2015 TALC Dollars for Scholars 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ross Lenehan                                        457   27        1        16:53.7      5:27/M
Top

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Strong                                         455   32        5        20:14.1      6:32/M
Top

Male MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Kaserman                    Orangewood Elem   197   45       17        25:16.6      8:09/M
Top

Female MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Morales                                     459   40       11        24:01.3      7:45/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Perry Small                                         470   55        7        20:49.3      6:43/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Kraus                                         480   52       22        26:29.8      8:33/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ted Blaesing                                        460   66       26        27:42.6      8:56/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Faye Miller                                         132   62       64        37:48.1     12:12/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Willie Mays                                         199   10        9        23:22.7      7:32/M
       2    Ethan Clark                       Orangewood Elem   387    8       13        24:45.7      7:59/M
       3    Kason Sublett                     Orangewood Elem    43   10       27        27:48.8      8:58/M
       4    Jabari Brown                      Orangewood Elem   198   10       28        27:52.3      8:59/M
       5    Dylan Alfaro                      East Lee County   185   10       47        33:27.1     10:47/M
       6    Totch Turner                      Diplomat Elemen   320    8       68        41:25.7     13:22/M
       7    Teegan Turner                     Diplomat          322    6       70        42:09.6     13:36/M
       8    Elijah Howarth                    Tanglewood Elem   235    6       74        43:07.8     13:55/M
       9    Lasean Adams                                         29    9       93        50:52.3     16:25/M
      10    Ernest Boss                       Skyline Element   190    7       97        52:25.6     16:55/M
      11    Hank Kellogg                      Ray V. Pottorf    217    4      103        53:02.9     17:06/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Savannah Hughes                   Trafalgar Eleme   311    9       66        39:03.1     12:36/M
       2    Kadence Holcomb                                     193    7       88        47:59.0     15:29/M
       3    Isabella Sterrette                                  464    7       94        51:05.6     16:29/M
       4    Madeline Boss                     Skyline Element   189    9      100        52:48.7     17:02/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Celebrado                                   458   14       19        26:17.8      8:29/M
       2    Byron Adams                                         188   11       56        35:09.9     11:20/M
       3    Brenden Ware                      Tice Elementary    18   11       59        36:30.3     11:46/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mason Hahn                                          462   11       54        34:00.8     10:58/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Higdon                                      368   17        8        21:43.4      7:00/M
       2    Steven Rossomando                                    17   17       53        34:00.0     10:58/M
       3    Nicholas Keyes                    Diplomat Elemen   363   16       72        42:10.3     13:36/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Winton                                        453   16        6        20:46.5      6:42/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Montana Howarth                   Dunbar Middle S   230   24       79        44:21.8     14:18/M
       2    Michael Legrand                                      21   23       91        49:42.2     16:02/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Gonzalez                                    471   20       77        43:50.9     14:08/M
       2    Vionette Legrand                  Ray V Pottorf E   146   23       92        49:43.2     16:02/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cortland Wheeler                                    474   26        2        17:07.6      5:31/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abigail Flaherty                  Riverdale         385   26       23        27:15.0      8:47/M
       2    Gabriela Trigoso                  Riverdale         386   25       33        30:06.7      9:43/M
       3    Helen Martin                                        469   29       40        31:54.4     10:17/M
       4    Jessica Catti                     Ray V. Pottorf    384   29       44        32:26.3     10:28/M
       5    Samantha Hower                                      191   28       50        33:38.6     10:51/M
       6    Alicia Brady                                         80   25       63        37:34.2     12:07/M
       7    Dawn Cioffoletti                  Riverdale High    200   27      114        59:25.1     19:10/M
       8    Christine Currin                                    394   28      115        59:26.8     19:10/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Smith                                      456   30        3        18:35.2      6:00/M
       2    John Kraus                                          451   31       10        23:46.7      7:40/M
       3    Josh Morrow                                          75   30       12        24:02.0      7:45/M
       4    Robert Martin                                       468   34       32        30:00.6      9:41/M
       5    Patrick Halvarson                 Ray V. Pottorf    388   32       39        31:16.7     10:05/M
       6    David Valencia                                      467   34       49        33:34.2     10:50/M
       7    Eric Cioffoletti                  Riverdale High    203   30      113        59:24.0     19:10/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelsey Lewis                                        465   32       15        25:00.8      8:04/M
       2    Ashley Reagan                                       472   30       21        26:24.8      8:31/M
       3    Katie Halvarson                   Ray V. Pottorf     93   32       29        27:56.7      9:01/M
       4    Antonietta O'Sullivan                               124   33       31        29:16.5      9:26/M
       5    Jill Jurkiewicz                                      78   30       41        32:04.3     10:21/M
       6    Jennifer Catti                    Ray V. Pottorf    383   30       43        32:26.3     10:28/M
       7    Carla Jackson                                       479   33       46        32:52.3     10:36/M
