Yearly Archives: 2015

3rd Annual Knights of Charity 10K Results

Men: Top Finishers 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Arye Beck Estero FL 1992 17 1 35:23.3 5:42/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Candiano North Fort Myers F 90 18 5 38:24.7 6:12/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 1995 49 21 44:33.3 7:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 86 43 17 42:24.9 6:50/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Weeks Burnsville MN 1 53 9 40:29.1 6:32/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 1473 52 27 46:22.3 7:29/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Romesser Ft.

Read more ›




2015 Holiday Hustle 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Scheiwiller Venice FL 1944 48 1 18:40.3 6:01/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Dalton 1380 11 15 22:38.8 7:18/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Woody 1317 9 19 23:09.1 7:28/M
2 Noah Swafford Venice FL 1425 10 28 24:12.8 7:48/M
3 Justin Duque 1322 9 41 26:48.6 8:39/M
4 Mason McGinley Venice FL 1305 10 47 27:13.5 8:47/M
5 William Hayward Venice FL 1954 9 62 28:36.7 9:14/M
6 Harrison Adams Venice FL 1479 9 68 29:04.9 9:23/M
7 Filip Slavov Englewood FL 1447 10 86 31:32.6 10:10/M
8 Jimmy Mohan Venice FL 1455 7 89 32:09.8 10:22/M
9 Kole Schaefer 1358 10 92 32:16.9 10:25/M
10 Simon Maun 1958 10 95 32:27.6 10:28/M
11 Ethan Wasserman 1936 10 99 33:01.6 10:39/M
12 Laird Foley 1872 7 102 33:31.4 10:49/M
13 Luke Dalton 1381 8 103 33:33.0 10:49/M
14 Landon Jarvis 1341 8 105 33:33.6 10:49/M
15 Paxton Barrick 1500 10 110 33:59.2 10:58/M
16 Zachary Porvaznik 1338 8 132 36:27.4 11:45/M
17 Liam Foley 1851 9 134 36:43.0 11:51/M
18 Casey Alford 1497 9 135 36:43.7 11:51/M
19 Jacob Waller 1939 9 136 36:44.5 11:51/M
20 Colin Mulvihill 1330 6 137 36:45.4 11:51/M
21 Spencer Canaday Venice FL 1440 9 147 38:10.9 12:19/M
22 Owen Alford 1498 7 187 51:31.2 16:37/M
23 Aaron Schroeder Venice FL 1302 9 198 1:02:01.1 20:00/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amelia Harvey 1923 10 27 24:12.3 7:48/M
2 Danielle Vandeusen 1326 9 31 24:47.7 8:00/M
3 Gabriella Heredia 1401 9 44 26:51.1 8:40/M
4 Amara Chamberlain 1375 9 55 27:52.6 8:59/M
5 Holly Bielanski Venice FL 1309 10 65 28:53.0 9:19/M
6 Leila Bartlett Venice FL 1965 9 107 33:35.0 10:50/M
7 Claire Woody 1318 7 109 33:44.9 10:53/M
8 Meg Mulvihill 1331 8 139 36:53.9 11:54/M
9 Olivia Butzko 1395 10 144 37:53.8 12:13/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cameron Gilreath Venice FL 1451 14 10 21:39.0 6:59/M
2 Logan Nagler 1407 12 14 22:32.8 7:16/M
3 Diego Heredia 1404 13 21 23:34.9 7:36/M
4 Garrett Wheeler 1412 13 22 23:39.7 7:38/M
5 Evan Vanburskirk 1337 13 26 24:10.7 7:48/M
6 Tailer Lewis 1347 13 33 25:25.1 8:12/M
7 Louis Robinson 1363 12 34 25:27.8 8:13/M
8 Sean Seibert 1362 11 36 25:43.8 8:18/M
9 Elijah Smith 1408 12 37 25:46.7 8:19/M
10 Preston Yealy 1935 12 38 26:14.8 8:28/M
11 Nathan Rockwood 1364 12 45 26:55.6 8:41/M
12 Cody Matson Venice FL 1952 11 72 29:25.7 9:29/M
13 Drew Mulvihill 1332 12 76 30:12.6 9:45/M
14 Benjamin Ranney 1349 13 82 31:05.4 10:02/M
15 Jeremy Duque 1321 11 93 32:21.0 10:26/M
16 Jackson Adams Venice FL 1480 12 96 32:44.5 10:34/M
17 Hunter Wasserman 1937 14 98 32:47.2 10:35/M
18 Dylan Wheeler 1402 11 117 34:33.3 11:09/M
19 Gregory Heenan 1922 11 124 35:18.7 11:23/M
20 Jacob Porvaznik 1312 12 131 36:22.2 11:44/M
21 Johnathen Villagomez 1311 12 133 36:34.1 11:48/M
22 Drake Burns 1842 11 153 39:15.0 12:40/M
23 Joshua Cunningham 1344 12 154 39:15.4 12:40/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Dalton 1382 12 30 24:37.4 7:56/M
2 Hannah Dalton 1379 14 35 25:38.9 8:16/M
3 Chloe Lear 1352 13 63 28:40.1 9:15/M
4 Olivia Seibert 1359 13 84 31:18.5 10:06/M
5 Quinn Dubre 1360 12 88 32:05.1 10:21/M
6 Mariah Malinowski 1353 12 120 34:49.4 11:14/M
7 Emmalee Brown 1964 13 127 35:46.4 11:32/M
8 Haley Rocheford 1943 12 128 35:52.8 11:34/M
9 Amanda Barrett 1399 14 129 35:53.3 11:35/M
10 Amber Phillips 1345 12 138 36:48.5 11:52/M
11 Lauren Wickerson 1350 12 175 46:52.6 15:07/M
12 Gina Scolaro 1351 12 176 46:52.8 15:07/M
13 Haley Schafer 1403 12 177 46:55.4 15:08/M
14 Hannah Pells 1410 12 178 46:55.8 15:08/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Stepina Sarasota FL 1945 15 2 19:01.1 6:08/M
2 Austin Nicosia Venice FL 1484 16 3 19:01.3 6:08/M
3 Ian McLean Sarasota FL 1495 19 4 19:06.7 6:10/M
4 Josh Lawson Venice FL 1950 16 5 19:42.5 6:21/M
5 Jacob Ireland Venice FL 1921 17 6 20:10.0 6:30/M
6 Michael Van Der Weert Osprey FL 1306 16 7 21:14.1 6:51/M
7 Christian Kuffer Nokomis FL 1951 17 13 22:18.6 7:12/M
8 Austin Moultan 1370 15 51 27:28.0 8:52/M
9 Sam Reese Venice FL 1389 15 73 30:09.2 9:44/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kylee Chagnon Venice FL 1948 17 16 22:45.1 7:20/M
2 Emilee Barrett 1400 15 43 26:49.4 8:39/M
3 Emily Sardinski 1396 16 54 27:39.8 8:55/M
4 Jennifer White 1372 16 74 30:12.0 9:45/M
5 Meredith Ellis Venice FL 1947 15 78 30:43.6 9:55/M
6 Serrina Altamirano 1409 15 125 35:35.1 11:29/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Longhi 1315 20 23 24:04.1 7:46/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thalia Meza Venice FL 1383 21 25 24:09.4 7:47/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Clark Venice FL 1385 28 8 21:25.7 6:55/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Schneider Venice FL 1435 27 126 35:39.4 11:30/M
2 Elizabeth Crites North Port FL 1475 29 156 40:17.5 13:00/M
3 Louisa McCutcheon 1355 29 180 47:15.0 15:15/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Johnson 1324 34 42 26:49.3 8:39/M
2 Camron McCutcheon 1354 30 181 47:15.3 15:15/M
3 Tyler Thomson 1346 32 189 54:37.8 17:37/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candice Henson Sarasota FL 1445 30 116 34:31.1 11:08/M
2 Diana Paglione Venice FL 1472 33 123 35:17.3 11:23/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Chappell Englewood FL 1949 38 11 21:43.4 7:00/M
2 Dave Porvaznik 1313 38 40 26:38.5 8:35/M
3 Logan Chamberlain 1378 39 48 27:16.1 8:48/M
4 Brian Angelillis Venice FL 1430 35 165 43:06.2 13:54/M
5 Jeremy Swafford Venice FL 1426 38 183 48:09.8 15:32/M
6 Thomas Sampson Aurora IL 1477 38 184 49:31.3 15:58/M
7 Kurt Hoffman Halethorpe MD 1961 38 194 58:40.4 18:55/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Oldfather 1416 37 20 23:32.7 7:35/M
2 Jamie Dellavecchia Sarasota FL 1444 36 53 27:31.5 8:53/M
3 Sirine Shebaya Washington DC 1442 37 75 30:12.3 9:45/M
4 Nicolette Krevas 1325 35 77 30:28.0 9:50/M
5 Joanna Mohan Venice FL 1454 36 90 32:09.8 10:22/M
6 Whitney Bartlett Venice FL 1966 38 106 33:34.7 10:50/M
7 Heather Wasserman 1938 39 114 34:27.9 11:07/M
8 Rashea Johnson 1323 37 115 34:30.3 11:08/M
9 Gentry Butzko 1394 37 145 37:58.0 12:15/M
10 Natalie Woody 1319 37 155 39:37.2 12:47/M
11 Juliet Schebilski North Port FL 1432 39 157 40:17.6 13:00/M
12 Emily Gibb Rotonda West FL 1452 36 161 41:50.5 13:30/M
13 Elizabeth Angelillis Venice FL 1490 35 166 43:07.0 13:55/M
14 Brandy Swafford Venice FL 1427 39 182 48:09.8 15:32/M
15 Amy Alford 1496 38 186 51:31.0 16:37/M
16 Michelle Sampson Aurora IL 1478 37 193 57:45.1 18:38/M
17 Clare Jones Oxted SURREY 1962 37 196 58:49.0 18:58/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stuart Yasgur Washington DC 1443 42 32 24:51.2 8:01/M
2 Kurt Schaefer 1357 44 71 29:16.7 9:26/M
3 Eugene Ranney 1348 43 81 31:05.3 10:02/M
4 Steve Hargrove Marriottsville MD 1467 42 200 1:02:57.8 20:18/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Libonati Rotonda West FL 1304 40 17 22:56.2 7:24/M
2 Amy Chamberlain 1377 42 39 26:30.4 8:33/M
3 Jeanine Vandeusen 1327 40 46 26:59.3 8:42/M
4 Ki Hassler Venice FL 1368 40 49 27:20.2 8:49/M
5 Shannon Robison Cape Coral FL 1457 40 111 34:03.3 10:59/M
6 Bethanie Adams Venice FL 1481 41 113 34:23.0 11:05/M
7 Traci Wheeler 1411 41 118 34:35.6 11:09/M
8 Jessica Matson Venice FL 1953 44 121 35:10.4 11:21/M
9 Christina Goertler 1320 43 130 36:12.2 11:41/M
10 Lauren Bissonnette Leadville CO 1390 40 146 37:58.1 12:15/M
11 Martina Kostkova 1920 43 163 42:41.1 13:46/M
12 Susan Waller 1940 42 164 42:41.3 13:46/M
13 Christine Finger 1391 41 167 43:16.6 13:57/M
14 Holly Coleman Venice FL 1462 44 169 43:21.4 13:59/M
15 Missy Mulvihill 1334 44 171 44:07.5 14:14/M
16 Margaret Hargrove Marriottsville MD 1468 40 192 57:45.0 18:38/M
17 Karen Hoffman Halethorpe MD 1960 42 205 1:06:20.1 21:24/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Vanbuskirk Venice FL 1436 45 12 21:45.6 7:01/M
2 Dan Kelly Venice FL 1957 49 18 22:57.7 7:24/M
3 Tom Putnam Venice FL 1453 45 66 28:59.3 9:21/M
4 Jeff Winterstein Cape Coral FL 1460 45 70 29:09.2 9:24/M
5 Doug Burns 1841 46 91 32:16.6 10:25/M
6 Ty Burger Cape Coral FL 1458 46 101 33:22.1 10:46/M
7 Scott Barrett 1398 48 141 37:06.6 11:58/M
8 Dion Canaday Venice FL 1439 48 151 38:19.9 12:22/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Heredia 1405 45 58 28:13.6 9:06/M
2 Denise Noble 1328 49 59 28:24.8 9:10/M
3 Kelli Bielanski Venice FL 1310 46 67 29:00.8 9:21/M
4 Tricia Winterstein Cape Coral FL 1459 46 80 30:59.6 10:00/M
5 Nancy Greeson Englewood FL 1471 48 85 31:27.6 10:09/M
6 Erica Maun N Venice FL 1959 45 97 32:44.8 10:34/M
7 Amy Wade Monticello GA 1487 46 108 33:43.1 10:53/M
8 Lesley Reese Venice FL 1388 49 112 34:14.9 11:03/M
9 Michele Reopell 1392 45 119 34:41.7 11:11/M
10 Kimberly Hayward Venice FL 1955 47 149 38:17.7 12:21/M
11 Susan Robinson Venice FL 1423 47 168 43:16.8 13:57/M
12 Christy Canaday Venice FL 1441 46 172 44:19.8 14:18/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuel Heredia 1406 52 50 27:22.6 8:50/M
2 Mike Sardinski 1397 54 57 28:10.8 9:05/M
3 Steven Ellis Venice FL 1946 53 79 30:44.5 9:55/M
4 Jim Mulvihill 1333 52 140 36:54.2 11:54/M
5 Scott Kook Alva FL 1420 52 148 38:13.7 12:20/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candace Kurtz Venice FL 1434 51 56 27:59.6 9:02/M
2 Laura Bruno Venice FL 1433 53 100 33:06.1 10:41/M
3 Linda Vanderstel 1342 53 104 33:33.4 10:49/M
4 Shelley Ebner Minnetonka MN 1301 52 162 42:24.4 13:41/M
5 Debbi Overly Sarasota FL 1428 52 173 44:36.7 14:23/M
6 Wendy Brooke Sarasota FL 1486 52 188 53:51.9 17:22/M
7 Jill Schroeder Venice FL 1303 50 199 1:02:23.3 20:07/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Shugart Dexter MI 1308 55 24 24:04.2 7:46/M
2 Kevin White 1371 55 83 31:12.7 10:04/M
3 Stephen Laforge 1343 55 158 40:37.0 13:06/M
4 John Hobdell Oxted SURREY 1963 55 195 58:42.7 18:56/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Mass-Lyon 1356 56 143 37:37.3 12:08/M
2 Terry Weiss Alva FL 1421 57 152 38:37.9 12:27/M
3 Marlene Claspell 1316 59 179 46:58.3 15:09/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roy Lee Venice FL 1437 63 9 21:32.0 6:57/M
2 John Beers Venice FL 1448 63 60 28:25.7 9:10/M
3 Robert Baddeley Rotonda West FL 1386 62 94 32:25.4 10:27/M
4 Dennis Elkins Venice FL 1463 63 150 38:18.5 12:21/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Baddeley Rotonda FL 1387 63 61 28:27.4 9:11/M
2 Barbara Beers Venice FL 1449 62 64 28:47.4 9:17/M
3 Pam Detko 1413 64 142 37:19.9 12:02/M
4 Patricia Woodley Venice FL 1464 61 159 41:18.4 13:19/M
5 Cara Boyer Nokomis FL 1446 62 160 41:36.6 13:25/M
6 Karen Ball Venice FL 1456 62 190 54:48.7 17:41/M
7 Terri Stoltzner Venice FL 1429 64 191 54:48.8 17:41/M
8 Jacque Leonard Osprey FL 1493 63 202 1:06:13.9 21:22/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Jamieson Sarasota FL 1450 66 29 24:20.9 7:51/M
2 Haydn Crawshaw Stratford Upon Avon 1488 67 52 27:29.0 8:52/M
3 Ray Stock Stratford Upon Avon 1489 68 69 29:05.9 9:23/M
4 John Finn Ballston Lake NY 1483 68 87 31:35.7 10:11/M
5 Thomas Detko 1414 65 174 45:24.5 14:39/M
6 David Sampson Marriottsville MD 1466 68 204 1:06:19.8 21:24/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Reiner-Hayes Venice FL 1307 65 122 35:16.6 11:23/M
2 Gloria Markiewicz Englewod FL 1461 66 170 43:34.0 14:03/M
3 Marcy Sampson Venice FL 1465 66 197 1:00:41.5 19:35/M
4 Stacy Huber Osprey FL 1492 67 203 1:06:14.8 21:22/M
Top

