Monthly Archives: April 2015

2015 TALC Dollars for Scholars 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 457 27 1 16:53.7 5:27/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Strong 455 32 5 20:14.1 6:32/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 James Kaserman Orangewood Elem 197 45 17 25:16.6 8:09/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Morales 459 40 11 24:01.3 7:45/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small 470 55 7 20:49.3 6:43/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Kraus 480 52 22 26:29.8 8:33/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Ted Blaesing 460 66 26 27:42.6 8:56/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller 132 62 64 37:48.1 12:12/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Willie Mays 199 10 9 23:22.7 7:32/M
2 Ethan Clark Orangewood Elem 387 8 13 24:45.7 7:59/M
3 Kason Sublett Orangewood Elem 43 10 27 27:48.8 8:58/M
4 Jabari Brown Orangewood Elem 198 10 28 27:52.3 8:59/M
5 Dylan Alfaro East Lee County 185 10 47 33:27.1 10:47/M
6 Totch Turner Diplomat Elemen 320 8 68 41:25.7 13:22/M
7 Teegan Turner Diplomat 322 6 70 42:09.6 13:36/M
8 Elijah Howarth Tanglewood Elem 235 6 74 43:07.8 13:55/M
9 Lasean Adams 29 9 93 50:52.3 16:25/M
10 Ernest Boss Skyline Element 190 7 97 52:25.6 16:55/M
11 Hank Kellogg Ray V.

Read more ›




2015 The Fast and The Furriest 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 376 27 1 17:18.8 5:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons 429 42 9 20:30.3 6:37/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Chambers 227 42 14 21:24.8 6:54/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Layla Morace 292 42 38 25:29.9 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm 373 56 8 19:55.4 6:25/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Gorman 256 54 20 22:49.0 7:22/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman 257 63 24 23:38.1 7:37/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Beason 431 60 62 28:00.0 9:02/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Attard 355 9 65 28:15.7 9:07/M
2 Anthony Dotson 408 8 102 31:32.7 10:10/M
3 Robert Thorn 416 9 199 51:59.7 16:46/M
Top

Female 10 and under

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Elle Eisele 425 10 30 24:44.1 7:59/M
2 Heidi Kinsey Charlie SML 267 10 129 34:23.2 11:05/M
3 Lily Brown 361 7 181 45:30.9 14:41/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Attard 430 11 79 29:28.7 9:30/M
2 Malachai Dougherty 374 13 107 32:15.0 10:24/M
3 Mason Sanders 417 13 116 32:47.1 10:35/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Makenna Subbert 357 14 43 26:00.0 8:23/M
2 Jenna Fedec Kooper SML 243 14 71 28:36.0 9:14/M
3 Hailey Sells 313 14 73 28:55.4 9:20/M
4 Cayden Franz 249 12 132 34:33.3 11:09/M
Top

Male 15 to 18

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Ellard 427 15 3 17:55.3 5:47/M
2 Luis Padilla 433 17 5 18:58.2 6:07/M
3 Justin Nesbit 363 16 6 19:06.9 6:10/M
Top

Female 15 to 18

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Hanna Franz 250 15 23 23:23.3 7:33/M
2 Jamie Cross 234 16 35 25:19.3 8:10/M
3 Rain Riis 306 18 51 27:24.8 8:50/M
Top

Male 19 to 24

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Dallas Whidden 340 22 10 20:41.4 6:40/M
2 Justin Rumisek 437 19 17 22:28.0 7:15/M
3 Tyler Sterloa Flynn LRG 414 24 25 23:43.6 7:39/M
Top

Female 19 to 24

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Mioduszewski Cooper LRG 352 22 49 27:13.1 8:47/M
2 Katie Burkett Jett MED 223 23 61 27:50.1 8:59/M
3 Olivia Tidwell 331 24 63 28:07.3 9:04/M
4 Lauren Barrs 212 24 108 32:20.3 10:26/M
5 Katie Stephens Tucker LRG 323 23 127 34:18.0 11:04/M
6 Sarah Christopher Kyah LRG 232 22 142 36:14.2 11:41/M
7 Kelsey Knight 269 24 143 36:16.6 11:42/M
8 Korri Liscomb Tanka SML 278 24 144 36:17.7 11:42/M
9 Meghan Dwyer Aspen LRG 360 22 182 45:33.2 14:42/M
10 Tori Lanier 273 23 196 49:49.8 16:04/M
11 Natalie Grant 349 24 197 49:49.8 16:04/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan 418 29 2 17:29.1 5:38/M
2 Ben Pignatone 366 29 7 19:32.6 6:18/M
3 Sean Simmons C.

