2012 FHSAA 3A Region 3 Boys

2012 3A Region 3 Boys

Final Team Results

Team – Fort Myers Finish Position – 1
Team Score (places): 46 Team Score (times): 1:24:36.9 Ave Time:16:55.3

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

277

Aesop Brown

12

2

2

16:13.9

16:13.9

2

276

Tyler Bennett

11

3

5

16:18.4

32:32.3

3

301

Dean McGregor

10

8

13

17:04.1

49:36.5

4

300

Brendan McGonagle

12

13

26

17:17.6

1:06:54.2

5

283

Stephen Fedec

9

20

46

17:42.7

1:24:36.9

6

274

Hamdi Alhaddad

12

24

70

17:50.4

1:42:27.3

7

296

Tyler Long

12

30

100

18:09.2

2:00:36.6

Team – Naples Finish Position – 2
Team Score (places): 54 Team Score (times): 1:25:42.4 Ave Time:17:08.4

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

356

Herbert Gates

12

4

4

16:37.4

16:37.4

2

371

Lee Shearer

12

5

9

16:44.4

33:21.9

3

361

Garrison Kalvin

11

12

21

17:16.8

50:38.8

4

349

Morgan Arnold

12

15

36

17:27.8

1:08:06.6

5

370

James Sanders

11

18

54

17:35.7

1:25:42.4

6

372

Aaron Smith

12

63

117

19:00.6

1:44:43.0

7

358

Ronald Govin

12

75

192

19:35.5

2:04:18.6

Team – Estero Finish Position – 3
Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:27:11.3 Ave Time:17:26.2

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

262

Jose Cartagena

12

6

6

16:48.5

16:48.5

2

266

Alexander Hernandez

12

11

17

17:14.9

34:03.5

3

273

Dillon Vallette

10

14

31

17:26.8

51:30.3

4

265

Dylan Gamblin

11

23

54

17:49.2

1:09:19.6

5

261

Steven Briner

12

25

79

17:51.7

1:27:11.3

6

272

Adam Sommer

11

39

118

18:22.1

1:45:33.4

7

267

Ricardo Ledesma

11

47

165

18:35.2

2:04:08.6

Team – Palmetto Ridge Finish Position – 4
Team Score (places): 109 Team Score (times): 1:27:31.7 Ave Time:17:30.3

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

423

Carlos Miranda

12

1

1

16:08.2

16:08.2

2

417

Kolin Ashbacher

11

7

8

16:59.3

33:07.6

3

425

Jacob Yoder

12

16

24

17:29.2

50:36.8

4

419

Michael Cipriano

11

35

59

18:15.6

1:08:52.5

5

420

Bryan Ellison

10

50

109

18:39.2

1:27:31.7

6

422

Edward Larsen

10

89

198

20:38.1

1:48:09.9

Team – Lakewood Ranch Finish Position – 5
Team Score (places): 156 Team Score (times): 1:30:30.6 Ave Time:18:06.1

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

333

Mitchell Arnold

11

19

19

17:38.4

17:38.4

2

335

Steven Estes

10

22

41

17:48.0

35:26.5

3

342

Joshua Napier

11

28

69

18:05.7

53:32.2

4

334

George Dabbiero

10

43

112

18:27.6

1:11:59.9

5

340

Tyler McWilliam

12

44

156

18:30.7

1:30:30.6

6

345

Quintin Wampler

12

58

214

18:48.5

1:49:19.1

7

341

Jonathan Milkovich

12

62

276

18:55.4

2:08:14.6

Team – Osceola HS (Seminole) Finish Position – 6
Team Score (places): 169 Team Score (times): 1:30:48.4 Ave Time:18:09.6

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

410

Hunter McCann

9

21

21

17:45.2

17:45.2

2

398

Thomas Grzesiakowski

12

26

47

17:53.1

35:38.4

3

401

Abimael Jimenez

9

29

76

18:06.8

53:45.2

4

392

Reggie Cape

11

34

110

18:14.0

1:11:59.3

5

400

Ryan Hoge

12

59

169

18:49.1

1:30:48.4

6

412

Jeremy Nimrick

12

65

234

19:05.9

1:49:54.3

7

411

Zach McQueen

12

79

313

19:51.9

2:09:46.2

Team – Ida Baker Finish Position – 7
Team Score (places): 182 Team Score (times): 1:31:25.7 Ave Time:18:17.1

