2012 FPMA Foundation 5K and Paradise Walk

 

Detail Team Results

5K

Team – YELLOW

Finish Position – 1

Team Score (combined top two times): 46:55.8

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

228

Mickey Nolen West Palm Beach, FL

M

2

2

20:00.0

20:00.0

2

232

Keith Ruebeling Lehigh Acres, FL

M

5

7

26:55.7

46:55.8

3

233

Michelle Ruebeling Lehigh Acres, FL

F

11

18

29:25.6

1:16:21.4

4

234

Abigail Ruebeling Fort Myers, FL

F

30

48

45:20.3

2:01:41.8

Team – SKY BLUE

Finish Position – 2

Team Score (combined top two times): 51:00.8

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

216

Mike D’Amico Ocala, FL

M

3

3

23:20.9

23:20.9

2

213

David Cooksey Saint Johns, FL

M

8

11

27:39.9

51:00.8

3

214

Kelly Cooksey Saint Johns, FL

F

10

21

28:30.1

1:19:30.9

4

248

David Walston Tampa, FL

M

14

35

30:35.7

1:50:06.7

5

247

Jason Zicarelli Jacksonville, FL

M

19

54

34:47.2

2:24:53.9

Team – ROYAL

Finish Position – 3

Team Score (combined top two times): 53:03.9

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

225

Phil Koehler Gainesville, FL

M

4

4

25:43.8

25:43.8

2

206

Jackson Brock Lynn Haven, FL

M

6

10

27:20.0

53:03.9

3

207

Tim Brock Lynn Haven, FL

M

13

23

29:39.1

1:22:43.0

4

212

Joshua Cooksey West Point, NY

M

17

40

34:15.1

1:56:58.1

5

215

Teresa Cooksey Jacksonville, FL

F

18

58

34:17.0

2:31:15.1

6

204

Griffin Brock Lynn Haven, FL

M

21

79

36:01.4

3:07:16.6

7

220

Bryan Grimes Fort Walton Beach, FL

M

24

103

40:42.9

3:47:59.5

8

227

Esteban (steve) Niedzwiedzki Pompano Beach, FL

M

35

138

49:53.2

4:37:52.8

Team – ORANGE

Finish Position – 4

Team Score (combined top two times): 57:10.0

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

222

Anne Hobelmann Saint Petersburg, FL

F

7

7

27:32.1

27:32.1

2

221

Erich Hobelmann Saint Petersburg, FL

M

12

19

29:37.9

57:10.0

3

211

John “speedy” Cooksey Jacksonville, FL

M

23

42

40:40.5

1:37:50.5

4

203

Averie Grace Brock Lynn Haven, FL

F

26

68

43:08.4

2:20:59.0

5

205

Natalie Brock Lynn Haven, FL

F

28

96

43:57.5

3:04:56.5

Team – LIME

Finish Position – 5

Team Score (combined top two times): 1:00:58.6

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

208

Dennis Cone Wesley Chapel, FL

M

9

9

27:58.5

27:58.5

2

209

Melissa Cone Wesley Chapel, FL

F

15

24

33:00.0

1:00:58.6

3

219

Sid Funk Wesley Chapel, FL

M

16

40

34:02.3

1:35:00.9

4

243

Alan Turner Jacksonville, FL

M

33

73

48:12.6

2:23:13.6

Team – TEAL

Finish Position – 6

Team Score (combined top two times): 1:10:57.2

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

229

Angela Riley Niceville, FL

F

20

20

34:47.9

34:47.9

2

230

Billy Riley Niceville, FL

M

22

42

36:09.2

1:10:57.2

Team – RED

Finish Position – 7

Team Score (combined top two times): 1:12:08.2

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O’all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

240

Mike Tindol Suwanee, GA

M

1

1

19:25.9

19:25.9

2

218

Savanna Downing Valrico, FL

F

36

37

52:42.2

1:12:08.2

3

217

Marcie Downing Valrico, FL

F

37

74

55:09.7

2:07:17.9

4

226

Tom McPhail Lynn Haven, FL

M

38

112

57:18.3

3:04:36.2

Age Group Results

5K


Men: 0-10 11-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65-99
Women: 0-10 11-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65-99

