Monthly Archives: March 2014

The Fast and the Furriest 5K

Men: 0-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Nesheim 162 32 1 17:48.6 5:45/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Hamilton 90 16 9 21:13.5 6:51/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Joy Malloy 185 49 6 20:41.3 6:40/M
Top

Female MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Sharkey 81 46 55 30:08.5 9:43/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Kincaid 195 54 20 25:08.9 8:06/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 O Fuentes 149 51 11 22:52.4 7:23/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin O’Connor 96 68 18 24:29.0 7:54/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Evans 137 60 42 27:40.2 8:55/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Sebastian Canizares 76 6 71 32:16.0 10:25/M
2 Brenden Ware 187 10 135 45:02.9 14:32/M
Top

Male 11 to 14

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Preston Dunn 183 12 3 19:09.9 6:11/M
2 Janiel Vega 178 14 47 28:19.3 9:08/M
Top

Female 11 to 14

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Allyson Anderson Chloe 18# 124 11 14 23:24.1 7:33/M
2 Gracie Abdo 97 12 90 34:31.7 11:08/M
3 Hailey Sells 140 13 91 34:31.9 11:08/M
4 Jacqui Lawler 134 11 121 39:19.8 12:41/M
5 Maddi Lawler 133 11 130 43:28.6 14:01/M
Top

Male 15 to 18

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Omar Figueroa 147 15 2 19:03.9 6:09/M
2 Eduardo Benitez 155 16 4 19:41.3 6:21/M
Top

Male 19 to 24

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobby Kiesel Ranger 30lbs 49 23 97 35:41.6 11:31/M
2 Emmanuel Lima 80 23 106 36:58.1 11:55/M
3 Jon Shannon 184 20 139 47:43.0 15:24/M
4 Braydon Vaughan 108 19 140 47:43.0 15:24/M
Top

Female 19 to 24

Total
Place Name DOG Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Ambrose 65 20 15 24:12.6 7:48/M
2 Elizabeth Hinckley 27 21 22 25:14.0 8:08/M
3 Kaitlynn Orlandi 26 20 62 30:44.3 9:55/M
4 Samantha Tantillo 60 24 69 31:56.0 10:18/M
5 Meghan Dwyer Aspen 78 pounds 1 21 73 32:24.2 10:27/M
6 Cecilie Masewicz 174 19 86 33:54.6 10:56/M
7 Britney Langford 2 23 94 35:11.7 11:21/M
8 Regina Masquelier 194 23 98 36:00.4 11:37/M
9 Collette Kiesel Kiah weight 18 50 21 99 36:27.2 11:45/M
10 Kelly Gunter Blue

Read more ›




Move for Music 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Male OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time
1 Michael McHugh Fort Myers FL 826 46 1 17:27.6 17:27.6
Top

Female OVERALL Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time
1 Charyse Smith Cape Coral FL 836 36 5 20:09.8 20:09.8
Top

Male MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time
1 Mike Sheppard Cape Coral FL 805 48 10 20:52.5 20:52.5
Top

Female MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time
1 Linda Joudi Richmond MI 782 40 23 22:38.6 22:38.6
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time
1 Andi Boehm Cape Coral FL 813 55 4 19:34.9 19:34.9
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time
1 Amy Yanni Ft.

Read more ›




Cape Kids Rock

2014 Cape Kids Rock 5K Results

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Ben Pignatone
Fort Myers FL
173
27
1
17:54.0
5:46/M

Top

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Charyse Smith
Cape Coral FL
125
36
3
19:42.9
6:21/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Jack Betz
Cape Coral FL
192
47
73
45:43.2
14:45/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Capri Hodge
Cape Coral FL
182
42
14
25:36.8
8:15/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Daniel Toia
Cape Coral FL
131
54
10
24:51.0
8:01/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Terry Wilbur
Saint James City FL
114
57
12
25:18.6
8:10/M

Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
153
63
5
21:19.1
6:53/M

Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Total Time
Pace

1
Diane Sobel
Fort Myers FL
161
62
27
28:50.8
9:18/M

Top

Male 9 and under

Record: Tyler Faucette –

Read more ›