Monthly Archives: October 2013

FHSAA 3A District 11 Girls

Overall Finish List – Girls
GIRLS

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1423 Emily Edwards Fort Myers – FTMY 19:06.2 6:10/M 12
2 2 1403 Araceli Leon Estero – ESTO 19:21.3 6:15/M 12
3 3 1399 Daley Cline Estero – ESTO 19:52.1 6:25/M 10
4 4 1454 Megan Giovanniello Ida Baker (Cape Coral) – BACC 19:57.6 6:26/M 9
5 5 1384 Breeana Salcedo Cypress Lake (Fort Myers) – C 19:58.8 6:26/M 10
6 6 1402 Bethany Jenkins Estero – ESTO 20:00.6 6:27/M 12
7 7 1405 Katherine Slater Estero – ESTO 20:24.5 6:35/M 12
8 8 1427 Shelby Guttery Fort Myers – FTMY 20:27.3 6:36/M 9
9 9 1432 Mallory Towe Fort Myers – FTMY 20:30.7 6:37/M 11
10 10 1406 Megan Slater Estero – ESTO 20:40.8 6:40/M 11
11 11 1434 Madison Wagoner Fort Myers – FTMY 21:12.1 6:50/M 9
12 12 1525 Sarah Pederson North Fort Myers – NFTM 21:13.5 6:51/M 11
13 13 1517 Kayla Easterly North Fort Myers – NFTM 21:14.2 6:51/M 9
14 14 1472 Leanne Ellis Island Coast (Cape Coral) – IS 21:30.1 6:56/M 11
15 15 1361 Danielle Young Charlotte (Punta Gorda) – CHA 21:39.0 6:59/M 12
16 16 1452 Rebecca Cicoria Ida Baker (Cape Coral) – BACC 21:48.3 7:02/M 12
17 17 1436 Amber Winton Fort Myers – FTMY 21:51.8 7:03/M 9
18 18 1538 Brittany McGivern Port Charlotte – PTCH 21:52.1 7:03/M 9
19 19 1520 Kaitlyn Karkota North Fort Myers – NFTM 21:54.0 7:04/M 9
20 20 1430 Taylor Morello Fort Myers – FTMY 22:07.1 7:08/M 10
21 21 1521 Abigail Larson North Fort Myers – NFTM 22:09.5 7:09/M 12
22 22 1528 Paige Renyhart North Fort Myers – NFTM 22:16.3 7:11/M 9
23 23 1459 Alexandria Vanhoose Ida Baker (Cape Coral) – BACC 22:22.8 7:13/M 12
24 24 1435 Victoria Wall Fort Myers – FTMY 22:23.0 7:13/M 9
25 25 1382 Olivia Howard Cypress Lake (Fort Myers) – C 22:28.4 7:15/M 12
26 26 1404 Selena Leon Estero – ESTO 22:30.2 7:15/M 10
27 27 1351 Michaela Flowers Charlotte (Punta Gorda) – CHA 22:45.0 7:20/M 11
28 28 1341 Melanie Lugo Cape Coral – CCOR 22:50.8 7:22/M 12
29 29 1456 Katherine Jones Ida Baker (Cape Coral) – BACC 22:52.2 7:23/M 11
30 30 1379 Heidi Churchill Cypress Lake (Fort Myers) – C 22:52.6 7:23/M 11
31 31 1522 Kristen Mittl North Fort Myers – NFTM 23:24.0 7:33/M 11
32 32 1481 Maygen Osmonson Island Coast (Cape Coral) – IS 23:28.3 7:34/M 11
33 33 1378 Sabrina Anderson Cypress Lake (Fort Myers) – C 23:30.9 7:35/M 11
34 34 1549 Taylor Endersbee Riverdale (Fort Myers) – RVDL 23:36.8 7:37/M 12
35 35 1409 Antonella Valencia Estero – ESTO 23:47.9 7:40/M 11
36 36 1524 Priscilla Pacheco North Fort Myers – NFTM 23:48.8 7:41/M 10
37 37 1474 Britany Gutierrez Island Coast (Cape Coral) – IS 23:59.2 7:44/M 11
38 38 1386 Martha Williams Cypress Lake (Fort Myers) – C 24:02.5 7:45/M 9
39 39 1455 Keschel Hernandez Ida Baker (Cape Coral) – BACC 24:02.7 7:45/M 10
40 40 1383 Sophie Polhemus Cypress Lake (Fort Myers) – C 24:05.1 7:46/M 11
41 41 1359 Christine Vartiainen Charlotte (Punta Gorda) – CHA 24:05.9 7:46/M 12
42 42 1553 Marissa Lovett Riverdale (Fort Myers) – RVDL 24:08.1 7:47/M 9
43 43 1344 Abigail Kohlmeier Cape Coral – CCOR 24:10.0 7:48/M 9
44 44 1554 Abigail St.

