltz 365 38 38 25:21.9 8:11/M
3 Lillian Amand 1 36 51 27:13.2 8:47/M
4 Sarah Simon Cape Coral FL 332 39 56 28:10.5 9:05/M
5 Julianne Jordan Saint Petersburg F 993 37 57 28:21.9 9:09/M
6 Jessica Barnett Cape Coral FL 216 39 63 28:35.0 9:13/M
7 Michelle Bornhorst Fort Myers FL 234 38 66 28:51.1 9:18/M
8 Misty Gillam 39 37 74 29:51.0 9:38/M
9 Katrina Stewart 326 39 76 29:57.3 9:40/M
10 Jennifer Heckman 306 39 89 31:14.8 10:05/M
11 Nicole Steinke 328 39 93 32:08.1 10:22/M
12 Valerie Green 310 35 99 33:22.5 10:46/M
13 Cheryl Dickey 271 39 114 35:47.6 11:33/M
14 Allison Sexton 333 36 122 37:22.4 12:03/M
15 Kerri Hixson 377 39 134 39:14.6 12:39/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Holcomb 298 40 28 23:58.0 7:44/M
2 Greg Sonn 389 43 43 25:58.2 8:23/M
3 Jonny Gillam Cape Coral FL 984 42 60 28:27.7 9:11/M
4 Edward Tryka 318 44 68 29:10.0 9:25/M
5 Jasen Hinders 304 44 96 33:12.7 10:43/M
6 Bruce Ross North Fort Myers F 335 40 106 34:15.5 11:03/M
7 Tommie Page Lehigh Acres FL 997 43 141 42:01.9 13:33/M
8 Eston Taylor 322 42 142 42:03.7 13:34/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Tryka Ft Myers FL 317 44 33 25:02.0 8:05/M
2 Toya Felston 28 42 95 32:19.7 10:25/M
3 Jessica Romee 336 40 100 33:23.7 10:46/M
4 Leticia Munoz 347 41 111 35:01.5 11:18/M
5 Stephanie Moreland Lehigh Acres FL 999 44 140 41:14.2 13:18/M
6 Shellie Taylor 321 42 150 46:12.7 14:54/M
7 Barbara Moreland Lehigh Acres FL 380 41 151 46:18.1 14:56/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Mulvaney 348 45 14 22:25.0 7:14/M
2 Stephen Lochary Salisbury MD 285 49 22 23:34.1 7:36/M
3 Jerry Lepinske Cape Coral FL 290 45 30 24:31.2 7:55/M
4 Louis Chiappetta Cape Coral FL 986 48 50 26:53.4 8:40/M
5 Paul Seusy Arcadia FL 426 49 58 28:22.0 9:09/M
6 Darren Mulvaney 350 47 59 28:26.5 9:10/M
7 Ray Cyr 21 47 79 30:22.2 9:48/M
8 Tad Cranfield Fort Myers FL 266 46 80 30:22.6 9:48/M
9 Raymond Dailey Cape Coral FL 22 46 112 35:04.9 11:19/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Denton 272 45 36 25:14.7 8:08/M
2 Kimberly Slaybaugh North Fort Myers F 987 45 62 28:34.9 9:13/M
3 Linda Anders Labelle FL 142 45 71 29:30.5 9:31/M
4 Pleshette Mims 357 48 78 30:19.3 9:47/M
5 Laura Mariotti 375 45 86 31:12.3 10:04/M
6 Emily Bates 223 45 87 31:12.4 10:04/M
7 Kim Fisher Fort Myers FL 415 49 94 32:17.4 10:25/M
8 Bobbi Sutton Naples FL 325 45 101 33:30.0 10:48/M
9 Mary Hartig Fort Myers FL 307 45 119 36:43.5 11:51/M
10 Marisela Gutierrez 376 48 127 37:56.7 12:14/M
11 Bridget Mast 283 47 128 38:06.6 12:17/M
12 Valerie Lepinske Cape Coral FL 289 46 130 38:42.4 12:29/M
13 Katrina Page 344 47 146 44:10.4 14:15/M
14 Darlene Mulvaney 351 49 147 44:11.7 14:15/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Devito Fort Myers FL 402 50 24 23:37.8 7:37/M
2 Greg Messone Fort Myers FL 428 52 25 23:40.2 7:38/M
3 Drew McNicol Alva FL 72 50 35 25:14.5 8:08/M
4 Nuel Celebrado 371 52 40 25:41.9 8:17/M
5 Steve Foge Bonita Springs FL 373 53 53 27:40.9 8:55/M
6 Jose Velez Cape Coral FL 315 54 67 29:08.7 9:24/M
7 Charles Reagan Cape Coral FL 406 52 84 31:05.2 10:02/M
8 Parker Cornelius 372 52 97 33:14.2 10:43/M
9 Michael Kim 293 53 132 38:49.0 12:31/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Drew 270 52 61 28:33.5 9:13/M
2 Nancy Gresham 374 52 85 31:07.9 10:02/M
3 Renee Gaccione 275 54 105 34:14.6 11:03/M
4 Kristi Damrill 273 51 108 34:28.1 11:07/M
5 Mary Mumley 352 53 110 34:43.3 11:12/M
6 Jackie Alzamora 431 53 139 40:32.3 13:05/M
7 Lisa Cox Cape Coral FL 267 54 143 42:13.9 13:37/M
8 Ginine Hanco Cape Coral FL 309 50 152 49:39.9 16:01/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marty Gaccione 276 58 31 24:42.3 7:58/M
2 Gordon Garcia Cape Coral FL 38 55 32 24:58.5 8:03/M
3 Patrick Esposito Fort Myers FL 985 55 44 26:05.1 8:25/M
4 Tim Colen Cape Coral FL 392 58 102 33:38.9 10:51/M
5 Jeff Schmidt 404 55 123 37:23.8 12:04/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Gentile Cape Coral FL 992 55 124 37:33.6 12:07/M
2 Jami Patinella Fort Myers FL 343 55 136 39:20.0 12:41/M
3 Carol Hedrick North Fort Myers F 305 58 145 42:27.9 13:42/M
4 Katie Schlotterbeck 417 55 156 51:24.5 16:35/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Turner University Place W 998 61 15 22:40.1 7:19/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 408 64 104 34:06.7 11:00/M
3 Pat Durrance Fort Myers FL 419 63 155 50:16.0 16:13/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Beason Fife Lake MI 413 61 54 27:51.3 8:59/M
2 Elizabeth Hart Fort Myers FL 416 60 77 30:00.1 9:41/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Olitsky Fort Myers FL 345 69 29 24:00.4 7:45/M
2 John Bates Captiva FL 991 65 39 25:31.6 8:14/M
3 Sal Mulia Brooklyn NY 989 68 46 26:23.6 8:31/M
4 Ed Crann Punta Gorda FL 265 68 65 28:45.0 9:16/M
5 Ronald Jadlocki Fort Myers FL 297 69 103 33:47.2 10:54/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Canady-Murdoch 263 69 70 29:30.3 9:31/M
2 Flo Yellman 359 65 116 36:08.3 11:39/M
3 Mary Lewis Fort Myers FL 287 65 144 42:18.2 13:39/M
4 Nancy Gizzi 982 66 153 49:40.0 16:01/M
5 Bj Brundage 242 66 157 57:46.5 18:38/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Vitale 314 74 64 28:42.6 9:15/M
2 Tom Kelly Ft.