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Byrne 1384 70 185 50:01.3 16:08/M
2 Alberta Alese Osprey FL 1494 74 201 1:06:13.4 21:22/M

Read more ›




2015 Achieva Credit Union’s Coconut Run 5K Results

Men: Top Finishers 1- 9 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Ringer Cape Coral FL 1835 14 1 18:21.0 5:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Canzano Cape Coral FL 1819 16 15 23:01.6 7:25/M
Top

Male MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 1933 49 5 20:15.9 6:32/M
Top

Female MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristi Lorentson Cape Coral FL 1931 45 33 26:08.5 8:26/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 1904 54 2 19:06.1 6:10/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 1885 51 29 25:47.1 8:19/M
Top

Male SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1889 65 12 22:40.2 7:19/M
Top

Female SENIOR MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doreen Milbrandt Cape Coral FL 1836 72 64 32:22.8 10:26/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Olsen North Fort Myers F 1927 8 47 27:47.0 8:58/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lainey Hooper Fort Myers FL 1913 8 69 33:25.9 10:47/M
2 Brianne Petersdorff North Ft Myers FL 1869 7 83 37:43.4 12:10/M
3 Peyton Olsen North Fort Myers F 1926 6 91 41:43.7 13:27/M
Top

Female 10 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heaven Davidson Cape Coral FL 1932 12 49 28:17.7 9:07/M
Top

Male 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Sabo Cape Coral FL 1758 14 4 19:41.0 6:21/M
2 Vinny Maldonado Cape Coral FL 1881 15 46 27:32.6 8:53/M
Top

Female 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Genesis Rapalo Cape Coral FL 1917 14 30 25:56.2 8:22/M
2 Taylor Tokos Cape Coral FL 1903 15 71 33:43.4 10:53/M
3 Elyssa Urban Cape Coral FL 1901 14 87 39:23.9 12:42/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nga Pham Cape Coral FL 1916 16 10 22:07.0 7:08/M
2 Kevin Newton Cape Coral FL 1886 18 28 25:42.9 8:17/M
3 Steven Rossomando Cape Coral FL 204 17 37 26:44.3 8:37/M
4 Ian Anderson Punta Gorda FL 1844 18 45 27:32.5 8:53/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Graves Cape Coral FL 201 17 55 29:43.8 9:35/M
2 Iliana Ruiz Cape Coral FL 1882 17 61 31:37.3 10:12/M
3 Tiffany Tokos Cape Coral FL 1902 17 70 33:42.9 10:52/M
4 Cassie Jakubuwski Cake Coral FL 1790 16 73 33:56.9 10:57/M
5 Amber Lynch Cape Coral FL 1857 18 93 43:58.4 14:11/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett McElwain Cape Coral FL 1907 24 7 20:51.9 6:44/M
2 Luis Garcia Cape Coral FL 1879 22 23 25:11.1 8:07/M
3 Jhon Reyes Cape Coral FL 1822 24 50 28:29.1 9:11/M
4 Joshua Smith Cape Coral FL 1827 22 60 31:27.0 10:09/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Rousey Cape Coral FL 1877 26 14 22:56.3 7:24/M
2 Joshua Drew Horseheads NY 1831 29 26 25:26.5 8:12/M
3 Matthew Ansell Cape Coral FL 1910 26 27 25:26.8 8:12/M
4 Ray Alfalla Cape Coral FL 1867 26 36 26:44.3 8:37/M
5 Bryan C.

Read more ›




2015 Making Tracks for Missions 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69

Women: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hooper Fort Myers FL 1783 34 1 21:27.4 6:55/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Ashcraft Lehigh Acres FL 1771 26 5 23:05.4 7:27/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marshall Shedio Fort Myers FL 1757 41 9 24:17.3 7:50/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Catlin Naples FL 1759 40 8 24:07.2 7:47/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 1762 52 7 23:35.1 7:36/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 1776 51 12 25:20.2 8:10/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1789 64 2 22:02.1 7:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Johnson Ft Myers FL 1760 64 22 29:12.2 9:25/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Tanski Fort Myers FL 1895 9 20 28:56.9 9:20/M
Top

Female 10 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lainey Hooper Fort Myers FL 1782 8 29 32:56.6 10:37/M
2 Jessica Tanski Fort Myers FL 1894 10 32 35:21.4 11:24/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristi Gribosky 1786 12 28 30:05.4 9:42/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Pringle Fort Myers FL 1891 16 13 25:30.3 8:14/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Hananburgh Cape Coral FL 1775 28 10 24:37.2 7:56/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanna Hendrickson Fort Myers FL 1748 26 25 29:29.8 9:31/M
2 Janelle Hanaburgh Cape Coral FL 1773 26 47 59:07.6 19:04/M
3 Nicole Hanaburgh Cape Coral FL 1772 26 48 59:08.1 19:05/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kraus Fort Myers FL 1900 32 3 22:25.0 7:14/M
2 Kyle Hooper Fort Myers FL 1779 30 4 23:00.1 7:25/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mallory Wallis Fort Myers FL 1768 30 15 25:48.9 8:19/M
2 Jessica Encarnacion Cape Coral FL 1767 32 24 29:25.7 9:29/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Buice 1785 39 19 27:45.1 8:57/M
2 Jan-Martijn Meij Fort Myers FL 1755 39 31 33:56.9 10:57/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Oneal Thompson Cape Coral FL 702 35 41 44:35.0 14:23/M
2 Kathryn Jackson Fort Myers FL 1761 35 42 45:18.7 14:37/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Lemons Fort Myers FL 1788 42 14 25:41.9 8:17/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Franklin Fort Myers FL 704 42 21 29:09.6 9:24/M
2 Keri Thomas Naples FL 1053 40 36 39:03.4 12:36/M
3 Kristie Dolinar Fort Myers FL 1084 43 37 39:03.5 12:36/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Pratt Manistique MI 952 48 11 25:05.5 8:05/M
2 Chuck Gribosky 1787 48 18 27:10.3 8:46/M
3 Daryl Tanski Fort Myers FL 1893 46 33 35:26.7 11:26/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maria Hunt Fort Myers FL 1756 47 40 43:15.9 13:57/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Fisher Cape Coral FL 1085 54 27 29:58.9 9:40/M
2 Janet Pratt Manistique MI 1040 53 34 35:36.8 11:29/M
3 Susan Hendrickson Cape Coral FL 1270 53 39 42:24.4 13:41/M
4 Sharon Grantham Fort Myers FL 1770 53 45 55:45.0 17:59/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Esposito Fort Myers FL 1899 55 16 25:53.8 8:21/M
2 Rory Ode Cape Coral FL 1898 59 17 26:39.3 8:36/M
3 Jeff Hanaburgh Cape Coral FL 1774 56 46 59:07.4 19:04/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Northrup Bonita Springs FL 1765 56 23 29:17.8 9:27/M
2 Terry Weiss Alva FL 1763 57 38 39:08.7 12:37/M
3 Teresa Whitford Cape Coral FL 1896 56 43 46:12.6 14:54/M
4 Sarah Chadha 1784 56 44 55:44.9 17:59/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 1892 61 6 23:16.5 7:30/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1897 63 35 37:04.4 11:57/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lesley Lynn Wilson Bonita Springs FL 1764 60 30 33:12.8 10:43/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Hooper Fort Myers FL 1780 65 26 29:32.1 9:32/M

