Monthly Archives: October 2015

4th Annual LCEC Goblin Gallop 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 1297 29 1 16:33.1 5:20/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 1292 38 9 20:22.7 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 1283 40 7 20:07.7 6:29/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Wilson NFM FL 812 46 35 26:23.3 8:31/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 1258 57 5 19:39.0 6:20/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tamara Kasper Cedarburg WI 1747 51 14 21:34.0 6:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1811 64 17 22:45.2 7:20/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2015 Lee County Athletic Conference Girls Results

Overall Finish List – Girls
Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1165 Kristlin Gear Fort Myers HS 19:54.0 6:25/M 11
2 2 1152 Daley Cline Estero HS 20:13.0 6:31/M 12
3 3 1166 Kailyn Kaminski Fort Myers HS 20:23.0 6:34/M 9
4 4 1154 Megan Giovanniello Estero HS 20:33.0 6:37/M 11
5 (<

Read more ›




2015 Lee County Athletic Conference Boys Results

Overall Finish List – Boys
Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1175 Josh Kennedy Fort Myers HS 17:05.0 5:31/M 11
2 2 1171 Evan Babatz Fort Myers HS 17:22.0 5:36/M 11
3 3 1157 Arye Beck Estero HS 17:29.0 5:38/M 11
4 4 1174 Sam Hordinski Fort Myers HS 17:37.0 5:41/M 11
5 5 1158 Hugh Brittenham Estero HS 17:47.0 5:44/M 9
6 6 1172 Nick Carpenter Fort Myers HS 17:47.0 5:44/M 9
7 7 1162 Dean Gamblin Estero HS 18:00.0 5:48/M 10
8 8 1160 Jacob Dorn Estero HS 18:02.0 5:49/M 12
9 9 1161 Matt Ellard Estero HS 18:03.0 5:49/M 10
10 10 1218 Darickson Gonzalez Mariner HS 18:05.0 5:50/M 11
11 11 1176 Luis Padilla Fort Myers HS 18:05.0 5:50/M 11
12 12 1134 Ty’Relle Powell Dunbar HS 18:10.0 5:51/M 12
13 13 1243 Dennis Esckilsen Riverdale HS 18:10.0 5:51/M 12
14 14 1247 Zachary Roussel Riverdale HS 18:18.0 5:54/M 11
15 15 1246 Trevin Myers Riverdale HS 18:24.0 5:56/M 11
16 16 1245 Austin MacOn Riverdale HS 18:25.0 5:56/M 12
17 17 1248 Lesme Ruiz Riverdale HS 18:30.0 5:58/M 10
18 18 1177 Evan Seech Fort Myers HS 18:34.0 5:59/M 11
19 19 1173 Matthew Celebrado Fort Myers HS 18:37.0 6:00/M 11
20 20 1200 Branden Garcia Island Coast HS 18:52.0 6:05/M 12
21 21 1186 Brandon Glenfield Ida S.

Read more ›




2nd Annual Busey Bank Run for Prevention 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Reichenbacher Cape Coral FL 481 15 1 18:20.7 5:55/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faustina Gonzalez Bradenton FL 294 28 10 21:40.4 6:59/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 587 49 8 20:55.0 6:45/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodi Eltringham Venice FL 1649 45 23 24:04.3 7:46/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 400 53 3 19:17.4 6:13/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 598 51 33 25:41.9 8:17/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1724 64 19 23:05.9 7:27/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 390 63 69 34:09.2 11:01/M
Top

Male 10 and under
Record: Stellen Mitchell –

Read more ›