2009 Bonita Springs Rotary Run 5K

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Ahaearne

165

31

16

20:22.7

6:34/M

2

Alex Chura

5

17

20

20:36.1

6:39/M

3

Monica Thompson

138

31

29

21:51.6

7:03/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Ryan

183

17

1

16:16.7

5:15/M

2

Perry Small Cape Coral FL

181

49

2

17:01.0

5:29/M

3

Ryan Ness

170

16

3

17:12.0

5:33/M

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Angie Ryan

182

48

42

22:47.6

7:21/M

Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Arturo Serna

190

40

15

20:22.4

6:34/M

Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Shallies

178

50

125

29:44.6

9:35/M

Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin McCusker

162

51

4

17:50.0

5:45/M

Top

Overall Female Senior Grand Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joy Norton

150

66

137

31:16.1

10:05/M

Top

Overall Male Senior Grand Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Henry Beltran

158

64

21

20:44.1

6:41/M

Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Morgan King

146

8

132

30:21.2

9:47/M

2

Shannon O’Neil

21

9

140

31:25.5

10:08/M

3

Marin Yeagle

115

8

161

32:43.6

10:33/M

Top

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Oliver Firth

198

10

47

23:00.5

7:25/M

Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Emma Raker

79

14

39

22:38.7

7:18/M

2

Bailey Ness

171

12

45

22:56.1

7:24/M

3

Katie Hogan

167

12

114

29:05.2

9:23/M

4

Erin O’Neil

22

12

167

34:50.0

11:14/M

Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ace Brown Fort Myers FL

192

14

5

17:55.8

5:47/M

2

Graham Martin

148

14

9

18:40.0

6:01/M

3

Ricky Ledesma

7

12

10

19:00.2

6:08/M

4

Adam Sommer Fort Myers FL

3

13

11

19:05.6

6:09/M

5

Victor Blasucci

187

13

18

20:27.4

6:36/M

6

Michael Blasucci

186

13

28

21:47.9

7:02/M

7

David King

144

11

58

23:27.9

7:34/M

8

Nicholas Weimer

141

14

75

25:09.8

8:07/M

Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katrina Ferguson

4

16

35

22:25.9

7:14/M

2

Kendra Adams

67

15

37

22:30.2

7:15/M

3

Mary Snyder

83

16

87

26:05.0

8:25/M

4

Sydia Smith

156

15

151

32:29.9

10:29/M

Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sherlin Herald

132

17

6

18:03.1

5:49/M

2

Maxwell Jones

176

18

7

18:18.3

5:54/M

3

Julian Chavez

1

15

8

18:20.8

5:55/M

4

Ismael Hernandez

131

17

12

19:15.1

6:13/M

5

Chris King

145

17

14

20:13.3

6:31/M

6

Raul Ledesma Bonita Springs FL

6

15

17

20:23.7

6:35/M

7

Brandon Laureano

112

16

19

20:33.3

6:38/M

8

Elliot Golden

154

16

40

22:41.3

7:19/M

9

Efrain Lopez Bonita Springs FL

8

15

57

23:25.3

7:33/M

10

Joey Ruggiero

133

18

64

24:19.1

7:51/M

11

Thomas Larue

139

19

90

26:36.3

8:35/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Hoffman

160

24

76

25:12.7

8:08/M

2

Danielle McWhinniie

179

23

101

27:49.7

8:58/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Munsell

194

20

86

26:04.1

8:25/M

2

Jesse Bouchard

93

23

116

29:22.4

9:28/M

3

Michael Goff

201

23

121

29:28.2

9:30/M

4

Peter Sarzynsky

173

20

126

29:47.2

9:36/M

5

Bradley Davidson

163

21

146

32:16.5

10:25/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Hoefs

12

29

50

23:09.7

7:28/M

2

Angela Aline

41

27

81

25:49.7

8:20/M

3

Misti Burns

63

27

91

26:44.7

8:37/M