Read more ›




4th Annual LCEC Goblin Gallop 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 1297 29 1 16:33.1 5:20/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charyse Smith Cape Coral FL 1292 38 9 20:22.7 6:34/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 1283 40 7 20:07.7 6:29/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Wilson NFM FL 812 46 35 26:23.3 8:31/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm Cape Coral FL 1258 57 5 19:39.0 6:20/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tamara Kasper Cedarburg WI 1747 51 14 21:34.0 6:57/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1811 64 17 22:45.2 7:20/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2015 Lee County Athletic Conference Girls Results

Overall Finish List – Girls
Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1165 Kristlin Gear Fort Myers HS 19:54.0 6:25/M 11
2 2 1152 Daley Cline Estero HS 20:13.0 6:31/M 12
3 3 1166 Kailyn Kaminski Fort Myers HS 20:23.0 6:34/M 9
4 4 1154 Megan Giovanniello Estero HS 20:33.0 6:37/M 11
5 (<

Read more ›




2015 Lee County Athletic Conference Boys Results

Overall Finish List – Boys
Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1175 Josh Kennedy Fort Myers HS 17:05.0 5:31/M 11
2 2 1171 Evan Babatz Fort Myers HS 17:22.0 5:36/M 11
3 3 1157 Arye Beck Estero HS 17:29.0 5:38/M 11
4 4 1174 Sam Hordinski Fort Myers HS 17:37.0 5:41/M 11
5 5 1158 Hugh Brittenham Estero HS 17:47.0 5:44/M 9
6 6 1172 Nick Carpenter Fort Myers HS 17:47.0 5:44/M 9
7 7 1162 Dean Gamblin Estero HS 18:00.0 5:48/M 10
8 8 1160 Jacob Dorn Estero HS 18:02.0 5:49/M 12
9 9 1161 Matt Ellard Estero HS 18:03.0 5:49/M 10
10 10 1218 Darickson Gonzalez Mariner HS 18:05.0 5:50/M 11
11 11 1176 Luis Padilla Fort Myers HS 18:05.0 5:50/M 11
12 12 1134 Ty’Relle Powell Dunbar HS 18:10.0 5:51/M 12
13 13 1243 Dennis Esckilsen Riverdale HS 18:10.0 5:51/M 12
14 14 1247 Zachary Roussel Riverdale HS 18:18.0 5:54/M 11
15 15 1246 Trevin Myers Riverdale HS 18:24.0 5:56/M 11
16 16 1245 Austin MacOn Riverdale HS 18:25.0 5:56/M 12
17 17 1248 Lesme Ruiz Riverdale HS 18:30.0 5:58/M 10
18 18 1177 Evan Seech Fort Myers HS 18:34.0 5:59/M 11
19 19 1173 Matthew Celebrado Fort Myers HS 18:37.0 6:00/M 11
20 20 1200 Branden Garcia Island Coast HS 18:52.0 6:05/M 12
21 21 1186 Brandon Glenfield Ida S.

Read more ›




2nd Annual Busey Bank Run for Prevention 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Reichenbacher Cape Coral FL 481 15 1 18:20.7 5:55/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faustina Gonzalez Bradenton FL 294 28 10 21:40.4 6:59/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davidson Cape Coral FL 587 49 8 20:55.0 6:45/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodi Eltringham Venice FL 1649 45 23 24:04.3 7:46/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 400 53 3 19:17.4 6:13/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 598 51 33 25:41.9 8:17/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1724 64 19 23:05.9 7:27/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 390 63 69 34:09.2 11:01/M
Top

Male 10 and under
Record: Stellen Mitchell –

Read more ›




2015 DDD Invite Varsity Girls Results

Table of Contents
Finish List – Girls – Varsity Girls – All Teams
Team Summary – Girls – Varsity Girls – All Teams


Top

Overall Finish List – Girls
Varsity Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 186 Lindsay Tomaini Community School of Naples 20:27.0 6:35/M 12
2 2 265 Daley Cline Estero HS 21:15.0 6:51/M 12
3 3 177 Sophie Barry Community School of Naples 21:37.0 6:58/M 12
4 4 139 Isabella Coogan Charlotte HS 21:46.0 7:01/M 9
5 5 268 Megan Giovanniello Estero HS 21:48.0 7:02/M 11
6 6 179 Ekaterina Loshkareva Community School of Naples 21:57.0 7:05/M 12
7 7 505 Selena Velasquez Immokalee HS 22:01.0 7:06/M 12
8 8 88 Nicole Taggart Calvary Christian Academy (Ft.

Read more ›




2015 DDD Invite Varsity Boys Results

Table of Contents
Finish List – Boys – Varsity Boys – All Teams
Team Summary – Boys – Varsity Boys – All Teams


Top

Overall Finish List – Boys
Varsity Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 26 Joshua Collins Belen Jesuit Preparatory Schoo 16:55.0 5:27/M 10
2 2 159 Marshall Dillon Charlotte HS 17:15.0 5:34/M 12
3 3 48 Bruno Zayas Belen Jesuit Preparatory Schoo 17:25.0 5:37/M 12
4 4 45 Nicolas Roca Belen Jesuit Preparatory Schoo 17:34.0 5:40/M 12
5 (<

Read more ›




2015 DDD Invite JV Girls Results

Overall Finish List – Girls
Junior Varsity Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 367 Kailyn Kaminski Fort Myers HS 22:45.0 7:20/M 9
2 2 446 Tatiana Mier Hardee HS 24:02.0 7:45/M 8
3 3 445 Adrianna Mier Hardee HS 24:10.0 7:47/M 6
4 4 839 Julia Villena St.

Read more ›




2015 DDD Invite JV Boys Results

Overall Finish List – Boys
Junior Varsity Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 27 Alejandro Corzo Belen Jesuit Preparatory Schoo 18:34.0 5:59/M 10
2 2 36 Jorge Gomez Belen Jesuit Preparatory Schoo 18:47.0 6:03/M 12
3 3 28 Lucas De La Hoz Belen Jesuit Preparatory Schoo 18:58.0 6:07/M 9
4 4 25 Rodrigo Bustamante Belen Jesuit Preparatory Schoo 19:17.0 6:13/M 12
5 5 290 Delfino Reyes Estero HS 19:24.0 6:15/M 12
6 6 24 Luciano Bettocchi Belen Jesuit Preparatory Schoo 19:30.0 6:17/M 9
7 7 23 Giancarlo Benitez Belen Jesuit Preparatory Schoo 19:32.0 6:18/M 9
8 8 29 Sebastian Duenas Belen Jesuit Preparatory Schoo 19:41.0 6:21/M 10
9 9 641 Anthony Alvarez Lely HS 19:52.0 6:24/M 9
10 (> 

Read more ›




7th Annual Cape 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1704 27 1 15:51.8 5:07/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Repperger Cape Coral FL 1685 35 30 19:40.7 6:21/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 1641 40 13 18:15.6 5:53/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 1712 43 43 20:52.3 6:44/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony McCarthy Warrington CHESHIR 989 56 19 18:46.9 6:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Mansfield Cape Coral FL 1676 50 101 27:42.3 8:56/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 1693 64 60 22:47.9 7:21/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Bonetz Port Charlotte FL 1566 71 105 28:06.9 9:04/M
Top

Male 10 and Under
Record: Alex Vasquez –

Read more ›




7th Annual Beat the Heat 5K Results

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1465 27 1 16:25.9 5:18/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenzie Mente Tipton IA 970 16 7 19:31.3 6:18/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 991 40 5 18:35.1 6:00/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 1528 43 18 21:12.8 6:50/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Boehme Haan DE 984 50 9 19:42.6 6:21/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Georgine Davidson Fort Myers FL 1290 53 65 27:43.8 8:56/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman Whitesboro TX 1520 63 31 23:16.1 7:30/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Bonetz Port Charlotte FL 1481 71 71 29:01.1 9:22/M
Top

Male 10 and Under
Record: Hudson Stirner –

Read more ›




2015 Bonita Springs Rotary Starspangled 5K Results

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 529 29 1 16:55.8 5:27/M
2 Ross Lenehan Cape Coral FL 1346 27 2 16:57.0 5:28/M
3 Jake Dorn Estero FL 1343 18 3 17:08.8 5:32/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Candiano North Fort Myers F 1317 18 10 19:45.8 6:22/M
2 Elyse Valdivia Blue Springs MO 1425 16 16 20:30.6 6:37/M
3 Daley Cline Estero FL 1336 16 18 20:33.6 6:38/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 1423 40 6 18:47.3 6:04/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Stevison 778 44 30 22:12.8 7:10/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 683 55 11 19:49.6 6:24/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzi Reinheimer 745 54 32 22:36.1 7:17/M
Top

Male SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman Whitesboro TX 1358 63 46 24:05.9 7:46/M
Top

Female SUPER GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Dever Bonita Springs FL 1394 63 93 28:14.0 9:06/M
Top

Male 10 and under
Record: Oliver Firth –

Read more ›




7th Annual Summer Sizzler 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruben Guzman Lehigh Acres FL 893 24 1 17:57.0 5:47/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 935 43 11 20:47.8 6:42/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 859 40 2 18:43.4 6:02/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dolores Classon Cape Coral FL 933 47 45 28:21.7 9:09/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small Cape Coral FL 928 55 8 19:47.2 6:23/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 823 52 17 22:52.0 7:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bates Captiva FL 929 64 18 23:01.1 7:25/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Bonetz Port Charlotte FL 873 71 49 28:53.5 9:19/M
Top

Male 10 and Under
Record: Jake Ellis –

Read more ›




2015 Sandoval 5K

p Finishers 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 1014 27 1 15:48.9 5:06/M
2 Arye Beck Estero FL 1056 16 2 16:44.3 5:24/M
3 Ben Pignatone Fort Myers FL 1124 29 3 17:44.0 5:43/M
Top

Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 1090 42 8 20:33.5 6:38/M
2 Denise Nechvatal Dane WI 1181 40 20 22:31.3 7:16/M
3 Stacy Gorman Whitesboro TX 1234 54 24 22:42.6 7:19/M
Top

Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bradley Woodham Cape Coral FL 1152 45 6 20:06.0 6:29/M
Top

Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista Zivkovic Cape Coral FL 1001 41 39 24:09.0 7:47/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Kincaid Fort Myers FL 1008 55 48 24:40.9 7:57/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 1099 52 27 23:07.2 7:27/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman Saint James City T 1233 63 29 23:18.9 7:31/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 1264 63 150 35:01.1 11:18/M
Top

Female 5 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peyton Olsen North Fort Myers F 1082 5 194 45:36.4 14:43/M
2 Delilah Baas 1058 5 205 50:03.0 16:09/M
3 Marlayna Baas 1057 4 220 54:26.2 17:34/M
4 Karlie Schwandner 1159 0 227 59:45.4 19:16/M
5 Kendall Schwandner 1086 4 231 59:45.5 19:16/M
Top

Male Age 6
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Baas 1060 6 153 35:44.0 11:32/M
Top

Female Age 6
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brystal Jones 1204 6 203 49:58.5 16:07/M
Top

