Monthly Archives: August 2010

2010 Fast Cat XC 5K

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kacy Smith
Estero FL

342

15

25

18:50.7

6:05/M

Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Erick Montoya
Fort Myers FL

364

18

1

16:40.3

5:23/M

Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Stokman

669

40

50

20:47.7

6:42/M

Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manuel Montoya
Fort Myers FL

397

46

42

20:09.6

6:30/M

Top

Overall Female GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Simonds
Fort Myers FL

551

54

181

28:36.4

9:14/M

Top

Overall Male GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Neil Gomeringer
Fort Myers FL

409

58

57

21:27.0

6:55/M

Top

Overall Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anke Stimpson
North Fort Myers FL

410

60

178

28:32.2

9:12/M

Top

Overall Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Hourihan
Bokeelia FL

411

61

105

24:16.3

7:50/M

Top

Female 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline MacKenzie
Fort Myers FL

465

8

152

27:15.2

8:47/M

2

Sarah Schultz
Cape Coral FL

496

8

201

30:20.5

9:47/M

3

Anna Harris
Carlsbad CA

317

7

237

42:53.9

13:50/M

4

Karen Rojas
Fort Myers FL

445

9

238

43:28.8

14:01/M

5

Nina Stimpson
Naples FL

319

8

241

44:13.4

14:16/M

Top

Male 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Edwards
Estero FL

316

7

115

24:55.6

8:02/M

2

Orlando Lopez
Bonita Springs FL

539

8

209

31:38.0

10:12/M

3

Jonathan Edwards
Estero FL

318

8

223

34:35.6

11:09/M

4

Roark Harris
Carlsbad CA

320

9

246

46:45.1

15:05/M

Top

Female 10 to 11

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Fiona Kurland
Fort Myers FL

321

10

104

24:15.5

7:49/M

2

Anna Hart

650

11

205

31:08.6

10:03/M

Top

Male 10 to 11

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

677

11

157

27:29.4

8:52/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Edwards
Cape Coral FL

554

14

45

20:27.5

6:36/M

2

Aja Curth
Fort Myers FL

333

15

47

20:42.6

6:41/M

3

Jessica Polendo
Cape Coral FL

477

15

49

20:46.5

6:42/M

4

Maria Frank
Fort Myers FL

335

15

60

21:51.9

7:03/M

5

Rebecca Cicoria
Saint James City FL

636

15

74

22:40.0

7:19/M

6

Dani Young
Punta Gorda FL

488

14

77

22:50.1

7:22/M

7

Bethany Jenkins
Bonita Springs FL

326

14

78

22:56.0

7:24/M

8

Allison West
Cape Coral FL

428

15

80

23:00.1

7:25/M

9

Alexa Cline
Estero FL

325

14

84

23:11.3

7:29/M

10

Katherine Slater
Estero FL

532

14

87

23:17.2

7:31/M

11

Jordan Roughton
Punta Gorda FL

492

14

95

23:42.2

7:39/M

12

Katie Avery
Bonita Springs FL

416

15

96

23:53.1

7:42/M

13

Katie Flaharty
Fort Myers FL

462

14

112

24:39.1

7:57/M

14

Alex Edwards
Cape Coral FL

553

15

114

24:51.0

8:01/M

15

Diandra Rose

702

15

155

27:20.8

8:49/M

16

Elle O’Connor
Estero FL

330

14

159

27:33.2

8:53/M

17

Ashley Rogers
Cape Coral FL

493

14

171

28:16.5

9:07/M

18

Lauren Strang
Fort Myers FL

547

15

182

28:41.0

9:15/M

19

Ashley Sommer
Fort Myers FL

344

15

184

28:51.3

9:18/M

20

Sheridan Obrochta
Fort Myers FL

485

14

187

29:08.1

9:24/M

21

Kirstin Marshall

637

15

192

29:33.4

9:32/M

22

Caline McCarthy
Fort Myers FL

472

14

193

29:37.9

9:33/M

23

Jordan Riddle
Cape Coral FL

478

13

200

30:19.7

9:47/M

24

Moriah Munk-Madsen
Estero FL

340

15

204

30:49.7

9:56/M

25

Heather Gunns
Estero FL

441

14

208

31:27.7

10:09/M

26

Kate Sprehn
Fort Myers FL

455

14

214

32:01.2

10:20/M

27

Coco Kurland
Fort Myers FL

323

12

218

33:46.5

10:54/M

28

Jessica Palmer

682

14

221

34:03.7

10:59/M

29

Jami- Covert
Saint James City FL

655

14

227

36:07.4

11:39/M

30

Jillian Gottberg

638

14

229

36:33.7

11:47/M

31

Jocelyn Peppard

688

15

240

44:08.3

14:14/M

32

Melanie Begne

692

15

247

47:18.9

15:15/M

33

Anna Carpanzano

691

15

249

47:55.7

15:27/M

34

Shannon Ring

693

15

250

49:00.3

15:48/M

35

Taylor Rodriguez

716

15

252

49:07.4

15:51/M

36

Kayla Borrisove

707

15

255

49:25.1

15:56/M

37

Angela Zocchi

701

14

256

49:26.4

15:57/M

38

Allison Duncan

687

15

257

49:32.5

15:59/M

39

Kim Lam

717

15

258

49:42.2

16:02/M

40

Bao Luo

700

15

259

49:42.6

16:02/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alex Hernandez
Bonita Springs FL