5K

Female 10 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Averie Grace Brock ORANGE 203 9 26 43:08.4 43:08.4 13:55/M
2 Abigail Ruebeling YELLOW 234 10 30 45:20.3 45:20.3 14:37/M
Top

Male 10 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jackson Brock ROYAL 206 10 6 27:20.0 27:20.0 8:49/M
2 Griffin Brock ROYAL 204 7 21 36:01.4 36:01.4 11:37/M
Top

Female 11 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly Cooksey SKY BLUE 214 13 10 28:30.1 28:30.1 9:12/M
2 Caroline Ruebeling 298 12 27 43:08.4 43:08.4 13:55/M
3 Savanna Downing RED 218 11 36 52:42.2 52:42.2 17:00/M
Top

Male 15 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Cooksey ROYAL 212 20 17 34:15.1 34:15.1 11:03/M
Top

Female 35 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michelle Ruebeling YELLOW 233 43 11 29:25.6 29:25.6 9:29/M
2 Melissa Cone LIME 209 44 15 33:00.0 33:00.0 10:39/M
3 Angela Riley TEAL 229 41 20 34:47.9 34:47.9 11:13/M
4 Natalie Brock ORANGE 205 35 28 43:57.5 43:57.5 14:11/M
5 Marcie Downing RED 217 40 37 55:09.7 55:09.7 17:47/M
Top

Male 35 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike D’Amico SKY BLUE 216 35 3 23:20.9 23:20.9 7:32/M
2 Keith Ruebeling YELLOW 232 43 5 26:55.7 26:55.7 8:41/M
3 David Cooksey SKY BLUE 213 44 8 27:39.9 27:39.9 8:55/M
4 Tim Brock ROYAL 207 35 13 29:39.1 29:39.1 9:34/M
5 David Walston SKY BLUE 248 41 14 30:35.7 30:35.7 9:52/M
6 Jason Zicarelli SKY BLUE 247 37 19 34:47.2 34:47.2 11:13/M
7 Billy Riley TEAL 230 41 22 36:09.2 36:09.2 11:40/M
8 John “speedy” Cooksey ORANGE 211 41 23 40:40.5 40:40.5 13:07/M
9 Matt Remmen 299 35 31 45:28.2 45:28.2 14:40/M
Top

Female 45 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anne Hobelmann ORANGE 222 48 7 27:32.1 27:32.1 8:53/M
2 Teresa Cooksey ROYAL 215 49 18 34:17.0 34:17.0 11:04/M
3 Liz Peirea 296 53 32 48:11.2 48:11.2 15:33/M
Top

Male 45 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Tindol RED 240 50 1 19:25.9 19:25.9 6:16/M
2 Dennis Cone LIME 208 51 9 27:58.5 27:58.5 9:01/M
3 Erich Hobelmann ORANGE 221 49 12 29:37.9 29:37.9 9:33/M
4 Sid Funk LIME 219 51 16 34:02.3 34:02.3 10:59/M
5 Roberto Peirea 297 53 25 41:35.9 41:35.9 13:25/M
6 John Paige 300 51 34 49:51.3 49:51.3 16:05/M
Top

Female 55 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lynn Nolen 295 55 29 44:08.4 44:08.4 14:14/M
Top

Male 55 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mickey Nolen YELLOW 228 56 2 20:00.0 20:00.0 6:27/M
2 Phil Koehler ROYAL 225 64 4 25:43.8 25:43.8 8:18/M
3 Alan Turner LIME 243 58 33 48:12.6 48:12.6 15:33/M
4 Esteban (steve) Niedzwiedzki ROYAL 227 55 35 49:53.2 49:53.2 16:05/M
5 Tom McPhail RED 226 56 38 57:18.3 57:18.3 18:29/M
Top

Male 65 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bryan Grimes ROYAL 220 68 24 40:42.9 40:42.9 13:08/M
Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*