2010 STRIVE Run for Greatness 5K

Men: 0-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: 0-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsey Ulrich

92

31

5

18:45.0

6:03/M

Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jesse Littlefield Bonita Springs FL

81

17

1

17:29.5

5:38/M

Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Catharine Williams London CAN

32

46

18

23:28.3

7:34/M

Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manuel Montoya Fort Myers FL

82

46

4

18:24.0

5:56/M

Top

Overall Female GRAND MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Burnham Vicksburg MI

89

58

73

36:26.8

11:45/M

Top

Overall Male GRAND MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Bucy Loveland CO

73

55

3

18:00.7

5:48/M

Top

Overall Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Debbie Von Behren Fort Lauderdale FL

48

60

86

46:25.5

14:58/M

Top

Overall Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Al Kinkle Fort Myers FL

47

65

26

24:49.9

8:00/M

Top

Female 15 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Regan Simpson Fort Myers FL

36

14

17

23:27.1

7:34/M

2

Caroline MacKenzie Fort Myers FL

5

8

30

25:42.5

8:17/M

3

Emma Logue Fort Myers FL

100

11

34

25:51.4

8:20/M

4

Ashley Sommer Fort Myers FL

75

14

55

30:16.5

9:46/M

5

Sydney Brewer Cape Coral FL

56

12

70

35:03.4

11:18/M

6

Morgan Sheppard Cape Coral FL

60

12

71

35:27.8

11:26/M

7

Erin Rich Fort Myers FL

96

11

82

44:31.9

14:22/M

8

Tyler Jean Nauss Fort Myers FL

4

15

87

49:38.1

16:01/M

Top

Male 15 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Sommer Fort Myers FL

76

14

6

19:15.1

6:13/M

2

Sebastien Tourillon Fort Myers FL

77

12

8

19:35.7

6:19/M

3

Delfino Lopez Bonita Springs FL

74

12

9

19:38.5

6:20/M

4

Colten Thomas Fort Myers FL

62

11

10

20:05.0

6:29/M

5

Joshua Kennedy Fort Myers FL

41

11

19

23:30.4

7:35/M

6

Garrett Mapes Bokeelia FL

61

13

33

25:46.8

8:19/M

7

Trey Brauch Fort Myers Beach FL

103

10

36

25:54.8

8:21/M

8

Mason Sheppard Cape Coral FL

78

8

61

32:00.0

10:19/M

9

Michael Sheppard Cape Coral FL

57

14

63

32:51.9

10:36/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Cartagena Fort Myers FL

