2009 Bridge the Road to Hunger 5k

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buohler Lehigh Acres FL

45

13

19:13.7

6:12/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Erick Montoya Fort Myers FL

158

1

15:53.6

5:07/M

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Ginger Tompkins Fort Myers FL

140

48

22:40.1

7:19/M

Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Perry Small Cape Coral FL

454

6

17:28.9

5:38/M

Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Fiona Kurland Fort Myers FL

40

54

23:20.6

7:32/M

2

Sydneyh McMurry

412

152

30:12.7

9:45/M

3

Shannon O’Neil Estero FL

37

184

33:15.9

10:44/M

4

Marin Yeagle Estero FL

206

197

34:45.7

11:13/M

5

Isabell Dewitt

122

208

35:04.0

11:19/M

6

Emma Dewitt

121

210

35:15.9

11:22/M

7

Marie Costa

209

221

36:28.1

11:46/M

Top

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Santiago Corredor

193

53

23:20.2

7:32/M

2

Sean Gordon

9

61

23:38.4

7:37/M

3

Arye Beck

157

94

26:13.9

8:27/M

4

Ethan Moulds

200

164

31:13.3

10:04/M

5

Bryce Krohnfelt

230

188

33:56.5

10:57/M

6

Tiernan Dwyer

183

190

34:01.8

10:58/M

7

Mason Sanders Fort Myers FL

109

198

34:46.0

11:13/M

8

Drew Gordon

8

249

41:39.4

13:26/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Kacy Smith Estero FL

160

15

19:42.7

6:21/M

2

Maria Frank Fort Myers FL

175

26

20:50.9

6:43/M

3

Adrianna Collyer

413

75

24:58.1

8:03/M

4

Gabby Jones

223

97

26:27.4

8:32/M

5

Bunny Hall

117

111

27:11.2

8:46/M

6

Jasmine Jumpp

192

122

28:10.5

9:05/M

7

Victoria Butler Lehigh Acres FL

141

123

28:14.2

9:06/M

8

Haven Moulds

201

125

28:17.5

9:07/M

9

Miranda Mearsheimer Naples FL

75

128

28:25.8

9:10/M

10

Ashley Sommer Fort Myers FL

170

174

32:03.8

10:20/M

11

Coco Kurland Fort Myers FL

41

222

36:28.9

11:46/M

12

Kaitlyn Pressey

197

244

39:46.8

12:50/M

13

Chesney Holly

233

245

40:58.4

13:13/M

14

Danielle Garcia Estero FL

71

259

43:21.8

13:59/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Alex Hernandez

178

18

20:05.2

6:29/M

2

Adam Sommer Fort Myers FL

165

28

21:11.2

6:50/M

3

Beau Holly

33

31

21:21.6

6:53/M

4

Juan Gamez

63

50

23:02.0

7:26/M

5

Luis Almanza

154

68

24:17.6

7:50/M

6

Delfino Lopez

240

95

26:14.4

8:28/M

7

Sebastien Tourillon

208

98

26:31.9

8:33/M

8

Josh Hall

116

106

26:49.2

8:39/M

9

William Bott

411

119

28:03.2

9:03/M

10

Austin Tompkins

425

143

29:19.9

9:27/M

11

Joey Moglia

64

161

30:57.7

9:59/M

Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Katy Gladis Solis Bonita Springs FL

156

24

20:50.5

6:43/M

2

Katrina Ferguson Estero FL

203

37

21:39.8

6:59/M

3

Alex Chura Estero FL

448

38

21:41.0

7:00/M

4

Kendra Adams Fort Myers FL

159

45

22:26.8

7:14/M

5

Ali Gunns

239

47

22:39.1

7:18/M

6

Joey Story Estero FL

202

71

24:20.3

7:51/M

7

Brittany Cavazos Estero FL

168

84

25:37.4

8:16/M

8

Salina McLellan

243

113

27:23.3

8:50/M

9

Katie Erickson Fort Myers FL

235

132

28:36.1

9:14/M

10

Katy Karina Solis Bonita Springs FL

172

134

28:45.1

9:16/M

11

Maria Paula Medina Naples FL

55

150

30:09.7

9:44/M

12

Samantha Eagan

244

153

30:14.4

9:45/M

13

Gina Dunphy Fort Myers FL

427

166

31:15.1

10:05/M

14

Shardae Pittenger

408

228

37:21.8

12:03/M

15

Lexis Jordan Naples FL

54

269

47:31.7

15:20/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Jose Farnot Fort Myers FL