Read more ›




2016 Run for Kayla 5K Results

5K
Men: Top Finishers  1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers  1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Duo Teams: All

Wheelchair: All

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Crowe 84 26 2 15:33.1 5:01/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons 174 43 17 19:59.5 6:27/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan 157 41 7 18:49.5 6:04/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd 172 42 32 21:41.7 7:00/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Swiersz 840 56 13 19:44.5 6:22/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolyn Craig 113 56 65 24:28.5 7:54/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange 75 63 15 19:56.7 6:26/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni 18 62 37 21:50.4 7:03/M

Top

Male 10 and Under
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Olsen 6 8 90 26:26.8 8:32/M
2 Kevin Ramirez 224 10 109 28:15.5 9:07/M
3 Robert Morrow 79 9 124 29:32.8 9:32/M
4 Kenneth Solis 158 10 125 29:33.3 9:32/M
5 Ayden Repperger 892 10 166 34:49.2 11:14/M
6 Matthew Kitley 150 9 171 35:52.8 11:34/M
7 Blake Bayly 889 7 200 40:52.0 13:11/M
8 Kyler Dimaria 877 9 252 54:05.3 17:27/M
9 Gavin Dimaria 868 9 282 1:06:55.9 21:35/M
Top

Female 10 and Under
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth McHugh 231 9 76 25:12.0 8:08/M
2 Katie Johnson 202 10 113 28:48.3 9:17/M
3 Lainey Hooper 135 9 158 32:52.8 10:36/M
4 Peyton Olsen 7 6 169 35:21.4 11:24/M
5 Lula Parman 166 8 198 40:27.8 13:03/M
6 Nevaeh Catalano 49 10 210 42:11.1 13:36/M
7 Kayla Hagood 951 8 221 44:23.8 14:19/M
8 Joanna Beal 958 10 233 49:23.6 15:56/M
9 Averie Fialka 132 8 235 50:53.3 16:25/M
10 Rielyn Fialka 129 4 237 50:53.7 16:25/M
11 Lillian Peterson 228 6 266 57:25.7 18:31/M
12 C Arlene Lockwood 954 5 273 58:20.2 18:49/M
13 Morgan Peterson 229 8 280 1:00:28.1 19:30/M
Top

Male 11 to 14
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Keller 146 13 67 24:37.3 7:56/M
2 Jake Woods 201 12 127 29:37.6 9:33/M
3 Malachai Dougherty 85 14 149 31:55.2 10:18/M
4 Kaiden Moore 80 11 156 32:45.3 10:34/M
Top

Female 11 to 14
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Elisas Swiersz 827 12 46 22:40.9 7:19/M
2 Riley Morauski 209 11 134 30:12.6 9:45/M
3 Stephanie Snyder 198 12 172 35:58.5 11:36/M
4 Courtney Snyder 199 11 174 36:37.7 11:49/M
5 Payton Fialka 131 11 236 50:53.3 16:25/M
Top

Male 15 to 19
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Seech 258 17 5 17:10.2 5:32/M
2 Dylan Reichenbacher 190 16 6 18:28.3 5:57/M
3 Evan Oben 947 15 14 19:54.0 6:25/M
4 Aaron Galyon 165 16 18 20:06.4 6:29/M
5 Jarett Lindsey 145 18 20 20:44.2 6:41/M
6 Zackery Harris 23 15 24 20:59.2 6:46/M
7 Jordan Welan 960 18 60 24:12.0 7:48/M
8 Isayah Celestin 974 15 73 25:05.9 8:05/M
9 Kevin Newton 105 18 92 26:30.7 8:33/M
10 Kody Trent 256 15 94 26:48.1 8:39/M
11 Logan Chandler 109 15 117 29:06.7 9:23/M
12 Aron Chandler 106 19 226 46:20.5 14:57/M
13 Benjamin Rivera 249 16 255 54:11.7 17:29/M
Top

Female 15 to 19
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Callahan 25 15 74 25:08.4 8:06/M
2 Gabriella Morales 53 18 75 25:08.6 8:06/M
3 Kristalrose Huynh 121 15 120 29:16.8 9:26/M
4 Hailey Pearson 111 15 148 31:47.7 10:15/M
5 Jesse McAdams 34 19 150 31:55.8 10:18/M
6 Philana Phan 896 18 184 38:40.5 12:28/M
7 Gabriella Setaro 260 16 192 39:30.3 12:45/M
8 Taylor Constantine 886 15 208 42:10.5 13:36/M
9 Luci Wilson 62 16 225 44:52.8 14:28/M
10 Gabrielle McGregor 82 16 245 52:46.0 17:01/M
11 Triston Janosek 179 15 254 54:11.7 17:29/M
12 Maryann Connolly 239 15 265 57:16.1 18:28/M
Top

Male 20 to 24
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Stafford 63 23 3 15:47.5 5:05/M
2 Cody Adkinson 123 21 4 16:57.2 5:28/M
3 Gabriel Miranda 195 22 10 19:25.3 6:16/M
4 Alec Odegaard 237 21 274 58:21.1 18:49/M
5 Peter Banner 881 22 279 1:00:27.9 19:30/M
Top

Female 20 to 24
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Lawless 241 24 70 24:42.2 7:58/M
2 Stephanie Bullock 247 20 145 31:40.8 10:13/M
3 Ellen Vittur 57 21 176 37:08.0 11:59/M
4 Katie Constantine 965 20 215 43:33.2 14:03/M
5 Jessica Rossi 232 23 272 58:19.8 18:49/M
Top

Male 25 to 29
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Gallogly 193 26 23 20:58.7 6:46/M
2 Alex Hinebaugh 96 26 42 22:07.5 7:08/M
3 Justin Sanchez 42 27 47 22:41.6 7:19/M
Top

Female 25 to 29
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Olsen 9 29 55 23:27.5 7:34/M
2 Amber Christian 208 27 62 24:18.6 7:50/M
3 Maria Classon 865 27 89 26:24.6 8:31/M
4 Michelle Haberman 170 26 93 26:48.0 8:39/M
5 Elizabeth Abitante 110 29 99 27:22.3 8:50/M
6 Victoria Espy 102 29 131 30:00.8 9:41/M
7 Brooklynn Smiley 99 25 135 30:22.7 9:48/M
8 Megan Siat 141 25 153 32:15.5 10:24/M
9 Jennifer Reho 97 28 154 32:21.9 10:26/M
10 Amanda Ledrew 971 26 175 37:01.0 11:56/M
11 Faye Mirones 957 28 234 49:25.7 15:56/M
12 Demica Mattia 210 25 246 52:55.9 17:04/M
Top

Male 30 to 34
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Moyer II 24 31 16 19:57.5 6:26/M
2 Luis Navarrete 230 31 29 21:35.0 6:58/M
3 Nathan Veilleux Ali 93 31 31 21:41.6 7:00/M
4 Kyle Hooper 120 31 34 21:44.5 7:01/M
5 Jason Panicaro 148 31 61 24:13.8 7:49/M
6 Xavier Chang 11 30 68 24:39.8 7:57/M
7 Matthew Toomey 13 33 97 27:19.7 8:49/M
8 Anthony Catalano 50 34 244 51:24.6 16:35/M
Top

