2014 Knights of Charity 10K

Men: Top Finishers 13-15 16-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dillon Vallette                   Fort Myers  FL        344   18        1        34:53.0      5:38/M
Top

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Candiano                    Fort Myers  FL        796   17        9        39:54.3      6:26/M
Top

Male MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juan Moscoso                      Longwood  FL          250   42       18        43:24.0      7:00/M
Top

Female MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maite Moscoso                     Longwood  FL          257   42       12        40:43.2      6:34/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larry Black                       Fort Myers  FL        792   56       13        41:08.7      6:38/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    O Fuentes                         Cape Coral  FL        240   51       41        52:24.4      8:27/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Jones                     Saratoga Springs  N   784   60       35        50:14.7      8:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Bowles                       Fort Myers  FL        163   66       78      1:15:33.7     12:11/M
Top

Female 10 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marysue Burun                     Estero  FL            781   11       71      1:04:43.9     10:26/M
Top

Male 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juan S Moscoso                    Longwood  FL          246   13        6        39:29.1      6:22/M
       2    Dean Gamblin                      Estero  FL            798   14       24        45:39.4      7:22/M
       3    Megan Giovanniello                                      292   15       33        48:47.2      7:52/M
       4    Edward Burun                      Estero  FL            783   14       46        54:54.1      8:51/M
Top

Female 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angela Burun                      Estero  FL            779   14       38        51:50.1      8:22/M
Top

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arye Beck                         Estero  FL            794   16        4        37:26.3      6:02/M
       2    Christian Slater                  Estero  FL            270   17        5        39:05.3      6:18/M
       3    Darickson Gonzalez                Cape Coral  FL        237   16        7        39:45.0      6:25/M
       4    Jacob Dorn                        Estero  FL            279   17        8        39:54.2      6:26/M
       5    Justin Nesbit                     Bonita Springs  FL    181   16       11        40:41.0      6:34/M
       6    Jordan Paredes                    Estero  FL            264   16       23        45:37.9      7:21/M
       7    Adam Sommer                       Fort Myers  FL        287   19       26        46:38.5      7:31/M
Top