176

3

17:03.7

5:30/M

2

Aaron Rojas Fort Myers FL

162

4

17:12.0

5:33/M

3

Jesse Littlefield Bonita Springs FL

167

5

17:28.0

5:38/M

4

Julian Chavez Bonita Springs FL

174

9

18:26.3

5:57/M

5

Modesto Zambrano Bonita Springs FL

171

10

18:48.3

6:04/M

6

Jose Cartagena Fort Myers FL

163

17

19:53.2

6:25/M

7

Jesus Andres

470

19

20:08.5

6:30/M

8

Hugo Vasquez

169

20

20:23.9

6:35/M

9

Efrain Lopez Bonita Springs FL

241

39

21:43.9

7:00/M

10

Kevin French Bonita Springs FL

152

59

23:32.5

7:35/M

11

Zach Irwin Fort Myers FL

150

78

25:04.7

8:05/M

12

Maxwell Hoffman

212

80

25:13.3

8:08/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Helena J. Fishbein Bonita Springs FL

100

178

32:41.2

10:33/M

2

Kimberly Parker

465

202

34:59.4

11:17/M

3

Lauren Kwiatkowski

447

236

37:52.0

12:13/M

4

Crystal McNamer

450

237

38:31.9

12:25/M

5

Danielle Oatis

445

238

38:36.0

12:27/M

6

Jessica Winkle

153

254

43:10.5

13:55/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Mike Hensley

151

2

16:33.0

5:20/M

2

Ryan Post Cape Coral FL

430

8

18:11.0

5:52/M

3

Santiago Farnot

205

14

19:32.8

6:18/M

4

Jason Miller Fort Myers FL

441

91

26:02.5

8:24/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Angel King

196

40

22:12.5

7:10/M

2

Mariel Glenn

245

42

22:17.5

7:11/M

3

Kassidy Lynch Fort Myers FL

403

85

25:49.6

8:20/M

4

Natalia Corchuelo

426

96

26:17.8

8:29/M

5

Shelley Tompkins

446

104

26:43.9

8:37/M

6

Kelly DeRosier Estero FL

83

112

27:16.9

8:48/M

7

Cari Hickman Fort Myers FL

467

124

28:17.2

9:07/M

8

Alyssa Hanmer Fort Myers FL

68

126

28:21.6

9:09/M

9

Mickey Rozdolksy

419

142

29:19.0

9:27/M

10

Sarah Yagelski Fort Myers FL

97

146

29:51.6

9:38/M

11

Allison Delizia Fort Myers FL

85

155

30:37.1

9:53/M

12

Beth Douglass

409

160

30:53.3

9:58/M

13

Lizzy Rhode Cape Coral FL

107

163

31:12.9

10:04/M

14

Wang Ong Fort Myers FL

66

165

31:14.3

10:05/M

15

Caitlin Hustrulid Bonita Springs FL

99

169

31:33.0

10:11/M

16

Katie Mahler Fort Myers FL

92

194

34:28.5

11:07/M

17

Tara Koch Bonita Springs FL

65

195

34:33.6

11:09/M

18

Melissa Torres Naples FL

56

200

34:53.3

11:15/M

19

Jennifer Pagels Estero FL

147

203

35:01.3

11:18/M

20

Lindsey Nix Cape Coral FL

144

205

35:02.6

11:18/M

21

Joanne Gonzales

210

223

36:41.6

11:50/M

22

Katie Scherer

406

240

38:36.9

12:27/M

23

Noelle Pittenger North Port FL

105

252

42:28.7

13:42/M

24

Jaime Diorio Cape Coral FL

473

281

52:32.2

16:57/M

25

Marilyn Londono Naples FL

28

286

57:23.2

18:31/M

26

Kelly Scott Naples FL

27

287

57:26.9

18:32/M

27

Courtney Bennett Lehigh Acres FL

50

289

57:51.1

18:40/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Adam Paul Guiliano Bonita Springs FL