Female 30 to 34
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsay Palmer 215 34 30 21:38.3 6:59/M
2 Lori Robbins 164 31 35 21:45.8 7:01/M
3 Heidi Sabo 10 34 63 24:25.8 7:53/M
4 Jessica Rebstock 252 31 79 25:27.4 8:13/M
5 Ashley Reagan 205 31 107 28:02.3 9:03/M
6 Chris Vaile 37 34 110 28:22.5 9:09/M
7 Dehne Chibras 30 31 143 31:36.0 10:12/M
8 Jean Schumacher 74 31 155 32:22.0 10:26/M
9 Diana Saenz 975 32 163 33:59.1 10:58/M
10 April Shannon 119 30 167 34:50.2 11:14/M
11 Melissa Bryant 973 32 179 37:16.5 12:01/M
12 Trina Sutor Blake 255 34 199 40:36.7 13:06/M
13 Jaime Fialka 130 34 239 50:54.2 16:25/M
14 Nicole Catalano 46 31 243 51:23.8 16:35/M
15 Katie Bragg 254 32 261 55:23.8 17:52/M
16 Sarah Dimaria 879 32 284 1:07:01.0 21:37/M
Top

Male 35 to 39
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Adman 91 38 8 19:07.6 6:10/M
2 Matt Moomaw 206 35 9 19:15.0 6:13/M
3 Ryan Hooper 136 35 12 19:39.8 6:20/M
4 Edward Canterbury 950 36 27 21:16.2 6:52/M
5 Weslei Ribeiro 948 35 45 22:33.2 7:16/M
6 Mark Amato 125 39 49 23:01.8 7:25/M
7 Jose Ramirez 963 39 56 23:32.5 7:35/M
8 Chris Peterson 217 37 66 24:30.1 7:54/M
9 James Samz 181 38 83 25:59.9 8:23/M
10 Craig Kearney 139 38 180 37:51.2 12:13/M
11 Mike Fialka 128 37 238 50:54.2 16:25/M
12 John Dimaria 878 35 283 1:06:59.4 21:36/M
Top

Female 35 to 39
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Tania Canterbury Liam 949 36 21 20:50.0 6:43/M
2 Tina Girard 5 38 38 21:56.4 7:05/M
3 Lisa Morin 194 37 54 23:23.7 7:33/M
4 Cortney Hinton 898 38 69 24:40.8 7:57/M
5 Amber Mazzola 19 37 80 25:27.9 8:13/M
6 Laura Green 967 38 95 26:57.8 8:42/M
7 Genevieve Koens 154 36 105 27:42.4 8:56/M
8 Amy Smith Landon/Hannah 43 35 106 27:54.5 9:00/M
9 Michelle MacIas 140 36 114 28:53.9 9:19/M
10 Jessica Barnett 12 39 130 29:50.7 9:37/M
11 Michelle Bornhorst 196 38 136 30:26.2 9:49/M
12 Wendy Samz 180 35 138 30:56.3 9:59/M
13 Amanda Sissons-Scott 897 35 139 31:07.1 10:02/M
14 Erin Maldonado 86 35 157 32:47.8 10:35/M
15 Francesca Swartz 40 36 178 37:16.4 12:01/M
16 Stephanie Oneal Thompson 29 35 205 41:28.4 13:23/M
17 Kathryn Jackson 66 36 206 41:32.8 13:24/M
18 Chrissie Bishop 184 36 247 52:56.3 17:05/M
19 Lisa Pickering 233 35 259 55:23.0 17:52/M
20 Vanessa Clarke 200 36 271 58:15.9 18:47/M
Top

Male 40 to 44
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 René Ramirez 843 41 25 21:10.3 6:50/M
2 John Bradshaw 35 42 33 21:42.7 7:00/M
3 Michael Suchan 77 40 48 22:43.4 7:20/M
4 Justin Hilliard 151 41 59 24:02.1 7:45/M
5 Michael Sullivan 185 44 81 25:47.1 8:19/M
6 Jack Turner 207 41 86 26:14.7 8:28/M
7 Roderick Mentus 169 42 91 26:27.7 8:32/M
8 Oliver Huttner 175 43 128 29:39.0 9:34/M
9 Eric Sutor 253 41 141 31:25.4 10:08/M
10 Clinton Nye 968 43 190 39:20.5 12:41/M
11 Todd Johansson 156 40 194 39:34.4 12:46/M
Top

Female 40 to 44
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Miriam Keller 147 41 119 29:07.4 9:24/M
2 Elizabeth Merriken 183 44 160 33:14.2 10:43/M
3 Anna Maria Lazzizzera 124 41 164 34:35.2 11:09/M
4 Lynne Johansson 155 43 195 39:35.1 12:46/M
5 Carey Ohara 168 40 197 40:27.7 13:03/M
6 Victoria Woods 203 44 202 41:08.6 13:16/M
7 Buffy Hagood 952 40 220 44:23.6 14:19/M
8 Melisa Chandler 108 40 227 46:28.3 14:59/M
9 Tammy Thurman 222 43 260 55:23.1 17:52/M
10 Cora Lucas 137 41 268 57:54.3 18:41/M
11 Angela Lockwood 953 40 275 58:22.5 18:50/M
12 Martina Pohludkovia-Wagner 874 40 277 59:47.2 19:17/M
Top

Male 45 to 49
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Enrique Mercado 214 45 11 19:35.0 6:19/M
2 Trell Lang 68 45 19 20:38.8 6:39/M
3 Chuck Pinto 54 46 22 20:57.6 6:45/M
4 Tim Nairn 114 48 41 22:06.3 7:08/M
5 Sean Kramak 70 48 44 22:16.8 7:11/M
6 Stephan Jupinko 221 49 52 23:13.9 7:29/M
7 Jerry Lepinske 191 45 72 24:57.9 8:03/M
8 Michael McHugh 225 48 77 25:12.1 8:08/M
9 Charles Whitford 90 46 85 26:05.9 8:25/M
10 William Chandler 107 45 98 27:20.5 8:49/M
11 Louis Chiappetta 163 48 104 27:35.1 8:54/M
12 John Carney 47 49 137 30:37.9 9:53/M
13 John Newton 104 45 211 42:11.2 13:36/M
14 Joseph Setaro 262 47 251 53:54.7 17:23/M
Top

Female 45 to 49
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Whitney Whitford 89 46 82 25:58.3 8:23/M
2 Jennifer Graves 211 45 96 27:05.9 8:44/M
3 Liane McHugh 226 45 111 28:31.8 9:12/M
4 Dolores Classon 961 48 116 28:56.2 9:20/M
5 Carolina Morales Isa 52 46 122 29:28.2 9:30/M
6 Kimberly Slaybaugh 138 45 140 31:17.4 10:05/M
7 Brandi Bullock 246 46 146 31:42.5 10:14/M
8 Kathi Whitcomb 81 45 162 33:57.7 10:57/M
9 Christine Onorevole 188 45 183 38:17.6 12:21/M
10 Kathleen Saint 92 49 196 40:05.4 12:56/M
11 Suzanne Sims 969 49 204 41:18.4 13:19/M
12 Alicia Vittur 59 45 224 44:46.9 14:26/M
13 Lisel Wilson 60 47 229 47:37.4 15:22/M
14 Jill Horrom 186 46 248 52:58.5 17:05/M
15 Lorry Setaro 261 48 250 53:54.2 17:23/M
16 Donna Lang 245 49 256 54:21.8 17:32/M
17 Tammy Bayly 888 48 258 54:36.9 17:37/M
18 Lori Schwab 171 45 262 56:10.5 18:07/M
19 Lynne McAdams 33 45 267 57:42.5 18:37/M
Top