72

16

2

17:34.0

5:40/M

2

Dylan Richardson Sanibel FL

97

17

12

20:16.5

6:32/M

3

Miguel Lopez Bonita Springs FL

104

19

13

20:33.5

6:38/M

4

Kevin French Bonita Springs FL

79

16

14

21:59.4

7:05/M

5

Nathan Dittenber Port Charlotte FL

39

17

50

28:43.7

9:16/M

Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tina Peric Euclid OH

42

28

24

24:27.3

7:53/M

2

Lauren Loeffler Cape Coral FL

45

28

53

29:57.1

9:40/M

3

Jessica Vigne Fort Myers FL

68

24

57

30:49.3

9:56/M

4

Nicole Vigne Fort Myers FL

63

24

58

31:37.9

10:12/M

5

Lindsey Dittenber Port Charlotte FL

40

21

68

34:24.0

11:06/M

6

Michelle Garafola Estero FL

25

26

69

34:35.6

11:09/M

7

Christina Adams Reading MA

13

23

74

36:32.8

11:47/M

8

Carrie Frederickson Fort Myers FL

65

29

75

37:28.0

12:05/M

9

Brittany Parisi Cape Coral FL

26

23

78

41:23.5

13:21/M

10

Ashley Veale Fort Myers FL

24

26

83

46:07.7

14:53/M

Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Moyer, II Pineland FL

18

25

11

20:06.8

6:29/M

2

Andrew Black Cape Coral FL

86

27

23

24:22.0

7:52/M

Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Gergas Naples FL

53

38

25

24:46.7

7:59/M

2

Meagan Donelli Naples FL

23

30

32

25:45.7

8:18/M

3

Renee Sheppard Cape Coral FL

43

37

41

27:10.5

8:46/M

4

Patricia O’Toole Fort Myers FL

19

32

43

27:36.3

8:54/M

5

Amber Bell Fort Myers FL

52

34

44

27:39.5

8:55/M

6

Samantha Attard Fort Myers FL

22

38

45

27:47.4

8:58/M

7

Kelly Martin North Fort Myers FL

17

39

52

29:22.6

9:28/M

8

Kimberly Clement Fort Myers FL

54

36

56

30:45.5

9:55/M

9

Deanna Mainero Fort Myers FL

11

34

65

33:42.8

10:52/M

10

Petrea Parrilla Fort Myers FL

83

32

67

34:21.7

11:05/M

11

Sarah Harwood Royal Oak MI

88

32

72

36:03.3

11:38/M

12

Heather Morgan Fort Myers FL

69

31

80

41:47.8

13:29/M

13

Amber Jensen Fort Myers FL

105

32

81

42:26.0

13:41/M

14

Brook Kaufman Fort Myers FL

70

33

85

46:12.0

14:54/M

15

Melissa Austin Pompano Beach FL

106

37

89

49:41.9

16:02/M

Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leonard Ulrich

91

33

7

19:21.4

6:15/M

2

James Mault Fort Myers FL

20

34

16

23:22.3

7:32/M

3

Aaron Kornegay Fort Myers FL

64

30

20

23:33.4

7:36/M

4

Matt Kruse Fort Myers Beach FL

94

35

21

23:51.8

7:42/M

5

Aaron Hofmeyer Fort Myers FL

95

36

29

25:30.3

8:14/M

6

John Lawlor Lehigh Acres FL

101

34

35

25:52.1

8:21/M

7

Andrew Desroches Cape Coral FL

71

39

51

28:46.9

9:17/M

8

Michael Fortier Fort Myers FL

12

33

59

31:38.2

10:12/M

9

Richard Peters Lehigh Acres FL

30

37

62

32:50.2

10:35/M

Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sherry Hage Fort Lauderdale FL

49

42

48

28:43.0

9:16/M

2

Teresa Brown Lehigh Acres FL

15

40

49

28:43.3

9:16/M

3

Elaine Reynolds Fort Myers FL

102

47

54

30:01.9

9:41/M

4

Pam McCree Naples FL

67

47

60

31:42.6

10:14/M

5

Maritza Caro Fort Myers FL

84

44

66

34:13.9

11:02/M

6

Rosanne Schenks Port Charlotte FL

38

44

76

38:58.2

12:34/M

7

Suzette Haxton Port Charlotte FL

37

44

77

41:23.0

13:21/M

8

Elizabeth Rich Fort Myers FL

14

46

84

46:08.1

14:53/M

9

Kelly Scagliotti Fort Myers FL

3

49

88

49:41.3

16:02/M

Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard Cape Coral FL

44

44

22

24:18.7

7:50/M

2

Jonathan Hage Fort Lauderdale FL

51

42

28

25:29.9

8:13/M

3

Matt Logue Fort Myers FL

99

45

31

25:44.4

8:18/M

4

Javier Mena Fort Myers FL

85

48

38

26:10.3

8:26/M

5

Andy Scarbrough Cape Coral FL

55

44

64

33:24.8

10:46/M

Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Parisi Naples FL

27

53

79

41:47.5

13:29/M

Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Lane Cape Coral FL

50

59

15

23:16.2

7:30/M

2

Keith Black Naples FL

6

57

40

26:50.7

8:39/M

3

Bob Burnham Vicksburg MI

87

58

42

27:31.3

8:53/M

Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Harper Naples FL

46

61

37

26:00.4

8:23/M

2

Paul Perisho Cape Coral FL

33

65

39

26:19.1

8:29/M

3

Tom Nolan North Fort Myers FL

80

64

46

28:02.6

9:03/M

4

Richard Ahlbonn Cape Coral FL

90

65

47

28:04.1

9:03/M

Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ray Gottlieb Northampton MA

98

70

27

24:52.1

8:01/M

Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*