Read more ›




2015 Head and Neck Cancer Awareness 5K

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Moomaw Fort Myers FL 82 34 1 20:35.2 6:38/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 201 42 2 20:55.0 6:45/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Ryan 105 49 3 21:05.0 6:48/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Wikinson Ashland MA 183 41 19 24:59.9 8:04/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Stone Fort Myers FL 168 51 13 23:39.5 7:38/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Ryan 106 50 22 25:24.2 8:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 10 60 20 25:11.3 8:07/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rosemary Mulia Brooklyn NY 153 64 56 29:11.7 9:25/M
Top

Male 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Cronin 27 10 57 29:16.9 9:26/M
2 Zachary Everly 42 11 79 33:55.2 10:56/M
3 Brendan Cronin 25 8 121 42:07.7 13:35/M
4 Luke Sutton 118 9 130 46:21.7 14:57/M
5 Jonovan Bennett Fort Myers FL 156 10 135 53:30.0 17:15/M
Top

Female 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Johnson 60 9 39 27:14.4 8:47/M
2 Abigail Bantner 4 9 53 29:07.9 9:24/M
3 Sarah Bantner 6 11 113 38:12.4 12:19/M
4 Cara Everly 39 7 116 39:33.8 12:45/M
5 Morgan Everly 40 9 117 39:33.9 12:45/M
6 Emma Hayman Fort Myers FL 179 10 137 1:02:39.0 20:13/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Bennett Fort Myers FL 155 12 6 22:09.3 7:09/M
2 Kyrie Savoy Fort Myers FL 133 12 28 25:55.7 8:22/M
3 Johnny Ruiz 103 13 65 30:50.0 9:57/M
4 Chase Mulvaney 83 15 77 33:47.6 10:54/M
5 Garrett Sutton 117 12 126 43:48.7 14:08/M
Top

