Monthly Archives: November 2015

2015 Holiday Hustle 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Scheiwiller Venice FL 1944 48 1 18:40.3 6:01/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Dalton 1380 11 15 22:38.8 7:18/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Woody 1317 9 19 23:09.1 7:28/M
2 Noah Swafford Venice FL 1425 10 28 24:12.8 7:48/M
3 Justin Duque 1322 9 41 26:48.6 8:39/M
4 Mason McGinley Venice FL 1305 10 47 27:13.5 8:47/M
5 William Hayward Venice FL 1954 9 62 28:36.7 9:14/M
6 Harrison Adams Venice FL 1479 9 68 29:04.9 9:23/M
7 Filip Slavov Englewood FL 1447 10 86 31:32.6 10:10/M
8 Jimmy Mohan Venice FL 1455 7 89 32:09.8 10:22/M
9 Kole Schaefer 1358 10 92 32:16.9 10:25/M
10 Simon Maun 1958 10 95 32:27.6 10:28/M
11 Ethan Wasserman 1936 10 99 33:01.6 10:39/M
12 Laird Foley 1872 7 102 33:31.4 10:49/M
13 Luke Dalton 1381 8 103 33:33.0 10:49/M
14 Landon Jarvis 1341 8 105 33:33.6 10:49/M
15 Paxton Barrick 1500 10 110 33:59.2 10:58/M
16 Zachary Porvaznik 1338 8 132 36:27.4 11:45/M
17 Liam Foley 1851 9 134 36:43.0 11:51/M
18 Casey Alford 1497 9 135 36:43.7 11:51/M
19 Jacob Waller 1939 9 136 36:44.5 11:51/M
20 Colin Mulvihill 1330 6 137 36:45.4 11:51/M
21 Spencer Canaday Venice FL 1440 9 147 38:10.9 12:19/M
22 Owen Alford 1498 7 187 51:31.2 16:37/M
23 Aaron Schroeder Venice FL 1302 9 198 1:02:01.1 20:00/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amelia Harvey 1923 10 27 24:12.3 7:48/M
2 Danielle Vandeusen 1326 9 31 24:47.7 8:00/M
3 Gabriella Heredia 1401 9 44 26:51.1 8:40/M
4 Amara Chamberlain 1375 9 55 27:52.6 8:59/M
5 Holly Bielanski Venice FL 1309 10 65 28:53.0 9:19/M
6 Leila Bartlett Venice FL 1965 9 107 33:35.0 10:50/M
7 Claire Woody 1318 7 109 33:44.9 10:53/M
8 Meg Mulvihill 1331 8 139 36:53.9 11:54/M
9 Olivia Butzko 1395 10 144 37:53.8 12:13/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cameron Gilreath Venice FL 1451 14 10 21:39.0 6:59/M
2 Logan Nagler 1407 12 14 22:32.8 7:16/M
3 Diego Heredia 1404 13 21 23:34.9 7:36/M
4 Garrett Wheeler 1412 13 22 23:39.7 7:38/M
5 Evan Vanburskirk 1337 13 26 24:10.7 7:48/M
6 Tailer Lewis 1347 13 33 25:25.1 8:12/M
7 Louis Robinson 1363 12 34 25:27.8 8:13/M
8 Sean Seibert 1362 11 36 25:43.8 8:18/M
9 Elijah Smith 1408 12 37 25:46.7 8:19/M
10 Preston Yealy 1935 12 38 26:14.8 8:28/M
11 Nathan Rockwood 1364 12 45 26:55.6 8:41/M
12 Cody Matson Venice FL 1952 11 72 29:25.7 9:29/M
13 Drew Mulvihill 1332 12 76 30:12.6 9:45/M
14 Benjamin Ranney 1349 13 82 31:05.4 10:02/M
15 Jeremy Duque 1321 11 93 32:21.0 10:26/M
16 Jackson Adams Venice FL 1480 12 96 32:44.5 10:34/M
17 Hunter Wasserman 1937 14 98 32:47.2 10:35/M
18 Dylan Wheeler 1402 11 117 34:33.3 11:09/M
19 Gregory Heenan 1922 11 124 35:18.7 11:23/M
20 Jacob Porvaznik 1312 12 131 36:22.2 11:44/M
21 Johnathen Villagomez 1311 12 133 36:34.1 11:48/M