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Breeana Salcedo                   Fort Myers  FL        336   16       14        41:41.2      6:43/M
       2    Daley Cline                       Estero  FL            799   16       25        46:38.5      7:31/M
       3    Megan Slater                      Estero  FL            268   17       34        48:47.2      7:52/M
       4    Kala Howard                       Estero  FL            335   16       55        58:07.3      9:22/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Connor Arendell                   Cape Coral  FL        200   24       48        55:57.9      9:01/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Branstiter                 Bonita Springs  FL    159   24       58        59:40.2      9:37/M
       2    Rachel Passarella                 Estero  FL            176   24       62      1:00:58.8      9:50/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ross Lenehan                      Cape Coral  FL        324   27        2        35:07.0      5:40/M
       2    Jordan Mahan                      Fort Myers  FL        777   28        3        36:44.1      5:55/M
       3    Ben Pignatone                     Fort Myers  FL        306   28       10        40:20.7      6:30/M
       4    Allen Bishop                      Jupiter  FL           362   27       57        59:25.1      9:35/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Simonelli                  Cape Coral  FL        800   29       42        53:45.0      8:40/M
       2    Jenny Frisell                     Cape Coral  FL        215   26       52        57:45.8      9:19/M
       3    Audrey Merritt                    Cape Coral  FL        371   27       65      1:02:06.9     10:01/M
       4    Shannon Goldstein                 Naples  FL            235   25       75      1:10:01.8     11:18/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lina Hernandez                    Naples  FL            183   33       67      1:02:13.9     10:02/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrea Uccelli                    Milano  IT            260   38       21        44:15.9      7:08/M
       2    Paul Hernandez                    Fort Myers  FL        291   37       44        54:24.7      8:46/M
       3    Jason Gabauer                     Naples  FL            790   38       50        56:32.9      9:07/M
       4    Jan-Martijn Meij                  Fort Myers  FL        178   38       68      1:03:49.1     10:18/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charyse Smith                     Cape Coral  FL        229   37       16        41:50.8      6:45/M
       2    Kristin Royer                     Cape Coral  FL        231   35       66      1:02:08.5     10:01/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Mohler                      Estero  FL            217   40       19        43:43.0      7:03/M
       2    Juan Bendeck                      Estero  FL            244   44       20        44:12.4      7:08/M
       3    Brian Olitsky                     Fort Myers  FL        300   42       27        46:43.6      7:32/M
       4    Matthew Brown                     Redmond  WA           169   41       31        48:13.6      7:47/M
       5    Sean Dolan                        Lake Placid  FL       780   43       51        57:02.1      9:12/M
       6    Kevin Weigand                     Fort Myers  FL        179   44       54        58:04.2      9:22/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Rodriguez                   Arcadia  FL           788   43       70      1:04:37.9     10:25/M
       2    Angela Burun                      Estero  FL            782   42       72      1:05:01.2     10:29/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Bosco                        Cape Coral  FL        258   48       28        47:18.1      7:38/M
       2    Mark Flynn                        Farmington  CT        791   48       29        47:49.1      7:43/M
       3    Louis Chiappetta                  Cape Coral  FL        147   47       49        56:02.9      9:02/M
       4    Risto Kuki                          FIN                 785   48       69      1:04:14.7     10:22/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Ayer                        Fort Myers  FL        153   47       32        48:30.8      7:49/M
       2    Darina Cammarato                  Estero  FL            789   45       47        55:39.9      8:59/M
       3    Maria Barragan                    Lake Placid  FL       157   45       53        57:53.2      9:20/M
       4    Aribel Beck                       Estero  FL            793   47       63      1:01:03.5      9:51/M
       5    Tricia Dorn                       Estero  FL            273   47       64      1:01:03.9      9:51/M
       6    Panzy Eldridge                    Boardman  OH          226   48       73      1:05:53.8     10:38/M
       7    Carol Wirth                       Fort Myers  FL        171   49       76      1:10:04.4     11:18/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Bravo                     Fort Myers  FL        228   52       15        41:50.3      6:45/M
       2    Raul Rojas                        Estero  FL            795   53       17        42:49.7      6:54/M
       3    John Candiano                     North Fort Myers  F   797   53       22        44:38.6      7:12/M
       4    Ciro Crespo                       Bonita Springs  FL    787   51       30        48:03.7      7:45/M
       5    Thomas Sammons                    Cape Coral  FL        304   53       36        51:27.4      8:18/M
       6    Patrick Esposito                  Fort Myers  FL        245   54       43        53:45.0      8:40/M
       7    Dana Dineen                       Cape Coral  FL        168   54       61      1:00:37.1      9:47/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori McCullers                    Estero  FL            223   50       56        58:51.9      9:30/M
       2    Maria Draxler                     Canfield  OH          227   54       74      1:06:09.7     10:40/M
       3    Martha Harrie                     Fort Myers  FL        216   54       80      1:16:13.8     12:18/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Erickson                     Fort Myers  FL        778   57       39        52:11.9      8:25/M
       2    Jeff Sommer                       Fort Myers  FL        286   58       40        52:18.5      8:26/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamara Lee                        Cape Coral  FL        164   55       60      1:00:34.9      9:46/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Lewis                         Fort Myers  FL        148   63       59        59:57.0      9:40/M
       2    Ray Branstiter                    Bonita Springs  FL    158   63       77      1:13:29.3     11:51/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Yanni                         Ft. Myers  FL         146   60       79      1:15:36.0     12:12/M
Top

Male 65 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Morgan                         North Port  FL        156   71       37        51:42.3      8:20/M
       2    Tony Cupaiuolo                    Fort Myers  FL        120   70       45        54:48.5      8:50/M
Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*