4

Tiffany McCree

188

25

105

28:17.6

9:07/M

5

Amy Deladurantey

42

27

110

28:48.6

9:17/M

6

Kristin Foelgner

71

25

117

29:22.7

9:28/M

7

Lina Hernandez

20

27

131

30:16.8

9:46/M

8

Jennifer Barry

193

29

168

35:00.6

11:17/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jasen Berube

13

29

25

21:00.6

6:46/M

2

Jon Hodges

180

29

33

22:11.8

7:09/M

3

Jeremy Jasper

2

28

34

22:25.6

7:14/M

4

Adam Guiliano

47

26

54

23:15.2

7:30/M

5

Kevin Shelly

110

29

60

23:54.6

7:43/M

6

Matt Reed

166

25

63

24:12.4

7:48/M

7

Chris Goff

200

28

98

27:32.8

8:53/M

8

Dustin Rinaldi

195

27

118

29:24.7

9:29/M

9

Brian Zamorski

70

26

177

52:39.7

16:59/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Whitelaw

125

33

59

23:30.8

7:35/M

2

April Oleary

60

31

72

24:57.8

8:03/M

3

Jackie Hogan

169

34

85

25:59.5

8:23/M

4

Sandra Friend

19

30

103

28:15.6

9:07/M

5

Courtney Huling

30

31

107

28:35.1

9:13/M

6

Julie Rocha-Gracia

11

34

112

29:01.0

9:22/M

7

Julie Bogalz

142

31

120

29:26.3

9:30/M

8

Meg Weiss

50

32

130

30:13.7

9:45/M

9

Melissa Coleman

29

34

136

31:15.8

10:05/M

10

Jennifer Picheco

26

30

139

31:23.2

10:07/M

11

Estee Paganes

202

30

147

32:16.8

10:25/M

12

Melissa Nyman

122

30

174

37:36.0

12:08/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Cuin

59

32

26

21:15.6

6:51/M

2

Mark Shelly

96

30

43

22:52.8

7:23/M

3

Salvador Medina

65

30

70

24:50.3

8:01/M

4

Mark Jones

113

31

78

25:33.0

8:15/M

5

John Lawlor

58

33

83

25:54.7

8:21/M

6

Alberto Mejia

66

31

88

26:15.1

8:28/M

7

Jason Dolle

164

32

89

26:23.9

8:31/M

8

Michael Nygard

123

34

97

27:19.5

8:49/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Sidwell

61

37

32

21:58.3

7:05/M

2

Becky Kratt

117

39

67

24:41.9

7:58/M

3

Shelagh Brodeur

49

35

71

24:55.9

8:02/M

4

Elisa Dozer

28

36

100

27:46.2

8:57/M

5

Amala Rawat

53

38

122

29:31.3

9:31/M

6

Darina Cammarato

130

39

124

29:42.6

9:35/M

7

Jenna Roberts

127

35

128

29:47.8

9:36/M

8

Janet Marlowe

34

35

134

30:47.6

9:56/M

9

Kristin Cipolla

36

36

145

32:06.8

10:21/M

10

Shanna Smith

157

38

152

32:30.9

10:29/M

11

Laura Ross

25

39

157

32:40.8

10:32/M

12

Erika Dinesen

37

37

162

33:09.1

10:42/M

13

Elizabeth Brucker

27

36

164

34:06.4

11:00/M

14

Jennifer Breier

98

36

173

37:03.7

11:57/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolas Dousson

101

38

24

20:53.7

6:44/M

2

Todd Noble

153

39

41

22:42.7

7:19/M

3

Richard Corkum

189

39

44

22:54.2

7:23/M

4

Christoph Tschegg

103

35

66

24:35.5

7:56/M

5

Stefan Contorno

14

36

74

25:07.0

8:06/M

6

Aaron Hofmeyer

64

36

84

25:57.0

8:22/M

7

Jervi Rivera

54

39

113

29:04.9

9:23/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joy Jannasch

55

40

62

24:10.6

7:48/M

2

Jennifer Boocock

191

42

79

25:45.9

8:18/M

3

Melissa Samar

105

40

93

26:53.5

8:40/M

4

Linda Hachero

15

44

106

28:29.7

9:11/M

5

Lisa Smith

155

42

109

28:45.9

9:16/M

6

Brenda Devaney

32

41

115

29:17.2

9:27/M

7

Darcie Argabright

44

43

141

31:29.4

10:09/M

8

Sarah Yeagle

114

40

158

32:41.8

10:33/M

9

Donna Larson

43

40

165

34:32.0

11:08/M

10

Jeanne Faubion

185

40

166

34:48.9

11:14/M

11

Beth Gorod

39

41

175

40:50.4