336

15

8

17:47.1

5:44/M

2

Steven Briner
Bonita Springs FL

332

15

13

18:14.3

5:53/M

3

Adam Sommer
Fort Myers FL

343

15

22

18:44.4

6:03/M

4

Erick Medina

549

15

24

18:46.1

6:03/M

5

Andrew LeMay
Naples FL

453

14

28

18:56.8

6:06/M

6

Alex Hamel
Cape Coral FL

501

15

30

19:01.6

6:08/M

7

Ricky Ledesma
Bonita Springs FL

329

14

35

19:21.1

6:15/M

8

John Gargano
Fort Myers FL

433

15

39

19:43.0

6:22/M

9

Mason Bokon

679

14

44

20:19.3

6:33/M

10

Jared Arnold

645

15

46

20:38.2

6:39/M

11

Giovani Pereira
Lehigh Acres FL

487

15

48

20:44.0

6:41/M

12

Alex Howard
North Fort Myers FL

484

15

53

20:56.4

6:45/M

13

Cyril Kurland
Fort Myers FL

337

15

54

20:57.4

6:45/M

14

Luis Almanza
Fort Myers FL

331

15

55

21:08.2

6:49/M

15

Reid Helgemo

642

15

64

21:58.7

7:05/M

16

Tyler Bennett

643

14

65

22:01.2

7:06/M

17

Drew Carlton

658

15

68

22:10.6

7:09/M

18

Delfino Lopez
Bonita Springs FL

605

12

82

23:03.7

7:26/M

19

Andrew Sanchez

674

15

85

23:11.7

7:29/M

20

Jacob Hart

646

15

99

24:00.3

7:45/M

21

Kyle Duncan

635

15

109

24:26.3

7:53/M

22

Scott Davis
Fort Myers FL

334

15

124

25:15.3

8:09/M

23

Drew Lamos
Estero FL

327

14

131

25:41.2

8:17/M

24

Dylan Gamblin

680

14

138

26:18.8

8:29/M

25

Gabriel Rodriguez

659

15

145

26:43.6

8:37/M

26

Jean Grisales

604

15

153

27:16.5

8:48/M

27

Jeff Mastroianni
Fort Myers FL

504

15

154

27:18.7

8:48/M

28

Andres Zambrano
Bonita Springs FL

426

15

161

27:38.1

8:55/M

29

Hagen McIntosh
Bonita Springs FL

662

14

219

33:55.4

10:56/M

30

Alexander Farinas

709

15

231

37:35.6

12:07/M

31

Mitchell Harris
Carlsbad CA

322

12

236

42:53.2

13:50/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marya Haegler

665

17

38

19:35.5

6:19/M

2

Katy Gladis Solis
Bonita Springs FL

352

16

56

21:10.4

6:50/M

3

Kaylee Ludden
Cape Coral FL

434

16

72

22:31.9

7:16/M

4

Victoria Irvin
Cape Coral FL

460

16

89

23:21.9

7:32/M

5

Melissa Monroe

634

17

90

23:23.2

7:33/M

6

Miranda Cheatham
Port Charlotte FL

491

17

91

23:26.1

7:34/M

7

Morgan Murphy
Fort Myers FL

461

16

94

23:41.8

7:38/M

8

Kalla Borrego
Punta Gorda FL

630

16

98

23:58.3

7:44/M

9

Kendra Adams
Fort Myers FL

356

17

108

24:24.2

7:52/M

10

Anne Moenning
Punta Gorda FL

473

16

116

24:57.0

8:03/M

11

Joey Story
Estero FL

354

16

117

24:57.7

8:03/M

12

Hollis Bartlett
Fort Myers FL

647

16

128

25:27.4

8:13/M

13

Alexandria Quinn