113

34

21:28.9

6:55/M

2

John Miller Cape Coral FL

148

36

21:39.2

6:59/M

3

Jeremy Cleary Fort Myers FL

115

43

22:23.1

7:13/M

4

Lee Elkins Estero FL

29

51

23:08.0

7:28/M

5

Matt Juengei

442

72

24:34.6

7:55/M

6

Jeremy Jasper Fort Myers FL

214

74

24:56.3

8:03/M

7

Joey Carl Gill Estero FL

30

86

25:53.0

8:21/M

8

Jesse Gill Estero FL

11

87

25:53.2

8:21/M

9

Chris Goff Fort Myers FL

428

88

25:55.5

8:22/M

10

John B. Whaley Port Charlotte FL

142

102

26:36.1

8:35/M

11

Jason Hickman

466

120

28:03.5

9:03/M

12

Eric Rigg Bonita Springs FL

145

127

28:21.8

9:09/M

13

Nick J. Yagelski Fort Myers FL

96

145

29:45.1

9:36/M

14

Paul DeSantis North Port FL

104

148

29:57.1

9:40/M

15

MacElino Guox Naples FL

58

151

30:10.6

9:44/M

16

Participant Unknown

999

173

32:00.3

10:19/M

17

Jason Sanders Fort Myers FL

108

199

34:52.0

11:15/M

18

Richard Connley

460

229

37:39.6

12:09/M

19

John Nichols

229

233

37:51.2

12:13/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Naomi Mizrachi

418

76

24:59.3

8:04/M

2

Kathleen Jasper Fort Myers FL

215

77

25:03.7

8:05/M

3

Amparo Zabala

237

83

25:31.3

8:14/M

4

Mercedes Price-Harry

180

114

27:28.5

8:52/M

5

Torri Predmore Naples FL

12

139

29:07.0

9:24/M

6

Shantell Fonock Cape Coral FL

112

140

29:08.6

9:24/M

7

Shannon Dewitt

120

211

35:25.4

11:25/M

8

Jessica Tad-Y

455

241

39:10.5

12:38/M

9

Christine Ghali Fort Myers FL

79

242

39:13.0

12:39/M

10

Lorena Salazar Naples FL

53

268

47:31.3

15:20/M

11

Amanda Gavini Fort Myers FL

46

288

57:47.0

18:38/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Jim Halley

166

7

18:05.9

5:50/M

2

Jasen Berube Estero FL

18

27

21:01.0

6:47/M

3

David Keepler Fort Myers FL

436

29

21:14.7

6:51/M

4

John Cimino Naples FL

13

33

21:28.3

6:55/M

5

Brad Polacek

444

55

23:24.1

7:33/M

6

Michael Jackson Estero FL

67

73

24:50.4

8:01/M

7

Pason Gaddis Fort Myers FL

31

79

25:11.0

8:07/M

8

Lester James

188

82

25:30.1

8:14/M

9

Trent Nelson

179

108

27:01.1

8:43/M

10

Mark Rusnak

471

158

30:50.3

9:57/M

11

Jerry Krohnfeldt

231

189

33:57.2

10:57/M

12

Joel Torres Naples FL

52

227

37:13.1

12:00/M

13

Richard Doupe

228

231

37:42.5

12:10/M

14

John Porter

437

247

41:14.6

13:18/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Liz Gordon

7

56

23:27.0

7:34/M

2

Rebecca Heath Estero FL

429

107

26:50.4

8:39/M

3

Elisa Dozer Estero FL

73

116

27:38.5

8:55/M

4

Claudie Delgado-Feeney Estero FL

81

135

28:52.8

9:19/M

5

Cherie Came

249

144

29:31.0

9:31/M

6

Nadine Noradin Cape Coral FL

106

162

31:01.1

10:00/M

7

Julie Lawrence

242

170

31:41.7

10:13/M

8

Jennifer Brand

452

182

33:10.7

10:42/M

9

Lane Elder Fort Myers FL

102

192

34:10.0

11:01/M

10

Juliet Iglesias

456

193

34:11.2

11:02/M

11

Carrie Porter

439

246

41:14.3

13:18/M

12

Robin Gorry

421

266

46:33.4

15:01/M

13

Jennifer Boulet

405

278

51:47.0

16:42/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Shaun McClaskey Naples FL

177

32

21:26.5

6:55/M

2

Juan Bendeck

414

49

22:57.7

7:24/M

3

Jack Thomas

404

63

23:57.0

7:44/M

4

Eric Flusche

199

90

25:59.6

8:23/M

5

Jackson Mosyimi

161

100

26:35.3

8:35/M

6

Trevor Swartz Fort Myers FL

76

109

27:05.3

8:44/M

7

Jesus Arias

423

110

27:07.8

8:45/M

8

James McDonald

420

136

28:54.4

9:19/M

9

Brian Casey

461

137

28:55.4

9:20/M

10

Mike Boyrer

194

147

29:56.8

9:39/M

11

Tim Gordon

6

250

42:19.5

13:39/M

12

Wayne Baley

232

261

44:51.7

14:28/M

13

Deron Freatis

464

282

52:38.2

16:59/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Lynn Chua Aurora CANADA