13:10/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Haberkorn

177

40

22

20:49.9

6:43/M

2

Carlos Gomez

168

40

36

22:26.2

7:14/M

3

Jamie Nolen

120

42

69

24:47.1

8:00/M

4

Carl Breier

99

42

104

28:17.2

9:07/M

5

Dan McCoust

161

42

142

31:30.3

10:10/M

6

Kevin McCoust

159

43

143

31:39.7

10:13/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Thomson

119

48

61

23:58.0

7:44/M

2

Sheila Snyder

84

49

65

24:26.6

7:53/M

3

Maria McIntoch

57

45

102

27:53.0

9:00/M

4

Annette Corriveau-Dati

46

48

129

30:10.7

9:44/M

5

Pam McCree

17

47

149

32:21.2

10:26/M

6

Karen McCaw

85

46

153

32:34.2

10:30/M

7

Michelle Combs

129

48

155

32:35.6

10:31/M

8

Unknown Lady

203

45

160

32:43.0

10:33/M

9

Joanne Muenzer

90

48

171

35:27.9

11:26/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Todd Raker

80

47

27

21:45.1

7:01/M

2

Ken Craft

174

46

30

21:52.1

7:03/M

3

William Firth

199

45

48

23:00.9

7:25/M

4

Doug McCree

18

47

53

23:12.7

7:29/M

5

Patrick Esposito Fort Myers FL

91

48

68

24:46.8

7:59/M

6

Rick Gowing

137

49

80

25:48.7

8:19/M

7

Boro Petrovic

38

48

92

26:46.4

8:38/M

8

Don Von Wahlde

118

49

156

32:36.4

10:31/M

9

Paul Hoecherl

40

45

163

33:32.8

10:49/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Engleman

121

53

127

29:47.6

9:36/M

2

Rita Pabst

152

54

144

31:57.4

10:18/M

3

Brenda Walker

128

52

148

32:20.5

10:26/M

4

Carole Peck

31

53

150

32:29.7

10:29/M

5

Linda Dans

184

50

170

35:14.1

11:22/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Al Delago Ft. Myers FL

9

51

13

19:45.0

6:22/M

2

Lloyd Ness

172

50

46

22:56.7

7:24/M

3

Manuael Moreno

134

51

52

23:11.6

7:29/M

4

Neil Snyder

82

50

73

25:04.9

8:05/M

5

Karl Pabst

151

54

135

30:50.1

9:57/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mariann Griffin

33

57

133

30:26.1

9:49/M

2

Dawn Dickinson

35

55

159

32:42.1

10:33/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Neil Gomeringer Fort Myers FL

95

57

23

20:50.3

6:43/M

2

Robert Chilmonik Cape Coral FL

143

55

51

23:10.9

7:28/M

3

Dave McKee

124

55

56

23:21.0

7:32/M

4

Greg Holtz

72

57

154

32:34.8

10:30/M

Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Louise Struble

68

62

172

36:28.9

11:46/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Owczarski

140

63

38

22:35.7

7:17/M

2

Mike Hourihan Bokeelia FL

81

60

49

23:08.4

7:28/M

3

Al Kinkle

106

64

77

25:18.6

8:10/M

4

Michael Harper

100

60

96

27:16.5

8:48/M

5

Mike Kratt

116

64

138

31:19.0

10:06/M

Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Martin Naples FL

147

67

31

21:58.0

7:05/M

2

Miles Anthony

175

66

94

26:56.2

8:41/M

3

Howard Anderson

92

69

95

27:05.8

8:44/M

4

Peter Mikulich

51

66

108

28:41.7

9:15/M

5

Bernard Sontagh

74

67

111

28:53.2

9:19/M

6

Bert Peltier

126

67

169

35:13.4

11:22/M

Top

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Larry Eeaton

77

71

55

23:17.3

7:31/M

2

Dick Cummings

86

71

82

25:54.4

8:21/M

3

Marvin Stevenson

149

74

119

29:25.4

9:29/M

4

Jon Peterson Cape Coral FL

76

71

123

29:36.1

9:33/M

Top

Male 75 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Don Pratt

102

76

99

27:39.8

8:55/M

2

Jack Gubbins

75

88

176

49:55.7

16:06/M

Posted in Results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*