Male Age 7
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Rams Cape Coral FL 1119 7 141 33:59.3 10:58/M
2 Zachary Zivkovic Cape Coral FL 1190 7 145 34:47.6 11:13/M
3 Kellen Engelhart 1208 7 152 35:43.5 11:31/M
4 Ryan Fitzsimmons Cape Coral FL 1244 7 178 42:36.5 13:45/M
Top

Female Age 7
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maya Drew Cape Coral FL 1226 7 87 27:58.2 9:01/M
2 Kelsi Longabardi Cape Coral FL 1080 7 134 32:43.4 10:33/M
3 Kenna Barroso Cape Coral FL 1011 7 147 34:57.5 11:16/M
4 Aubrey Tansey Cape Coral FL 1225 7 213 51:27.8 16:36/M
5 Kailey Schwandner Cape Coral FL 1087 7 214 51:27.9 16:36/M
Top

Male Age 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Olsen North Fort Myers F 1068 8 65 26:09.9 8:26/M
Top

Female Age 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Engelhart 1200 8 202 49:58.1 16:07/M
Top

Male Age 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roman Lermer Fort Myers FL 1279 9 35 24:00.2 7:45/M
Top

Female Age 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gwendolyn Elsea Cape Coral FL 1043 9 165 38:47.2 12:31/M
2 Ella Bernard Cape Coral FL 1261 9 172 40:57.5 13:13/M
3 Savannah Hughes Cape Coral FL 1096 9 173 40:58.3 13:13/M
4 Grace Crothers Cape Coral FL 1216 9 225 57:08.2 18:26/M
Top

Male 10 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jared Kish Cape Coral FL 1061 10 44 24:22.3 7:52/M
2 Coltan Nechvatal 1177 10 49 24:43.3 7:58/M
3 Trevor Sullivan Cape Coral FL 1005 11 60 25:40.0 8:17/M
4 Luke Buzzelli Cape Coral FL 1045 10 63 25:52.7 8:21/M
5 Andrew Zivkovic Cape Coral FL 1191 10 75 27:05.0 8:44/M
6 Erik Drew Cape Coral FL 1227 10 102 29:03.9 9:22/M
7 Nicholas Zivkovic Cape Coral FL 1192 11 138 33:08.2 10:41/M
8 Mason Ricker Cape Coral FL 1255 10 234 1:00:56.4 19:39/M
Top

Female 10 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Lermer Fort Myers FL 1278 11 91 28:24.1 9:10/M
2 Laci Longabardi 1081 10 95 28:32.8 9:12/M
3 Karlie Frisella Cape Coral FL 1271 10 171 39:32.5 12:45/M
4 Paige Tansey Cape Coral FL 1222 11 232 1:00:07.0 19:24/M
Top

Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Avery Cape Coral FL 1113 14 7 20:27.0 6:36/M
2 Michael Sabo Cape Coral FL 1210 14 10 21:00.8 6:46/M
3 Jake Zivkovic Cape Coral FL 1193 13 15 22:11.0 7:09/M
4 Dillon McNamara Cape Coral FL 1196 14 52 25:00.3 8:04/M
5 Mateo Devito Fort Myers FL 1252 13 76 27:05.1 8:44/M
6 Parker Shuler Cape Coral FL 1128 12 82 27:21.7 8:49/M
7 Drew Bernard Cape Coral FL 1262 13 101 29:00.8 9:21/M
8 Zach Kashman 1072 14 136 32:56.9 10:37/M
9 Rj Jones 1205 12 182 44:00.6 14:12/M
Top

Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caylee Nechvatal 1178 13 66 26:10.7 8:26/M
2 Grace Titi Cape Coral FL 1130 14 83 27:32.5 8:53/M
3 Sarah Buzzelli Cape Coral FL 1046 12 96 28:32.8 9:12/M
4 Sydney Kashman 1073 12 130 32:07.8 10:22/M
5 Skyler Kashman 1074 12 148 35:00.3 11:17/M
6 Kaitlin Rodriguez Cape Coral FL 1049 14 156 36:16.0 11:42/M
7 Trinity Sullivan Cape Coral FL 1004 13 169 39:30.4 12:45/M
8 Gabby Ritums Cape Coral FL 1036 13 191 45:22.6 14:38/M
9 Madison Tilton 1213 13 195 45:43.0 14:45/M
10 Hannah Aviles Cape Coral FL 1091 14 206 50:39.1 16:20/M
Top

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darickson Gonzalez Cape Coral FL 1084 16 5 19:00.4 6:08/M
2 Rj Benvenuti Miami FL 1154 18 34 23:57.8 7:44/M
3 Alex Benvenuti Miami FL 1153 15 42 24:18.7 7:50/M
4 Richard Aviles Cape Coral FL 1092 16 46 24:39.5 7:57/M
5 Mason Ritums Cape Coral FL 1034 18 61 25:42.5 8:17/M
6 Chris Sabo Cape Coral FL 1132 16 72 26:49.1 8:39/M
7 Michael Sheppard Jr Cape Coral FL 1195 19 73 27:01.3 8:43/M
8 Austin Avery Cape Coral FL 1114 16 84 27:38.2 8:55/M
9 Steven Rossomando Cape Coral FL 1110 17 100 28:48.9 9:17/M
Top

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Canzano Cape Coral FL 1021 15 41 24:16.7 7:50/M
2 Jamie Slingluff Cape Coral FL 1171 15 89 28:15.8 9:07/M
3 Alexis Larsen Cape Coral FL 1078 16 97 28:34.6 9:13/M
4 Cody Nechvatal 1179 15 98 28:41.8 9:15/M
5 Sydnee Van Zeyl Cape Coral FL 1247 17 108 29:44.3 9:35/M
6 Taylor Sherman Cape Coral FL 1022 16 118 30:16.6 9:46/M
7 Daisha Wendorf North Fort Myers F 1009 17 163 37:44.9 12:10/M
8 Carey Marr Cape Coral FL 1170 15 168 39:28.2 12:44/M
Top

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Baker Cape Coral FL 1212 23 47 24:40.0 7:57/M
2 Julian Peterson Cape Coral FL 1032 20 181 43:54.9 14:10/M
Top

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda McGowan Cape Coral FL 1275 21 53 25:08.4 8:06/M
2 Allison Lehr Apollo Beach FL 1265 20 55 25:16.0 8:09/M
3 Casey Gentile Cape Coral FL 1039 20 99 28:45.3 9:16/M
4 Michelle Haskins Fort Myers FL 1112 21 109 29:44.7 9:35/M
5 Hannah Peterson Cape Coral FL 1033 20 127 31:59.0 10:19/M
Top

Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 1267 29 4 18:42.6 6:02/M
2 Ashton Begg Cape Coral FL 1026 28 209 51:04.6 16:28/M
Top

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Prado Ft Myers FL 1127 26 40 24:15.1 7:49/M
2 Maureen McCoy Fort Myers FL 1232 25 94 28:29.8 9:11/M
3 Lynde Baltrusaitis Cape Coral FL 1168 29 103 29:11.6 9:25/M
4 Peggy Luu Fort Myers FL 1237 28 155 36:01.1 11:37/M
Top

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Weslei Ribeiro Fort Myers FL 1281 34 12 21:42.7 7:00/M
2 John Kraus Fort Myers FL 1030 32 17 22:17.3 7:11/M
3 Josh Morrow Fort Myers FL 1118 30 18 22:27.5 7:15/M
4 Matthew Toomey Cape Coral FL 1117 32 31 23:44.9 7:39/M
5 John Nichols Cape Coral FL 1098 33 54 25:15.4 8:09/M
6 Jonathan Markland Palmetto FL 1002 32 80 27:14.0 8:47/M
7 Anthony Foreman Cape Coral FL 1230 34 81 27:17.3 8:48/M
Top

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Williamson Estero FL 1109 34 36 24:01.8 7:45/M
2 Aleandra Burkey Cape Coral FL 1126 33 51 24:57.0 8:03/M
3 Stephanie Boyer Cape Coral FL 1254 32 59 25:33.7 8:15/M
4 Michelle Benn Palmetto FL 1003 34 104 29:17.7 9:27/M
5 Melony Klages Cape Coral FL 1111 33 110 29:44.7 9:35/M
6 Danielle Lamay Cape Coral FL 1047 32 111 29:49.4 9:37/M
7 Marianna Tarantino North Fort Myers F 1100 34 113 29:53.0 9:38/M
8 Kristina Brummund Cape Coral FL 1280 33 121 30:47.8 9:56/M
9 Meghan McCoy Fort Myers FL 1231 34 123 31:27.8 10:09/M
10 Infy Izquierdo Cape Coral FL 1064 32 125 31:50.1 10:16/M
11 Michelle Simpson Cape Coral FL 1215 30 131 32:24.4 10:27/M
12 Kelsey Graham Cape Coral FL 1160 30 160 36:39.7 11:49/M
13 Kattie Foreman Cape Coral FL 1218 32 184 44:29.9 14:21/M
14 Jessie Delaplane Cape Coral FL 1025 34 208 51:04.3 16:28/M
15 Lindsay Schwandner Cape Coral FL 1161 32 228 59:45.5 19:16/M
Top

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Suchan Fort Myers FL 1131 39 23 22:36.9 7:17/M
2 Christian Engelhart 1199 39 32 23:46.8 7:40/M
3 Michael Longabardi Cape Coral FL 1083 38 56 25:20.4 8:10/M
4 Kevin Baas Cape Coral FL 1062 36 124 31:29.7 10:09/M
5 Dan Rams Cape Coral FL 1120 38 142 33:59.4 10:58/M
6 Brandon Sullivan Cape Coral FL 1006 39 170 39:31.4 12:45/M
Top

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Bredenkamp Fort Myers FL 1048 35 38 24:08.7 7:47/M
2 Laura DeCamp Cape Coral FL 1257 38 64 25:57.6 8:22/M
3 Stacy Sullivan Cape Coral FL 1007 37 67 26:11.7 8:27/M
4 Mary Schwandner Cape Coral FL 1089 38 74 27:04.3 8:44/M
5 Melissa Jackson Fort Myers FL 1150 36 77 27:07.8 8:45/M
6 Crystal Engelhart Cape Coral FL 1201 38 79 27:13.1 8:47/M
7 Erica Carroll Cape Coral FL 1122 35 116 30:03.5 9:42/M
8 Kelly Andriano Cape Coral FL 1097 39 126 31:55.9 10:18/M
9 Becca Goff Ft Myers FL 1284 36 128 31:59.2 10:19/M
10 Kristy Longabardi Cape Coral FL 1079 37 135 32:46.4 10:34/M
11 Christina Escher Cape Coral FL 1027 35 137 32:57.6 10:38/M
12 Heather McGovern Cape Coral FL 1065 36 159 36:27.8 11:45/M
13 Jamie Stone Cape Coral FL 1175 37 166 39:00.0 12:35/M
14 Rebecca Sluder Cape Coral FL 1273 35 176 41:41.4 13:27/M
15 Felicia Baas 1059 36 204 50:02.8 16:08/M
Top