16

65

24:02.4

7:45/M

2

Blanca Edwards Estero FL

98

69

24:18.7

7:50/M

3

Sarah Yeagle Estero FL

25

70

24:19.5

7:51/M

4

Becky Kratt Fort Myers Beach FL

84

99

26:34.7

8:34/M

5

Cassie Furst Fort Myers FL

15

129

28:26.2

9:10/M

6

Melissa Samar Estero FL

44

130

28:26.9

9:10/M

7

Angela Rinaldi Estero FL

5

138

29:06.3

9:23/M

8

Cheryl Krause-Parello

195

159

30:52.4

9:57/M

9

Lesa Peterson

472

177

32:41.0

10:33/M

10

Nicole Garcia Estero FL

72

196

34:34.0

11:09/M

11

Laura Turner

219

204

35:02.3

11:18/M

12

Debbie Ann Ferreira Naples FL

89

220

36:27.9

11:45/M

13

Missy Mastroianni Fort Myers FL

221

258

43:20.9

13:59/M

14

Susan Hollys

234

262

45:29.8

14:40/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Tad Cranfield Fort Myers FL

435

23

20:43.1

6:41/M

2

Chris Miano

218

60

23:33.4

7:36/M

3

Steve Bogan

440

89

25:56.2

8:22/M

4

John Goetz

449

105

26:44.7

8:37/M

5

John Rinaldi Estero FL

4

115

27:35.2

8:54/M

6

Charles Mearsheimer Naples FL

74

157

30:47.0

9:56/M

7

Steve Lennon Fort Myers FL

80

172

31:56.0

10:18/M

8

Jim Dwyer

182

191

34:02.4

10:59/M

9

Mike Asselin

227

234

37:51.5

12:13/M

10

Bradley Doupe

250

239

38:36.3

12:27/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Debbie Bailey

431

57

23:28.5

7:34/M

2

Angie Ryan

474

66

24:07.9

7:47/M

3

Maria McIntosh

458

117

27:54.2

9:00/M

4

Jennifer Starnes Bonita Springs FL

402

118

28:02.8

9:03/M

5

Cheryl Ankenbrandt

438

131

28:28.0

9:11/M

6

Pamela Jones

220

133

28:42.7

9:15/M

7

Annette Dati

189

149

30:03.8

9:42/M

8

Marjie Herold

451

175

32:36.2

10:31/M

9

Holly Bacon Bonita Springs FL

111

201

34:53.6

11:15/M

10

Jeanne Wang Faubion Bonita Springs FL

88

215

35:54.1

11:35/M

11

Terri Kelley

135

216

35:58.6

11:36/M

12

Lisa Dunphy Fort Myers FL

434

224

36:41.9

11:50/M

13

Zoe Klusacek

401

226

37:07.4

11:58/M

14

Selina Eckert

187

264

46:01.9

14:51/M

15

Christine Summa

191

275

48:25.2

15:37/M

16

Celeste Penacho

462

283

53:11.9

17:09/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Manuel Montoya Fort Myers FL

443

16

19:43.0

6:22/M

2

Raul Rojas Estero FL

217

21

20:30.6

6:37/M

3

Adrian Goode

186

22

20:34.4

6:38/M

4

Andrew Calder Estero FL

38

30

21:19.6

6:53/M

5

Javier Ibarra Fort Myers FL

34

46

22:28.5

7:15/M

6

Bill Lombardo

184

52

23:16.0

7:30/M

7

Tim Parrett

236

103

26:37.7

8:35/M

8

Joe Hoopfer

459

185

33:23.7

10:46/M

9

William Anthony Roseberry Lehigh Acres FL

143

187

33:46.5

10:54/M

10

Craig Hablewitz

222

206

35:02.9

11:18/M

11

Edward Gorry

422

267

46:39.9

15:03/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Luann Conley Estero FL