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

327

Anthony Milana

10

17

17

17:31.3

17:31.3

2

331

Brandon Walker

12

27

44

18:01.6

35:32.9

3

322

Alexander Hamel

11

31

75

18:09.9

53:42.8

4

324

Kenneth Hernandez

11

41

116

18:23.1

1:12:06.0

5

323

Jordan Hatch

10

66

182

19:19.6

1:31:25.7

6

325

Alexander Howard

11

74

256

19:35.1

1:51:00.8

7

320

Leo Espina

10

84

340

20:19.8

2:11:20.6

Team – Port Charlotte Finish Position – 8
Team Score (places): 194 Team Score (times): 1:31:17.9 Ave Time:18:15.6

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

432

Adam Rioux

12

9

9

17:05.2

17:05.2

2

427

Tyler Fisher

10

10

19

17:07.5

34:12.7

3

431

Brandon Randall

10

46

65

18:35.1

52:47.9

4

426

Jordan Croteau

10

48

113

18:36.0

1:11:24.0

5

434

Joseph Washington

10

81

194

19:53.9

1:31:17.9

6

429

Tanner Lindenberger

12

85

279

20:20.8

1:51:38.8

Team – Charlotte Finish Position – 9
Team Score (places): 241 Team Score (times): 1:32:56.0 Ave Time:18:35.2

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

242

Tyler Kuhn

11

37

37

18:20.3

18:20.3

2

244

Connor Quinn

12

40

77

18:22.9

36:43.2

3

235

Dominic Cardenas

12

49

126

18:38.8

55:22.1

4

237

Christopher Daniele

9

54

180

18:42.8

1:14:05.0

5

247

Andrew Sanchez

12

61

241

18:50.9

1:32:56.0

6

239

Timothy Effrem

11

64

305

19:05.2

1:52:01.2

7

240

Joseph Gugino

12

77

382

19:39.0

2:11:40.2

Team – Northeast HS (St. Petersburg) Finish Position – 10
Team Score (places): 254 Team Score (times): 1:34:02.9 Ave Time:18:48.5

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

387

Matthew Stenger

11

32

32

18:11.9

18:11.9

2

385

Steven Rudderham

10

38

70

18:22.0

36:34.0

3

386

Nicholas Spring

11

45

115

18:31.4

55:05.4

4

382

Jacob Forman

12

68

183

19:27.5

1:14:33.0

5

388

John Vandenberg

11

71

254

19:29.9

1:34:02.9

6

389

Jordan Whitten

10

83

337

20:05.7

1:54:08.6

7

383

Jeffrey Liles

12

91

428

20:42.0

2:14:50.6

Team – Armwood HS Finish Position – 11
Team Score (places): 258 Team Score (times): 1:33:43.0 Ave Time:18:44.6

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

208

Jacob Rivera

11

33

33

18:13.6

18:13.6

2

210

Mohammed Tamari

9

36

69

18:18.2

36:31.9

3

205

Kyle Green

11

56

125

18:46.5

55:18.4

4

207

Julio Ramirez

9

60

185

18:49.6

1:14:08.1

5

206

Kyre Kelly

11

73

258

19:34.9

1:33:43.0

6

209

Joshua Rodak

10

94

352

20:47.5

1:54:30.6

7

204

Nichoals Donaghy

9

100

452

22:09.7

2:16:40.3

Team – Strawberry Crest HS Finish Position – 12
Team Score (places): 315 Team Score (times): 1:36:04.5 Ave Time:19:12.9

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

441

Cody Williamson

10

42

42

18:23.8

18:23.8

2

435

Scott Bartlett

12

52

94

18:41.2

37:05.0

3

437

Jon Browning

11

69

163

19:28.4

56:33.5

4

438

David Kornitzer

10

70

233

19:29.5

1:16:03.0

5

439

Patrick Lepochat

12

82

315

20:01.5

1:36:04.5

6

440

Jonathan Martin

11

87

402

20:26.8

1:56:31.4

7

436

Brad Benefield

10

88

490

20:27.6

2:16:59.0

Team – Brandon HS Finish Position – 13
Team Score (places): 338 Team Score (times): 1:36:24.9 Ave Time:19:17.0

