Monthly Archives: November 2014

2014 Holiday Hustle 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Scheiwiller Venice FL 608 47 1 17:49.8 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thalia Meza Venice FL 562 20 13 22:05.5 7:07/M
Top

Male 9 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Rockwood 500 9 48 26:00.8 8:23/M
2 Gage Hassler 509 9 49 26:05.5 8:25/M
3 Lucas Hassler 510 9 92 29:31.3 9:31/M
4 Greg Hassler Jr 512 0 93 29:38.8 9:34/M
5 Josh Woody 600 8 99 30:21.9 9:47/M
6 Kole Schaefer 408 9 109 31:13.7 10:04/M
7 Myles Halvorsen 588 8 153 37:03.4 11:57/M
8 Cooper Halvorsen 589 4 161 39:00.8 12:35/M
9 Garret McGill 456 6 168 40:22.8 13:01/M
Top

Female 9 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amara Chamberlain 476 8 131 33:12.5 10:43/M
2 Leila Bartlett 474 8 145 35:54.2 11:35/M
3 Emma McGill 455 8 189 48:45.0 15:44/M
Top

Male 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Rocheford 410 13 14 22:05.8 7:07/M
2 Jefferey Fulcher 497 10 23 23:33.6 7:36/M
3 Logan Nagler 462 11 32 24:40.0 7:57/M
4 Garrett Francolini 620 11 34 24:52.4 8:01/M
5 Austin Lane 451 11 53 26:18.2 8:29/M
6 Michael Robertson 411 12 55 26:24.3 8:31/M
7 Jude Halvorsen 586 11 56 26:25.9 8:31/M
8 Johnathen Villagomez 479 11 57 26:26.7 8:32/M
9 Anthony Simontchik 448 11 58 26:28.4 8:32/M
10 Austin Souza 501 11 61 26:31.6 8:33/M
11 Miles Choquette 493 12 62 26:43.0 8:37/M
12 Alex Vischulis 401 14 65 27:16.4 8:48/M
13 Austin Moultan 488 14 66 27:20.5 8:49/M
14 Ethan Morandi 416 11 68 27:30.2 8:52/M
15 Garrett Wheeler 495 12 76 28:00.1 9:02/M
16 Ryan Brown 437 14 88 29:16.1 9:26/M
17 Loue Robinson 460 11 94 29:48.8 9:37/M
18 Adrian Hernandez 428 12 96 29:58.6 9:40/M
19 Collin Brandafino 440 14 114 31:35.9 10:11/M
20 Bryce Elliott 496 11 116 31:42.4 10:14/M
21 Tailer Lewis 422 12 126 32:55.9 10:37/M
22 Drew Mulvihill 472 11 133 33:30.5 10:48/M
23 Benjamin Ranney 413 12 139 34:55.5 11:16/M
24 Cameron Gilreath 430 13 142 35:00.5 11:17/M
25 Noah Hicks 426 13 151 36:55.9 11:55/M
26 Mathew Kier 425 13 152 37:01.9 11:56/M
27 Ryan Detert 433 14 155 37:49.6 12:12/M
28 Joshua Cunningham 435 11 160 39:00.4 12:35/M
29 Gavin Dixon 432 14 164 39:27.9 12:44/M
Top