Read more ›




FHSAA 3A District 11 Boys

Overall Finish List – Boys
BOYS

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1438 Tyler Bennett Fort Myers – FTMY 16:19.7 5:16/M 12
2 2 1446 Dean McGregor Fort Myers – FTMY 16:39.8 5:22/M 11
3 3 1545 Tyler Fisher Port Charlotte – PTCH 16:51.7 5:26/M 11
4 4 1364 Marshall Dillon Charlotte (Punta Gorda) – CHA 17:15.9 5:34/M 10
5 5 1421 Dillon Vallette Estero – ESTO 17:24.5 5:37/M 11
6 6 1419 Christian Slater Estero – ESTO 17:29.5 5:38/M 11
7 7 1440 Stephen Fedec Fort Myers – FTMY 17:32.3 5:39/M 10
8 8 1413 Dylan Gamblin Estero – ESTO 17:36.3 5:41/M 12
9 9 1465 Kenneth Hernandez Ida Baker (Cape Coral) – BACC 17:40.1 5:42/M 12
10 10 1467 Anthony Milana Ida Baker (Cape Coral) – BACC 17:44.6 5:43/M 11
11 11 1412 Jacob Dorn Estero – ESTO 17:55.6 5:47/M 10
12 12 1543 Jordan Croteau Port Charlotte – PTCH 17:57.6 5:47/M 11
13 13 1420 Adam Sommer Estero – ESTO 18:05.0 5:50/M 12
14 14 1547 Brandon Randall Port Charlotte – PTCH 18:08.3 5:51/M 11
15 15 1437 Evan Babatz Fort Myers – FTMY 18:09.1 5:51/M 9
16 16 1411 Jake Comisar Estero – ESTO 18:16.1 5:54/M 9
17 17 1363 Christopher Daniele Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:19.6 5:55/M 10
18 18 1442 Samuel Hordinski Fort Myers – FTMY 18:23.2 5:56/M 9
19 19 1376 Jonathan Wentworth Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:32.1 5:59/M 11
20 20 1414 Ricardo Ledesma Estero – ESTO 18:39.2 6:01/M 12
21 21 1396 Xavier Torres Cypress Lake (Fort Myers) – C 18:40.0 6:01/M 10
22 22 1371 Tyler Kuhn Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:47.1 6:04/M 12
23 23 1567 David Torres Riverdale (Fort Myers) – RVDL 18:53.8 6:05/M 12
24 24 1375 Kyle Shirley Charlotte (Punta Gorda) – CHA 18:53.8 6:05/M 9
25 25 1445 Ramziddin Khalmuratov Fort Myers – FTMY 18:54.5 6:06/M 12
26 26 1393 Keaton McKenzie Cypress Lake (Fort Myers) – C 18:55.1 6:06/M 10
27 27 1556 Alexander Camacho Riverdale (Fort Myers) – RVDL 18:57.1 6:07/M 12
28 28 1449 Colten Thomas Fort Myers – FTMY 18:57.7 6:07/M 10
29 29 1347 Joseph Mesaros Cape Coral – CCOR 18:58.8 6:07/M 11
30 30 1544 Nicholas Dunakey Port Charlotte – PTCH 18:59.0 6:07/M 12
31 31 1512 Adam Moore Mariner (Cape Coral) – MANR 18:59.6 6:07/M 11
32 32 1466 Alexander Howard Ida Baker (Cape Coral) – BACC 19:03.1 6:09/M 12
33 33 1369 Jonathan Heitman Charlotte (Punta Gorda) – CHA 19:03.3 6:09/M 10
34 (<