22 Drake Burns 1842 11 153 39:15.0 12:40/M
23 Joshua Cunningham 1344 12 154 39:15.4 12:40/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Dalton 1382 12 30 24:37.4 7:56/M
2 Hannah Dalton 1379 14 35 25:38.9 8:16/M
3 Chloe Lear 1352 13 63 28:40.1 9:15/M
4 Olivia Seibert 1359 13 84 31:18.5 10:06/M
5 Quinn Dubre 1360 12 88 32:05.1 10:21/M
6 Mariah Malinowski 1353 12 120 34:49.4 11:14/M
7 Emmalee Brown 1964 13 127 35:46.4 11:32/M
8 Haley Rocheford 1943 12 128 35:52.8 11:34/M
9 Amanda Barrett 1399 14 129 35:53.3 11:35/M
10 Amber Phillips 1345 12 138 36:48.5 11:52/M
11 Lauren Wickerson 1350 12 175 46:52.6 15:07/M
12 Gina Scolaro 1351 12 176 46:52.8 15:07/M
13 Haley Schafer 1403 12 177 46:55.4 15:08/M
14 Hannah Pells 1410 12 178 46:55.8 15:08/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Stepina Sarasota FL 1945 15 2 19:01.1 6:08/M
2 Austin Nicosia Venice FL 1484 16 3 19:01.3 6:08/M
3 Ian McLean Sarasota FL 1495 19 4 19:06.7 6:10/M
4 Josh Lawson Venice FL 1950 16 5 19:42.5 6:21/M
5 Jacob Ireland Venice FL 1921 17 6 20:10.0 6:30/M
6 Michael Van Der Weert Osprey FL 1306 16 7 21:14.1 6:51/M
7 Christian Kuffer Nokomis FL 1951 17 13 22:18.6 7:12/M
8 Austin Moultan 1370 15 51 27:28.0 8:52/M
9 Sam Reese Venice FL 1389 15 73 30:09.2 9:44/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kylee Chagnon Venice FL 1948 17 16 22:45.1 7:20/M
2 Emilee Barrett 1400 15 43 26:49.4 8:39/M
3 Emily Sardinski 1396 16 54 27:39.8 8:55/M
4 Jennifer White 1372 16 74 30:12.0 9:45/M
5 Meredith Ellis Venice FL 1947 15 78 30:43.6 9:55/M
6 Serrina Altamirano 1409 15 125 35:35.1 11:29/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Longhi 1315 20 23 24:04.1 7:46/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thalia Meza Venice FL 1383 21 25 24:09.4 7:47/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Clark Venice FL 1385 28 8 21:25.7 6:55/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Schneider Venice FL 1435 27 126 35:39.4 11:30/M
2 Elizabeth Crites North Port FL 1475 29 156 40:17.5 13:00/M
3 Louisa McCutcheon 1355 29 180 47:15.0 15:15/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Johnson 1324 34 42 26:49.3 8:39/M
2 Camron McCutcheon 1354 30 181 47:15.3 15:15/M
3 Tyler Thomson 1346 32 189 54:37.8 17:37/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candice Henson Sarasota FL 1445 30 116 34:31.1 11:08/M
2 Diana Paglione Venice FL 1472 33 123 35:17.3 11:23/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Chappell Englewood FL 1949 38 11 21:43.4 7:00/M
2 Dave Porvaznik 1313 38 40 26:38.5 8:35/M
3 Logan Chamberlain 1378 39 48 27:16.1 8:48/M
4 Brian Angelillis Venice FL 1430 35 165 43:06.2 13:54/M
5 Jeremy Swafford Venice FL 1426 38 183 48:09.8 15:32/M
6 Thomas Sampson Aurora IL 1477 38 184 49:31.3 15:58/M
