Monthly Archives: September 2009

2009 Run for the Ages 5K Walk

Men: 0-19 20-40 41-60 61-99

Women: 0-19 20-40 41-60 61-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Vickie Osborne
North Port FL

27

39

2

43:38.4

14:05/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Smith

100

17

4

47:39.8

15:22/M

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jacynthe Bouchard

172

43

5

48:03.8

15:30/M

Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dot Ambrosio

140

56

1

40:28.4

13:03/M

Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Bidwell

175

55

20

1:00:50.9

19:37/M

Top

Overall Female Senior Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marci Braunsky

105

60

8

53:06.3

17:08/M

Top

Female 20 to 40

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Samantha Phillips
North Port FL

23

37

3

44:49.1

14:27/M

2

Judy Wilczek
Cape Coral FL

41

40

7

49:54.9

16:06/M

3

Elise Eifert
Fort Myers Beach FL

45

27

11

53:11.4

17:09/M

4

Jessica Reasch

131

26

12

53:12.7

17:10/M

5

Alexis Rothring

139

28

13

53:14.4

17:10/M

Top

Female 41 to 60

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Vance

171

45

6

48:04.9

15:30/M

2

Norma Brill
North Fort Myers FL

38

52

9

53:07.3

17:08/M

3

Cyndee Crosby
Cape Coral FL

40

51

10

53:07.9

17:08/M

4

Linda Owen-Harth

168

48

14

53:17.4

17:11/M

5

Olga Kali

170

45

15

53:19.7

17:12/M

6

Emily Reese
Cape Coral FL

37

50

16

53:20.5

17:12/M

7

Shirley Brown
Cape Coral FL

35

50

17

54:36.7

17:37/M

8

Lanie Benzon
Cape Coral FL

34

41

18

56:14.4

18:08/M

9

Sue Bidwell

174

52

19

56:15.3

18:09/M

Top

Female 61 and over

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Townsend

95

64

21

1:04:05.7

20:40/M

Read more ›




2009 Run for the Ages 5K Run

Men: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: 0- 9 10-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buohler
Lehigh Acres FL

117

40

2

19:59.5

6:27/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Barrow
Fort Myers FL

108

17

1

18:48.6

6:04/M

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stacey Persinger
Fort Myers FL

125

46

18

23:36.0

7:37/M

Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Moore

103

48

7

20:40.8

6:40/M

Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Simonds
Fort Myers FL

169

54

62

29:22.5

9:28/M

Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Neil Gomeringer
Fort Myers FL

300

57

5

20:31.5

6:37/M

Top

Overall Female Senior Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Vera Owens

114

67

100

33:08.2

10:41/M

Top

Overall Male Senior Grand Masters Winners

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Keele

111

63

14

23:02.3

7:26/M

Top

Male 9 and under

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Evan Osborne
North Port FL

30

9

46

26:51.1

8:40/M

2

Noan Conger

159

9

91

32:20.0

10:26/M

3

Trevor Osborne
North Port FL

29

7

102

33:37.9

10:51/M

4

Ryan Oakes-Lottridge
Fort Myers FL

128

8

113

35:25.1

11:25/M

Top

Female 10 to 11

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sidney Oakes-Lottridge
Fort Myers FL

130

10

107

34:08.9

11:01/M

2

Jade Buohler

116

11

116

35:32.7

11:28/M

3

Aleida Zonlandt

147

11

117

35:33.1

11:28/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gina Dunphy
Fort Myers FL

22

15

106

34:00.5

10:58/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Barrow
Estero FL

109

14

3

20:19.5

6:33/M

2

Chokchai Naiyakhun
North Fort Myers FL

339

15

17

23:33.5

7:36/M

3

Zachary Noradin
Cape Coral FL

65

12

93

32:25.3

10:27/M

4

Joshua Smith

99

14

126

38:08.2

12:18/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ali Wilbur
Saint James City FL

106

17

6

20:36.4

6:39/M

2

Caitlin Jones
Fort Myers FL

68

19

76

30:08.7

9:43/M

3

Bethany Corke
Sanibel FL

163

17

132

40:42.4

13:08/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Devin Kunze

148

16

8

20:43.1

6:41/M

2

John Paul Fiore

138

16

11

21:41.1

7:00/M

3

Zach Irwin
Fort Myers FL

79

18

35

25:59.9

8:23/M

4

Dan Miller
Fort Myers FL

341

17

94

32:32.1

10:30/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Devan Smith

85

21

137

42:22.7

13:40/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name
City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Moyer,

Read more ›