Read more ›




Lee County Athletic Conference Girls

Table of Contents

Finish List
Team Detail


Top
Overall Finish List – Girls
Girls

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1201 Emily Edwards Fort Myers HS 19:32.0 6:18/M 12
2 2 1178 Araceli Leon Estero HS 19:50.0 6:24/M 12
3 3 1174 Daley Cline Estero HS 20:26.0 6:35/M 10
4 4 1177 Bethany Jenkins Estero HS 20:37.0 6:39/M 12
5 5 1232 Megan Giovanniello Ida S.

Read more ›




Lee County Athletic Conference Boys

Table of Contents

Finish List
Team Detail


Top
Overall Finish List – Boys
Boys

O’all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Year

1 1 1216 Tyler Bennett Fort Myers HS 16:48.0 5:25/M 12
2 2 1225 Dean McGregor Fort Myers HS 17:08.0 5:32/M 11
3 3 1196 Dillion Vallette Estero HS 17:20.0 5:35/M 11
4 4 1195 Adam Sommer Estero HS 17:58.0 5:48/M 12
5 5 1218 Stephen Fedec Fort Myers HS 18:05.0 5:50/M 10
6 6 1243 Kenny Hernandez Ida S.

Read more ›




Path to Wellness Walk 5K

Men: 0-99

Women: 0-99

Male 0-99
Record: Glenn Bauer – Year: 2013 – Time: 27:58.3- New Record!

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Bauer Longboat Key FL 1 19 1 27:58.3 9:01/M
2 Tyler Carter Cape Coral FL 16 14 4 35:06.0 11:19/M
3 Chad Swanson Ft Myers FL 486 30 6 41:22.5 13:21/M
4 Drew Ridings Cape Coral FL 927 23 10 44:02.7 14:12/M
5 Jeffrey Macaiore 596 32 13 44:36.4 14:23/M
6 David Hurst Fort Myers FL 599 59 14 44:38.6 14:24/M
7 Cliff Anderson North Fort Myers F 902 48 16 45:47.4 14:46/M
8 Mark Atkins Cape Coral FL 645 50 17 46:34.2 15:01/M
9 Ed Kleinow Fort Myers FL 506 65 18 46:36.3 15:02/M
10 Kevin Lewis Fort Myers FL 33 58 19 46:37.6 15:02/M
11 George Brown Fort Myers FL 950 55 25 52:12.8 16:50/M
12 Richard Carney Fort Myers FL 504 61 27 52:13.5 16:51/M
13 Logan Mercurio Lehigh Acres FL 523 7 35 55:13.2 17:49/M
14 Jadon Mercurio Lehigh Acres FL 808 10 36 55:13.6 17:49/M
15 Thomas Mercurio Lehigh Acres FL 807 59 39 55:40.4 17:57/M
16 David Moorhead Fort Myers FL 851 33 40 56:18.6 18:10/M
17 Thomas Farmer Captiva FL 535 62 44 56:40.1 18:17/M
18 Daniel Brooks Fort Myers FL 563 21 47 1:00:01.3 19:22/M
19 Jason Bevacqua Cape Coral FL 604 38 48 1:00:40.9 19:34/M
20 Timothy Dowd 1013 23 49 1:00:41.0 19:35/M
21 Mark Welliver Fort Myers FL 651 61 54 1:05:55.2 21:16/M
22 Chris Eady Fort Myers FL 930 35 58 1:08:26.4 22:05/M
23 Randall Grimes Naples FL 3 21 61 1:10:36.2 22:46/M
24 Samuel Bulnhaur Fort Myers FL 905 34 65 1:10:43.1 22:49/M
25 Tom Delessio 1018 48 66 1:12:21.0 23:20/M
Top

Female 0-99
Record: Charity Godfrey –

Read more ›




Path to Wellness 5K Run

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Male OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Halas Fort Myers FL 815 35 1 18:42.1 6:02/M
Top

Female OVERALL Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Fagan Estero FL 476 38 5 22:52.6 7:23/M
Top

Male MASTERS Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Ortega Ft.

Read more ›