7 Kurt Hoffman Halethorpe MD 1961 38 194 58:40.4 18:55/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Oldfather 1416 37 20 23:32.7 7:35/M
2 Jamie Dellavecchia Sarasota FL 1444 36 53 27:31.5 8:53/M
3 Sirine Shebaya Washington DC 1442 37 75 30:12.3 9:45/M
4 Nicolette Krevas 1325 35 77 30:28.0 9:50/M
5 Joanna Mohan Venice FL 1454 36 90 32:09.8 10:22/M
6 Whitney Bartlett Venice FL 1966 38 106 33:34.7 10:50/M
7 Heather Wasserman 1938 39 114 34:27.9 11:07/M
8 Rashea Johnson 1323 37 115 34:30.3 11:08/M
9 Gentry Butzko 1394 37 145 37:58.0 12:15/M
10 Natalie Woody 1319 37 155 39:37.2 12:47/M
11 Juliet Schebilski North Port FL 1432 39 157 40:17.6 13:00/M
12 Emily Gibb Rotonda West FL 1452 36 161 41:50.5 13:30/M
13 Elizabeth Angelillis Venice FL 1490 35 166 43:07.0 13:55/M
14 Brandy Swafford Venice FL 1427 39 182 48:09.8 15:32/M
15 Amy Alford 1496 38 186 51:31.0 16:37/M
16 Michelle Sampson Aurora IL 1478 37 193 57:45.1 18:38/M
17 Clare Jones Oxted SURREY 1962 37 196 58:49.0 18:58/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stuart Yasgur Washington DC 1443 42 32 24:51.2 8:01/M
2 Kurt Schaefer 1357 44 71 29:16.7 9:26/M
3 Eugene Ranney 1348 43 81 31:05.3 10:02/M
4 Steve Hargrove Marriottsville MD 1467 42 200 1:02:57.8 20:18/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Libonati Rotonda West FL 1304 40 17 22:56.2 7:24/M
2 Amy Chamberlain 1377 42 39 26:30.4 8:33/M
3 Jeanine Vandeusen 1327 40 46 26:59.3 8:42/M
4 Ki Hassler Venice FL 1368 40 49 27:20.2 8:49/M
5 Shannon Robison Cape Coral FL 1457 40 111 34:03.3 10:59/M
6 Bethanie Adams Venice FL 1481 41 113 34:23.0 11:05/M
7 Traci Wheeler 1411 41 118 34:35.6 11:09/M
8 Jessica Matson Venice FL 1953 44 121 35:10.4 11:21/M
9 Christina Goertler 1320 43 130 36:12.2 11:41/M
10 Lauren Bissonnette Leadville CO 1390 40 146 37:58.1 12:15/M
11 Martina Kostkova 1920 43 163 42:41.1 13:46/M
12 Susan Waller 1940 42 164 42:41.3 13:46/M
13 Christine Finger 1391 41 167 43:16.6 13:57/M
14 Holly Coleman Venice FL 1462 44 169 43:21.4 13:59/M
15 Missy Mulvihill 1334 44 171 44:07.5 14:14/M
16 Margaret Hargrove Marriottsville MD 1468 40 192 57:45.0 18:38/M
17 Karen Hoffman Halethorpe MD 1960 42 205 1:06:20.1 21:24/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Vanbuskirk Venice FL 1436 45 12 21:45.6 7:01/M
2 Dan Kelly Venice FL 1957 49 18 22:57.7 7:24/M
3 Tom Putnam Venice FL 1453 45 66 28:59.3 9:21/M
4 Jeff Winterstein Cape Coral FL 1460 45 70 29:09.2 9:24/M
5 Doug Burns 1841 46 91 32:16.6 10:25/M
6 Ty Burger Cape Coral FL 1458 46 101 33:22.1 10:46/M
7 Scott Barrett 1398 48 141 37:06.6 11:58/M
8 Dion Canaday Venice FL 1439 48 151 38:19.9 12:22/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Heredia 1405 45 58 28:13.6 9:06/M
2 Denise Noble 1328 49 59 28:24.8 9:10/M
3 Kelli Bielanski Venice FL 1310 46 67 29:00.8 9:21/M
4 Tricia Winterstein Cape Coral FL 1459 46 80 30:59.6 10:00/M