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Nechvatal 1180 41 14 22:05.4 7:07/M
2 Michael Lermer Fort Myers FL 1277 41 16 22:16.0 7:11/M
3 Michael Ahlborn Cape Coral FL 1285 40 19 22:30.6 7:15/M
4 Ted Stout Cape Coral FL 1038 44 25 23:02.7 7:26/M
5 Alex Kish Cape Coral FL 1282 43 45 24:24.0 7:52/M
6 Thomas Woods Cape Coral FL 1268 43 50 24:47.9 8:00/M
7 Christopher Blexrud Cape Coral FL 1189 40 57 25:21.4 8:11/M
8 Mike Canzano Cape Coral FL 1016 44 78 27:08.2 8:45/M
9 Brian Arendes Cape Coral FL 1055 44 105 29:29.5 9:31/M
10 Rick Simpson Cape Coral FL 1214 43 132 32:25.2 10:27/M
11 Robert Zivkovic Cape Coral FL 1194 41 146 34:48.4 11:14/M
12 James Bernard Cape Coral FL 1263 43 174 40:59.1 13:13/M
13 Marcelo Sepulveda Cape Coral FL 1028 44 185 44:51.7 14:28/M
14 Brian Tansey Cape Coral FL 1224 40 233 1:00:07.3 19:24/M
Top

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Kashman 1071 44 70 26:42.8 8:37/M
2 Tracey Brooks Cape Coral FL 1283 43 112 29:51.5 9:38/M
3 Karen Guidry Cape Coral FL 1157 42 117 30:08.8 9:43/M
4 Karin Davila FL 1054 44 133 32:38.7 10:32/M
5 Barbara Klepper Cape Coral FL 1133 44 140 33:34.1 10:50/M
6 Jenny Drew Cape Coral FL 1228 44 175 40:59.3 13:13/M
7 Angie Barroso Cape Coral FL 1012 41 189 45:15.9 14:36/M
8 Nadine Frisella Cape Coral FL 1270 41 192 45:26.8 14:39/M
9 Carolyn Jones 1207 41 196 47:26.0 15:18/M
10 Judy Aviles Cape Coral FL 1093 42 207 50:39.6 16:20/M
11 Lora Bernard Cape Coral FL 1260 42 216 53:19.5 17:12/M
12 April Sigg Cape Coral FL 1149 41 218 53:31.5 17:16/M
Top

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trell Lang Ft Myers FL 1141 45 9 20:55.7 6:45/M
2 Mike Sheppard Cape Coral FL 1070 49 11 21:07.1 6:49/M
3 Andy Ritums Cape Coral FL 1035 48 13 21:52.8 7:03/M
4 Bryan Avery Cape Coral FL 1116 47 21 22:32.8 7:16/M
5 Tim Nairn Cape Coral FL 1104 48 22 22:33.7 7:16/M
6 Jose Rivera Cape Coral FL 1125 45 26 23:04.3 7:26/M
7 Mike Vulpis Islip Terrace NY 1241 47 28 23:13.2 7:29/M
8 Todd O’Connell Hauppauge NY 1240 47 37 24:08.4 7:47/M
9 James Devito Fort Myers FL 1251 49 43 24:21.0 7:51/M
10 Randy Jones Cape Coral FL 1209 48 71 26:46.8 8:38/M
11 Richard Benvenuti Miami FL 1155 45 85 27:44.2 8:57/M
12 Bob Drew Cape Coral FL 1229 45 88 28:00.3 9:02/M
13 Louis Chiappetta Cape Coral FL 1023 47 90 28:22.9 9:09/M
14 Scott Kashman Cape Coral FL 1076 45 149 35:00.8 11:17/M
15 Hank Barroso Cape Coral FL 1013 45 151 35:12.3 11:21/M
16 John Bagliani Cape Coral FL 1202 49 161 36:42.4 11:50/M
17 Lyle Fitzsimmons Cape Coral FL 1243 46 179 42:36.7 13:45/M
18 Richard Theriault Cape Coral FL 1101 48 186 45:05.9 14:33/M
19 Robert Schwandner Cape Coral FL 1162 45 229 59:45.5 19:16/M
20 Michael Ricker Cape Coral FL 1256 49 235 1:05:15.1 21:03/M
Top

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Wendorf North Fort Myers F 1010 45 68 26:22.7 8:30/M
2 Andrea Cambio Matlacha FL 1077 45 92 28:24.2 9:10/M
3 Carolina Morales Cape Coral FL 1142 45 106 29:30.1 9:31/M
4 Karla Avery Cape Coral FL 1115 45 143 34:12.3 11:02/M
5 Carol Lawrence Cape Coral FL 1069 48 154 35:45.3 11:32/M
6 Christine Onorevole Cape Coral FL 1249 45 164 37:58.0 12:15/M
7 Lori Slingluff Cape Coral FL 1172 46 167 39:27.8 12:44/M
8 Vivian Theriault Cape Coral FL 1102 45 177 42:31.3 13:43/M
9 Victoria Benvenuti Miami FL 1156 46 187 45:14.7 14:35/M
10 Christy Lang Ft Myers FL 1140 45 193 45:26.9 14:39/M
11 Carmen Edwards Lehigh Acres FL 1274 45 226 58:07.8 18:45/M
Top

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Scarbrough Cape Coral FL 1151 50 114 29:59.7 9:40/M
2 Geoff Gentile Cape Coral FL 1040 51 119 30:22.1 9:48/M
3 Rob Lawrence Cape Coral FL 1067 52 144 34:18.8 11:04/M
4 Scott Defilippis Cape Coral FL 1239 53 157 36:26.8 11:45/M
Top

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynne Brillard Hampton NH 1272 50 30 23:36.2 7:37/M
2 Deborah Johnson Cape Coral FL 1103 51 62 25:48.9 8:19/M
3 Suzanne Stelmak Cape Coral FL 1169 51 107 29:37.1 9:33/M
4 Lisa Depatie Cape Coral FL 1176 53 139 33:19.7 10:45/M
5 Nancy Bagliani Cape Coral FL 1203 50 162 37:25.1 12:04/M
6 Liz Lehr Apollo Beach FL 1266 54 188 45:14.8 14:35/M
7 Caroline Morton Cape Coral FL 1248 54 210 51:19.0 16:33/M
8 Tamera Bilicic Cape Coral FL 1246 51 211 51:19.8 16:33/M
9 Lora McCann Cape Coral FL 1165 53 224 56:19.6 18:10/M
Top

Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve McGowan Cape Coral FL 1276 55 58 25:31.6 8:14/M
2 Steve Slingluff Cape Coral FL 1173 56 93 28:29.1 9:11/M
Top

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Monica McCoy Fort Myers FL 1123 58 120 30:40.9 9:54/M
2 Wendy Piascik Cape Coral FL 1042 59 129 32:00.4 10:19/M
3 Mary Anne Gosik Cape Coral FL 1238 56 158 36:27.8 11:45/M
Top

Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 1250 60 33 23:56.2 7:43/M
2 John Spotts Cape Coral FL 1129 61 86 27:47.9 8:58/M
3 Neil Gomeringer Fort Myers FL 1024 63 115 30:01.3 9:41/M
Top

Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kitty Vigna Cape Coral FL 1164 62 221 54:34.5 17:36/M
2 Pamela Lippert Cape Coral FL 1020 61 222 54:49.4 17:41/M
3 Diane Lester Bokeelia FL 1166 62 223 56:19.2 18:10/M
4 Kathleen Graham 1158 62 230 59:45.5 19:16/M
Top

Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ted Blaesing Cape Coral FL 1029 66 69 26:40.7 8:36/M
2 Robert McDaniel Cape Coral FL 1269 66 122 31:26.8 10:08/M
3 Tom Ferguson Cape Coral FL 1198 68 180 43:39.2 14:05/M
4 Thomas Bersch Cape Coral FL 1037 67 183 44:17.1 14:17/M
5 Sal Mancino Cape Coral FL 1018 66 199 48:59.9 15:48/M
6 Tom Harmer Cape Coral FL 1236 66 201 49:00.4 15:48/M
Top

Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Ferguson Cape Coral FL 1197 65 190 45:20.6 14:37/M
2 Diane Harmer Cape Coral FL 1235 65 200 49:00.2 15:48/M
3 Kay Atwood Cape Coral FL 1167 69 215 53:15.7 17:11/M
4 Carol Drew Cape Coral FL 1221 69 217 53:20.4 17:12/M
5 Celeste Christie Cape Coral FL 1144 65 219 53:44.8 17:20/M
Top

Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Gomes Cape Coral FL 1211 75 198 48:21.5 15:36/M
Top

Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Brown Cape Coral FL 1017 73 197 47:39.5 15:22/M
2 Nancy Vanatta Cape Coral FL 1217 70 212 51:27.0 16:36/M

Read more ›




2015 Pelican Pride 5K

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Keepler Fort Myers FL 794 40 1 19:37.8 6:20/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Gorman Whitesboro TX 750 54 3 22:27.8 7:15/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Winterstein Cape Coral FL 649 44 18 27:04.9 8:44/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Bailey-Niemela Cape Coral FL 798 43 28 28:47.2 9:17/M
Top

Male GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 767 51 10 23:56.7 7:43/M
Top

Female GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 785 51 20 27:13.6 8:47/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Woodruff Cape Coral FL 732 61 2 22:21.3 7:13/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 738 62 54 35:44.1 11:32/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Ruiz Cape Coral FL 914 9 16 26:35.2 8:35/M
2 Thomas Weissert Cape Coral FL 754 9 41 31:05.4 10:02/M
3 Ryan Fitzsimmons Cape Coral FL 735 7 51 33:55.7 10:56/M
4 Alex Jr Klein Cape Coral FL 908 6 62 38:42.0 12:29/M
5 Aidan Sluder Cape Coral FL 657 7 71 44:16.9 14:17/M
6 Corbin Schad Cape Coral FL 744 6 73 45:07.8 14:33/M
7 Aaron Dylan Sanchez Cape Coral FL 919 7 94 49:18.7 15:54/M
8 Jacob Romano Cape Coral FL 918 9 95 50:01.8 16:08/M
9 Jonathan Smittle Cape Coral FL 792 8 98 50:16.7 16:13/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubrey Tansey Cape Coral FL 787 7 49 33:22.6 10:46/M
2 Abigail Nee Cape Coral FL 685 8 69 43:30.2 14:02/M
3 Kadence Holcomb Cape Coral FL 530 7 83 47:48.5 15:25/M
4 Kailey Schwandner Cape Coral FL 616 7 88 49:11.9 15:52/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Nee Cape Coral FL 711 12 23 27:40.5 8:55/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paige Tansey Cape Coral FL 788 11 17 26:43.6 8:37/M
2 Tristin Mulligan 770 11 22 27:29.5 8:52/M
3 Carson Clouse Cape Coral FL 780 12 35 30:01.8 9:41/M
4 Paige Sozio Cape Coral FL 742 11 48 33:22.2 10:46/M
5 Madeline Nee Cape Coral FL 690 11 80 47:31.7 15:20/M
6 Delaney Blackwell Cape Coral FL 679 10 91 49:12.7 15:52/M
7 Phelanie Marshall N.

