Monthly Archives: June 2012

2012 IMA Gulf Coast Classic 5K

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Sarah Candiano
North Fort Myers FL
114
15
11
18:57.8
18:57.8
6:07/M

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Aaron Rojas
Fort Myers FL
69
17
1
16:31.6
16:31.6
5:20/M

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
O Fuentes
Cape Coral FL
35
49
32
24:25.1
24:25.1
7:53/M

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Torrin Brauch
Fort Myers Beach FL
131
40
10
18:52.3
18:52.3
6:05/M

Top

Female GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Glenda Calabro
Brick NJ
15
54
46
26:07.1
26:07.1
8:25/M

Top

Male GRAND MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jeff Brown
Captiva FL
73
51
16
20:40.8
20:40.8
6:40/M

Top

Female 9 and under

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Tori Brauch
Fort Myers Beach FL
130
9
61
28:58.2
28:58.2
9:21/M

2
Emily Rinella
Boulder City NV
103
9
62
29:09.6
29:09.6
9:24/M

3
Caelin Gorman
Bonita Springs FL
27
7
99
49:10.3
49:10.3
15:52/M

Top

Female 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
50
10
27
22:20.1
22:20.1
7:12/M

Top

Male 10 to 14

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Delfino Lopez
Bonita Springs FL
111
14
13
19:35.9
19:35.9
6:19/M

2
Logan Reason
North Fort Myers FL
70
14
15
20:16.6
20:16.6
6:32/M

3
Brodey Hasty
Woodland Hills UT
42
12
18
20:59.6
20:59.6
6:46/M

4
Trey Brauch
Fort Myers Beach FL
128
12
35
24:35.1
24:35.1
7:56/M

5
Noah Biel
Fort Myers FL
12
14
74
34:20.2
34:20.2
11:05/M

6
Joey Wiedinger
Cape Coral FL
199
11
87
36:46.5
36:46.5
11:52/M

Top

Female 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Katy Gladis Solis
Bonita Springs FL
52
18
12
19:08.2
19:08.2
6:10/M

2
Bethany Jenkins
Bonita Springs FL
53
16
14
19:36.5
19:36.5
6:19/M

3
Romina Almada
Fort Myers FL
8
17
36
24:35.3
24:35.3
7:56/M

4
Miranda Zemble
North Fort Myers FL
58
17
38
24:38.3
24:38.3
7:57/M

5
Antonella Valencia
Bonita Springs FL
56
15
44
25:38.4
25:38.4
8:16/M

6
Taylor Endersbee

59
16
47
26:10.1
26:10.1
8:26/M

7
Mandy Morton

60
16
48
26:12.3
26:12.3
8:27/M

8
Brianna Bizier
Bonita Springs FL
57
15
63
29:24.5
29:24.5
9:29/M

9
Amanda McCarthy
North Fort Myers FL
31
17
104
51:58.6
51:58.6
16:46/M

Top

Male 15 to 19

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Astro Vallete

62
15
2
16:53.9
16:53.9
5:27/M

2
Gavin Hasty
Woodland Hills UT
41
15
3
17:06.9
17:06.9
5:31/M

3
Steven Briner
Bonita Springs FL
64
17
7
18:08.7
18:08.7
5:51/M

4
Anthony Milana
Cape Coral FL
23
17
8
18:12.7
18:12.7
5:52/M

5
Alex Hernandez
Bonita Springs FL
63
17
9
18:30.8
18:30.8
5:58/M

6
Randy Burnett
Lehigh Acres FL
107
19
23
21:50.8
21:50.8
7:03/M

7
Ryan Thomas
Fort Myers FL
26
17
34
24:32.3
24:32.3
7:55/M

8
Paul Francois
Fort Myers FL
65
16
51
26:51.0
26:51.0
8:40/M

9
Efrain Lopez
Bonita Springs FL
118
18
60
28:47.3
28:47.3
9:17/M

10
Diego Azcuy
Fort Myers FL
33
16
77
34:49.3
34:49.3
11:14/M

Top

Female 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Lorena Cabrera
Naples FL
47
23
49
26:16.2
26:16.2
8:28/M

2
Janeth Leija
Bonita Springs FL
123
21
56
27:32.7
27:32.7
8:53/M

Top

Male 20 to 24

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Junior Destine
Fort Myers FL
124
20
17
20:46.9
20:46.9
6:42/M