Punta Gorda FL

474

16

133

25:54.7

8:21/M

14

Catherine Kitner

681

16

137

26:08.4

8:26/M

15

Alexa McCarthy
Fort Myers FL

471

16

146

26:49.4

8:39/M

16

Danielle Wilkinson
Cape Coral FL

546

16

151

27:11.7

8:46/M

17

Kassandra Carefoot
Cape Coral FL

548

16

156

27:25.3

8:51/M

18

Victoria Mastroianni
Fort Myers FL

350

16

168

28:02.7

9:03/M

19

Kaitlyn Sarlo
Bokeelia FL

452

17

172

28:18.8

9:08/M

20

Katy Karina Solis
Bonita Springs FL

353

16

176

28:23.3

9:09/M

21

Megan Griffin

699

16

186

29:02.3

9:22/M

22

Gina Dunphy
Fort Myers FL

545

16

189

29:20.6

9:28/M

23

Kelly Snauwaert

601

19

216

32:23.4

10:27/M

24

Cynthia Rojas
Fort Myers FL

446

19

217

32:25.7

10:27/M

25

Arelys Ricapa
Fort Myers FL

449

17

228

36:33.6

11:47/M

26

Katie Erickson
Fort Myers FL

365

19

235

40:05.6

12:56/M

27

Emily Seelina

695

17

248

47:55.0

15:27/M

28

Bobby Wendel

705

17

251

49:00.7

15:48/M

29

Claudia Haliey

714

16

253

49:10.1

15:52/M

30

Natasha Bailleres

715

16

254

49:15.0

15:53/M

31

Jasmine Horne

684

17

260

50:26.0

16:16/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Stafford

663

17

2

16:56.2

5:28/M

2

Aaron Rojas
Fort Myers FL

351

16

3

17:24.3

5:37/M

3

Alan Wise
Cape Coral FL

499

16

4

17:27.7

5:38/M

4

Jose Farnot
Fort Myers FL

363

18

5

17:34.1

5:40/M

5

Gabriel Barron

670

17

6

17:42.0

5:43/M

6

Trent Craig

632

18

7

17:45.8

5:44/M

7

Julian Chavez
Bonita Springs FL

357

17

9

17:55.1

5:47/M

8

Philip Mendez
Punta Gorda FL

631

17

10

18:02.7

5:49/M

9

Andrew Stoquert
Punta Gorda FL

489

17

11

18:02.8

5:49/M

10

Aidan Cornwell
Cape Coral FL

432

16

12

18:08.0

5:51/M

11

Austin Servick
Cape Coral FL

415

16

15

18:16.3

5:54/M

12

Dominic Cardenas

653

16

16

18:25.5

5:56/M

13

Jordan Rodriguez
Cape Coral FL

500

17

17

18:28.1

5:57/M

14

Jose Cartagena
Fort Myers FL

346

16

18

18:29.0

5:58/M

15

Jesse Littlefield
Bonita Springs FL

360

17

19

18:33.6

5:59/M

16

David Wistocki

641

19

21

18:41.5

6:02/M

17

Andrew Pollizzi

656

16

23

18:45.4

6:03/M

18

Brent Haskill
Cape Coral FL

482

16

29

19:01.2

6:08/M

19

Alex Vasquez
Estero FL

355

16

31

19:01.6

6:08/M

20

Conner Quinn
Punta Gorda FL

490

16

32

19:10.3

6:11/M

21

Brendan Shearman

648

16

33

19:12.1

6:12/M

22

Modesto Zambrano
Bonita Springs FL

425

19

36

19:24.4

6:15/M

23

Christopher Simpson
Port Charlotte FL

469

17

43

20:15.3

6:32/M

24

Kevin West
Cape Coral FL

