2009 Race into Summer 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buohler Lehigh Acres FL

155

39

14

19:39.9

6:20/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Farnot Ft. Myers FL

227

17

1

16:20.1

5:16/M

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robin Bentley Lehigh Acres FL

153

48

29

24:08.7

7:47/M

Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Perry Small Cape Coral FL

190

49

3

16:42.7

5:23/M

Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Jensen Sanibel FL

172

52

43

27:32.5

8:53/M

Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andi Boehm Cape Coral FL

154

50

7

18:50.2

6:05/M

Top

Overall Female Senior Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joy Norton Bonita Springs FL

193

66

56

30:13.6

9:45/M

Top

Overall Male Senior Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Martin Naples FL

222

67

20

21:34.1

6:57/M

Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sidney Oakes-Lottridge Fort Myers FL

183

10

50

28:28.6

9:11/M

2

Ysabelle Mendez Cape Coral FL

206

8

59

30:31.9

9:51/M

3

Yasmine Pillman

241

4

81

45:34.2

14:42/M

Top

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Parker Fort Myers FL

210

10

40

27:13.7

8:47/M

2

Ryan Oakes-Lottridge

238

7

64

31:22.0

10:07/M

3

Adam Oakes-Lottridge

239

6

73

37:44.6

12:10/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Sommer

237

13

49

28:22.4

9:09/M

2

Nikyla Wardrop Cape Coral FL

214

11

69

36:30.0

11:46/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Rojas

229

14

2

16:37.1

5:22/M

2

Ace Brown Fort Myers FL

220

14

4

17:56.2

5:47/M

3

Adam Sommer Fort Myers FL

234

13

17

20:26.9

6:35/M

Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alex Chura

225

17

18

20:41.8

6:40/M

2

Joey Story

224

15

30

24:27.7

7:53/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Julian Chavez

216

16

5

18:05.3

5:50/M

2

Modesto Zambrano Bonita Springs FL

228

17

6

18:19.8

5:55/M

3

Jesse Littlefield

215

16

8

18:57.1

6:07/M

4

Raul Ledesma Bonita Springs FL

230

15

10

19:03.9

6:09/M

5

Efrain Lopez Bonita Springs FL

217

15

21

21:39.6

6:59/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Bentley Fort Myers FL

152

26

44

27:39.0

8:55/M

2

Tara Hoffman Cape Coral FL

197

27

67

32:33.2

10:30/M

3

Julia Morris Matlacha FL

179

25

75

38:52.5

12:32/M

4

Jaime Diorio Cape Coral FL

159

27

78

39:46.4

12:50/M

5

Alicia Miller Cape Coral FL

177

25

83

47:54.1

15:27/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Chobrda North Fort Myers FL

157

28

34

25:59.2

8:23/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Ahearne

233

31

19

20:44.1

6:41/M

2

Heather Whitelaw Cape Coral FL

203

33

26

22:38.4

7:18/M

3

Danielle Zemola

226

30

37

26:36.0

8:35/M

4

Danielle Wardrop Cape Coral FL

213

32

38

26:49.7

8:39/M

5

Jessica Williams Fort Myers FL

195

32

51

28:33.2

9:13/M

6

Amy Dodge Saint James City FL

199

32

54

29:12.4

9:25/M

7

Andrea Hertz Cape Coral FL

167

34

55

29:56.2

9:39/M

8

Rebeka Carter Cape Coral FL

156

34

72

37:24.5

12:04/M

9

Michelle Pillmann Cape Coral FL

207

33

82

45:34.8

14:42/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Lawlor Lehigh Acres FL

175

33

36

26:12.9

8:27/M

2

David Pillman Cape Coral FL

205

34

60

30:32.9

9:51/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Sidwell Lehigh Acres FL

212

37

24

21:48.9

7:02/M

2

Kerry Spillane Cape Coral FL

196

36

46

28:08.1

9:05/M

3

Rebecca Brestel Fort Myers FL

194

38

62

30:54.0

9:58/M

4

Addy Hines Cape Coral FL

168

36

65

31:42.2

10:14/M

5

Nicole Kauffman Cape Coral FL

198

35

66

32:32.2

10:30/M

6

Cheryl Patrick North Fort Myers FL

184

37

71

37:18.5

12:02/M

7

Denise Oakes-Lottridge Fort Myers FL

182

37

74

37:45.2

12:11/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tad Cranfield

219

39

9

18:57.4

6:07/M

2

Aaron Hofmeyer Fort Myers FL

169

36

35

26:02.7

8:24/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Samar Estero FL

240

40

39

27:09.9

8:45/M

2

Alicia Shelkin Effort PA

189

42

41

27:15.2

8:47/M

3

Kristin Case Pineland FL

191

40

42

27:28.8

8:52/M

4

Linda Hachero Ft. Myers FL

165

44

47

28:11.4

9:05/M

5

Charisse Coventry Cape Coral FL

211

41

58

30:28.3

9:50/M

6

Lourdes McLeod Cape Coral FL

176

40

70

36:49.0

11:53/M

7

Laura Link Pineland FL

192

42

80

43:47.8

14:07/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jean Gruss Sanibel FL

163

42

52

28:35.4

9:13/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manuel Montoya

236

45

11

19:05.7

6:09/M

2

Mike Proto Bristol RI

186

48

12

19:28.6

6:17/M

3

Tony Burkett

231

49

16

20:12.6

6:31/M

4

Tom Sammons Cape Coral FL

200

48

23

21:47.1

7:02/M

5

Patrick Esposito Fort Myers FL

160

48

31

24:45.7

7:59/M

6

Rick Gowing

232

49

33

25:09.5

8:07/M

7

Dan Lott Cape Coral FL

221

48

79

40:11.0

12:58/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Jenkins-Owen Fort Myers FL

171

51

76

38:55.9

12:33/M

2

Ann Lasher Cape Coral FL

174

51

84

47:54.5

15:27/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Al Delago Ft. Myers FL

218

51

13

19:35.2

6:19/M

2

Jeff Sommer Fort Myers FL

235

52

22

21:43.7

7:00/M

3

James Murphy Sanibel FL

209

54

63

30:58.2

9:59/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cathy Larned Matlacha FL

173

56

53

29:04.3

9:23/M

2

Mariann Griffin Fort Myers Beach FL

162

57

61

30:49.2

9:56/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Neil Gomeringer Fort Myers FL

161

57

15

20:11.1

6:31/M

2

Larry Scott Alva FL

188

58

68

33:04.1

10:40/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Hourihan Bokeelia FL

170

60

27

22:52.8

7:23/M

2

Tony Cupaiuolo Fort Myers FL

158

64

28

23:37.1

7:37/M

3

Al Kinkle Fort Myers FL

208

64

32

24:51.9

8:01/M

Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Malcolm Miller Fort Myers FL

178

67

25

22:36.7

7:17/M

2

Howard Anderson Fort Myers FL

151

69

45

27:45.2

8:57/M

3

Vernon Robinson Cape Coral FL

187

66

57

30:24.0

9:48/M

Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jon Peterson Cape Coral FL

185

71

48

28:17.9

9:07/M

2

Jack Gubbins

223

88

77

39:02.3

12:35/M

Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*