Female 10 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Dalton 490 13 27 24:12.8 7:48/M
2 Addison Chamberlain 475 11 29 24:19.2 7:51/M
3 Rachel Rose 514 13 41 25:30.7 8:14/M
4 Emma Mogford 486 10 45 25:50.2 8:20/M
5 Olivia Seibert 404 12 47 26:00.5 8:23/M
6 Annie Wiley 516 14 54 26:19.4 8:29/M
7 Rachel Dalton 491 11 60 26:28.8 8:32/M
8 Chloe Lear 423 12 67 27:21.2 8:49/M
9 Emilee Barrett 513 14 77 28:05.9 9:04/M
10 Claudia Hassler 508 13 84 28:58.6 9:21/M
11 Cyndi Mogford 485 13 85 28:59.8 9:21/M
12 Kaya Bartlett 473 10 106 30:54.0 9:58/M
13 Izabela McPartland 417 11 127 32:56.5 10:37/M
14 Karina Diaz 477 12 130 33:10.8 10:42/M
15 Sarah Dalton 489 14 134 34:13.8 11:02/M
16 Savina Koda 515 14 136 34:19.0 11:04/M
17 Sierra Reel 412 12 138 34:53.0 11:15/M
18 Avery Brannon 598 13 140 34:55.8 11:16/M
19 Payton Nagler 571 11 141 34:56.2 11:16/M
20 Vianey Rodriguez-Lopez 409 11 157 38:27.8 12:24/M
21 Nina Scolaro 405 13 158 38:36.0 12:27/M
22 Zoe Halvorsen 587 10 159 38:55.2 12:33/M
23 Chloe Barrett 443 11 178 43:38.8 14:05/M
24 Gina Scolaro 406 11 181 43:57.9 14:11/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Ireland Venice FL 533 16 3 18:37.7 6:00/M
2 Kyle O’Connor Osprey FL 614 16 4 19:27.3 6:16/M
3 Evan Dietrich 452 16 5 20:14.2 6:32/M
4 Nick Vischulis 402 17 9 21:21.9 6:53/M
5 Alex Roberts Port Charlotte FL 618 16 10 21:44.2 7:01/M
6 Michael Van Der Weert Osprey FL 529 17 11 21:54.6 7:04/M
7 Christian Kuffer 578 16 12 21:56.3 7:05/M
8 Eric Brown Englewood FL 633 16 15 22:12.6 7:10/M
9 Nick Longhi 636 19 19 22:35.0 7:17/M
10 Austin Rockwood 623 17 25 24:02.3 7:45/M
11 Javi Diaz 567 16 63 26:56.2 8:41/M
12 Rachel Luff 576 15 75 27:58.6 9:01/M
13 Liam Ryan 504 15 78 28:08.9 9:05/M
14 Ebby Mogford 480 15 86 29:10.5 9:25/M
15 Caden Huber Venice FL 616 15 123 32:43.0 10:33/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Moenning 619 16 31 24:31.8 7:55/M
2 Jennifer White 520 15 74 27:53.6 9:00/M
3 Julia Doyle Venice FL 637 18 149 36:41.7 11:50/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dj Hansen 463 21 71 27:42.9 8:56/M
2 Matthew Battaglia Punta Gorda FL 556 21 105 30:52.0 9:57/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Unzicker Morton IL 530 24 28 24:14.8 7:49/M
2 Ally Shortt Nokomis FL 534 20 38 25:06.4 8:06/M
3 Tori Mogford 481 20 72 27:44.1 8:57/M
4 Kelly White 519 20 113 31:34.5 10:11/M
5 Megan Morandi 415 21 190 48:57.0 15:47/M
6 Paige Brandafino 438 23 194 49:28.8 15:57/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Unzicker Morton IL 544 29 79 28:11.1 9:05/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Unzicker Morton IL 545 28 80 28:11.2 9:05/M
2 Erika Skol Venice FL 602 28 121 32:26.0 10:28/M
3 Aubrey Monier Punta Gorda FL 551 26 173 42:04.7 13:34/M
4 Sara Doyle 583 25 184 47:41.4 15:23/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew McGill 454 33 6 20:21.5 6:34/M
2 Jesus Lopez 631 34 156 38:27.7 12:24/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Lent Great Mills MD 605 33 148 36:10.1 11:40/M
2 Ashley Monier Port Charlotte FL 558 32 174 42:14.9 13:37/M
3 Mandi Porvaznik 482 33 185 47:41.5 15:23/M
4 Melannie Mills Venice FL 538 33 193 49:28.8 15:57/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Mowry 521 37 37 25:05.6 8:05/M
2 Dave Porvaznik 483 37 59 26:28.5 8:32/M
3 Justin Grant 450 35 82 28:23.3 9:09/M
4 Michael Woody 599 37 100 30:22.7 9:48/M
5 Ben Halvorsen 635 39 102 30:28.7 9:50/M
6 Kevin Lent Great Mills MD 606 36 154 37:32.4 12:06/M
7 Walter Petersen 609 35 197 57:00.5 18:23/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Vanuland 445 39 16 22:15.9 7:11/M
2 Ki Hassler 511 39 50 26:08.0 8:26/M
3 Whitney Bartlett 624 37 144 35:54.0 11:35/M
4 Shar Halvorsen 585 35 171 41:07.5 13:16/M
5 Juliet Schebilski North Port FL 564 38 179 43:48.8 14:08/M
6 Melanie McGill 457 36 188 48:44.5 15:43/M
7 Michelle Petersen 610 39 196 57:00.2 18:23/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brennan Deittrick Venice FL 625 40 7 20:34.1 6:38/M
2 Chad Belcher 444 43 8 20:35.6 6:38/M
3 John Giglio Nokomis FL 550 40 39 25:13.1 8:08/M
4 Kurt Schaefer 407 43 64 26:58.9 8:42/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Dalton 568 43 22 22:53.2 7:23/M
