Monthly Archives: July 2015

7th Annual Beat the Heat 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1465 27 1 16:25.9 5:18/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenzie Mente Tipton IA 970 16 7 19:31.3 6:18/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 991 40 5 18:35.1 6:00/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 1528 43 18 21:12.8 6:50/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Boehme Haan DE 984 50 9 19:42.6 6:21/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Georgine Davidson Fort Myers FL 1290 53 65 27:43.8 8:56/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman Whitesboro TX 1520 63 31 23:16.1 7:30/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Bonetz Port Charlotte FL 1481 71 71 29:01.1 9:22/M
Top

Male 10 and Under
Record: Hudson Stirner –

Read more ›




2015 Bonita Springs Rotary Starspangled 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 529 29 1 16:55.8 5:27/M
2 Ross Lenehan Cape Coral FL 1346 27 2 16:57.0 5:28/M
3 Jake Dorn Estero FL 1343 18 3 17:08.8 5:32/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Candiano North Fort Myers F 1317 18 10 19:45.8 6:22/M
2 Elyse Valdivia Blue Springs MO 1425 16 16 20:30.6 6:37/M
3 Daley Cline Estero FL 1336 16 18 20:33.6 6:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 1423 40 6 18:47.3 6:04/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Stevison 778 44 30 22:12.8 7:10/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 683 55 11 19:49.6 6:24/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzi Reinheimer 745 54 32 22:36.1 7:17/M
Top

Male SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman Whitesboro TX 1358 63 46 24:05.9 7:46/M
Top

Female SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Dever Bonita Springs FL 1394 63 93 28:14.0 9:06/M
Top

Male 10 and under
Record: Oliver Firth –

Read more ›