Male 50 to 54
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Sheppard 67 50 26 21:14.0 6:51/M
2 Buddy Bonollo 27 50 36 21:46.4 7:01/M
3 John Steakley 126 54 40 22:00.8 7:06/M
4 Grant Setzer 98 54 43 22:10.8 7:09/M
5 Jeff Russell 187 54 53 23:21.6 7:32/M
6 Scott Kook 45 52 64 24:28.1 7:54/M
7 Thomas Pear 894 51 78 25:16.9 8:09/M
8 Jose Velez 955 54 84 26:04.4 8:25/M
9 Ray Kershaw 227 52 151 32:12.0 10:23/M
10 Charlie Reagan 204 52 159 32:59.6 10:38/M
11 James Jessell 14 51 209 42:10.9 13:36/M
12 Angelo Vaughn 872 52 231 49:08.4 15:51/M
13 Jack Betz 875 50 253 54:06.2 17:27/M
14 Tim Barrett 219 52 285 1:07:05.7 21:38/M
Top

Female 50 to 54
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Oliveto 94 50 100 27:24.8 8:50/M
2 Cherise Trent 257 50 161 33:36.9 10:50/M
3 Joni Callahan 26 51 188 39:14.0 12:39/M
4 Annette Schuetz 64 54 218 44:16.6 14:17/M
5 Lisa Cox 16 54 223 44:36.2 14:23/M
6 Kim Freis 867 51 230 49:08.0 15:51/M
7 Kelli Ruffino 899 50 232 49:23.3 15:56/M
8 Lori Overhoff 240 51 269 58:13.8 18:47/M
9 Annette Connolly 238 50 270 58:14.7 18:47/M
Top

Male 55 to 59
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Burkett 161 56 28 21:21.3 6:53/M
2 Keith Martin 970 57 71 24:57.4 8:03/M
3 Steve Pepe 76 58 101 27:24.9 8:50/M
4 Russell Ladwig 143 58 212 42:29.5 13:42/M
Top

Female 55 to 59
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Betz 876 55 123 29:30.3 9:31/M
2 Cyndy Leslie 87 58 142 31:29.0 10:09/M
3 Faye Smith 893 59 177 37:16.4 12:01/M
4 Terry Weiss 44 57 181 38:00.1 12:15/M
5 Cathi Wheeler 159 55 189 39:14.1 12:39/M
6 Teresea Whitford 88 56 203 41:16.1 13:19/M
7 Joanne Ladwig 144 57 213 42:29.6 13:42/M
8 Marie Constantine 885 56 214 43:32.7 14:03/M
9 Theresa Carney 48 57 216 43:34.8 14:03/M
10 Sandra Bazley 41 59 263 56:32.3 18:14/M
11 Catherine Hansen 31 57 264 56:34.1 18:15/M
Top

Male 60 to 64
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Turner 900 61 51 23:07.7 7:27/M
2 Frank Vecchione 176 60 57 23:46.0 7:40/M
3 Joseph Byer 173 61 58 23:59.3 7:44/M
4 Ed Quilter 117 61 87 26:20.6 8:30/M
5 John Spotts 956 62 88 26:22.2 8:30/M
6 Mike Anderson 962 61 115 28:55.6 9:20/M
7 Mike Catt 964 62 165 34:43.1 11:12/M
8 Chuck Smith 890 61 185 39:02.5 12:35/M
9 Mike Gehlhausen 887 63 201 41:01.0 13:14/M
10 Robert Peterson 250 62 276 58:56.9 19:01/M
DQ Rick Klingberg 648 61 DQ 23:27.6 7:34/M
Top

Female 60 to 64
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Wilbur 192 60 102 27:25.0 8:51/M
2 Debbie Beason 959 61 112 28:34.0 9:13/M
3 Janice Melvin 189 60 129 29:46.6 9:36/M
4 Faye Miller 212 63 170 35:44.1 11:32/M
5 Karen Divico 78 60 186 39:06.0 12:37/M
6 Mary Gilyard 220 63 187 39:07.7 12:37/M
7 Marie Girard 3 64 191 39:23.2 12:42/M
8 Diane Johnson 71 62 219 44:17.6 14:17/M
DQ Pam Hamilton 660 60 DQ 28:18.0 9:08/M
Top

Male 65 to 69
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Whitey Girard 4 68 39 21:58.1 7:05/M
2 John Bates 259 65 50 23:02.0 7:26/M
3 Roger Timm 65 65 103 27:31.5 8:53/M
4 Douglas Ayers 122 68 126 29:36.0 9:33/M
5 Ed Crann 73 68 132 30:04.4 9:42/M
6 Robert Hooper 966 65 173 36:04.2 11:38/M
7 Ronald Jadlocki 56 69 182 38:00.5 12:15/M
8 John Laird 127 69 207 41:35.2 13:25/M
9 Kent Hildreth 815 69 240 51:06.8 16:29/M
Top

Female 65 to 69
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Anke Hildreth 792 66 121 29:27.0 9:30/M
2 Sandi Faust 32 69 144 31:39.9 10:13/M
3 Jane Espy 103 69 152 32:13.9 10:24/M
4 Mary Lewis 51 65 222 44:36.0 14:23/M
5 Sherry Chandler 61 67 228 47:36.9 15:21/M
6 Linda Hildreth 785 68 241 51:07.2 16:29/M
7 Sharon Mossman 244 65 257 54:23.4 17:33/M
Top

Male 70 and over
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Herb Townsend 95 77 108 28:08.5 9:05/M
2 Bruce Hildreth 781 76 133 30:05.0 9:42/M
3 Richard Ahlborn 873 71 168 35:02.1 11:18/M
4 Jon Peterson 116 78 193 39:31.0 12:45/M
5 Jack Betz 972 72 286 1:07:08.3 21:39/M
Top

Female 70 and over
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Overall Time Pace
1 Astrid Soll 841 70 118 29:07.3 9:24/M
2 Jean O’Brien 706 70 147 31:47.5 10:15/M
3 Carol Montgomery 112 81 217 44:15.4 14:16/M
4 Phyllis McCormick 133 72 242 51:12.6 16:31/M
5 Bonnie Wickstrom 55 70 249 53:31.4 17:16/M

DUO TEAMS
Female Finishers
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Gend Time Pace
1 Tania Canterbury Liam 949 36 F 20:50.0 6:43/M
2 Amy Smith Landon/Hannah 43 35 F 27:54.5 9:00/M
3 Carolina Morales Isa 52 46 F 29:28.2 9:30/M
4 Trina Sutor Blake 255 34 F 40:36.7 13:06/M
5 Martina Pohludkovia-Wagner 874 40 F 59:47.2 19:17/M

Top

Male Finishers
Total
Place Name PUSHEE Bib No Age Gend Time Pace
1 Edward Canterbury 950 36 M 21:16.2 6:52/M
2 Nathan Veilleux Ali 93 31 M 21:41.6 7:00/M

WHEELCHAIR DIVISION
Male Finishers
Total
Place Name Bib No Age Gend Time Pace
1 Jason Burr 177 44 M 15:15.0 4:55/M