2 Randi Lynn Huber 617 43 33 24:49.3 8:00/M
3 Lisa Giglio Nokomis FL 549 41 46 25:56.2 8:22/M
4 Joy Burroughs 469 44 91 29:28.9 9:30/M
5 Traci Wheeler 494 40 97 30:15.9 9:45/M
6 Karen Navas Bradenton FL 531 44 98 30:19.1 9:47/M
7 Jennifer Fueger Naples FL 603 43 103 30:34.0 9:52/M
8 Amy Chamberlain 569 41 132 33:12.6 10:43/M
9 Sari Reegler 453 43 143 35:17.6 11:23/M
10 Adi Choquette 492 44 150 36:43.2 11:51/M
11 Belinda Brandafino 441 43 167 40:19.9 13:00/M
12 Missy Mulvihill 470 43 191 49:13.4 15:53/M
13 Vera Simontchik 449 42 192 49:13.6 15:53/M
14 Karen Diaz 566 43 195 49:47.2 16:04/M
15 Christena Shaud 632 42 198 57:32.5 18:34/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ricardo Lomas Venice FL 543 48 2 18:36.7 6:00/M
2 Tim Steger North Port FL 532 46 17 22:18.9 7:12/M
3 Dan Kelly 611 48 20 22:43.7 7:20/M
4 Dennis Everett 465 48 21 22:47.6 7:21/M
5 Armando Califano Venice FL 594 49 26 24:08.8 7:47/M
6 Ken Doyle Pinckney MI 547 45 87 29:15.8 9:26/M
7 Mark Brandafino 439 46 166 40:18.2 13:00/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Donofrio 459 47 52 26:10.5 8:26/M
2 Laura Graham 471 48 70 27:39.5 8:55/M
3 Linda Brown 629 49 81 28:22.0 9:09/M
4 Denise Mueller-Barker Punta Gorda FL 557 49 108 31:00.4 10:00/M
5 Shelly Morandi 414 45 120 32:05.5 10:21/M
6 Cynthia Jennings Venice FL 627 47 125 32:55.8 10:37/M
7 Donna A Hood- Stevens Venice FL 563 49 177 43:15.9 13:57/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Johnson 615 53 35 24:52.7 8:01/M
2 Edward Shortt Nokomis FL 552 51 101 30:23.5 9:48/M
3 Craig Stellman 527 53 110 31:30.7 10:10/M
4 Bill Pfender Venice FL 595 53 111 31:32.9 10:10/M
5 Kevin White 565 54 112 31:34.3 10:11/M
6 Scott Kook Alva FL 580 51 122 32:36.2 10:31/M
7 Mark Atkins Cape Coral FL 507 51 135 34:13.9 11:02/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Silver 522 51 51 26:09.4 8:26/M
2 Candace Kurtz Venice FL 546 50 89 29:17.0 9:27/M
3 Margaret Ryan 505 50 95 29:56.9 9:39/M
4 Christy Unzicker Morton IL 528 54 115 31:35.9 10:11/M
5 Tuula Pakula 526 53 117 31:49.0 10:16/M
6 Yulinar Srpout 468 52 146 35:55.8 11:35/M
7 Andrea Rhoads Goldsboro NC 535 50 147 36:05.8 11:38/M
8 Rose Lasorso 503 54 162 39:14.5 12:39/M
9 Vicki Robinson 461 50 180 43:53.8 14:09/M
10 Amy Ladehoff 467 53 182 44:04.4 14:13/M
11 Debbie Chiappetta Cape Coral FL 537 54 183 45:33.3 14:42/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Gannon Englewood FL 591 55 30 24:29.1 7:54/M
2 Allan Mannarelli Miami Beach FL 596 57 90 29:26.4 9:30/M
3 Terry Potter Alexandria VA 593 57 118 31:59.5 10:19/M
4 Rian Harpie Venice FL 541 59 129 33:05.2 10:40/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacqueline Flormann 613 57 83 28:26.3 9:10/M
2 Karen Gara Venice FL 622 55 119 32:00.0 10:19/M
3 Clori Atkins Cape Coral FL 506 56 124 32:46.0 10:34/M
4 Terry Weis 581 56 128 33:00.6 10:39/M
5 Peggy Gould Frankfort KY 601 56 137 34:27.2 11:07/M
6 Debra Harpie Venice FL 542 57 165 39:38.1 12:47/M
7 Sabina Donato 446 58 170 40:58.2 13:13/M
8 Tammie Monier Port Charlotte FL 559 56 175 42:15.4 13:38/M
9 April Hess 427 58 186 48:07.8 15:31/M
10 Susan Maas-Lyon 420 55 187 48:09.1 15:32/M
11 Marlene Claspell 628 58 200 57:33.4 18:34/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Rose Delray Beach FL 604 61 18 22:29.3 7:15/M
2 Graham Potter Port Charlotte FL 592 60 24 23:42.3 7:39/M
3 John Beers Hoboken NJ 553 62 43 25:45.5 8:18/M
4 Robert Baddeley Rotonda West FL 539 61 107 30:58.9 9:59/M
5 Gene Wendt 579 60 163 39:25.9 12:43/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jutta Maurer Osprey FL 621 61 36 24:59.3 8:04/M
2 Barbara Beers Hoboken NJ 554 61 44 25:45.6 8:18/M
3 Kathleen Baddeley Rotonda West FL 540 62 69 27:32.5 8:53/M
4 Susan Hoekstra 524 61 104 30:41.2 9:54/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Byron Doty Dewitt MI 612 67 40 25:14.6 8:08/M
2 Hadyn Crenshaw 626 69 42 25:38.2 8:16/M
3 Ray Stock 630 67 73 27:46.6 8:57/M
4 Ed Crann Cape Coral FL 466 66 172 41:20.5 13:20/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Byrne 484 69 176 42:55.7 13:51/M
2 Sharon Leitgeb North Port FL 634 68 199 57:32.9 18:34/M
Top