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

227

Eric Fiske

12

55

55

18:46.5

18:46.5

2

234

Gernerio White

11

57

112

18:47.6

37:34.1

3

233

Trenton Vanhoose

11

72

184

19:32.8

57:07.0

4

230

Daniel Ochoa

12

76

260

19:37.7

1:16:44.8

5

228

Josue Hernandez

12

78

338

19:40.1

1:36:24.9

6

229

Caden Nebeker

10

95

433

20:47.8

1:57:12.8

7

232

Eze Sanabria

9

99

532

22:02.3

2:19:15.1

Team – Dixie Hollins HS Finish Position – 14
Team Score (places): 395 Team Score (times): 1:42:33.1 Ave Time:20:30.6

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

254

Miguel Lumbreras

12

51

51

18:39.5

18:39.5

2

255

Hamza Noukhal

11

53

104

18:42.2

37:21.8

3

257

Javier Renteria

12

96

200

21:29.4

58:51.3

4

256

Carlos Peralta

12

97

297

21:40.8

1:20:32.2

5

253

Alex Lumbreras

10

98

395

22:00.9

1:42:33.1

6

252

Joey Escolano

12

102

497

22:56.8

2:05:29.9

7

251

Joseph Carr

9

103

600

23:07.9

2:28:37.9

Team – Boca Ciega HS Finish Position – 15
Team Score (places): 415 Team Score (times): 1:41:05.1 Ave Time:20:13.0

Bib No

Name

YEAR

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

1

215

Acey Clarkson

9

67

67

19:23.7

19:23.7

2

225

Dan Thomas

12

80

147

19:52.0

39:15.7

3

214

Jay Bugorskii

12

86

233

20:23.0

59:38.8

4

226

Shah Zaman

10

90

323

20:41.7

1:20:20.6

5

223

Adam Scott

11

92

415

20:44.5

1:41:05.1

6

222

Zachery Scherer

12

93

508

20:47.5

2:01:52.7

7

219

Shaun Leonard

101

609

22:30.7

2:24:23.4

Overall Finish List

O’All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

YEAR

 

1

1

423

Carlos Miranda Palmetto Ridge

16:08.2

5:12/M

12

 

2

2

277

Aesop Brown Fort Myers

16:13.9

5:14/M

12

 

3

3

276

Tyler Bennett Fort Myers

16:18.4

5:15/M

11

 

4

(< 5)

250

Robert Ormsby Cypress Lake

16:29.9

5:19/M

12

 

5

4

356

Herbert Gates Naples

16:37.4

5:22/M

12

 

6

5

371

Lee Shearer Naples

16:44.4

5:24/M

12

 

7

6

262

Jose Cartagena Estero

16:48.5

5:25/M

12

 

8

(< 5)

212

Canaan Meester-Kitterman Bayshore HS

16:58.9

5:28/M

11

 

9

7

417

Kolin Ashbacher Palmetto Ridge

16:59.3

5:29/M

11

 

10

8

301

Dean McGregor Fort Myers

17:04.1

5:30/M

10

 

11

9

432

Adam Rioux Port Charlotte

17:05.2

5:31/M

12

 

12

10

427

Tyler Fisher Port Charlotte

17:07.5

5:31/M

10

 

13

11

266

Alexander Hernandez Estero

17:14.9

5:34/M

12

 

14

12

361

Garrison Kalvin Naples

17:16.8

5:34/M

11

 

15

13

300

Brendan McGonagle Fort Myers

17:17.6

5:35/M

12

 

16

14

273

Dillon Vallette Estero

17:26.8

5:37/M

10

 

17

15

349

Morgan Arnold Naples

17:27.8

5:38/M

12

 

18

16

425

Jacob Yoder Palmetto Ridge

17:29.2

5:38/M

12

 

19

17

327

Anthony Milana Ida Baker

17:31.3

5:39/M

10

 

20

18

370

James Sanders Naples

17:35.7

5:40/M

11

 

21

19

333

Mitchell Arnold Lakewood Ranch

17:38.4

5:41/M

11

 

22

(< 5)

442

John Cokley Venice

17:41.5

5:42/M

11

 

23

20

283

Stephen Fedec Fort Myers

17:42.7

5:43/M

9

 

24

21

410

Hunter McCann Osceola HS (Seminole)