Read more ›




6th Annual Fast and Furriest 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hooper Fort Myers FL 932 35 1 19:28.6 6:17/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 782 43 2 19:30.3 6:17/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Howell Punta Gorda FL 743 42 5 21:23.4 6:54/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 800 42 7 21:32.8 6:57/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 882 57 3 20:25.0 6:35/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Pennoni Alpena MI 797 52 69 28:53.4 9:19/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Sandry Minneapolis MN 916 60 10 22:15.0 7:11/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Carestia Lehigh Acres FL 831 60 48 27:06.3 8:45/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Bill Fort Myers FL 718 10 41 26:33.3 8:34/M
2 Robert Thorn Estero FL 842 10 87 30:16.2 9:46/M
3 Colin Hill Estero FL 935 10 97 31:36.2 10:12/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rheanna Melendez Fort Myers FL 914 9 82 29:40.4 9:34/M
2 Lainey Hooper Fort Myers FL 933 9 89 30:39.5 9:53/M
3 Devin Archibald Fort Myers FL 931 6 136 35:28.6 11:26/M
4 Taylor Pennoni Cadillac MI 795 9 143 36:11.9 11:40/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chanston Hayes Ft.

Read more ›




2016 Relay for Life Race for a Cure 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 50-54 55-59 60-64 70-74

Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 698 29 1 18:46.0 6:03/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nichole Thomas Fort Myers FL 665 30 5 22:43.7 7:20/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clayton Johnson Fort Myers FL 684 48 24 31:14.0 10:05/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Giraldo Fort Myers FL 363 41 16 27:43.2 8:56/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Steakley Cape Coral FL 691 54 4 22:16.3 7:11/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Milne Mott Fort Myers FL 364 54 39 37:09.4 11:59/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Tarasiewicz N.

Read more ›




18th Annual Eggs and Ears 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 408 41 1 18:58.0 6:07/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabelle North Kingsley MI 368 25 14 21:26.0 6:55/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rene Ramirez Fort Myers FL 629 41 13 21:20.4 6:53/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Maxwell Fort Myers FL 398 42 43 25:17.9 8:09/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 448 54 3 19:30.0 6:17/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathi Wilson Fort Myers FL 437 54 45 25:22.1 8:11/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Orange Fort Myers FL 610 63 5 19:39.4 6:20/M
Top

Female SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 519 63 53 25:50.2 8:20/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Clark Bonita Springs FL 551 9 15 21:31.2 6:56/M
2 Carl Selig Richfield OH 484 9 46 25:24.4 8:12/M
3 Matthew Dowling Fort Myers FL 352 8 49 25:28.7 8:13/M
4 Bradyn Metzger Cape Coral FL 589 8 51 25:38.4 8:16/M
5 Ben Obrien Fort Myers FL 579 9 71 27:08.1 8:45/M
6 Justin Dowling Fort Myers FL 353 7 116 30:33.7 9:51/M
7 Sam Obrien Fort Myers FL 580 6 118 30:54.5 9:58/M
8 Denny Olsen North Fort Myers F 999 8 124 31:17.1 10:05/M
9 Cross Newton Fort Myers FL 450 8 131 31:33.6 10:11/M
10 Lazaro Rodriguez-Lopez Fort Myers FL 543 9 156 33:14.1 10:43/M
11 Leonardo Rodriguez-Lopez Fort Myers FL 544 9 158 33:18.6 10:45/M
12 Lucas Lemm Cape Coral FL 538 7 160 33:22.6 10:46/M
13 Peyton Tarnowski Chesterton IN 404 8 175 34:38.3 11:10/M
14 Luis Celaya Fort Myers FL 371 8 181 35:30.0 11:27/M
15 Jackson Smith Fort Myers FL 378 7 206 39:51.7 12:51/M
16 Michael Wessels North Port FL 626 9 256 47:33.2 15:20/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Button Fort Myers FL 502 9 101 29:40.3 9:34/M
2 Kylie Dutton Fort Myers FL 507 9 105 29:56.6 9:39/M
3 Lainey Hooper Fortmyers FL 563 9 108 29:57.9 9:40/M
4 Kyra Webb Port Charlotte FL 529 9 121 30:57.9 9:59/M
5 Georgia E Simon Fort Myers FL 413 8 141 32:14.3 10:24/M
6 Saffron Beekman Fort Myers FL 456 9 143 32:22.1 10:26/M
7 Mia Simon Fort Myers FL 414 9 159 33:20.0 10:45/M
8 Sophie Byron Edwardsville IL 602 8 200 38:56.8 12:34/M
9 Morgan Fay Fort Myers FL 640 8 202 39:34.8 12:46/M
10 Addie Smith Fort Myers FL 455 9 204 39:49.2 12:51/M
11 Kyley Corr Fort Myers FL 419 6 205 39:49.9 12:51/M
12 Sarah Buntrock Ft Myers FL 382 7 213 40:44.7 13:08/M
13 Julia Diener Fort Myers FL 641 7 217 40:54.3 13:12/M
14 Ava Bobin Fort Myers FL 425 7 229 42:37.0 13:45/M
15 Kaitlyn Pickersgill Ft Myers FL 555 8 231 42:39.7 13:45/M
16 Audrey Allen Fort Myers FL 515 8 232 42:42.6 13:46/M
17 Lily Bobin Fort Myers FL 424 9 247 45:22.3 14:38/M
18 Sarah Allen Fort Myers FL 516 9 248 45:25.3 14:39/M
19 Ghia Donley Lehigh Acres FL 366 7 265 54:08.9 17:28/M
Top

Male 10 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bernardo Barnhart Ave Maria FL 374 11 8 20:28.1 6:36/M
2 Brian Robinson Estero FL 605 12 10 21:07.5 6:49/M
3 Zidon Coats 637 10 38 25:05.0 8:05/M
4 Parker Maxwell Ft.

