2012 YMCA Pumpkin Run Scholarship 5K

2012 Pumpkin 5K Scholarship Run/Walk Results

RUN
Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

WALK
All Age Groups

RUN

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gabriel Pierce Punta Gorda FL 346 27 1 18:08.0 18:08.0 5:51/M
2 Torrin Brauch Fort Myers Beach FL 339 41 2 19:26.8 19:26.8 6:16/M
3 Chance Galloway 110 16 3 20:08.7 20:08.7 6:30/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alexa Gemma Cape Coral FL 308 35 5 20:53.2 20:53.2 6:44/M
2 Caroline MacKenzie Fort Myers FL 139 11 12 23:14.5 23:14.5 7:30/M
3 Brittany Garrett Fort Myers FL 312 29 14 23:45.0 23:45.0 7:40/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Kook Alva FL 117 49 17 24:31.0 24:31.0 7:55/M
2 John Briggs North Port FL 80 42 21 25:40.8 25:40.8 8:17/M
3 Andy Scarbrough Cape Coral FL 97 47 22 26:45.0 26:45.0 8:38/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gail Marinari Port Charlotte FL 119 48 18 24:44.3 24:44.3 7:59/M
2 Kristina Ortiz Cape Coral FL 307 46 19 25:03.6 25:03.6 8:05/M
3 Cindy McGuire Bluffton SC 319 49 34 29:21.8 29:21.8 9:28/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Proto Bristol RI 303 52 4 20:17.7 20:17.7 6:33/M
2 Dale North Port Charlotte FL 11 51 7 22:28.4 22:28.4 7:15/M
3 Kenneth Varner Port Charlotte FL 69 50 9 22:45.6 22:45.6 7:20/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sandy Taylor Alva FL 61 52 41 30:53.6 30:53.6 9:58/M
2 Terry Weiss Alva FL 133 54 50 32:14.1 32:14.1 10:24/M
3 Lisa Heid Punta Gorda FL 98 50 52 32:43.4 32:43.4 10:33/M
Top

Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ron Bacon Port Charlotte FL 32 66 32 29:12.6 29:12.6 9:25/M
2 Robert McDaniel Cape Coral FL 305 63 49 32:11.2 32:11.2 10:23/M
3 Keith Reeter 130 66 62 37:31.3 37:31.3 12:06/M
Top

Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joan Ickler Naples FL 111 65 64 38:57.8 38:57.8 12:34/M
2 Marge Kolbe 49 67 76 51:29.6 51:29.6 16:36/M
3 Carol Rau 127 70 77 51:29.8 51:29.8 16:36/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Jones North Port FL 87 10 20 25:39.7 25:39.7 8:16/M
2 Spencer Palmer North Port FL 317 7 72 43:42.9 43:42.9 14:06/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyler (girl) Briggs North Port FL 81 9 45 31:36.7 31:36.7 10:12/M
2 Emma Coalwell Pt Charlotte FL 134 8 53 32:43.6 32:43.6 10:33/M
3 Breanna Alumbaugh 103 7 78 57:43.8 57:43.8 18:37/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyler Pachter Venice FL 63 12 11 23:01.9 23:01.9 7:25/M
2 Justin Thomas North Port FL 313 12 13 23:21.1 23:21.1 7:32/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diana Portillo North Port FL 306 11 43 31:12.2 31:12.2 10:04/M
2 Nebada Perkins 54 11 74 50:07.6 50:07.6 16:10/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zackary Heavener Punta Gorda FL 85 17 31 28:54.4 28:54.4 9:19/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tristian Lechien Port Charlotte FL 137 15 28 27:48.2 27:48.2 8:58/M
2 Jackie Morrill Punta Gorda FL 343 19 69 41:41.3 41:41.3 13:27/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ross Szeliga Port Charlotte FL 86 23 27 27:41.1 27:41.1 8:56/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lindsey Teter Punta Gorda FL 352 24 15 23:45.1 23:45.1 7:40/M
2 Yolanda Baez Port Charlotte FL 344 24 59 34:58.6 34:58.6 11:17/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Watts Port Charlotte FL 74 29 8 22:40.1 22:40.1 7:19/M
2 Jack Solak Fort Myers FL 353 25 10 22:53.1 22:53.1 7:23/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Hoffman Cape Coral FL 336 27 24 27:09.1 27:09.1 8:45/M
2 Ashley Bonnette Cape Coral FL 310 27 29 28:09.2 28:09.2 9:05/M
3 Courtney Elston Fort Myers FL 94 29 33 29:12.9 29:12.9 9:25/M
4 Lisa Tybinka Atlanta GA 101 29 42 31:03.8 31:03.8 10:01/M
5 Lulie Delprato 332 28 51 32:39.0 32:39.0 10:32/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jarrod Goare Fort Myers FL 311 30 6 22:12.5 22:12.5 7:10/M
2 Oriol Gonzalez Punta Gorda FL 99 33 37 29:47.8 29:47.8 9:36/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Desrosiers Punta Gorda FL 329 32 25 27:17.9 27:17.9 8:48/M
2 Jessica Espindula Lehigh Acres FL 351 30 26 27:33.4 27:33.4 8:53/M
3 Danielle Zemola Cape Coral FL 302 34 38 30:09.4 30:09.4 9:44/M
4 Jennifer Coalwell Port Charlotte FL 136 34 54 32:43.8 32:43.8 10:33/M
5 Aimee Krejci Englewood FL 5 31 61 36:03.1 36:03.1 11:38/M
6 Heather Jones Port Charlotte FL 92 30 67 40:52.2 40:52.2 13:11/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Travis Goulet Punta Gorda FL 316 36 46 31:44.0 31:44.0 10:14/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danielle Linhart Fort Myers FL 79 36 30 28:34.7 28:34.7 9:13/M
2 Barbie Schultz Cape Coral FL 95 38 36 29:39.3 29:39.3 9:34/M
3 Maristela Jones North Port FL 25 39 39 30:28.2 30:28.2 9:50/M
4 Shannon Thomas North Port FL 314 35 58 34:35.4 34:35.4 11:09/M
5 Damien Elston Fort Myers FL 350 36 60 35:10.7 35:10.7 11:21/M
6 Cari Ramirez North Port FL 318 37 75 51:23.2 51:23.2 16:35/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John McNamara Cape Coral FL 62 44 48 32:05.8 32:05.8 10:21/M
2 John Schwochow Cape Coral FL 337 40 56 34:07.4 34:07.4 11:00/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Pomerantz Punta Gorda FL 90 41 40 30:53.2 30:53.2 9:58/M
2 Kathy Wilson Port Charlotte FL 76 42 44 31:23.7 31:23.7 10:07/M
3 Lisa Briggs North Port FL 15 40 47 31:47.2 31:47.2 10:15/M
4 Rebecca Todd Englewood FL 315 43 57 34:21.1 34:21.1 11:05/M
5 Tina Aponte Niceville FL 35 41 63 38:20.5 38:20.5 12:22/M
6 Maria Alumbaugh 104 41 79 57:51.9 57:51.9 18:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Terry Carfagno Rotonda West FL 304 48 23 26:57.6 26:57.6 8:42/M
2 Mike Wilson Port Charlotte FL 10 48 55 32:51.5 32:51.5 10:36/M
3 Jeff Morrill 125 49 68 41:41.0 41:41.0 13:27/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Britt North Port FL 330 48 35 29:37.0 29:37.0 9:33/M
2 Tricia Chris Toms River NJ 73 46 71 41:58.6 41:58.6 13:32/M
3 Tracy Johnson 115 45 80 1:01:09.3 1:01:09.3 19:44/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Colombo Toms River NJ 70 50 16 24:28.9 24:28.9 7:54/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carol Frattura Punta Gorda FL 23 54 65 39:22.1 39:22.1 12:42/M
2 Valerie Pyne Janesville WI 91 54 66 40:42.8 40:42.8 13:08/M
3 Beth Morrill 52 53 70 41:41.3 41:41.3 13:27/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marie Doyle 109 56 73 43:44.2 43:44.2 14:06/M

2012 Pumpkin Run 5K Scholarship Walk

Age Group Results

November 18, 2012

Top


WALK

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erik Keeler Punta Gorda FL 13 30 2 40:28.9 40:28.9 13:03/M

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jordan Keeler Punta Gorda FL 78 26 1 40:28.1 40:28.1 13:03/M

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Janna Laird North Port FL 83 39 5 46:32.8 46:32.8 15:01/M

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Clint Laird North Port FL 84 42 4 44:53.7 44:53.7 14:29/M

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Staci Perkins 55 45 6 50:07.2 50:07.2 16:10/M

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Teresa Hoyle Port Charlotte FL 88 57 3 44:52.4 44:52.4 14:28/M
2 Jan Jennings 114 56 9 1:01:15.1 1:01:15.1 19:45/M
3 Brenda Briana Punta Gorda FL 321 56 10 1:02:18.0 1:02:18.0 20:06/M

Male 61 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Brace 105 61 8 56:54.4 56:54.4 18:21/M

Female 61 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Cupelli 108 64 7 52:04.4 52:04.4 16:48/M
Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*