Read more ›




2015 Speedsters Run 4 Kayla 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Duo Team: Overalls

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 906 22 1 15:33.1 15:33.1 5:01/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 565 42 17 20:38.9 20:38.9 6:39/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Wisnick Beauplan Fort Myers FL 723 40 8 19:10.3 19:10.3 6:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jennifer Bradbury Fort Myers FL 651 44 66 25:06.3 25:06.3 8:06/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Gervase Fort Myers FL 380 52 7 18:44.5 18:44.5 6:03/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Marion Conklin Venice FL 536 53 31 22:45.5 22:45.5 7:20/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Dave Woodruff Cape Coral FL 600 61 30 22:40.3 22:40.3 7:19/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2015 TALC Dollars for Scholars 5K

Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 457 27 1 16:53.7 5:27/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Strong 455 32 5 20:14.1 6:32/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 James Kaserman Orangewood Elem 197 45 17 25:16.6 8:09/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Morales 459 40 11 24:01.3 7:45/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Small 470 55 7 20:49.3 6:43/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Kraus 480 52 22 26:29.8 8:33/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Ted Blaesing 460 66 26 27:42.6 8:56/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller 132 62 64 37:48.1 12:12/M
Top

Male 10 and Under

Total
Place Name SCHOOL Bib No Age Overall Time Pace
1 Willie Mays 199 10 9 23:22.7 7:32/M
2 Ethan Clark Orangewood Elem 387 8 13 24:45.7 7:59/M
3 Kason Sublett Orangewood Elem 43 10 27 27:48.8 8:58/M
4 Jabari Brown Orangewood Elem 198 10 28 27:52.3 8:59/M
5 Dylan Alfaro East Lee County 185 10 47 33:27.1 10:47/M
6 Totch Turner Diplomat Elemen 320 8 68 41:25.7 13:22/M
7 Teegan Turner Diplomat 322 6 70 42:09.6 13:36/M
8 Elijah Howarth Tanglewood Elem 235 6 74 43:07.8 13:55/M
9 Lasean Adams 29 9 93 50:52.3 16:25/M
10 Ernest Boss Skyline Element 190 7 97 52:25.6 16:55/M
11 Hank Kellogg Ray V.

Read more ›




2015 The Fast and The Furriest 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan 376 27 1 17:18.8 5:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons 429 42 9 20:30.3 6:37/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Chambers 227 42 14 21:24.8 6:54/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Layla Morace 292 42 38 25:29.9 8:13/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Andi Boehm 373 56 8 19:55.4 6:25/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Gorman 256 54 20 22:49.0 7:22/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gorman 257 63 24 23:38.1 7:37/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Beason 431 60 62 28:00.0 9:02/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Attard 355 9 65 28:15.7 9:07/M
2 Anthony Dotson 408 8 102 31:32.7 10:10/M
3 Robert Thorn 416 9 199 51:59.7 16:46/M
Top

Female 10 and under

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Elle Eisele 425 10 30 24:44.1 7:59/M
2 Heidi Kinsey Charlie SML 267 10 129 34:23.2 11:05/M
3 Lily Brown 361 7 181 45:30.9 14:41/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Attard 430 11 79 29:28.7 9:30/M
2 Malachai Dougherty 374 13 107 32:15.0 10:24/M
3 Mason Sanders 417 13 116 32:47.1 10:35/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Makenna Subbert 357 14 43 26:00.0 8:23/M
2 Jenna Fedec Kooper SML 243 14 71 28:36.0 9:14/M
3 Hailey Sells 313 14 73 28:55.4 9:20/M
4 Cayden Franz 249 12 132 34:33.3 11:09/M
Top

Male 15 to 18

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Ellard 427 15 3 17:55.3 5:47/M
2 Luis Padilla 433 17 5 18:58.2 6:07/M
3 Justin Nesbit 363 16 6 19:06.9 6:10/M
Top

Female 15 to 18

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Hanna Franz 250 15 23 23:23.3 7:33/M
2 Jamie Cross 234 16 35 25:19.3 8:10/M
3 Rain Riis 306 18 51 27:24.8 8:50/M
Top

Male 19 to 24

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Dallas Whidden 340 22 10 20:41.4 6:40/M
2 Justin Rumisek 437 19 17 22:28.0 7:15/M
3 Tyler Sterloa Flynn LRG 414 24 25 23:43.6 7:39/M
Top

Female 19 to 24

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Mioduszewski Cooper LRG 352 22 49 27:13.1 8:47/M
2 Katie Burkett Jett MED 223 23 61 27:50.1 8:59/M
3 Olivia Tidwell 331 24 63 28:07.3 9:04/M
4 Lauren Barrs 212 24 108 32:20.3 10:26/M
5 Katie Stephens Tucker LRG 323 23 127 34:18.0 11:04/M
6 Sarah Christopher Kyah LRG 232 22 142 36:14.2 11:41/M
7 Kelsey Knight 269 24 143 36:16.6 11:42/M
8 Korri Liscomb Tanka SML 278 24 144 36:17.7 11:42/M
9 Meghan Dwyer Aspen LRG 360 22 182 45:33.2 14:42/M
10 Tori Lanier 273 23 196 49:49.8 16:04/M
11 Natalie Grant 349 24 197 49:49.8 16:04/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan 418 29 2 17:29.1 5:38/M
2 Ben Pignatone 366 29 7 19:32.6 6:18/M
3 Sean Simmons C.

Read more ›




2015 Head and Neck Cancer Awareness 5K

Men: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Moomaw Fort Myers FL 82 34 1 20:35.2 6:38/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 201 42 2 20:55.0 6:45/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Ryan 105 49 3 21:05.0 6:48/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Wikinson Ashland MA 183 41 19 24:59.9 8:04/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Stone Fort Myers FL 168 51 13 23:39.5 7:38/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Ryan 106 50 22 25:24.2 8:12/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Quilter Cape Coral FL 10 60 20 25:11.3 8:07/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rosemary Mulia Brooklyn NY 153 64 56 29:11.7 9:25/M
Top

Male 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Cronin 27 10 57 29:16.9 9:26/M
2 Zachary Everly 42 11 79 33:55.2 10:56/M
3 Brendan Cronin 25 8 121 42:07.7 13:35/M
4 Luke Sutton 118 9 130 46:21.7 14:57/M
5 Jonovan Bennett Fort Myers FL 156 10 135 53:30.0 17:15/M
Top

Female 11 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Johnson 60 9 39 27:14.4 8:47/M
2 Abigail Bantner 4 9 53 29:07.9 9:24/M
3 Sarah Bantner 6 11 113 38:12.4 12:19/M
4 Cara Everly 39 7 116 39:33.8 12:45/M
5 Morgan Everly 40 9 117 39:33.9 12:45/M
6 Emma Hayman Fort Myers FL 179 10 137 1:02:39.0 20:13/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Bennett Fort Myers FL 155 12 6 22:09.3 7:09/M
2 Kyrie Savoy Fort Myers FL 133 12 28 25:55.7 8:22/M
3 Johnny Ruiz 103 13 65 30:50.0 9:57/M
4 Chase Mulvaney 83 15 77 33:47.6 10:54/M
5 Garrett Sutton 117 12 126 43:48.7 14:08/M
Top

Female 12 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline MacKenzie Fort Myers FL 71 13 4 21:39.1 6:59/M
2 Katie Mulvaney 85 15 75 33:47.0 10:54/M
3 Anna Kucere Fort Myers FL 159 14 81 34:01.6 10:58/M
4 Alexis Woytik Fort Myers FL 180 14 89 35:21.6 11:24/M
5 Kinzie Luthringer Fort Myers FL 135 14 104 37:09.8 11:59/M
6 Kendall Luthringer Fort Myers FL 136 13 108 37:19.4 12:02/M
7 Jessica Bruno Fort Myers FL 158 14 123 42:21.0 13:40/M
8 Nicole Wessels Fort Myers FL 163 15 124 42:21.2 13:40/M
9 Jaquelya Rivera Cape Coral FL 137 14 136 55:45.2 17:59/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Price Labelle FL 138 16 84 34:17.9 11:04/M
2 Gary Bates Fort Myers Beach F 139 16 85 34:19.9 11:04/M
3 Cody Graves 52 18 100 36:56.6 11:55/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Mulvaney 90 17 128 44:13.9 14:16/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Alday Cape Coral FL 182 21 5 21:59.8 7:05/M
2 Alex Lafontaine 66 21 12 23:35.9 7:36/M
3 Dylan Graves 53 21 45 27:54.9 9:00/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Varsha Bhatnagar Englewood FL 171 23 40 27:22.8 8:50/M
2 Vail Fisher Fort Myers FL 151 21 55 29:10.3 9:25/M
3 Marcela Solis 112 24 114 38:42.2 12:29/M
4 Emily Franz Fort Myers FL 177 24 132 46:31.5 15:00/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Wentworth Bonita Springs FL 150 25 41 27:33.8 8:53/M
2 Justin Reed 101 28 71 32:21.0 10:26/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Pena 96 28 37 27:10.2 8:46/M
2 Amelie Giroux 45 26 93 35:59.2 11:36/M
3 Sarah Remur Fort Myers FL 146 29 105 37:14.9 12:01/M
4 Angela Seager Fort Myers FL 109 28 120 39:55.2 12:53/M
5 Sarah Pierce Fort Myers FL 178 27 131 46:30.2 15:00/M
6 Megan Duchene Fort Myers FL 36 27 133 47:03.5 15:11/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kraus Fort Myers FL 181 31 8 23:09.4 7:28/M
2 Edmundo Pena 95 31 27 25:42.7 8:17/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vinti Bhatnagar Englewood FL 169 30 11 23:30.4 7:35/M
2 Stefanie Coleman 20 30 18 24:52.8 8:01/M
3 Nicole Walstein Keller Cape Coral FL 134 31 26 25:36.6 8:15/M
4 Janice Smeigh 111 30 31 26:13.8 8:27/M
5 Vani Prabakaran 99 32 61 30:26.1 9:49/M
6 Makaela Kunstler 65 32 63 30:37.4 9:53/M
7 Rachel Crist 24 31 64 30:49.4 9:56/M
8 Kimberly Pompey 98 32 69 31:26.9 10:08/M
9 Doris Ruiz 102 33 97 36:27.9 11:45/M
10 Danielle Douglas Fort Myers FL 35 33 115 39:28.4 12:44/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Holcomb 58 39 17 24:49.3 8:00/M
2 Robert Stafford 114 35 74 33:03.3 10:40/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Todd Fort Myers FL 176 37 15 24:44.1 7:59/M
2 Carol Palow Cape Coral FL 141 39 35 26:43.6 8:37/M
3 Amber Spencer 113 39 68 31:26.9 10:08/M
4 Nancy Everly 41 36 118 39:34.6 12:46/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Mulvaney 89 44 7 22:27.7 7:15/M
2 Jeff Johns Cape Coral FL 174 40 9 23:17.4 7:31/M
3 Tom Johnson 62 44 38 27:14.3 8:47/M
4 Jerry Lepinske Cape Coral FL 68 44 51 29:01.2 9:22/M
5 Juan Perez 97 44 58 29:34.8 9:32/M
6 Bo Bates Labelle FL 140 41 80 33:56.3 10:57/M
7 Jon Walls Ft Myers FL 126 44 96 36:17.2 11:42/M
8 Billy Everly 38 40 119 39:34.6 12:46/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tonya Singer 110 43 42 27:43.3 8:56/M
2 Linda Bantner 5 41 52 29:07.8 9:24/M
3 Michele Norris Fort Myers FL 92 43 62 30:31.2 9:51/M
4 Bobbi Sutton Naples FL 116 44 94 36:15.1 11:42/M
5 Jodi Kellum 64 42 101 37:02.1 11:57/M
6 Meredith Cronin 28 40 122 42:16.4 13:38/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Wentworth Bonita Springs FL 149 47 10 23:26.8 7:34/M
2 Pete Bennett Fort Myers FL 157 46 30 26:08.2 8:26/M
3 Keith Mulvaney 86 48 54 29:08.9 9:24/M
4 Michael Sutton Naples FL 119 49 87 34:23.7 11:05/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juli Bobman 162 49 43 27:50.0 8:59/M
2 Marlene Ellis North Fort Myers F 173 46 46 28:23.8 9:09/M
3 Kathleen Oliveto Fort Myers FL 165 49 50 28:57.8 9:20/M
4 Anne Conley 145 48 70 31:41.7 10:13/M
5 Melissa Mulvaney 87 46 76 33:47.0 10:54/M
6 Dana Grey 54 49 106 37:15.1 12:01/M
7 Kristi Damrill 32 49 107 37:18.4 12:02/M
8 Valerie Lepinske Cape Coral FL 69 45 125 42:47.7 13:48/M
9 Darlene Mulvaney 84 48 127 44:13.7 14:16/M
10 Dana Gleason 47 49 134 48:48.5 15:45/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Fisher Fort Myers FL 167 52 67 30:53.2 9:58/M
2 Parker Cornelius 22 50 88 34:37.2 11:10/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Walker 125 50 33 26:31.8 8:33/M
2 Sandy Taylor Alva FL 120 54 44 27:54.3 9:00/M
3 Laurie Frutchey Fort Myers FL 44 51 47 28:36.1 9:14/M
4 Ivana Kucera Fort Myers FL 160 50 82 34:01.8 10:58/M
5 Gina Lacagnina Estero FL 148 52 91 35:32.5 11:28/M
6 Pam Santora 107 50 109 37:20.1 12:03/M
7 Martha Harrie Fort Myers FL 56 54 111 37:22.0 12:03/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Miller Fort Myers FL 77 55 14 23:47.9 7:40/M
2 Stuart Bobman 161 55 16 24:44.3 7:59/M
3 Salvatore Lacagnina Estero FL 147 56 21 25:23.4 8:11/M
4 Kevin Kincaid Fort Myers FL 143 55 32 26:17.9 8:29/M
5 Mark Osterhaus 94 59 60 30:06.0 9:43/M
6 Greg Harrie 55 57 98 36:33.8 11:47/M
7 Jerald Ellis North Fort Myers F 172 56 102 37:04.5 11:57/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Francine Golden Lehigh Acres FL 50 57 48 28:46.8 9:17/M
2 Phyllis Ershowsky Fort Myers FL 37 55 66 30:51.0 9:57/M
3 Elizabeth Hart Fort Myers FL 144 59 78 33:47.8 10:54/M
4 Marie-Marthe Giroux 46 55 92 35:59.1 11:36/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Godek 49 62 25 25:36.3 8:15/M
2 Neil Gomeringer Fort Myers FL 51 63 72 32:23.7 10:27/M
3 Thomas Lightner Lehigh Acres FL 142 60 83 34:08.5 11:01/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mercedes Johnson Fort Myers FL 61 63 99 36:51.5 11:53/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sal Mulia Brooklyn NY 152 67 24 25:32.3 8:14/M
2 Bob Wink 128 67 36 27:02.6 8:43/M
3 Gerald Hines Estero FL 57 67 73 32:53.5 10:36/M
4 Ronald Jadlocki Fort Myers FL 59 68 86 34:20.4 11:05/M
5 Rick Kennedy Sanibel FL 166 67 90 35:29.8 11:27/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Murdoch North Fort Myers F 91 68 59 29:59.7 9:40/M
2 Judy Dow Monterey CA 175 68 103 37:05.0 11:58/M
3 Linda Schroll Fort Myers FL 108 67 110 37:20.8 12:03/M
Top