Read more ›




2016 Pelican Pride 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Nolan Odessa FL 313 10 1 18:42.0 6:02/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Schadd Boise ID 114 42 6 22:01.9 7:06/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Duane Klenk Boulder CO 305 48 5 21:34.2 6:57/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Bailey Bailey Cape Coral FL 992 44 31 26:42.9 8:37/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Stone Boston MA 969 50 4 20:02.8 6:28/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 991 53 29 26:42.7 8:37/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Woodruff Cape Coral FL 83 61 9 22:47.0 7:21/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2016 CLHS Shrimp Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Zangmeister Fairview Park OH 271 30 1 16:47.1 5:25/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Robinson Fort Myers Beach F 8 36 4 18:17.1 5:54/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Hatcheson 919 8 32 21:58.9 7:05/M
2 Joseph Koraya 880 9 45 22:47.2 7:21/M
3 Penn Kelleher 910 7 187 30:08.8 9:43/M
4 R J Easthold 908 7 208 31:06.1 10:02/M
5 Mason Kurtz 195 2 253 34:31.0 11:08/M
6 Luis Celaya Fort Myers FL 121 8 269 35:14.2 11:22/M
7 Jackson Toadvine 871 7 311 42:47.0 13:48/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Addison Pooler Fort Myers FL 229 9 35 22:17.4 7:11/M
2 Sarah Johnson 918 9 181 29:59.7 9:40/M
3 Tanner Drew Fort Myers FL 149 9 213 31:24.1 10:08/M
4 Lainey Hooper Fort Myers FL 246 9 231 32:44.8 10:34/M
5 Zoe Kurtz 194 8 255 34:36.2 11:10/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 T J Fancette 924 10 26 21:39.6 6:59/M
2 Joey Stover 887 14 33 22:03.6 7:07/M
3 Antonio Verdecanna 892 12 38 22:25.2 7:14/M
4 Bryce Summers Gainesville GA 50 10 51 23:14.4 7:30/M
5 Cody Wolfer 890 12 72 25:07.4 8:06/M
6 Roberto Hahn 922 12 100 26:49.7 8:39/M
7 Colin Martin 929 13 112 27:34.4 8:54/M
8 Ben Hahn 923 11 179 29:55.8 9:39/M
9 Alex Lin Fort Myers Beach F 163 12 271 35:18.1 11:23/M
10 Andrew Cole 103 12 326 51:07.8 16:29/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sabriel Kassly Fort Myers FL 252 13 58 23:34.3 7:36/M
2 Kennedy Martin 928 10 64 24:14.5 7:49/M
3 Piper Kelleher 911 10 95 26:36.8 8:35/M
4 Patience Carter 802 13 103 27:01.4 8:43/M
5 Baylee Walker Fort Myers FL 889 14 174 29:49.0 9:37/M
6 Amanda Johnson 917 13 182 29:59.8 9:40/M
7 Kara Gaffney 818 13 219 32:07.4 10:22/M
8 Edna Koraya 874 14 223 32:27.9 10:28/M
9 Alicia Garza 823 14 224 32:29.2 10:29/M
10 Aspen Ives Ft.

Read more ›




3rd Annual TALC Scholarship Fund 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 858 28 1 16:58.7 5:28/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Gemma 743 40 4 21:40.9 6:59/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Wolfe 747 43 13 24:39.1 7:57/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Marisa Ellison 741 49 5 22:11.0 7:09/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Fay 669 56 2 20:43.6 6:41/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Bowie 857 55 20 26:08.8 8:26/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Lee 778 68 9 23:29.6 7:35/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Lingwall 740 61 24 26:59.1 8:42/M
Top

Male 10 and Under
Record: Willie Mays –

Read more ›




2016 Cape Coral Rotary’s Run for the Rose Garden 5K Results

Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 1-10 16-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Reichenbacher Cape Coral FL 706 16 1 17:46.7 5:44/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 798 43 5 20:34.3 6:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trell Lang Ft Myrts FL 698 45 7 21:07.1 6:49/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ginger Cuenca Fort Myers FL 699 41 14 22:18.7 7:12/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 799 56 3 19:44.9 6:22/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 649 52 20 23:09.8 7:28/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Lee Middleton WI 634 68 22 23:15.2 7:30/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




4th Annual 5K for Kicks 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corey Peyerk Sarasota FL 530 32 1 17:12.2 5:33/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Rogers Potsdam NY 576 43 6 20:04.5 6:28/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Freddolino Venice FL 583 8 17 23:53.9 7:42/M
2 Luke Dalton 553 8 51 30:28.9 9:50/M
3 Casey Alford Nokomis FL 566 9 56 31:34.3 10:11/M
4 Mitchell Voight 536 8 81 45:28.1 14:40/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyla Freddolino Venice FL 584 9 38 27:07.5 8:45/M
2 Bodhi Voight 535 6 67 35:01.9 11:18/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Freddolino Venice FL 585 11 34 26:48.0 8:39/M
2 Sommer Skapyak North Venice FL 570 12 35 26:48.0 8:39/M
3 Amanda Barrett Venice FL 442 14 57 32:07.3 10:22/M
4 Faith Braun Bradenton FL 620 10 62 33:01.4 10:39/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Nicosia Venice FL 528 16 3 18:34.1 5:59/M
2 Michael Van Der Weert Osprey FL 527 16 5 20:00.1 6:27/M
3 Matthew Rosenthal 545 16 8 21:33.8 6:57/M
4 Cooper Olin Venice FL 567 15 9 21:33.8 6:57/M
5 Thura Zayyar 532 17 12 22:23.7 7:13/M
6 Christian Kuffer 614 17 22 24:34.4 7:55/M
7 Sam Reese 558 15 31 26:17.4 8:29/M
8 Paola Angeles Lopez 610 16 68 35:59.0 11:36/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phoebe Colvin Oehmig Brunswick ME 589 19 7 20:21.6 6:34/M
2 Kylee Chagnon 540 17 15 22:59.7 7:25/M
3 Shawna Slattery Venice FL 443 15 16 23:16.6 7:30/M
4 Emilee Barrett Venice FL 441 15 30 25:33.9 8:15/M
5 Alexis Weaver Venice FL 623 17 40 27:43.3 8:56/M
6 Meredith Ellis Venice FL 563 15 44 28:24.5 9:10/M
7 Jennifer White Nokomis FL 603 16 58 32:20.5 10:26/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Brun Sarasota FL 605 24 41 27:52.9 8:59/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelvin Colon Miami FL 617 29 39 27:13.4 8:47/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Varda New York NY 531 28 29 25:28.9 8:13/M
2 Kayla Pope North Port FL 569 28 48 30:02.6 9:41/M
3 Erin Pope North Port FL 568 26 73 38:55.0 12:33/M
4 Amber Lucibello Venice FL 598 27 86 46:20.4 14:57/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Murphy Venice FL 606 30 18 24:07.1 7:47/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Echo Lazorko 541 33 11 21:53.5 7:04/M
2 Robin Peyerk Sarasota FL 529 32 50 30:25.2 9:49/M
3 Cameo Braun Bradenton FL 621 33 63 33:01.6 10:39/M
4 Laura Goole Venice FL 597 31 85 46:20.4 14:57/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marc Spear Punta Gorda FL 580 38 36 26:59.1 8:42/M
2 James Tarala 556 39 42 28:00.0 9:02/M
3 Patrick Bassett 611 39 52 30:51.5 9:57/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Anderson 548 39 10 21:50.8 7:03/M
2 Melissa Somers Minneapolis MN 604 36 60 32:44.2 10:34/M
3 Maureen Bassett 612 38 72 38:44.5 12:30/M
4 Elizabeth Angelillis Venice FL 573 35 79 41:07.9 13:16/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phillip Ball 544 44 21 24:33.7 7:55/M
2 Mark Richardson Venice FL 403 40 74 39:08.1 12:37/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Libonati Rotonda West FL 575 40 14 22:45.6 7:20/M
2 Randi Lynn Huber Venice FL 607 44 28 25:26.5 8:12/M
3 Angie Smith 615 41 32 26:23.9 8:31/M
4 Kelli Tarala 555 44 46 29:35.5 9:33/M
5 Sherri McLaughlin Venice FL 622 44 55 31:24.1 10:08/M
6 Khin Lwin 533 44 65 33:51.0 10:55/M
7 Alicia Woodward Watson Gouldsboro ME 602 42 69 36:24.2 11:45/M
8 Susan Gordon Bradenton FL 593 42 70 36:33.0 11:47/M
9 Lauren Mosolino Venice FL 596 41 84 46:09.3 14:53/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Kotkiewicz Venice FL 608 45 4 19:49.6 6:24/M
2 Scott Barrett Venice FL 440 48 66 34:56.9 11:16/M
3 Joseph Maguire Bradenton FL 574 49 88 47:33.6 15:20/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Donofrio 542 48 26 25:06.1 8:06/M
2 Jody Skapyak North Venice FL 571 48 47 29:47.2 9:36/M
3 Wendy Magyar 547 45 59 32:26.2 10:28/M
4 Mia Voight 537 46 82 45:28.1 14:40/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Morton 561 52 2 18:23.0 5:56/M
2 Steven Ellis Venice FL 562 53 37 27:03.1 8:44/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Brownlee Chanhassen MN 587 52 45 28:31.7 9:12/M
2 Lesley Rese 557 50 54 31:20.8 10:06/M
3 Shelley Brannon Venice FL 619 53 61 33:00.6 10:39/M
4 Lisa Hawkins Venice FL 609 53 71 36:35.8 11:48/M
5 Robyn Lomrantz 550 54 77 40:06.2 12:56/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Gannon Englewood FL 595 56 24 24:49.7 8:00/M
2 Andy Lomrantz 551 57 78 40:12.6 12:58/M
3 Jeff Junghans 546 59 83 46:02.7 14:51/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marlene Claspell 554 59 80 45:28.0 14:40/M
2 Pam Burke Venice FL 599 59 87 47:29.6 15:19/M
3 Midge Junghans 549 57 91 1:01:14.2 19:45/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Doerschuk 613 63 20 24:25.8 7:53/M
2 Paul Leetsma 559 60 25 25:03.4 8:05/M
3 Jim Brownell Chahassen MN 588 60 27 25:15.5 8:09/M
4 Gary Medland Denver CO 590 64 53 31:18.5 10:06/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Leetsma 560 60 33 26:35.7 8:35/M
2 Martha Beaver Marion OH 581 62 76 39:57.5 12:53/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Jamieson Sarasota FL 592 66 13 22:33.8 7:16/M
2 Bob Rogers Potsdam NY 577 66 19 24:08.9 7:47/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Shumaker Greenville OH 582 66 49 30:22.5 9:48/M
2 Janice Bramwell Bradenton FL 600 65 75 39:35.7 12:46/M
3 Sandy Ingram Venice FL 579 69 90 52:21.8 16:53/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bernhard Jensen Nokomis FL 616 74 43 28:22.4 9:09/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Jezowski Venice FL 586 72 64 33:17.2 10:44/M
2 Sue Sorenson 538 70 89 52:21.6 16:53/M
3 Sue Laskowski 552 72 92 1:01:14.3 19:45/M
Top