429

17

51

20:48.9

6:43/M

25

Guilherme Pereira
Lehigh Acres FL

486

17

52

20:53.8

6:44/M

26

John Alday

657

16

59

21:47.1

7:02/M

27

Kelvin Cruz
Saint James City FL

633

17

61

21:52.1

7:03/M

28

Lars Pero
Cape Coral FL

640

17

62

21:52.8

7:03/M

29

Efrain Lopez
Bonita Springs FL

348

16

69

22:19.6

7:12/M

30

Mitchell Irvin
Cape Coral FL

459

16

73

22:34.2

7:17/M

31

Keegan Costello

676

16

75

22:46.4

7:21/M

32

Nicholas Moran
Fort Myers FL

483

16

88

23:20.7

7:32/M

33

John Michael Uhlar
Cape Coral FL

639

17

100

24:03.4

7:45/M

34

Benjamin Shin
Cape Coral FL

479

18

120

25:05.8

8:05/M

35

Bobby Mercer
Cape Coral FL

644

18

139

26:19.1

8:29/M

36

Sam Foisie

602

19

160

27:33.3

8:53/M

37

Hunter Kemmerer
Fort Myers FL

508

17

169

28:09.3

9:05/M

38

Tyler Greco
Cape Coral FL

502

16

185

28:52.3

9:19/M

39

Michael Rodriguez
Fort Myers FL

544

17

194

29:38.0

9:34/M

40

Nicholas Chrone
Cape Coral FL

503

16

211

31:56.2

10:18/M

41

Neil Falcone

660

16

215

32:20.1

10:26/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maria Classon
Cape Coral FL

506

22

126

25:19.3

8:10/M

2

Laura Salinas

697

24

127

25:23.6

8:11/M

3

Kelsey Jacobson
Bonita Springs FL

366

20

141

26:25.7

8:31/M

4

Rosaneli Ledesma

694

20

166

27:53.1

9:00/M

5

Caitlin Jones
Fort Myers FL

527

20

174

28:20.5

9:08/M

6

Hope Noffsinger-Rojas
Fort Myers FL

534

23

197

29:51.7

9:38/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin McMurrer
Lehigh Acres FL

371

24

14

18:14.6

5:53/M

2

Nick Gunns
Estero FL

533

20

34

19:20.6

6:14/M

3

Santiago Farnot
Fort Myers FL

538

24

40

19:53.1

6:25/M

4

Ryan Parker
Fort Myers FL

467

23

41

19:56.6

6:26/M

5

Robert Rojas
Bonita Springs FL

536

22

63

21:53.3

7:04/M

6

Chris Delago
Fort Myers FL

407

23

83

23:09.7

7:28/M

7

Chris Ciaffone

685

20

113

24:41.7

7:58/M

8

Michael Goff
Estero FL

690

24

123

25:11.7

8:07/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jacqueline Goguen

698

25

97

23:57.0

7:44/M

2

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

668

25

130

25:36.5

8:15/M

3

Minnie Sample

649

25

148

26:56.5

8:41/M

4

Stacy Bass
Naples FL

438

29

163

27:45.0

8:57/M

5

Kelly Ganz
Estero FL

376

29

179

28:35.3

9:13/M

6

Bethany Allen
Fort Myers FL

375

29

220

33:59.5

10:58/M

7

Lisa Illum
Cape Coral FL

374

28

239

43:54.3

14:10/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris George
Punta Gorda FL