5 Nancy Greeson Englewood FL 1471 48 85 31:27.6 10:09/M
6 Erica Maun N Venice FL 1959 45 97 32:44.8 10:34/M
7 Amy Wade Monticello GA 1487 46 108 33:43.1 10:53/M
8 Lesley Reese Venice FL 1388 49 112 34:14.9 11:03/M
9 Michele Reopell 1392 45 119 34:41.7 11:11/M
10 Kimberly Hayward Venice FL 1955 47 149 38:17.7 12:21/M
11 Susan Robinson Venice FL 1423 47 168 43:16.8 13:57/M
12 Christy Canaday Venice FL 1441 46 172 44:19.8 14:18/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuel Heredia 1406 52 50 27:22.6 8:50/M
2 Mike Sardinski 1397 54 57 28:10.8 9:05/M
3 Steven Ellis Venice FL 1946 53 79 30:44.5 9:55/M
4 Jim Mulvihill 1333 52 140 36:54.2 11:54/M
5 Scott Kook Alva FL 1420 52 148 38:13.7 12:20/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candace Kurtz Venice FL 1434 51 56 27:59.6 9:02/M
2 Laura Bruno Venice FL 1433 53 100 33:06.1 10:41/M
3 Linda Vanderstel 1342 53 104 33:33.4 10:49/M
4 Shelley Ebner Minnetonka MN 1301 52 162 42:24.4 13:41/M
5 Debbi Overly Sarasota FL 1428 52 173 44:36.7 14:23/M
6 Wendy Brooke Sarasota FL 1486 52 188 53:51.9 17:22/M
7 Jill Schroeder Venice FL 1303 50 199 1:02:23.3 20:07/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Shugart Dexter MI 1308 55 24 24:04.2 7:46/M
2 Kevin White 1371 55 83 31:12.7 10:04/M
3 Stephen Laforge 1343 55 158 40:37.0 13:06/M
4 John Hobdell Oxted SURREY 1963 55 195 58:42.7 18:56/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Mass-Lyon 1356 56 143 37:37.3 12:08/M
2 Terry Weiss Alva FL 1421 57 152 38:37.9 12:27/M
3 Marlene Claspell 1316 59 179 46:58.3 15:09/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roy Lee Venice FL 1437 63 9 21:32.0 6:57/M
2 John Beers Venice FL 1448 63 60 28:25.7 9:10/M
3 Robert Baddeley Rotonda West FL 1386 62 94 32:25.4 10:27/M
4 Dennis Elkins Venice FL 1463 63 150 38:18.5 12:21/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Baddeley Rotonda FL 1387 63 61 28:27.4 9:11/M
2 Barbara Beers Venice FL 1449 62 64 28:47.4 9:17/M
3 Pam Detko 1413 64 142 37:19.9 12:02/M
4 Patricia Woodley Venice FL 1464 61 159 41:18.4 13:19/M
5 Cara Boyer Nokomis FL 1446 62 160 41:36.6 13:25/M
6 Karen Ball Venice FL 1456 62 190 54:48.7 17:41/M
7 Terri Stoltzner Venice FL 1429 64 191 54:48.8 17:41/M
8 Jacque Leonard Osprey FL 1493 63 202 1:06:13.9 21:22/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Jamieson Sarasota FL 1450 66 29 24:20.9 7:51/M
2 Haydn Crawshaw Stratford Upon Avon 1488 67 52 27:29.0 8:52/M
3 Ray Stock Stratford Upon Avon 1489 68 69 29:05.9 9:23/M
4 John Finn Ballston Lake NY 1483 68 87 31:35.7 10:11/M
5 Thomas Detko 1414 65 174 45:24.5 14:39/M
6 David Sampson Marriottsville MD 1466 68 204 1:06:19.8 21:24/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Reiner-Hayes Venice FL 1307 65 122 35:16.6 11:23/M
2 Gloria Markiewicz Englewod FL 1461 66 170 43:34.0 14:03/M