Female 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline MacKenzie Fort Myers FL 71 13 4 21:39.1 6:59/M
2 Katie Mulvaney 85 15 75 33:47.0 10:54/M
3 Anna Kucere Fort Myers FL 159 14 81 34:01.6 10:58/M
4 Alexis Woytik Fort Myers FL 180 14 89 35:21.6 11:24/M
5 Kinzie Luthringer Fort Myers FL 135 14 104 37:09.8 11:59/M
6 Kendall Luthringer Fort Myers FL 136 13 108 37:19.4 12:02/M
7 Jessica Bruno Fort Myers FL 158 14 123 42:21.0 13:40/M
8 Nicole Wessels Fort Myers FL 163 15 124 42:21.2 13:40/M
9 Jaquelya Rivera Cape Coral FL 137 14 136 55:45.2 17:59/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Price Labelle FL 138 16 84 34:17.9 11:04/M
2 Gary Bates Fort Myers Beach F 139 16 85 34:19.9 11:04/M
3 Cody Graves 52 18 100 36:56.6 11:55/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Mulvaney 90 17 128 44:13.9 14:16/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Alday Cape Coral FL 182 21 5 21:59.8 7:05/M
2 Alex Lafontaine 66 21 12 23:35.9 7:36/M
3 Dylan Graves 53 21 45 27:54.9 9:00/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Varsha Bhatnagar Englewood FL 171 23 40 27:22.8 8:50/M
2 Vail Fisher Fort Myers FL 151 21 55 29:10.3 9:25/M
3 Marcela Solis 112 24 114 38:42.2 12:29/M
4 Emily Franz Fort Myers FL 177 24 132 46:31.5 15:00/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Wentworth Bonita Springs FL 150 25 41 27:33.8 8:53/M
2 Justin Reed 101 28 71 32:21.0 10:26/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Pena 96 28 37 27:10.2 8:46/M
2 Amelie Giroux 45 26 93 35:59.2 11:36/M
3 Sarah Remur Fort Myers FL 146 29 105 37:14.9 12:01/M
4 Angela Seager Fort Myers FL 109 28 120 39:55.2 12:53/M
5 Sarah Pierce Fort Myers FL 178 27 131 46:30.2 15:00/M
6 Megan Duchene Fort Myers FL 36 27 133 47:03.5 15:11/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kraus Fort Myers FL 181 31 8 23:09.4 7:28/M
2 Edmundo Pena 95 31 27 25:42.7 8:17/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vinti Bhatnagar Englewood FL 169 30 11 23:30.4 7:35/M
2 Stefanie Coleman 20 30 18 24:52.8 8:01/M
3 Nicole Walstein Keller Cape Coral FL 134 31 26 25:36.6 8:15/M
4 Janice Smeigh 111 30 31 26:13.8 8:27/M
5 Vani Prabakaran 99 32 61 30:26.1 9:49/M
6 Makaela Kunstler 65 32 63 30:37.4 9:53/M
7 Rachel Crist 24 31 64 30:49.4 9:56/M
8 Kimberly Pompey 98 32 69 31:26.9 10:08/M
9 Doris Ruiz 102 33 97 36:27.9 11:45/M
10 Danielle Douglas Fort Myers FL 35 33 115 39:28.4 12:44/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Holcomb 58 39 17 24:49.3 8:00/M
2 Robert Stafford 114 35 74 33:03.3 10:40/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Todd Fort Myers FL 176 37 15 24:44.1 7:59/M
2 Carol Palow Cape Coral FL 141 39 35 26:43.6 8:37/M
3 Amber Spencer 113 39 68 31:26.9 10:08/M
4 Nancy Everly 41 36 118 39:34.6 12:46/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Mulvaney 89 44 7 22:27.7 7:15/M
2 Jeff Johns Cape Coral FL 174 40 9 23:17.4 7:31/M
3 Tom Johnson 62 44 38 27:14.3 8:47/M
4 Jerry Lepinske Cape Coral FL 68 44 51 29:01.2 9:22/M
5 Juan Perez 97 44 58 29:34.8 9:32/M
6 Bo Bates Labelle FL 140 41 80 33:56.3 10:57/M
7 Jon Walls Ft Myers FL 126 44 96 36:17.2 11:42/M
8 Billy Everly 38 40 119 39:34.6 12:46/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tonya Singer 110 43 42 27:43.3 8:56/M
2 Linda Bantner 5 41 52 29:07.8 9:24/M
3 Michele Norris Fort Myers FL 92 43 62 30:31.2 9:51/M
4 Bobbi Sutton Naples FL 116 44 94 36:15.1 11:42/M
5 Jodi Kellum 64 42 101 37:02.1 11:57/M
6 Meredith Cronin 28 40 122 42:16.4 13:38/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Wentworth Bonita Springs FL 149 47 10 23:26.8 7:34/M
2 Pete Bennett Fort Myers FL 157 46 30 26:08.2 8:26/M
3 Keith Mulvaney 86 48 54 29:08.9 9:24/M
4 Michael Sutton Naples FL 119 49 87 34:23.7 11:05/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juli Bobman 162 49 43 27:50.0 8:59/M
2 Marlene Ellis North Fort Myers F 173 46 46 28:23.8 9:09/M
3 Kathleen Oliveto Fort Myers FL 165 49 50 28:57.8 9:20/M
4 Anne Conley 145 48 70 31:41.7 10:13/M
5 Melissa Mulvaney 87 46 76 33:47.0 10:54/M
6 Dana Grey 54 49 106 37:15.1 12:01/M
7 Kristi Damrill 32 49 107 37:18.4 12:02/M
8 Valerie Lepinske Cape Coral FL 69 45 125 42:47.7 13:48/M
9 Darlene Mulvaney 84 48 127 44:13.7 14:16/M
10 Dana Gleason 47 49 134 48:48.5 15:45/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Fisher Fort Myers FL 167 52 67 30:53.2 9:58/M
2 Parker Cornelius 22 50 88 34:37.2 11:10/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Walker 125 50 33 26:31.8 8:33/M
2 Sandy Taylor Alva FL 120 54 44 27:54.3 9:00/M
3 Laurie Frutchey Fort Myers FL 44 51 47 28:36.1 9:14/M
4 Ivana Kucera Fort Myers FL 160 50 82 34:01.8 10:58/M
5 Gina Lacagnina Estero FL 148 52 91 35:32.5 11:28/M
6 Pam Santora 107 50 109 37:20.1 12:03/M
7 Martha Harrie Fort Myers FL 56 54 111 37:22.0 12:03/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Miller Fort Myers FL 77 55 14 23:47.9 7:40/M
2 Stuart Bobman 161 55 16 24:44.3 7:59/M
3 Salvatore Lacagnina Estero FL 147 56 21 25:23.4 8:11/M
4 Kevin Kincaid Fort Myers FL 143 55 32 26:17.9 8:29/M
5 Mark Osterhaus 94 59 60 30:06.0 9:43/M
6 Greg Harrie 55 57 98 36:33.8 11:47/M
7 Jerald Ellis North Fort Myers F 172 56 102 37:04.5 11:57/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 50 57 48 28:46.8 9:17/M
2 Phyllis Ershowsky Fort Myers FL 37 55 66 30:51.0 9:57/M
3 Elizabeth Hart Fort Myers FL 144 59 78 33:47.8 10:54/M
4 Marie-Marthe Giroux 46 55 92 35:59.1 11:36/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Godek 49 62 25 25:36.3 8:15/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 51 63 72 32:23.7 10:27/M
3 Thomas Lightner Lehigh Acres FL 142 60 83 34:08.5 11:01/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Johnson Fort Myers FL 61 63 99 36:51.5 11:53/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sal Mulia Brooklyn NY 152 67 24 25:32.3 8:14/M
2 Bob Wink 128 67 36 27:02.6 8:43/M
3 Gerald Hines Estero FL 57 67 73 32:53.5 10:36/M
4 Ronald Jadlocki Fort Myers FL 59 68 86 34:20.4 11:05/M
5 Rick Kennedy Sanibel FL 166 67 90 35:29.8 11:27/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Murdoch North Fort Myers F 91 68 59 29:59.7 9:40/M
2 Judy Dow Monterey CA 175 68 103 37:05.0 11:58/M
3 Linda Schroll Fort Myers FL 108 67 110 37:20.8 12:03/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Cupaiuolo Fort Myers FL 31 70 23 25:27.4 8:13/M
2 Francis Nawrocki Fort Myers Beach F 170 70 34 26:41.3 8:36/M
3 Michael Vitale Ft.

Read more ›