494

28

26

18:51.0

6:05/M

2

Brandon Morfoot

678

25

86

23:16.3

7:30/M

3

Scott Dwyer
Fort Myers FL

661

26

102

24:11.9

7:48/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Heinzman
Cape Coral FL

451

32

37

19:26.5

6:16/M

2

Lenore Bishop
Lehigh Acres FL

664

31

122

25:08.8

8:06/M

3

Jonelle Thomas
Cape Coral FL

481

33

173

28:19.1

9:08/M

4

Jennie West
Naples FL

378

30

188

29:18.2

9:27/M

5

Kendra Stimpson
Naples FL

497

32

207

31:20.4

10:06/M

6

Bree Martone
Cape Coral FL

380

32

212

31:57.8

10:18/M

7

Megan Peppard

683

34

261

50:39.2

16:20/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Kronnfeldt

696

32

27

18:55.0

6:06/M

2

Dan Rams
Cape Coral FL

417

33

119

25:04.3

8:05/M

3

Jeremy Burns
Fort Myers FL

437

31

135

26:02.7

8:24/M

4

Jason Besse
Bonita Springs FL

628

30

149

26:56.9

8:41/M

5

Michael Jackson
Estero FL

457

31

158

27:31.0

8:53/M

6

Chris Goff
Fort Myers FL

689

30

196

29:45.2

9:36/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Heath
Estero FL

454

36

110

24:28.1

7:54/M

2

Jennifer Sidwell
Lehigh Acres FL

480

38

134

25:59.0

8:23/M

3

Amber Bell
Fort Myers FL

382

35

144

26:36.3

8:35/M

4

Renee Sheppard
Cape Coral FL

464

38

147

26:51.6

8:40/M

5

Letitia Thompkins

675

35

170

28:11.1

9:05/M

6

Jessica Kurti
Fort Myers FL

414

38

175

28:21.3

9:09/M

7

Kassandra Whidden
Alva FL

384

36

224

34:51.6

11:15/M

8

Cheryl Greco
Cape Coral FL

498

39

232

37:45.3

12:11/M

9

Gina Thomas

704

39

242

44:47.0

14:27/M

10

Saranac Harris
Carlsbad CA

385

39

245

46:44.8

15:05/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcus Dumas
Fort Myers FL

383

35

20

18:37.7

6:00/M

2

Jeff Giordan

651

39

70

22:22.0

7:13/M

3

Kevin Watts
Cape Coral FL

458

39

81

23:02.0

7:26/M

4

Gilberto Rojas
Fort Myers FL

448

39

121

25:08.2

8:06/M

5

Reuben Sibert
Bonita Springs FL

507

37

177

28:26.5

9:10/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Blanca Edwards
Estero FL

391

44

79

22:59.6

7:25/M

2

Sarah Yeagle
Estero FL

476

41

107

24:20.5

7:51/M

3

Angela Rinaldi
Estero FL

652

42

190

29:24.5

9:29/M

4

Dolores Classon
Cape Coral FL

505

42

195

29:38.1

9:34/M

5

Alice Peck
Cape Coral FL

667

44

198

29:57.6

9:40/M

6

Lane Elder
Fort Myers FL

387

40

225

35:16.0

11:23/M

7

Kim Beres
Naples FL

540

43

226

36:04.5

11:38/M

8

Windy Winkel
Fort Myers FL

389

41

243

44:53.9

14:29/M

9

Missy Mastroianni
Fort Myers FL

392

44

244

45:15.4

14:36/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

463

44

67

22:06.1

7:08/M

2

Arturo Rojas
Fort Myers FL

444

43

93

23:40.1

7:38/M

3

Steve Bogan
Estero FL

708

41

136

26:08.2

8:26/M

4

Brad Cline
Estero FL

388

41

143

26:28.4

8:32/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Ormsby
Fort Myers FL

435

45

103

24:15.2

7:49/M

2

Ann Rivas
Rochester MN

394

45

165

27:48.1

8:58/M

3

Lisa Lamos
Estero FL

396

46

203

30:47.9

9:56/M

4

Alma Jones
Fort Myers FL

528

46

210

31:42.9

10:14/M

5

Jill McKee
Estero FL

399

47

213

32:00.2

10:19/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Raul Rojas
Estero FL

447

48

58

21:32.4

6:57/M

2

George Sanchez

673

45

76

22:47.1

7:21/M

3

Daniel Schultz
Cape Coral FL

495

45

92

23:34.7

7:36/M

4

Michael Edwards
Estero FL

393

45

118

25:03.7

8:05/M

5

Juan Rojas
Bonita Springs FL

535

47

125

25:17.5

8:09/M

6

John Lamos
Estero FL

398

47

140

26:21.0

8:30/M

7

Brian Kurland
Fort Myers FL

400

49

162

27:43.0

8:56/M

8

Les Sutter
Naples FL

401

49

183

28:47.2

9:17/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Erickson
Fort Myers FL

404

52

66

22:02.8

7:06/M

2

Al Delago
Fort Myers FL

403

52

71

22:25.4

7:14/M

3

Craig Harrington
Naples FL

439

54

101

24:04.8

7:46/M

4

Manuel Moreno
Naples FL

442

53

106

24:17.9

7:50/M

5

Patrick Esposito
Fort Myers FL

418

50

132

25:53.2

8:21/M

6

Archie Hayward
Fort Myers FL

713

52

222

34:25.5

11:06/M

7

Richard Simpson
Port Charlotte FL

470

52

234

39:13.1

12:39/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Vivian Mejias
Fort Myers FL