Male 75 and Over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Pothier Venice FL 618 78 23 24:37.8 7:56/M

Read more ›




2016 Hancock Creek Elementary Snowflake Shuffle 5K Results

Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-18 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Top
Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett Palow Cape Coral FL 435 14 1 23:13.3 7:29/M
2 Jacob Pucin Cape Coral FL 390 11 2 23:22.2 7:32/M
3 Scott Kook Alva FL 422 52 4 24:00.3 7:45/M
Top

Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 245 52 3 23:40.0 7:38/M
2 Vicki Odjick Cape Coral FL 365 32 6 24:11.6 7:48/M
3 Lily Harris Fort Myers FL 431 10 7 24:41.7 7:58/M
Top

Male 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaleb Stengel Cape Coral FL 525 8 9 25:48.1 8:19/M
2 Denny Olsen North Fort Myers F 398 8 12 26:08.7 8:26/M
3 Corbin Odjick Cape Coral FL 367 8 17 27:13.2 8:47/M
4 Racin Gerhart North Fort Myers F 506 6 68 34:31.9 11:08/M
5 Cody Campbell Cape Coral FL 487 8 69 35:13.2 11:22/M
6 Kainen Adkins Cape Coral FL 493 7 85 37:24.8 12:04/M
7 Weston Haupt Cape Coral FL 520 8 88 38:10.2 12:19/M
8 Mac McClain North Fort Myers F 148 8 89 38:11.1 12:19/M
9 Tanner More Nfm FL 383 7 96 40:06.5 12:56/M
10 Jackson Lowther Cape Coral FL 419 7 97 40:06.7 12:56/M
11 Elias Videen Cape Coral FL 455 6 118 46:11.2 14:54/M
12 Jude Stroup North Fort Myers F 191 5 127 49:04.3 15:50/M
13 Lincoln Stroup North Fort Myers F 178 8 129 49:09.3 15:51/M
14 Cole Stroup North Fort Myers F 183 5 130 49:10.7 15:52/M
15 Ezz Rostom Cape Coral FL 405 7 139 52:10.3 16:50/M
16 Rex Elliott North Fort Myers F 411 8 142 52:30.7 16:56/M
17 Cody Burchett Cape Coral FL 462 8 143 52:32.6 16:57/M
18 Cash Russell Fort Myers FL 512 4 149 53:19.4 17:12/M
Top

Female 8 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Haley Cahill Cape Coral FL 103 8 51 32:44.7 10:34/M
2 Camila Rodriguez Rojas Cape Coral FL 500 7 63 34:13.1 11:02/M
3 Madison Marks Cape Coral FL 413 8 65 34:15.0 11:03/M
4 Lia Garcia Cape Coral FL 501 8 100 40:33.6 13:05/M
5 Savanna Odjick Cape Coral FL 366 6 104 41:30.5 13:23/M
6 Peyton Olsen North Fort Myers F 399 6 107 42:21.5 13:40/M
7 Nanacy Jaquiss Cape Coral FL 448 8 114 45:35.9 14:42/M
8 Racheal Elliott North Fort Myers F 410 5 124 47:38.5 15:22/M
9 Addison Carrol Cape Coral FL 483 6 136 51:43.6 16:41/M
10 Madeleine Cyr Cape Coral FL 382 6 141 52:28.6 16:55/M
11 Devin Rewolinski Fort Myers FL 468 8 145 52:45.6 17:01/M
12 Elle Russell Fort Myers FL 510 6 152 53:38.6 17:18/M
13 Lilah Fussell North Fort Myers F 393 4 157 54:37.5 17:37/M
14 Emma Boiurk Cape Coral FL 479 8 158 54:38.8 17:37/M
15 Sienna Webster N Ft Myers FL 362 8 164 55:09.8 17:47/M
16 Ashlyn Kelly North Fort Myers F 372 8 167 55:23.4 17:52/M
17 Ariana Munoz Cape Coral FL 491 8 168 55:24.4 17:52/M
Top