3 Marcy Sampson Venice FL 1465 66 197 1:00:41.5 19:35/M
4 Stacy Huber Osprey FL 1492 67 203 1:06:14.8 21:22/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Byrne 1384 70 185 50:01.3 16:08/M
2 Alberta Alese Osprey FL 1494 74 201 1:06:13.4 21:22/M

Read more ›




2015 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Ringer Cape Coral FL 1835 14 1 18:21.0 5:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Canzano Cape Coral FL 1819 16 15 23:01.6 7:25/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 1933 49 5 20:15.9 6:32/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristi Lorentson Cape Coral FL 1931 45 33 26:08.5 8:26/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 1904 54 2 19:06.1 6:10/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 1885 51 29 25:47.1 8:19/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1889 65 12 22:40.2 7:19/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doreen Milbrandt Cape Coral FL 1836 72 64 32:22.8 10:26/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Olsen North Fort Myers F 1927 8 47 27:47.0 8:58/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lainey Hooper Fort Myers FL 1913 8 69 33:25.9 10:47/M
2 Brianne Petersdorff North Ft Myers FL 1869 7 83 37:43.4 12:10/M
3 Peyton Olsen North Fort Myers F 1926 6 91 41:43.7 13:27/M
Top

Female 10 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heaven Davidson Cape Coral FL 1932 12 49 28:17.7 9:07/M
Top

Male 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Sabo Cape Coral FL 1758 14 4 19:41.0 6:21/M
2 Vinny Maldonado Cape Coral FL 1881 15 46 27:32.6 8:53/M
Top

Female 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Genesis Rapalo Cape Coral FL 1917 14 30 25:56.2 8:22/M
2 Taylor Tokos Cape Coral FL 1903 15 71 33:43.4 10:53/M
3 Elyssa Urban Cape Coral FL 1901 14 87 39:23.9 12:42/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nga Pham Cape Coral FL 1916 16 10 22:07.0 7:08/M
2 Kevin Newton Cape Coral FL 1886 18 28 25:42.9 8:17/M
3 Steven Rossomando Cape Coral FL 204 17 37 26:44.3 8:37/M
4 Ian Anderson Punta Gorda FL 1844 18 45 27:32.5 8:53/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Graves Cape Coral FL 201 17 55 29:43.8 9:35/M
2 Iliana Ruiz Cape Coral FL 1882 17 61 31:37.3 10:12/M
3 Tiffany Tokos Cape Coral FL 1902 17 70 33:42.9 10:52/M
4 Cassie Jakubuwski Cake Coral FL 1790 16 73 33:56.9 10:57/M
5 Amber Lynch Cape Coral FL 1857 18 93 43:58.4 14:11/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett McElwain Cape Coral FL 1907 24 7 20:51.9 6:44/M
2 Luis Garcia Cape Coral FL 1879 22 23 25:11.1 8:07/M
3 Jhon Reyes Cape Coral FL 1822 24 50 28:29.1 9:11/M
4 Joshua Smith Cape Coral FL 1827 22 60 31:27.0 10:09/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Rousey Cape Coral FL 1877 26 14 22:56.3 7:24/M