17:45.2

5:44/M

9

 

25

22

335

Steven Estes Lakewood Ranch

17:48.0

5:45/M

10

 

26

23

265

Dylan Gamblin Estero

17:49.2

5:45/M

11

 

27

24

274

Hamdi Alhaddad Fort Myers

17:50.4

5:45/M

12

 

28

25

261

Steven Briner Estero

17:51.7

5:45/M

12

 

29

26

398

Thomas Grzesiakowski Osceola HS (Seminole)

17:53.1

5:46/M

12

 

30

27

331

Brandon Walker Ida Baker

18:01.6

5:49/M

12

 

31

28

342

Joshua Napier Lakewood Ranch

18:05.7

5:50/M

11

 

32

29

401

Abimael Jimenez Osceola HS (Seminole)

18:06.8

5:50/M

9

 

33

30

296

Tyler Long Fort Myers

18:09.2

5:51/M

12

 

34

31

322

Alexander Hamel Ida Baker

18:09.9

5:51/M

11

 

35

32

387

Matthew Stenger Northeast HS (St. Petersburg)

18:11.9

5:52/M

11

 

36

33

208

Jacob Rivera Armwood HS

18:13.6

5:53/M

11

 

37

34

392

Reggie Cape Osceola HS (Seminole)

18:14.0

5:53/M

11

 

38

35

419

Michael Cipriano Palmetto Ridge

18:15.6

5:53/M

11

 

39

36

210

Mohammed Tamari Armwood HS

18:18.2

5:54/M

9

 

40

37

242

Tyler Kuhn Charlotte

18:20.3

5:55/M

11

 

41

(< 5)

258

Kristian Aquino East Bay HS

18:21.0

5:55/M

12

 

42

38

385

Steven Rudderham Northeast HS (St. Petersburg)

18:22.0

5:55/M

10

 

43

39

272

Adam Sommer Estero

18:22.1

5:55/M

11

 

44

40

244

Connor Quinn Charlotte

18:22.9

5:55/M

12

 

45

41

324

Kenneth Hernandez Ida Baker

18:23.1

5:56/M

11

 

46

42

441

Cody Williamson Strawberry Crest HS

18:23.8

5:56/M

10

 

47

43

334

George Dabbiero Lakewood Ranch

18:27.6

5:57/M

10

 

48

44

340

Tyler McWilliam Lakewood Ranch

18:30.7

5:58/M

12

 

49

45

386

Nicholas Spring Northeast HS (St. Petersburg)

18:31.4

5:58/M

11

 

50

(< 5)

348

Nick Mastroianni Lennard HS

18:33.9

5:59/M

11

 

51

46

431

Brandon Randall Port Charlotte

18:35.1

6:00/M

10

 

52

47

267

Ricardo Ledesma Estero

18:35.2

6:00/M

11

 

53

48

426

Jordan Croteau Port Charlotte

18:36.0

6:00/M

10

 

54

49

235

Dominic Cardenas Charlotte

18:38.8

6:01/M

12

 

55

50

420

Bryan Ellison Palmetto Ridge

18:39.2

6:01/M

10

 

56

51

254

Miguel Lumbreras Dixie Hollins HS

18:39.5

6:01/M

12

 

57

52

435

Scott Bartlett Strawberry Crest HS

18:41.2

6:02/M

12

 

58

53

255

Hamza Noukhal Dixie Hollins HS

18:42.2

6:02/M

11

 

59

54

237

Christopher Daniele Charlotte

18:42.8

6:02/M

9

 

60

55

227

Eric Fiske Brandon HS

18:46.5

6:03/M

12

 

61

56

205

Kyle Green Armwood HS

18:46.5

6:03/M

11

 

62

57

234

Gernerio White Brandon HS

18:47.6

6:04/M

11

 

63

58

345

Quintin Wampler Lakewood Ranch

18:48.5

6:04/M

12

 

64

59

400

Ryan Hoge Osceola HS (Seminole)

18:49.1

6:04/M

12

 

65

60

207

Julio Ramirez Armwood HS

18:49.6

6:04/M

9

 

66

61

247

Andrew Sanchez Charlotte

18:50.9

6:05/M

12

 

67

62

341

Jonathan Milkovich Lakewood Ranch

18:55.4

6:06/M

12

 