Female 75 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandra Webber 525 76 169 40:38.4 13:06/M

Read more ›




2014 Foot Solutions Tofurky Trot 5K

Men: 0-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Celebrado Fort Myers FL 107 15 1 19:57.0 6:26/M
2 Kurt Herbicht Michelau 326 65 2 20:42.5 6:41/M
3 Jochen Franz Burgkunstadt 335 53 3 21:24.8 6:54/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michaela Penzes Naples FL 337 34 14 24:19.0 7:51/M
2 Marion Fischer Michelau 325 53 19 25:24.7 8:12/M
3 Kelly Ganz Estero FL 351 34 20 25:40.3 8:17/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deven Rosabella Bonita Springs FL 54 9 38 28:41.1 9:15/M
Top

Female 10 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail McGunn Bonita Springs FL 19 10 111 44:18.8 14:17/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian McGunn Bonita Springs FL 18 12 91 37:53.6 12:13/M
2 Jacob Beauchamp Estero FL 93 12 95 38:34.1 12:26/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tori Linhart Fort Myers FL 346 11 72 33:41.8 10:52/M
2 Isabella Rosabella Bonita Springs FL 349 11 112 44:44.8 14:26/M
Top

Male 15 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric II Graetor 361 23 10 23:33.5 7:36/M
2 Alfredo Urbina 76 24 16 24:45.6 7:59/M
3 Joseph Morgan Naples FL 373 16 103 41:33.3 13:24/M
Top