431

55

202

30:23.6

9:48/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gregg Cross

603

55

129

25:32.4

8:14/M

2

Mike Dewitt

666

59

142

26:26.0

8:32/M

3

Robert Chilmonik
Cape Coral FL

550

56

164

27:46.4

8:57/M

4

Ray Carter

552

57

180

28:36.0

9:14/M

5

Charles Lucas
Fort Myers FL

456

57

230

36:37.1

11:49/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John J.

Read more ›




2010 Cape 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buohler
Lehigh Acres FL

290

41

9

19:40.3

6:21/M

Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Perry Small
Cape Coral FL

284

50

1

17:12.3

5:33/M

Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Wilburn
Chagrin Falls OH

234

42

30

24:34.5

7:55/M

Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Wilburn
Chagrin Falls OH

287

43

17

21:14.3

6:51/M

Top

Overall Female GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Labarbera
Cape Coral FL

292

52

18

21:50.8

7:03/M

Top

Overall Male GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm
Cape Coral FL

241

51

7

19:05.5

6:09/M

Top

Overall Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lou Marjon
North Fort Myers FL

264

64

15

20:58.9

6:46/M

Top

Male 10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mitchell Wilburn
Chagrin Falls OH

221

10

22

22:42.6

7:19/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Edwards
Cape Coral FL

275

14

10

20:18.6

6:33/M

2

Jessica Wilburn
Chagrin Falls OH

222

12

51

27:42.8

8:56/M

3

Snow White
Cape Coral FL

279

14

76

36:12.4

11:41/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Trey Brauch
Fort Myers Beach FL

277

11

46

27:20.8

8:49/M

Top

Female 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kaitlyn Martin
North Fort Myers FL

293

17

11

20:19.7

6:33/M

2

Emily Labarbera
Cape Coral FL

291

19

12

20:23.9

6:35/M

3

Morgan Murphy
Fort Myers FL

276

16

26

24:07.1

7:47/M

4

Alex Edwards
Cape Coral FL

274

15

27

24:12.3

7:48/M

5

Alex Borromeo
Fort Myers FL

246

16

45

27:12.2

8:46/M

6

Kelsey Bergener
Cape Coral FL

262

15

74

35:48.3

11:33/M

7

Erica Borromeo
Fort Myers FL

247

18

86

42:33.7

13:44/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Camacho
Lehigh Acres FL

288

16

3

17:30.9

5:39/M

2

Dallas Remonda
Cape Coral FL

307

16

6

18:32.2

5:59/M

3

Bobby Mercer
Cape Coral FL

298

18

54

28:13.9

9:06/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlene Small
Cape Coral FL

286

22

21

22:33.6

7:16/M

2

Leslie Ann Newport
Cape Coral FL

297

23

31

24:38.0

7:57/M

3

Whitney Abner
Cape Coral FL

259

23

56

28:28.2

9:11/M

4

Stephanie Howe
Cape Coral FL

243

22

81

38:14.9

12:20/M

5

Kellee Byrnes
Essex MD

225

22

82

38:24.0

12:23/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Post
Cape Coral FL

303

20

4

18:16.2

5:54/M

2

Tyler Small
Cape Coral FL

285

24

8

19:28.9

6:17/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

295

25

37

26:01.8

8:24/M

2

Minnie Soledad Sample
Fort Myers FL

289

25

41

26:24.8

8:31/M

3

Jodi Bennett
Fort Myers FL

281

28

65

30:09.8

9:44/M

4

Meredith Gadoury
Fort Myers FL

239

28

80

37:16.5

12:01/M

5

Heather Davis
Fort Myers FL

5

27

83

38:33.4

12:26/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Long
Cape Coral FL

260

26

57

28:47.2

9:17/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Duffy
Monticello FL

269

34

38

26:04.5

8:25/M

2

Michelle Foy
Fort Myers FL

278

32

50

27:39.0

8:55/M

3

Sarah Montanye
Cape Coral FL

227

33

53

27:55.3

9:00/M

4

Jonelle Thomas
Cape Coral FL

265

33

59

29:08.7

9:24/M

5

Stacy West
Fort Myers FL

228

33

61

29:17.3

9:27/M

6

Melissa Nyman
Lehigh Acres FL

249

31

85

42:05.9

13:35/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Halley
Estero FL

302

30

5

18:21.7

5:55/M

2

Jason Besse
Bonita Springs FL

267

30

13

20:30.4

6:37/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Renee Sheppard
Cape Coral FL