68

63

372

Aaron Smith Naples

19:00.6

6:08/M

12

 

69

64

239

Timothy Effrem Charlotte

19:05.2

6:09/M

11

 

70

65

412

Jeremy Nimrick Osceola HS (Seminole)

19:05.9

6:09/M

12

 

71

(< 5)

259

Christopher Privette East Bay HS

19:14.4

6:12/M

12

 

72

66

323

Jordan Hatch Ida Baker

19:19.6

6:14/M

10

 

73

(< 5)

347

John Gilbert Largo HS

19:23.3

6:15/M

11

 

74

67

215

Acey Clarkson Boca Ciega HS

19:23.7

6:15/M

9

 

75

68

382

Jacob Forman Northeast HS (St. Petersburg)

19:27.5

6:16/M

12

 

76

69

437

Jon Browning Strawberry Crest HS

19:28.4

6:17/M

11

 

77

70

438

David Kornitzer Strawberry Crest HS

19:29.5

6:17/M

10

 

78

71

388

John Vandenberg Northeast HS (St. Petersburg)

19:29.9

6:17/M

11

 

79

72

233

Trenton Vanhoose Brandon HS

19:32.8

6:18/M

11

 

80

73

206

Kyre Kelly Armwood HS

19:34.9

6:19/M

11

 

81

74

325

Alexander Howard Ida Baker

19:35.1

6:19/M

11

 

82

75

358

Ronald Govin Naples

19:35.5

6:19/M

12

 

83

76

230

Daniel Ochoa Brandon HS

19:37.7

6:20/M

12

 

84

77

240

Joseph Gugino Charlotte

19:39.0

6:20/M

12

 

85

78

228

Josue Hernandez Brandon HS

19:40.1

6:21/M

12

 

86

79

411

Zach McQueen Osceola HS (Seminole)

19:51.9

6:24/M

12

 

87

80

225

Dan Thomas Boca Ciega HS

19:52.0

6:25/M

12

 

88

81

434

Joseph Washington Port Charlotte

19:53.9

6:25/M

10

 

89

82

439

Patrick Lepochat Strawberry Crest HS

20:01.5

6:27/M

12

 

90

83

389

Jordan Whitten Northeast HS (St. Petersburg)

20:05.7

6:29/M

10

 

91

84

320

Leo Espina Ida Baker

20:19.8

6:33/M

10

 

92

85

429

Tanner Lindenberger Port Charlotte

20:20.8

6:34/M

12

 

93

86

214

Jay Bugorskii Boca Ciega HS

20:23.0

6:35/M

12

 

94

87

440

Jonathan Martin Strawberry Crest HS

20:26.8

6:35/M

11

 

95

88

436

Brad Benefield Strawberry Crest HS

20:27.6

6:36/M

10

 

96

89

422

Edward Larsen Palmetto Ridge

20:38.1

6:39/M

10

 

97

90

226

Shah Zaman Boca Ciega HS

20:41.7

6:40/M

10

 

98

91

383

Jeffrey Liles Northeast HS (St. Petersburg)

20:42.0

6:41/M

12

 

99

92

223

Adam Scott Boca Ciega HS

20:44.5

6:41/M

11

 

100

93

222

Zachery Scherer Boca Ciega HS

20:47.5

6:42/M

12

 

101

94

209

Joshua Rodak Armwood HS

20:47.5

6:42/M

10

 

102

95

229

Caden Nebeker Brandon HS

20:47.8

6:42/M

10

 

103

96

257

Javier Renteria Dixie Hollins HS

21:29.4

6:56/M

12

 

104

97

256

Carlos Peralta Dixie Hollins HS

21:40.8

6:59/M

12

 

105

98

253

Alex Lumbreras Dixie Hollins HS

22:00.9

7:06/M

10

 

106

99

232

Eze Sanabria Brandon HS

22:02.3

7:06/M

9

 

107

100

204

Nichoals Donaghy Armwood HS

22:09.7

7:09/M

9

 

108

101

219

Shaun Leonard Boca Ciega HS

22:30.7

7:15/M

 

109

102

252

Joey Escolano Dixie Hollins HS

22:56.8

7:24/M

12

 

110

103

251

Joseph Carr Dixie Hollins HS

23:07.9

7:27/M

9

Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*