Female 15 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Harris Fort Myers FL 328 24 32 27:02.5 8:43/M
2 Mia Michael Cape Coral FL 340 17 44 30:15.0 9:45/M
3 Kelsey Knight Seminole FL 333 23 47 30:27.2 9:49/M
4 Leah Sizemore Cape Coral FL 339 24 57 31:22.6 10:07/M
5 Kristen McKee Naples FL 368 24 80 35:29.7 11:27/M
6 Emily Sumpmann Naples FL 196 23 85 36:12.8 11:41/M
7 Erica Douglas Cape Coral FL 268 23 92 38:03.1 12:16/M
8 Jaclyn Wernimont Fort Myers FL 320 24 102 40:53.1 13:11/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nihuel Martinovic Cape Coral FL 376 26 8 23:11.2 7:29/M
2 Josh Morrow Fort Myers FL 356 29 12 23:43.9 7:39/M
3 Travis Pfeiffer Estero FL 395 28 21 25:40.4 8:17/M
4 Justin Aydelotte Cape Coral FL 379 25 41 29:06.5 9:23/M
5 Christopher Fleitas Fort Myers FL 329 26 82 35:47.1 11:33/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Korie Nehm Milwaukee WI 338 27 30 26:56.2 8:41/M
2 Mallory Wallis Fort Myers FL 360 29 53 30:49.0 9:56/M
3 Lindsay Geary Cape Coral FL 60 28 55 31:03.4 10:01/M
4 Alyssa Lahr Fort Myers FL 319 27 56 31:19.8 10:06/M
5 Shannon Goldstein Naples FL 86 25 58 31:48.0 10:15/M
6 Kaitlin Doidge Naples FL 98 26 64 32:29.0 10:29/M
7 Sandra Orszaghova Marco Island FL 343 26 65 32:35.0 10:31/M
8 Kelly Davis Estero FL 327 25 70 33:24.8 10:46/M
9 Rosemary Taylor Bonita Springs FL 377 27 71 33:35.4 10:50/M
10 Danielle Beauchamp Estero FL 370 27 96 38:34.2 12:26/M
11 Kathryn Schlanger Cape Coral FL 109 25 101 40:53.0 13:11/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kraus Fort Myers FL 364 31 13 23:53.9 7:42/M
2 John Rosabella Bonita Springs FL 350 30 28 26:31.6 8:33/M
3 David Horn Naples FL 374 31 61 32:21.7 10:26/M
4 John Heleniak Bonita Springs FL 385 32 68 33:02.2 10:39/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Aline Bonita Springs FL 87 33 39 28:42.3 9:15/M
2 Jessica Encarnacion Cape Coral FL 359 31 62 32:25.2 10:27/M
3 Jennifer Heleniak Bonita Springs FL 386 33 69 33:02.4 10:39/M
4 Shaunna Young Estero FL 344 34 98 39:01.6 12:35/M
5 Jayne Stephens Fort Myers FL 94 31 100 40:46.5 13:09/M
6 Amy Hemsworth Naples FL 321 32 106 42:38.8 13:45/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Brannelly Estero FL 369 39 5 21:55.4 7:04/M
2 James Mault Fort Myers FL 348 39 15 24:29.5 7:54/M
3 Jan Martijn Meij Fort Myers FL 323 38 48 30:31.5 9:51/M
4 Michael Hodge Estero FL 118 38 94 38:24.1 12:23/M
5 Randall Ramsey Estero FL 371 36 97 38:34.3 12:26/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Johnson Ft Myers FL 378 36 25 26:04.7 8:25/M
2 Patricia Otoole Fort Myers FL 53 37 35 28:09.8 9:05/M
3 Maggi Maz Fort Myers FL 392 36 42 29:31.0 9:31/M
4 Erin Sidwell Bonita Springs FL 342 35 46 30:17.1 9:46/M
5 Danielle Linhart Fort Myers FL 48 38 73 33:42.2 10:52/M
6 Jessica Husty Estero FL 381 36 88 37:09.6 11:59/M
7 Amanda Hodge Estero FL 119 35 93 38:24.1 12:23/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stefan Bley Hamburg 309 42 4 21:46.9 7:01/M
2 Bob Russell Matlacha FL 305 40 6 21:58.2 7:05/M
3 Donald McBride Bonita Springs FL 64 44 7 22:03.4 7:07/M
4 Robert Vines Melrose MA 89 44 9 23:22.6 7:32/M
5 Pete Thomas 75 43 34 27:36.1 8:54/M
6 Christopher Lemons Fort Myers FL 389 41 50 30:43.7 9:55/M
7 Matthew Welty Naples FL 352 44 67 32:47.4 10:35/M
8 Justin Smith Fort Myers FL 394 42 81 35:46.6 11:32/M
9 Kevin Encarnacion Cape Coral FL 358 40 113 45:02.0 14:32/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Schoeneberger Hamburg 114 42 29 26:40.7 8:36/M
2 Yvonne Morgan Naples FL 372 41 40 28:58.5 9:21/M
3 Tina Lemons Fort Myers FL 390 42 51 30:43.8 9:55/M
4 Kimberly Russell Matlacha FL 284 41 63 32:27.6 10:28/M
5 Larisa Zadorecky 137 43 76 34:18.5 11:04/M
6 Jennifer Brand Estero FL 383 42 86 36:21.5 11:44/M
7 Melissa McGunn Bonita Springs FL 127 42 107 43:30.8 14:02/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Moulds Aurora ON 331 46 11 23:41.7 7:38/M
2 Carlos Capote Auburndale FL 70 46 18 25:22.5 8:11/M
3 Richard Peterson Ft.