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Cupaiuolo Fort Myers FL 31 70 23 25:27.4 8:13/M
2 Francis Nawrocki Fort Myers Beach F 170 70 34 26:41.3 8:36/M
3 Michael Vitale Ft.

Read more ›




2015 Shrimp Run 5K

Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Stafford Fort Myers FL 488 22 1 17:06.2 5:31/M
2 Joshua Minor Ona WV 247 15 2 17:42.4 5:43/M
3 Robert Strong Fort Myers FL 474 33 3 18:33.6 5:59/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Robinson Fort Myers Beach F 428 35 5 19:04.4 6:09/M
2 Erika Scott Dundas ON 204 28 7 19:39.4 6:20/M
3 Lauren Stevens Waco TX 205 22 9 20:26.0 6:35/M
Top

Male 14 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lleyton Wallace Dallas TX 233 12 34 23:48.6 7:41/M
2 Elliot McGinnity Schneider Hobart WI 298 14 46 24:58.3 8:03/M
3 Ryan Oakes-Lottridge Fort Myers FL 271 13 50 25:10.9 8:07/M
4 Adam Oakes-Lottridge Fort Myers FL 272 12 58 25:50.0 8:20/M
5 Joseph Moran Columbus MN 352 14 63 25:55.0 8:22/M
6 Giovanni Witz 1069 12 66 26:03.5 8:24/M
7 Aiden Fancher Fort Myers Beach F 212 11 83 27:05.8 8:44/M
8 Jackson Brindise Fmb FL 476 8 135 29:36.1 9:33/M
9 Mason Jessogne 469 8 174 31:17.2 10:05/M
10 Cameron Sprole Fort Myers Beach F 297 14 214 34:06.9 11:00/M
11 Max Broadbent 861 4 321 55:44.5 17:59/M
12 Jimmy Broadbent 857 14 326 56:15.5 18:09/M
Top

Female 14 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Cole 1000 14 88 27:16.0 8:48/M
2 Georgia Waddell 1077 13 117 28:43.6 9:16/M
3 Caelan Brindise Fmb FL 479 9 164 30:56.1 9:59/M
4 Lilly Wallace Dallas TX 232 10 183 31:43.2 10:14/M
5 Tanner Drew Fort Myers FL 458 8 198 33:03.3 10:40/M
6 Emma Hayman Fort Myers FL 71 10 218 34:22.2 11:05/M
7 Maryn Fancher Fort Myers Beach F 211 10 226 34:44.0 11:12/M
8 Keely Drew Fort Myers FL 457 10 227 34:44.1 11:12/M
9 Samantha Vos Fort Myers FL 337 13 244 36:07.4 11:39/M
10 Aspen Ives Fort Myers FL 228 10 260 38:27.2 12:24/M
11 Christine Gorgas Fort Myers FL 972 11 269 39:34.4 12:46/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Hoerr Fort Myers Beac FL 222 15 45 24:52.3 8:01/M
2 Cameron Fancher Fort Myers Beach F 219 15 53 25:24.6 8:12/M
3 Sid Tomes 499 18 55 25:39.1 8:16/M
4 Trey Brauch Fort Myers Beach F 988 15 85 27:12.1 8:46/M
5 David Helenbrook Ft Myers FL 473 16 106 28:12.8 9:06/M
6 Timmy Le Fort Myers FL 461 17 131 29:30.5 9:31/M
7 Tommy Danzi 464 16 132 29:30.6 9:31/M
8 Austin Hayman 656 16 217 34:21.8 11:05/M
9 Ryan Stewart 1074 17 219 34:22.2 11:05/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sidney Oakes-Lottridge Fort Myers FL 270 16 10 20:28.4 6:36/M
2 Araceli Leon 1066 18 11 20:42.7 6:41/M
3 Leticia Leon 1068 15 25 22:50.5 7:22/M
4 Heidijay Churchill 993 18 28 23:08.3 7:28/M
5 Ariana Fanas 986 16 49 25:10.8 8:07/M
6 Noelle Tomes Saint Paul MN 1083 16 57 25:46.2 8:19/M
7 Bianca Mejia Fort Myers FL 484 15 65 26:01.6 8:24/M
8 Anton Madison Fort Myers FL 968 15 84 27:07.9 8:45/M
9 Lexi Hoerr Fort Myers Beach F 934 17 112 28:36.6 9:14/M
10 Cynthia Vasco Fort Myers FL 971 16 127 29:23.8 9:29/M
11 Ashley Shawles 1071 17 133 29:31.7 9:31/M
12 Kasier Madison Fort Myers FL 982 18 182 31:39.2 10:13/M
13 Sydney Morrison Fort Myers FL 985 17 223 34:28.5 11:07/M
14 Karla Ramon 496 18 232 35:07.9 11:20/M
15 Emily Dean 969 15 234 35:15.7 11:22/M
16 Brittany Siriphanthong 325 17 282 40:24.8 13:02/M
17 Desirae Marshall Ft.myers FL 243 16 283 40:25.0 13:02/M
18 Mackenzie Jenkins 276 17 288 41:14.9 13:18/M
19 Madison Slamka 1064 16 292 41:29.6 13:23/M
20 Sarah Greenwell 480 16 312 47:19.2 15:16/M
21 Jamie Cheaw 487 17 313 47:19.6 15:16/M
22 Hailey Ward 1072 17 318 50:13.5 16:12/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Marvin Johnston IA 438 22 4 18:37.1 6:00/M
2 Krystian Martinez Fort Myers FL 202 22 15 21:49.0 7:02/M
3 Mike Meehan Meehan Cape Coral FL 282 27 30 23:27.6 7:34/M
4 Nathan Bleeke 1082 24 38 24:22.6 7:52/M
5 Zac Brindise Fmb FL 477 26 51 25:14.2 8:08/M
6 Travis Taggart Cincinnati OHIO 405 27 75 26:28.1 8:32/M
7 Blake Dusenberry Fort Myers FL 486 24 92 27:32.7 8:53/M
8 Christopher Olson Lakeville MN 284 29 139 29:45.2 9:36/M
9 Carlos Ramon Fort Myers FL 266 25 144 29:54.6 9:39/M
10 Ruben Vazquez Fort Myers FL 462 27 150 30:07.6 9:43/M
11 Eric Raushel Aitkin MN 389 21 159 30:36.4 9:52/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Adler Shorewood IL 439 21 20 22:12.4 7:10/M
2 Megan Hale 991 23 22 22:39.2 7:18/M
3 Amanda French Fort Myers FL 404 23 23 22:39.2 7:18/M
4 Ellen Catlin Aitkin MN 388 23 42 24:33.4 7:55/M
5 Kathia Martinez 960 21 72 26:18.6 8:29/M
6 Hailey Mulloy Ft.

Read more ›




2015 Cape Coral Rotary Run for the Rose Garden 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-15 16-20 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Women: Top Finishers 0-10 11-15 16-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top
Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 893 27 1 16:25.0 5:18/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 858 42 8 20:50.3 6:43/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Sheppard Cape Coral FL 885 49 9 21:12.4 6:50/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susanne Gramstat Muelheim DE 333 43 39 25:51.6 8:20/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gervase Fort Myers FL 944 52 4 19:39.8 6:20/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Newell Cape Coral FL 855 59 42 26:07.4 8:25/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Ladesic Waynesboro PA 476 62 15 22:09.4 7:09/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2015 Run to the Arts 5K

Men: Top Finishers 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Mahan Fort Myers FL 700 28 1 17:11.1 5:33/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Nowik Clarkston MI 417 40 3 18:46.0 6:03/M
Top

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Max Gereon Fort Myers FL 678 43 2 17:34.0 5:40/M
Top

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexia Gemma Cape Coral FL 178 40 8 20:29.5 6:36/M
Top

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gord Aglor Dundas ON 675 54 6 20:06.1 6:29/M
Top

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Clark Fraser MI 91 58 48 24:47.9 8:00/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Marjon North Fort Myers F 670 69 19 21:44.8 7:01/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




2015 5K for Kicks

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Scheiwiller Venice FL 909 47 1 17:34.1 5:40/M
Top

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Echo Lazorko 832 32 9 21:21.5 6:53/M
Top

Male 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brodie Zalud Venice FL 918 8 36 24:34.7 7:55/M
2 Gage Hassler Venice FL 744 9 60 27:03.8 8:44/M
3 Lucas Hassler Venice FL 743 9 81 29:44.9 9:35/M
Top