Male 9 to 11

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caleb Ricker Cape Coral FL 516 10 10 25:48.8 8:19/M
2 Camden Burchetta North Fort Myers F 464 10 16 27:12.3 8:46/M
3 Noah Hopkins North Fort Myers F 427 9 20 27:31.1 8:53/M
4 Jonah Cyr Cape Coral FL 471 9 22 27:49.2 8:58/M
5 Zachary Morton Cape Coral FL 235 11 25 28:52.1 9:19/M
6 Tyler More Nfm FL 384 10 27 28:59.1 9:21/M
7 Austin Kelly North Fort Myers F 378 10 28 29:04.7 9:23/M
8 Isiah Lozada Cape Coral FL 514 11 29 29:04.8 9:23/M
9 Aiyden Walters Cape Coral FL 509 10 33 29:58.1 9:40/M
10 Carson Johnston Cape Coral FL 402 10 38 30:34.8 9:52/M
11 Blake Dominy Cape Coral FL 374 10 41 31:20.8 10:06/M
12 Ethan McCue Cape Coral FL 400 10 44 31:44.0 10:14/M
13 Matthew Kitley Cape Coral FL 387 9 45 31:46.8 10:15/M
14 Ryan Adams North Fort Myers F 463 10 50 32:35.4 10:31/M
15 Cooper Stone Cape Coral FL 494 10 57 33:07.1 10:41/M
16 Payton Hinson Cape Coral FL 439 9 61 34:12.3 11:02/M
17 Jace Adkins Cape Coral FL 492 10 95 39:54.1 12:52/M
18 Anthony Fernandez Cape Coral FL 444 11 98 40:11.3 12:58/M
19 Gavin English Fort Myers FL 465 11 109 42:33.0 13:44/M
20 Gabe Bourk Cape Coral FL 481 10 112 43:22.1 13:59/M
21 Aiden Carrol Cape Coral FL 482 10 131 49:26.1 15:57/M
22 Jet Russell Fort Myers FL 513 10 140 52:22.5 16:54/M
Top

Female 9 to 11

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kiley Gerhart North Fort Myers F 505 10 15 27:02.1 8:43/M
2 Madison Kefer Cape Coral FL 373 10 21 27:34.1 8:54/M
3 Ashley Krieger Cape Coral FL 370 11 35 30:09.4 9:44/M
4 Kelsey Dodd North Fort Myers F 437 10 42 31:21.4 10:07/M
5 Kenzie Wallace Cape Coral FL 404 9 52 32:44.9 10:34/M
6 Caitlin Holder Cape Coral FL 428 10 55 33:05.0 10:40/M
7 Kylie Ross North Fort Myers F 474 9 58 33:22.6 10:46/M
8 Grace Fussell North Fort Myers F 394 10 66 34:16.3 11:03/M
9 Hannah Hall Cape Coral FL 522 11 75 36:13.5 11:41/M
10 Kailey Walsh Cape Coral FL 416 11 76 36:16.1 11:42/M
11 Alexa Kelly North Fort Myers F 446 10 84 36:58.9 11:55/M
12 Jenna Davis Lehigh Acres FL 458 10 103 40:53.0 13:11/M
13 Marnie McClain North Fort Myers F 147 11 110 42:33.2 13:44/M
14 Alyssa Krieger Cape Coral FL 371 9 117 45:55.7 14:49/M
15 Chloe Waddell Cape Coral FL 459 9 120 46:24.3 14:58/M
16 Briley Barnes North Fort Myers F 452 9 146 52:56.8 17:05/M
17 Haley Brown Cape Coral FL 466 10 161 54:47.4 17:40/M
18 Brooklyn Davis North Fort Myers F 507 10 169 55:25.8 17:53/M
Top

Male 12 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacpb Cyr Cape Coral FL 472 12 79 36:49.2 11:53/M
2 William Jaquiss Cape Coral FL 449 13 113 45:35.3 14:42/M
3 Jeremy Clark North Fort Myers F 473 12 126 48:31.4 15:39/M
4 Ernie Bourk Cape Coral FL 497 14 156 54:14.2 17:30/M
Top

Female 12 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Harris Fort Myers FL 432 13 24 28:25.1 9:10/M
2 Lissa Longbrake Cape Coral FL 20 12 77 36:44.6 11:51/M
3 Alex Bouirk Cape Coral FL 496 12 166 55:19.1 17:51/M
Top

Male 15 to 18

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Welch North Fort Myers F 523 18 11 25:50.6 8:20/M
2 Kobie Morton Cape Coral FL 388 16 70 35:15.6 11:22/M
Top

Female 15 to 18

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hope Linton North Fort Myers F 447 17 83 36:58.6 11:55/M
Top

Female 19 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorianne Collins Fort Myers FL 385 20 36 30:13.8 9:45/M
2 Olga Bartosova Cape Coral FL 409 23 86 38:01.6 12:16/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Sanchez Cape Coral FL 202 27 5 24:04.4 7:46/M
2 Eric Anderson Cape Coral FL 515 28 93 39:12.5 12:39/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gissa Infante Naples FL 115 29 32 29:46.7 9:36/M
2 Andrea Rojas Fort Myers FL 223 27 64 34:13.1 11:02/M
3 Cara Parsons Cape Coral FL 406 29 81 36:58.1 11:55/M
4 Trish Black Fort Myers FL 407 28 91 39:05.0 12:36/M
5 Nereida Martinez Cape Coral FL 438 25 92 39:06.7 12:37/M
6 Brittany Medeiros Cape Coral FL 454 28 102 40:46.2 13:09/M
7 Jesica Kelly North Fort Myers F 418 29 171 56:32.3 18:14/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Lowther Cape Coral FL 421 33 14 26:39.8 8:36/M
2 Edward Burchetta Cape Coral FL 526 31 94 39:17.6 12:40/M
3 Pedro Rodriguez Cape Coral FL 503 34 99 40:22.3 13:01/M
4 Ryan Rambo Cape Coral FL 460 30 121 46:24.5 14:58/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Seeberger Cape Coral FL 160 34 40 31:01.7 10:00/M
2 Christina Tarquino Cape Coral FL 461 30 47 31:55.2 10:18/M
3 Andrea Lowther Cape Coral FL 420 33 49 32:23.5 10:27/M
4 Stephanie Morton Cape Coral FL 224 33 60 33:59.7 10:58/M
5 Yenisley Acosta Cape Coral FL 502 33 101 40:34.1 13:05/M
6 Courtney Krieger Cape Coral FL 451 33 116 45:55.3 14:49/M
7 Briana Dodd North Fort Myers F 436 34 159 54:39.6 17:38/M
8 Natasha Edin Ger North Fort Myers F 524 33 170 56:32.1 18:14/M
9 Lena Videen Cape Coral FL 457 33 172 56:34.6 18:15/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Odjick Cape Coral FL 364 38 18 27:14.6 8:47/M
2 Michael Cyr Cape Coral FL 381 36 53 32:45.9 10:34/M
3 Michael Stone Cape Coral FL 495 35 56 33:07.1 10:41/M
4 Lino A.

Read more ›




25th Annual Tour de Cape 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Meier Kuesnacht INTL STA 239 48 1 18:44.5 6:03/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 308 38 10 21:06.8 6:48/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kashman Cape Coral FL 200 46 5 19:47.9 6:23/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Delisle Cape Coral FL 158 41 12 21:35.1 6:58/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Lander Dover NH 210 56 2 19:08.7 6:10/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Hopf Haubstadt IN 195 58 40 24:58.1 8:03/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ivan Vega Cape Coral FL 63 65 15 22:03.8 7:07/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Gonzalez Cape Coral FL 182 63 43 25:21.6 8:11/M
Top

Male 10 and under
Record: Santiago Corredor –

Read more ›




2016 Facial Hair for Cancer Causes 5K Results

Men: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 16-19 20-24 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andre Da Rocha 1970 13 1 19:18.2 6:14/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lillian Amand 4 36 18 31:08.4 10:03/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Compagno 10 48 9 24:18.7 7:50/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dorrie Labianca 24 42 21 31:46.7 10:15/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 46 52 8 23:32.1 7:35/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyme Aaseby 3 57 32 39:04.4 12:36/M
Top

Male SENIOR GRANDMASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 H.

Read more ›