2 Joshua Drew Horseheads NY 1831 29 26 25:26.5 8:12/M
3 Matthew Ansell Cape Coral FL 1910 26 27 25:26.8 8:12/M
4 Ray Alfalla Cape Coral FL 1867 26 36 26:44.3 8:37/M
5 Bryan C.

Read more ›




2015 Making Tracks for Missions 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hooper Fort Myers FL 1783 34 1 21:27.4 6:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Ashcraft Lehigh Acres FL 1771 26 5 23:05.4 7:27/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marshall Shedio Fort Myers FL 1757 41 9 24:17.3 7:50/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Catlin Naples FL 1759 40 8 24:07.2 7:47/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 1762 52 7 23:35.1 7:36/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 1776 51 12 25:20.2 8:10/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1789 64 2 22:02.1 7:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Johnson Ft Myers FL 1760 64 22 29:12.2 9:25/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Tanski Fort Myers FL 1895 9 20 28:56.9 9:20/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lainey Hooper Fort Myers FL 1782 8 29 32:56.6 10:37/M
2 Jessica Tanski Fort Myers FL 1894 10 32 35:21.4 11:24/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristi Gribosky 1786 12 28 30:05.4 9:42/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Pringle Fort Myers FL 1891 16 13 25:30.3 8:14/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Hananburgh Cape Coral FL 1775 28 10 24:37.2 7:56/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanna Hendrickson Fort Myers FL 1748 26 25 29:29.8 9:31/M
2 Janelle Hanaburgh Cape Coral FL 1773 26 47 59:07.6 19:04/M
3 Nicole Hanaburgh Cape Coral FL 1772 26 48 59:08.1 19:05/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kraus Fort Myers FL 1900 32 3 22:25.0 7:14/M
2 Kyle Hooper Fort Myers FL 1779 30 4 23:00.1 7:25/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mallory Wallis Fort Myers FL 1768 30 15 25:48.9 8:19/M
2 Jessica Encarnacion Cape Coral FL 1767 32 24 29:25.7 9:29/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Buice 1785 39 19 27:45.1 8:57/M
2 Jan-Martijn Meij Fort Myers FL 1755 39 31 33:56.9 10:57/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Oneal Thompson Cape Coral FL 702 35 41 44:35.0 14:23/M
2 Kathryn Jackson Fort Myers FL 1761 35 42 45:18.7 14:37/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Lemons Fort Myers FL 1788 42 14 25:41.9 8:17/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Franklin Fort Myers FL 704 42 21 29:09.6 9:24/M
2 Keri Thomas Naples FL 1053 40 36 39:03.4 12:36/M
3 Kristie Dolinar Fort Myers FL 1084 43 37 39:03.5 12:36/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Pratt Manistique MI 952 48 11 25:05.5 8:05/M
2 Chuck Gribosky 1787 48 18 27:10.3 8:46/M
3 Daryl Tanski Fort Myers FL 1893 46 33 35:26.7 11:26/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maria Hunt Fort Myers FL 1756 47 40 43:15.9 13:57/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Fisher Cape Coral FL 1085 54 27 29:58.9 9:40/M
2 Janet Pratt Manistique MI 1040 53 34 35:36.8 11:29/M
3 Susan Hendrickson Cape Coral FL 1270 53 39 42:24.4 13:41/M
4 Sharon Grantham Fort Myers FL 1770 53 45 55:45.0 17:59/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 1899 55 16 25:53.8 8:21/M
2 Rory Ode Cape Coral FL 1898 59 17 26:39.3 8:36/M
3 Jeff Hanaburgh Cape Coral FL 1774 56 46 59:07.4 19:04/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Northrup Bonita Springs FL 1765 56 23 29:17.8 9:27/M
2 Terry Weiss Alva FL 1763 57 38 39:08.7 12:37/M
3 Teresa Whitford Cape Coral FL 1896 56 43 46:12.6 14:54/M
4 Sarah Chadha 1784 56 44 55:44.9 17:59/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 1892 61 6 23:16.5 7:30/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1897 63 35 37:04.4 11:57/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lesley Lynn Wilson Bonita Springs FL 1764 60 30 33:12.8 10:43/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Hooper Fort Myers FL 1780 65 26 29:32.1 9:32/M

Read more ›