Read more ›




Path to Wellness 5K Walk

 

Female Finishers

 

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Kim Swanson Ft Myers FL 219 55 F 1/28 0-99 39:45.9 12:49/M
2 Cece Simon Fort Myers FL 606 64 F 2/28 0-99 46:42.0 15:04/M
3 Miriam Ajo Cape Coral FL 273 42 F 3/28 0-99 47:51.8 15:26/M
4 Melissa Salomon Cape Coral FL 317 37 F 4/28 0-99 47:53.7 15:27/M
5 Lisa Barnhard Fort Myers FL 443 52 F 5/28 0-99 48:30.0 15:39/M
6 Phyllis McCormick Cape Coral FL 478 71 F 6/28 0-99 48:35.1 15:40/M
7 Loren Filipek Bonita Springs FL 377 24 F 7/28 0-99 48:44.8 15:43/M
8 Lorraine Filipek Bonita Springs FL 378 54 F 8/28 0-99 48:44.9 15:43/M
9 Geraldine McTague Morris IL 431 82 F 9/28 0-99 49:04.4 15:50/M
10 Erin Ortegel Fort Myers FL 439 28 F 10/28 0-99 49:04.4 15:50/M
11 Kimberly Brown Seneca IL 430 52 F 11/28 0-99 49:04.5 15:50/M
12 Sally Jackson Cape Coral FL 450 63 F 12/28 0-99 49:41.1 16:02/M
13 Janet Keller Matlacha FL 575 64 F 13/28 0-99 49:45.2 16:03/M
14 Kria Welliver Fort Myers FL 328 30 F 14/28 0-99 50:07.6 16:10/M
15 Mary Metheny Fort Myers FL 1022 68 F 15/28 0-99 50:13.2 16:12/M
16 Sue Ackert Fort Myers FL 598 68 F 16/28 0-99 50:13.4 16:12/M
17 Susan Rhodes Fort Myers FL 413 53 F 17/28 0-99 51:37.0 16:39/M
18 Cloe Allen Fort Myers FL 414 17 F 18/28 0-99 51:37.0 16:39/M
19 Patricia Schwartze Fort Myers FL 493 59 F 19/28 0-99 51:47.4 16:42/M
20 Alissa Brazelton Bonita Springs FL 644 24 F 20/28 0-99 52:05.3 16:48/M
21 Karen Brazelton Bonita Springs FL 642 49 F 21/28 0-99 52:05.9 16:48/M
22 Marjorie Potteiger Channahon IL 435 63 F 22/28 0-99 52:06.5 16:48/M
23 Deanna Wolfskeil Lehigh Acres FL 480 49 F 23/28 0-99 52:56.6 17:05/M
24 Melissa Morris Port Charlotte FL 437 34 F 24/28 0-99 53:19.1 17:12/M
25 Lora Nilsson N.ft.

Read more ›




Path to Wellness 5K Run

 

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

 

Read more ›




3A Region 3 XC Girls Results

Overall Finish List – Girls
O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 1 269 Angelina Grebe Sarasota High School 19:30.2 6:17/M
2 2 97 Kristlin Gear Fort Myers High School 19:45.2 6:22/M
3 3 3 Devin Molloy Barron G.

Read more ›




3A Region 3 XC Boys Results

Overall Finish List – Boys
BOYS
O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace YEAR

1 1 117 Dean McGregor Fort Myers High School 16:27.5 5:18/M
2 2 290 Zackery Summerall Sarasota High School 16:41.5 5:23/M
3 3 259 Tyler Fisher Port Charlotte High School 16:46.7 5:25/M
4 4 280 Adam Bradtmueller Sarasota High School 16:57.5 5:28/M
5 5 52 Marshall Dillon Charlotte High School 17:03.2 5:30/M
6 6 145 Daniel Erickson Jefferson High School 17:17.8 5:35/M
7 7 308 Jack Rogers T.R.

Read more ›