253

38

42

26:27.9

8:32/M

2

Amber Bell
Fort Myers FL

242

35

43

26:32.1

8:34/M

3

Jessica Kurti
Fort Myers FL

261

38

58

29:00.8

9:21/M

4

Jennifer Christiansen
Fort Myers FL

12

39

71

32:13.1

10:24/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcus Dumas
Fort Myers FL

263

35

2

17:29.6

5:38/M

2

David Keepler
Fort Myers FL

294

35

14

20:40.5

6:40/M

3

Patrick Jones
Cape Coral FL

229

37

20

22:08.1

7:08/M

4

Paul Bode
Fort Myers FL

248

36

32

24:40.1

7:57/M

5

Eric Baxter
Cape Coral FL

266

39

36

25:39.4

8:16/M

6

Michael Nygard
Lehigh Acres FL

250

36

40

26:07.1

8:25/M

7

Angel Ruano
Fort Myers FL

309

36

55

28:19.0

9:08/M

8

Nathan West
Fort Myers FL

305

35

69

30:57.1

9:59/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tammy Ayer
Fort Myers FL

300

43

39

26:05.5

8:25/M

2

Loretta Fair
Lehigh Acres FL

270

41

44

26:47.8

8:38/M

3

Melissa Samar
Estero FL

232

41

47

27:23.9

8:50/M

4

Rebecca Bernas
Fort Myers FL

280

42

48

27:35.3

8:54/M

5

Carla Brandich
Cape Coral FL

231

40

77

36:36.4

11:48/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

254

44

19

21:56.5

7:05/M

2

Travis Mee
Cape Coral FL

299

42

29

24:30.2

7:54/M

3

Greg Chiappetta
Fort Myers FL

233

42

34

24:58.9

8:03/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Hachero
Fort Myers FL

304

45

60

29:10.3

9:25/M

2

Elaine Reynolds
Fort Myers FL

272

48

68

30:43.3

9:55/M

3

Teresa Adkins
Cape Coral FL

245

45

70

31:35.9

10:11/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Kook
Alva FL

258

46

25

23:59.7

7:44/M

2

Richard Becker
Cape Coral FL

273

47

28

24:28.4

7:54/M

3

Peter Christiansen
Fort Myers FL

10

46

35

25:27.1

8:13/M

4

Les Sutter
Naples FL

235

49

49

27:37.3

8:55/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Debra Lopez
North Fort Myers FL

306

51

64

30:05.8

9:42/M

2

Barb Byrnes
Essex MD

236

51

67

30:38.2

9:53/M

3

Nancy Finnegan
Manchester MD

251

54

73

33:47.1

10:54/M

4

Terry Weiss
Alva FL

257

52

75

36:05.9

11:38/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Al Delago
Fort Myers FL

252

52

16

21:06.5

6:48/M

2

David Gassman
Louisville KY

301

53

33

24:44.3

7:59/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathy Boyd
Fort Myers FL

310

56

78

36:59.6

11:56/M

2

Faye Miller
Cape Coral FL

256

58

84

39:11.0

12:38/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Allyn Ramker
Clearwater FL

268

59

52

27:47.2

8:58/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Hourihan
Bokeelia FL

93

61

23

23:29.9

7:35/M

2

Tom Conti
Cape Coral FL

76

63

63

29:58.8

9:40/M

3

Michael Schneider-Christians
Cape Coral FL

72

63

79

37:00.8

11:56/M

Top

Male 65 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Malcolm Miller
Fort Myers FL

21

68

24

23:39.4

7:38/M

2

Richard Ahlborn
Cape Coral FL

283

65

62

29:55.6

9:39/M

3

Paul Bauer
Lehigh Acres FL

296

66

66

30:16.9

9:46/M

4

Gary Hickerson
Cape Coral FL

255

73

72

33:17.4

10:44/M

Read more ›