Monthly Archives: January 2010

2010 Tour de Cape 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Orzech
Toronto CAN

323

35

4

21:06.0

6:48/M

Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andreas Boehm
Cape Coral FL

347

51

1

18:57.3

6:07/M

Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nedene Hennrich
Fort Myers FL

345

49

22

24:57.4

8:03/M

Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manfred Gerken
Cape Coral FL

334

40

5

21:11.3

6:50/M

Top

Overall Female GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Labarbera
Cape Coral FL

426

52

14

22:09.8

7:09/M

Top

Overall Male GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Burkett
Cape Coral FL

414

50

2

20:26.1

6:35/M

Top

Overall Female SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Astrid Soll
Fort Myers FL

427

64

28

25:13.2

8:08/M

Top

Overall Male SENIOR GRAND MASTERS Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Cupaiuolo
Fort Myers FL

428

65

16

23:43.2

7:39/M

Top

10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ellie Belcastro
Fort Myers FL

416

7

90

30:54.5

9:58/M

2

Sarah Schultz
Cape Coral FL

403

7

140

49:21.6

15:55/M

Top

10 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashby Belcastro
Fort Myers FL

417

9

40

26:13.2

8:27/M

2

Britton M.

Read more ›




2010 Bad to the Bone 5K±

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99

Overall Female overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kacy Smith
Estero FL

190

14

9

22:12.4

Top

Overall Male overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Erick Montoya
Fort Myers FL

176

18

1

21:29.4

Top

Overall Female masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Linda Hachero
Fort Myers FL

131

44

67

27:28.3

Top

Overall Male masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Manuel Montoya
Fort Myers FL

175

46

7

22:06.7

Top

Overall Female grand masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Terry Wilbur
Saint James City FL

138

53

65

27:22.9

Top

Overall Male grand masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Gerard Willbrink
Williamston MI

198

56

25

22:56.4

Top

Overall Female senior grand masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Vera Owens
Lehigh Acres FL

156

67

81

30:46.8

Top

Overall Male senior grand masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jeff Morey
Bokeelia FL

150

62

3

21:43.8

Top

Male 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ethan Moulds
Fort Myers FL

212

8

100

33:02.9

Top

Female 10 to 11

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Amanda Gross
Cape Coral FL

222

11

79

30:28.7

Top

Female 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Katy Gladis Solis
Bonita Springs FL

186

15

16

22:34.4

2

Katy Karina Solis
Bonita Springs FL

185

15

38

24:11.9

3

Jessica Polendo
Cape Coral FL

206

14

45

25:24.3

4

Victoria Ivin
Cape Coral FL

214

15

53

26:15.9

5

Allison West
Cape Coral FL

197

14

56

26:24.9

6

Haven Moulds
Fort Myers FL

213

12

62

27:07.3

7

Shayna Talbott
Matlacha FL

202

15

63

27:17.9

8

Samantha Eagan
Fort Myers FL

105

15

76

29:55.5

9

Kit Wilbur
Saint James City FL

102

13

88

30:57.1

10

Ashley Sommer
Fort Myers FL

181

14

96

32:17.2

Top

Male 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Aaron Rojas
Fort Myers FL

182

15

4

21:49.9

2

Steven Briner
Bonita Springs FL

183

15

6

22:03.4

3

Alex Hernandez
Bonita Springs FL

173

15

8

22:09.6

4

Adam Sommer
Fort Myers FL

184

14

12

22:27.2

5

Ricky Ledesma
Bonita Springs FL

174

13

15

22:33.1

6

Alexander Hamel
Cape Coral FL

103

14

17

22:35.8

7

Austin Servick
Cape Coral FL

221

15

32

23:29.9

8

Nicholas Chrone
Cape Coral FL

104

15

39

24:12.2

9

Daniel Eagan
Fort Myers FL

101

12

52

26:10.9

10

Brent Haskill
Cape Coral FL

171

15

57

26:25.3

11

Matthew Gravelle
Cape Coral FL

217

15

60

26:33.8

Top

Female 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Alex Chura
Estero FL

177

18

18

22:36.9

2

Ali Wilbur
Saint James City FL

112

17

46

25:24.7

3

Brittany Cavazos
Estero FL

179

17

50

25:57.2

4

Leadra Munson
Cape Coral FL

169

16

54

26:18.3

5

Rachel Hachero
Fort Myers FL

106

16

59

26:32.1

6

Jamie Ciffone
Bonita Springs FL

180

17

73

29:38.1

7

Kaitlyn Martin
North Fort Myers FL

108

17

87

30:56.5

8

Heather Clark
IL

219

19

102

34:36.9

9

Martha Ekdahl
Cape Coral FL

172

18

105

36:26.2

Top

Male 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jose Farnot
Fort Myers FL

187

18

2

21:34.3

2

Modesto Zambrano
Bonita Springs FL

178

18

5

22:01.2

3

Julian Chavez
Bonita Springs FL

188

16

10

22:20.3

4

Aidan Cornwell
Cape Coral FL

192

16

11

22:24.7

5

Jordan Rodriquez
Cape Coral FL

204

16

13

22:28.5

6

Jesse Appelbaum
Cape Coral FL

205

18

14

22:32.4

7

Derek West
Cape Coral FL

113

18

19

22:37.3

8

Kevin West
Cape Coral FL

111

17

21

22:42.8

9

Guilheame Pereira
Lehigh Acres FL

218

16

22

22:44.9

10

Zachary Philitton

109

17

24

22:55.5

11

Mason Hyziak
Fort Myers FL

107

17

30

23:08.7

12

Kevin Cruz
Saint James City FL

224

16

36

24:03.2

13

Lars Pero
Cape Coral FL

189

17

48

25:52.2

14

John Michael Uhlar
Cape Coral FL

195

17

49

25:53.4

15

Phillip Sierocinski
Cape Coral FL

110

17

64

27:19.0

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

170

24

40

24:34.9

2

Jessica Weiss
Cape Coral FL

193

21

80

30:32.9

3

Crystal Yelemik
Cape Coral FL

115

22

82

30:50.9

4

Katy Katona
Grayslake IL

220

20

101

34:10.8

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Matthew Sudol
Cape Coral FL

116

24

51

26:03.9

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Tabitha VanWagoner
Cape Coral FL

