2010 Bad to the Bone 5K±

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

Overall Female overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kacy Smith Estero FL

190

14

9

22:12.4

Top

Overall Male overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Erick Montoya Fort Myers FL

176

18

1

21:29.4

Top

Overall Female masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Linda Hachero Fort Myers FL

131

44

67

27:28.3

Top

Overall Male masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Manuel Montoya Fort Myers FL

175

46

7

22:06.7

Top

Overall Female grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Terry Wilbur Saint James City FL

138

53

65

27:22.9

Top

Overall Male grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Gerard Willbrink Williamston MI

198

56

25

22:56.4

Top

Overall Female senior grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Vera Owens Lehigh Acres FL

156

67

81

30:46.8

Top

Overall Male senior grand masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jeff Morey Bokeelia FL

150

62

3

21:43.8

Top

Male 9 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ethan Moulds Fort Myers FL

212

8

100

33:02.9

Top

Female 10 to 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Amanda Gross Cape Coral FL

222

11

79

30:28.7

Top

Female 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Katy Gladis Solis Bonita Springs FL

186

15

16

22:34.4

2

Katy Karina Solis Bonita Springs FL

185

15

38

24:11.9

3

Jessica Polendo Cape Coral FL

206

14

45

25:24.3

4

Victoria Ivin Cape Coral FL

214

15

53

26:15.9

5

Allison West Cape Coral FL

197

14

56

26:24.9

6

Haven Moulds Fort Myers FL

213

12

62

27:07.3

7

Shayna Talbott Matlacha FL

202

15

63

27:17.9

8

Samantha Eagan Fort Myers FL

105

15

76

29:55.5

9

Kit Wilbur Saint James City FL

102

13

88

30:57.1

10

Ashley Sommer Fort Myers FL

181

14

96

32:17.2

Top

Male 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Aaron Rojas Fort Myers FL

182

15

4

21:49.9

2

Steven Briner Bonita Springs FL

183

15

6

22:03.4

3

Alex Hernandez Bonita Springs FL

173

15

8

22:09.6

4

Adam Sommer Fort Myers FL

184

14

12

22:27.2

5

Ricky Ledesma Bonita Springs FL

174

13

15

22:33.1

6

Alexander Hamel Cape Coral FL

103

14

17

22:35.8

7

Austin Servick Cape Coral FL

221

15

32

23:29.9

8

Nicholas Chrone Cape Coral FL

104

15

39

24:12.2

9

Daniel Eagan Fort Myers FL

101

12

52

26:10.9

10

Brent Haskill Cape Coral FL

171

15

57

26:25.3

11

Matthew Gravelle Cape Coral FL

217

15

60

26:33.8

Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Alex Chura Estero FL

177

18

18

22:36.9

2

Ali Wilbur Saint James City FL

112

17

46

25:24.7

3

Brittany Cavazos Estero FL

179

17

50

25:57.2

4

Leadra Munson Cape Coral FL

169

16

54

26:18.3

5

Rachel Hachero Fort Myers FL

106

16

59

26:32.1

6

Jamie Ciffone Bonita Springs FL

180

17

73

29:38.1

7

Kaitlyn Martin North Fort Myers FL

108

17

87

30:56.5

8

Heather Clark IL

219

19

102

34:36.9

9

Martha Ekdahl Cape Coral FL

172

18

105

36:26.2

Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jose Farnot Fort Myers FL

187

18

2

21:34.3

2

Modesto Zambrano Bonita Springs FL

178

18

5

22:01.2

3

Julian Chavez Bonita Springs FL

188

16

10

22:20.3

4

Aidan Cornwell Cape Coral FL

192

16

11

22:24.7

5

Jordan Rodriquez Cape Coral FL

204

16

13

22:28.5

6

Jesse Appelbaum Cape Coral FL

205

18

14

22:32.4

7

Derek West Cape Coral FL

113

18

19

22:37.3

8

Kevin West Cape Coral FL

111

17

21

22:42.8

9

Guilheame Pereira Lehigh Acres FL

218

16

22

22:44.9

10

Zachary Philitton

109

17

24

22:55.5

11

Mason Hyziak Fort Myers FL

107

17

30

23:08.7

12

Kevin Cruz Saint James City FL

224

16

36

24:03.2

13

Lars Pero Cape Coral FL

189

17

48

25:52.2

14

John Michael Uhlar Cape Coral FL

195

17

49

25:53.4

15

Phillip Sierocinski Cape Coral FL

110

17

64

27:19.0

Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ashley Hoffman Cape Coral FL