20

101

26:35.7

8:35/M

2

Marion J. D’Aloise Estero FL

103

168

31:32.6

10:10/M

3

Phyllis Ershowsky Fort Myers FL

93

171

31:42.0

10:14/M

4

Debra Black

213

180

32:48.9

10:35/M

5

Patricia A. Engleman Lehigh Acres FL

114

183

33:13.4

10:43/M

6

Suzanne Somogyi Fort Myers FL

23

186

33:33.1

10:49/M

7

Sheila Zajack

128

209

35:07.4

11:20/M

8

Linda Davis Naples FL

87

212

35:25.7

11:25/M

9

Anne Ohlin

133

214

35:40.3

11:30/M

10

Susan Villani

136

217

36:19.4

11:43/M

11

Pixie Graham

131

218

36:21.1

11:44/M

12

Christine Hoffman

211

230

37:40.1

12:09/M

13

Sharon Jenkins-Owen Fort Myers FL

17

235

37:51.8

12:13/M

14

Patti Wilson Cipolla Naples FL

82

253

42:45.1

13:47/M

15

Leslie A. Butler Fort Myers FL

90

257

43:19.0

13:58/M

16

Shannon Metzger

126

273

48:04.3

15:30/M

17

Jane Swedish

190

277

50:31.3

16:18/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm Cape Coral FL

42

11

18:55.1

6:06/M

2

David Erickson Fort Myers FL

424

35

21:34.1

6:57/M

3

Larry Black

216

41

22:12.9

7:10/M

4

Robert Anderson

433

64

24:01.5

7:45/M

5

Anthony Higas

453

81

25:28.7

8:13/M

6

Fred Galloway Cape Coral FL

39

121

28:06.8

9:04/M

7

Steven Ershowsky Fort Myers FL

94

141

29:15.5

9:26/M

8

Norman Friedman Fort Myers FL

21

213

35:26.0

11:26/M

9

Greg Graham

130

219

36:27.3

11:45/M

10

Natale Ippolito

226

232

37:45.8

12:11/M

11

Robert A. McConnell Fort Myers FL

91

256

43:18.7

13:58/M

12

Michael Clark

185

265

46:02.5

14:51/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Mary Gibbs Fort Myers FL

70

207

35:03.1

11:18/M

2

Janet Lafranco

134

225

36:49.7

11:53/M

3

Ginny Stuart Bradenton FL

14

243

39:22.5

12:42/M

4

Mary L. Costello Naples FL

139

248

41:38.6

13:26/M

5

Nancy Green-Irwin Fort Myers FL

149

251

42:28.3

13:42/M

6

Teddy Rodenfels Fort Myers FL

3

263

45:59.9

14:50/M

7

Sue Margaret Matiya Estero FL

77

270

47:40.1

15:23/M

8

Dolaya Miles

198

272

48:04.0

15:30/M

9

Ida Scherr Fort Myers FL

51

280

52:31.9

16:56/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Roland Kraemer Preh Bad-Neustadt GER

35

12

19:01.2

6:08/M

2

Neil Gomeringer Fort Myers FL

43

25

20:50.7

6:43/M

3

David Miller

463

58

23:31.8

7:35/M

4

Steve Stikna Randolph NJ

95

67

24:15.2

7:49/M

5

Alan Somogyi Fort Myers FL

22

154

30:28.6

9:50/M

6

Keith J. Fishbein Bonita Springs FL

101

176

32:38.4

10:32/M

7

Karl Bott

410

179

32:46.9

10:34/M

8

Rob Roe Naples FL

247

255

43:17.5

13:58/M

Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Gladish Fort Myers FL

204

156

30:41.9

9:54/M

2

Phyllis Uebelacker

138

260

43:27.0

14:01/M

3

Barbara Hardee

416

274

48:24.9

15:37/M

4

Karen Singer

417

276

50:21.3

16:15/M

5

Jane Brown

407

279

51:47.2

16:42/M

6

Bonnie Haney

246

285

53:14.8

17:10/M

Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Thomas Balzer

207

44

22:26.6

7:14/M

2

Ted Crawford Fort Myers FL

24

62

23:53.7

7:42/M

3

Michael Harper Naples FL

32

92

26:11.0

8:27/M

4

John J. Uebelacker

137

93

26:13.1

8:27/M

5

Lee Hanmer

432

167

31:16.2

10:05/M

6

Mike Kratt Bonita Springs FL

119

181

32:55.0

10:37/M

7

Jim Matiya Estero FL

78

271

47:40.4

15:23/M

8

Carl Haney

248

284

53:13.5

17:10/M

Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*