2
Samuel Biel
Fort Myers FL
9
20
19
21:05.4
21:05.4
6:48/M

3
Albert Morin
Lehigh Acres FL
109
23
24
21:56.2
21:56.2
7:05/M

4
Donovan Gallagher
Bonita Springs FL
133
24
25
22:14.4
22:14.4
7:10/M

5
Luis Leon
Cape Coral FL
14
22
57
27:47.2
27:47.2
8:58/M

6
Tommy Scott
Fort Myers FL
113
24
79
35:14.5
35:14.5
11:22/M

7
Werner Van Der Heyde
Alexandria VA
21
24
84
36:12.6
36:12.6
11:41/M

Top

Female 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Amber Lyzen
Fort Myers FL
75
28
30
24:04.0
24:04.0
7:46/M

2
Ashley Hoffman
Cape Coral FL
104
27
33
24:30.3
24:30.3
7:54/M

3
Stephanie Summers
Naples FL
121
28
67
29:55.5
29:55.5
9:39/M

4
Nikki Moore
Fort Myers FL
110
28
89
38:08.8
38:08.8
12:18/M

Top

Male 25 to 29

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Patrick Biel
Fort Myers FL
13
27
4
17:12.4
17:12.4
5:33/M

2
Santiago Farnot
Fort Myers FL
106
26
5
17:23.9
17:23.9
5:36/M

3
Ben Pignatone
Fort Myers FL
68
26
6
18:03.5
18:03.5
5:49/M

4
Brandon Hendrick
Cape Coral FL
200
29
21
21:15.7
21:15.7
6:51/M

5
Juan 2 Diego
Fort Myers FL
115
25
26
22:16.2
22:16.2
7:11/M

6
Luke Funkhouser
Fort Myers FL
77
27
43
25:35.8
25:35.8
8:15/M

7
Jack Caldwell
Bonita Springs FL
117
26
50
26:17.9
26:17.9
8:29/M

8
Tomas Azcurra
Fort Myers FL
116
27
54
27:25.6
27:25.6
8:51/M

9
William Michals
Fort Myers FL
44
28
66
29:51.1
29:51.1
9:38/M

Top

Female 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Stacie Mounts
Fort Myers FL
17
30
29
23:52.0
23:52.0
7:42/M

2
Kelsey Johnson
Fort Myers FL
6
33
58
28:22.6
28:22.6
9:09/M

3
Nora Martinez
Bonita Springs FL
122
32
82
35:50.6
35:50.6
11:34/M

4
Heather Tharpe
Fort Myers FL
3
34
92
41:41.9
41:41.9
13:27/M

Top

Male 30 to 34

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Chris Tittjung
Fort Myers FL
38
32
45
25:48.5
25:48.5
8:19/M

2
Ryan Skulina
Fort Myers FL
74
31
53
26:57.0
26:57.0
8:42/M

3
Herbert Lopez
Bonita Springs FL
125
33
81
35:49.9
35:49.9
11:33/M

Top

Female 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Amber Bell
Fort Myers FL
22
37
39
25:12.0
25:12.0
8:08/M

2
Sherri Hasty
Woodland Hills UT
43
38
40
25:16.4
25:16.4
8:09/M

3
Amy Wecker
Fort Myers FL
120
37
52
26:55.0
26:55.0
8:41/M

4
Teresa Walz
Hudson WI
136
37
59
28:28.6
28:28.6
9:11/M

5
Tithi Dutta Roy
Estero FL
40
39
93
42:02.4
42:02.4
13:34/M

6
Jennifer Teuscher
Cape Coral FL
24
35
95
46:22.7
46:22.7
14:57/M

Top

Male 35 to 39

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
James Mault
Fort Myers FL
2
36
41
25:18.0
25:18.0
8:10/M

Top

Female 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Linda Anders
Labelle FL
5
42
55
27:30.0
27:30.0
8:52/M

2
Yadi Perez-Luna
Fort Myers FL
46
42
65
29:35.9
29:35.9
9:33/M

3
Kelli Brauch
Fort Myers FL
129
42
71
31:20.7
31:20.7
10:06/M

4
Lori Jenkins

61
41
73
32:05.4
32:05.4
10:21/M

5
Darla Villalon
Cape Coral FL
25
42
96
46:22.9
46:22.9
14:57/M

6
Debra Arnold
Cape Coral FL
30
44
100
49:36.2
49:36.2
16:00/M

Top

Male 40 to 44

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Dominique Trolliet
Fort Myers FL
119
43
42
25:25.5
25:25.5
8:12/M