       8    Christina Lindner                 Ray V Pottorf      12   31       61        36:50.0     11:53/M
       9    Kathy Owen                                          466   34       62        37:31.3     12:06/M
      10    Carrie Reynolds                   Ray V. Pottorf    390   33       65        38:11.2     12:19/M
      11    Jaime Van Deventer                                  452   33       80        44:29.4     14:21/M
      12    Natasha Edinger                                     196   32       86        47:27.1     15:18/M
      13    Jana Holcomb                                        187   32       87        47:58.8     15:28/M
      14    Chandra Kellogg                   Ray V. Pottorf    210   30      102        53:02.2     17:06/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Adman                                       478   37        4        20:12.1      6:31/M
       2    Matt Lumbert                                        129   39       16        25:05.6      8:05/M
       3    Scott Kellogg                     Ray V. Pottorf    209   35      101        52:54.3     17:04/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Donohue                     Cypress Lake Mi    14   36       14        24:52.3      8:01/M
       2    Tara Christianson                                   292   36       42        32:21.0     10:26/M
       3    Ismary Herrera                    Mariner High Sc   294   39       51        33:48.1     10:54/M
       4    Tiffany Williams                  Ray V. Pottorf    389   37       55        34:21.0     11:05/M
       5    Kelly Probst                                         73   35       58        35:36.8     11:29/M
       6    Sara Keyes                        Diplomat Elemen    70   37       71        42:10.1     13:36/M
       7    Molly Vernum                      Cape Elementary    33   36       73        42:28.0     13:42/M
       8    Karla Agular Saborio              RAY V. POTTORF    280   37       81        46:02.8     14:51/M
       9    Kristen Turner                    Diplomat Elemen    63   36       89        49:30.6     15:58/M
      10    Christine Boss                    Skyline Element    30   39       98        52:40.9     16:59/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Weigand                     None              372   44       36        30:54.0      9:58/M
       2    Tim Sands                         RAY V. POTTORF    277   43       76        43:40.3     14:05/M
       3    Gerardo Alfaro                    East Lee County    23   41      107        56:08.4     18:06/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shandra Backens                                     461   43       45        32:29.2     10:29/M
       2    Carol Bailey-Niemela              Mariner high      329   43       52        33:48.4     10:54/M
       3    Laura Bonsangue                                      16   44       83        46:44.4     15:05/M
       4    Elsa Ontaneda                                       239   41       90        49:31.0     15:58/M
       5    Amy French                        Ray V. Pottorf     11   43       95        51:12.5     16:31/M
       6    Julie Alfaro                      East Lee County   184   44      106        56:07.0     18:06/M
       7    Heather Carter                    Dunbar High Sch    34   40      112        58:37.4     18:55/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Biggs                                           19   46       24        27:34.2      8:54/M
       2    Louis Chiappetta                                    130   47       38        31:11.5     10:04/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laurie Mansfield                  Cypress Lake Mi   293   49       30        29:13.8      9:25/M
       2    Christina Sterrette                                 463   47       69        42:06.5     13:35/M
       3    Sheri Stjohn                      Gateway Element    15   46      104        53:15.7     17:11/M
       4    Margaret Lewis                                      195   48      111        57:14.3     18:28/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlie Reagan                                      473   51       20        26:24.7      8:31/M
       2    Paul Gray                                           482   51       34        30:49.6      9:56/M
       3    James Howarth                     Cape Coral High   229   51       75        43:25.1     14:00/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Fisher                                       72   53       35        30:53.0      9:58/M
       2    Laura Marzano                                       475   52       99        52:42.3     17:00/M
       3    Susan Murphy                                         74   53      109        56:38.6     18:16/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Martin                                        477   56       18        25:46.8      8:19/M
       2    David Komlenic                                      115   56       25        27:34.4      8:54/M
       3    Michael Moherek                                     476   55       96        52:23.0     16:54/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Turner                      DIPLOMAT ELEMEN   323   58       84        46:49.6     15:06/M
       2    Carol Hedrick                                       194   57      105        54:46.7     17:40/M
       3    Sharon Swartzbaugh                                   76   56      108        56:38.4     18:16/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Sands                       RAY V. POTTORF    273   60       60        36:46.6     11:52/M
       2    Neil Gomeringer                                     454   63       78        43:51.2     14:09/M
       3    Dominick DiNoto                   Gateway Elem      395   62      116        59:27.0     19:11/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joanne Sands                      RAY V. POTTORF    251   62       85        47:15.4     15:15/M
       2    Shara Strack                                        375   64      110        56:56.2     18:22/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Bersch                                       481   67       37        31:06.0     10:02/M
       2    Ed Crann                                            127   67       48        33:32.0     10:49/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Howard Anderson                                     350   75       57        35:15.5     11:22/M
       2    Jon Peterson                                        131   77       67        40:05.6     12:56/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                             SCHOOL             Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Fischer                      DIPLOMAT           67   72       82        46:17.1     14:56/M
Posted in Results
Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*