170

24

40

24:34.9

2

Jessica Weiss Cape Coral FL

193

21

80

30:32.9

3

Crystal Yelemik Cape Coral FL

115

22

82

30:50.9

4

Katy Katona Grayslake IL

220

20

101

34:10.8

Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Matthew Sudol Cape Coral FL

116

24

51

26:03.9

Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Tabitha VanWagoner Cape Coral FL

117

26

84

30:54.0

2

Shannon Walkowiak Cape Coral FL

227

26

107

1:05:15.2

3

Sarah Jones Cape Coral FL

225

26

108

1:05:21.2

Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Chris Moyer, II Pineland FL

223

25

28

23:05.3

2

Kesh VanWagoner Cape Coral FL

118

29

85

30:54.4

3

Justin Jones Cape Coral FL

226

29

106

1:05:10.2

Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Melissa Nyman Lehigh Acres FL

120

31

83

30:51.1

Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

David Keepler Fort Myers FL

215

34

20

22:40.5

Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Laura Sederquist Cape Coral FL

125

37

69

28:18.7

2

Kelly Martin North Fort Myers FL

129

39

86

30:55.6

3

Lane Elder Fort Myers FL

128

39

93

31:15.7

4

Carla Brandich Cape Coral FL

126

39

97

32:18.7

5

Tazkoma Burgoyne Lehigh Acres FL

123

36

99

33:01.5

Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Robert Moor Fort Myers FL

121

35

23

22:48.2

2

Jeffrey Burgoyne Lehigh Acres FL

127

39

31

23:12.8

3

Peter Rials Bokeelia FL

124

37

35

23:57.2

4

Michael Nygard Lehigh Acres FL

122

35

47

25:29.8

Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Laurie Mansfield Cape Coral FL

132

44

70

28:34.5

2

Shelley Ludden Cape Coral FL

199

41

90

31:00.0

Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Timothy Ludden Cape Coral FL

203

42

89

30:57.5

Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Robert Eagan Fort Myers FL

134

48

41

24:44.6

2

Neil Jafa Cape Coral FL

133

46

98

32:21.8

Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Sharon Jenkins-Owen Fort Myers FL

137

52

92

31:14.7

Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Deb Stahl North Fort Myers FL

141

57

66

27:27.1

2

Mary Gibbs Fort Myers FL

142

58

104

34:42.9

Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

William Lane Cape Coral FL

144

59

33

23:35.2

2

Keith Wright Farmington MI

207

59

37

24:04.9

3

Robert Chilmonik Cape Coral FL

139

55

42

24:53.8

4

Jim Stahl North Fort Myers FL

143

58

58

26:30.2

5

Kurt Lussier Naples FL

140

56

78

30:21.8

Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jean O’Brien North Fort Myers FL

209

64

94

31:17.1

2

Susan Miller Pineland FL

147

60

95

31:29.6

3

Sue Robinson Taylorville IL

153

63

103

34:37.9

Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Peter Love Canton OH

149

61

26

23:00.4

2

Mike Hourihan Bokeelia FL

145

60

27

23:04.8

3

Ed Morgan North Port FL

155

66

29

23:05.8

4

Malcolm Miller Fort Myers FL

157

68

34

23:44.0

5

George Cressman Ballwin MO

151

63

44

25:10.5

6

Howard Anderson Fort Myers FL

158

69

55

26:21.2

7

Tim Giles

216

65

61

26:43.4

8

Tom Jenkins Fort Myers Beach FL

146

60

68

27:29.9

9

George Macknet Naples FL

154

65

72

29:23.2

10

Anthony Bellino Cape Coral FL

148

61

75

29:51.9

11

Dave Pierce Venice FL

191

66

91

31:06.4

Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ray Gottlieb Northampton MA

196

70

43

25:00.4

2

Charles Robert Cape Coral FL

159

70

71

29:03.8

3

Jon Peterson Cape Coral FL

161

72

74

29:45.9

4

Ron Helgren Saint James City FL

164

80

77

30:12.5

Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*