117

26

84

30:54.0

2

Shannon Walkowiak
Cape Coral FL

227

26

107

1:05:15.2

3

Sarah Jones
Cape Coral FL

225

26

108

1:05:21.2

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Chris Moyer,

Read more ›




2010 Resolution Run 5K

Men: 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buohler
Lehigh Acres FL

227

40

6

19:20.5

6:14/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Pomerantz
Lock Haven PA

186

22

1

15:52.0

5:07/M

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eliza Murphy
Cape Coral FL

203

45

11

21:35.1

6:58/M

Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Russell
Cape Coral FL

204

48

18

23:37.6

7:37/M

Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Labarbera
Cape Coral FL

229

51

12

21:51.2

7:03/M

Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Perry Small
Cape Coral FL

226

50

2

16:56.0

5:28/M

Top

Overall Female Senior Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Vera Owens
Lehigh Acres FL

217

67

43

29:42.8

9:35/M

Top

Overall Male Senior Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Hourihan
Bokeelia FL

215

60

16

23:26.3

7:34/M

Top

Female 15 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Regan Simpson
Fort Myers FL

183

14

14

22:58.3

7:25/M

2

Sarah Schultz
Cape Coral FL

234

7

45

29:49.5

9:37/M

Top

Male 15 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Hamel
Cape Coral FL

182

14

10

20:58.1

6:46/M

2

Davey Schultz
Cape Coral FL

235

6

52

40:56.3

13:12/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Destefano
Glenview IL

184

17

32

26:55.7

8:41/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Modesto Zambrano
Bonita Springs FL

222

18

3

17:46.6

5:44/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Hoffman
Cape Coral FL

220

24

23

24:06.9

7:46/M

2

Nicole Cozzi
Lock Haven PA

185

20

24

24:21.4

7:51/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Small
Cape Coral FL

228

23

4

19:00.6

6:08/M

2

Matthew Sudol
Cape Coral FL

188

24

30

25:18.9

8:10/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristen Simonetti
Cape Coral FL

231

27

26

24:36.1

7:56/M

2

Kassidy Lynch
Fort Myers FL

190

26

28

24:47.1

8:00/M

3

Tara Westmiller
Lehigh Acres FL

191

26

44

29:48.1

9:37/M

4

Kali Lynch
Fort Myers FL

192

28

51

38:44.6

12:30/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Clark Temple
Cape Coral FL

232

27

8

20:17.3

6:33/M

2

Matthew Kaye
Fort Myers FL

189

26

20

23:44.0

7:39/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Ahearne
Fort Myers FL

221

32

7

20:11.4

6:31/M

2

Deanne Huff
Cape Coral FL

230

30

31

25:58.5

8:23/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Keepler
Fort Myers FL

223

34

9

20:25.2

6:35/M

2

John Lawlor
Lehigh Acres FL

193

33

36

27:41.9

8:56/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Addy Hines
Cape Coral FL

196

36

34

27:01.9

8:43/M

2

Renee Sheppard
Cape Coral FL

197

37

35

27:05.0

8:44/M

3

Carla Brandish
Cape Coral FL

199

39

48

32:40.6

10:32/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Blewis
Lehigh Acres FL

194

35

13

22:37.8

7:18/M

2

Robert Moor
Fort Myers FL

195

35

15

23:04.5

7:26/M

3

Eric Baxter
Cape Coral FL

198

38

22

24:01.6

7:45/M

4

Aaron Hofmeyer
Fort Myers FL

236

36

37

27:53.8

9:00/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Bernas
Fort Myers FL

201

42

33

27:00.4

8:43/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sheppard
Cape Coral FL

202

43

29

25:02.8

8:05/M

2

John Simpson
Fort Myers FL

200

41

46

30:17.1

9:46/M

3

Daniel Schultz
Cape Coral FL

233

44

53

40:58.5

13:13/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melinda Russell
Cape Coral FL

208

49

38

28:02.6

9:03/M

2

Mary Corrigan
Cape Coral FL

205

49

39

28:19.4

9:08/M

3

Joani Pederson
Cape Coral FL

207

49

42

29:28.4

9:30/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Becker
Cape Coral FL

225

46

19

23:39.5

7:38/M

2

Bob Destefano
Glenview IL

206

49

41

28:33.4

9:13/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Payne
Fort Myers FL

211

52

40

28:23.8

9:09/M

2

Sharon Jenkins-Owen
Fort Myers FL

210

52

49

37:09.4

11:59/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andreas Boehm
Cape Coral FL

209

51

5

19:03.8

6:09/M

2

Frank Vecchione
Fort Myers FL

212

53

21

23:52.2

7:42/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Lewis
Fort Myers FL

214

59

50

38:43.7

12:29/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Noble Hansen
Chatham MA

224

64

27

24:38.8

7:57/M

Top

Male 65 to 69

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Malcolm Miller
Fort Myers FL

219

68

17

23:29.2

7:35/M

2

Tony Cupaiuolo
Fort Myers FL

216

65

25

24:22.5

7:52/M

3

Vernon Robinson
Cape Coral FL

218

67

47

31:59.8

10:19/M

Read more ›