2
Brian Olitsky
Estero FL
137
40
64
29:35.0
29:35.0
9:33/M

3
Jon Walls
Ft Myers FL
7
42
68
30:19.2
30:19.2
9:47/M

4
Glenn Burnett
Lehigh Acres FL
108
44
72
31:54.1
31:54.1
10:17/M

Top

Female 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Elizabeth Healy
Fort Myers FL
78
47
37
24:37.6
24:37.6
7:56/M

2
Stephanie Gorman
Bonita Springs FL
28
45
98
49:08.7
49:08.7
15:51/M

Top

Male 45 to 49

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Mike Sheppard
Cape Coral FL
101
46
22
21:47.3
21:47.3
7:02/M

2
Rodney Arnold
Cape Coral FL
32
45
103
50:28.3
50:28.3
16:17/M

Top

Female 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Maria Van Der Heyde
Fort Myers FL
19
51
85
36:12.6
36:12.6
11:41/M

2
Lisa Talbott
Fort Myers FL
18
53
86
36:25.0
36:25.0
11:45/M

3
Jean Packard
Naples FL
102
51
88
36:55.0
36:55.0
11:55/M

4
Beth Wacker
Port Charlotte FL
45
52
90
39:12.6
39:12.6
12:39/M

5
Vivian Ebert
Bonita Springs FL
132
54
91
41:14.7
41:14.7
13:18/M

6
Christine Biel
Fort Myers FL
10
54
94
43:49.4
43:49.4
14:08/M

Top

Male 50 to 54

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Archie Hayward
Fort Myers FL
112
54
80
35:15.7
35:15.7
11:22/M

2
Le Roy Van Der Heyde
Fort Myers FL
20
51
83
36:12.6
36:12.6
11:41/M

Top

Female 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Xiomara Morillo-Azcuy
Fort Myers FL
34
56
78
35:00.7
35:00.7
11:17/M

Top

Male 55 to 59

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Robert Chilmonik
Cape Coral FL
51
58
31
24:18.1
24:18.1
7:50/M

2
Michael Biel
Fort Myers FL
11
55
69
30:26.0
30:26.0
9:49/M

3
James Calabro
Brick NJ
16
56
75
34:31.0
34:31.0
11:08/M

Top

Male 60 to 64

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
John Bates
Captiva FL
48
61
20
21:08.5
21:08.5
6:49/M

2
Neil Gomeringer
Fort Myers FL
105
60
28
23:51.2
23:51.2
7:42/M

3
Robert Chambers
Estero FL
72
64
70
30:58.7
30:58.7
9:59/M

Top

Female 65 to 69

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Leona Brennan
Bonita Springs FL
29
67
97
47:53.9
47:53.9
15:27/M

2
Vicki Zellner
Fort Myers FL
134
68
102
50:21.7
50:21.7
16:15/M

Top

Male 70 and over

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace

1
Jim Brennan
Bonita Springs FL
4
73
76
34:46.7
34:46.7
11:13/M

2
Stephen Zellner
Fort Myers FL
135
70
101
50:21.7
50:21.7
16:15/M

Read more ›




2012 FPMA Foundation 5K and Paradise Walk

 

Detail Team Results

5K

Team – YELLOW

Finish Position – 1

Team Score (combined top two times): 46:55.8

Team Pos

Bib No

Name
City/State

Gend

O’all Place

Cum.

Read more ›




2012 Summer Sizzler 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K

Female OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Caroline MacKenzie
Fort Myers FL
523
10
22
22:42.9
22:42.9
7:19/M
10

Top

Male OVERALL Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Gavin Hasty
Woodland Hills UT
383
15
1
17:14.9
17:14.9
5:34/M
10

Top

Female MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Michele Newland
Cape Coral FL
582
45
25
23:00.8
23:00.8
7:25/M
8

Top

Male MASTERS Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
William Hasty
Woodland Hills UT
418
42
2
18:08.2
18:08.2
5:51/M
8

Top

Female GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Heather Payne
Cape Coral FL
395
55
61
29:21.0
29:21.0
9:28/M
8

Top

Male GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Andi Boehm
Cape Coral FL
585
53
7
19:19.8
19:19.8
6:14/M
8

Top

Female SENIOR GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Faye Miller
Cape Coral FL
518
60
84
37:24.7
37:24.7
12:04/M
8

Top

Male SENIOR GRAND MASTER Winner

Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Chip Time
Gun Time
Pace
Points

1
Malcolm Miller
Fort Myers FL
512
70
23
22:53.7
22:53.7
7:23/M
8

Top

Female 10 and under

Record: Caroline MacKenzie –

Read more ›