Female 9 and Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amara Chamberlain 799 8 63 27:05.7 8:44/M
2 Leila Bartlett Venice FL 844 8 109 32:47.3 10:35/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Stepina 922 14 5 19:33.3 6:18/M
2 Cooper Olin 775 14 11 21:35.4 6:58/M
3 Jeffrey Fultcher 803 11 15 22:00.8 7:06/M
4 Logan Nagler 905 11 23 22:49.7 7:22/M
5 Matt Lukowski Venice FL 767 12 32 24:13.4 7:49/M
6 Jay Hudson 820 12 33 24:18.3 7:50/M
7 Jacob Long Venice FL 732 10 45 25:49.6 8:20/M
8 Miles Choquette Venice FL 739 12 48 26:10.6 8:26/M
9 Nikolas Neumeyer 850 11 50 26:24.9 8:31/M
10 Austin Sousa 795 11 56 26:39.2 8:36/M
11 Sam Reese 785 14 74 29:22.0 9:28/M
12 Roman Sessa Sarasota FL 719 13 111 32:52.4 10:36/M
13 Tyler Olasin 825 11 132 38:31.0 12:25/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kasumi Wade Sarasota FL 742 11 16 22:14.3 7:10/M
2 Sarah Dalton 818 14 18 22:36.5 7:17/M
3 Rachel Dalton 787 11 19 22:41.2 7:19/M
4 Hannah Dalton 819 13 20 22:46.4 7:21/M
5 Catherine Dalton 804 10 22 22:49.2 7:22/M
6 Bailey Chagnon 791 14 34 24:24.1 7:52/M
7 Jennifer Lukowski Venice FL 766 12 37 24:35.0 7:56/M
8 Tiffany Prater 805 14 38 24:35.5 7:56/M
9 Emilee Barrettt 833 14 51 26:25.2 8:31/M
10 Addison Chamberlain 800 11 54 26:36.2 8:35/M
11 Claudia Hassler Venice FL 745 13 86 29:54.3 9:39/M
12 Savina Koda 779 14 121 35:00.8 11:17/M
13 Sofia Koda 778 11 122 35:01.2 11:18/M
14 Brianna Olasin 824 14 136 38:57.1 12:34/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Graye Carreira Sarasota FL 730 15 4 18:52.8 6:05/M
2 Matthew Rosenthal 706 15 7 20:24.5 6:35/M
3 Michael Van Der Weert Osprey FL 721 15 8 20:45.2 6:42/M
4 Christian Kuffer 809 16 10 21:26.0 6:55/M
5 Thura Zayyar 810 16 27 23:29.0 7:35/M
6 Daniel Swanson Venice FL 926 17 28 23:29.0 7:35/M
7 Nick Longhi 705 19 98 31:22.2 10:07/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allie Wheat 786 15 14 21:50.6 7:03/M
2 Sarah Mattison 807 15 88 29:59.1 9:40/M
3 Bekah Horsley 796 15 95 31:12.1 10:04/M
4 Julia Doyle Venice FL 704 19 97 31:20.7 10:06/M
5 Emma Szablowski Venice FL 753 15 102 32:00.5 10:19/M
6 Nina Hernandez North Port FL 841 15 105 32:29.1 10:29/M
7 Grace Evans Venice FL 912 16 107 32:39.7 10:32/M
8 Sarah Donofrio 789 16 116 34:08.7 11:01/M
9 Gwenyth Russo 772 15 117 34:09.2 11:01/M
10 Nicole Torro Osprey FL 925 17 118 34:09.9 11:01/M
11 Jenna Duzs 808 15 126 36:37.0 11:49/M
12 Gabrielle Guarino 776 16 133 38:41.8 12:29/M
13 Lucy Hudson 822 16 134 38:41.9 12:29/M
14 Michelle Unger 709 16 147 47:17.3 15:15/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 D.j.

Read more ›




2015 Cypress Sprint for Music 5K

5K RUN Men: Top Finishers 0-12 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
5K RUN Women: Top Finishers 0-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

WALKERS Men: 0-99
WALKERS Women: 0-99 

The race directors opted to eliminate the Masters,

Read more ›




2015 Tour de Cape 5K

Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top
Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jonathan Smith Cape Coral FL 736 29 1 17:19.3 17:19.3 5:35/M
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Amy Babeu Guilderland NY 123 22 10 20:30.7 20:30.7 6:37/M
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Gary Campbell New York NY 174 43 6 19:53.1 19:53.1 6:25/M
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Stephanie Delisle Cape Coral FL 112 40 16 21:37.7 21:37.7 6:58/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Bruce Lander Dover NH 31 55 3 19:24.5 19:24.5 6:15/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Susan Hopf Haubstadt IN 58 57 42 24:37.7 24:37.7 7:56/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ivan Vega Cape Coral FL 97 64 17 21:49.0 21:49.0 7:02/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tricia Scully North Fort Myers F 140 62 52 26:08.6 26:08.6 8:26/M
Top

Male 10 and under
Record: Santiago Corredor –

Read more ›




2015 Seahawk Sprint for Music 5K

Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 65-99

Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Top

Male Overall Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Lenehan Cape Coral FL 803 27 1 16:17.0 5:15/M
Top

Female Overall Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Manuela Lyons Fort Myers FL 902 42 5 20:52.6 6:44/M
Top

Male Masters Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andres Quintana Cape Coral FL 854 40 7 21:38.9 6:59/M
Top

Female Masters Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Newland Cape Coral FL 817 48 16 22:54.7 7:23/M
Top

Male Grand Masters Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 835 53 2 19:29.7 6:17/M
Top

Female Grand Masters Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes Cape Coral FL 829 51 14 22:27.6 7:15/M
Top

Male Senior Grand Masters Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Chatt Greenwich CT 916 61 17 23:19.4 7:31/M
Top

Female Senior Grand Masters Winner
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Canady-Murdoch North Fort Myers F 864 68 37 28:27.1 9:11/M
Top

Male 9 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Morris Cape Coral FL 807 7 66 41:32.5 13:24/M
Top

Male 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Conrad Barnes Cape Coral FL 851 11 48 32:38.7 10:32/M
2 Nicholas Bryan 905 14 62 38:31.3 12:25/M
Top

Female 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madison Aubuchon Cape Coral FL 804 14 63 38:42.2 12:29/M
2 Rebecca Scott Cape Coral FL 911 12 64 39:11.4 12:38/M
3 Sophia Morris Cape Coral FL 806 11 67 41:33.6 13:24/M
4 Melody Scott Cape Coral FL 912 13 70 44:50.0 14:28/M
Top

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jarod Rehmann Cape Coral FL 906 17 6 21:15.4 6:51/M
2 Richard Burns Cape Coral FL 810 15 29 26:56.2 8:41/M
3 Noah Burns Cape Coral FL 811 16 54 34:35.5 11:09/M
4 Kenneth Sposato Cape Coral FL 915 16 61 38:28.4 12:25/M
5 Anthony Giompalo North Fort Myers F 825 16 77 52:27.5 16:55/M
6 Zach Harper Cape Coral FL 818 17 82 55:55.3 18:02/M
Top

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayla Giompalo North Fort Myers F 826 18 78 52:31.7 16:56/M
2 Amanda Waunsch Cape Coral FL 819 17 81 55:49.6 18:00/M
Top

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Veale Murfressboro TN 846 22 30 26:56.5 8:41/M
Top

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Aubuchon Cape Coral FL 805 23 60 36:32.5 11:47/M
Top

Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caleb Ragan Fort Myers FL 837 25 4 19:50.3 6:24/M
Top

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Hoffman Cape Coral FL 823 29 24 24:35.2 7:56/M
2 Stacey Green Cape Coral FL 844 29 27 25:20.0 8:10/M
3 Shannon Goldstein Naples FL 847 25 38 28:31.9 9:12/M
Top

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Miller Fort Myers FL 815 34 3 19:47.6 6:23/M
2 Ryan McDonnell Cape Coral FL 801 34 15 22:33.0 7:16/M
3 Erik Howe Naples FL 822 33 18 23:23.3 7:33/M
4 Frank Albites Fort Myers FL 832 34 55 34:57.8 11:16/M
Top

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Rounding Orangeville ON 856 34 13 22:21.4 7:13/M
2 Christine Castillo Cape Coral FL 857 30 19 23:37.5 7:37/M
3 Sarah Edwards Cape Coral FL 836 33 41 29:11.2 9:25/M
4 Alicia Lightning Booty Mill Ft Myers FL 814 31 43 30:29.5 9:50/M
5 Rachel McCutcheon Fort Myers FL 833 32 56 35:17.2 11:23/M
6 Carey Scott Cape Coral FL 910 34 71 44:53.0 14:29/M
7 Diana Moran Cape Coral FL 917 33 75 47:13.3 15:14/M
Top

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Samz Cape Coral FL 908 36 8 21:41.5 7:00/M
2 Jeffery Johns Cape Coral FL 816 39 20 23:47.9 7:40/M
3 Jeremy Sposato Cape Coral FL 913 39 22 24:32.3 7:55/M
4 Troy Huffman Lanesville IN 830 38 35 28:04.7 9:03/M
5 Jan-Martijn Meij Fort Myers FL 871 38 42 29:53.4 9:38/M
6 Rick Edwards Cape Coral FL 831 37 50 33:00.4 10:39/M
Top

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Guzman Cape Coral FL 813 35 12 22:01.3 7:06/M
2 Kelly Andriano Cape Coral FL 855 39 36 28:07.0 9:04/M
3 Tiffanie Barnes Cape Coral FL 852 38 57 35:29.0 11:27/M
Top

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Lermer Fort Myers FL 907 41 9 21:50.3 7:03/M
2 Ken Sposato Cape Coral FL 914 43 49 32:50.6 10:35/M
3 Anthony Morris Cape Coral FL 808 41 65 41:31.6 13:24/M
4 Cory Masters Cape Coral FL 827 44 69 42:56.0 13:51/M
Top

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Peace Cape Coral FL 820 40 51 33:50.6 10:55/M
2 Lydia Masters Cape Coral FL 828 44 74 46:13.7 14:55/M
Top

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bosco Capew Coral FL 843 48 10 21:54.1 7:04/M
2 Louis Chiappetta Cape Coral FL 865 47 33 27:17.2 8:48/M
Top

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Johnson Saint Paul MN 849 48 21 24:24.1 7:52/M
2 Debbi Cole Sterling IL 848 47 32 27:03.1 8:44/M
3 Ingrid Egebrecht 903 45 40 29:03.8 9:22/M
Top

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Aubuchon Cape Coral FL 809 52 11 21:54.5 7:04/M
2 Charlie Reagan Cape Coral FL 824 51 23 24:35.2 7:56/M
3 Gary Hyde North Fort Myers F 862 53 46 32:17.1 10:25/M
Top

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Sethares-Caruso Cape Coral FL 867 50 31 26:58.2 8:42/M
2 Dawn Mayer La Crosse WI 859 50 34 27:28.8 8:52/M
Top

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Wilbur Saint James City F 840 58 26 25:08.8 8:06/M
2 Debbie Reed Fort Myers Beach F 870 56 45 31:58.6 10:19/M
3 Sharon Green Fort Myers FL 866 58 53 34:07.3 11:00/M
Top

Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faye Miller Cape Coral FL 802 62 52 33:55.3 10:56/M
2 Robin Cole Russiaville IN 841 62 59 36:21.2 11:44/M
3 Teddy Rodenfels Fort Myers FL 838 61 73 45:35.7 14:42/M
4 Karen Sposato 918 61 76 47:45.9 15:24/M
Top

Male 65 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Cupaiuolo Fort Myers FL 842 70 25 24:45.6 7:59/M
2 Herb Townsend Naples FL 909 76 28 25:52.5 8:21/M
3 Robert McDaniel Cape Coral FL 904 65 39 28:52.9 9:19/M
4 Lawence Kalvar Long Beach NY 821 65 44 31:02.3 10:01/M
5 Ed Crann Cape Coral FL 860 66 47 32:32.8 10:30/M
6 John Miller Jr.

Read more ›